PDA

Zobacz pełną wersję : Ocipelać czy NIE !!!



cezjusz
24-01-2010, 20:50
Temat jak tysiące na forum ale szukałem podobnego problemu jak mój i nie znalazłem.

Kończę dom który kupiłem w surowym stanie i pojawił się dylemat czy ocieplać czy nie. ile fachowców tyle opinii. Dom zbudowany jest jak ja to nazywam "w technologii przejściowej" na zewnątrz pełna cegła następnie 4 cm styropianu, a od wnętrza suporex.

I tu pytanie czy jest sens ocieplać, a jeśli ocieplać to czy, jak to mówią przeciwnicy nie ukiszę ściany.

Proszę o Rady.

k62
24-01-2010, 22:07
Skorzystaj z kalkulatora, np. poniższego
http://www.cekol.pl/swiat_profesjonalisty/kalkulator_doboru_wlasciwej_grubosci_izolacji.htm

Będziesz musiał docieplić min 10cm zwykłego styro.
Na forum znajdziesz sporo ludzi, którzy mają na ścianach
20cm styropianu, a kilku ma więcej. :o

Wpisz w google
"oddychanie ścian" site:forum.muratordom.pl

adi_
24-01-2010, 22:32
ciepla ceramika 35 i do tego mam zamiar dolozyc styro w kropki 12 bo mam kotwy do rynien takie ja bym na twoim miejscu ocieplil zawsze to zlikwiduje mostki i inne niedorubki jak kasa pozwala to wal i sie nie pytaj zawsze to cieplejsze dom i mniejsze koszty z ogzewaniem
pewnie bedas klopoty z wentylacja ale dasz rade

Pinok
25-01-2010, 07:27
Temat jak tysiące na forum ale szukałem podobnego problemu jak mój i nie znalazłem.

Kończę dom który kupiłem w surowym stanie i pojawił się dylemat czy ocieplać czy nie. ile fachowców tyle opinii. Dom zbudowany jest jak ja to nazywam "w technologii przejściowej" na zewnątrz pełna cegła następnie 4 cm styropianu, a od wnętrza suporex.

I tu pytanie czy jest sens ocieplać, a jeśli ocieplać to czy, jak to mówią przeciwnicy nie ukiszę ściany.

Proszę o Rady.

Jeżeli wierzysz w takie bzdury jak oddychanie ścian to po tych 4cm styropianu już powinny się udusić.
A jeżeli ważne są dla ciebie późniejsze koszty ogrzewania to nie oszczędzaj na ociepleniu.
Oprócz styro na ścianach bardzo ważne albo nawet ważniejsze jest poprawne ocieplenie dachu oraz styropian pod wylewką na gruncie.

martinflash
25-01-2010, 08:45
pustak ceramiczny EDER 24 cm, wełna mineralna 10 cm, pustka powietrzna 2cm, cegła elewacyjna 12 cm.
Czy dać więcej wełny 12 lub 15 cm?

adi_
25-01-2010, 20:27
wybacz ale interesuje mnie ta pustka powietrzna 2 cm
jestes pewien ze w kazdym miejscu tak jest
a jesli tak to jak to zrobiles ?

dj80
25-01-2010, 20:44
ciepla ceramika 35 i do tego mam zamiar dolozyc styro w kropki 12 bo mam kotwy do rynien takie ja bym na twoim miejscu ocieplil zawsze to zlikwiduje mostki i inne niedorubki jak kasa pozwala to wal i sie nie pytaj zawsze to cieplejsze dom i mniejsze koszty z ogzewaniem
pewnie bedas klopoty z wentylacja ale dasz rade

Ja bym dał ceramikę 25 cm i styropian 20 cm. Ściana tańsza i cieplejsza, a z kotwami do rynien coś wykombinujesz.

Pozdr
DJ

dj80
25-01-2010, 20:44
ciepla ceramika 35 i do tego mam zamiar dolozyc styro w kropki 12 bo mam kotwy do rynien takie ja bym na twoim miejscu ocieplil zawsze to zlikwiduje mostki i inne niedorubki jak kasa pozwala to wal i sie nie pytaj zawsze to cieplejsze dom i mniejsze koszty z ogzewaniem
pewnie bedas klopoty z wentylacja ale dasz rade

Ja bym dał ceramikę 25 cm i styropian 20 cm. Ściana tańsza i cieplejsza, a z kotwami do rynien coś wykombinujesz.

Pozdr
DJ

orko
26-01-2010, 07:47
Skoro masz styropian pomiędzy ścianami, to docieplenie tego styropianem to nienajlepszy pomysł. W środku prawdopodobnie będzie wykraplała się woda.
Pozostaje ci tylko docieplić wełną, co oczywiście jest drogie lub co najlepsze nie ocieplać i grzać.

darek63
26-01-2010, 11:41
W jakich latach był budowany obiekt ?

Piszesz, że masz 4 cm styropianu .... czyżby to budowa z lat 80/90-tych ... wtedy styropian niektóre "majstry "łamały" na kolanie".
Jeśli wewnątrz nie masz wilgoci to na Twoim miejscu dał bym z zewnątrz 10-15 cm styro. Nic sie nie zakisi (.... ale jesli nie masz wewnątrz fabryki wilgoci !!!)
Elewację i tak chyba planujesz zrobić (no bo cegła z zewnatrz), a styro nie taki drogi. I docieplisz glify, wieńce itd .... jezeli popelniono błędy w ocieplaniu, z mostkami term. to częściowo je rozwiążesz .... no i ogrzewanie na lata będziesz miał tańsze. Po drugiej stronie szali masz oddychanie muru za duże pieniądze.
To moja opinia.

U mojego sąsiada od 12 lat jest tak:
tynk wewn. +ceramika+ styro 8 cm+ceramika+styro 10 cm+tynk mineralny. Chata 3 kondygnacje - ładnie, ciepło sucho ... nie smierdzi czyli nie zakiszone. Chata oddycha ale nie przez sciany, bo nie do tego one służą.

adi_
26-01-2010, 21:34
mamy rok 2010 i jeden tuman kiedys muj kolega teraz baran jakich malo bo inaczej ja bym zwarjowal
postawil ganek jak to nazwal z pustaka zuzlowego i ocieplil to styro 6 bo jak stwierdzil nie bedzie dawal darmozjada zarobic i to napewno wystarczy
i co padliscie ze smiechu bo ja tak jeszcze pare takih numerow i powiedzialem mu co o nim mysle dlatego jest bylym kolega

Pinok
26-01-2010, 21:45
A po polsku ?

zbigmor
27-01-2010, 08:45
Też bym poprosił tłumaczenie na jakiś ludzki język bo temat zapowiada się ciekawie.

KrzysztofLis2
19-02-2010, 17:33
Znaczy adi zwymyślał kolegę, który ocieplił tylko 6 cm styropianu. Tak go zwymyślał, że tamten przestał być jego kolegą. :)

Mymyk_KSK
19-02-2010, 17:53
U mojego sąsiada od 12 lat jest tak:
tynk wewn. +ceramika+ styro 8 cm+ceramika+styro 10 cm+tynk mineralny. Chata 3 kondygnacje - ładnie, ciepło sucho ... nie smierdzi czyli nie zakiszone. Chata oddycha ale nie przez sciany, bo nie do tego one służą.

To jak i u nas ;-)
Dwa lata temu dociepliliśmy "10-tką" i widać różnicę w rachunkach za gaz - spadły o ok. 30%, co może w przełożeniu na konkretne kwoty nie powala, niemniej jednak oszczędności są, a elewację i tak trzeba było zrobić.

WaldiM
20-02-2010, 10:37
Jeżeli jest tak jak pisze to ma mur trójwarstwowy
od zewnątrz
-cegła d=0,12
-pustka (warstwa dobrze wentylowana) d=0,02
-styropian d=0,04
- bloczek betonowy d=0,25 (circa about)
Uc= 0,35
Mnie tak wychodzi, jeżeli warstwa jest dobrze wentylowana to i metr styropianu nic nie zmieni w tej wartości, zresztą jak na budynek z ubiegłego wieku całkiem przyzwoitej. jakby całą przestrzeń wentylowaną zapełnił jakimś granulatem to Uc=0,31 oczywiści W/m2K. Lepiej się skupić na zakupie sprawnych źródeł ogrzewania i dobrych okien, tutaj szukałbym zysków, docieplić płyty balkonowe, jak przecinają warstwę izolacji, bo tam są największe straty.

Sławek...
20-02-2010, 10:52
Jeżeli jest tak jak pisze to ma mur trójwarstwowy
od zewnątrz
-cegła d=0,12
-pustka (warstwa dobrze wentylowana) d=0,02
-styropian d=0,04
- bloczek betonowy d=0,25 (circa about)
Uc= 0,35
Mnie tak wychodzi, jeżeli warstwa jest dobrze wentylowana to i metr styropianu nic nie zmieni w tej wartości, zresztą jak na budynek z ubiegłego wieku całkiem przyzwoitej. jakby całą przestrzeń wentylowaną zapełnił jakimś granulatem to Uc=0,31 oczywiści W/m2K. Lepiej się skupić na zakupie sprawnych źródeł ogrzewania i dobrych okien, tutaj szukałbym zysków, docieplić płyty balkonowe, jak przecinają warstwę izolacji, bo tam są największe straty.
...trochę nie tak opisywał przekrój swojej przegrody autor wątku... nie wspominał o pustce powietrznej....ale nie ważne....
ja tak jak jeden z "przedpiśców" nie wierzyłbym w rzetelne wykonanie izolacji styropianem w murze trójwarstwowym 10 lat temu....
pewnie jak byś to rozebrał to więcej będzie tam miejsc pustych (czyt. mostków termicznych) niż miejsc prawidłowo zaizolowanych....
zaizoluj dom z zewnątrz a "kiszeniem" ścian się nie przejmuj... bigosu z nich na pewno nie ugotujesz bez względu na grubość izolacji jaką zastosujesz ;)....

WaldiM
20-02-2010, 10:57
Jeżeli dom budowany w ubiegłym wieku to niestety ma tam te 2 cm pustki tak się budowało, wierzyli w oddychanie, a wtedy ocieplanie z zewnątrz nie ma sensu :)
Sam jestem szczęśliwym (?) posiadaczem takiego domu, nic nie mogę zrobić praktycznie ze ścianami.

Wirecki
20-02-2010, 21:40
Musiałem tu zajrzeć, taki fajny tytuł wątku... Oczywiście, że ocipelać... Pozdr.

adi_
20-02-2010, 22:10
nie nie zwymyslalem mu ale on twierdzil ze poco przeplacac tak jest dobze i caly czas mi trul zebym budowal z najtanszego materjalu
no i kiedys mi puscily nerwy i poprosile go o odczepienie sie bo jak dlamnie to ten materjal jego nie nadaje sie na garaz a co dopiero na moj dom

adi_
20-02-2010, 22:36
a bym zapomnial co do tego kolegi wiecie co wymyslil
otuz
podlaczyli mu kanalizacje i stwierdzil ze odplyw z kuchni zrobi na zewnatrz zeby sie to wszystko lalo na ogrodek
a poco ???????????






zeby mniej zaplacic za scieki
nie pomyslal ze placi za scieki tyle ile zuzyje wody

Sławek...
21-02-2010, 10:32
[quote="WaldiM"]Jeżeli jest tak jak pisze to ma mur trójwarstwowy
od zewnątrz
-cegła d=0,12
-pustka (warstwa dobrze wentylowana) d=0,02
-styropian d=0,04
- bloczek betonowy d=0,25 (circa about)
Uc= 0,35

...a tak w ogóle to w jakim programie to liczyłeś? jakie wartości delta i lambda przyjąłeś dla poszczególnych warstw przegrody?
i najważniejsze: jakim cudem wyszło Ci, że po dołożeniu kolejnej warstwy izolacji (styropian na zewnątrz) nie zmieni się współczynnik całej przegrody?
niby te 2 cm powietrza ma taki wpływ na współczynnik całej przegrody, że dołożenie nawet metra styro nic nie zmieni???
to jaką magiczną moc ma te 2 cm powietrza ???
hmmm..... ciekawe....ciekawe.....

dla porównania podam swoje wyniki tej przegrody:
stan wyjściowy U=0,41 W/m2*K
1 m styro U=0,04 W/m2*K
15 cm styro U=0,17 W/m2*K
10 cm styro U=0,21 W/m2*K

na mój "chłopski rozum" dołożenie 1 m styro praktycznie uniezależnia pozostałe warstwy przegrody od warunków zewnętrznych... cała przegroda przyjmuje wtedy współczynnik przenikania zbliżony do współczynnika użytego styropianu.....
dołożenie chociażby 10 cm znacznie podnosi parametry izolacyjne domu od nie spełniających dzisiejszych norm do zbliżonych do domów energooszczędnych.....
chyba jest to gra warta świeczki....

78mysz
22-02-2010, 07:57
trzeba ocieplić conajmniej 10-12 styropianu i pamietać o dobrej wentylacji w domu.
To bzdura z tą pustką powietrza, która to rzekomo niweluje U. To by znaczyło ze wystarczy wybudować sciane zrobic pustkę i obłożyc całość papierem i będzie bosssko, bo pustka zrobi swoje :lol:
W skrajnych przypadkach oznaczałoby też, ze nie ma sensu ocieplanie cegły drążonej czy żadnej innej dziurawki.

Gryzipiórek
22-02-2010, 12:46
Jeżeli dom budowany w ubiegłym wieku to niestety ma tam te 2 cm pustki tak się budowało, wierzyli w oddychanie, a wtedy ocieplanie z zewnątrz nie ma sensu :)
Sam jestem szczęśliwym (?) posiadaczem takiego domu, nic nie mogę zrobić praktycznie ze ścianami.

Chyba panowie Sławek... i 78mysz nie zrozumieli o czym pisze WaldiM.
Jak sie domyślam, nie chodzi mu o walory izolacyjne zamknietej warstwy pustki powietrznej, lecz o działanie przewietrzające otwartej warstwy pustki powietrznej. Zachodzi wtedy sytuacja analogiczna jak przy stropodachach wentylowanych, których docieplanie od góry (nad pustką wentylowaną) nie ma sensu. Rzecz w tym, że swobodnie penetrujące powietrze zewnętrzne wychładza tą warstwę niezależnie od tego jak grubą izolacją ona będzie przykryta z zewnątrz.

Oczywiście to wszystko przy założeniu, między istniejącym styropianem a ścianą dociskową jest pustka, i jest ona wentylowana.
Niemniej ja nie zgodzę się z twierdzeniem, że nic nie da się zrobić i nie ma sensu ocieplać. Należy jedynie przyjrzeć się wykończeniu ściany dociskowej i uszczelnić ją tak, aby pustka powietrzna (prawdziwa lub hipotetyczna) stała się przestrzenią zamkniętą, stanowiąc dodatkową izolację. Wtedy na taką scianę dociskową zamocować dodatkową izolację.

A wtedy zgodzę sie z orko:

Skoro masz styropian pomiędzy ścianami, to docieplenie tego styropianem to nienajlepszy pomysł. W środku prawdopodobnie będzie wykraplała się woda.
Pozostaje ci tylko docieplić wełną, co oczywiście jest drogie lub co najlepsze nie ocieplać i grzać.

Z tą różnicą, że zawilgocenie ścianki dociskowej w zderzeniu z możliwymi oszczędnościami w ogrzewaniu warte jest chyba ryzyka.

I bynajmniej zawilgocenie nie będzie spowodowane żadnym oddychaniem/nieoddychaniem ściany tylko przesunięciem punktu rosy w przekroju ściany do wewnątrz, w okolice ścianki dociskowej, spowodowanym tą starą 4cm warstwą styropianu.

Sławek...
22-02-2010, 18:37
robiłem symulację i wcale nie ma się co bać tego wykraplania....
przy 10 cm styro dodatkowo i różnicy temp -10 +20 nie było punktu rosy w przegrodzie.....
a co do pustki 2 cm to powiem Ci, że jakoś nie mogę sobie wyobrazić tego, że da się wybudować mur trójwarstwowy w ten sposób, że powstanie taka równiutka 2 cm pustka (idealne piony zarówno jednej jak u drugiej ściany + zero wychlapanej zaprawy przy murowaniu) i jeszcze będzie tą szczeliną hulał wiatr i wychładzał ściany... ;) a tak w ogóle to da się taką wentylowaną szczelinę stworzyć? którędy ma się dostać w nią świeże powietrze i którędy ma z niej się wydobywać???
hmmm... na prawdę jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić......już prędzej ten strop....

78mysz
22-02-2010, 18:54
Jeżeli dom budowany w ubiegłym wieku to niestety ma tam te 2 cm pustki tak się budowało, wierzyli w oddychanie, a wtedy ocieplanie z zewnątrz nie ma sensu :)
Sam jestem szczęśliwym (?) posiadaczem takiego domu, nic nie mogę zrobić praktycznie ze ścianami.

Chyba panowie Sławek... i 78mysz nie zrozumieli o czym pisze WaldiM.
Jak sie domyślam, nie chodzi mu o walory izolacyjne zamknietej warstwy pustki powietrznej, lecz o działanie przewietrzające otwartej warstwy pustki powietrznej. Zachodzi wtedy sytuacja analogiczna jak przy stropodachach wentylowanych, których docieplanie od góry (nad pustką wentylowaną) nie ma sensu. Rzecz w tym, że swobodnie penetrujące powietrze zewnętrzne wychładza tą warstwę niezależnie od tego jak grubą izolacją ona będzie przykryta z zewnątrz.

Oczywiście to wszystko przy założeniu, między istniejącym styropianem a ścianą dociskową jest pustka, i jest ona wentylowana.
Niemniej ja nie zgodzę się z twierdzeniem, że nic nie da się zrobić i nie ma sensu ocieplać. Należy jedynie przyjrzeć się wykończeniu ściany dociskowej i uszczelnić ją tak, aby pustka powietrzna (prawdziwa lub hipotetyczna) stała się przestrzenią zamkniętą, stanowiąc dodatkową izolację. Wtedy na taką scianę dociskową zamocować dodatkową izolację.

A wtedy zgodzę sie z orko:

Skoro masz styropian pomiędzy ścianami, to docieplenie tego styropianem to nienajlepszy pomysł. W środku prawdopodobnie będzie wykraplała się woda.
Pozostaje ci tylko docieplić wełną, co oczywiście jest drogie lub co najlepsze nie ocieplać i grzać.

Z tą różnicą, że zawilgocenie ścianki dociskowej w zderzeniu z możliwymi oszczędnościami w ogrzewaniu warte jest chyba ryzyka.

I bynajmniej zawilgocenie nie będzie spowodowane żadnym oddychaniem/nieoddychaniem ściany tylko przesunięciem punktu rosy w przekroju ściany do wewnątrz, w okolice ścianki dociskowej, spowodowanym tą starą 4cm warstwą styropianu.
Obawiam się jednak, ze zrozumiałam. To oczywiste, ze pustkę powietrzną należy uszczelnić, tak aby nie następowała w niej wymiana powietrza na zimne, bo wtedy będzie się woda w ścianie kumulować.(jakieś metody iniekcyjne?-tak tylko gdybam) Pytanie jest takie, czy da się to zrobić na tyle dobrze, żeby woda nie wykraplała sie w środku ścianki wewnętrznej, bo wtedy wiadmo.. Wełna będzie mniej ryzykownym rozwiązaniem, a dodatkowo tak jak pisałam wentylacja w środku domu musi być dobra, zeby ściana jak to się mówi smiesznie- mogła oddychać- czyli żeby tą ewentualną wilgoć odprowadzać

cezjusz
21-03-2010, 19:52
Witam
Jak miło popatrzeć jak rozpętałem dyskusje - wydawało by sie tak znanym tematem. Ale ja nie o tym.

Soory że tak późno się odzywam ale byłem 1,5 miesiąca na delegacji bez neta.

Aby ukrócić dyskusje, budowa domu rzeczywiście zaczęta została około 8 lat temu i wybudowany jest bez zadanej przestrzeni wolnej, jest cegła na zewnątrz potem styropian a następnie blok pianowy z tamtych czasów teraz zwany suporexem.

jak wnioskuje z tej całej dyskusji musze ocieplić minimum 15 cm a morze nawet 20.