PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektory słoneczne a mrozy - jaka temperatura na dachu?



rafałek
24-01-2010, 14:10
Wczoraj się zmobilizowałem i zabrałem za odśnieżenie kolektorów - udało mi się tylko odkryć 1/3 jednego panelu. Dziś patrzę i oczom nie wierzę - na dachu na kolektorze mam 40 stopni za oknem -6 w słońcu, -10 w cieniu. Znalazłem długą łatę i odśnieżyłem całość. Ciekawe jaka temperatura będzie jutro bo dziś już słoneczko się chowa.
A jak się nagrzewają kolektory u Was? Czy to wystarcza do lekkiego podgrzania wody?

Kris2222
24-01-2010, 14:36
stary nie-wiesz, że niedzielna praca w gówno sie obraca :lol:

bylebyś rano niemiał tego kolektora pękniętego :wink: :wink:

rafałek
24-01-2010, 14:58
A czemu ma pęknąć? Od mrozu???

maslak
24-01-2010, 15:17
nie od mrozu ale od niedzielnej pracy :-)

Ja swoje odsnieżylem wczoraj i całkiem ładnie wczoraj i dzisiaj pracowały :-) wczoraj odśnieżanie i odladzanie 2 kolektorów zajęło mi prawie 2 godziny i tak na jednym jeszcze trochę lodu pozostało.

freetask
24-01-2010, 15:35
u mnie wczoraj w południe -10, a dach domku ogrodowego (kryty dachówka bitumiczną) cały mokry i siwy dym się unosi, tak parowało, tak słoneczko grzało :-)

Lookita
24-01-2010, 15:49
...a mnie szlag trafia,ze ktorys raz,z powodu pokrywy snieznej nie dzialaja,nie wleze na dach,bo szkoda mi zdowia i zycia,ale mysli mi lataja,co by tu zrobic,najchetniej,wpuscilbym glikol podgrzany z zasobnika,zeby stopil snieg....

maslak
24-01-2010, 16:47
Też mi podobne pomysły chodziły po głowie :-) ale to nic by nie dało bo na kolektorach było 15-20 cm śniegu w 4 warstwach i każda na wierzchu zmrożona więc stopiła by się tylko ta bezpośrednio na kolektorach.

rafałek
24-01-2010, 20:18
...ale mysli mi lataja,co by tu zrobic,najchetniej,wpuscilbym glikol podgrzany z zasobnika,zeby stopil snieg....

To raczej nic nie da... Mam na sterowniku włączona opcję "Ochrona kolektora" I jak pojawi się "Mtróz" to puszcza co jakiś czas pompę by ogrzać glikol ale tylko do zera. To nic nie daje. Włączenie na obieg wymuszony też nie daje oczekiwanego rezultatu - te powłoki na kolektorze ograniczają chyba "ucieczkę" ciepła na zewnątrz.

Najlepsza metoda to delikatne mechaniczne odśnieżenie.

Zobaczymy co jutro pokaże - na pewno podzielę się info.

maslak
24-01-2010, 20:56
Ja odśnieżałem szczotką tzw. "ulicznicą" delikatnie by nie porysować szyby - mam to szczęście że mam wyłaz dachowy nad jednym z kolektorów więc jakoś udało się połamać powłokę lodu na śniegu i odśnieżyć kolektor na szczęście pierwsza warstwa bezpośrenio na kolektorze to był śnieg łatwy do zmiecienia w dół - tylk ok 1/3 jednego kolektora była oblodzona to tego nie skrobałem bo sie balem o szybe.

aadamuss24
24-01-2010, 22:04
Odśnieżałem kolektrory płaskie puszczając 60 stopni z bufora naładowanego kominkiem. Po godzinie puściło na powierzchni kolekt0rów ale samo spaść nie chciało, trzeba było miotłą szturchnąć :) i cały śnieg zjechał. Bez miotły raczej nie stopiłoby warstwy 15cm śniegu. pozdr adam

igrek1
24-01-2010, 22:17
ja probuje od 2 dni cos zakombinowac ale cholera wtlaczanie glikolu nic nie daje :) a wylaz mam z drugiej strony jak myslicie a moze wezem z woda machnac powinno zmyc chyba snieżek ?

rafałek
25-01-2010, 06:18
ja probuje od 2 dni cos zakombinowac ale cholera wtlaczanie glikolu nic nie daje :) a wylaz mam z drugiej strony jak myslicie a moze wezem z woda machnac powinno zmyc chyba snieżek ?

Przy obecnej pogodzie (temperatury) nie ryzykował bym takiej metody. Lepiej poszukaj długiej drabiny...

edde
25-01-2010, 09:35
jak rozumiem, mówicie tu o odśnieżaniu kolektorów płaskich bo chyba rurowych się nie da?

igrek1
25-01-2010, 10:15
A ja odsniezylem kolo 1/3 wiecej raczej ciezko bylo siegnac i temp rosnie ale jak zalaczy sie pompa to ledwie dojdzie do zbiornika i spada czyli chyba rurki zabieraja w cholere ciepla...

Jak jest u Was ??

rafałek
25-01-2010, 12:07
jak rozumiem, mówicie tu o odśnieżaniu kolektorów płaskich bo chyba rurowych się nie da?

No z rurowymi to raczej ciężka sprawa...

Co do dzisiejszych temperatur na kolektorze:

godz. 12:30 - 22 stopnie
godz. 13:06 - 45 stopni
Zobaczymy ile nabije, ale pompa się nie załącza bo w zbiorniku mam 75 stopni... czyli zaskoczy jak na kolektorze będzie 85

Pozdrawiam

rafałek
25-01-2010, 17:26
No jestem miło zaskoczony - o godzinie 14 na kolektorze miałem 82 stopnie, o godzinie 15 już tylko 64, potem spadało w oczach...

Ogólnie widzę, że nawet w styczniu zwykłe płaskie kolektory świetnie się spisują tylko by efektywnie nagrzać większą ilość wody to dzień chyba trochę za mały ale na wspomaganie np. gazówki to już coś daje...

Pozdrawiam

niktspecjalny
25-01-2010, 17:37
jak rozumiem, mówicie tu o odśnieżaniu kolektorów płaskich bo chyba rurowych się nie da?

No z rurowymi to raczej ciężka sprawa...

Co do dzisiejszych temperatur na kolektorze:

godz. 12:30 - 22 stopnie
godz. 13:06 - 45 stopni
Zobaczymy ile nabije, ale pompa się nie załącza bo w zbiorniku mam 75 stopni... czyli zaskoczy jak na kolektorze będzie 85

Pozdrawiam

Masz takie możliwości a chyba ich nie wykorzystujesz do końca.

rafałek
25-01-2010, 17:52
Masz takie możliwości a chyba ich nie wykorzystujesz do końca.

Nie tylko ja je mam. Skoro na moich płaskich takie osiągi to co powinno być na próżniowych???
A faktycznie nie wykorzystuję, bo dom ogrzewam drewnem i CWU jest przygotowywana przy okazji ogrzewania. Jednak solary mam od niedawna i ciągle sprawdzam ich mozliwości.

Lookita
25-01-2010, 17:55
....a ja nie mam ,jak ich odsniezyc,serce mi sie mrozi,jak widze,ze pochulalyby,a tu nic!!!!!!!!!!!! :-)

rafałek
25-01-2010, 18:52
....a ja nie mam ,jak ich odsniezyc,serce mi sie mrozi,jak widze,ze pochulalyby,a tu nic!!!!!!!!!!!! :-)

Jeśli możesz to puść ten glikol na wymuszonym obiegu ale na dłużej - 30 minut co najmniej. Potem może uda się długą tyczką odblokować pod kolektorem śnieg na dachu a reszta z kolektora powinna zjechać... no chyba że są oblodzone to będzie nieciekawie...

Lookita
25-01-2010, 18:53
...znaczy sie,mam pogrzebac w ustawieniach delty ??hmmmmm

rafałek
25-01-2010, 19:10
Ja mam takie opcje jak wymuszona praca pompki od solarów i osobno wymuszona praca cyrkulacji. Nic więcej nie trzeba... Nie wiem za to jaki masz sterownik...

igrek1
25-01-2010, 20:26
u mnie mala lipa w efekcie kolektory rozgrzaly sie do 45 stopni pompa ruszyla ale na jakies 10 mintakrze ciepla za duzo nie dalo.

A jakie macie nachylenie dachu - u mnie troche za male bo mam 30stopni a w zime to raczej srednio (3 szt hewalax'a)

rafałek
26-01-2010, 06:35
Ja mam 33 stopnie - 2 panele. Latem wyciągało 120 stopni w najlepszym okresie.
Wystawa południowo-zachodnia...

niktspecjalny
26-01-2010, 06:40
Ja mam 33 stopnie - 2 panele. Latem wyciągało 120 stopni w najlepszym okresie.
Wystawa południowo-zachodnia...

Powiedz mi bo osiągi masz super.Te 120 stC to temp ,końkretnie gdzie??? :roll:

rafałek
26-01-2010, 06:58
To temperatura mierzona na czujniku na wyjściu z kolektorów. Wynik z pierwszej połowy sierpnia 2009 gdzieś około godziny 13'nastej...
Ustawienia mam takie, że ładuję zasobnik do 85 stopni i potem stop. Udało mi się kilka razy taka sztuczka... pojemność zasobnika 500 litrów. Przyznam, że przy 5'cio osobowej rodzinie to chyba dolna granica pojemności - no chyba, że ktoś się nie lubi moczyć w wannie - fanem prysznica jestem tylko ja...

niktspecjalny
26-01-2010, 07:15
http://hewalex.pl/page/pl/oferta/kolektory-soneczne?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=80&category_id=23

Na tym obrazowym sterowniku ,która to temperatura z serii "T".?Tak dla przykładu.Gdzie ja osiągnąłeś?

rafałek
26-01-2010, 07:28
to będzie T1

igrek1
26-01-2010, 07:29
Jesli chodzi o zasobnij to musiala by to byc T2 ;-)
T1 to temeratura na solarach znaczy nie dokonca bo czujnik jest w gornym rogu solarow i do puki sie nie uruchomi pompa skazania na nim sa o kikla do kilkunastu stopni niższe.
Tak wyszlo u mnie

T2 85 to mi sie jak narazie udalo osiagnac tylko kominkiem ;-)


Ps.
Duza macie roznice miedzy temp T2 a T4 ??

Lookita
26-01-2010, 07:40
Na temat: wlasnie na solarowym,gornym czujniku mam -23,na zasobniku 41 st. ale to temp. od kotla i kominka,wczoraj nagrzalem 300 l.-caly zasobnik do 55 st.Dzisiaj po kapielach wczorajszych i dzisiejszych mam wlasnie tyle.Solary zasypane zamrozonym sniegiem,zero widocznosci rurek.
Spokojnie dzisiaj dobilo na zew.do -28 st.zatem tyle na solarach tez bylo.Srednio na solarze mam o 1 st. cieplej niz na zew.


PS....mialo byc o mrozach,a jest o lecie...nie bede sie tu wypowiadac,jest inny watek...trzymajcie sie slownych postanowien.....:-)

rafałek
26-01-2010, 07:48
120 to było na pewno na T1 bo tam jest wykonywany pomiar. T2 osiągałem max 85 bo takie mam nastawy, powyżej wyłącza się pompa. Z obserwacji widzę coś takiego jeśli chodzi o temperaturę - najpierw temperatura na zasobniku spada - podejrzewam, że wynika to z tego, że występuje podczas grzania ruch wody w zasobniku i mieszanie się warstwy ciepły ciepłej z zimną i spadek, gdzieś po godzinie do półtorej zaczyna regularnie przyrastać. Przy temperaturze T1 niższej od nastawy ale stabilnej potrafiłem uzyskać temperaturę zasobnika o max 10 stopni wyższą niż T1, podobnie mam zimą gdy kocioł mam nastawiony na 65 stopni a w zasobniku potrafię mieć 75-78.. Wracając do solarów, im bliżej mam temperatury nastawionej tym w słoneczny dzień bardziej wzrasta temperatura T1. Myślę, że związane jest to z małą różnicą temperatur i wolniejszym oddawaniem ciepła do zasobnika. Może to właśnie powoduje osiągnięcie owych 120 stopni - zasobnik mało odbiera a kolektory ciągle łapią słońce. Ciśnienie w okładzie kolektorów podskakuje max 0,5 bara mimo naczynia przeponowego...

Czy T2 to zasilanie zasobnika a T4 powrót z zasobnika?


Na temat: wlasnie na solarowym,gornym czujniku mam -23,na

Nie wiem ile może być na minusie na kolektorze w nocy bo u mnie pokazuje do 0 a potem wyświetla się napis Mróz. Przy mrozie co jakiś czas załącza się pompka i miesza tak długo glikolem aż będzie znowu 0.

igrek1
26-01-2010, 10:30
heheh no to nie wiem czy to szczesliwe rozwiazanie bo przeciez z gory zjezdza ci glikol o tem np -20 i rury zimne.... no i miedz tez super oddaje cieplo mimo otuliny....

poto masz zalany uklad glikolem zeby chyba nie chlodzic sobie urzytkowej wody w zime ?? no chyba ze nie masz tam glikolu.
Ja u siebie puszczalem cieplo na dach zeby odmrozic solary, mam bufor z wezownica i taka operacja na 10 min potrafi schlodzic wode o kilka stopni w buforku.... (500l) wiec nie wiem czy w zime program cyrkulacji przy 0 stopni jest ekonomiczny.

Sprostujcie moj sposob myslenia jesli cos pokrecilem...

Lookita
26-01-2010, 10:43
....puscilem ciepleko-glokol z zasobnika do solarow...20 min,ciut gdzies potopnialo.Na zew. -20,wiec boje sie,bo szlag moze trafi mi gdzies cos.O aspelt ekonomiczny nie martwie sie,myslalem,ze jesli stopie snieg z solarow,to zaczna pracowac,po 2-3 dniach,slonca odpracuja to co poszlo na stopienie.Pozniej juz same zyski...Pare dni slicznych mi przeszlo.Poki co,na rurkach efektu zadnego.Jak zelzeje mroz,to bede dluzej je odtajal.Acha,kominkiem z pw,majac duzo drewna darmowego,laduje sobie 300 l. zasobnika,wiec...nie zal mi :-)

jareko
26-01-2010, 10:50
laik jestem więc mogę palnąć głupotę ale gdyby tak na kolektor - nie teraz bo zima ale na wiosnę - położyć matę grzejną? Stopić lód i śnieg to by na pewno stopiła ale czy tylko to? Wyrządzi inne szkody?

Lookita
26-01-2010, 11:14
Myslalem o podobnym rozwiazaniu,kabelkach grzejnych,ale trzeba je zdejmowac na sezon sloneczny,gdyz chyba by sie stopily,a na zime zakladac.Problem wiekszy,jak dla mnie,na dach,tam musze wlezc od wylazu,po polaci dachu o nachyleniu 45 st.Dam sobie spokoj....

niktspecjalny
26-01-2010, 11:20
Myslalem o podobnym rozwiazaniu,kabelkach grzejnych,ale trzeba je zdejmowac na sezon sloneczny,gdyz chyba by sie stopily,a na zime zakladac.Problem wiekszy,jak dla mnie,na dach,tam musze wlezc od wylazu,po polaci dachu o nachyleniu 45 st.Dam sobie spokoj....

Najlepiej zrób eksperyment ze starym odkurzaczem i długa rurą.Po kłopocie. :D :D :D :D .

jareko
26-01-2010, 11:33
Myslalem o podobnym rozwiazaniu,kabelkach grzejnych,ale trzeba je zdejmowac na sezon sloneczny,gdyz chyba by sie stopily,a na zime zakladac.....mozna przetestować latem :) położyć i zobaczyć czy się stopią ale sądzę że bez problemu powinny wytrzymać

rafałek
26-01-2010, 12:04
heheh no to nie wiem czy to szczesliwe rozwiazanie bo przeciez z gory zjezdza ci glikol o tem np -20 i rury zimne.... no i miedz tez super oddaje cieplo mimo otuliny....

Tu chodzi o jednorazową pracę by łatwiej odśnieżyć kolektory...

kolektor1
10-02-2013, 18:27
Tak. Rozsyła po różnych forach idiotyczne treści, a robi to montek84

red1980
10-02-2013, 19:36
Tak. Rozsyła po różnych forach idiotyczne treści, a robi to montek84 Hehehe dobra odpowiedź. Montek84 - jak to jest, że w jednych tematach pytasz o opinie nt firmy a w innych polecasz własną firmę? Czy myślisz, że ludzie są debilami i nie widzą, że każdy twój wpis jest reklamą?

kolektor1
11-02-2013, 18:23
Montek odszedł w niebyt

gentoonx
11-02-2013, 18:43
montek mot... twoja fuc.. gdzie my teraz takie dobre rady dostaniemy ;)

Adik50
03-04-2013, 20:00
181120181121181122Moja samoróbka w ok 10 minut puszcza a pociągło z 8C do ponad 42C przy -10C powietrza Wprawdzie nie ma śniegu tylko szron ale ze śniegiem jest łatwiej jak ze szronem . Snieg szybciej zjeżdża z paneli niż szron

gentoonx
03-04-2013, 22:51
Te baniaki fajnie wyglądają :)

Jak na starych liniach SN izolatory - na włoskich filmach często widac

kolektor1
03-04-2013, 23:28
No to jak to tyle pociągło to można by chałupkę nieźle ogrzać sądząc po powierzchni i wspaniałuch osiągach.
gentoonx napisał:

Te baniaki fajnie wyglądają
Oj tam oj tam, czepiasz sie. To są odpowietrzniki.

Adik50
04-04-2013, 20:30
To są łapacze piorunów- to takie wspomaganie jak pochmurno a jest burza :yes:Już ich nie ma Z nimi łatwiej się odpowietrzało układ [ automatycznie ] teraz gorzej spełniały też jako naczynia wyrównawcze . Nie da się dogrzać domku bo ciepło potrzebne do cwu ledwo grzeje bo słonka mało Gdyby słonka zimą było tak chociaż co 2- 3 w tyg. dni to może bym machnoł jeszcze kilkanaście sztuk Dachu mi nie braknie ale niestety słonko 1 dzien na tydzień więc lipa:cool:

dublic
05-04-2013, 10:43
A jak często warto wymieniać płyn w kolektora ? Czy to daje jakąś różnice w nagrzewaniu :) ?

Adik50
05-04-2013, 15:44
Bierzesz próbke w butelke z plastyku ładujesz do zamrażalki jak jest lód to wymieniasz jak jest płyn to nie wymieniasz jedziesz dalej aż gwizda

yaiba83
08-04-2013, 06:53
A jak często warto wymieniać płyn w kolektora ? Czy to daje jakąś różnice w nagrzewaniu :) ?

W nagrzewaniu praktycznie nic nie daje. Płyn się wymienia tylko po to aby nie podniosła się jego temperatura krzepnięcia (np. po przegrzewaniu glikolu). Są instalacje co mają po 7 lat i nie ma konieczności wymiany płynu. Sam płyn z siebie zbyt mocno się nie degraduje. Najgorsze są przypadki jak są braki w odbiorze ciepła i instalacja się przegrzewa.

RAPczyn
08-04-2013, 11:47
Bada się również pH płynu.

kolektor1
11-04-2013, 08:17
Bada się również pH płynu.
Myślisz, że skwaśnieje?

petern
18-05-2013, 18:20
T2 i T4 to chyba zależy od tego jak Ci firma czujniki podłączyła. U mnie T2 to spód zbiornika, a T4 góra zbiornika. Robiła mi to firma soleko ze strony www.kolektory.com

yaiba83
19-05-2013, 11:34
Nie zależy od tego jak ci firma czujniki podłączy, bo w sterowniku się ich nie definiuje. T2 to T2 a nie T3 lub T4. Poza tym firma soleko nie montuje Hewalexa... znów ukryta reklama a admin śpi...

petern
20-08-2014, 11:38
Wczoraj się zmobilizowałem i zabrałem za odśnieżenie kolektorów - udało mi się tylko odkryć 1/3 jednego panelu. Dziś patrzę i oczom nie wierzę - na dachu na kolektorze mam 40 stopni za oknem -6 w słońcu, -10 w cieniu. Znalazłem długą łatę i odśnieżyłem całość. Ciekawe jaka temperatura będzie jutro bo dziś już słoneczko się chowa.
A jak się nagrzewają kolektory u Was? Czy to wystarcza do lekkiego podgrzania wody?

Jeżeli chodzi o te próżniowe tubowe kolektory to jest to możliwe. Warunkiem jest dobrze trzymająca się w tych rurach próżnia. Niestety często ta próżnia się rozszczelnia. Przy płaskich tego problemu nie ma, ale jednocześnie mają one też gorsze uzyski w zimę.
U mnie w ostatnią zimę miałem przy mrozie czasami nawet 50 stopni na kolektorach. Ale że dzień krótki, słońca mało i duże straty na rurociągu to wodę mi zdążyło podgrzać zaledwie do 30 paru stopni. Ciekawe tylko co będzie z tymi kolektorami po kilku zimach, czy nadal będą tak grzać? Ja osobiście posiadam apricus od soleko. Na razie jest dobrze, nawet bardzo dobrze... ale zobaczmy co będzie za lat kilka :)

kolektor1
20-08-2014, 12:23
Warunkiem jest dobrze trzymająca się w tych rurach próżnia. Niestety często ta próżnia się rozszczelnia. Przy płaskich tego problemu nie ma, ale jednocześnie mają one też gorsze uzyski w zimę.

No patrz, u Ciebie często roszczenia się próżnia? To widocznie masz do bani kolektory. Ja przerzuciłem już parę wagonów tych rur i próżnię straciły tylko jak gdzieś grzmotnąłem taką rurą.

yaiba83
20-08-2014, 13:39
Jeżeli chodzi o te próżniowe tubowe kolektory to jest to możliwe. Warunkiem jest dobrze trzymająca się w tych rurach próżnia. Niestety często ta próżnia się rozszczelnia. Przy płaskich tego problemu nie ma, ale jednocześnie mają one też gorsze uzyski w zimę.
U mnie w ostatnią zimę miałem przy mrozie czasami nawet 50 stopni na kolektorach. Ale że dzień krótki, słońca mało i duże straty na rurociągu to wodę mi zdążyło podgrzać zaledwie do 30 paru stopni. Ciekawe tylko co będzie z tymi kolektorami po kilku zimach, czy nadal będą tak grzać? Ja osobiście posiadam apricus od soleko. Na razie jest dobrze, nawet bardzo dobrze... ale zobaczmy co będzie za lat kilka :)

Jak znajdę zdjęcie to ci zamieszczę jak mi płaskie w środku lutego grzały do 55*C (3 płaskie i 300l zbiornik)

kolektor1
21-08-2014, 06:59
Jak znajdę zdjęcie to ci zamieszczę jak mi płaskie w środku lutego grzały do 55*C (3 płaskie i 300l zbiornik)
Nie szukaj, to reklama.

yaiba83
21-08-2014, 22:07
Ok, nie ma sprawy. Nie zależy mi sprzedaży akurat tego co mam bo tym nie handluję. W ogóle nie handluję :)