PDA

Zobacz pełną wersję : HELP - Błąd w instalacji CO/Podłogówka (schemat)



MARTiiii
28-01-2010, 13:34
http://martmt.republika.pl/alegro/schemat.jpg
W A i B chyba by trzeba coś dołożyć???

Wydawało się że będzie oki ale niestety szydło wyszło z worka. Mamy dom 138mkw typowy. Instalacja oparta głównie na grzejnikach + trochę podłogówki dla komfortu (łazienki, kuchnia, korytarze).
Ogólnie na samych grzejnikach jest oki. Problem zaczyna się gdy załączymy dodatkową pompę w rozdzielaczu od podłogówki. Podłoga zaczyna się rozgrzewać ale za to grzejniki zaczynają być może nie zimne ale letnie. Zauważyłem, że dolna (1) szyna rozdzielacza jest cieplejsza niż ta górna (2) . Grzejniki są letnie od tylnej strony, od przodu chłodne/zimne. Gdy tylko pompę się wyłączy, grzejniki znowu zaczynają grzać.

W rozdzielaczu od podłogówki są same typowe zawory otwórz/zamknij + pompa + mieszacz. Nic więcej.
W rozdzielaczach od grzejników są zawory otwórz/zamknij tylko przy rozdzielaczach na wejściach i wyjściu. Nic więcej.

- Kocioł kondesat Buderus 24Kw z zasobnikiem
- osobna pompa dla podłogówki w rozdzielaczu od podłogówki
- sterownik pogodówka buderusa z jednym obiegiem (grzejniki)
- Ciśnienie w instalacji przy 65C - 1,5B
- Grzejniki - 4 na dole, 5 na gorze z termostatami
- ok. 30mkw podłogówki na dole i 10mkw na gorze
- rozdzielacze 2 na dole i 1 na piętrze
- wszystko głównie na PEX, jedynie główne doprowadzenie do rozdzielaczy w miedzi

1950
28-01-2010, 16:15
zrób zdjęcie tego rozdzielacza do podłogówki wraz pompą

Mały
28-01-2010, 16:23
Jaki jest zawór mieszający do podłogówki?
Normalną rzeczą jest, że pompa podłogówki potrafi (na początku) wyssać ciepło z kociołka na swoje potrzeby. Do momentu przymknięcia się zaworu mieszającego do podłogówki. Wtedy zaczynają normalnie pracować grzejniki.
Spróbuj zmniejszyć bieg pompy podłogówki, a zwiększyc kociołka.

MARTiiii
29-01-2010, 20:34
Fotki postaram się zamiescic jutro...


Mieszacz jakiś szwedzki ESBE 20C-45C - małe ustrojstwo.
Pompa chyba jakś polska z 3 biegami, nie widze żadnej nazwy. Pompa bez zadnego sterowania, czujników itp (chyba), jak się ją włączy tak chodzi.

Z zwiększeniem biegu pompy kotłą będę miał problem, bo nie wiem jak. W sterowniku kotła nic takiego nie widze. Chyba ze gdzies gleboko ukryte.

1950
29-01-2010, 21:37
Fotki postaram się zamiescic jutro...


Mieszacz jakiś szwedzki ESBE 20C-45C - małe ustrojstwo.
Pompa chyba jakś polska z 3 biegami, nie widze żadnej nazwy. Pompa bez zadnego sterowania, czujników itp (chyba), jak się ją włączy tak chodzi.

Z zwiększeniem biegu pompy kotłą będę miał problem, bo nie wiem jak. W sterowniku kotła nic takiego nie widze. Chyba ze gdzies gleboko ukryte.
na pompie masz takie pokrętło trójpołożeniowe,
daj na środkowe

MARTiiii
03-02-2010, 14:17
Na pomie przy kotle nie ma sterowania ręcznego. Pompa sterowana jest przez kocioł. Przynajmniej ja ręcznego suwaka nie widzę, takiego jak przy tej pompie od podłogówki.

turcin
03-02-2010, 14:38
Pompę na podłogówce od razu daj na pierwszy bieg. Czy pompa na podłogówce jest typ 25-40? W kotle pompa może być elektroniczna lub trójbiegowa tak czy inaczej na pewno można zmienić jej wydatek. Moim zdaniem na wejściu zasilania na zawór trójdrogowy powinien być zawór, którym możnaby skryzować przepływ. Taki układ jak przedstawiłeś nie jest prawidłowy. Kocioł wyposażony w pompę który ma pracować z dwoma obiegami powinien być podłączony przez sprzęgło hydrauliczne dopiero za sprzęgłem pompa na grzejniki i mieszacz z pompą na podłogówkę. Przy takim układzie wszystko byłoby OK.