PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator i klimatyzator w jednym



gucia_m
20-01-2010, 15:59
Witam,
Przepraszam jak już ten temat był, szukałam i nic nie znalazłam

Jestem na etapie planowania domu. Czy są takie rekuperatory co mogą latem pełnić role klimatyzatorów z miarę dobra wydajnością. Zastanawiam się czy jest jakiś prosty sposób żeby połączyć wentylacje mechaniczna z klimatyzacja?

Proszę o wskazówki.

witu102
20-01-2010, 16:11
z tego co tu czytałem o rekuperacji (to moje jedyne źródło informacji gdyż nie zamierzam instalować reku) to tak...w połączeniu z gruntowym wymiennikiem ciepła ponoć się sprawdza:)

gucia_m
21-01-2010, 09:50
Przeczytalam gdzies ze do instalacji z repuperatorem mozna podlaczyc klimatyzator kanałowy. Ktos moze ma takie jakies doswiadczenie w tej kwestii?

piogron
28-07-2010, 11:07
Podciągam temat, może ktoś ma doświadczenie w tym temacie, odłączenia klimatyzatora kanałowego do reku.

Puławiak
28-07-2010, 11:11
Są teraz fajne rekuperatory z pompą ciepła grzanie/chłodzenie tylko mają jedną wadę cena jest lekko zaporowa.

bea_k
29-07-2010, 09:16
Mitsubishi ma takie centrale wentylacyjne Lossnay, które pracują z klimatyzatorami kanałowymi.
Firmy oferują centale wentylacyjno-klimatyzacyjne, ale cena jak napisał Puławiak, zaporowa.
Inna sprawa to GWC, no bo tu jest chłodzenie naturalne, więc o klimie jak urzadzeniu nie ma mowy.
Jak juz się ma reku to najlepiej podpytac producenta o jakie opcje można rozszerzyć. Te podstawowe to automatykę mają mocno ograniczoną.

Z reguły przy projektowaniu jest tak, że wentylacja sobie, a klimatyzacja sobie. Oczywiście systemy wody lodowej łączą te dwa rozwiązania, no ale tutaj mówimy o domkach a nie o biurowcach :)

Puławiak
29-07-2010, 13:13
Rekuperator z wbudowaną pompą ciepła mimo kosztów jest dość opłacalny bo ma bardzo duży współczynnik odzysku ciepła. Tylko jest dość kosztowny i nie wszystkich na takie coś stać.

redlum
19-08-2010, 13:02
Czy do wychłodzenia jednego pomieszczenia można zastosować klimatyzator kanałowy? Będę miał rekuperator Nikol+ GWC glikolowy i tak myślę czy dało by się przed anemostatem dać taką klimę?

EDIT: sam sobie odpowiem - za mały przepływ powietrza aby efektywnie wychłodzić powietrze - czyli zostaje standardowa klima typu split

chris_w
19-08-2010, 23:09
Te wymienniki kanałowe łatwo się buduje - właściwie mając starą uszkodzoną klimę to jest to prymitywnie proste. Nie robiłem tego nigdy ale jak tak teraz pomyślę to wystarczy wymiennik jednostki wewnętrznej "rozciągnąć" na płasko (jest zrobiony zwykle w postaci odwróconej litery V a we wnęce od dołu jest turbinka.). Potem tylko odpowiednio wmontować w kanał. Bez lutowania raczej się nie obędzie ale kosztowo wyjdzie za grosze. Trzeba tylko mieć jeszcze sprawną jednostkę zewnętrzną.

szczukot
08-06-2016, 20:47
Podciągnę ten temat sprzed kilku lat.
Od dłuższego czasu przymierzam się do czegoś takiego właśnie.
MAm rekuperator (300 czy 350) i miejsce przygotowane pod klimatyzator kanałowy.
Od jakiegoś czasu rozglądam się właśnie za jakimś używanym klimatyzatorem kanałowym.
Wyłączę w nim wentylator i już.
Mam nadzieję, że jakoś to wyjdzie.....

Fantom

_John
09-06-2016, 06:34
Podciągnę ten temat sprzed kilku lat.
Od dłuższego czasu przymierzam się do czegoś takiego właśnie.
MAm rekuperator (300 czy 350) i miejsce przygotowane pod klimatyzator kanałowy.
Od jakiegoś czasu rozglądam się właśnie za jakimś używanym klimatyzatorem kanałowym.
Wyłączę w nim wentylator i już.
Mam nadzieję, że jakoś to wyjdzie.....

Fantom

Będzie za mały odbiór chłodu.
Wymiennik się oszroni.
A klimatyzator wyłączy i wystawi błąd ciśnienia.

szczukot
09-06-2016, 07:38
Elektronikę mógłbym wyłączyć, ale to chyba faktycznie może nie rozwiązać problemu.
Czyli musi być z 2-3 razy mocniejsze reku ?
Albo inaczej : reku wyłączę (wentylatory) a będę korzystał z wentylatorów klimy ? Lub nawet zrobię osobną czerpnię i pominę w ogóle rekuperator. I może to jest najlepszy pomysł. Nowa czerpnia, potem klimatyzator kanałowy i wpuszczać będę to powietrze do wszystkich anemostatów (a nie tylko nawiewnych).

Fantom

brylekpl
09-06-2016, 10:13
Podciągnę ten temat sprzed kilku lat.
Od dłuższego czasu przymierzam się do czegoś takiego właśnie.
MAm rekuperator (300 czy 350) i miejsce przygotowane pod klimatyzator kanałowy.
Od jakiegoś czasu rozglądam się właśnie za jakimś używanym klimatyzatorem kanałowym.
Wyłączę w nim wentylator i już.
Mam nadzieję, że jakoś to wyjdzie.....

Fantom

Probowalem zrobic to samo. Mam rekuperator i wprowadzilem sobie w miejsce jego podlaczenia rury na freon + kable do sterowania z nadzieja ze da sie podlaczyc klimatyzacje do kanalow od reku. Montazysta reku wspominal ze byloby to mozliwe. W tym roku chcialem to podlaczyc i pupa. Nikt, kto zajmuje sie klima nie podjal sie tego widzac kilka problemow:
powietrze wpuszczane dokanalow nie mogloby byc zbyt chlodne aby nie wykraplac wody
Przeniesienie powietrza chlodnego przy wydatku reku wlasciwie niemozliwe
Przy wiekszym wydatku swist w rurach.
minus to tez brak regulkacji temp w poszczegolnych pomieszczeniach.

Skonczylo sie na montazu splitow w pomieszczeniach. Gdybym wczesneij wiedzial to uniknalbym bruzdowania elewacj (na szczescie byla tylko siatka z klejem bez wyprawy tynkarskiej)
pomysl z wpuszczaniem powietrza wszystkimi anemostatami nie jest dobry. Spowodujesz spore nadcisnienie w budynku

szczukot
09-06-2016, 10:39
Hmmm. Najbardziej przemawia argument o skraplaniu wody, ale ... przecież z tego by wynikało, że nigdzie nie da się zamontować klimy kanałowej. Więc tu chyba jakąś bzdura jest.
Na pewno regulacja jest utrudniona - to fakt. Można zastosować trzy rozwiązania:
1) regulacja na anemostatach
2) elektrozawory na rurach
3) nic nie robić
I to 3 chyba najlepsze.
Nie chce dążyć do jakiejś idealnej sytuacji, z regulacją do 0,1 st C. Przy normalnej kubaturze domu to ta klika to potwór musi być. A taka zwykła po prostu będzie miała za zadanie obniżyć temp w domu np z 26 do 24 i tyle.
Właśnie wyliczyłem, że łączny przekrój u mnie rur to chyba coś koło 0,6-0,7 m2. Myślę, że większym hałasem będą wentylatory niż świst powietrza.
Co do nadciśnienia to luz - na reku też mam ustawione na plus. Tu nic nie grozi.

Jak mi się uda znaleźć jakąś tanią jednostkę to się pobawię. Nawet nie będę czerpni na razie robił tylko na strychu postawię i tyle. Aby zobaczyć jak to może się sprawować.

Fantom

dadago
15-02-2018, 15:54
Podbijam temat.

Również rozważam wykorzystanie tych samych kanałów dla wentylacji mechanicznej z rekuperatorem oraz klimatyzatora z inwerterem.

Klimatyzator ma służyć zimą do dogrzewania pomieszczeń, gdyby kominek z DGP nie dał odpowiedniego komfortu. Czy to zadziała właściwie? Jak zrozumiałem z powyższych postów, problem może pojawić się w postaci skroplin w przypadku dystrybucji chłodu.

Szukam rozwiązania, które ograniczy ilość kanałów:kanały kominkowego DGP, kanały WM i kanały klimatyzatora z inwerterem...

Ma ktoś jakieś doświadczenia z łączenia tych dwóch/trzech systemów?

JanWerbinski
15-02-2018, 18:31
Nie da się. Możesz kanałami rekuperacji puścić podgrzane powietrze, ale skuteczność tego ogrzewania będzie gorsza niż otwarte drzwi na korytarz i ciepło wędrujące między pomieszczeniami. Na dodatek spory hałas.
Jeśli chodzi o chłodzenie, to wykluczone z uwagi na kondensację.
Chcesz ograniczyć ilość kanałów to zlikwiduj komin, wentylację grawitacyjną, DGP. Ja tak robię i nawet będę miał wolne kanały kominowe.

JanWerbinski
15-02-2018, 18:32
Rekuperator z wbudowaną pompą ciepła mimo kosztów jest dość opłacalny bo ma bardzo duży współczynnik odzysku ciepła. Tylko jest dość kosztowny i nie wszystkich na takie coś stać.

Jeżeli jest opłacalny, to nie ma znaczenia że jest kosztowny. Przecież się opłaci.
Chyba że nie jest opłacalny, to nagle się robi kosztowny...

dadago
19-02-2018, 10:22
Jeżeli chodzi o kondensację, to podobno zapobiegają jej kanały wentylacyjne z prasowanej wełny szklanej (np. URSA AIR, ISOVER CLIMAVER itp.).
Są firmy na rynku oferujące wykonanie instalacji ogrzewania nadmuchowego wraz z rekuperacją i klimatyzowaniem, co podobno odbywa się z wykorzystaniem wspólnych kanałów... Robią to od lat, dlatego wydaje mi się, że problem kondensacji dla wspólnych kanałów ogrzewania i klimatyzacji musiał zostać jakoś rozwiązany...
To cholernie drogie instalacje (system samych kanałów na dom ok. 150m2 wyceniają na ok. 11 k netto bez montażu) ale może istnieje jakaś tańsza alternatywa...

Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?

JanWerbinski
19-02-2018, 14:44
To cholernie drogie instalacje (system samych kanałów na dom ok. 150m2 wyceniają na ok. 11 k netto bez montażu) ale może istnieje jakaś tańsza alternatywa...
Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?
Liczmy. Dom o powierzchni do rekuperacji, wraz z piwnicą około 160m2. Na rekuperację Poszło mi 6m Spiro fi 200, 100m peflex 75 i 3m Sonodec.
Na planowaną klimatyzację kanałową na cały dom pójdzie około 50m Sonodec.
Czyli razem wszystkie rury będą kosztować. 200zł Spiro + 700 zł peflex + 1000 zł Sonodec = 1900 zł.
Pięć razy taniej.

szczukot
19-02-2018, 16:38
Gdzie kupiłeś rury które same się kładą, podłączają itd ?

Fantom

JanWerbinski
20-02-2018, 12:24
Gdzie kupiłeś rury które same się kładą, podłączają itd ?

Fantom

Gdzie o nich przeczytałeś? Zacytuj.

dadago
20-02-2018, 14:01
A czy przypadkiem nie jest tak, że za powstawanie skroplin przy okazji dystrybucji chłodu odpowiada sama budowa kanału (słabo zaizolowany).
Spora część opisywanych na forum instalacji WM użytkowników ociepla jedynie kanały wychodzące z rekuperatora (np. na nieogrzewanym poddaszu), a pe-flexy prowadzące do poszczególnych pomieszczeń już nie. Być może to właśnie brak ocieplenia tych kanałów i różnica temperatur powoduje skraplanie w kanałach WM w sytuacji wykorzystania ich do dystrybucji chłodu z klimatyzatora.
Czy gdyby WSZYSTKIE kanały nawiewne były dobrze ocieplone lub wręcz wykonane z prasowanej wełny szklanej, to nie dochodziłoby w tedy do skraplania?

dadago
20-02-2018, 14:52
A czy przypadkiem nie jest tak, że za powstawanie skroplin przy okazji dystrybucji chłodu odpowiada sama budowa kanału (słabo zaizolowany).
Spora część opisywanych na forum instalacji WM użytkowników ociepla jedynie kanały wychodzące z rekuperatora (np. na nieogrzewanym poddaszu), a pe-flexy prowadzące do poszczególnych pomieszczeń już nie. Być może to właśnie brak ocieplenia tych kanałów i różnica temperatur powoduje skraplanie w kanałach WM w sytuacji wykorzystania ich do dystrybucji chłodu z klimatyzatora.
Czy gdyby WSZYSTKIE kanały nawiewne były dobrze ocieplone lub wręcz wykonane z prasowanej wełny szklanej, to nie dochodziłoby wtedy do skraplania?

JanWerbinski
20-02-2018, 17:45
A czy przypadkiem nie jest tak, że za powstawanie skroplin przy okazji dystrybucji chłodu odpowiada sama budowa kanału (słabo zaizolowany).
Spora część opisywanych na forum instalacji WM użytkowników ociepla jedynie kanały wychodzące z rekuperatora (np. na nieogrzewanym poddaszu), a pe-flexy prowadzące do poszczególnych pomieszczeń już nie. Być może to właśnie brak ocieplenia tych kanałów i różnica temperatur powoduje skraplanie w kanałach WM w sytuacji wykorzystania ich do dystrybucji chłodu z klimatyzatora.
Czy gdyby WSZYSTKIE kanały nawiewne były dobrze ocieplone lub wręcz wykonane z prasowanej wełny szklanej, to nie dochodziłoby w tedy do skraplania?
Za skraplanie odpowiada różnica temperatur oraz wilgotność. Czyli punkt rosy.
Ocieplanie wszystkich kanałów na oślep nie ma sensu i jest niepotrzebnym kosztem.

RychuRychu1
28-02-2018, 12:46
Rury od wentylacji, klimatyzacji czy DGP, jeśli spodziewamy się większej różnicy temperatur (między wewnątrz a na zewnątrz rury) zawsze powinny być izolowane lub położone w warstwie izolacji aby uniknąć strat energii lub wykraplania. Wykraplanie po przekroczeniu punktu rosy wystąpi po cieplejszej stronie rury jeśli nie jest w izolacji.