PDA

Zobacz pełną wersję : Jak bardzo pompa ciepła, może schłodzić zewnętrzne powietrze



Marek K
26-01-2010, 16:08
Witam.
Niedaleko mnie, ok. 70 m jest zainstalowana pompa ciepła typu "powietrze-powietrze". Jednostka jest dosyć duża i oceniałbym ją na sporo powyżej 20 kW.
Od kiedy pracuje odniosłem wrażenie że temperatura zewnętrzna, koło mojego budynku obniżyła się o ok. 2-3 st. C.
Bardzo trudno to oszacować, ale sąsiad 500 m dalej, ma temperatury wyższe o ok. 2-3 st. C. A poprzednio u niego było zwykle zimniej o 0,5 st. C.
Czy może to być związane z tą PC, czy to tylko niedokładności pomiaru, i moje "urojenia".
Pozdrawiam.

Browar
26-01-2010, 17:08
:lol: :lol: :lol: :lol:

Proponuję od razu iść do sądu... Albo nie, najpierw do lekarza specjalisty, a potem do sądu prosić o ubezwłasnowolnienie!

:lol:

Barbossa
26-01-2010, 18:13
jaja se robisz, a Kol. ma poważny problem
powiadom PINB, niech się tym zajmą

Browar
26-01-2010, 18:38
W sumie racja - to jest sprawa dla PINB!
Barbossa - a ty już sprawdzałeś jaką temperaturę ma w ogródku Twój sąsiad? Może też wali w ch... :wink: :lol:

coulignon
26-01-2010, 21:11
u mnie rano było - 30 stC. Jakis ćwok sąsiad brał kąpiel chyba...

jareko
26-01-2010, 21:16
u mnie rano było - 30 stC. Jakis ćwok sąsiad brał kąpiel chyba...??? a to cholernik jeden w takiej wodzie się kąpać :lol: bo zadnej PC wokół twej chałupy nie dojrzałem ;)

k62
26-01-2010, 21:20
coulignon, ciekawe ile osób przez Ciebie teraz monitory czyści :D

Nefer
26-01-2010, 21:20
No i już wiemy komu spuścić wp.... za ten mróz...LOL :)

jareko
26-01-2010, 21:29
coulignon, ciekawe ile osób przez Ciebie teraz monitory czyści :D ja :) już wytarłem :)

synkopa
26-01-2010, 22:08
Wierzycie w to, ze pc moze byc wydajna w taki mroz? Na takie sytuacje pc ma wbudowane ok. 10kW grzalek. Koles gorzko sie o tym przekonal.

player_pl
26-01-2010, 22:13
Nie ma co się śmiać... dzięki tej pompie ocieplenie klimatu już nam nie grozi :lol: :lol: :roll:

wiaterwiater
26-01-2010, 22:21
już wytarłem
Ja też i stwierdzam, że takie dowcipy są niedopuszczalne, psia mać. :lol:

jareko
26-01-2010, 22:23
już wytarłem
Ja też i stwierdzam, że takie dowcipy są niedopuszczalne, psia mać. :lol:eeee przesadzasz, od czasu do czasu monitor trzeba wyczyścić :lol:

coulignon
27-01-2010, 04:48
.... zadnej PC wokół twej chałupy nie dojrzałem ;)

A bo sąsiad jest kilometr dalej. Jak pompę odpalił w lecie to krowom w okolicy całkiem mleko odjeło a teraz jeszcz te mrozy.



Panie i Panowie: dla takich pytań warto byc na forum :lol:

asz
27-01-2010, 05:58
Cholera, liczyłem zapotrzebowanie w OZC i nie uwzglednilem współczynnika korekcyjnego: ilość (n) powietrznych pomp ciepla o mocy (p) kW w promieniu (r) m od budynku. Troche mam pietra...

27-01-2010, 06:56
A może krzywa oddziaływania takiej PC jest paraboliczna z wierzchołkiem przy samiutkiej pompie? I skala oddziaływania rośnie proporcjonalnie z odległością?
Przyjedze taki PINB i da się nabrać, że jak wieś i zima to musi być zimniej niż na Mokotowie, a w Mongolii ludzie z domów wyjść nie mogą bo 2 m śniegu nawaliło.
I do tego nastawiali tych pomp że hej i nam teraz całe ciepło z atmosfery wypompują.

Proponuję sąd polowy. Albo jeszcze lepiej - kary jak za emisję CO2 - i żeby też można było handlować :P . Będzie przy okazji zastrzyk dla budżetu w niepewnych warunkach ekonomicznych.

Nefer
27-01-2010, 07:59
Tylko komisja sejmowa nam pomoże.

Browar
27-01-2010, 09:43
Nie ma co się śmiać... dzięki tej pompie ocieplenie klimatu już nam nie grozi :lol: :lol: :roll:

Biorąc pod uwage rosnąca popularność PC grozi nam epoka lodowcowa... :o Ktoś powinien tego zabronić!

pozdrawiam
Browar

Marek K
27-01-2010, 11:24
Zainteresowanie tematem przerosło moje oczekiwania.
Liczyłem na wypowiedzi forumowych specjalistów od PC, lecz ich nie widać!
Bardzo dziękuję za konkretne wyliczenia i odpowiedzi. :o
Szczególnie :
STAŁYM BYWALCOM,
NAJLEPSZYM DORADCOM NA TYM FORUM!!!
NAJLEPSZYM DORADCOM OD ENERGOOSZCZĘDZANIA
NAJPOŻYTECZNIEJSZYM FORUMOWICZOM od ZAWSZE
Jeżeli kogoś jeszcze interesuje konkret to:
Teraz - temp. powietrza ok. -10 st C, pompa działa (dobrze słychać) u mnie - 9,4 st. C, 500 m dalej o 0,5 st. niżej.
Wróciło do normy? A może wiaterek w inną stronę?
Jeżeli chodzi o moje intencje, to niestety nikt nie zgadł!, mogę tylko nadmienić że też korzystam z ciepła z tej PC, może rzadko ale jednak.
Pozdrawiam.

27-01-2010, 11:34
A niby jak chcesz to liczyć? :o
Jak na razie w meteorologii sukcesem jest odpowiednio wczesne ostrzeżenie przed silną lokalną burzą. a ty chcesz żeby ci ktoś pół stopnia szukał.

zbigmor
27-01-2010, 11:34
To może ja poważniej. Mamy w firmie kilka nagrzewnic olejowych o mocy ponad 100kW. Przy temp. poniżej zera używane są wewnątrz budynku, czyli bez wiatru. Jeśli staniesz przed wylotem powietrza tej nagrzewnicy w odległości kilku metrów to nawet nie odczujesz, że dmucha na Ciebie ciepłe powietrze.
Porównaj teraz skalę:
100kW - 20kW
kilka metrów - kilkadziesiąt metrów
wewnątrz pomieszczenia - na zewnątrz pomieszczenia
Czu naprawdę wierzysz, że takie coś może obniżyć temp. dla obszaru z zerową izolacją o kilka stopni?

pierwek
27-01-2010, 11:37
mnie zastanawia jaką sprawność ma taka powietrzna PC przy -10oC. Przecież lepiej było ją chyba wyłączyć przynajmniej by nie hałasowała.

coulignon
27-01-2010, 19:17
mnie zastanawia jaką sprawność ma taka powietrzna PC przy -10oC. Przecież lepiej było ją chyba wyłączyć przynajmniej by nie hałasowała.

Nie po to wydałem 16 tysięcy zeby mi w zimie nie hałasowała! żadnego wylączania!!

sasey
27-01-2010, 20:31
Witam.
Niedaleko mnie, ok. 70 m jest zainstalowana pompa ciepła typu "powietrze-powietrze". Jednostka jest dosyć duża i oceniałbym ją na sporo powyżej 20 kW.
Od kiedy pracuje odniosłem wrażenie że temperatura zewnętrzna, koło mojego budynku obniżyła się o ok. 2-3 st. C.
Bardzo trudno to oszacować, ale sąsiad 500 m dalej, ma temperatury wyższe o ok. 2-3 st. C. A poprzednio u niego było zwykle zimniej o 0,5 st. C.
Czy może to być związane z tą PC, czy to tylko niedokładności pomiaru, i moje "urojenia".
Pozdrawiam.

Wyobrażasz sobie jakiej mocy musiała by być ta PC?
To nierealne