PDA

Zobacz pełną wersję : Nowa instalacja elektryczna-pomiary.



kiercholff
23-01-2010, 08:16
Prosze o pomoc, bo jestem w tym temacie calkowicie zielony.Wyczytalem na forum, ze po wykonaniu instalacji , elektryk powinien wykonac pomiary. Na czym to polega i jakie dokumety powinien wystawic. Wlasnie jestem na etapie szukania wykonawcy elektryki, narazie jeden z jakim rozmawialem nic o tym nie wspomnial, ja tez nie pytalem bo nie wiedzialem. Pozdrawiam.

robertsz
23-01-2010, 14:13
Tak, pomiary są wymagane przez Energetyke oraz przez starostwo do zgłoszenia odbioru budynku.
1) Pomiary Rezystancji Izolacji WLZ te się wykonuje przed podłączeniem WLZ do skrzynki energetycznej. Jeśli ZE ich nie wymaga to robie je dla własnej wiedzy i dla własnego bezpieczeństwa.
2) Pomiary rezystancji uziemienia, chyba najważniejsze przed podaniem napięcia na obiekt.
3) Pomiary odbiorcze zakończone protokołami odbiorczymi:
- pomiary pętli zwarcia
- pomiary rezystancji izolacji
- pomiary i testy zabezpieczeń różnicowo-prądowych
- instalacji odgromowej (jeśli jest takowa na budynku)
Protokoły są niezbędne do oddania budynku do użytku.

Elektryk z uprawnieniami pomiarowymi to gość wyposażony w mierniki, drogie mierniki. Jeśli przyjdzie do Ciebie delikwent z tanim multimetrem i wypełnionymi drukami na kolanie to go poszczuj psami.
Uczciwe zrobienie pomiarów odbiorczych w domku jednorodzinnym to dniówka pracy... wielu idzie na skróty :(

Generalnie szukaj fachowca, który kompleksowo wykonuje instalacje od A do Z. Nie zgadzaj się na jakieś machlojki z pomiarami, tu chodzi o Twoje bezpieczeństwo. Jeśli zgodzisz się na pomiary wykonywane przez inną osobę to od razu ustal kto płaci za usuwanie wykrytych usterek i niedoróbek?

P.S. Protokół z pomiarów jest ważny 5 lat. Zgodnie z literą prawa jesteś zobowiązany co 5 lat wykonywać pomiary elektryczne. W praktyce nikt tego nie sprawdza i nie wymaga.... do momentu gdy chata Ci spłonie i będziesz próbował odzyskać jakieś odszkodowanie z PZU.

eimingarflaska
15-05-2018, 14:28
Panowie tutaj mówią o nowym budynku jak rozumiem? A jak to wygląda przy wymianie w 30letnim bloku? Czy taki pomiar też muszę wykonać po skończonej robocie? O jakie uprawnienia pytać elektryka żeby nie wziąć jakiegoś Mariana? SEP, D oraz E? Czy trzeba coś jeszcze? Kompletnie się nie znam a chcę żyć bezpiecznie we własnym domu. Pozdrawiam

elpapiotr
17-05-2018, 10:26
Tak, pomiary są wymagane przez Energetyke oraz przez starostwo do zgłoszenia odbioru budynku. Naprawdę ? I co, delikwent zasuwa do Rejonu Energetycznego / BOK lub wysyła pocztą taki protokół ?

krzcel
04-06-2018, 09:43
2) Pomiary rezystancji uziemienia, chyba najważniejsze przed podaniem napięcia na obiekt.
- chyba podaniem napięcia na stację SN a nie na domek jednorodzinny.

Bardzo mnie cieszy poważne podejście do prac pomiarowych, tak trzymać. Nawet fakt, że kolega bzdury powypisywał, to wynikają one z troski o życie i mienie innych ludzi. Ode mnie łapka w górę.