PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek z turbiną DGP to komin wentylacyjny



ZaKontyK
27-01-2010, 14:12
Czy tak jest tylko u mnie?
Pytanie do posiadaczy kominka z DGP wymuszoną.
Jak poradziliście sobie z ucieczką ciepła via kominek (obudowa) i turbina (na strychu nieużytkowym)?

Jest to szczególnie dokuczliwe teraz podczas tak dużej różnicy temperatur.
Zasłaniam wszystkie wloty pod kominkiem, anemostaty - ciągnie przewodami do turbiny - a ta czasami stoi w zamarźniętej kałuży (ulatująca z wnętrza wilgoć).

Skąd powietrze które tamtędy ulatuje ? Pewnie trochę infiltracji a czasami wsteczne podmuchy z grawitacyjnej wentylacji. Wszystko razem ogrzewa się moją krwawicą i ucieka przez turbinę.

Co z nią zrobić? Przecież jej nie zaizoluję bo się przegrzeje w czasie pracy kominka.

Dziękuję za każdą podpowiedź.
Pozdrawiam

racer
27-01-2010, 15:20
Zawór zwrotny przed wentylatorem, tzn przed filtrem. Wentylator go otworzy, grawitacja nie, powietrze się zatrzyma.

ZaKontyK
28-01-2010, 10:13
Zawór zwrotny przed wentylatorem, tzn przed filtrem. Wentylator go otworzy, grawitacja nie, powietrze się zatrzyma.

Rozumiem, że zawór umieszczony jest przed turbiną.
Czy ciepłe powietrze otworzy taki zawór (jest termostatyczny)?
Jeśli nie to, klapa.
Ciepłe powietrze będzie gotować kominek a turbina, nie ogrzana, stoi.
Czy nie grozi to katastrofą?

No chyba, że to zawór termostatyczny.

Z całym szacunkiem dla racer'a,
czy ktoś zna inne rozwiązanie?

Myślałem o prostym obudowaniu turbiny, która to obudowa odpowiednio rozszczelnia się w momencie uruchomienia turbiny (to samo miejsce zasilania).
W najgorszym wypadku (dlaczegoś, obudowa nie roszczelnia się) turbina pracuje w pierwszym okresie palenia w skrajnie wysokich temeraturach - może wytrzyma (Dospel chwali się, że wytrzymuje do 150oC, dodatkowy sygnalizator wysokich temperatur w obudowie ?)

Czy komuś z Was udało się rozwiązać problem kominka, który w spółce z turbiną jest kominem wentylacyjnym ?

racer
28-01-2010, 11:02
Racja, nie pomyślałem o tym w pierwszej chwili.
Zostaje jeszcze przepustnica na wysokości czopucha otwierana ręcznie podczas palenia...

Trociu
28-01-2010, 11:14
Racja, nie pomyślałem o tym w pierwszej chwili.
Zostaje jeszcze przepustnica na wysokości czopucha otwierana ręcznie podczas palenia...a co z anemostatami? Póki co mamy opanowane zamknięcie wyciągania powietrza na odcinku kominek-wentylator. A co w dalszej części??

racer
28-01-2010, 12:12
Zamykając obieg na początku, wydaje mi się że zamykamy go na całej długości instalacji- chyba że między anm nawzajem...

zygzak
28-01-2010, 12:17
Czy komuś z Was udało się rozwiązać problem kominka, który w spółce z turbiną jest kominem wentylacyjnym ?

Tak, pomysł racer-a w połączeniu z automatycznym regulatorem obrotów turbiny. Turbina włącza się po osiągnięciu odpowiedniej temperatury w czopuchu a nie w samej turbinie.
O taki: http://www.allegro.pl/item902283681_automatyczny_regulator_obrotow_aro_d arco_turbina.html
Przed filtrem mam taką samą przepustnicę jak na bypassie, o taką:http://www.allegro.pl/item887791810_przepustnica_zwrotna_fi_150_do_bypas s.html, a ona z założenia ma działać przy niedziałającej turbinie, zatem ciepłe powietrze powinno wytworzyć wystarczające ciśnienie żeby ją otworzyć. I faktycznie chodzi dość lekko a przy zimnym kominku się nie otwiera.

ZaKontyK
28-01-2010, 14:07
Racja, nie pomyślałem o tym w pierwszej chwili.
Zostaje jeszcze przepustnica na wysokości czopucha otwierana ręcznie podczas palenia...a co z anemostatami? Póki co mamy opanowane zamknięcie wyciągania powietrza na odcinku kominek-wentylator. A co w dalszej części??

No, wlaśnie
Dlatego trzymam się izolowania turbiny.

Gdyby, w uproszczeniu, zamknąć turbinę w ciepłym, szczelnym, pudle z dwoma zaworami otwieranymi zasilaniem turbiny - byłoby rozwiązanie.
Bieda gdy zawory się nie otworzą (zapomniałem dodać, że mam turbinę bez baypass'u, który ochroni ja przed przegrzaniem). Tu może być pomocny czujnik wysokiej temperatury - zasilany niezależnie.
Boję się wszystkich szybrów ustawianych ręcznie, o których trzeba pamiętać, na które trzeba zwracać uwagę żonie, teściowej i gościom którzy "na dłużej, bez gospodarzy". To powinno działać samo a jak ma problem wyć.

Ten czujnik przyszedł mi do głowy rozmawiając z Wami
- za co jestem wdzięczny i dziękuję.

Może ktoś jeszcze, może ktoś zapanował już nad swoim kominkiem, który nie zawsze grzeje ?

Redakcja
21-09-2016, 13:15
Polecamy film na temat problemów z kominkiem z DGP i turbiną:

0_ia9sbq5l

Zobacz inne filmu murator.tv - Telewizji Budowlanej Muratora (http://muratordom.pl/filmy/)