PDA

Zobacz pełną wersję : czym grzać ?? wasze propozycje



aDw
27-01-2010, 12:45
Spać po nocach nie mogę zadręczając się tym pytaniem..

czego wymagam ? napewno wygody (dokładanie do pieca raz na dobe też jest dla mnie wygodą) I niskich kosztów ekspoatacji.

domek jak widać malutki parterówka bez poddasza 90 mkw
http://projekty.muratordom.pl/projekt?grupa=1&IdProjektu=1281&IdKolekcji=&frm_search=1&id_grupy=0&symbol=m55&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=0&y=0&nr=1
ściany porotherm 25 + 20-30 styro , 25 styro w posadzke i 40 cm wełny w strop , reku + gwc

podoba mi sie idea bufora ciepła ale niestety nie w mojej kotłowni która ma 3,8 mkw jej rozmiar mnie strasznie ogranicza. Po głowie chodzi mi cały czas pompa ciepła... a może jednak gaz przy takiej powierzchni ?

Dostępu do ziemnego nie mam (wtedy raczej problemu by nie było) wiec pozostaje płynny , węgiel + bufor ? tanio i przyjemnie ale gdzie ja to postawie ? PC ? wszystko pięknie tylko ta cena.. choć na oferte z ziriusem bym sie skusił ale jakoś nie przekonuje mnie system bezpoś.odparowania..

Prosze o porady !!

pierwek
27-01-2010, 12:54
przy tym ociepleniu i metrażu oczywiście prąd

wihajster
27-01-2010, 13:55
ale jakoś nie przekonuje mnie system bezpoś.odparowania..
Prosze o porady !!

To w czym problem, wybrać glikolową ;) Malutka pompka, mniejsze koszty związane z dolnym źródłem.

Piczman
27-01-2010, 14:36
Zużycie nie powinno przekroczyć 4 000 KWh rocznie na ogrzewanie.
To jest około 2 tyś zł przy zwykłej taryfie i połowę tego w taniej.
Możesz też węglem ale koszt inwestycji 10-20 tyś, 2-3 godziny dziennie przy obsłudze i do 500 zł rocznie oszczędności.
Decyduj !

Kris2222
27-01-2010, 15:20
chłopie tylko nie eko groch !!!
ja pale już kotłem z podajnikiem drugi rok i to drugi rok za dużo , gdybym miał dostęp do gazy ziemnego to nic innego bym nie wybrał
a wszystkie wynalazki,nowinki jak pompy srompy , kolektory i inne badziewia
omijam z daleka , jeden taki mam już w kotłowni i mi ciśnienie rośnie jak go widzę :lol: żeby to wyregulować to potrzeba stalowych nerwów , a jakby ci sie to już udało
to wtedy masz komin zapierdzielony i trza wyleź go wyczyścić
akurat dzisiaj jestem po takiej imprezie , sadze miałem nie powiem gdzie :lol:
k.....a że na mojej ulicy nie biegnie gaz :evil: :evil: :evil:

VIP Jacek
27-01-2010, 17:11
przy takim ociepleniu i metrażu, to samo oddychanie wystarczy.

irreality
27-01-2010, 21:10
Żyrandol na 5 żarówek po 60 W i instalacji grzewczej nie trzeba :lol:

A tak na serio to jako użytkownik takiego ogrzewania głosuję za prądem 8)

roby2603
30-01-2010, 07:03
Trafiony temat. Zaczynam budowę i już nie mogę spać wymyślając sposób ogrzewania. Dom z poddaszem 87 m2, podpiwniczony. Węgiel odpada bo kręgosłup już nie ten. Zdecydowany jestem na wentylację z rekuperatorem, ale bez GWC (koszty). No i co dalej? Może kominek (który i tak będzie) z systemem DGP i do tego elektrycznie podgrzewana podłoga? A co z ciepłą wodą, może system solarny do podgrzewania? Nie wiem czy to się kupy trzyma, no i koszty instalacji tego wszystkiego , a miało być mądrze i tanio. Może ktoś coś zaproponuje?

Piczman
30-01-2010, 09:03
Gryzie Cie myśl że nie będziesz miał choć jednej z tych rzeczy?
Po co Ci one ?
Może tak: postaw bufor 1000 L, wsadź do niego grzałki ( jakiej mocy to już trzeba by policzyć), licznik 2-taryfowy.
W tym baniaku wężownica do cwu.
Ładujesz go w taniej taryfie ,,,

I 1m2 załatwiasz WSZYSTKO :lol:

EDIT: Zapomniałem dodać że jakieś grzejniki do odbioru albo podłogowe by się przydało.
No i koszty, powinieneś się zamknąć w 10 tyś inwestycji.

am76
30-01-2010, 09:23
Może tak: postaw bufor 1000 L, wsadź do niego grzałki ( jakiej mocy to już trzeba by policzyć), licznik 2-taryfowy.
W tym baniaku wężownica do cwu.
Ładujesz go w taniej taryfie ,,,

I 1m2 załatwiasz WSZYSTKO :lol:

EDIT: Zapomniałem dodać że jakieś grzejniki do odbioru albo podłogowe by się przydało.
No i koszty, powinieneś się zamknąć w 10 tyś inwestycji.

Moim zdaniem grzeanie prądem ale w sposób CO jest najgorszą z możliwych opcji.

To rozwiązanie ma przedewszystkim wady:
- ogrzewniana elektrycznego - drogie w użytkowaniu
- centralnego ogrzewania - drogie w wykonaniu

i nie ma zalet:
- ogrzewania elektrycznego - tanie w wykonaniu
- CO - tanie, centralne źródło energii

Piczman
30-01-2010, 09:49
Tak, masz racje.
Uważam jednak że jest to lepszy pomysł niż kominek z PW, solary i kocioł gazowy :)
Może jestem jednak bardziej tradycjonalistą i wolałbym zrobić instalację centralnego ogrzewanie.
Choć by po to aby była możliwość rozbudowania w przyszłości ,,,
A bufor świetnie się do tego nadaje !!!

am76
30-01-2010, 10:32
Tak, masz racje.
Uważam jednak że jest to lepszy pomysł niż kominek z PW, solary i kocioł gazowy :)
To jesty chyba typowa stosowana kombinacja - prawda jest jednak taka, że jest to już najgorsza z możliwych kombinacji jaką można wybrać. Ciekawe dlaczego ludzie właśnie to stosują? Cena przewyższa pompę ciepła. Powiedzmy sobie szczerze - sam dobry kominek to ceana bliska taniej polskiej pompie ciepła. Niestety do pompy potrzebne jest jeszcze drogie CO a do kominka niekoniecznie.

wihajster
30-01-2010, 10:43
Niestety do pompy potrzebne jest jeszcze drogie CO a do kominka niekoniecznie.

Za to do kominka niezbędny będzie "pan Antoni" jeżeli ma być bezobsługowo. Stawkę za roboczogodzinę to już indywidualnie każdy z Antonim musi negocjować, zostaje kwestia dyżurów nocnych. Jak Antoni przyśnie przy krzyżówkach, to rano będzie zimno :D :D

Możemy też obsługiwać palenisko samodzielnie,ale to już z komfortem życia niewiele ma wspólnego.

Sorry, nie mogłem się powstrzymać od tej uwagi...

Daga&Adam
30-01-2010, 10:57
Gryzie Cie myśl że nie będziesz miał choć jednej z tych rzeczy?
Po co Ci one ?
Może tak: postaw bufor 1000 L, wsadź do niego grzałki ( jakiej mocy to już trzeba by policzyć), licznik 2-taryfowy.
W tym baniaku wężownica do cwu.
Ładujesz go w taniej taryfie ,,,

I 1m2 załatwiasz WSZYSTKO :lol:

EDIT: Zapomniałem dodać że jakieś grzejniki do odbioru albo podłogowe by się przydało.
No i koszty, powinieneś się zamknąć w 10 tyś inwestycji.

Oczywiscie te 10 tys to kotlownia + podlogowka mam nadzieje liczysz :)

Do autora: tez jestem za ogrzewaniem pradem z buforem i licznikiem II taryfowym. Zdecydowanie najtansza i najdluzej zywotna instalacja! Ci, co radza wegiel albo kominek z plaszczem (a wiem co mowie bo sam teraz nim grzeje :) :) to chyba Cie bardzo nie lubia :)
pozdr.

Pinok
30-01-2010, 11:01
Obecnie mam kocioł c.o. na węgiel w łazience i jest masakra z utrzymaniem czystości w okresie zimowym, a ludzie na własne życzenie robią sobie kotłownie w salonie, na dodatek do kominka nie da się wrzucić wiadra węgla żeby na pół dnia mieć spokój, trzeba kursować co chwilę z całym syfem po domu.

Piczman
30-01-2010, 11:25
Bufor z grzałkami to 2 tyś.
Jak gotowy/fabryczny to max 6 tyś.
Do tego podłogowe na tych 90 m2 , pompa i rozdzielacz.
Można wydać 5 tyś a można i 10-12 tyś.
Jak kto woli.

Daga&Adam
30-01-2010, 13:18
Obecnie mam kocioł c.o. na węgiel w łazience i jest masakra z utrzymaniem czystości w okresie zimowym, a ludzie na własne życzenie robią sobie kotłownie w salonie, na dodatek do kominka nie da się wrzucić wiadra węgla żeby na pół dnia mieć spokój, trzeba kursować co chwilę z całym syfem po domu.

Nie porownuj jednak syfu z wegla, a drewna czy brykietu drzewnego :) Z wegla tego syfu jest jednak znaaaacznie wiecej :)
pozdr.

Pinok
30-01-2010, 13:38
Może i inny może i mniej ale to zawsze syf w salonie.

Nie odradzam nikomu posiadania kominka, sam posiadam i się z tego cieszę.
Ale rozpalę sobie w nim jak będę miał akurat ochotę/nastrój raz na jakiś czas.

A co innego jak musisz palić na okrągło bo w domu zimno.

wiaterwiater
30-01-2010, 15:03
czego wymagam ? napewno wygody (dokładanie do pieca raz na dobe też jest dla mnie wygodą) I niskich kosztów ekspoatacji.
Piec na miał.

HenoK
01-03-2010, 22:29
domek jak widać malutki parterówka bez poddasza 90 mkw
http://projekty.muratordom.pl/projekt?grupa=1&IdProjektu=1281&IdKolekcji=&frm_search=1&id_grupy=0&symbol=m55&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=0&y=0&nr=1
ściany porotherm 25 + 20-30 styro , 25 styro w posadzke i 40 cm wełny w strop , reku + gwc Postaw ten budynek na płycie fundamentowej. W płycie wykonaj ogrzewanie podłogowe. Bufor będzie zbędny, zamiast niego kocioł elektryczny ze sterowaniem pogodowym. Jeżeli zużywasz dużo ciepłej wody, to może warto pomyśleć o pompie ciepła powietrze-woda. Jeżeli chcesz wodę oszczędzać, to wystarczy bojler elektryczny. Oprócz tego co napisałeś ważne są jeszcze ciepłe okna i drzwi zewnętrzne i odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata.