PDA

Zobacz pełną wersję : pdłogówka pod panelami



czarny0
25-01-2010, 19:20
Witam.
Czy ktoś z Was ma ogrzewanie podłogowe a na nich panele a nie deski/płytki?
Jak to się sprawuje?
Kiedyś się mówilo że panel nie może być nad podłogówką.
Jakie macie doświadczenia?
Nie teorie - prosze o głos praktyków

Lukasz_81
25-01-2010, 19:38
witam
jestem budowlancem w nowregii od prawie 4 lat
tutaj niemal w kazdym domu jest ogrzewanie podlogowe
jak dotad nie spodkalem sie z zadnymi problemami z ogrzewaniem czy to pod zwyklymi panelami podlogowymi czy deska barlinecka.
jezeli o mnie chodzi to nie ma powodow aby rezygnowac z paneli/ogrzewania podlogowego
pozdrawiam lukasz

czarny0
25-01-2010, 19:59
dzięki. może jeszcze ktoś się wypowie?
temat mnie ciekawi bo po cholerę wydawać po 150 zł/m na dechy skoro można kupic panele a po 5 latach jak się znudza wymienic?

Wito2008
25-01-2010, 20:11
dałem podłogówk w całym domu, również w sypialniach a na to panele i jestem zadowolony

czarny0
25-01-2010, 20:33
robie tak samo - podobno wydajniejsze ogrzewanie....

cieszynianka
25-01-2010, 21:14
Tu coś o tym:

http://forum.muratordom.pl/co-ulozyc-pod-panele-na-ogrzewanie-podlogowe,t166926.htm

http://forum.muratordom.pl/panele-podlogowe-a-ogrzewanie-podlogowe,t62395.htm

http://forum.muratordom.pl/panele-na-podlogowke,t174707.htm

:wink:

adi_
25-01-2010, 21:49
mam watpliwosci czy zwykle panele podlogowe dadza rade oprzec sie podlogowce te specjalne tak ale zwykle mam spore watpliwosci
?????

Pinok
25-01-2010, 22:04
Słońce w lecie mocniej nagrzewa te panele niż wylewka od spodu przez jakieś pianki czy inne wynalazki w zimie.

adi_
25-01-2010, 22:15
no to skoro ona tak dobze izoluja cieplo to po ki uj montowac je na podlogowce to nic nie da
lepiej zalozyc lapcie i odkrecic gzejniki
hyba ze kupisz te co sa przeznaczone na podlogowke one inaczej reaguja
a juz napewno nie barlinecka deska to to ostatni szajs poczytaj fm to sie dowiesz co sie z nia dzieje to nie sa moje opinie o tej desce

listek
26-01-2010, 07:12
Mam panele laminowane (ważne zeby takie były na podłógówke) o grubości 8 i 7mm (zwykłe, nie jakieś niewiadomo co, tylko z oznaczeniem ze można na podłogowe wodne). Pod tym podkład z Arbitonu (taki specjalny na podłogówkę, jakos nie mam zaufania do tektury). Wszytko działa i ma sie dobrze. Przy projektowaniu trzeba wziąć pod uwagę większy opór panelii niż terakoty.

Ważniejsze jest prawidłowe zaprojektowanie i policzenie, niż okładzina na podłógówce.

PS.Grzejników u mnie brak. Parter i poddasze w podlógówce. Przy -20 stopniach spokojnie mam 19,5-20 stopni w domu.

Krzysztof BB
26-01-2010, 07:28
Ja bym paneli nie dawał. Przynajmniej na parterze.
Lipna podłoga wrażliwa na zarysowania ziarenkami piasku i zalanie wodą a do tego bedzie potrzeba więcej energii dostarczyć aby uzyskać wymaganą temp. pomieszczenia w odniesieniu do gresu/płytek ceramicznych.
Nawet dywan na kafelki rzucony na kafelki ogranicza strumień cieplny i wydajniść podłogówki spada. Do tego dojdą meble i wyliczona powierzchnia bierze czasem w łeb bo każdy dodatkowy mebel na podłodze powoduje spadek mocy grzewczej posadzki w danym pomieszczeniu.
Mam kafelki nawet w sypialni a miały być panele - nie żałuję.

pierwek
26-01-2010, 07:31
PS.Grzejników u mnie brak. Parter i poddasze w podlógówce. Przy -20 stopniach spokojnie mam 19,5-20 stopni w domu.

nie wiem czy go nie zniechęciłeś tą temperaturą... :)

Mam w salonie panele a pod nią podłogówka (wodną! - to ważne). Pierwotnie w salonie miały być kafle więc podłogówka położona dość rzadko. Generalnie nie ma problemu z panelami. temperaturę mam 22 i więcej oC ale salon jest otwarty i tuż obok kuchnia holl z podłogówką (a tam kafle na podłodze). Ale czuć że panele są ciepłe - nie to co w pokojach z grzejnikami. Tam też niby 22 oC ale panele lodowate.(takie uczucie jak się przejdzie boso z ciepłych kafelków w korytarzu)

Dobrze jest dać trochę gęściej rurki przy panelach - można to pewnie policzyć .

listek
26-01-2010, 08:51
PS.Grzejników u mnie brak. Parter i poddasze w podlógówce. Przy -20 stopniach spokojnie mam 19,5-20 stopni w domu.

nie wiem czy go nie zniechęciłeś tą temperaturą... :)


Ustawiłem jaką chciałem, moge większą

czarny0
31-01-2010, 17:55
To znalazłem na stronie kronopol. Zastanawia mnie mala wysokosc wylewki. Jaka macie jesli moge spyta bo planuje ok 5 cm?


montaż na ogrzewaniu podłogowym
Podłogi laminowane nadają się do stosowania na ogrzewaniu podłogowym. Dopuszczalne jest montowanie podłogi na wodnym ogrzewaniu podłogowym, pod warunkiem, że ogrzewanie będzie stosowane na całej powierzchni podłogi. Wylewka nad przewodami cieplnymi powinna mieć grubość ok. 2 cm. Zastosowanie wylewki betonowej związane jest z koniecznością zapewnienia równomiernego rozkładu temperatury, możliwością stopniowego jej podnoszenia i utrzymania. Z uwagi na większe przesuszenie podłogi w sezonie grzewczym i związane z tym zmiany wymiarów, szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowy montaż podłogi i zachowanie szczelin dylatacyjnych. Dodatkowe czynności podczas montażu na ogrzewaniu podłogowym:
1.Wylewkę należy wylać zgodnie z zaleceniami producenta.
2.Wylewkę należy koniecznie ogrzać przed montażem, aby zapobiec ewentualnemu wydostawaniu się wilgoci w późniejszym terminie. Należy to zrobić bez względu na porę roku.
3.W przypadku zastosowania betonu cementowego ogrzewanie można rozpocząć po 3 tygodniach.
4.Temperaturę należy codziennie zwiększać o 5°C, aż do uzyskania maksymalnej temperatury.
5.Ogrzewanie należy pozostawić przy maksymalnej wydajności, bez zmniejszania temperatury na okres 72 godzin. Po zakończeniu fazy maksymalnego ogrzewania należy obniżać temperaturę codziennie o 5°C.
6.W celu sprawdzenia wysuszenia wylewki należy użyć kawałków folii PE (50 x 50 cm). Folię należy rozłożyć w kilku miejscach na podłożu, a krawędzie okleić szczelnie taśmą. Montaż podłogi można rozpocząć jedynie w przypadku, gdy po 24 godzinach folia nie uległa zaparowaniu a powierzchnia wylewki nie zmieniła barwy. Jeśli próba wypadła negatywnie proces osuszania podłoża należy powtórzyć.
7.Ogrzewanie należy wyłączyć minimum 2 dni przed montażem. Temperatura powietrza w trakcie montażu powinna wynosić 18-22°C.
W przypadku znacznego wychłodzenia pomieszczenia ogrzewanie należy włączać stopniowo, podnosząc temperaturę o 5°C dziennie, aż do uzyskania maksymalnej wydajności. Tę zasadę należy stosować zawsze przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego. Temperatura powierzchni podłogi laminowanej nie powinna być wyższa niż 28°C. Podczas okresu grzewczego zaleca się utrzymywanie temperatury na poziomie 20-22°C przy wilgotności 50-70%.

lukasz_p
31-01-2010, 18:05
Ja mam jakieś 5 cm. Zalecane jest podobno 6.

Elmeros
31-01-2010, 18:27
Nie ma problemu z panelami na podłogówce, ale ja odradzam no chyba ze ktos chce malowac sciany po kazdym sezonie grzewczym bowiem ciepło wraz z kurzem lubi wydostawac sie z pod paneli przy ścianach własnie...ot dlaczego...

Pinok
31-01-2010, 19:04
Nie ma problemu z panelami na podłogówce, ale ja odradzam no chyba ze ktos chce malowac sciany po kazdym sezonie grzewczym bowiem ciepło wraz z kurzem lubi wydostawac sie z pod paneli przy ścianach własnie...ot dlaczego...

ZDJĘCIA i to szybko !!!

Bo czarnych ścian nad kaloryferami, w których temp ma czasami nawet i 70stC to się naoglądałem, ale takich cudów to jeszcze nie widziałem.

vendea
31-01-2010, 19:07
jak czytam niektóre wypowiedzi to nie wiem czy śmiać się, czy płakać :-D

fakty - domek 150 mkw - ogrzewanie wodne podłogowe po całości - zero grzejników. na ogrzewaniu, położone na specjalnym podkładzie do podłogówek, nie klejone, deski szwedzkie drewniane kahrs 7 mm. temperatura w ostatnim miesiącu 22 stopnie non stop, rachunek 613 zł za gaz. rewelacja.

i to drugi sezon - drewno spisuje się idealnie. sprawdzałam z ciekawości temperaturę powierzchniową gresów i drewna - nie ma różnicy.

deski są dębowe, wykończone matowym lakierem i szczotkowaniem, dzięki temu drobnych rysek od piasku z tarasu nie widać w ogóle. wyglądają po roku idealnie.

kurzenia i innych zjawisk nadprzyrodzonych brak.

na zachodzie europy i w skandynawii to jest opcja nr 1 ogrzewania domów.