PDA

Zobacz pełną wersję : Wilgotne plamy na nowej elewacji ?



OldDiver
23-01-2010, 09:21
Jest sobie niedawno zrealizowane osiedle domków jednorodzinnych. Powtarzalne domy, powtarzalna technologia. Z zewnątrz już
ocieplone i otynkowane. Wewnatrz już tez prawie wykończone - jest i pracuje piec. Dogrzewanie ze wzgledu na obecną mroźną pogodę.
Zauważyłem na kilku domkach (prawie połowa z wybudowanych - reszty nie ogladałem) wykwity w postaci wilgotnych plam. Różnej wielkości i intensywności. Na niektórych układały się w uporzadkowane wzory pokrywajace sie (moim zdaniem) z stykami płyt styropianowych ocieplenia. Ogladałem te domy w listopadzie, grudniu (nie było opadów śniegu) i tych rzeczy nie było. W środku żadnych takich rzeczy nie ma.

Co to może być?

hes
23-01-2010, 09:27
Może jakieś zdjątko wrzucisz ?

OldDiver
23-01-2010, 17:14
To jest przykład jeden z wielu. Najbardziej drastyczny. Praktycznie kazda sciana kilkunastu domków jest upstrzona takimi plamami.

http://www.bazy-nurkowe.pl/files/plamy.html
(coś nie umiałem tu umiescic zdjęć)

leszeq
23-01-2010, 17:30
To jest przykład jeden z wielu. Najbardziej drastyczny. Praktycznie kazda sciana kilkunastu domków jest upstrzona takimi plamami.

http://www.bazy-nurkowe.pl/files/plamy.html
(coś nie umiałem tu umiescic zdjęć)
Bardzo mało widać na tym zdjęciu :-?
Wygląda na zawilgocenie styropiany od wewnątrz. Jeżeli masz na myśli te ciemne plamki pod balkonem, to jest to efekt wypływania wody spod płyt styropianowych, szczególnie widoczne przy tynkach silikatowych i mineralnych. Czasami powstają w wyniku nieprawidłowej izolacji balkonu, woda dostaje się wtedy do izolacji cieplnej i z czasem wypływa na wierzch, układając się we wzor stworzony przez płyty styropianowe lub miejscowe plamki.

OldDiver
23-01-2010, 17:38
Mam jeszcze kilka zdjęć z innych ścian.
Potrafie sobie wyobrazic jak dostała sie woda pod styropian (tak tez o tym myslałem) pod balkonem. Ale co spowodowało ze ta woda dostała sie pod styropian na pozostałych scianach?

FlashBack
23-01-2010, 17:44
mocne. pewnie to, tak ma byc :D
popatrz na lukarne i styk z dachem :D

OldDiver
23-01-2010, 18:02
Czy to znaczy że te domki nadja sie do .... generalnego remontu . Czy warto w nie wchodzic w takim stanie? Co mozna /trzeba coś zrobić?

hes
23-01-2010, 18:14
Para wodna pcha się przez ściany, jak to para. Skrapla się na płytach
styropianu i spływa każdą szczeliną.Ciśnienie cząstkowe pary jest teraz przy
niskiej temperaturze zewnętrznej wyjątkowo duże. Dlaczego jednocześnie
nie wietrzono intensywnie tych domów ?
Radzłłbym nie panikować, po wzroście temperatury najwyżej zostaną tylko
jakieś plamy na elewacji. Jasne, że brzydkie.