PDA

Zobacz pełną wersję : murowanie bez wypełniania spoiny pionowej



rpilski
27-01-2010, 21:12
Zastanawiam się jak to jest ze szczelnością ścian murowanych z pustaków/bloczków łączonych na pióro-wpust bez wypełniania spoiny pionowej. Z punktu widzenia szczelności powietrznej, to tynk chyba załatwia sprawę, natomiast nie wiem jak to jest z parametrami akustycznymi, czy nie wypełnianie spoin pionowych istotnie pogarsza izolacyjność akustyczną ściany (np. z silikatów) ? Co sądzicie na ten temat?

kaltam
28-01-2010, 07:24
Jeżeli chodzi o akustykę to materiały porowate (beton komórkowy, porotherm itp) mają najgorsze właściwości izolacji akustycznej. Najlepsze materiały pełne jak beton, cegła pełna.

czestero
28-01-2010, 09:17
mam dom z porothermu "maxa" i dziękuję bozi że go ociepliłem przed zimą.
nieźle dmucha przez te piurowpusty i samo tynkowanie może i zatrzyma wiatr
ale nie powstrzyma wychładzania domu.

bez ocieplenia ani rusz :)

mynia_pynia
28-01-2010, 09:33
Przecież jak ktoś buduje z materiału który jest przeznaczony na połączenia pióro wpust to na "chama" nie wciska zaprawy w pionowe łączenia.

czestero
28-01-2010, 09:41
Przecież jak ktoś buduje z materiału który jest przeznaczony na połączenia pióro wpust to na "chama" nie wciska zaprawy w pionowe łączenia.

różne rzeczy w życiu widziałem, np. murowanie z porothermu "w poprzek",
czyli strona z piórem/wpustem była na zewnątrz a pustaki były łączone dłuższym bokiem, oczywiście z zaprawą :D
dlaczego? "no bo wtedy jest grubszy mur" :o :D

rpilski
02-02-2010, 09:41
http://www.z500.pl/poradnik/6.html
"Mimo zapewnień producentów technologia pióro / wpust - nie zdaje egzaminu - powstają rozszczelnienia i spękania muru z powodu braku pionowych spoin (należy dozbrajać mury, a to się mija trochę z celem i założeniami)"

a w zaleceniach wykonawczych dla silikatów napisane jest iż nad nadprożami zespolonymi obowiązkowe jest wypełnianie pionowych spoin.