PDA

Zobacz pełną wersję : projekt DOM W NASTURCJACH pracownia ARCHON



romans
01-02-2004, 20:45
zastanawiam sie nad kupnem projektu DOM W NASTURCJACH Z ARCHONU .WWW.archon.pl prosze wszystkich o opinie moze ktos buduje lub zbudowal dom wg tego projektu????????

maniel
10-08-2004, 09:03
Podciągam ten wątek, ponieważ podoba mi się ten projekt, ale mam również kilka wątpliwości. Bardzo proszę wszystkich budujących o wymianę doświadczeń.
Pytania:
1. Czy pomieszczenie gospodacze nie jest za małe, gdy np. powinno pomieścic piec CO i bojler
2. Czy ktoś robił adaptację projektu polegającą na dorobieniu pustki nad salonem?
3. Jak zagospodarowaliście poddasze w przypadku wykupienia aneksu na poddasze?
4. Ile was kosztował dach, bo w przypadku tego domu to chyba największy wydatek.
5. Jakie pułapki kryje ten projekt+ ogólna ocena

Jeżeli ktoś dysponuje zdjęciami to byłabym wdzięczna za przesłanie

Z góry dzięki

Enya
22-08-2004, 16:57
Witam serdecznie!
Nareszcie znalazł się na forum Muratora ktoś, komu podoba się dom w nasturcjach. My również zastanawiamy się nad wyborem tego projektu, jedynym problemem jest to czy uda nam się usytuować ten dom na naszej działce, nie tracąc miejsca na ogród, który dla mnie jest bardzo ważny. Na stronie Archonu można podyskutować na forum o tym projekcie z osobami, które budują taki dom. Z tego co się orientuję jest ich co najmniej kilka. Ponieważ my przekładamy rozpoczęcie budowy na wiosnę następnego roku ( ze względów formalno-prawnych), z zainteresowaniem będziemy śledzić poczynania tych, którzy zdecydowali się na budowę domu w nasturcjach. Pozdrawiam wszystkich nasturcjowiczów. :D

grzes73
20-01-2005, 10:39
prosze o rade. stoje przed wyborem projektu. zastanawiam sie nad domem w nasturcjach z Archona. niepokoi mnie jednak fakt, ze na kotlownie, ktora jest zreszta rowniez pralnia/suszarnia przewidziano jedynie 4m2 (1.8mx2.2m). czy to aby nie za malo? jaka jest minimalna wymagana kubatura takiego pomieszczenia (mysle tutaj o kotlowni z piecem na gaz)? zastanawiam sie nad likwidacja scianki dzialowej do sasiedniej ubikacji - to daloby w sumie ponad 50% wieksza powierzchnie. nie jestem jednak pewien czy ma sens laczenie ubikacji z pralnia i kotlownia.
co myslicie?

Yoric
20-01-2005, 10:56
Nie podales linku ...a to by bardzo ulatwilo analize problemu ;-)

Jesli to jest dom pietrowy - robienie pralni na parterze (kotlownia chyba nie jest na pietrze?!?) nie jest najlepszym pomyslem. Trzeba bedzie latac z praniem z gory na dol.
Przy pietrowym "wykroilbym" suszarnie gdzies na pietrze - kosztem pokoju, lazienki, hallu czy garderoby.

Jesli to parterowka - moze byc te 4 m2. Jesli masz rodzine 3-4 osobowa to powinno wystarczyc - wszak kotlownia teraz to wiszaca szafka - piec, tak ze na suszarnie pozostaje "cale" 4 m2.

Ubikacji z pralnia / kotlownia bym absolutnie nie laczyl!!

Gosci przyjmujesz raczej na dole ...i co ?? beda do kotlowni chodzic ? ;-) Twoje suszace sie skarpety ogladac ? ;-)

Pozdro

zuczek
20-01-2005, 11:00
Kotłownia z piecem na gaz i jednocześnie pralnia/suszarnia? Dobrze rozumiem? Ponoć nie powinno się suszyć prania w pomieszczeniu, w którym jest piec, bo wilgoć zakłóca jego pracę.

grzes73
20-01-2005, 11:06
racja, przepraszam, oto link do projektu:
http://www.archon.pl/index.php?act=12&sid=m40ed166af297b&intra=a8dd2a5107701096a87ced37fc00a9dc&crc=fbdda9819025fafa9417eb233b69c0cb&lang=pl

Cezarr
20-01-2005, 11:07
prosze o rade. stoje przed wyborem projektu. zastanawiam sie nad domem w nasturcjach z Archona. niepokoi mnie jednak fakt, ze na kotlownie, ktora jest zreszta rowniez pralnia/suszarnia przewidziano jedynie 4m2 (1.8mx2.2m). czy to aby nie za malo? jaka jest minimalna wymagana kubatura takiego pomieszczenia (mysle tutaj o kotlowni z piecem na gaz)? zastanawiam sie nad likwidacja scianki dzialowej do sasiedniej ubikacji - to daloby w sumie ponad 50% wieksza powierzchnie. nie jestem jednak pewien czy ma sens laczenie ubikacji z pralnia i kotlownia.
co myslicie?

otwarta komora spalania- min kubatura kotłowni-8m3,
zamknięta -min 6m3,czy 7m3 tak więc przy tych wymiarach nie masz ograniczeń co do wyboru pieca gazowego

KrzysiekS
20-01-2005, 11:08
W moim domu kotlownia z pralnią jest w piwnicy.

Pomieszczenie ma jednak 12 m2 i jest w sam raz, tym bardziej, że suszące sie pranie tez zajmuje sporo miejsca, gdy zostanie rozwieszone, do tego pralka, zlewozmywak, kociol, zasobnik, pojemnik na brudną bielizne, na to wszystko potrzeba miejsca.

Moim zdaniem wypowiedzi o szkodliwym wpływie prania i wilgoci z suszącej sie bielizny na kociol, to przesada.

W pralni i kotlowni jest sprawna wentylacja i nie obawiam sie jej wpływu na kociol, tym bardziej, że poziom wilgotnosci musi byc na tyle niski i przewiew powietrza zapewniony, aby nam pranie wyschło.

aib Marianna
20-01-2005, 11:15
:-? ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. Nr 75, poz. 690) (+zmiany Dz. U. Nr 109, poz. 1156) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. § 172. 3. Kubatura pomieszczeń, w których instaluje się urządzenia gazowe, nie powinna być mniejsza niż:
1) 8 m3 - w przypadku urządzeń pobierających powietrze do spalania z tych pomieszczeń,
2) 6,5 m3 - w przypadku urządzeń z zamkniętą komorą spalania.
4. Pomieszczenia, w których instaluje się urządzenia gazowe, powinny mieć wysokość co najmniej 2,2 m. :) Pozdrawiam

Yoric
20-01-2005, 11:20
jezuuu ile pomieszczen! ;-)

Troszke niefajnie, ze to przechodnie pomieszczenie - - w tym przypadku te 4 m2 moze byc troszke przyciasno - i schylony pod wiszacymi rzeczami bedziesz sie przemykal - mokro na podlodze moze byc - bloto bedzie sie nosilo.
Nie wiem ....niech sie jakas praczka wypowie ;-)

magmi
20-01-2005, 11:36
Hej, zgłasza się praczka. :wink:

Pralkę wciśnie się gdziekolwiek, problem w tym, gdzie to pranie potem suszyć.
Mankamentem wielu projektów jest brak miejsca na tę prozaiczną czynność. Widocznie panowie/panie architekci, jako dusze wysoce artystyczne, nie zajmują się przyziemnymi stronami życia.
I potem efekt - piekny, przestronny dom z poniewierającym się po pokojach stojakiem do suszenia prania, który naprawdę żadnego pomieszczenia nie zdobi, za to w każdym zawadza. Tzn. każdym, z wyjątkiem strychu lub pralnio-suszarni, rzecz jasna. :D

W tyt projekcie pomieszczenie gospodarcze jest niewspółmiernie małae do całej reszty, a do tego jedyne.
Dom dla sporej rodziny (dużo pokoi), ale gdzie spiżarnia? Miejsce na narzędzia? Pralnia i suszarnia właśnie? Jeśli wszystkie te funkcje na raz ma pełnić ta niewielka kotłownia, to jest to nieporozumienie....

Dodam jeszcze, że równie szczątkowo i niepraktycznie potraktowano sprawę wiatrołapu. W holu też brak miejsca na jakiekolwiek szafy.
Gdzie więc tyrzymać kurtki, buty, parasolki, hulajnogę dziecka albo, co gorsza, dajmy na to wózek? :lol:
Wszytko w tym mikro-wiatrołapie? Litości...

c-m
20-01-2005, 11:41
Jezeli chcemy zeby piec pracowal dlugo i bez wiekszych awarii, to
nie powinno sie w tym pomieszczeniu trzymac materialow ktore moga
go zabrudzic, zakurzyc. Czyli pralnia, suszarnia nie ma nic do szukania
w kotlowni.W piecu zamontowany jest "wentylator", ktory pobiera
potrzebne powietrze do spalania z pomieszczenia w ktorym sie znajduje.

pozdro c-m

grzes73
21-01-2005, 10:27
faktycznie te 4m2 to zdecydowanie malo. gdzie waszym zdaniem najlepiej wygospodarowac dodatkowe pomieszczenie gospodarcze? mysle o adaptacji gabinetu przy garazu (pomieszczenie nr 13 na tym rzucie: http://www.archon.pl/index.php?act=33&rodzaj=rzuty&sid=m40ed166af297b&intra=ae28132db828fdf78fb65f425f59f9c0&crc=1b67a006a0da79c756c92e76a3cdcabe&lang=pl)
moze troche go zmniejszyc tak aby 12-ka byla nieco wieksza?

c-m
21-01-2005, 13:08
gabinet niezla mysl. Jezeli nie posiadasz dwoch samochodow,
to zmniejsz drzwi garazowe (cena drzwi mniejsza), wymuruj scianke po lewej stronie z
wejscie od kotlowni i garazu. I masz pomieszczenie gospodarcze
Zakupy mozna wyladowac bezposrednio z samochodu.
Gabinet zaoszczedzasz.

pozdro c-m

Grzesiek13
21-01-2005, 18:00
C-m dobrze pisze, w kotłowni nie może być pralni, czy innego ustrojstwa gdzie do powietrza do spalania mogą dostawać się chemikalia.
Związki chemiczne zawarte w takim powietrzu mogą uszkodzić palnik.
Wiem że zaraz odezwą się Ci którzy mają kotły w pralniach czy łazienkach i nic im sie nie psuje, ale takie są zalecenia producenta i warunki gwarancji.
Producent woli dmuchać na zimne.

MEDYK
21-01-2005, 18:08
C-m dobrze pisze, w kotłowni nie może być pralni, czy innego ustrojstwa gdzie do powietrza do spalania mogą dostawać się chemikalia.
Związki chemiczne zawarte w takim powietrzu mogą uszkodzić palnik.
Wiem że zaraz odezwą się Ci którzy mają kotły w pralniach czy łazienkach i nic im sie nie psuje, ale takie są zalecenia producenta i warunki gwarancji.
Producent woli dmuchać na zimne.

Są kotly ktore producenci dopuszczają do instalowania w pralnio-suszarniach. Przed podjęciem decyzji o likwidacji ścianki pomiędzy kotłownią i pralnią zrobiłem rundę po salonach. A po drugie gdyby tak bylo to w łazienkch też nie mozna montować kotłów bo się straci gwarancję, przecież to by była jakaś paranoja.
pzdr

Grzesiek13
22-01-2005, 06:50
CHodzi ci o kotły z zamknieta komorą spalania, bo atmosferyczne maja w tym zakresie ograniczenia. Tu chodzi wyraźnie o np. pralnie, a w każdej łazience jest przysłowiowa pralnia. Problem gdy coś nawali to producent będzie szukał przyczyn nie w kotle a u inwestora. Niektórzy producenci nie podaja takich informacji w kartach gwarancyjnych, a sprzedawcy są niedouczeni. Generalnie u wszystkich kotły pracują, i dobrze jak sie nic nie dzieje.

c-m
22-01-2005, 09:06
Mi nie chodzi nawet o gwarancje. tylko o "zywot" naszego pieca.
Przy czystym powietrzu pobieranym przez palnik w piecu atmoswerycznym,mamy mniej klopotow z coroczna konserwcja.
I jezeli jest mozliwe miec piec w pomieszczeniu, gdzie mozna utrzymac
"idealna" czystosc, to nie rezygnowalbym z tego. Czyszcze piec co roku
sam i dlatego pralke przenioslem do innego pomieszczenia (mialem
taka mozliwosc), chociaz kotlownia jest spora.

pozdro c-m

grzes73
01-02-2005, 08:12
mnie tez podoba sie ten projekt. male pomieszczenie gospodarcze to jednak zasadniczy minus. ja mysle o adaptacji polegajacej na przedluzeniu garazu o jakies 2m - tak aby wygospodarowac te 10m2 na rozne graty. na poddaszu 2 pokoje + mala lazienka.
czy jest tu ktos kto juz buduje/budowal nasturcje? forum wykonawcow na stronie archonu jest martwe.

Enya
01-02-2005, 09:51
Witaj!
Ja niestety też musiałam zrezygnować z udziału w tamtym forum, ale ze względu na fakt, że zmieniliśmy decyzję o wyborze projektu. Wiem z kolei, że Kama z Wrocławia mieszka już w nasturcji, a moja koleżanka z Gliwic przymierza sie do budowy nasturcji na wiosnę/lato tego roku. Kupiła już projekt.
Zanim jednak kupisz projekt, to sprawdź czy masz w warunkach zabudowy zgodę na budowę domu o takiej dużej powierzchni zabudowy. Ja dostałam zgodę na 156 m 2 pow. zabudowy, dlatego zostaliśmy zmuszeni do wyboru innego projektu.

grzes73
01-02-2005, 13:57
Enya: dzieki sprawdze w decyzji. czy orientujesz sie moze jakie zmiany do tego projektu wprowadzili Twoi znajomi? czy moglbym ew. prosic o jakis kontakt?

Enya
01-02-2005, 15:40
Póki co zapytać mogę, z tym, że oni są jeszcze na etapie warunków zabudowy, chyba jeszcze nie myśleli o adaptacji. Tyle co wiem na dzień dzisiejszy, to chcieli zmienić przeznaczenie niektórych pomieszczeń, bo jest ich na razie tylko dwoje. Hani zwłaszcza zależało na wygospodarowaniu miejsca na spiżarnię, a Piotrowi zależało na dużym gabinecie.
Teraz oni przygotowują sie do wyjazdu do Egiptu, to im nie będę zawracać głowy, ale za jakieś 3 tygodnie możemy wrócić do tematu.
Pozdrawiam :D

mbujan
04-08-2005, 10:14
Witam serdecznie.
Przymierzamy się do budowania domu w Nasturcjach, ale przyznam, że mamy wiele wątpliwości co do tego projektu.
Jesteśmy z okolic Warszawy, ale już dwa miesiące szukamy czegoś tu w okolicach i nic.
Rozumiemy, że włażenie komuś do domu jest , delikatnie mówiąc, mało eleganckie i mocno dyskomfortowe dla wlaściciela, jednak jeśli ktoś zgodziłby się abyśmy mogli, rzucić okiem, choć przez krótką chwilę to będziemy bardzo zobowiązani.
Serdecznie Pozdrawiam
Marlena

gosia_100
22-09-2006, 12:23
Kochani, poszukuję tych, co budowali Nasturcje (projekt prac. Archon). Wiem, że jest ich parę w Polsce. Chciałabym zebrać obce doświadczenia. Help!

gosia_100
04-10-2006, 18:28
Dołączam dziś do sympatyków projektu Nasturcje. Też mam obawę czy warunki zabudowy na to pozwolą. Minął ponad rok od daty ostatniego postu w tym temacie. Czy ktoś podzieliłby się z nami doświadczeniem z budowania. Pewnie wasze domy już stoją.

mlodyga
30-03-2007, 19:13
My właśnie zaczynamy ten domek ale w wersji 5

piotrek*200
23-09-2007, 20:24
My z żoną marzyliśmy o domu parterowym i długo szukaliśmy idealnego naszym zdaniem projektu. I tak wybraliśmy Dom w Nasturcjach 3. Po 1,5 roku gehenny starania się o pozwolenie na budowę w maju 2006 rozpoczęliśmy budowę. Obecnie jesteśmy na etapie wykańczania wnętrza.
Dokonaliśmy kilku zmian, tj.:
1. Przedłużyliśmy garaż o 2 m, i w uzyskanej przestrzeni wydzieliliśmy kotłownię 2 x 3 m (piec na eko-groszek, osobne wejście z dworu)
2. W miejsce małej toalety (przy wejściu) zrobiliśmy spiżarnię.
3. Najmieniejszy pokój sypialniany przeznaczyliśmy na główną łazienkę, a z projektowanej łazienki uczyniliśmy łazienkę dla mnie i żony z wejściem tylko z sypialni (jako główna byłaby naszym zdaniem za mała).
4. Tzw. pomieszczenie gospodarcze przeznaczyliśmy na pralnię.
5. Zadaszony ganek "włączyliśmy" w powierzchnię salonu. Sam i tak byłby za mały żeby skutecznie zacieniać i chronić taras przed deszczem, a tak udało sie wspaniale powiększyć salon (bez tej zmiany salon dużo by stracił na wyglądzie i ustawności).
Podsumowując, po zbudowaniu domu, już teraz czujemy że dobrze wybraliśmy.
Jeśli ktoś lubi domy parterowe i nie ma ograniczeń związanych z wielkością działki to gorąco polecamy ten projekt.

mlodyga
30-09-2007, 18:32
można prosić o foty na priv
pozdro
marek

lonleyWolf
28-02-2009, 12:14
ja i mąz chyba tez zdecydujemy sie na projekt dom w nasturcjach 4. Szykujemy sie do kupna wlasciwie waskiej dzialki bo 22x42 (22to szerkosc). A ten dom pasuje na nia jak ulal;)
Mielismy na oku projekt babie lato ale z wzgledow technicznych po prostu na szerokosc sie dom nie zmiesci a z boku niezbyt ladnie by wygladal przy drodze.

chetnie popatrzylabym zdjecia z realizacji.
Jesli ktos ma dziennik lub jakies fotki to wrzuccie kilka na forum;)

mlodyga
28-02-2009, 19:05
Z uwagi na na problemy z fotosikiem podaj adres e-mail postaram się przesłać

lonleyWolf
03-03-2009, 10:06
moj email to [email protected]

dzieki z gory za zdjecia. Ten dom jest naprawde swietny i odpowiada nam w 100% :)

pozdrawiam:)

lonleyWolf
03-03-2009, 10:11
moze ktos jeszcze chcialby sie pochwalic swoim dziennikiem lub samymi fotkami" domu w nasturcjach"?

Osobiscie chetnie bym popatrzyla fotki z realizacji "dom w nasturcjach 2,3,4,5" ;)

Mam pytanie czy w projekcie" dom w nasturcjach 4" ktos kuchnie przerobil na zamknieta lub otwarta czy zostawil tak jak zostala zaprojektowana??

mlodyga
03-03-2009, 10:24
U mnie w 5 jest zamknięta

lonleyWolf
06-07-2009, 13:23
...oj widzę,że słabo się udzielacie;P
u nas plany nieco sie zmienily ale tylko i wylacznie co do dzialki bo raczej obstawiamy caly czas projekt nasturcji4 ...
....jest juz moze jakis szczesciarz/szczesciara;) ktorrzy chcieliby sie pochwalic swoimi nasturcjami;) ??

:wink:

mlodyga
06-07-2009, 16:00
A i owszem zależy co znaczy skończone.... wyrównałem działkę i robię nawodnienie ale do końca........... przed emeryturą może się zmieszczę.
5 bez antresoli więc coś jak 3.

lonleyWolf
06-07-2009, 16:44
...to zycze szybkiego i pomyslnego dokonczenia ;) :lol:
no a u mnie dzialeczka okazala sie felerna bo wodociag przepolawia dzialke na pol i jakby cos sie z nim stalo,jakas awaria to leze i kwicze--hehehe
:o
dlatego zrezygnowalismy....i czekamy az sprzedamy pewna nasza nieruchomosc i wtedy bedzie mozna zaczac "przedstawienie" :P

narazie namietnie czytam forum muratora i szukam osob ktore juz zbudowaly dom w nasturcjach,jak zmieniali projekty itp.... nie chcialabym wyladowac z reka w nocniku a takie przestrogi i porady warto wziac pod uwage.
slyszalam,ze w takich gotowych projektach jest duzo bledow na ktore trzeba uwazac...wiec tego najbardziej sie obawiam....

mlodyga
06-07-2009, 20:31
W moim przypadku Projekt był naprawdę zrobiony profesjonalnie bez błędów a co najważniejsze przy zmianach udzielono mi bezpłatnej porady wraz z przesłaniem materiałów dodatkowych. Widziałem różne inne projekty sąsiadów i czasami byłem w szoku że zapłacili za coś takiego (200 razy kopiowane i nieczytelne błędy w wymiarowaniach zbrojeniu i takie tam kruczki)

Pozdro

lonleyWolf
07-07-2009, 10:48
o?!a ja myslalam ze po przeslaniu projektu itp to umywaja rece albo ze za wszystko trzeba duzo placic...a tu prosze jaka niespodzianka :D

czytalam troszke na pewnym forum ze sa razące bledy w projektach,ktore na szczescie poprawia architekt adaptujacy projekt...ale to sie wiaze dodatkowymi kosztami.
a jedyne poprawki jakie chce wprowadzic to otworzenie kuchni na salon zamiast wanny bylby duzy ,dlugi,szeroki prysznic :P itd....

nie znasz jakiegos forum gdzie jest poruszana kwestia sprzedazy nieruchomosci.mam taka do sprzedania a slyszalam,ze jest zastoj a bez sprzedania nie moge zrealiowac niestety budowy... :x ............

IZA30
20-01-2012, 13:34
Hej, zgłasza się praczka. :wink:

Pralkę wciśnie się gdziekolwiek, problem w tym, gdzie to pranie potem suszyć.
Mankamentem wielu projektów jest brak miejsca na tę prozaiczną czynność. Widocznie panowie/panie architekci, jako dusze wysoce artystyczne, nie zajmują się przyziemnymi stronami życia.
I potem efekt - piekny, przestronny dom z poniewierającym się po pokojach stojakiem do suszenia prania, który naprawdę żadnego pomieszczenia nie zdobi, za to w każdym zawadza. Tzn. każdym, z wyjątkiem strychu lub pralnio-suszarni, rzecz jasna. :D

W tyt projekcie pomieszczenie gospodarcze jest niewspółmiernie małae do całej reszty, a do tego jedyne.
Dom dla sporej rodziny (dużo pokoi), ale gdzie spiżarnia? Miejsce na narzędzia? Pralnia i suszarnia właśnie? Jeśli wszystkie te funkcje na raz ma pełnić ta niewielka kotłownia, to jest to nieporozumienie....

Dodam jeszcze, że równie szczątkowo i niepraktycznie potraktowano sprawę wiatrołapu. W holu też brak miejsca na jakiekolwiek szafy.
Gdzie więc tyrzymać kurtki, buty, parasolki, hulajnogę dziecka albo, co gorsza, dajmy na to wózek? :lol:
Wszytko w tym mikro-wiatrołapie? Litości...

]Bardzo dobrze napisałaś![/SIZE]Ja mam właśnie taki problem,wszytko ładnie pięknie,ale od cholerci,gdzie suszyć to pranie... :)

IZA30
03-02-2012, 11:43
:)

zibi_mur
21-06-2012, 14:07
Witam,
obecnie buduje "dom w nasturcjach" - kilka fotek na www.mojekodom.pl
Zbyszek.