PDA

Zobacz pełną wersję : GWC wodny "tymi ręcami" robiony



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8

adam_mk
26-01-2010, 01:28
Ponieważ ciągle ponawiane są te same pytania, bo „nowi” nie mają jeszcze na tyle wyrobionych nawyków, żeby od strzału pójść tam, gdzie potrzebne informacje leżą, to postarałem się zebrać przedyskutowane wnioski w jednym miejscu.
Myślę, że wielu osobom będzie łatwiej tu poczytać zamiast szukać po całym długim wątku.

GWC to Gruntowy Wymiennik Ciepła.
Tyle i tylko tyle.
Urządzenie, które wymienia ciepło pomiędzy strugą powietrza a ziemią.

Napędem wszelkiego przepływu ciepła jest różnica temperatur.
Ciepło pod wpływem różnicy temperatur przekazywane jest przez:
Przewodzenie termiczne (kontakt)
Konwekcję (unoszenie)
Promieniowanie.

Istotą rozwiązania jest PRZESUNIĘCIE W PRZESTRZENI miejsca pobierania ciepła względem miejsca jego oddawania i sprzęgnięcie tych miejsc przy pomocy strugi cieczy niezamarzającej.
Ciepło pobieramy/oddajemy z ziemi, poza domem a oddajemy/pobieramy w domu, w kanale nawiewnym.
Z urządzenia zrobił się system wymiany ciepła!

Źródłem tego ciepła jest nasze Słoneczko!
Od jakiegoś już czasu oświetla i ogrzewa naszą Ziemię i wszystko co na niej jest.
W tym wodę, która sobie paruje, spada deszczem i ciepła – unosi to ciepełko w głębiny ziemi wsiąkając.
Wsiąka sobie różnie – w zależności od tego w co wsiąka.
Od 10cm do 1m rocznie (tak średnio). Ponieważ dzieje się to już bardzo długo, utrwaliły się w głębi ziemi średnioroczne rozkłady temperatur.
Na głębokości około 2mppt średnioroczna temperatura jest już stała i wynosi od około 7 do 10stC.
Ale…
Są miejsca – gdzie bywa więcej!
To problem układów geologicznych i geotermii.
TRAFIA SIĘ i 15-17stC
Jak ktoś ma szczęście i jego działka „leży” na takich układach – to bardzo jest wygrany!
Na te co najmniej 10stC (około) mogą liczyć WSZYSCY (w Polsce, w naszej szerokości geograficznej).
Wiele zależy też od ukształtowania powierzchni w najbliższej okolicy.
Bywa, że wody pod gruntem nie ma, ale po deszczu pojawia się nagle i obficie. To wtedy gdy na głębokości około 1 do 2mppt leży warstwa gliny (słabo przepuszczalnej dla wody) a nad nią piachy. Częsty układ na pofałdowanych terenach polodowcowych.
Wody wsiąkające w piach spływają warstwą pod ziemią po tej glinie w niżej położone miejsca pędzone grawitacją. Nie widać tego na powierzchni.
Poprawnie zrobione badanie geotechniczne umożliwia optymalne dobranie głębokości i miejsca umieszczenia rury do pobierania/oddawania ciepełka na konkretnej działce.

Magazynem i nośnikiem tego ciepła w ziemi jest woda a nie sam grunt.
O dostępności tego ciepła decydują więc stosunki wodne na danym terenie.

Prędkość przenoszenia ciepła w gruncie nie jest duża. Zwłaszcza, jak wody w nim stoją (bo teren jest płaski jak stół).
Średnio, co wynika z wykonanych badań i pomiarów, transport mocy jest na poziomie 2,5W/1m2.
DLATEGO WŁAŚNIE nie ma żadnego znaczenia materiał, z jakiego wykonano rurę do pobierania/oddawania tego ciepła z/do ziemi.
KAŻDY stosowany na rury materiał jest „lepszy” od właściwości ziemi (gruntu).
Stosowanie miedzi w tym miejscu jest rozrzutnością. Głupotą ekonomiczną, ale jak kto ma własną hutę czy walcownię miedzi…
Zwykła plastikowa, niebieska rura do wody, za około 1,65/mb jest wystarczająco dobra!
LEPSZE nie są potrzebne. I tak ich właściwości nie zostaną tu wykorzystane.

W glebach „suchych” (pod ziemią nigdy nie jest sucho) można liczyć na CIĄGŁY uzysk mocy w korzystnych warunkach na poziomie 25W/mb zakopanej rury.
Tyle, że tam, to są idealne warunki na żwirowca, który jest rozwiązaniem doskonalszym.
W glebach mokrych okresowo lub stale, można oczekiwać transportu mocy rzędu 30-35W/mb.
W glebach stale mokrych leżących na jakim stoku (pochyła działka) nawet i 40W.
To jest to CO DA SIĘ ZABRAĆ Z ZIEMI.

Rozmawiamy o wsparciu wentylacji
Dla wymiany rzędu 1 kubatury – powiedzmy 500-600m3/godz (bo takich domów jest najwięcej) możemy do wnętrz przenieść (tu raczej wynieść z wnętrz, bo tylko LATEM) moc rzędu 3kW.
Czemu?
Bo nawet jak zbudujemy system oferujący nam moc 12kW TO NIE MAMY CZYM tej mocy transportować.
Transportujemy ją strugą powietrza (te 500m3) czyli przenosimy 500 do 600 x 1,2kg masy IZOLATORA TERMICZNEGO jakim jest powietrze.
700 kilogramów powietrza, nawet wilgotnego, nie potrafi przemieścić większej porcji energii !!!
A co zimą?
Łatwiej jest, bo powietrze jest suche i wymiana znacznie mniejsza.
Zimą, w szczycie, uda się tak przenieść do około 1600W
Budowanie systemu oferującego większe moce ekonomicznego uzasadnienia nie ma.
Budowanie systemu tylko „ciut” nadmiarowego – MA.
Policzmy więc ile tej rury ma być…
Zakładając „nędzę” uzysku – 30W i potrzeby rzędu 3000W wychodzi nam 100mb rury.
Ale…
Transportujemy ten strumień ciepła strugą cieczy. Ciecz ma lepkość i stawia opory przepływu. Ta rura zwykle zaczyna się i kończy w domu, więc z tych 100mb sporo odpada.
Optymalizując przepływy, opory, powierzchnię wymiany, ilość cieczy itd. Itp. – najwygodniej jest rozprowadzić pod ziemią dwie rury fi 25 w odcinkach porównywalnej długości – około 100mb każdy.
Jak wyjdzie pełne 100mb na odcinek – nic się nie stanie, będzie większy zapas mocy.
Jak wyjdzie mniej niż 100mb – to wyjdzie bardzo dobrze!
Jak wyjdzie dużo mniej, tak po 50mb rury zakopanej – to będzie na styk.

Początki i końce wygodnie jest zaplanować wewnątrz domu.
Tam dajemy kolektory łączące, zrównoleglające obie nitki tego rurociągu.
KONIECZNIE przy jednym z końców (obojętnie – na początkach czy na końcach) trzeba wstawić zawór odcinający dla każdej nitki. Czyli razem – dwa.
Od kolektora do nagrzewnicy prowadzimy ciecz rurą fi 32.
I tu już – jak wola.
Od ceramicznej, przez plastik, alupex, stal do miedzi.
Jak komu lepiej i wygodniej.

JAK TO SIĘ ROBI?
Trzeba wykopać rów o zaplanowanej długości dla każdego odcinka i po zaplanowanej na działce trasie w odległości około 1m rura od rury i głęboki na około 2m.
ALE!!!
Mówimy tu o terenach mocno podmokłych!
Więc kopiemy tak głęboko, jak tylko się da. Zwykle da się od 1,5 do 1,8m ppt..
I to już jest dobrze. Jak rura leży w wodzie – to nawet bardzo dobrze!
Można po kawałku. Wykopać kawałek, wsadzić rurę i przysypywać tym, co się wykopało „w ciągu dalszym”
Można łychą koparki o szerokości 1m (lub większej) i układać dwie rury naraz po obu końcach wykopu.
Można szpadlem (nie polecam) koparką, spychaczem czy w każdy inny skuteczny sposób.
Nie należy tej rury zagnieść jakim sporym głazem czy przez bardzo ostre zgięcie.

ILE TO KOSZTUJE?
Rura około 1,65zł/mb. (po tyle widziałem) 200mb to około 330zł.
Co do kosztu wynajmu koparki to się nie wypowiadam.
Ten kto opanował sztukę negocjacji do perfekcji będzie miał taniej…
Ten kto jest koparkowym z zawodu to….

UWAGA!
Byłoby bardzo dobrze, jakby przed podjęciem tych działać sprawdzić na jakim papierze gdzie w tej ziemi są przyłącza. Wyharatanie któregoś w ramach pracy nad GWC podnosi koszt ogólny i sprawia kłopoty.

W efekcie zostanie zbudowane coś, co jest dokładnie takie – jak dolne źródło ciepła dla pompy ciepła. Niskotemperaturowy bufor o wielkiej pojemności cieplnej.
Tak właściwie – to ten bufor był tam zawsze a my tylko wstawiamy do niego wężownicę.


Należy wykonać fragment kanału systemu wentylacyjnego przegrodzony nagrzewnicą lamelową i wpiąć go w system wentylacyjny za czerpnią naścienną. Ta nagrzewnica powinna mieć odpowiednio dużą powierzchnię wymiany ciepła tak, aby ciecz niezamarzająca, którą napełniamy system, była w stanie dostarczyć/odebrać tyle ciepła ile tylko struga przepływająca jest w stanie przejąć/oddać.
Zimą, gdy strugę ogrzewamy, wysuszamy jednocześnie i tak już bardzo s suche powietrze napływające kanałem z czerpni naściennej.
Latem, gdy mocno wilgotną strugę powietrza oziębiamy – wykrapla się na lamelach sporo wody.
Należy więc tak wstawić nagrzewnicę, aby była lekko pochylona dla umożliwienia odpływu skroplin. Dobrze jest tam wstawić jaką tacę ociekową z odpływem podpiętym do kanalizacji.

Ciecz niezamarzającą zmuszamy do przepływu odpowiednią pompą.
Dobra jest tzw. „60”. Może być taka z regulowaną skokowo mocą lub w pełnym automacie – z regulacją płynną zależną od nastawionej temperatury.

Rury prowadzące od nagrzewnicy do wymiennika w ziemi należy termoizolować na całej długości, aby tylko w nagrzewnicy dokonywały się przemiany termiczne (grzanie/chłodzenie strugi powietrza). Nie dopilnowanie tego „drobiazgu” zmniejsza sprawność procesu.

I to by było na tyle…

Teraz tylko decyzja: Robić – nie robić!
I kolejna: Zlecić czy… „tymi ręcami” :lol:

Adam M.

Jest osobny wątek , bardzo na czasie, gdzie można poczytać o tym czy i ile daje GWC takiej czy innej konstrukcji...
A.M.

m-mormon
26-01-2010, 17:18
Teraz tylko decyzja: Robić – nie robić!
I kolejna: Zlecić czy… „tymi ręcami” :lol:



Decyzja - ROBIĆ
Tymi ręcemi - TYMI
Szkoda przepłacać za gotowe systemy skoro funkcjonalność ta sama.

Robie w/g Twoich porad. Na jesieni powinno ruszyć. Nie moge sie doczekać.

adam_mk
26-01-2010, 17:24
Podobno - nie święci garnki lepią! :lol:
Ta robota też dla ludzi...
Adam M.

Piczman
27-01-2010, 08:34
Wczoraj pomierzyłem taki glikolowy GWC jaki opisujesz.
Sobie zrobiłem niedawno jak wielu się orientuje.

Przed nagrzewnicą -16 C, za nagrzewnicą +0,5 C przy max wydajności centralki.
Przed nagrzewnicą -16 C, za nagrzewnicą +6,3 C przy 1/4 wydajności centrali.

Teraz widać jak ważna jest prędkość strugi przez nagrzewnicę z glikolem.
Radzę nie oszczędzać na gabarytach, im większa tym lepiej !
GWC chodzi od 2 miesięcy cały czas, mrozy siarczyste i te łagodniejsze ma w d... :)
Glikol przed nagrzewnicą ma 6,5 C a za nagrzewnicą już 3,5 C !
A więc ogólnie rzecz biorąc u mnie działa całkiem dobrze :wink:

k62
27-01-2010, 08:50
u mnie działa całkiem dobrze :wink:
Jak dla mnie REWELACJA.
Byłem już przekonany do żwirowca ze względu na możliwość nawilżania powietrza,
ale tak na wyczucie to chyba niewiela da. Może ktoś to policzył?
Dzisiaj po nocy -20C w domu 25% wilgotności.

Twoje wyniki zmieniły mój wybór. :)

Piczman
27-01-2010, 08:58
Twoje wyniki zmieniły mój wybór. :)

Nie wiem jak będzie z wilgotnością, teraz mam sporo wody i nie ma problemu, ale w przyszłym sezonie może być za sucho.
A wentylować trzeba :roll:

robdk
27-01-2010, 09:02
Twoje wyniki zmieniły mój wybór. :)

Nie wiem jak będzie z wilgotnością, teraz mam sporo wody i nie ma problemu, ale w przyszłym sezonie może być za sucho.
A wentylować trzeba :roll:

Zawsze można zmniejszyć wyminę lub nawet czasowo wyłączać.
Wentylacja właśnie jest nam potrzebna przede wszystkim do wyprowadzenia wilgoci oraz zapewnienia wystarczającej ilości tlenu do oddychania.

RSzymczak
27-01-2010, 19:51
A jeżeli mam małą działkę i nie chciałbym jej rozkopywać z różnych względów, to czy wygłupem byłoby np. umieszczenie takiego zwoju rur na dnie studni. Czy woda w studni mogłaby być głównym źródłem pozyskania energii :oops: ??

Daga&Adam
27-01-2010, 20:47
Wczoraj pomierzyłem taki glikolowy GWC jaki opisujesz.
Sobie zrobiłem niedawno jak wielu się orientuje.

Przed nagrzewnicą -16 C, za nagrzewnicą +0,5 C przy max wydajności centralki.
Przed nagrzewnicą -16 C, za nagrzewnicą +6,3 C przy 1/4 wydajności centrali.


Panowie mi juz wisi Brink Renovent HR 400 i pod nim dwa konce zakopanej 100mb rury fi32 - to miala byc najpierw nitka pod kolektor pompy ciepla ale ostatecznie kolektor zrobilem z drugiej strony chaupki i ta rure troszke przedluzylem (mufki elektrooporowe - sa pod wylewka) do rekuperatora.

Wszystko pieknie cacy opisane tylko napiszcie lub dajcie kilka przykladow GDZIE i JAKA kupic ta nagrzewnice !! Ze wzgledu na permamentny brak czasu i niektorych narzedzi (no i nie umie spawac;( zostaje mi kupienie gotowej lub zlecenie zrobienia takiej. Nigdzie nie doszukalem sie jakichs konkretnych wyliczen tego elementu (ktory w koncu jest najwazniejszy w tej wersji GWC :)
pozdr.

desmear
27-01-2010, 21:02
www.juwent.com.pl

adam_mk
27-01-2010, 21:40
"Nigdzie nie doszukalem sie jakichs konkretnych wyliczen ..."

Już poprawiam niedoróbę...
Rozumiejąc regulamin forum - łatwiej napisać GDZIE MOŻNA TO DOSTAĆ - zamiast - KTÓREJ FIRMY SĄ NAJLEPSZE.
Robią je różne firmy.
Ja mam oddział Juwentu dwie ulice od firmy.

MOŻNA je obliczyć.
Tylko po drodze piętrowe ułamki wychodzą. :roll:
Zasada jest prosta:
Im wolniejsza struga powietrza - tym dłuższy czas wymiany ciepła = większa skuteczność procesu.
Im większa różnica temperatur tym większy strumień transportowanego ciepła.

Mamy to co mamy. Zwykle około 7 do 10stC.
Bardzo mocno rozwijając powierzchnię (gęste lamele) dynamicznie chłodzimy ciecz w rurze.
Mamy wlot = 10stC a wylot = 2stC.
Powietrze ma wtedy z 3stC.
Ale.
Jak puścimy pompkę mocniej to wlot i wylot będą w podobnej temperaturze.
Struga powietrza zaś w okolicy 7stC.
Wnioski:
Im większe okno, większy przepływ cieczy i gęstsze lamele - tym lepiej.
Absolutne minimum obliczone na bardzo "chudy uzysk" to 24 x 24 cm okno, typowe lamele i trzy rzędy rurek grzejących.
Wszystko co większe jest tylko lepsze!

Ja stosuję 60 x 60 cm i 3 rzędy. Obudowuję je we fragment kanału. (taca ociekowa, odpływ skroplin i to co trzeba...)

Adam M.

Adam M.

Daga&Adam
27-01-2010, 22:07
"Nigdzie nie doszukalem sie jakichs konkretnych wyliczen ..."

Już poprawiam niedoróbę...
Rozumiejąc regulamin forum - łatwiej napisać GDZIE MOŻNA TO DOSTAĆ - zamiast - KTÓREJ FIRMY SĄ NAJLEPSZE.
Robią je różne firmy.
Ja mam oddział Juwentu dwie ulice od firmy.


Ktos wkleil juz linka do Juwentu. Maja kilka rodzai nagrzewnic - ktore sie bardziej nadaja - "nagrzewnice lamelowe wodne", czy "nagrzewnice wodne" ?



[...]
Absolutne minimum obliczone na bardzo "chudy uzysk" to 24 x 24 cm okno, typowe lamele i trzy rzędy rurek grzejących.
Wszystko co większe jest tylko lepsze!

Ja stosuję 60 x 60 cm i 3 rzędy. Obudowuję je we fragment kanału. (taca ociekowa, odpływ skroplin i to co trzeba...)



Napisz jeszcze jak to laczysz z rura - fi160, fi180, czy fi200. Obudowujesz to w jakies pudlo i poprostu w srodku scianek (z obu stron) wycinasz dziuru i w nie mocujesz rury z czerpni i do rekuperatora ?
pozdr.

Piczman
28-01-2010, 10:57
Zamów nagrzewnicę lamelową !
Co do połączenia to ja zrobiłem kołnierz fi 200, do tego podłączyłem kolano 45 st. ,potem redukcja i bezpośrednio do reku.
Tak mi się pięknie zgrało :D
Zdjęcia w Dzienniku.

Adamie masz racje, przy max wydajności centrali mam mniejszą temp. za nagrzewnicą i większą różnicę temp. zasilania i powrotu glikolu.
A przy "normalnym" wydatku temp. nawiewu za nagrzewnicą wysoką i prawie ta sama temp. glikolu na zasilaniu i powrocie.
Wniosek : najlepiej przewymiarować, jak już robimy to GWC to lepiej wydać te kilkaset zł więcej bo daje to wymierne efekty.

Emwuel
28-01-2010, 12:01
Pewnie nie odkryję Hameryki, ale zapytam... Czy można użyć tzw. "chłodnic" samochodowych? (dwóch-trzech-czterech jedna za drugą).
Pytam bo akurat mogę tanio mieć (uścisk ręki to niezła cena... 8) ) , obudować sam bym dał radę...

Piczman
28-01-2010, 12:39
Czy można użyć tzw. "chłodnic" samochodowych? (dwóch-trzech-czterech jedna za drugą)

Możesz, ale nie uzyskasz tego co chcesz.
Daruj sobie, poczytaj bo było już wiele razy poruszane, nawet przez ostatnie kilka dni jak pamiętam ,,,

stefan_1961
28-01-2010, 22:50
A jeżeli mam małą działkę i nie chciałbym jej rozkopywać z różnych względów, to czy wygłupem byłoby np. umieszczenie takiego zwoju rur na dnie studni. Czy woda w studni mogłaby być głównym źródłem pozyskania energii :oops: ??
Panowie, co o tym rozwiązaniu sądzicie? Też mam studnię...

Daga&Adam
28-01-2010, 23:07
A jeżeli mam małą działkę i nie chciałbym jej rozkopywać z różnych względów, to czy wygłupem byłoby np. umieszczenie takiego zwoju rur na dnie studni. Czy woda w studni mogłaby być głównym źródłem pozyskania energii :oops: ??
Panowie, co o tym rozwiązaniu sądzicie? Też mam studnię...

Wydaje mi sie ze moglbys zamrozic studnie umieszczajac tam wezownice.. A wydajna ta studnia ? I jak gleboka? Adam wyliczyl, ze takie GWC wyciagnie max 3kW czyli zakladajac spadek na wymienniku rzedu ~6st C trzeba przepompowac o ile dobrze licze ok 420 litrow wody / h. Trzebaby zrobic druga studnie do zrzucania tej ochlodzonej wody i pompowac :) Pozostaje kwestia zasyfienia wymiennika jezeli woda bedzie brudna.. Trzebaby stosowac jakies filtry.. Troche klopotow. A moze wezownica wystarczy?:)
pozdr.

Piczman
29-01-2010, 09:04
GWC glikolowe działa tak dobrze i tak długotrwale bo złoże z którego czerpie energię regeneruje się.
A studnia ? Sam nie wiem :roll:

adam_mk
29-01-2010, 09:43
Studnia, jezioro czy rzeczka to nie najlepsze rozwiązanie.
Tam woda może się swobodnie przemiaszczać w pionie (konwekcja).

Woda najcięższa jest w 4stC
Tyle ma tam, w tej studni, przy dnie.
Reszta, wyżej, może być tylko zimniejsza.
To w sytuacji intensywnego jej chłodzenia.
I - jest jej mało!
Klocek o średnicy metra i długości kilku metrów.
To tak, jakbyśmy zakopali te 5mb rurki.

Można te tony wody na dobę z niej pobierać. Napłynie "nowa" i cieplejsza.
Tylko - co zrobić z tą ochłodzoną?
Wylać te tony na trawnik?
Lodowisko dla całego powiatu się zrobi.
Adam M.

GrzegorzPN
01-02-2010, 14:26
Panowie,
uaktywniam sie na paru wątkach.
Mam prośbę o rade. Mam "sucho" na działce (badania, do 1,2m piasek gliniasty, głębiej piasek i sucho).
Szykuję się do wylania plyty fundamentowej. Czy pod nią moge zrobić gwc - bo można przy okazji zamienić piasek gliniasty na piasek (z dziury obok). Żwirowca czy glikolowy? Oczywiście bedzie reku.
Kubatura wewnętrzna ca. 500m3.
Dzięki

adam_mk
01-02-2010, 15:40
Jak Cię na to stać i teren pozwala - to żwirowca pod całą płytą.
Raz robota a korzyść puki dom stoi.
Adam M.

GrzegorzPN
01-02-2010, 17:24
Dzięki,
taka myśl mnie naszła, że taki żwirowiec odprowadzi wodę, która nazbiera się wokół budynku (np. z opadów).
Pytanie drugie: można "bezkarnie" ubijać żwir przed wylaniem płyty?

GrzegorzPN
01-02-2010, 17:26
Dzięki,
taka myśl mnie naszła, że taki żwirowiec odprowadzi wodę, która nazbiera się wokół budynku (np. z opadów).
Pytanie drugie: można "bezkarnie" ubijać żwir przed wylaniem płyty?

GrzegorzPN
01-02-2010, 17:36
One problem.
Główna część budynku ma wymiary 8x16,8m to daje 134.4m2.
Do tego dochodzi wykusz, który jest przesunięty względem budynku i jeśli chcielibyśmy wpisać obrys budynku w prostokąt, to będzie on miał wymiary: 18.2x10.2m, a to daje: 185.64m2.
Nie za duże to GWC? :D

adam_mk
01-02-2010, 17:59
Podłogówki zrobisz też tylko 5%? :lol: :lol: :lol:
Im większa chałupa tym większe potrzeby.

Żwir można uklepać.
Żwirowiec ma być tak zrobiony, żeby wody w nim nie było.
Drenaż wodę ma odprowadzać a nie GWC.

Adam M.

GrzegorzPN
01-02-2010, 19:10
spoko, spoko,
185m2 x (ile tego żwiru?) 1,5m = 277.5m3.
Woda - chodziło mi oto, że woda nie poleci po kamieniach w górę...

GrzegorzPN
01-02-2010, 22:13
Adam, nie łapię za słowa, ale
"GWC ŻWIROWY:
1m3 żwiru po przedmuchaniu go strugą powietrza "da" skokiem sporo ciepła a potem "stanie" z powodu wychłodzenia i trzeba regenerować złoże (czekać aż "naciągnie")
10m3 żwiru rozwiązuje problem dla 100m2 domku na 8 godzin, potem przerwa.
30-50m3 rozwiązuje ten problem naprawdę skutecznie i przy pracy na 1/2 możliwości pozwala na "pracę ciągłą" "

Mam 190m2 powierzchni mieszklanej (wszystko wszystko), wiec 100m3 powinno rozwiązać problem... Tylko mam obawy żeby zrobić GWC pod częścią płyty.

adam_mk
02-02-2010, 00:45
Książkę chyba napiszę... :roll:
W czterech słowach wszystkiego się nie da...
Zakładanie, że wiesz o wszystkim a pytasz o szczególik też do bani...

Pod płytą powinno być jednorodne podparcie. Dlatego tak przewymiarowany żwirowiec.
Za to może być bardziej płaski (cieńszy) co JESZCZE poprawi mu parametry!
Piec ziemny z potężną lodówką (w zależności czy zima czy lato) się zrobi.
WYSTARCZY coś o wiele mniejszego, ale jak taka konstrukcja Cię nie zabije ceną?

Gadamy na odległość, bez badania geotechnicznego, szkicu, planu, układu w terenie (pionowego i stron świata).
Gdybamy ogólnie wokół tematu...

Adam M.

aadamuss24
02-02-2010, 00:52
Czy będzie możliwe prawidłowe zagęszczenie żwirowca pod płytą ? pozdr adam

adam_mk
02-02-2010, 01:05
Uważam, że tak.
Jeździ się taką uklepywaczką... To się zagęszczarka nazywa...

Pod tory kolejowe też się zwozi i uklepuje. I tory całe lata służą...

Adam M.

GrzegorzPN
03-02-2010, 17:15
Książkę chyba napiszę... :roll:
W czterech słowach wszystkiego się nie da...
Zakładanie, że wiesz o wszystkim a pytasz o szczególik też do bani...

Pod płytą powinno być jednorodne podparcie. Dlatego tak przewymiarowany żwirowiec.
Za to może być bardziej płaski (cieńszy) co JESZCZE poprawi mu parametry!
Piec ziemny z potężną lodówką (w zależności czy zima czy lato) się zrobi.
WYSTARCZY coś o wiele mniejszego, ale jak taka konstrukcja Cię nie zabije ceną?

Gadamy na odległość, bez badania geotechnicznego, szkicu, planu, układu w terenie (pionowego i stron świata).
Gdybamy ogólnie wokół tematu...

Adam M.

Poprawie sie. Zbiore papiery i zapytam jak czlowiek :)

krybka20
10-02-2010, 20:59
Czas nadszedł pora dokończyć gwc
Jak wcześniej pisałem na "100 sposobach..." 250 metrów fi 3,2mm wg zaleceń Pana Adama lub Piczmana? w dwóch pętlach po 125m 1,8 metra pod ziemią woda już na 1m. Na jesieni żeby podciągnąć wodę (wodociąg zaledwie 6 m od domu) trzeba było ściągać igłofiltry bo woda wybijała jak z gejzera więc myślę że złoże dość wydajne. podłoże drobny piasek z żyłami gliny.
Pętle za radą P. Adama połączę równolegle. Przejście pod ławą i wyjście w garażu.
Budowa na etapie instalacji.
Projekt hornówek parter z poddaszem użytkowym 190m2 powierzchni użytkowej.
planowane docieplenie ścian 20 cm styropianu na gazobeton 24 typ 600, skosy wełna 35 cm, dach 10cm styropian +30 cm wełny
ogrzewanie gaz ziemny kocioł buderus logan 136 + kominek oskar 20kw z firmy elkom z Radomia bez rozprowadzenia (umieszczony centralnie w domu)
Będę wdzięczny za sugestie jaki reku i jaki wymiennik?
Jednocześnie postaram się przejrzeć te 20 stron na "100 sposobów...) żeby nie zadawać więcej głupich pytań
pozdrawiam forumowiczów i z góry dziękuję za pomoc

adam_mk
10-02-2010, 23:25
"fi 3,2mm wg zaleceń Pana Adama"
:roll:
Jakaś rurka od długopisu?...
Chyba, że drobny błąd.
Powinno być fi 32 lub 2 x fi 25.
(2 x fi 32 lepsze, ale więcej boryga wchodzi!)
Adam M.

brachol
11-02-2010, 09:08
a czy jest sens prowadzenia tych rur z zewnatrz w ociepleniu? Albo w bruzdach w murze i na to ocieplenie? Tak pytam bo reku bede mial na strychu i tak mi bedzie najlatwiej poprowadzic te rurki od gwc

Artis0
11-02-2010, 10:02
Z racji że mam podłużny kształt domu, pomyslałem że przy kopaniu fundamentów puszczę dwie lub 3 pętle po ok 100m każda wokół domu razem z rurą drenarską. przykrycia będe miał ok 1,5m gruntu a teren generalnie należy do gliniastych i wody występują dosyć płytko.

Jak myślicie - sprawdzi się takie podejście??

k62
11-02-2010, 10:11
Ja mam reku na strychu nieogrzewanym i nieocieplonym.
Rury leżące na podłodze przykryłem wełną 15cm.
Reku docieplony 5 cm styropianu oprócz ścianek szczytowych.

Myślę o CWC wodnym.
Nagrzewnicę planuję dać w piwnicy, a rurę powietrzną wyprowadzić
na zewnątrz i na strych do reku.

Nagrzewnica na strychu, w moim przypadku, to chyba zły pomysł.

Jeszcze inny pomysł: przenieść reku do piwnicy.
Wtedy wyprowadzenie jeszcze 1 rury na zewnątrz i problem z dociepleniem :roll:

makow11
11-02-2010, 12:09
Z racji że mam podłużny kształt domu, pomyslałem że przy kopaniu fundamentów puszczę dwie lub 3 pętle po ok 100m każda wokół domu razem z rurą drenarską. przykrycia będe miał ok 1,5m gruntu a teren generalnie należy do gliniastych i wody występują dosyć płytko.

Jak myślicie - sprawdzi się takie podejście??
Nie boisz się,że wyziębisz grunt?

krybka20
11-02-2010, 22:40
oczywiście Panie Adamie błąd
3,2 cm też o ile pamiętam za Pańską radą
od czasu moich wizyt niektóre dyskusje na "100 sposobach zmieszczenia...." wydłużają okres zdobycia wiedzy
A czas w trakcie budowy szczególnie kiedy samemu się dział to cenna rzecz
stąd proste pytanie o reku i wymiennik
spróbuje sam poserfować i ewentualni poprosić o opinie na temat wybranych modeli no chyba że się pokuszę o zrób to sam?
Na razie wczorajsza noc z internetem raczej z miernym efektem
pozdrawiam

krybka20
12-02-2010, 00:56
krybka20

Udało Ci się zrobić tak z 2 x 125 x (nawet)40(W) zasilanie.
To około 10kW.
TAKIEJ nagrzewnicy raczej nie zastosujesz
Łącz równolegle.
Myślę, że MASZ TO do pracy ciągłej w najtrudniejszych warunkach.

Adam M.

Dzisiejsza noc efektywniejsza
przypomniałem sobie cały temat wodnego 1
Zaczynam szukać reku
na realizację mam ok 2 miesiące więc trza się spieszyć
Mam pytanie do Pana Adama czy można liczyć na wskazówki co do wymiennika
zastanawiam się nad zamówieniem w firmie zajmującą się budową układów chłodzących z którą jestem zaprzyjaźniony
z góry dziękuję i pozdrawiam

Piczman
12-02-2010, 09:53
zastanawiam się nad zamówieniem w firmie zajmującą się budową układów chłodzących z którą jestem zaprzyjaźniony
z góry dziękuję i pozdrawiam

Jak zrobią wielorzędową nagrzewnicę lamelową to OK.
Innej nie bierz, masz podane na tacy co się sprawdza .
Nie kombinuj !

krybka20
13-02-2010, 09:14
Dzięki Piczman
spytam firmę czy mogą taką zrobić jeśli będzie taniej to można rozważyć
inaczej masz racje żadnej kombinacji
zresztą mało czasu
Mam pytanie o lokalizację
czy lepiej umieścić instalację reku i nagrzewnicy
a) w garażu
minusy dwa zakręty 90 stopni na dość długiej rurze do wyrzutni i konieczność podwieszenia reku
plusy krótkie przewody od gwc ok 1,5 m
b) na poddaszu
minusy prawie 8m przewody gwc i konieczność wyżutni w podbitce
plusy żadnych zakrętów na rurach no i stoi na podłodze

pozdrawiam
krybka

adam_mk
14-02-2010, 02:10
Odsuń na ile się da od łóżka i fotela , gdzie urządzasz drzemkę...
:lol:
Instalacja nadmiarowa przy najczęstszych wydatkach prawie nie stawia oporu.
Adam M.

Artis0
14-02-2010, 13:25
Z racji że mam podłużny kształt domu, pomyslałem że przy kopaniu fundamentów puszczę dwie lub 3 pętle po ok 100m każda wokół domu razem z rurą drenarską. przykrycia będe miał ok 1,5m gruntu a teren generalnie należy do gliniastych i wody występują dosyć płytko.

Jak myślicie - sprawdzi się takie podejście??
Nie boisz się,że wyziębisz grunt?


No w sumie masz racje, choć przy dociepleniu fundamentu nie powinno być raczej problemu z przemarzaniem - tak sądzę.
Podobny problem mieli by uzytkownicy zwirowego, robionego pod domem??

vico
14-02-2010, 14:17
Witam
Mam pytanie o nagrzewnice i rozwiązanie firmy infoterm (GWC glikolowy )

Chłodnica AVA200, SALDA.
- moc chłodnicza P = 2,2[kW]
- natężenie przepływu glikolu - qglik. = 300[dm3/h]
- natężenie przepływu powietrza - qpow. = 350[m3/h]
- strata ciśnienia powietrza - ppow. = 13,5[kPa]
- strata ciśnienia glikolu - pglik. = 3,3[kPa]

Co o tym sądzicie ?

adam_mk może Ty się wypowiesz ?

adam_mk
15-02-2010, 12:20
Parametry dość dobre.
Mnie Juwent wyliczył przepływ glikolu na poziomie 7litrów/min = 420l/godz.
Ale to dla sporej nagrzewnicy.
Tu jest do 300litrów.
Moc dobra...
Istotne bardzo jest, jak połączone są te rurki w lamelkach.
Połączenie szeregowe jest o wiele gorsze od ich zrównoleglenia.
Ale czasem stosuje się połączenia mieszane.
Z całą pewnością eksperyment wykaże co i jak, ale...
Trzeba by wykonać ( i sfinansować) kilka układów (nagrzewnic).
Niecelowe, choć wykonalne.
Zostaje - uwierzyć i wybrać to, co wydaje się najlepsze o akceptowalnej cenie.
Adam M.

kibito
15-02-2010, 17:17
Witam wszystkich

nieśmiało wtrącę się do dyskusji z racji tego że wiedza moja tyle co marna, ale pytanie mam takie - czy racjonalnym jest połączanie glikolowego wymiennika z drenażem oczyszczalni ? po prostu ułożenie nad ( oczywiście częścią bo drenaż rozsączający jest krótszy) rurami z glikolem rur drenu od oczyszczalni - i tu kolejne pytanie - nie wiem jaka oczyszczalnia będzie lepsza - czy najprostsza z drenażem rozsaczającym czy biologiczna ( zakładam że w tej biologicznej z której można wyprowadzać wodę do cieków wodnych może być wyższa temperatura ( z racji zachodzących tam procesów ) ?? czy tak jest rzeczywiście ?

z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

już znalazłem odpowiedź na nurtujące mnie pytanie - strona 6 tematy GWC - 100 sposobów na zmieszczenie ....
przepraszam za wcześniejsze lenistwo :)

martinez44
15-02-2010, 20:55
Niech no policzę:
rury - 300 zł
chłodnica - 1000 zł
pompka - 100 zł
kopanie - 1500 zł minium z zakopaniem (licząc za godzinę 80 zł za godzinę)
W sumie trzy klocki za 1,6 kw chłodzenia?

Nie lepiej dorzucić drugie 3 i zrobić klimę na multisplicie z mocą 8kw?
Prościej wygodniej i w dodatku rzeczywiście jest chłodniej w upalne lato.

Odnośnie podgrzewania to chyba prościej do nagrzewnicy będzie podłączyć pętlę z CO.

krybka20
15-02-2010, 21:44
Witam ponownie

poniżej plan wentylacji dom dla przypomnienia 190m2 (ok 550m3)
reku klingenburg 45 (62 chyba z duży?)
ebm 220
obudowa płasko rozplanowana w kształcie jak na rysunku
Nagrzewnica będzie chyba robiona oczywiście według zaleceń Adama (lamel co 2mm, równolegle rurki, odpowiednie wyjścia, min 4 rzędy itd) wielkość min 50cm*50cm
namilsze to.......koszt tyle co materiał (dobrze mieć przyjaciół od chłodnictwa bardzo się zapalili) zdam relację z procesu tworzenia
a jak nie dadzą rady to z juventu....javascript:emoticon(':cry:')
rozplanowanie kanałów i nawiewów na rysunkach

parter

http://i834.photobucket.com/albums/zz264/krybka/wentylacjaparterb1.jpg

poddasze


http://i834.photobucket.com/albums/zz264/krybka/wentylacjapietrob-1.jpg


teraz objaśnienia
reku w takim małym kantorku na poddaszu
rury od gwc muszę pociągnąć z garażu ok 8m
rury nawiewne i wywiewne poprowadzę w przestrzeniach za ściankami na poddaszu
ułożę tam zarówno te od wentylacji poddasza jak i parteru
czerpnia w takim zaułku na poziomie posadzki piętra strona północna
wyrzut na przeciwko
wszystko po prostej bez zakrętów

Panie Adamie, Panie Piczmanie oraz Drodzy Forumowicze liczę na uwagi
1) czy robić drugi nawiew w salonie (trochę kłopotów ale do zrobienia)?
2) nie za mało tych anemostatów?
3) Inne krytyczne uwagi mile widziane
Zapewne pan Adam dostrzeże te 4 wentylacyjne kanały w kominie Jeden dla kotłowni reszta to tak awaryjnie jak byśmy na 2 miechy pojechali na karaiby javascript:emoticon(':lol:')
Na razie będą zamurowane

pozdrawiam

krybka20
15-02-2010, 21:52
a garaż ma wentylację grawitacyjną i pom. gospodarcze też
są izolowane szczelnymi drzwiami

kibito
16-02-2010, 09:08
wentylacja grawitacyjna w pom. gosp. to z racji kotła gazowego ? ( to wymóg ? ) pytam na zaś :)

Piczman
16-02-2010, 11:25
wentylacja grawitacyjna w pom. gosp. to z racji kotła gazowego ? ( to wymóg ? ) pytam na zaś :)

Jak z zamkniętą komora spalania to niekoniecznie, chyba że otwarta jest :roll:

krybka20

Kto Ci robił ten projekt ?
Jakiś taki po obwodzie! Nie da się inaczej tych kanałów ?
Ja miałem podobny, pozmieniałem !
Ale mogłem w stropie puścić.
W salonie ten jeden nawiew wystarczy, daj większą średnicę i dopasuj do reszty.
W garderobie na poddaszu dałbym wywiew, zrównoważy bo sporo nawiewów.

Ale niech się ktoś inny wypowie, ja miałem parterówkę i kilka problemów mniej :wink:

Mice
16-02-2010, 11:39
W salonie warto dać 2 nawiewy, lepszy rozkład - ilość powietrza taka sama jak przy większej średnicy ale bardziej równomiernie - mam i polecam :wink:

Rysunków nie widzę :roll:

aha, proponuję nie zaśmiecać tematu gwc wodnego tematami nt. rozprowadzenia kanałów itp. są od tego wątki "dedykowane" tutaj zaraz temat główny zginie w zalewie rozmów pobocznych.

Piczman
16-02-2010, 14:46
Gdzie Waszym zdaniem powinna znajdować się czujka załączająca GWC ?
Ja mam przed nagrzewnicą.
Ale jeden z forumowiczów podsunął mi pomysł z czujką ZA nagrzewnicą !?

Jakoś wcześniej nie pomyślałem o tym, skoro zimą chodzi o niezamarzanie wymiennika to może ograniczyć w ten sposób czas pracy pompy ?

Co o tym myślicie ??

Mice
16-02-2010, 15:03
Gdzie Waszym zdaniem powinna znajdować się czujka załączająca GWC ?
Ja mam przed nagrzewnicą.
Ale jeden z forumowiczów podsunął mi pomysł z czujką ZA nagrzewnicą !?

Jakoś wcześniej nie pomyślałem o tym, skoro zimą chodzi o niezamarzanie wymiennika to może ograniczyć w ten sposób czas pracy pompy ?

Co o tym myślicie ??
A jaki masz "algorytm" działania ?
Powinno porównywać temp z czerpni zwykłej z temp. za nagrzewnicą.
Jeśli jest spełniony warunek np. z czerpni ściennej temp. jest wyższa niż za nagrzewnicą to należy wyłączyć pompę. Za np. 30 minut włączenie pompy, sprawdzenie po czasie x potrzebnym na przepompowanie płynu do nagrzewnicy i jeśli to samo to zatrzymanie itd. jeśli temp. po uruchomieniu pompy jest wyższa to działa tak długo aż temp. w czerpni nie będzie wyższa od temp. za nagrzewnicą. Ja bym tak to zrobił.

krybka20
16-02-2010, 18:57
Piczman
Nie no projekt własny
inaczej puszczając rury byłby kłopot
ale kończę temat wentylacji żeby nie rozmydlać wątku
:wink:

4 metry rurki w garaż i 4 w kantorku na piętrze
będzie się skraplać jak cholera czy wystarczy wyizolować jak rury od wody wodociągowej pianką?
Piczman czy woda się mocno leje z Twoich rur?
Rozumiem że skropliny z reku trzeba szczelnie puścić przez jakiś syfon i do kanalizy
oczywiście z nagrzewnicy też

Czy nie wystarczy czujnik temperatury przed nagrzewnicą? ja myślałem że jak temperatura spadnie poniżej przyjętych 6-8 stopni to załącza pompę gwc i to samo jak wzrośnie powiedzmy + 28 w lato

Czy najkorzystniej jest dać nagrzewnicę jak najbliżej wymiennika?

pozdrawiam

Mice
16-02-2010, 21:16
Czy nie wystarczy czujnik temperatury przed nagrzewnicą? ja myślałem że jak temperatura spadnie poniżej przyjętych 6-8 stopni to załącza pompę gwc i to samo jak wzrośnie powiedzmy + 28 w lato
Dlatego pytałem Piczmana o algorytm bo tam są założenia, wg mnie założeniem jest jak najlepsza temp. tuż przed reku a nie przed nagrzewnicą.
Pamiętaj, że w tym sposobie co napisałeś nie masz pojęcia czy przy 6-8stC za nagrzewnicą będzie 5 czy 9stC bo niby skąd ?

Tomi78__
01-03-2010, 01:17
Witam

Mam pytanie do Adama_mk:

Z GWC glikolowego da sie wydusic max 3kW, a jak zrobic wieksza wydajnosc, coby przedmuchiwac 2000m3/h? Ustawic w kanale 3 nagrzewnice jedna za druga i osobne obiegi?, czy lepiej jedna duza nagrzewnice?

Mam jeden pomysl i potrzebne mi ogromne GWC wodne 1, albo inaczej potrzebna mi wieksza moc.....

Chodzi o to zeby poprzez GWC wodny 1 zwiekszyc sprawnosc pompy ciepla powietrze/woda

Przeplyw powietrza w takiej pompie - nieduzej to ok 2000m3/h - zaraz sie znajda tacy co napisza ze jest znacznie wiecej, ale dla PCI ok5-6kW wystarczy

http://lh4.ggpht.com/_WsUaz2MV0oU/S4sSV5LJ8XI/AAAAAAAAAac/WTuuAh2BY94/s576/pompa%20ciepla%20z%20wodny1.jpg

Umiescic by to bylo mozna w kanale zaizolowanym ( u mnie idealnie pod planowanym tarasem)i wlaczac obieg glikolu zima, a latem wylaczac zeby nie schladzac powietrza niepotrzebnie, ciekaw jestem ile mocy moglo by to oddac i czy jakie gabaryty takiego ustrojstwa by musialy byc?

Jesli niewypal to walcie odrazu..

Co do kosztow to GWC pewnie 4-5tys zl (wszystko razem) a taka PCI jakbym potrzebowal ok 6-10tys

Co Wy na to Panowie?

Piczman
01-03-2010, 11:39
Piczman czy woda się mocno leje z Twoich rur?
Rozumiem że skropliny z reku trzeba szczelnie puścić przez jakiś syfon i do kanalizy
oczywiście z nagrzewnicy też

Ja tak na prawdę jestem jeszcze przed takimi sprawami, mam zaledwie kilka dni za sobą w warunkach upałów a wtedy jeszcze nie mieszkałem !
Generalnie chodzi o punkt rosy czyli temperatury i wilgotność.
Jeśli wewnątrz będzie w miarę chłodno to raczej wystarczy zwykła pianka !
Jak przyjdą upały to opiszę bardzo dokładnie co i jak, cierpliwości :wink:


Czy najkorzystniej jest dać nagrzewnicę jak najbliżej wymiennika?

Najkorzystniej jest dać wymiennik bliżej nagrzewnicy, a nagrzewnicę na parterze
:wink:

Tomi78__
02-03-2010, 21:12
No to zainteresowanie wielkie widze..... :-?

aadamuss24
02-03-2010, 22:06
Jak wielka moc wentylatora musiałaby być aby to przepchnąć przez trzy nagrzewnice? jest zainteresowanie ? :)

Tomi78__
02-03-2010, 22:12
nagrzewnice lamelowe moglyby byc wiekszej powierzchni niz powierzchnia 'ssaca' PCI zwolmilo by to strumien powietrza przy nagrzewnicach i zmniejszyloby opor, janal bylby szerszy przy nagrzewnicach a wezszy przy PCI.

Myslisz ze nie pociagnie przez tyle nagrzwenic?

A w sumie moze byc jena tylko wieksza nagrzewnica o odpowiedniej mocy i konstrukcjii.

Jani_63
03-03-2010, 09:15
Jedno wydaje się pewne.
Wentylator samej PCi nie da rady tego powietrza przetłoczyć.
On jest obliczony do dmuchania bezpośrednio na wymiennik PCi a nie do przetłaczania strugi w kanale w którym znajdzie się jeszcze dodatkowo nagrzewnica (nagrzewnice).
Potrzebny tu będzie dodatkowy wydajny wentylator który jest przystosowany do takich działań, lub przynajmniej wspomagający.
Jak nie ma być prądożerny to chyba coś z oferty EBM lub Soler&Palau.
Nie wiem czy nie wystarczyłby wentylator A4E 300 AP 26-02 z EBM.
http://www.ebmpapst.pl/sklep.php?PID=102
Ten przynajmniej nie zabija ceną :) choć może mieć za mały spręż :wink:

Tomi78__
03-03-2010, 09:25
Ale pomijajac wentylator, czy taki uklad da nam tyle energi z gwc zeby w zimie gdy temp powietrza spadnie ponizej zera, podniosll ja jakos - zawsze jest to energia do wykozystania, czyli COP lepszy...

Jani_63
03-03-2010, 10:39
Układ z którym kombinujesz to już właściwie nie GWC tylko zważywszy na rozmiar i przeznaczenie raczej kolektor płaski DZ.
Wszak jest dedykowany do współpracy z PCi
Dla mocy która spodziewasz się pobierać będzie musiał mieć około 350m +/- 50m zależnie od warunków gruntowych i być położony w trzech pętlach.
Samo przekazanie energii będzie trochę naokoło, bo po pobraniu jej z ziemi najpierw przekazujesz ją powietrzu, żeby potem odebrać ją na powrót z tego powietrza.
Zadziałać powinno skoro wszystko zostanie dobrze policzone dla mocy i przepływów jakie potrzebujesz.

Może warto rozważyć przerobienie samej jednostki zewnętrznej PCi tak, aby przez wymiennik mogla bezpośrednio odbierać energię DZ.
Warto by jakiegoś chłodniarza w tej materii "zgwałcić" :D
Kosztowo może by nawet wyszło podobnie jak konkretna nagrzewnica dla bąć co bąć dużych przepływów, tym bardziej że dodatkowy wentylator byłby już zbędny.

Masz "pomysła".
Warto chyba sprawdzić inne warianty tego rozwiązania. :wink:

HenoK
03-03-2010, 12:27
Witam

Mam pytanie do Adama_mk:

Z GWC glikolowego da sie wydusic max 3kW, a jak zrobic wieksza wydajnosc, coby przedmuchiwac 2000m3/h? Ustawic w kanale 3 nagrzewnice jedna za druga i osobne obiegi?, czy lepiej jedna duza nagrzewnice?

Mam jeden pomysl i potrzebne mi ogromne GWC wodne 1, albo inaczej potrzebna mi wieksza moc.....

Chodzi o to zeby poprzez GWC wodny 1 zwiekszyc sprawnosc pompy ciepla powietrze/woda

Przeplyw powietrza w takiej pompie - nieduzej to ok 2000m3/h - zaraz sie znajda tacy co napisza ze jest znacznie wiecej, ale dla PCI ok5-6kW wystarczy

http://lh4.ggpht.com/_WsUaz2MV0oU/S4sSV5LJ8XI/AAAAAAAAAac/WTuuAh2BY94/s576/pompa%20ciepla%20z%20wodny1.jpg

Umiescic by to bylo mozna w kanale zaizolowanym ( u mnie idealnie pod planowanym tarasem)i wlaczac obieg glikolu zima, a latem wylaczac zeby nie schladzac powietrza niepotrzebnie, ciekaw jestem ile mocy moglo by to oddac i czy jakie gabaryty takiego ustrojstwa by musialy byc?

Jesli niewypal to walcie odrazu..

Co do kosztow to GWC pewnie 4-5tys zl (wszystko razem) a taka PCI jakbym potrzebowal ok 6-10tys

Co Wy na to Panowie?Swego czasu też coś takiego planowałem.
http://forum.muratordom.pl/post2089837.htm#2089837
http://forum.muratordom.pl/post2133050.htm#2133050
Potem oprócz wymiennika powietrznego w pompie ciepła dołożyłem wymiennik płytowy zasilany glikolem z gruntu, czyli miałem taka hybrydę PC glikol-woda, powietrze-woda. Niestety sprawność tego była niewielka i ostatecznie zdecydowałem się na pompę ciepła glikol-woda. Szczegóły w moim Dzienniku budowy :).

Tomi78__
03-03-2010, 16:39
Sam zamysl byl taki ze PCI gruntowa ma szczegolnie z DZ poziomym ma mala sprawnosc latem (do CWU) lub na wiosne (jeszcze CO i CWU) po wyziebieniu zimowym DZ i wtedy kozystniej jest miec DZ w postaci powietrza, a zima wspomagac sie przez 'to GWC/DZ'

Gdyby udalo sie podniesc zima - zwlaszcza w skrajnych warunkach temp powietrza o kilka/kilkanascie stopni sprawnosc by byla zdecydowanie wieksza niz przy np.-15tsC

Od wiosny do jesieni kozystamy z powietrza jako DZ, a grunt sie regeneruje i niema problemu z wychodzonym/wymrozonym gruntem(DZ) inaczej mamy dwa dolne zrudla dla jednej PCI

A moze lepiej je ustawic rownolegle niz szeregowo? wtedy predkosc przeplywu powietrza mniejsza, dluzszy czas kontaktu powietrza z nagrzewnicami, mniejszy opor przeplywu i moze sama PCI dala by rade.

Dodarkowo pomiedzy nagrzewnice a PCI mozna wyrzucac powietrze z reku.

HenoK
03-03-2010, 19:25
Sam zamysl byl taki ze PCI gruntowa ma szczegolnie z DZ poziomym ma mala sprawnosc latem (do CWU) lub na wiosne (jeszcze CO i CWU) po wyziebieniu zimowym DZ i wtedy kozystniej jest miec DZ w postaci powietrza, a zima wspomagac sie przez 'to GWC/DZ'Co to dla ciebie znaczy mała sprawność?
Dla parametrów 0/35 większość glikolowych pomp ciepła ma COP=4,0.
W najbardziej niekorzystnym momencie momencie temperatura dolnego źródła wynosiła u mnie -4,0/+0,8 st. C, w tej chwili już temperatura DZ zaczyna rosnąć i wynosi -3,8/+1,0. Przy największym zapotrzebowaniu na ciepło wymiennik gruntowy wymiennik jest z pewnością bardziej wydajny, niż wymiennik powietrzny. Natomiast gdy temperatura powietrza wzrośnie powyżej 0st. C, to temperatura gruntu stosunkowo szybko rośnie. Wystarczy porównać dwie rzeczy - z gruntu jest pobierane 20-30W/m2, natomiast słońce ogrzewa grunt z mocą 500-800W. Po zakończeniu sezonu grzewczego wykorzystanie pompy ciepła jest zdecydowanie mniejsze. Na potrzeby przygotowania ciepłej wody moja PC nie będzie pracowała więcej jak 2h w ciągu doby.
Powietrzna PC ma zdecydowaną przewagę tam, gdzie latem potrzeba dużej ilości ciepłej wody (ośrodki wczasowe, podgrzewanie basenu, itp.). W typowym domu jednorodzinnym pompa ciepła z wymiennikiem glikolowym ma przez większość sezonu grzewczego znacznie wyższy COP niż pompa powietrzna.

Oczywiście nie twierdzę, że PC powietrze-woda jest złym wyborem. Pozwala ona uniknąć wykonywania wymiennika gruntowego. Niższa cena całej instalacji rekompensuje gorszy całoroczny COP. Dodawanie do PC powietrznej wymiennika gruntowego niewiele polepszy sprawność, a znacznie zwiększy koszt.

Jeżeli chcesz w ten sposób kombinować, to do PC glikol-woda dodaj wymiennik ciepła powietrze-glikol, który będzie działał latem.

Tomi78__
03-03-2010, 20:29
ale jeszcze chodzi o to ze na pompe gruntowa trzeba 40 - 50 tys wydac :(

Rafał_
04-03-2010, 09:06
Spokojnie idzie się zmieścić w połowie kwot, które wymieniłeś. Przy wymienniku płaskim, zakupie pompy polskiego producenta i montażu wszystkiego samodzielnie (a wnioskuję, że rozwiązanie proponowane przez Ciebie zamierzałeś wykonać sam) można mocno ograniczyć wydatki. Jak wgryziesz się w temat możesz pompę wykonać samodzielnie co jeszcze trochę ograniczy wydatki. Ja ze swoją spokojnie się zmieszczę poniżej 20tys. :-)
Rozwiązanie proponowane przez Ciebie też nie było by tanie, a stopień skomplikowania większy.

HenoK
04-03-2010, 09:58
ale jeszcze chodzi o to ze na pompe gruntowa trzeba 40 - 50 tys wydac :(Jak chcesz to możesz i 200tys. zł wydać :lol: .
Tak jak napisał Rafał - jak dobrze poszukasz, znajdziesz tańsze, co nie zawsze musi oznaczać gorsze rozwiązanie.

Piczman
04-03-2010, 10:33
Dla Twojego domu spokojnie zmieścisz się z pompą w 20 tys.
Ja liczyłem jak pamiętam 14 tyś za pompę z dolnym źródłem "do samodzielnego montażu" :wink:
A dom mam trochę większy i z większym zapotrzebowaniem na każdy m2 powierzchni !

kerado28
04-03-2010, 12:43
Mam dokładny schemat PC (zainstalowana u moich rodziców - więc mam wgląd do wnętrzności) - sprawdzałem cennik komponentów i dla Twojego domu można zrobić za jakieś 5-6tys. - tylko musi być fachowiec, który to wszystko poskłada.

Piczman
04-03-2010, 12:52
Przenieście się na inny wątek jeśli chcecie o Pompach gadać :)

A wracając do tematu czy jest ktoś chętny aby wykonać GWC wodne i wstawić pompę pokazującą pobór mocy ?
To by nam trochę naświetliło sprawę odnośnie potrzebnej wydajności pomp !

kszew
11-03-2010, 22:35
Piczman Jakie opory przepływu powietrza wytwarza Twoja nagrzewnica oraz jaka jest jej moc? Czy dysponujesz takimi danymi? Pytam, bo ma to spory wpływ na dobór wentylatorów w wentylacji mechanicznej.


A wracając do tematu czy jest ktoś chętny aby wykonać GWC wodne i wstawić pompę pokazującą pobór mocy ?
Pytasz, a wydaje mi się, że Ty taki układ już masz :roll:

Piczman
12-03-2010, 08:30
Ja wstawiłem na pałę pompę z ręczną regulacją, to że chodzi na pierwszym biegu to wiemy, ale być może wystarczyło by założyć mniejszą !?
Tego nie wiem, teraz pobiera 45 W a to nie jest mało !

Nagrzewnica daje małe opory, sprawdzę jakie ale dopiero wieczorem.
Jutro rano napiszę !

adam_mk
12-03-2010, 09:54
Moc tej pompy zależy wprost od przerzucanych w jednostce czasu mas płynu.
A te masy?
Od warunków zewnętrznych, od temperatury zaokiennej oraz od wielkości przepływającej strugi powietrza i jego wilgotności.
Transport ciepła jest zimą od płynu do powietrza.
W efekcie na wylocie ten płyn jest zimniejszy od tego co napływa.
A o ile?
I tu właśnie jest pies pochowany!
Jak o jakie 10 stopni - to przepływ jest katastrofalnie za mały.
Lamele są zimne a mogłyby być cieplejsze.
Jak temperatura wypływającego płynu jest prawie taka sama jak napływającego - to lamele są maksymalnie "gorące" (z 7-8stC) i powietrze zasysane ogrzewane jest tak - że bardziej się już nie da.
I do tego trzeba dążyć kosztem mocy pchanej w tę pompę.
Da się dobrać taką pompę, która ma czujnik temperatury i sama dobiera sobie moc do bieżących warunków pracy. (bardzo zmiennych)
Tyle, że one są droższe (takie pompy) od zwykłych "nie myślących".
Ale jak kto ma wolę i trochę grosza....

Adam M.

Piczman
12-03-2010, 10:05
Gdzieś podawałem temp. przed i za nagrzewnicą.
To było chyba w okolicach 2 C różnicy w największe mrozy.
Na wyższych biegach nie sprawdzałem.
Czyli jest dobrze,może i optymalnie !?

Chodzi prawie cały czas od 4 miesięcy ( zima okrutna) i jest z czego brać!
U mnie całkowicie się to GWC sprawdziło !
Czekam na lato, mam nadzieje również na spore korzyści :wink:

adam_mk
12-03-2010, 10:22
Latem, to się spodziewam, że znacznie bardziej będzie widać wpływ przepływu cieczy na te temperatury, bo powietrze wilgotniejsze (bezwzględnie! - większe masy wody na m3).
A woda ma duże ciepło właściwe.
Adam M.

Piczman
12-03-2010, 10:25
Jak mierzyłem zaraz po złożeniu wszystkiego to w upał nawiewało +16 C .
I ta woda w wiaderku :wink:
Pobawię się przepływem jak przyjdzie na to czas.
Póki co odśnieżać muszę rano samochód a GWC odmraża :-?
Prawie połowa Marca ,,,

kszew
12-03-2010, 22:27
Dobierając pompę, należałoby wpierw dokonać pewnych obliczeń teoretycznych.

Wariant 1 - średnie warunki w zimie
- powietrze
temp. powietrza zewnetrzna -5st.C
temp. za nagrzewnicą +5st.C
dT = 10 st.C
V = 150 m3/h przepływ powietrza
Q = 0,47 kWh - ilość ciepła jaka trzeba dostarczyć powietrzu
- płyn
temp. na zasilaniu = 8st.C
temp. na powrocie = 5st.C (taka jak powietrza za nagrzewnicą)
dT = 3 st.C
m - masa plynu (woda)
m = Q / (cp x dT) gdzie cp-ciepło właściwe płynu (przyjąłem dla wody)
m = 0,47kWh / ( 0,00117 x 3 ) = 134 kg (w przeliczeniu na godzinę)
Czyli przyjąć należy ok. 150 litrów/godzinę

Wariant 2 - max warunki w zimie
- powietrze
temp. powietrza zewnetrzna -20st.C
temp. za nagrzewnicą +2st.C
dT = 22 st.C
V = 300 m3/h przepływ powietrza (imprezka :) )
Q = 1,9 kWh - ilość ciepła jaka trzeba dostarczyć powietrzu w czasie 1 godz.
- płyn
temp. na zasilaniu = 8st.C
temp. na powrocie = 2st.C (taka jak powietrza za nagrzewnicą)
dT = 6 st.C
m - masa plynu (woda)
m = Q / (cp x dT) gdzie cp-ciepło właściwe płynu
m = 1,9kWh / ( 0,00117 x 6 ) = 270 kg (w przeliczeniu na godzinę)
Czyli przyjąć należy ok. 300 litrów/godzinę

To jest dużo mniej niż w ogrzewaniu podłogowym.
W dodatku ruraż GWC z pewnością daje mniejsze opory przepływu płynu niż ruraż ogrzewania podłogowego.
Wyjdzie jakaś mała pompa (może taka, jak do cyrkulacji cwu).

Może ktoś by się potrudził i dobrał pompę:
instalacja GWC z rur PP fi25mm:
- dwie pętle po 70mb połączone równolegle
- główna nitka długości 30m
- opór nagrzewnicy ? (największa niewiadoma)
- przepływ płynu max 300 l/h

pozdrawiam
kszew

adam_mk
13-03-2010, 07:26
"Może ktoś by się potrudził i dobrał pompę: "

Poprzeczkę stawiasz dość wysoko!
To , jak sam zauważyłeś, równanie z bardzo wieloma niewiadomymi.
Należałoby je poprawnie rozwiązać... kasą!
W szereg przepływomierz, kilka termometrów, licznik ciepła... załączyć...
A do tego taka pompka z tych co "mądrzejszych i myślących"
I samo się zrobi jak zadasz parametry graniczne...
A jak się zrobi to sobie moc pompki wyczytasz z wyświetlacza...

Oczywiście, można na piechotę...
Tyle, ze to w tym wypadku "metoda kolejnych koncentracji ognia" (jak byłeś w wojsku to wiesz o co chodzi). :lol: :lol: :lol:

Olałbym ten problem i pogodził się z tym, ze mi tam gdzieś jałowo jakie 20W pracuje.
Dałbym pompkę z 3 biegami od 20 do 60W, ustawił żeby działało i zajął się czymś ciekawszym (choćby studiowaniem smaków piwa czy kawy).

Adam M.

kszew
14-03-2010, 01:47
W szereg przepływomierz, kilka termometrów, licznik ciepła... załączyć...Nie chce mi się eksperymentować i wydawać kasy na przyrządy.
Np. ręczne liczenie sezonowe zapotrzebowanie na ciepło potrwa parę dni, a programem OZC do 2 godz. Tak samo do hydrauliki są programy (nie posiadam :( ) którymi w parę minut można dobrać pompę.
Przewymiarowując pompę tracę podwójnie: droższa pompa i droższe użytkowanie.

Dałbym pompkę z 3 biegami od 20 do 60W, ustawił żeby działało Może dobrze dobrałeś, ale bez poparcia obliczeniami :wink:

adam_mk
14-03-2010, 10:09
Nie chce Ci się eksperymentować to wpuszczasz w te maliny innych? :lol:
Policz chociaż ile stracisz jak przewymiarujesz pompkę o 20W.
Tyle możesz...

Odpuściłbym, dał te 20W więcej i spał spokojny - że działa!

Adam M.

szczukot
16-03-2010, 12:33
Znajdujac zloty srodek, mozna kupic drozsza pompke z zapasem mocy - np 100 W, ale z plynna regulacja. Wtedy mamy drozej na starcie, ale potem regulacje na tyle ile potrzeba (bez wyliczen a organoleptycznie). A moze sie okaze, ze 10 W starczy ?

Fantom
ps. choc mi sie wydaje, ze plyn w GWC jednak moze meic wieksze opory niz podlogowka, bo ma chyba wieksza gestosc (z glikolem) ?

Piczman
16-03-2010, 14:26
ps. choc mi sie wydaje, ze plyn w GWC jednak moze meic wieksze opory niz podlogowka, bo ma chyba wieksza gestosc (z glikolem) ?

Bardziej bym stawiał na nagrzewnicę jeśli chodzi o opory przepływu :wink:
Wiem, miałem sprawdzić, ale mi nie wyszło.
Może dzisiaj wieczorem się uda :roll:

moni_veron
25-03-2010, 21:28
A jak rozwiązaliscie sprawe sterowania w GWC wodnym?

Czy ktoś znalazł gotowca?

Daga&Adam
25-03-2010, 21:43
A jak rozwiązaliscie sprawe sterowania w GWC wodnym?

Czy ktoś znalazł gotowca?

Nic prostszego.. GWC chcemy zeby dzialalo:

- ponizej 8st C na zewnatrz
- powyzej 22st C na zewnatrz

Wystarcza dwa czujniki temperatury podlaczone bramka logiczna z przekaznikiem sterujacym pompa obiegowa - ot 10 minut lutowania :)

Ale pewnie sa i jakies gotowce z ustawianymi temperaturami wlaczania urzadzenia, ja jeszcze nie mialem czasu poszukac - jak ktos zna to sie podzielcie, dla paru/nastu pln nie oplaca sie wlaczac lutownicy :-)
pozdr.

moni_veron
25-03-2010, 22:25
Schemat już dostałem :wink:
Chodziło mi aczej o gotowca.. najczęściej wygląda ładniej :P

Daga&Adam
26-03-2010, 07:39
Schemat już dostałem :wink:
Chodziło mi aczej o gotowca.. najczęściej wygląda ładniej :P

Toz to wystarczy do byle pudelka, niewiele wiekszego od pudelka od zapalek wsadzic i wyprowadzic kable do czujki temperatury, z przekaznika i zasilania - mozna zrobic tak ze bedzie b. ladnie, zreszta to nie jest rzecz do pokazywania tylko do dzialania :-)
pozdr.

Piczman
26-03-2010, 09:30
Ja gotowca nie znalazłem :(

wilmax
26-03-2010, 09:46
Witam Mistrzów GWC :)
Chciałbym usłyszeć opinię na temat moich herezji związanych z GWC wodnym 1 i wodnym 4 .W moim przypdku tylko taki wchodzi w rachubę.
Pomysł co jakiś czas się pojawia ale nie zauważyłem szczegółów,a więc:

1.wodny4-pomyślałem,żeby zamiast GWC glikolowego wykorzystać nitkę (lub dodać osobną z pompką) z podłogówki powrotnej (ok.30-35st.C),podłączyć to do nagrzewnicy woda-powietrze przy czerpni a dalej standart do reku.Przy -20st.C struga powietrza ładnie nam się nagrzeje i reku nam nie zamarznie :) W lecie troszkę gorzej ale zawsze przy temp.pow.wchodzącego +30st.C coś tam nam wychłodzi(zakładam temp.wody max.20st.C :)
Czy jest to realna opcja ? Kosztowo,pracochłonnie i komfortowo nieporównywalnie.

2.wodny1-czy można rurki od GWC umiejscowić pod ławami fundamentowymi ? Myślałem,żeby w wykopie pod ławami wykopać rowek na szerokość rurki,przysypać i ubić a dalej standart czyli folia,chudziak,zbrojenie i beton.
Nadmienię,że mam w planie parterówkę 119m.kw,ogrzewaną prądem,100% podłogówka wodna na małej działce.
Dzięki za opinię i wyrozumiałość ;)

Piczman
26-03-2010, 09:53
Twoje GWC Wodne 4 to nie GWC więc ten patent przenieś do innego wątku ,,,
Poza tym z powrotu podłogówki będziesz miał najczęściej ok. 20 C, to tak poza tematem.

To drugie rozwiązanie jest ok, zastanawiam się czy nie lepiej by było zatopić rurkę w samej ławie fundamentowej !
Jak myślicie ?

Daga&Adam
26-03-2010, 10:01
Ja gotowca nie znalazłem :(

A chocby takie cos:

http://www.allegro.pl/item964118917_dk_system_regulator_temperatury_hydr os_100_plus.html

Pompe wlacza ponizej 4st C i powyzej nastawionej wartosci. Mogloby te 4stC byc regulowane ale nawet tyle, moze byc :-)
pozdr.

wilmax
26-03-2010, 10:02
Twoje GWC Wodne 4 to nie GWC więc ten patent przenieś do innego wątku ,,,
Poza tym z powrotu podłogówki będziesz miał najczęściej ok. 20 C, to tak poza tematem.

To drugie rozwiązanie jest ok, zastanawiam się czy nie lepiej by było zatopić rurkę w samej ławie fundamentowej !
Jak myślicie ?

Nie będę się upierał co do 4,ale jakby naciągnąć to Gruntowy Wymiennik Ciepła w takim przypadku jest w gruncie tzn.pod podłogą ;)
Co do temperatury powrotu z podłogówki na 20 st.C to jeszcze lepiej,w lecie bardziej wychłodzi powietrze a w zimie to i tak więcej niż +7-10st.C z gruntu :)
Co do zalania rurek w ławie,myślałem o tym ale nie wiem czy nie za bardzo nam będzie chłodziło fundament.

szczukot
26-03-2010, 10:32
Sa jakies termometry ktorymi mozna mierzyc na biezaco wode glikolu w rurze ?

Fantom

Mice
26-03-2010, 10:41
Sa jakies termometry ktorymi mozna mierzyc na biezaco wode glikolu w rurze ?

Fantom
za 18 zł na allegro można kupić, nawiertka w rurze i wklejasz czujnik.

szczukot
26-03-2010, 10:46
Czyli zwykly bagnetowy. A cos mniej inwazyjnego ? Czyli przeplywowo - z jednej strony rura, z drugiej rura (bez roznicy na jaki typ rury, moze byc PE, moze byc miedz)

Fantom

Mice
26-03-2010, 10:49
Czyli zwykly bagnetowy. A cos mniej inwazyjnego ? Czyli przeplywowo - z jednej strony rura, z drugiej rura (bez roznicy na jaki typ rury, moze byc PE, moze byc miedz)

FantomNo bez jaj, nawiercenie fi3 jest bardziej inwzyjne niż jej przecięcie ?
Zresztą zasada pomiaru będzie taka sama więc po co przepłacać :roll:

szczukot
26-03-2010, 21:50
Bedize bardziej inwazyjne, bi nie ma systemu na latanie takiej dziury. A jak sie wstawia cos w srodek rury, to laczenie nastepuje jakims tam systemem, ktory wystepuje w wiekszosci instalacji i dziala.

Fantom

Mice
27-03-2010, 12:28
Bedize bardziej inwazyjne, bi nie ma systemu na latanie takiej dziury. A jak sie wstawia cos w srodek rury, to laczenie nastepuje jakims tam systemem, ktory wystepuje w wiekszosci instalacji i dziala.

Fantom
Obejrzyj kleje dwuskładnikowe po 5 pln albo kleje do rur z tworzyw sztucznych.
Od dawna stosowane, wytrzymują i ciśnienie i temperatury. Wiele takich klejeń działa lepiej od tych złączek.

szczukot
27-03-2010, 16:27
Tylko aby sie nie okazalo, ze klej ten wejdzie w reakcje z rura i mi ja rozpusci.

Fantom

Mice
27-03-2010, 17:55
Tylko aby sie nie okazalo, ze klej ten wejdzie w reakcje z rura i mi ja rozpusci.

Fantom
No dobra, wymiękam :(
Przecież oczywistą oczywistością jest, że nie masz kleić byle czym z marketu. Są kleje stosowane w instalacjach, trzeba podjechać do firmy i zapytać.
Będziesz robił wężownicę to rura do testów będzie.
A tak naprawdę możesz to zrobić na wcisk, wiertło o 0,2mm mniejsze i też będzie dobrze, przecież tam nie będzie ciśnień 8)

szczukot
27-03-2010, 19:38
Tylko aby sie nie okazalo, ze klej ten wejdzie w reakcje z rura i mi ja rozpusci.

Fantom
No dobra, wymiękam :(
Przecież oczywistą oczywistością jest, że nie masz kleić byle czym z marketu. Są kleje stosowane w instalacjach, trzeba podjechać do firmy i zapytać.


:)
Widzialem juz takie rzeczy, ze zamiast ktos cos kleil to z "plastiku" zrobila sie breja.

A tak swoja droga, to bagnety chyba sa raczej dlugie ? Sam czubek schowac w rurze ?? Wbijac sie pod katem ?? I pytanie, czy to z czego sa zrobione bagnety, nie bedzie wchodzil w reakcje z glikolem (i jakies rdzewienie czy cos).

Fantom

Mice
27-03-2010, 20:19
te bagnety mają tak ze 3cm długości, z tego co widziałem np. na Allegro są metalowe ( ja mam takich 6 sztuk :lol: ) ale są też takie w kapturku plastikowym.
Wbijasz prostopadle, żeby żeby jak najwięcej weszło do środka i nie wystawało z rury (kwestia jednorodnych warunków pomiaru).

sysia_w
28-03-2010, 13:33
hej
szukając swego czasu termostatów i sterownika do gwc znalazłem coś w insbudzie. Nie wykorzystam tego akurat u mnie, ale może komuś się przyda. W katalogu produktów jest np termostat mocowany na rurze - bezinwazyjny IB-Therm 01, lub z bagnetem IB-Therm 01, jest też niedrogi, ok 150zł sterownik do GWC - pasowałby w sam raz do wodnego1 IB-Tron 1000GWC. Jak im wysłać maila to przyślą szczegółowy opis urządzeń, bo w ogólnym katalogu nie ma zbyt wiele informacji
Jarek

kerado28
28-03-2010, 13:51
Najłatwiejsze wyjście według mnie to czujnik zewnętzry z temperaturą zadaną (zimową i letnią) podłączasz do sterownika, a to pod pompe obiegową - i niech sobie działa.
Natomiast termostat z insbudu nie jest chyba tak dokładny, a poza tym po co Ci znać temperature roztworu?

Piczman
29-03-2010, 10:27
a poza tym po co Ci znać temperature roztworu?

Aby sprawdzać na bieżąco możliwości złoża po długotrwałym działaniu GWC i czas regeneracji !
Poza tym ciekawość ,,,

kerado28
30-03-2010, 08:28
To jeśli ciekawość idzie w parze z ekonomią, to możemy zastosować najzwyklejszy termometr na trójniku (koszt z trójnikiem ok. 30zł)- można także zasotosować term. przylgowy - ale może nie być już tak dokładnie :wink:

szczukot
30-03-2010, 09:14
Co to jest ten termometr na trojniku ? Daj jakiegos linka

Fantom

kerado28
30-03-2010, 13:45
Metafora taka.. :wink:
rura--> trójnik--> rura na wyjściu. A termometr tam gdzie wolny otwór :wink:

adam_mk
06-04-2010, 22:42
Pomiar byle przylgowcem też pokarze co i jak...
Adam M.

wilmax
18-04-2010, 17:38
Witam Mistrzów GWC :)
2.wodny1-czy można rurki od GWC umiejscowić pod ławami fundamentowymi ? Myślałem,żeby w wykopie pod ławami wykopać rowek na szerokość rurki,przysypać i ubić a dalej standart czyli folia,chudziak,zbrojenie i beton.
Dzięki za opinię i wyrozumiałość ;)
Ponawiam pytanie,jakie są "za" i "przeciw" w opcjach umieszczenia rurek z GWC glikolowego,w pierwszej opcji -pod ławami fundamentowymi a w drugiej opcji-w ławach pod zbrojeniem i zalane betonem.
Czy w przyszłości będzie można ewentualnie wykorzystać coś takiego jako glikolowy kolektor poziomy pod PC ?
Dzięki :)

Pawel 126
20-04-2010, 09:31
Witam, śledzę ten wątek od początku i po drugiej zimie zdecydowałem sie na GWC glikolowy .
Chciałbym rozwiać pewne niewiadome i skorzystać z pomocy osób bardziej doświadczonych w temacie.

Narazie zrobiłem niewiele tzn. zakopałem rurkę fi 25 2 pętle o dł. 100m.b czyli 200m.
Teren u mnie mocno gliniasty, rury kładłem na głębokość ok 2 m, łyżka 60 i rurki elegancko każda w bruzdzie powstającej od "pazura" łyżki.

Ponieważ miałem wyprowadzoną rurę z kotłowni fi 200 na głębokości kolo 1 m na rurki fi 25 założyłem izolacje.

Na tym etapie koszty to koparka 350zl - 4 godziny i rurka po 1,65 m.b

A teraz pytania :)

1. Jakie zadanie mają spełniać zawory zwrotne o których pisze Adam_mk? Chodzi o możliwość "mielenia" wody w miejscu przez pompę gdy ich nie będzie?

2. Mam dylemat gdzie dać nagrzewnice, w kotłowni troche gimnastyki bedzie, ale za to najcieplej.
Najlepszym miejscem byłoby poddasze do tego druga rura z czerpni ze ściany południowej (obecnie mam z północy) i zawór do przełaczania czerpni.
Jednak po doświadczeniach ze stratami ciepła w rurach reku leżących na poddaszu będzie dodatkowy kłopot z ociepleniem tego chyba że nie ma takiej konieczności?

3. Co do pompy zastanawiam się nad tą "inteligentną" ale czy ona będzie poprawnie działać przy tak niskiej temp. glikolu? Raczej projektowana jest do CO.

4. Jeśli zdecyduje się na nagrzewnicę tego typu to jakie parametry muszę im podać w celu dobrania odpowiedniej

http://www.pwpot-promont.com.pl/produkty_technika_lamelowe_NWK.html

Moje reku to mistral 400 DUO i jego dane z katalogu:

Strumień objętości powietrza: 250 - 400 m3/h

Spręż dyspozycyjny: 260 - 90 Pa

Jani_63
20-04-2010, 16:42
Narazie zrobiłem niewiele tzn. zakopałem rurkę fi 25 2 pętle o dł. 100m.b czyli 200m.
Teren u mnie mocno gliniasty, rury kładłem na głębokość ok 2 m, łyżka 60 i rurki elegancko każda w bruzdzie powstającej od "pazura" łyżki.

Chcesz powiedzieć że te dwie pętle leżą w jednym wykopie szerokości 60cm?:eek:

Pawel 126
21-04-2010, 07:44
Chcesz powiedzieć że te dwie pętle leżą w jednym wykopie szerokości 60cm?:eek:

Tak, ale dodam że momentami podchodziła woda na tych 2 m.

Jani_63
21-04-2010, 11:39
Siła GWC, ilość energii jaką może pobrać z gruntu zależna jest od kilku czynników, między innymi od objętości gruntu z jakiego może korzystać.
Rury układa się w odległości 80-100cm od siebie.
Przy Twoich warunkach gruntowych można by było liczyć spokojnie na około 25W/mb, ale to zaprzepaściłeś.:(
Ty właściwie położyłeś jedną pętle i ją zdublowałeś, co w przypadku rury fi 25 akurat dobrze, bo obniżyłeś opory przepływu.
IMHO kładąc 200mb zrobiłeś właściwie 100m pętlę.
Tak jak zrobiłeś wymiennik powinien dać radę dostarczyć około 2KW co dla minimalnego przypływu strugi powietrza jaki sobie założyłeś powinno wystarczyć dla temperatur uśrednionych.

Inna sprawa że w przypadku warunków ekstremalnych (-20oC) utrzymujących się dłuższy czas praca ciągła staje pod znakiem zapytania.
Tegoroczna zima pokazała że ocieplenie klimatu jest pojęciem względnym. :)
Z racji zmiennych, trudno przewidywalnych na przyszłość warunków atmosferycznych, GWC dobrze jest zawsze przewymiarować, żeby mieć nadwyżkę mocy.
Na etapie wykonania jest to bardzo mała różnica kosztowa, a w przyszłości jest z czego tą moc czerpać.

Dla funkcji chłodzenia latem Twój układ będzie niewydolny. :(

adam_mk
27-04-2010, 01:17
"1. Jakie zadanie mają spełniać zawory zwrotne o których pisze Adam_mk? Chodzi o możliwość "mielenia" wody w miejscu przez pompę gdy ich nie będzie?"

Nie!
I nie są to zawory zwrotne tylko normalne.
To problem odpowietrzenia i uruchomienia tej instalacji.
Zamykasz jeden z nich i pompa wypycha całe powietrze z pętli.
Potem zmiana. Odpowietrzasz drugą pętlę.
Potem otwierasz oba i tak zostawiasz (są już niepotrzebne, ale umiesz sobie bez nich poradzić?).

Adam M.

Pawel 126
27-04-2010, 08:07
No faktycznie mój błąd - napisałeś zawór odcinający.
No i dziękuję za wyjaśnienie - nie lubię robić czegoś jak nie wiem po co jest.

moni_veron
06-05-2010, 23:05
Mam zapytanie odnośnie nagrzewnicy, zrobili mi oferte z juventu, ale mam pytanie odnosnie nagrzewnicy z Ned air model DN180 lub nawet z Dospela Maxa, oni stosują mniejsze nagrzewnice do większych długości kolektora (ned air dla 200m fi32) (Dospel Max 100m fi40) czy jest sens przepłacać, skoro mamy gotowca? Tym bardziej, że oni go stosują także w swoich instalacjach?

szczukot
09-05-2010, 09:05
Hej
No wlasnie kiedys widzialem oferte tych nagrzewnic Ned-Aira a potem jej znalezc nie mogle. A byly tam parametry i ceny.. Mozesz wskazac mi cos na www o tym ? Bede mial centralke ned-aira wiec moze by mi ladnie pasowalo

Fanto,m

kerado28
09-05-2010, 15:09
Znam nagrzewnice ned air - ZABAWKA, lepiej zamówić w innej firmie - cena podobna a parametry o niebo lepsze.
Co do całego systemu rozprowadzania powietrza tuboflex - POLECAM

wilmax
09-05-2010, 21:27
Ponawiam pytanie,jakie są "za" i "przeciw" w opcjach umieszczenia rurek z GWC glikolowego,w pierwszej opcji -pod ławami fundamentowymi a w drugiej opcji-w ławach pod zbrojeniem i zalane betonem.
Czy w przyszłości będzie można ewentualnie wykorzystać coś takiego jako glikolowy kolektor poziomy pod PC ?
Dzięki :)

???

adam_mk
10-05-2010, 07:48
Z ław bym uciekał, jak planujesz to wpinać w PC.
Bywa, że pchasz tam glikol poniżej zera C.
Fundament się ociepla , żeby mostka uniknąć a Ty pchasz w niego lodówkę...
Przy GWC tego problemu nie ma.
WTEDY mogło by być.

Generalnie - nie pchałbym tego w fundament.
Adam M.

ioc
10-05-2010, 16:05
Panowie mam dosyć pilne pytanie. Przeprowadzam remont istniejącego domu. Typowa kostka, trzy poziomy z went. grawitacyjną. Po lekturze forum zdecydowałem się na went. mechaniczną z reku i gwc-1.

1. Problem polega na tym że wyjście rury do gwc może być maksymalnie 60cm poniżej poziomu gruntu. Z racji wylanej płyty betonowej między ławami nie da się wyjść niżej. Co z tym fantem zrobić? Jak zabezpieczyć skutecznie odcinek na tak małej głębokości przed stratami ciepła i zamarznięciem?

2. Z pewnych względów czerpnia będzie na innej ścianie niż wyjście do gwc. Odległość ok 2,5m. Czy wewnątrz budynku rurę od gwc do nagrzewnicy można puścić w warstwie ocieplenia posadzki, czy może jest sens zrobić to nad ociepleniem (zatopioną w posadzce tuż obok rurek od ogrzewania podłogowego). Czy może jednak na ścianie.

3. I trzecie pytanie nie związane z gwc. Mam możliwość wykorzystania istniejących kanałów wentylacyjnych do puszczenia 1 pionu zasilającego i 2 wyciągowych. Ten pion zasilający poszedłby na najwyższą kondygnację i musiałby mieć średnicę 125. Czy trzeba by ocieplać ten kanał zakładając że od dołu i góry zostałby zaślepiony? Czy ktoś może przerabiał prowadzenie rur w kanałach i może się podzielić wskazówkami praktycznymi.

Pozdrawiam
Arek

ioc
21-05-2010, 08:06
Panowie, czy mogę liczyć na jakiekolwiek wsparcie. Mam ostatnia szansę przed wylewaniem posadzki i zamknięciem istniejącego przepustu na zewnątrz.

Bardzo proszę.
Pozdrawiam
Arek

Piczman
21-05-2010, 09:33
Nie wiem w czym masz problem, zrób ten przepust z pcv, potem włóż tam tę rurę od gwc.
Możesz ją owinąć jakąś otuliną ewentualnie.
Napełnij na końcu przepust pianką pur.

Ja mam rurki na ścianie, teraz muszę je docieplać.
Jak masz możliwość to puść w styro w podłodze.
Będzie bardziej estetycznie :)

Co do prowadzenia kanałów wentylacyjnych to wewnątrz domu się ich nie ociepla.
No chyba że w kilku przypadkach.
Tu takiej potrzeby nie ma, musisz tylko zaślepić porządnie komin.

ioc
21-05-2010, 11:11
Piczman, dzięki za odzew. Wiem, że to wszystko proste ale......dopiero jak ktoś rozjaśni i wyjaśni.
Gdybyś mógł mi jeszcze napisać jaką średnicą rur zastosowałeś wewnątrz od gwc do nagrzewnicy. Będę miał prawie tak jak u Ciebie bo powierzchnia i kubatura podobne.

No i przede wszystkim ciesze się że przewodów nie muszę izolować bo dostępne kanały to 14x14 i będę mógł zastosować prawidłowe średnice...
Dzięki wielkie.

Piczman
21-05-2010, 11:14
Ja od razu przy podłodze przeszedłem na miedź fi 18 !
Możesz też ciągnąć plastikiem aż do nagrzewnicy .

Jani_63
21-05-2010, 13:27
Co do prowadzenia kanałów wentylacyjnych to wewnątrz domu się ich nie ociepla.
No chyba że w kilku przypadkach.

Dokładnie.
Chociaż szkoły są dwie.;)
Jeśli WM ma służyć tylko do wentylacji, a rekuperacja zima do odzysku ciepła, to ocieplenie całkowicie zbędne.
Jeśli natomiast chcesz latem wykorzystywać możliwości GWC jako chłodnicy nawiewnego powietrza tak żeby z kanałów wentylacyjnych leciało powietrze odczuwalnie chłodniejsze niż to w pomieszczeniu, to wtedy dobrze kanały wentylacyjne zaizolować.
W takim przypadku powietrze nimi płynące nie będzie się dodatkowo ogrzewało na odcinku rekuperator - nawiew.
To jeden z tych szczególnych przypadków o których pisał Piczman. ;)

ioc
21-05-2010, 16:06
Dzięki Panowie! Już mam jasność. Na tym etapie robię przepust.
Co do izolacji przewodów niestety jeden pion lecący z piwnicy na piętro kanałem wentylacyjnym pozostanie bez ocieplenia.

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki

brachol
21-05-2010, 18:41
No i przede wszystkim ciesze się że przewodów nie muszę izolować bo dostępne kanały to 14x14 i będę mógł zastosować prawidłowe średnice...
Dzięki wielkie.
możesz podać gdzie kupujesz kanały pcv 14x14?

ioc
21-05-2010, 23:53
możesz podać gdzie kupujesz kanały pcv 14x14?


chodzi o kanały wentylacyjne w kominie jakie mam do dyspozycji. W te kanały będę wprowadzał rury.

Pozdrawiam

brachol
22-05-2010, 06:36
chodzi o kanały wentylacyjne w kominie jakie mam do dyspozycji. W te kanały będę wprowadzał rury.

Pozdrawiam

acha ok
pozdrawiam

adam_mk
23-05-2010, 08:00
Nudzi Ci się?
Nie masz co robić na tej budowie?
PO CO chcesz tam pchać rury?

Przecież ten kanał to też rura, tylko prostokątna....
Dopnij się czym trzeba na początku i na końcu i będzie dobrze.

Adam M.

ioc
24-05-2010, 12:02
Nudzi Ci się?
Adam M.

Wręcz przeciwnie ;)


PO CO chcesz tam pchać rury?
Adam M.

Adamie, Kanały wentylacyjne mają 30lat do najczystszych nie należą. Były kiedyś wykorzystywane jako spalinowe i są czarne.
Do dyspozycji mam dwa 14x14 i jeden 14x28. Planuję w tym dużym zrobić wyrzutnię powietrza brudnego. Obawiam się o szczelność, sąsiadują ze sobą.

Z kolei jeden z dwóch pionów drugiego komina będzie nawiewny. Ale sąsiaduje z używanym kanałem od kozy. No i też obawy o szczelność. Po śladach murowania na ścianach widać że wyloty w pomieszczeniach były zmieniane. Cholera wie jak to jest zrobione.

Zrobiło się trochę OT. Jeżeli nie przeszkadza to ok, jak tak to się przerzucę na inny wątek
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź

Piczman
11-06-2010, 16:31
Jak tam Wasze GWC ?
Są upały od kilku dni więc można co nieco napisać.
U mnie nawiew w granicach 17-19,5 C za nagrzewnicą, do domu z ostatniego anemostatu 20-23 C !
Temp. w domu stała i wynosi 24,5 C.
Nie za chłodno ale zastanawiam się co by było gdyby nie GWC :)
Nie odczuwam dyskomfortu.
Próbowałem pompę na wyższy bieg i żadnej zmiany, cały czas chodzi na I !
Wilgotność ok 65 %.
Rolety cały czas zasłonięte .
I nastawiłem termostat na 20 C więc chodzi prawie całą dobę.

Pozdr.

coulignon
11-06-2010, 21:33
2 dzien odpowietrzam.. skąd to j......ne powietrze się tam bierze????

herakles
11-06-2010, 22:58
przenika przez ścianki rurek

Piczman
12-06-2010, 09:04
2 dzien odpowietrzam.. skąd to j......ne powietrze się tam bierze????

Dopiero odpowietrzasz ?
A zawór zamykający instalacje zrobiłeś ?
Ja odpowietrzyłem raz niecały rok temu i jest ok, włączam i działa !

Kolejny dzień upałów, w domu temp. dalej się utrzymuje, chyba mogę powiedzieć że sytuacja w upały opanowana.
Gwc wodny 1sprawdza się w praktyce zarówno w zimie jak i w lecie jako chłodzenie !!!

PS. Kupę lat cię nie widziałem :)

Pozdrawiam!

coulignon
13-06-2010, 10:35
Dopiero odpowietrzasz ?
A zawór zamykający instalacje PS. Kupę lat cię nie widziałem :)


Internet na wsi działa słabo. Forum jeszcze gorzej...Wykańczam sie. dziecko bawię... i takie tam.
W głównym temacie o GWC opisałem swoje wrażenia. Raczej są mało pozytwne.

szczukot
13-06-2010, 10:49
Dopiero odpowietrzasz ?
A zawór zamykający instalacje zrobiłeś ?
Ja odpowietrzyłem raz niecały rok temu i jest ok, włączam i działa !

Pozdrawiam!

Mozecie mi podpowiedziec jak powinien wygladac ten uklad wodnego 1 "kompletny" ? Bo rury juz mi leza w ziemi i ida do gory na stryszek kolo reku. Ale teraz co jeszcze musze wpiac w obieg ? Pompka - wiadomo. Co jeszcze ? O co chodzi z tym zaworem ? O co chodzi ze zbiornikiem wyrownawczym ? Czemu to nize moze po prostu pracowac w obiegu zamknietym ?

Fantom

szczukot
13-06-2010, 10:50
.
Próbowałem pompę na wyższy bieg i żadnej zmiany, cały czas chodzi na I !
Pozdr.

Jaka masz pompe ? Ile W na jakim biegu ?
Czy ktos kiedys przeliczyl jaka pompa jest potrzebna, czy zawsze na zasadzie eksperymentu ?

Fantom

Piczman
13-06-2010, 11:47
szczukot

Toż to wszystko było.
Jak nie znajdziesz do jutra to Ci w skrócie napiszę.

Pozdr.

szczukot
13-06-2010, 13:53
mozesz mi to jeszcze zebrac ? Watki o tym czytam juz kilka miesiecy ale jakos nie moge ciagle skojarzyc tego ukladu obiegu (no i mocy pompy)

Fantom

kszew
15-06-2010, 22:21
Są upały od kilku dni więc można co nieco napisać.
U mnie nawiew w granicach 17-19,5 C za nagrzewnicą, do domu z ostatniego anemostatu 20-23 C !
Temp. w domu stała i wynosi 24,5 C.
Nie za chłodno ale zastanawiam się co by było gdyby nie GWC :)
Nie odczuwam dyskomfortu.
Próbowałem pompę na wyższy bieg i żadnej zmiany, cały czas chodzi na I !
Wilgotność ok 65 %.
Rolety cały czas zasłonięte .
Pozdr.
Zastanawia mnie podwyższona wilgotność. Na forum też spotkałem się z opiniami, ze niektórzy posiadacze WM mieli problemy z wilgotnością, lecz nie wiem co było tego powodem (oszczędzanie na energii poprzez zmniejszenie wymiany czy źle zaprojektowana wentylacja). Tym bardziej, że masz GWC i na chłodnicy para wodna wykrapla się, co powinno zmniejszyć wilgotność. Temperatura wewnętrzna też niczym sobie (bardziej spodziewałem się w granicy 22-23st.C). Może poeksperymentujesz bez GWC, ale wydaje mi się że wyniki (temp. wilg.) zbytnio się nie zmienią.
pozdrawiam
kszew

adam_mk
16-06-2010, 07:50
To przestań się zastanawiać...
Na zewnątrz ŚREDNIO około 20stC i rzuca żabami (często rzuca).
Wilgotność względna na zewnątrz jest spora.
Żeby było sucho to trzeba podgrzać.
Wnętrza podgrzać...
Tak do 33?

Adam M.

adam_mk
16-06-2010, 07:52
Powinno być tak:
Jak jest wodny1 i działa - to schładza strugę poniżej punktu rosy.
A to oznacza, że w tych "nastu" jest najwyżej 100% wilgotności.
Podgrzanie ochłodzonej i osuszonej strugi do średnio występującej temperatury około 20stC powinno dać efekt mniejszej wilgotności wnętrz.

Adam M.

gosciu01
17-06-2010, 21:32
może tu zapytam, tyle tych wątków ...

mam taki dylemat.
Aby przejść z przekroju kołowego rury, którą doprowadzane jest powietrze z zewnątrz na prostąkątny wymiennik powietrze-glikol,
trzeba sobie zrobić obudowę z blachy.
Pogiąć, ponitować, dopasować i gotowe. Budując tę obudowę można wykorzystać jako jej część gotowe elementy z marketu.

Pytanie.
Czy wystarczy prosta obudowa, czy uważacie ( zbudowaliście ) w środku jakąś "kierownicę" ( stożek )
która bardziej równomiernie rozprowadzi powietrze z rury na wymiennik.
Chodzi o wymianę ciepła w samych rogach wymiennika.

Piczman
18-06-2010, 08:15
No stożek był by tu chyba lepszy.
Ja mam bezpośrednio do ściany to nie musiałem dorabiać, z drugiej strony mam zrobione prosto ale tam już do centrali leci .

adam_mk
18-06-2010, 08:37
Poszedłbym do takich co rynny robią...
Zrobią to solidnie i z dnia na dzień.
Będzie taniej jak w markecie.
Dla nich to chleb powszedni - robota w blasze, a łatwa nie jest dla niewprawnego.
Wiem, bo sam w blasze robię i też musiałem sobie popraktykować.

Adam M.

(spust skroplin ma tam być!)

Piczman
18-06-2010, 08:42
Adam, kiedyś sobie dziurkę w nagrzewnicy wywierciłem jak pamiętasz.
Zaklejona była w zimie taśma.
Po kilku dniach upałów i skraplania odkleiłem i nic się nie wylało.
Do centrali też nie poleciało bo jest "próg" a poza tym sprawdzałem centrale od środka.
Czyli się wewnątrz nagrzewnicy nie skrapla?
A może te skropliny z wewnątrz jakoś odparowują i sprawiają że powietrze jest bardziej wilgotne ?

adam_mk
18-06-2010, 09:22
Powoli...
Bierzemy powietrze "jakie jest".
Ma jakąś tam wilgotność.
Pchamy je w tę nagrzewnicę i wtedy ono się schładza.
Robi się "mniej miejsca na wodę" w m3 i wilgotność względna rośnie.
Dopiero jak urośnie do 100% zaczyna się NADMIAR wykraplać.
To jest punkt rosy.
Jak go nie osiągasz - to skroplin nie ma...
Jest tak z 98% wilgotności przy tych 16stC .

Kiedyś wklejałem jakąś tabelę punktu rosy. Tam są dane.
Temperatura, nasycenie itp...

Adam M.

szczukot
20-06-2010, 12:04
szczukot

Toż to wszystko było.
Jak nie znajdziesz do jutra to Ci w skrócie napiszę.

Pozdr.

to mozna liczyc na szcezgoly calego obiegu ? Ciagle nei wiem gdzie potrzebne beda zawory, naczynie wzbiorcze czy jaka moc pompy powinna byc wyliczona

Fantom

adam_mk
20-06-2010, 18:40
Rury masz w ziemi.
Podejrzewam, że jak doczytałeś, to dwie, niebieskie i fi25.
To masz cztery końce.
Na dwa z nich, koniecznie na różnych rurach, wstawiasz zawory.
Potem zbierasz te dwie rury w jedną fi 32.
Po prostu łączysz równolegle.
Zostają dwie rury fi 32.
Te łączysz przez pompę z nagrzewnicą.
Naczynie wzbiorcze ponad nagrzewnicą, żeby było w najwyższym punkcie układu.
I zaczyna się zabawa w odpowietrzanie po zalaniu obiegu glikolem...
ZAMYKASZ JEDEN zawór.
Wszystko jedno który.
Zostaje w obiegu tylko jedna rura fi 25.
Włączasz pompę i przepychasz korki powietrzne, jakie się pod ziemią z pewnością w tej rurze stworzyły.
Jak ją odpowietrzysz solidnie (sukcesywnie dolewając glikolu w miejsce uchodzącego powietrza) to zamykasz zawór, który był otwarty i otwierasz ten dotąd zamknięty.
I znowu odpowietrzanie, ale tym razem tej drugiej pętli...
Jak się odpowietrzy, to otwierasz ten zamknięty zawór i zapominasz o nich na stałe. Nie są więcej potrzebne.
Całość powinna działać.

Adam M.

szczukot
20-06-2010, 21:18
Mam jedna rure fi32 w ziemi (nie znalazlem miejsca na wiecej).
zy w tym ukladzie zakladac zawor jeden czy wogole ?

I jaka kolejnosc tego wszytskiego patrzac z kierunkiem plyniecia glikolu :
1) rura w ziemi
2) pompa
3) naczynie
4) nagrzewnica

Czy tez np pompa na "zimnym" obiegu ? I gdzie naczynie wpiete i ewentualny zawor ?

Rozumiem, ze uklad jest zamkniety (naczynie wzbiorcze jest zamkniete) ?
Fantom

adam_mk
21-06-2010, 07:51
No, to zaworek jest zbędny!
W szeregu masz:
Nagrzewnicę(dolny wylot), pompę, rurę fi 32, wyjście z budynku w ziemię...
I - powrót spod ziemi, rura fi32, nagrzewnica(górny wylot).
Układ otwarty, nieciśnieniowy (bo po co?).
Naczynie wzbiorcze wpinasz trójnikiem pomiędzy dolnym wylotem nagrzewnicy a pompą.
Tak najwygodniej.
Odpowietrznik w trójniku w górnym wylocie z nagrzewnicy...

Adam M.

szczukot
21-06-2010, 08:49
A odpowietrznik moze byc taki normalny jak przy kaloryferach ? No i czy moze byc automatyczny czy lepiej reczny ?

Tak swoja droga czy mieszanka 1:1 glikolu z woda jest optymalna ? Bo przewalam rozne miejsca na ten temat i widze, ze stosuje sie mieszanki od 1:2 do 2:1 (od 30 - 60%). Ktora co lepiej daje ?

Fantom

Piczman
21-06-2010, 09:10
Wszystko jest od tego postu :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85&p=3390471&viewfull=1#post3390471

Przeczytaj ze 2 strony a wszystko zrozumiesz !!!

szczukot
21-06-2010, 09:51
1) Widze, ze schemat pierwotny ma jedna roznice niz wyzej opisany - wpiecie zbiornika wyrownawczego. Powienin byc wpiety w dolny czy gorny koniec nagrzewnicy ?
2) Pompa 60 wystraczy (150mb fi32) ? Jezeli jest wymagane te 7 l/min to teoretycznie wystraczy pompa 0,5 m3/h. Ale ze to leci nie czysta woda ale gestsza z glikolem i do tego potztebny zapas, to musi byc tak z 1-1,5 m3/h ??
3) Na temat typu odpowietrznika nic nie znalazlem :(
4) I nie widzialem za bardzo rozwazan na temat stezenia glikolu. Ogolnie wszedzie mowi sie 50:50 ale znajdywalem tez inne opinie (od 30-60). Czy glikol ma za zadanie tylko nie zamarzanie czy tez przenosi lepiej energie niz woda ?
5) Co sadzicie aby do ukladu dolozyc rotometr ?

Fantom

szczukot
25-06-2010, 13:48
I jak temat ? Jakies podpowiedzi na poszczegolne punkty ?

Fantom

adam_mk
26-06-2010, 09:57
Nie wymagaj cudów. Wczoraj "zrobiłem" 885km sierką i nie bardzo nadawałem się do pisania...
Sam byś trochę pomyślał... :lol:
Rotametr nic nie zmienia, ale ładnie wygląda. Darmo nie dają, ale jak się kurzy gdzie w kącie...
Stężenie to odporność na zamarzanie.
50/50 to około -35stC.
Ja pamiętam , że było -37 i ropa w bakach zamarzała. Ale to było naprawdę dawno. Młody wtedy byłem...
Jak Cię stać - to daj i zapomnij.
Pompa prosta ma zwykle 3 biegi. 20/40/60
Zawsze dopasujesz do tego, co zbudowałeś.
Jak jesteś z tych co bogatszych daj tę myślącą, ale droższą. Sama się dopasuje.
Odpowietrznik w najwyższym punkcie układu.
Zbiornik wyrównawczy gdziekolwiek.
Dałbym od dołu nagrzewnicy, bo poprzez niego napełniasz układ. Wygodniej będzie.
Gdziekolwiek, bo tam się nigdy nic nie zagotuje...
Adam M.

szczukot
26-06-2010, 11:21
Ale odpowietrzac automatyczny czy reczny ?
Co daje pompa "inteligentna" ?

Fantom

adam_mk
26-06-2010, 14:05
Załóż taki, jaki dla Ciebie najwygodniejszy.
Potem albo mieszkaj przy urządzeniu , albo nie.
Inteligentna pompa sama sobie dobierze moc dla zapewnienia zadanego przepływu.
TY zadajesz a ONA wykonuje i sama dobiera jaką mocą...
Adam M.

szczukot
26-06-2010, 15:59
Co do typu odpowietrzacza, zastanawiam sie po prostu, czy kazdy bedzie dziala bez problemu z gestsza substancja niz woda (bo bedzie z glikolem)

Fantom

Terenia & Maciek
26-06-2010, 18:39
Witam.

Wentylacja już jest. W kawałkach ale jest ;-).
Zastanawiam się co zrobić z tym GWC.
Zamierzam zakopać przydomową oczyszczalnię ścieków i nasuwa mi się myśl aby położyć rurki pod drenażem rozsączającym. Wiadomo ścieki mają wyższą temp. niż woda gruntowa. Zostało mi 150 m rurki do ogrzewania podłogowego pex 16. Jak myślicie nada się zamiast rury niebieskiej. Trochę mała pojemność wyjdzie ;-(. I czy taka rurka wytrzyma w ziemi.

Pozdrawiam

adam_mk
26-06-2010, 20:16
W ziemi wytrzyma, bo to dobry plastik...
Tyle, że za dużo to taką ilością cieczy nie zdziałasz...
Tu trzeba około 7l/min o temperaturze studziennej... (rura cal, fi 32 = 2 razy fi 25)

szczukot
Wsadź paluch do chłodnicy samochodowej i zobacz "jakie to gęste".
Doradzam - na zimnym silniku...

Adam M.

szczukot
27-06-2010, 13:42
1) Doczytalem, ze nagrzewnice Juwenta maja wbudowany odpowietrzacz. To prawda ? Jest to reczny odpowietrzacz ?
Bo w takim przypadku, albo wogole nie ma sensu dawac kolejnego odpowietrzacza albo dac automatyczny (bo dwa reczne sa bez sensu).

Tak z ciekawosci : jaka jest szansa, ze w ukldzie pojawi sie powietrze ? Bo wg mnie chyba zerowa. Po uruchomieniu ukladu, powietrze raczej nie powinno sie tam znalezc. Bo moze chyba sie tam tylko poajwic w przypadku nieszczelnsoci - ale wtedy tez zacznie gdzies uciekac czynnik grzewczy, i odpowietrzacz i tak tu nie pomoze.

Dobrze mysle ? Czyli najsensowniej woole nie dodawac zadnego odpowietrzacza, a uzyc podczas odplaniea tego wbudowanego ?

2) Jaka jest idea naczynia wzbiorczego i zaworu przed nim ? Czy te dwa urzadzonka maja na celu tylko uruchomienie instalacji, czy tez pelnia pozniej jaka w niej role ?

Fantom

adam_mk
27-06-2010, 16:45
Wzbiorcze robi to co zawsze (ma mało roboty).
Reszta do uruchomienia i pierwszego odpowietrzenia.
Adam M.

budowlany_laik
29-06-2010, 22:49
Jakiś czas temu pisałem o kosztach wykonania kolektora GWC glikolowego, którymi chciał mnie obciążyć wykonawca.
Za Waszą radą, poszedłem inną drogą.

Dwóch ludków z łopatami, wynajęta minikoparka na godziny, kupiona wodna rurka PE fi32 80mb, no i nadzór mojego Kierownika Budowy. Mam wszystko pięknie zrobione i za mniejsze pieniądze. Przy okazji, wepchnęliśmy w rów drenaż i bednarkę.

Także - jeśli ktoś się zastanawia - działać samodzielnie systemem gospodarczym! Pytać na forum - tu dobrzy ludzie pomogą :-)

Co do wydajności w przyszłości GWC glikolowego, to już inny temat :-)

Za natchnienie i rady - dzięki wszystkim!

SUSPENSER
30-06-2010, 09:00
Czy z powodu kosztów eksploatacji (głównie prąd do pompki) nie lepiej wykonać GWC rurowy - koszt wykonania podobny, a eksploatacji żaden ?

adam_mk
30-06-2010, 09:10
No!
Można przecież kubeczkiem na kijku godzinami te przesącza sobie wybierać...
Koszt - żaden....

Usiądź i pomyśl....
GDZIE się te wodne stosuje?
JAKIE tam są stosunki wodne pod trawnikiem?

Adam M.

Jani_63
30-06-2010, 09:18
Tutaj nie koszty są najważniejsze, a wydajność w określonych warunkach gruntowych.
Poza tym każdy wymiennik jest właściwie dedykowany dla innych warunków gruntowych.
Jak masz wodę pół metra pod trawnikiem to np. żwirowca nie zrobisz, a glikolowiec będzie miał bardzo wysoką sprawność.
Dla odmiany w gruncie piaszczystym pożytek z glikolowca żaden.
GWC rurowe plasuje się gdzieś tak pośrodku. ;)
Zasada powinna być taka: jaki grunt taki wymiennik.
To najlogiczniejsze podejście do tematu.

SUSPENSER
02-07-2010, 06:45
Tutaj nie koszty są najważniejsze, a wydajność w określonych warunkach gruntowych.
Poza tym każdy wymiennik jest właściwie dedykowany dla innych warunków gruntowych.
Jak masz wodę pół metra pod trawnikiem to np. żwirowca nie zrobisz, a glikolowiec będzie miał bardzo wysoką sprawność.
Dla odmiany w gruncie piaszczystym pożytek z glikolowca żaden.
GWC rurowe plasuje się gdzieś tak pośrodku. ;)
Zasada powinna być taka: jaki grunt taki wymiennik.
To najlogiczniejsze podejście do tematu.

Ja mam grunt piaszczysty do 2 m, a wiosną mam wodę na głębokości około 80 cm i rurowy daje radę.

Jani - masz rację - żwirowiec czy glikolowy mają specyficzne wymagania, ale czy właśnie rurowy nie jest uniwersalny i będzie działał w każdych warunkach ?
Do tego nie będzie ryzyka zatopienia żwiru czy niskiej wydajności glikolowca z powodu suszy, bo ma większą powierzchnię wymiany z gruntem i jest szczelny ?

Adamie - przy całym szacunku do Twojej wiedzy i doświadczenia - gdzie tu mają być przesącza skoro rury są szczelne i cięte z jednego odcinka ?

Wodę z rur wyciągnąłem niedawno pompą ogrodową (pierwszy raz od 3 lat), bo był okresowo taki poziom temperatur i wilgotności, że się zebrała - i to był jedyny przypadek gdy się tam zebrała !

adam_mk
02-07-2010, 09:06
"Adamie - przy całym szacunku do Twojej wiedzy i doświadczenia - gdzie tu mają być przesącza skoro rury są szczelne i cięte z jednego odcinka ?"
Dopadłeś fi 200 w odcinkach 70mb?

Składają rurowca z odcinków po góra 6mb.
Zwykle są problemy z przesączem.
MOŻNA zrobić to DOBRZE - i ja o tym wiem.
Adam M.

szczukot
02-07-2010, 12:41
Chcialbym jeszcze wrocic do tematu glikolu :

Znalazlem np akie dane :
Własności Woda Glikol etylenowy Glikol propylenowy
Gęstość w 20°C [g/ml] 1,000 1,1155 1,0381
Ciepło właściwe [kJ / (kg x K)] 4,187 2,403 2,512
Temperatura krzepnięcia [°C] 0 -13,3 *
Temperatura wrzenia [°C] 100,0 197,3 187,2
Temperatura zapłonu w tyglu otwartym [°C] - 115,6 107,2
Lepkość [cP]
w temp. 20°C 1,00 20,9 60,5
w temp. 40°C 0,65 9,1 19,3
w temp. 100°C 0,28 1,8 2,6

1) Znalazlem na niektorych stronach, ze np producencie odpowietrznikow lub pomp podaja maksymalne dozwolone stezenie glikolu i wynosi ono czesto 30-40 %. Co o tym sadzicie ?
2) Stosuje sie glikol etylenowy ?
3) Widac, ze lepkosc glikolu jest jednak duzo wieksza niz wody. Po co wiec dodawac tak duzo glikolu ? Przeciez jego temp nie powinna nigdy spasc ponizej kilku stopni w samej nagrzewnicy ?? Czy mi sie wydaje ?
4) Troche niepokoi mnie ten zbiornik na glikol. Musi on byc w 100 % szczelny ? Bo glikol chyba jest szkodliwy i paruje ?

Fantom

Piczman
02-07-2010, 12:49
Wiesz jaka jest temp. płynu w gwc na powrocie kiedy za oknem -20C ?

Jeśli nagrzewnica wewnątrz to zalej wodą.
Zadziała tak samo jak z glikolem.

k62
02-07-2010, 13:18
Jeśli pompa obiegowa przestanie pracować (powód dowolny),
to przez nagrzewnicę przejdzie powietrze o temp. -20st C, i po nagrzewnicy.

Dlatego musi być płyn niezamarzający.
Warto znaleźć tabelę rozcieńczeń glikolu, bo czysty nam zamarznie przy -14.

Piczman
02-07-2010, 13:25
Zazwyczaj przestanie pracować jeśli zabraknie prądu.
Zazwyczaj też wtedy nie wieje tam -20 C bo centrala tez nie pracuje.
Kwestia świadomości.
Najlepiej/najłatwiej zalać cieczą niezamarzającą.
Ale jeśli WEWNĄTRZ to nie jest to konieczne do prawidłowej pracy układu.
Ja zalałem glikolem bo wolę mieć jeden temat z głowy, na wiele lat !

k62
02-07-2010, 13:42
Na poniższej stronie jest tabela
zależność temperatury zamarzania roztworu woda-glikol etylenowy od stężenia

http://www.vestoil.com.pl/meg_p.html

Tu lepsza tabela stężeń
http://aspol.com.pl/index.php?option=com_acatalog&view=show&cid=19&limit=0&limitstart=0&Itemid=56&lang=pl

szczukot
02-07-2010, 21:30
Piczman, zalales 50/50 glikolem ?

A moze ktos sie odniesc do konkretnych pozostalych puktow mojego pytania (1 i 4) ?
Na razie czaje odpowiedz na 2 (stosuje sie etylowy) i 3 (ze jak nagrzewnica w poieszczeniu ogrzewanym, to raczej nie ma co przesadzac z tym glikolem.

Bede to mial na ocieplonym ale na nieogrzewanym strychu. Mysle, ze dam cos rzedu 40% (czyli jakies 25-30 stopni na minusie)

Fantom

adam_mk
02-07-2010, 23:59
Glikol etylenowy jest silnie trujący.
Po glikolu propylenowym można się co najwyżej posrać...
Ten bym brał, bo diabli wiedzą kto i kiedy się do tej rury dossa...
Adam M.

szczukot
03-07-2010, 07:57
Duzo wieksza lepkosc ma propylenowy :(
Ale to nie zmienia faktu, ze uklad powinien byc w 100 % szczelny ? Czyli musi to caly czas dzialac w ukladzie zamkniety, a zbiornik przelewowy musi byc pusty lub zamkniety ?

Fantom

adam_mk
03-07-2010, 08:56
Nie ma zbiornika przelewowego...
Jest naczynie wzbiorcze.
Ale ile tam tego wezbrania będzie?
Przy takich zmianach temperatury i w tak małej objętości?

Otwarty.
Tak otwarty, jak bak motocykla.
(w korku jest dziura ok. 1mm)

Adam M.

szczukot
03-07-2010, 09:06
Czyli raczej nie ma co sie przejmowac mozliwoscia parowania tego glikolu ? Czyli ewentualny ubytek i szkodliwe opary ?

Fantom

adam_mk
03-07-2010, 09:18
Widziałeś burzliwe parowanie w około 7stC?

Adam M.

szczukot
03-07-2010, 09:48
Nie udalo mi sie znalezc danych na temat ilosci parowania :(

Fantom

adam_mk
03-07-2010, 11:51
Bo go w tych warunkach realnie nie ma.
Na rok stracisz z 1cm3.

Bardzo się martwisz, jak Ci się tyle rozleje przy uzupełnianiu w autku?
Adam M.

szczukot
03-07-2010, 14:37
a jak to jest z przenoszeniem energii ?

Własności Woda Glikol etylenowy Glikol propylenowy
Ciepło właściwe [kJ / (kg x K)] 4,187 2,403 2,512

Im mniejsze cieplo wlasciwe to lepiej przenosi czy gorzej ? Czyli lepiej pod tym katem wiecej glikolu czy wody ?

Fantom

adam_mk
03-07-2010, 19:52
Jak chcesz zrobić poprawnie i Cię stać - daj 50/50.
Jak chcesz nieco zaoszczędzić - daj 30/70 lub 20/80.
Jak jesteś sknera - nie dawaj i licz na to, ze jakoś to będzie.
Jak jesteś sknera kumata - to zrób solankę. (też do -10 nie zamarza a sól tania.

Co byś nie zrobił - zadziała i to raczej poprawnie.
NIEZALEŻNIE OD WARUNKÓW.
Ale...
Kłopot będzie w ostre mrozy jak padnie prąd i stanie ta pompka.
Ale może nie padnie....
Znakomita większość daje 50/50 i zapomina o problemie na dobre...

Adam M.

Im mniejsze ciepło właściwe tym szybciej trza gnać strugę dla przeniesienia tej samej ilości energii cieplnej.
Wszystko masz z zapasem.
Wyrobi się.
A.M.

szczukot
03-07-2010, 20:08
Im mniejsze ciepło właściwe tym szybciej trza gnać strugę dla przeniesienia tej samej ilości energii cieplnej.


Dzieki. Gdzies wiec to chyba sobie wyposrodkuje i zrobie cos kolo 40 % glikolu. Bede mial raczej wystarczajaca pewnosc co do niezamarzniecia, (cos kolo - 25 st) a przy okazji plynniej chodzaca pompke i lepsze cieplo wlasciwe cieczy.

Ale rodza mi sie juz kolejne watpliwosci :)
1) Czy musze uwazac na jakis material ktory znajdzie sie w obiegu (pompa, zbiornik itp) aby czasami nie byl z jakis materialow ktore reaguja z glikolem ? Na co trzba zwrocic uwage aby nie bylo problemow (jakies aluminium, mosiadz itp) ?
2) Jezeli kupie glikol koncentrat, to rozpuszczac w zwyklej kranowce ?
3) Mam rure dn32, czyli chyba fi wew to 25 mm. Czyli w 150 mb wchodzi (25/2)^2 * pi *150 = okolo 75 litrow ? (+oczywiscie nagrzewnica+zbiornik+zapas). Dobrze licze ?

Fantom

SUSPENSER
03-07-2010, 20:19
"Adamie - przy całym szacunku do Twojej wiedzy i doświadczenia - gdzie tu mają być przesącza skoro rury są szczelne i cięte z jednego odcinka ?"
Dopadłeś fi 200 w odcinkach 70mb?

Składają rurowca z odcinków po góra 6mb.
Zwykle są problemy z przesączem.
MOŻNA zrobić to DOBRZE - i ja o tym wiem.
Adam M.

Dopadłem fi 125 w rolkach 50 mb ;-)

Mam 6 równoległych odcinków po 25 mb i to działa :-D

adam_mk
04-07-2010, 07:12
szczukot
Wystaw jaką beczkę na podwórko.
Deszczówka to destylatka...
Darmo i samo się pojawi. (Ostatnio jakoś skąpo z tą destylatką. Chyba normę już "wyrobili" na najbliższy czas).
Chyba dobrze liczysz.
Zwykle beczułka płynu wchodzi.

SUSPENSER
Rozwiązałeś problem, faktycznie, jednym ruchem!

Adam M.

Rafał_
07-07-2010, 16:33
Nikt jeszcze nie pokazywał nagrzewnicy z firmy Promont, więc ja zaprezentuje:
CWR 400x200 8R (40x20cm, 8 rzędów) - cena 600zł brutto

http://images35.fotosik.pl/167/321d2324205abc82med.jpg

http://images49.fotosik.pl/313/71d530a7f0bad7e0med.jpg

http://images35.fotosik.pl/167/0b0053124f0dd6f9med.jpg

Wykonanie bez zastrzeżeń, cena ok. 2 razy niższa niż w Juwencie i pozwolili mi zamówić kuriera (18zł), bo u nich wychodziła powyżej 100zł.
Jak przetestuję to dam znać.

adam_mk
07-07-2010, 17:29
Zadziała.
Tyle, że 40 x 20 to mała dziura.
Im większe prędkości strugi (wydatek) tym większe opory.
Adam M.

Domaracuch
12-07-2010, 14:56
Rury masz w ziemi.
Podejrzewam, że jak doczytałeś, to dwie, niebieskie i fi25.
To masz cztery końce.
Na dwa z nich, koniecznie na różnych rurach, wstawiasz zawory.
Potem zbierasz te dwie rury w jedną fi 32.
Po prostu łączysz równolegle.
Zostają dwie rury fi 32.
Te łączysz przez pompę z nagrzewnicą.
Naczynie wzbiorcze ponad nagrzewnicą, żeby było w najwyższym punkcie układu.
I zaczyna się zabawa w odpowietrzanie po zalaniu obiegu glikolem...
ZAMYKASZ JEDEN zawór.
Wszystko jedno który.
Zostaje w obiegu tylko jedna rura fi 25.
Włączasz pompę i przepychasz korki powietrzne, jakie się pod ziemią z pewnością w tej rurze stworzyły.
Jak ją odpowietrzysz solidnie (sukcesywnie dolewając glikolu w miejsce uchodzącego powietrza) to zamykasz zawór, który był otwarty i otwierasz ten dotąd zamknięty.
I znowu odpowietrzanie, ale tym razem tej drugiej pętli...
Jak się odpowietrzy, to otwierasz ten zamknięty zawór i zapominasz o nich na stałe. Nie są więcej potrzebne.
Całość powinna działać.

Adam M.


Witam,
też przymierzam się do budowy glikolowego GWC i mam kilka pytań:
-jak połączyć równolegle dwie rury fi25? Może to być np. coś w rodzaju rozdzielacza/trójnika stosowanego przy zasilaniu kaloryferów/podłogówki?
-czy obydwa odcinki rur powinny być równe? oczywiście z tolerancją do kilku centymetrów.

moni_veron
12-07-2010, 15:06
Podobne nagrzewnice-chłodnice stosują w Dospelu GWC max - a opory całkowite to ok. 20Pa

Rafał_ - czy już uruchomiłeś GWC? Bo chciałbym się dowiedzieć jak Ci się sprawuje ten wymiennik.

adam_mk
12-07-2010, 18:45
Domaracuch

Jakby Ci to tak przystępnie.....
Bywasz w marketach?
Widziałeś osprzęt do tych plastikowych rur do wody? (fi 25/32/40)
SKŁADASZ z tego co potrzeba....
Plastik, to drogie nie jest...
Dwie rury razem to trójnik fi 25/32/25.
Do tego jakieś kolanka 90st.
Pamiętaj o tych zaworach (też plastik i w półce obok).
Jak kiedyś widziałeś żabę do rur - to dasz radę! :lol:
Adam M.

Domaracuch
13-07-2010, 09:54
adam_mk - czy ten trójnik może być w kształcie litery T czy lepiej, żeby był skośny, w kształcie litery Y?
Ponawiam jeszcze pytanie o różną długość pętli rur.

Jeśli nagrzewnicę mam z króćcami fi 22 to mogę na nie spokojnie przejść ze średnicy fi 32?

Domaracuch

szczukot
13-07-2010, 10:14
co do trojnika to zawsze lepszy bedzie Y (mniejsze opory) ale bez przesady.

Co do nagrzewnicy, to troche szkoda, ze zmniejszamy z 32 na 22. Ale ja wlasnie patrze u siebie, i bede musial rdukowac z 32 na 20 ! Czy nie mozna zmienic budowy nagrzewnicy (wieksze DN, wiecej obiegow czy cos) czy lepiej tak zostawic ?

No i mam jeszcze jedno pytanko : mi zaprojektowano nagrzewnice gdzie mam przeplyw z 25 litrow/minute. Tez chyba warto troche z tego zejsc, stosujac np wieksze wymiary ?

Fantom

adam_mk
13-07-2010, 13:22
jeżeli nagrzewnica jest z króćcami fi 22 to nie trzeba przechodzić na fi 32.
Może być trójnik fi 25/25/25.
Taki jaki lepiej się zmieści.
Rury mogą mieć różną długość.
Byle nie rażąco różną.
100mb i 10mb to gruba przesada

25 litrów na minutę to półtorej TONY na godzinę!
Wyobrażasz sobie tę pompę?
Hydrofor jaki rozbierzesz?

Adam M.

szczukot
13-07-2010, 13:25
No wlasnie, musze napisac aby mi przeprojektowali ta nagrzewnice (wieksza dali) aby bylo powiedzmy maks 10l/min

Fantom

Rafał_
14-07-2010, 10:00
Rafał_ - czy już uruchomiłeś GWC? Bo chciałbym się dowiedzieć jak Ci się sprawuje ten wymiennik.
Jak mi się uda to odpalę jesienią. Na razie kombinuję przejście z kanału prostokątnego na okrągły.

Domaracuch
15-07-2010, 09:54
Dzięki za odpowiedzi.

Domaracuch

kerado28
01-08-2010, 13:07
Jak mi się uda to odpalę jesienią. Na razie kombinuję przejście z kanału prostokątnego na okrągły.

Jeśli piszesz o wentylacji, to są specjalne przejścia z kanału okrągłego na kanał prostokątny.
Ale jeśli chodzi o ekonomiczne uzasadnienie kanałów prostokątnych to raczej ekonomi się w nich nie doszukasz....
Kanały prostokątne będą ciebie kosztować tyle co zlecenie całej instalacji firmie zewnętrznej, która wykonuje instalacje na rurach sztywnych okrągłych.

adam_mk
02-08-2010, 09:37
kerado28
A Ty umiesz umieścić prostokątną nagrzewnicę w okrągłym kanale?

:lol:

Adam M.

kerado28
02-08-2010, 09:52
Adam_mk
A czy Ty umiesz umieścić nagrzewnice o wymiarach 40 x 20 cm w kanale o przekroju fi 160?

Takie dyskusje raczej niczym nie zaowocują, więc lepiej je zakończyć na tym etapie.

Tak jak pisałem powyżej, przejście w WM nie stanowi problemu (jeśli chodzi o wentylacje). Co do obudowy wymiennika to całkowicie inna sprawa.

adam_mk
02-08-2010, 10:01
Rafał kombinuje z obudowaniem i połączeniem tego w całość a nie zamianę koła na kwadrat...
Tak doczytałem.
Adam M.

salata123
04-08-2010, 01:05
Właśnie coś takiego dzisiaj uruchomiłem ( dom na razie niezamieszkany, gdześ blisko pasywnego, po wylewkach i tynkach w marcu br. ). szukamy w google chlodnica wodna kanałowa okrągła, firmy np. Promont, Enavent ( ja kupiłem chłodnicę produkowaną na Litwie ( nie pamiętam z której firmy, 3 rzędową dla przepływu około 700 m3 za 1700 zł, z podłączeniem z obu stron okrągłym fi 200. Osiągi tego ustrojstwa to: Temp na zewnątrz 32 w cieniu, godzina 13:00, w domu przyjemnie chłodno, jeszcze po nocy ? czyli zalety izolacji !! ( ale nie zmierzyłem temperatury ), umieszczam termometr na nawiewie w pokoju i odpalam reku, po pół godzinie pokazuje 25 stopni i jest stabilnie, uruchamiam podlewanie ogrodu ( woda idzie przez chłodnicę i .... na nawiewie w pokoju mam po 10 min, 22 stopnie nie wiem czy dużo to czy mało ale w domu jest fajnie chłodno.

salata123
04-08-2010, 01:28
Troszkę zerknąłem do góry i widzę że Adam ciut sobie kpi ?? albo tego ustrojstwa nie widział ( jak i mój hydraulik, ale się uparłem i mu wytłumaczyłem o co chodzi ) albo ma kasę od producentów GWC ??? A może ktoś nie zna kawalu o milicjancie który rzuca płytki chodnikowe do Wisły ??? J a dostałem propozycję GWC dwustrefowego, z automatycznym przełączaniem za ok. 20. 000 ??? Nie lubię być robiony w Huj... Czy ktoś budujący dom ma podobne odczucie ???

adam_mk
04-08-2010, 08:25
Rozum nosisz ze sobą nawet do sracza!
(wybacz dosadność)
Użyj go!
Do szkół chadzałeś to fizykę i matematykę powinieneś znać...
SAM oceń - czy zlecić za20 000zł czy zrobić sobie "tymi ręcami" za 2 000zł.

Nikogo do niczego nie namawiam.
Niczego od niczego nie odmawiam.
Myślę, że widzę to, na co patrzę....
Jak pytają a ja znam odpowiedź to ją tu wpisuję...
Tyle.
Mogę nie wpisywać, jak to ma być jakiś kłopot....
Dla mnie tego co wiem - wystarczy. Mnie się sprawdza. Realnie i w powtarzalny sposób.
Możne też pomijać to, co JA piszę...

Adam M.

SUSPENSER
05-08-2010, 11:07
umieszczam termometr na nawiewie w pokoju i odpalam reku, po pół godzinie pokazuje 25 stopni i jest stabilnie, uruchamiam podlewanie ogrodu ( woda idzie przez chłodnicę i .... na nawiewie w pokoju mam po 10 min, 22 stopnie nie wiem czy dużo to czy mało ale w domu jest fajnie chłodno.

Jeśli to tyle daje to faktycznie ciekawy dodatek, ale GWC działa przez cały dzień, czyli wtedy gdy najbardziej potrzeba chłodu, a wieczorem gdy się podlewa zwykle na zewnątrz jest już chłodniej ...

Z tą kasą od producentów GWC dla Adama to pojechałeś ... szkoda pisać - lepiej użyj rozumu i sam się domyśl ...

Czy mnie też objedziesz, bo polecam GWC rurowy a niektórzy bardzo drogo sobie liczą za ich wykonanie ?

aadamuss24
05-08-2010, 13:31
Drogo liczą bo z tego żyją i to chyba jest normalne. Są też ludzie i jest ich całkiem sporo którzy chcą coś takiego kupić bo się nie znają/niemają czasu. pozdr adam

Thermo
10-08-2010, 11:45
Zanim natknąłem się na ten wątek planowałem zrobić GWC wodne 2x100mb fi25 ale wykorzystywać je tylko latem do schładzania powietrza, a na zimę myślałem żeby za pomocą zaworów przełączyć układ chłodzenia(rury w ziemi) - byłby on wówcza całkowicie nieużywany i przełączyć na pętle podłączona do kotła gazowego ( będę miał za kotłem gazowym rozdzielacz na 8 pętli z czego wykorzystywał będę 7 i myślałem, żeby jedna przeznaczyć na podłączenie do nagrzewnicy/chłodnicy) lub też podłączyć do pętli powrotnej z podłogówki.

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Jani_63
10-08-2010, 17:52
Ekonomicznie bez sensu skoro i tak GWC będzie.

Thermo
10-08-2010, 18:06
Jeżeli dałbym jako powrót z pętli z podłogówki to ekonomika by nie ucierpiała, prawda?

redlum
13-08-2010, 00:12
Czy można zakopać rurki warstwowo? tzn jeden obieg na 2m i drugi na 1m? Mam małą działkę (szeregówka narożna) i inaczej mi się raczej nie zmieści. Planuje dać 200mb - wiec nawet jak będzie uzysk 15W/m - to osiągnę ten max czyli 3000W. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

adam_mk
13-08-2010, 09:40
Można. Jest taka instalacja. (znam taką)
Wypuszczasz na 1m.
Pobierasz z 2m ppt.

Adam M.

Piczman
13-08-2010, 12:18
Dobre, nie pomyślałem o tym jak kopałem z trudem na swojej cholernie małej działce.
Aż musiałem kibel przesunąć ,,,,
Na szczęście jak już pisałem nieużywany jeszcze był :)

redlum
13-08-2010, 13:17
A można dwa obiegi równoległe zakopać w taki sposób? Jeden głębiej - drugi płycej? Domyślam się że ten niżej będzie miał wiekszą wydajność i czy połączenie tych dwóch obiegów równoległych nie spowoduje jakiś dziwnych rzeczy?

adam_mk
13-08-2010, 18:19
Jak jest wybór - to tego bym nie robił.
Po co pogarszać parametry, jak nie trzeba?

Adam M.

szczukot
30-08-2010, 11:53
Dacie propozycje na jakas pompe ? I wogole to ma byc obiegowa czy cyrkulacyjna ?
Bo z tego co widze, to nawet 25 W moze byc za duzo dla tego typu obiegu.
No i temp minimalna pracy pompy musi byc mala. Dla pwnosci nawet powinna to byc liczba ujemna (np -10 st) niz typowe (+2 st) ?

Znalazlem roznice miedzy typami pomp : http://tuznajdziesz.pl/produkty/artykuly/pompy-obiegowe-i-cyrkulacyjne-92/
Mam rozumiec, ze lepsza do tego celu by byla cyrkulacyjna ?

Fantom

Jani_63
30-08-2010, 17:19
Dla pwnosci nawet powinna to byc liczba ujemna (np -10 st) niz typowe (+2 st) ?
Fantom
:eek:
Przewidujesz ujemne temperatury na powrocie?
Nawet na wejściu powinieneś mieć jeszcze temperaturę dodatnią, bo inaczej nie uzyskasz plusowej temperatury powietrza za nagrzewnicą.
Twoje obawy co do minimalnej temperatury medium są bezzasadne.

szczukot
30-08-2010, 17:38
moze ujemna temp nie bedzie, ale kolo 0-1 stopni moze byc bez problemu. A w takim wypadku, wole aby pompa pracowala optymalnie a nie na granicach swoich mozliwosci. Moze to w koncu spowodowac jej gorsza prace i szybsze uszkodzenie.

Fantom

Jani_63
30-08-2010, 21:41
To odpowiedz sobie jak glikolem o temp. 0-1oC chcesz ogrzać nawiewane powietrze do dodatnich temperatur.
Przesadzasz z tym dmuchaniem na zimne. ;)

szczukot
30-08-2010, 22:02
Nie. Ta temperatura bedzie na wylocie z nagrzewnicy.

Co sadzicie o takiej malutkiej pompce : http://www.lfp.pl/pl/pdf/katalog/ERGA.pdf ?

Wystarczy aby przepchnac ta wode z glikolem przez jakies 200 m rury fi32 ?

Fantom

szczukot
01-09-2010, 08:29
Dalem chyba mala plame. Rury od GWC glikolowego ida jakies 3 m razem ze soba w scianie stykajac sie. Teraz nei wiem czy to pruc i odizolowac, czy tak zostawic. Nie cche aby okazalo sie, ze cala energie jaka wyciagne z ziemi, stracic w tym "rekuperatorze" w scianie. Ile na takim odcinku moge stracic energii ? Jest to od razu kolo nagrzewnicy, wiec roznica temp z obu stron bedzie maksymalna (powiedzmy 1 i 7 stopni)

Fantom

adam_mk
01-09-2010, 10:33
Zletka to sknociłeś, ale...
Podkręcisz pompkę mocniej i....
Na wlocie i wylocie będziesz miał PRAWIE TAKIE SAME temperatury!
CAŁY wymiennik lamelowy będzie równo "gorący".
Przeniesiesz do strugi powietrza tyle, ile tylko będzie w stanie wziąć.
Będziesz "w plecy" na jakie 20W mocy pompy.
Trzeba ją będzie trzymać o 1 bieg wyżej.
Uszy do góry!
Zadziała bardzo dobrze!

Adam M.

moni_veron
12-09-2010, 07:56
Montuję już GWC, ale w naczyniu wyrównawczym w systemie otwartym są 3 dziury, co z nimi zrobić?
Jedną podłączam, a co z pozostałymi?

Piczman
12-09-2010, 12:26
Drugą zaślepiasz, trzecią zostawiasz bo to przelew.
Przelew to ta od góry.

kerado28
12-09-2010, 14:42
Pozostawiasz dziure - a niech sobie będzie ;-)

adam_mk
12-09-2010, 18:37
Na wypadek "W" można tam wkręcić "zapowietrzacz" (odpowietrznik z pływaczkiem) - żeby nie bryzgało wokół, jak się przeleje...
Jak W TYM MIEJSCU nie zostawisz połączenia z atmosferą - to automatycznie stawiasz sobie to naczynie wzbiorcze jako NAJNIŻSZY PUNKT INSTALACJI!!!
Efekty - rewelacyjne! :lol:
Napełniasz do przelania.
Potem już samo się leje i opróżnia układ a kaloryfery, czy co tam masz, robią się płaskie jak naleśnik...
Potem następuje chwila zawahania i sssssssssss - nabieranie powietrza w układ!
Zaś masz POŁOWĘ słupa wody w instalacji!
I tak cykle można powtarzać.... :lol: :lol: :lol:
Tam MUSI być dziura (jakaś).
Adam M.

szczukot
15-09-2010, 20:30
Dalem chyba mala plame. Rury od GWC glikolowego ida jakies 3 m razem ze soba w scianie stykajac sie. Teraz nei wiem czy to pruc i odizolowac, czy tak zostawic. Nie cche aby okazalo sie, ze cala energie jaka wyciagne z ziemi, stracic w tym "rekuperatorze" w scianie. Ile na takim odcinku moge stracic energii ? Jest to od razu kolo nagrzewnicy, wiec roznica temp z obu stron bedzie maksymalna (powiedzmy 1 i 7 stopni)

Fantom

Rozprulem sciane oi odizolowalem te rury od siebie i od .... rur z kolektora slonecznego. Bo skojarzylem, ze ida razem w jednej bruzdzie. Wiec chyba warto bylo pruc, bo w lato mialbym z tego GWC grzanie zamiast chlodzenia.

Fantom

amigo1974
15-09-2010, 22:31
Witam! Mam pytanie czy robić do WM osobne GWC glikolowe czy można wykorzystać dolne źródło PC? Co będzie bardziej korzystne dla działania tych dwóch urządzeń?

Jani_63
16-09-2010, 00:57
Można to pożenić.
Trzeba tylko odpowiednio zmodyfikować długość - głębokość z uwzględnieniem mocy potrzebnej dla GWC

amigo1974
16-09-2010, 03:17
Można to pożenić.
Trzeba tylko odpowiednio zmodyfikować długość - głębokość z uwzględnieniem mocy potrzebnej dla GWC

Czyli długość potrzebna dla PC + dodatkowa długość potrzebna dla GWC i wszystko może pracować na jednej pompce? Ze sterowaniem takim systemem nie będzie problemu?Ile potrzebowałbym długości rurki dla samego GWC dla budynku o kubaturze około 850m3?Teren podmokły lustro wody gruntowej na głębokości 1 m?

Jani_63
17-09-2010, 02:54
Rozumiem że wymiennik - DZ będzie poziomy.
Jeśli ma być do pracy ciągłej to policzmy wymianę 1kubatura/ h (zimą praktycznie nigdy nie będziesz tak wentylował) przy delcie "t" - 25K (-20 +5)
Dla takich parametrów potrzeba będzie mocy 7,2kW żeby podgrzać tą ilość powietrza.
Praktycznie tej mocy będzie potrzeba mniej, ale przy obecnej bardzo przyzwoitej cenie rur nie ma się co zastanawiać nad zaoszczędzeniem 50mb.
Plusem będzie nawet w tym momencie przewymiarowanie DZ od którego wydajności zależy COP PCi.
Takie przewymiarowanie powinno pozwolić Ci efektywnie schładzać powietrze nawiewane latem.
Tu będą występować większe wydatki strugi ale też chłodniczo będzie potrzebna mniejsza delta "t:.
Jak pogrzebać jeszcze głębiej to 850m3 powietrza ochładzając się z 30oC do 16oC delta "t" - 14K przekazuje do gruntu 4kW na każdą godzinę upału.:)
Prosto policzyć że w upalny dzień będzie to średnio około 25kWh energii.
Niby nie dużo, ale zawsze coś w bilansie cieplnym DZ.

W przypadku pożenienia tego w jeden układ z DZ PCi to tej mocy będzie aż nadto do chłodzenia.
Znaczne przewymiarowanie to gwarancja efektywności nawet w ekstremalnych warunkach (miesiąc opałów powyżej 30oC i obniżenie lustra wód gruntowych).
Dzięki takim warunkom gruntowym możesz spokojnie liczyć na uzysk rzędu 25W/mb rury wymiennika.
Dla potrzebnej mocy będzie to 300m dodatkowego wymiennika dla potrzeb GWC, a więc dwie pętle po 150mb fi 32mm.

Z kubatury wychodzi że chałupa będzie całkiem spora (powyżej 300m2), a do takiej powierzchni to pewnie pompa ciepła 15-17kW.
Całkiem sporo będziesz musiał tej rury zakopać.
Tak coś koło 800-850mb.
Szacuneczek że masz to gdzie zmieścić;)

HenoK
17-09-2010, 07:43
Jak pogrzebać jeszcze głębiej to 850m3 powietrza ochładzając się z 30oC do 16oC delta "t" - 14K przekazuje do gruntu 4kW na każdą godzinę upału.:)
Prosto policzyć że w upalny dzień będzie to średnio około 25kWh energii.
Niby nie dużo, ale zawsze coś w bilansie cieplnym DZ.
W zimie, zwłaszcza przy temperaturze zewnętrznej -25 st. C, czyli bardzo suchym powietrzy nawiewanym założenie jednej wymiany powietrza na godzinę spowoduje drastyczny spadek wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Konieczne byłoby wtedy nawilżanie, czyli ... kolejne straty energetyczne.
Bez problemu można założyć podgrzanie powietrza tylko do 0 st. C. Przy rekuperatorze o dobrej sprawności nie ma potrzeby mocniejszego podgrzewania.
Można więc dodatkową moc DZ znacznie ograniczyć (mniej więcej o połowę), bez utraty funkcjonalności GWC.
Latem oczywiście można bez problemu korzystać z dobrodziejstwa całego DZ.
Wielkość DZ będzie zależało głównie od straty energetycznych domu oraz zapotrzebowania na ciepłą wodę.
Z tego co pamiętam amigo1974 planuje dom o niższym od "standardowego" zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania, więc zapewne i pompa ciepła będzie mniejsza.
Zakładając jednak, że Twoje szacunki są prawidłowe i potrzebna będzie 800m rur w dolnym źródle, przy ich rozstawie co 1m mamy 800m2 terenu. Latem słońce na tej powierzchni "operuje" przez min. 12h dostarczając 0,5-1,0kW/m2, czyli w ciągu doby 4800-9600kWh. W porównaniu z tym te 24kWh to "pikuś" ;-).

HenoK
17-09-2010, 07:48
Czyli długość potrzebna dla PC + dodatkowa długość potrzebna dla GWC i wszystko może pracować na jednej pompce? Ze sterowaniem takim systemem nie będzie problemu?Ile potrzebowałbym długości rurki dla samego GWC dla budynku o kubaturze około 850m3?Teren podmokły lustro wody gruntowej na głębokości 1 m?
Można to zrobić oczywiście na jednej pompce, ale nie będzie to z zbyt korzystne rozwiązanie. PCi wymaga dużo większych przepływów niż wymiennik GWC. Wymiennik GWC będzie pracował znacznie dłużej niż PCi. Lepiej więc dać dwie pompy dostosowane do tych obiegów.

amigo1974
17-09-2010, 10:52
Rozumiem że wymiennik - DZ będzie poziomy.
Jeśli ma być do pracy ciągłej to policzmy wymianę 1kubatura/ h (zimą praktycznie nigdy nie będziesz tak wentylował) przy delcie "t" - 25K (-20 +5)
Dla takich parametrów potrzeba będzie mocy 7,2kW żeby podgrzać tą ilość powietrza.
Praktycznie tej mocy będzie potrzeba mniej, ale przy obecnej bardzo przyzwoitej cenie rur nie ma się co zastanawiać nad zaoszczędzeniem 50mb.
Plusem będzie nawet w tym momencie przewymiarowanie DZ od którego wydajności zależy COP PCi.
Takie przewymiarowanie powinno pozwolić Ci efektywnie schładzać powietrze nawiewane latem.
Tu będą występować większe wydatki strugi ale też chłodniczo będzie potrzebna mniejsza delta "t:.
Jak pogrzebać jeszcze głębiej to 850m3 powietrza ochładzając się z 30oC do 16oC delta "t" - 14K przekazuje do gruntu 4kW na każdą godzinę upału.:)
Prosto policzyć że w upalny dzień będzie to średnio około 25kWh energii.
Niby nie dużo, ale zawsze coś w bilansie cieplnym DZ.

W przypadku pożenienia tego w jeden układ z DZ PCi to tej mocy będzie aż nadto do chłodzenia.
Znaczne przewymiarowanie to gwarancja efektywności nawet w ekstremalnych warunkach (miesiąc opałów powyżej 30oC i obniżenie lustra wód gruntowych).
Dzięki takim warunkom gruntowym możesz spokojnie liczyć na uzysk rzędu 25W/mb rury wymiennika.
Dla potrzebnej mocy będzie to 300m dodatkowego wymiennika dla potrzeb GWC, a więc dwie pętle po 150mb fi 32mm.

Z kubatury wychodzi że chałupa będzie całkiem spora (powyżej 300m2), a do takiej powierzchni to pewnie pompa ciepła 15-17kW.
Całkiem sporo będziesz musiał tej rury zakopać.
Tak coś koło 800-850mb.
Szacuneczek że masz to gdzie zmieścić;)

Jani ! Tak jak pisze henok będzie to dom zbudowany z materiałów badzo ciepłych na poziomie ścian k= 0,1 szalunek tracony thermodom gr 45cm, płyta fumdamentowa z ogrzewaniem wodnym izolacja 25cm , okna oczywiście ciepłe coś jak od Jareko,dach chciałem wełną 40-50cm ale stwierdziłem że to bez sensu bo ile lat tyle wełny poleży ze swoimi właściwościami termicznymi więc będzie pianka natryskowa 35cm czyli izolacyjność na poziomie ścian.Jeśli można to wrzucę rzuty mojego domu i plan zagospodarowanie jeśli chodzi o możliwości wykonania takiego DZ.Proszę oczywiście o dalsze komentarze.niestety nie wiem czy dało się te rzuty wstawić.Chyba nie udało się

amigo1974
17-09-2010, 10:59
Można to zrobić oczywiście na jednej pompce, ale nie będzie to z zbyt korzystne rozwiązanie. PCi wymaga dużo większych przepływów niż wymiennik GWC. Wymiennik GWC będzie pracował znacznie dłużej niż PCi. Lepiej więc dać dwie pompy dostosowane do tych obiegów.

A co zimą gdy PC schładza całe dolne źródło a GWC potrzebuje jak najwyższej temperaturu do ogrzania powietrza? Czy tu nie będzie konfliktu interesów czyli spadek sprawności dla poszczególnych urządzeń?http://forum.muratordom.pl/images/icons/icon9.png

amigo1974
17-09-2010, 11:00
Można to zrobić oczywiście na jednej pompce, ale nie będzie to z zbyt korzystne rozwiązanie. PCi wymaga dużo większych przepływów niż wymiennik GWC. Wymiennik GWC będzie pracował znacznie dłużej niż PCi. Lepiej więc dać dwie pompy dostosowane do tych obiegów.

A co zimą gdy PC schładza całe dolne źródło a GWC potrzebuje jak najwyższej temperatury do ogrzania powietrza? Czy tu nie będzie konfliktu interesów czyli spadek sprawności dla poszczególnych urządzeń?

Liwko
17-09-2010, 11:05
A co zimą gdy PC schładza całe dolne źródło a GWC potrzebuje jak najwyższej temperatury do ogrzania powietrza? Czy tu nie będzie konfliktu interesów czyli spadek sprawności dla poszczególnych urządzeń?

Ja o tym pomyślałem i zrobiłem osobny kolektor "zimowy". Latem planuję wykorzystywać DZ pompy ciepła przy okazji regenerując DZ a zimą osobny GWC też glikolowy.

amigo1974
17-09-2010, 14:06
No dobra ,regeneracja DZ latem ale tu znowu pytanie czy przy funkcji pompy ciepła chłodzenia pasywnego też się będzie gryzło troche z tym GWC . Czy źle myśle?

Liwko
17-09-2010, 14:50
No dobra ,regeneracja DZ latem ale tu znowu pytanie czy przy funkcji pompy ciepła chłodzenia pasywnego też się będzie gryzło troche z tym GWC . Czy źle myśle?

Myślę że nie. Nie mam takiej funkcji bo nie chciałem ale uważam, że dostarczone ciepło do DZ z reku nie wpłynie za bardzo na pracę chłodzenia pasywnego. Może nawet pomóc w nie przekroczeniu punktu rosy. Mało tego, chłodzenie pasywne też dodatkowo będzie regenerowało DZ.

Jani_63
17-09-2010, 15:35
W zimie, zwłaszcza przy temperaturze zewnętrznej -25 st. C, czyli bardzo suchym powietrzy nawiewanym założenie jednej wymiany powietrza na godzinę spowoduje drastyczny spadek wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Konieczne byłoby wtedy nawilżanie, czyli ... kolejne straty energetyczne.
To oczywista oczywistość :)
Dlatego napisałem że
(zimą praktycznie nigdy nie będziesz tak wentylował)

Bez problemu można założyć podgrzanie powietrza tylko do 0 st. C. Przy rekuperatorze o dobrej sprawności nie ma potrzeby mocniejszego podgrzewania.
Można więc dodatkową moc DZ znacznie ograniczyć (mniej więcej o połowę), bez utraty funkcjonalności GWC.
Latem oczywiście można bez problemu korzystać z dobrodziejstwa całego DZ.
Wielkość DZ będzie zależało głównie od straty energetycznych domu oraz zapotrzebowania na ciepłą wodę.
Z tego co pamiętam amigo1974 planuje dom o niższym od "standardowego" zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania, więc zapewne i pompa ciepła będzie mniejsza.
Nie wiedziałem jakie amigo1974 ma założenia co do izolacyjności domu.
Szacowanie mocy PCi wynikło z niedoinformowania :) z tym że przy powierzchni powyżej 300m2 i tak to nie będzie pompa ciepła z dołu typoszeregu jakiegoś producenta


Zakładając jednak, że Twoje szacunki są prawidłowe i potrzebna będzie 800m rur w dolnym źródle, przy ich rozstawie co 1m mamy 800m2 terenu. Latem słońce na tej powierzchni "operuje" przez min. 12h dostarczając 0,5-1,0kW/m2, czyli w ciągu doby 4800-9600kWh. W porównaniu z tym te 24kWh to "pikuś" ;-).
Fakt że te 25kWh to malutko w ogólnym bilansie nasłonecznienia takiej powierzchni gruntu, ale:
- słońce operuje z mocą 05-1,0 kW/m2 ale żeby ta ilość energii dotarła do grunty to powierzchnia powinna być pozbawiona jakiejkolwiek roślinności.
Nawet ładnie przystrzyżony trawnik znacząco ograniczy ilość promieniowania docierającego do gruntu (ciężko sobie wyobrazić 800m2 działki pokrytej tylko trawą).
- te 25kWh jest dostarczane bezpośrednio na głębokość około 1,5m.
Wiem że to dalej "pikuś", ale z takich właśnie pikusi rodzą się oszczędności, tym bardziej że w tym przypadku jakoby mimochodem.
Przynajmniej ja tak kombinuję. :);)
Pozdrawiam

amigo1974
17-09-2010, 19:37
[QUOTE=Jani_63;4306671]To oczywista oczywistość :)
Dlatego napisałem że
Nie wiedziałem jakie amigo1974 ma założenia co do izolacyjności domu.
Szacowanie mocy PCi wynikło z niedoinformowania :) z tym że przy powierzchni powyżej 300m2 i tak to nie będzie pompa ciepła z dołu typoszeregu jakiegoś producenta


Ale teraz już mniej więcej wiesz.To mówiąc krótko, korzystniej według Was będzie robić dolne źródło PC i GWC jako jeden organizm z dwiema pompkami osobnymi dla każdego urządzenia o długości 800mb fi 32 , czy jednak dwa oddzielne układy?Jeśli odzielne to dla GWC fi 32 odługości 300mb a dla PC jakieś 500-600mb też fi 32 i to powinno w zupełności według Was wystarczyć, czy może po poznaniu moich założeń Jani trochę mniej?

Jani_63
17-09-2010, 22:38
Założenia to jedno, a moc PCi potrzebna do pokrycia zapotrzebowania na ciepło to drugie.
Tej jak zdaje się dalej nie znasz.
Im mniejsza moc będzie potrzebna tym krótszy wymiennik wystarczy.
Cały wymiennik i tak bedzie sie skladał kilku pętli tworząc jeden układ, więc nie za bardzo widzę sens dawania dwóch pomp obiegowych.
Ale może wypowie się jakiś hydraulik z krwi i kości. ;)
Co innego dwa całkowicie oddzielne układy.

adam_mk
18-09-2010, 20:36
ZNAM przypadek, gdzie glikol w pętli zasilającej PC z podróży pod ziemią wracał w temperaturze około -3 i PC dalej poprawnie działała.
Nam tu chodzi o okolice +7-10stC, żeby powietrze wpadające było już "nad zerem" chociaż.

Poważnie bym tę pompę obejrzał.
Moc, dopasowanie itp.
Cholera wie, czy nie lepiej to porozdzielać i hydraulicznie i przestrzennie (w terenie).
Adam M.

HenoK
18-09-2010, 22:30
Cały wymiennik i tak bedzie sie skladał kilku pętli tworząc jeden układ, więc nie za bardzo widzę sens dawania dwóch pomp obiegowych.

Tu masz przykład układu z dwoma pompami obiegowymi (http://www.dimplex.de/animationen/waermepumpe-passiv.php?lang=pl)

Jani_63
19-09-2010, 07:09
To układ chłodzenia pasywnego który działa sporadycznie w okresie doby (i to nie każdej), ale oczywiście jakaś analogia jest.
To czym zajmuje się druga pompa może obsłużyć zawór trójdrożny przy jednej robocie pompy DZ.
Gdzieś czytałem że w takim układzie jak się nie zachowa odpowiednich średnic to mogą pojawiać się dziwne dźwięki związane z różnicami oporów hydraulicznych tych dwóch obiegów.

De facto rozważamy tylko jak taki układ można postawić, ale jakby przyszło co do czego to tak jak Adam napisał:
- trza tą pompę dokładnie obejrzeć.
Dla takich niestandardowych rozwiązań trzeba albo robić projekt do klocków z których się to składa, albo kompletować elementy do założeń projektu.
Z łapanki może nie wyjść. ;):)