PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek slabo grzeje



xnice
28-01-2010, 18:12
Witam posiadam wklad kominkowy tarnava 14kw dolot swirzego powietrza jest okolo 1-1,5 od kominka (kratka z rura fi 100 w scianie ) ostatnio byla wkladana rura zaro do komina poniewaz okazal sie niezbyt szczelny po wlozeniu rury kominek przestal prawie grzac w pokoju gdzie stoi uzyskanie 20 stopni to nie lada wyczyn cug w kominie jest dobry o ile nie za dobry wczesniej przed rura byl gorszy regulacja wlotu powietrza za duzo nie daje a i wklad nie ma szyberka

Marek K
28-01-2010, 20:51
Za mało opisałeś!
Mnie to wygląda na złe paliwo - mokre drewno.
Pozdrawiam.

xnice
28-01-2010, 21:10
sprawdzilem jakas chwile temu wzielem od znajomego troche brzozy 1,5 letniej efekt ten sam przy otwartych dolotach powietrza i popielniku ogien jak szalony spalanie tez szalone a temperatura w okolicach 20 st przy wsunietym popielniku do konca i wrzuceniu wiekszego kawalka drewna potrafi jak by sie powoli wygaszac obecnie po kilku probach z powietrzem najlepsze ustawienie jest popielnik wysuniety tak zeby szczelina byla na zapalke i doloty w 2/3 otwarte ogien dosc ladny ale nadal nie jest za cieplo :(

Kris2222
29-01-2010, 06:35
moze ten nawiew ci sie zapchał
albo śniegiem go z dworu przysypało

annecy
29-01-2010, 07:16
nie bardzo rozumiem co według Ciebie oznacza , że kominek nie grzeje?
...ogień sie w nim nie pali, za szybko sie drewno spala, a może się nie chce rozpalić?

wkład aby grzał musi sam być rozgrzany a to oznacza ze wkład zaczyna porządnie nagrzewać pomieszczenia tak gdzieś dopiero po godzinie od rozpalenia... więc moze powinienes go dobrze rozgrzac najpierw, czyli popalić w nim parę godzin....?

xnice
29-01-2010, 12:37
po paru godzinnym paleniu to samo palic sie pali drzewo sie szybko spala a kratka raczej nic do tego nie ma wszystko zaczelo sie dziac po zalozeniu tej rury i sciagnieciu szybra

tqlis
29-01-2010, 13:45
Odpowiedz prosta, po prostu cale cieplo ucieka kominem.

Proponuje zalazyc przepustnice do dolotu powietrza z zewnatrz. Koszt okolo 120pln. polecam produkt Jutula, te inne po 30pln to porazka. Ciegno sie szybko wyrabia i trzeba calosc zmieniac.

Yoric
29-01-2010, 14:10
xnice

Stwierdzenie, ktore mnie niepokoi to (...) regulacja wlotu powietrza za duzo nie daje (...)
Wklad Tarnawy ktory uzytkuje jest szczelny jak lodz podwodna i pali sie w nim jak w kuchence gazowej - przykrecam doloty - plomien MOMENTALNIE gasnie, odkrecam - MOMENTALNIE zaczyna sie palic.

Wynikaloby, ze Twoj wklad jest nieszczelny (malo prawdopodobne) wiec zaczalbym od sprawdzenia czopucha i polaczen
KOminek - Czopuch
czopuch - KOmin
...masz dobry ciag kominowy i cale cieplo jest wysysane kominem przez wspomniane wyzej nieszczelnosci

Druga sprawa to :

- czy ten kominek wczesniej grzal jak szatan ??

Bo 14 kW to nie za wiele ....biorac pod uwage ostatnie mrozy oraz nieznana wielkosc pomieszczenia ...

Y

annecy
29-01-2010, 14:21
Druga sprawa to :

- czy ten kominek wczesniej grzal jak szatan ??

Bo 14 kW to nie za wiele ....biorac pod uwage ostatnie mrozy oraz nieznana wielkosc pomieszczenia ...

Y

:o myślę , że gdyby kolega miał nawet 50 m2 salonu , to i tak 14kw powinno dać radę z palcem w...
:lol:

wiaterwiater
29-01-2010, 14:59
Mam Tarnawę 14kW i na 150m2 w spokoju wystarcza. Nie mam szybra, regulatory a w razie wojny popielnik wystarcza za całą regulację. Komin z cegły pełnej. Rozprowadzenie grawitacyjne na pięterko i już. W domciu 22 stopnie przy 30 stopniach mrozu, a w salonie krótkie gacie za strój wizytowy mogą robić. Ciepełko robi się niemal natychmiast po odpaleniu. Twój nawiew z zewnątrz nie ma większego znaczenia dla ogrzewania domu. Ale coś mi przyszło do głowy. Widziałem kiedyś zdjęcie wnętrza obudowy kominka, w którym izolacja wełniana, niczym nie zamocowana, przewróciła się, blokując całe ciepełko, tak, że kominek grzał tylko szybą, a reszta szła w komin. Sprawdź jak możesz jak to wygląda u Ciebie.

Yoric
29-01-2010, 15:05
Druga sprawa to :

- czy ten kominek wczesniej grzal jak szatan ??

Bo 14 kW to nie za wiele ....biorac pod uwage ostatnie mrozy oraz nieznana wielkosc pomieszczenia ...

Y

:o myślę , że gdyby kolega miał nawet 50 m2 salonu , to i tak 14kw powinno dać radę z palcem w...
:lol:

ale jak ma nawet 32 metrowy salon + jadalnie 17 m2 + otwarta kuchnie 16 m2 + kawalek holu 8 m2 + grzane 2 pokoje na pietrze 45 m2 + hol na pietrze 10 m2 + klatka schodowa 10 m2 (2 x 5 m2 na kazde pietro) to wychodzi 138 m2 do ogrzania .... nierealne ?

Yoric
29-01-2010, 15:09
Mam Tarnawę 14kW i na 150m2 w spokoju wystarcza. .

1. grzejesz tylko kominkiem ?

xnice
29-01-2010, 15:28
no wiec tak salon w ktory jest kominek jest maly nie wiem z +- 25m2 z kominkiem mam tez DGP z turbinka wczesniej wklad grzal jak szatan doslownie okno musialem otwierac po 30 min jak ladny kawalek buku wrzucilem i powietrze otworzylem na maxa teraz ledwo 20-21 st przy tem 0 za oknem
w srodku kominek raczej ok skladany 2 dni temu po podlaczeniu rury sam nadzorowywalem laczenia uszczelnienia itd i zero zastrzezen na uszczelnienie wszystkiego poszlo ponad 150m tasmy pana z firmy wiec pozadna robota wg mnie a pytanko mam takie :
czy mozliwe ze ciag jest na tyle dobry ze cieplo ucieka kominem ?
zalozenie szybra pomoglo by ?
i jak duze ma znaczenie drzewo morke/suche rozumiem ze jezeli nie jest idealne to tak czy siak powinno dac jakas temperature ?

edit : po wyciagnieciu kratki od gory i wlozeniu reki do srodka tem w srodku u gory komory jest taka jak byc powinna w pomieszczeniu wklad z przodu rozgrzany jak diabli :|

wiaterwiater
29-01-2010, 15:45
1. grzejesz tylko kominkiem ?
Oczywiście.

wiaterwiater
29-01-2010, 15:57
jak duze ma znaczenie drzewo morke/suche rozumiem ze jezeli nie jest idealne to tak czy siak powinno dac jakas temperature ?
Ma znaczenie, ale nie aż tak wielkie jak niektórzy sugerują. Na chwilę obecną palę drewnem ściętym wiosną 2009r. Tak mnie zapewniał sprzedawca drewna. Hihi. Zazwyczaj dodają rok, twierdząc, że już przesuszone. Ten jakiś świeży w biznesie. Jak je przynoszę zaśnieżone z drewutni i wkładam do kominka, to woda ścieka. Wiem, że na odparowanie wody tracę sporo ciepła, ale żadnego dyskomfortu cieplnego z tego powodu nie odczuwam. Może zużycie trochę większe. :lol:

adam2007
29-01-2010, 16:17
1. grzejesz tylko kominkiem ?
Oczywiście.


To aż chyba nie mozliwe. Ja mam Invicte 16kW obudowaną na dole z dwoma otworami po bokach , rozprowadzenie i przy -26C po 2h palenia miałem 4C z -4C jak przyszedłem. Przez cały dzień temp. sie nie podnosiła raczej.Na górze było cieplej tam gdzie DGP.Dom jeszcze nie wykończony i są miejsca gdzie wchodzi powierze z zewnątrz ( np. przy progach drzwiowych) ale żeby miec 22C przy - 30 z samego kominka to chyba aż nie możliwe.

xnice
29-01-2010, 18:35
otworzylem obudowe wklad goracy lecz powietrze w okolo wkladu srednio jest cieple jakies 40 stopni wszystko wyglada na szczelne jakies propozycje panowie ?

Bader
29-01-2010, 19:39
otworzylem obudowe wklad goracy lecz powietrze w okolo wkladu srednio jest cieple jakies 40 stopni wszystko wyglada na szczelne jakies propozycje panowie ?

Witam.
Najlepiej byłoby gdybyś wrzucił zdjęcie. A propos , jaką masz turbinę?
pzdr.

xnice
29-01-2010, 20:03
turbinka dospel 350m3/h jak sie nie myle fotki wrzuce moze ciut pozniej jak kabel od aparatu znajde

Bader
29-01-2010, 21:04
1. grzejesz tylko kominkiem ?
Oczywiście.


To aż chyba nie mozliwe. Ja mam Invicte 16kW obudowaną na dole z dwoma otworami po bokach , rozprowadzenie i przy -26C po 2h palenia miałem 4C z -4C jak przyszedłem. Przez cały dzień temp. sie nie podnosiła raczej.Na górze było cieplej tam gdzie DGP.Dom jeszcze nie wykończony i są miejsca gdzie wchodzi powierze z zewnątrz ( np. przy progach drzwiowych) ale żeby miec 22C przy - 30 z samego kominka to chyba aż nie możliwe.

Mozliwe, możliwe :D
I nie dziw się - dom nie wykończony a ty chcesz po 2 godz. nagrzać mury i uzyskać komfort :lol: 3dni minimum palenia żebyś był w stanie określić czy wkład ma dostateczną moc do budynku ( suchym drewnem ). I jak ładnie napisał kiedyś Forrest - lepsze czasami 7 kW niż 16 :wink:
pzdr.

xnice
29-01-2010, 21:14
oto fotki http://xgas.fotosik.pl/albumy/728901.html zdjecie jest jeszcze bez zamontowanej rury

Bader
29-01-2010, 21:41
oto fotki http://xgas.fotosik.pl/albumy/728901.html zdjecie jest jeszcze bez zamontowanej rury

Szkoda ,że nie dałeś zdjęcia z rurą :( Możliwe ,że po podłączeniu z nową rurą został otwarty przelot do komina murowanego i ciągnie powietrze żeby ogrzać niebo :D I skróć rurę od dgp , bo bierze Ci powietrze z poziomu gdzie temp. jest o jakieś 50C niższa niż pod " czapką "( izolacja oddzielająca komore konwekcyjną od dekompresyjnej) Ja zawsze robię wlot do dgp na równi z przegrodą - inaczej nie ma sensu.
pzdr.

ps. puść też zdjęcie przegrody.

Nefer
29-01-2010, 21:46
jak duze ma znaczenie drzewo morke/suche rozumiem ze jezeli nie jest idealne to tak czy siak powinno dac jakas temperature ?
Ma znaczenie, ale nie aż tak wielkie jak niektórzy sugerują. Na chwilę obecną palę drewnem ściętym wiosną 2009r. Tak mnie zapewniał sprzedawca drewna. Hihi. Zazwyczaj dodają rok, twierdząc, że już przesuszone. Ten jakiś świeży w biznesie. Jak je przynoszę zaśnieżone z drewutni i wkładam do kominka, to woda ścieka. Wiem, że na odparowanie wody tracę sporo ciepła, ale żadnego dyskomfortu cieplnego z tego powodu nie odczuwam. Może zużycie trochę większe. :lol:

Po włożeniu zaśnieżonego drewna do kominka śnieg się topi i ścieka. Szczególnie, gdy kominek już jest gorący :):)

xnice
29-01-2010, 21:50
tylko te fotki posiadam rura od dgp wczesniej byla mniej wiecej tak samo moze troszke inaczej ulozona a jest na takiej wysokosci zeby nie zaciagala powietrza za duzo bo sa jeszcze 2 kratki jedna w obudowie ktora widac a druga z tylu przbicie do kuchni ps wiekszego znaczenia nie powinna miec srednica rury spalinowej jezeli ciag jest ok ? a i otworzylem kawalek obudowy zeby zobaczyc szczelnosc polaczen nie bardzo tez bylo jak przykladajac zapalke zapalniczke kolo polaczen nie zaciagalo nigdzie ognia a temperatura wewnatrz obudowy reweacji nie robila wklad goracy chyba ze turbinka mieli za duzo powietrza ?

Damro
29-01-2010, 22:03
a jakiej wysokości masz komin,przepisowo żeby był odpowiedni ciąg?Mój sąsiad miał podobnie i podniósł komin o 1m i jest teraz ok.

Bader
29-01-2010, 22:07
tylko te fotki posiadam rura od dgp wczesniej byla mniej wiecej tak samo moze troszke inaczej ulozona a jest na takiej wysokosci zeby nie zaciagala powietrza za duzo bo sa jeszcze 2 kratki jedna w obudowie ktora widac a druga z tylu przbicie do kuchni ps wiekszego znaczenia nie powinna miec srednica rury spalinowej jezeli ciag jest ok ? a i otworzylem kawalek obudowy zeby zobaczyc szczelnosc polaczen nie bardzo tez bylo jak przykladajac zapalke zapalniczke kolo polaczen nie zaciagalo nigdzie ognia a temperatura wewnatrz obudowy reweacji nie robila wklad goracy chyba ze turbinka mieli za duzo powietrza ?


Redukując średnicę przewodu spalinowego mogłeś zredukować siłę ciągu lub na wąskim przewodzie , paląc wilgotnym drewnem " zawalić " komin kreozotem . Albo sprawdź czy popiół nie zablokował Ci dolotu powietrza do spalania.
Turbina nie ma tu znaczenia - jest malutka -ok 270m3/h - tyle wynosi jej efektywna wydajność a pobór powietrza do dgp z tego poziomu powoduje , że pakujesz do systemu nie ogrzane powietrze. Weź jakiś termometr i sprawdź sam rozkład temp. w komorze.
pzdr.

xnice
29-01-2010, 22:07
nie powiem ci dokladnie ale okolo 6 m tyle rury wlozone zostalo po prostej i ciag jest ok w sumie ciag ciagiem tylko niech juz cieplowo w koncu bedzie :-?

Bader
29-01-2010, 22:23
nie powiem ci dokladnie ale okolo 6 m tyle rury wlozone zostalo po prostej i ciag jest ok w sumie ciag ciagiem tylko niech juz cieplowo w koncu bedzie :-?


A weź pożycz od sąsiada drewna ,tak na dwa pełne dołożenia i ostro przepal- jak nie będzie efektu cieplnego to masz problem. Mokre drewno, mimo że daje czasami ładny , duży płomień ' produkuje " śladowe milości ciepła i w tym może być cały ból.
pzdr.

xnice
29-01-2010, 22:52
pozyczylem juz od 2 osob drewno jedno to chyba nawet 2 letnie ladnie sie pali jest ciut lepiej acz kolwiek nie jest za cieplo o wylaczeniu turbiny jest cieplej w pokoju gdzie stoi wklad ale nadal to nie to :-?

ZaKontyK
29-01-2010, 22:55
nie powiem ci dokladnie ale okolo 6 m tyle rury wlozone zostalo po prostej i ciag jest ok w sumie ciag ciagiem tylko niech juz cieplowo w koncu bedzie :-?

W takiej wielkiej skrzynce/obudowie korzystając z turbiny zbudowałeś przepompownie niedogrzanego powietrza.

Wiem co mówię. Mnie "fachowcy z wieloletnim szyldem i doświadczeniem" zbudowali skrzynię 1mx1,4mx2,7m zamykając w niej potwora w postaci Jotula 18. No i ten potwór nie był w stanie nagrzać powietrza podbieranego mu przez turbinę.

Reklamowałem. Kłóciłem się. Sięgnąłem po materiały instalacyjne Jotula. Nauczyłem "fachowców z szyldem" budować kominek z DGP z turbiną.

Jednym słowem. Musisz, odpowiednią obudową kotła, zmusić powietrze do opływania kotła bezpośrednio przy jego płaszczu. Max 5-10 cm. W Jotulu stosowane są specjalne skrzynki/klosze nakładane na kominek/kocioł. Skrzynka ta jest ocieplana a powietrze biegnie (wpadając pod kotłem) pomiędzy żebrowaniem kotła a ścianą skrzynki. Nie błądzi, jest błyskawicznie ogrzewane. Otworem górnym w skrzynce wysysane jest przez turbinę i rozprowadzane dalej. A obudowa taka jaką masz, jaką ja miałem służy jedynie do ozdoby.

Moi pseudoznawcy sztuki kominkowej też byli przekonani, że taka wielka skrzynia jest ok. Może wtedy gdy ktoś ogrzewa tylko pomieszczenie w którym stoi kominek. Może sprawdzi się jeśli to ciepło wędruje grawitacyjnie do bliskich pomieszczeń obok a najlepiej wyżej. Nigdy gdy jest wyciągane turbiną o takiej mocy jaką posiadasz - nie jest wcale taka mała - 230-270 m3 to jedna wymiana na godzinę niejednego domu.

Poszukaj materiałów Jotula w internecie. Poszukaj materiałów instalacyjnych u producenta Twojego kotła.

Pozdrawiam

P.S. O ile dobrze zrozumiałem, wprowadzasz powietrze z zewnątrz kratką do kominkowego pomieszczenia. Wychładzasz w ten sposób pomieszczenie. Pociągnij lepiej rurę od wlotu w ścianie i nawet kosztem miejsca i estetyki pomieszczenia pociągnij ją po podłodze do obudowy kominkowej, pod kocioł. Obowiązkowo szyber, jak najszczelniejszy, by nie wychładzać pomieszczenia w okresie niepalenia.

adam2007
29-01-2010, 23:38
1. grzejesz tylko kominkiem ?
Oczywiście.


To aż chyba nie mozliwe. Ja mam Invicte 16kW obudowaną na dole z dwoma otworami po bokach , rozprowadzenie i przy -26C po 2h palenia miałem 4C z -4C jak przyszedłem. Przez cały dzień temp. sie nie podnosiła raczej.Na górze było cieplej tam gdzie DGP.Dom jeszcze nie wykończony i są miejsca gdzie wchodzi powierze z zewnątrz ( np. przy progach drzwiowych) ale żeby miec 22C przy - 30 z samego kominka to chyba aż nie możliwe.

Mozliwe, możliwe :D
I nie dziw się - dom nie wykończony a ty chcesz po 2 godz. nagrzać mury i uzyskać komfort :lol: 3dni minimum palenia żebyś był w stanie określić czy wkład ma dostateczną moc do budynku ( suchym drewnem ). I jak ładnie napisał kiedyś Forrest - lepsze czasami 7 kW niż 16 :wink:
pzdr.


Rozumiem ,że palisz dzień i noc. To że dom nie wykończony to może za surowo napisałem. Tynki są, gładzie są, ocieplenie poddasza z k-g jest, wszystko przygotowane pod farbę. Mur 38 cm + 12 ocieplenia. Brakuje tylko drzwi i podłóg :lol:
Być może jak bym palił non-stop to temp. byłaby większa ale stestuję to dopiero przy najbliższej jesieni lub zimie, czyt. 2010-2011 :wink:
W każdym razie pachnie optymizmem.
Pozdr,

Bader
30-01-2010, 00:47
Rozumiem ,że palisz dzień i noc. To że dom nie wykończony to może za surowo napisałem. Tynki są, gładzie są, ocieplenie poddasza z k-g jest, wszystko przygotowane pod farbę. Mur 38 cm + 12 ocieplenia. Brakuje tylko drzwi i podłóg :lol:
Być może jak bym palił non-stop to temp. byłaby większa ale stestuję to dopiero przy najbliższej jesieni lub zimie, czyt. 2010-2011 :wink:
W każdym razie pachnie optymizmem.
Pozdr,

To nie jest kwestia samego wykończenia, bardziej wygrzania budynku. Spróbuj kiedyś popalić 3 dni bez przerwy a zobaczysz , że temperatura ustabilizuje sie na znacznie wyższym poziomie niż podałeś. Tylko nie sugeruj się zużyciem drewna - rozgrzanie budynku wymaga troszkę większej ilości niż normalne utrzymanie temp. komfortowej.
Pzdr. i życzę powodzenia. :D

tacim
30-01-2010, 07:20
ZaKontyK ma rację też uważam że ta komora jest wielka do wkładu jeżeli chodzi o proporcje.

niktspecjalny
30-01-2010, 08:20
Mam Tarnawę 14kW i na 150m2 w spokoju wystarcza. Nie mam szybra, regulatory a w razie wojny popielnik wystarcza za całą regulację. Komin z cegły pełnej. Rozprowadzenie grawitacyjne na pięterko i już. W domciu 22 stopnie przy 30 stopniach mrozu, a w salonie krótkie gacie za strój wizytowy mogą robić. Ciepełko robi się niemal natychmiast po odpaleniu. Twój nawiew z zewnątrz nie ma większego znaczenia dla ogrzewania domu. Ale coś mi przyszło do głowy. Widziałem kiedyś zdjęcie wnętrza obudowy kominka, w którym izolacja wełniana, niczym nie zamocowana, przewróciła się, blokując całe ciepełko, tak, że kominek grzał tylko szybą, a reszta szła w komin. Sprawdź jak możesz jak to wygląda u Ciebie.

Jakie masz zastępcze źródło grzania?Bo rozumiem ,że kominek to priorytet.Oczywiście dom wykończony na zicher?.

xnice
30-01-2010, 11:04
wiec tak obudowa ma wymiar mniej wiecej sz/g/wys 100/50/220
troche zchodzimy w z tematu bo wczesniej grzalo az milo jak rozpalilo sie przed zalozeniem ostatniej kratki to reki nie szlo wlozyc kawalek do obudowy
nie wiem na chwile obecna wnioski :
- po zlozeniu obudowy od nowa rura od turbiny inaczej troche jest ulozona i wyciaga cale powietrze ktore i tak ledno zdazy sie nagrzac
- zasowa do komina cieplo (w miare mozliwosci sprawdzilem szcelonosc gdzie moglem siegnac i ok bylo )
- za duza obudowa ( wczesniej grzalo wiec chyba nie to )

a i zalozenie szyberka by cos dalo ? w sumie regulacja powietrza jest cacy ale szyberek reguluje na wyjsciu spalin moze jak by tak troche dusic ?
albo zalozenie regulatora obrotow do turbiny zeby wolniej wysysalo te powietrze ?
inne propozycje ?

wiaterwiater
30-01-2010, 14:24
a i zalozenie szyberka by cos dalo ? w sumie regulacja powietrza jest cacy ale szyberek reguluje na wyjsciu spalin moze jak by tak troche dusic ?
Jak masz tandetny wkład, z dziurami ciągnącymi powietrze gdzie się da i nie jesteś w stanie kontrolować ilości zaciąganego powietrza, to szyber właśnie robi za taki dławik. Jak masz Tarnawę, to masz odlew, a jedyne dziury to popielnik, i nadmuchy. Ile powietrza przez nie wpuścisz, tyle wyleci przez komin i szyber nie jest potrzebny.

wiaterwiater
30-01-2010, 14:43
Jakie masz zastępcze źródło grzania?Bo rozumiem ,że kominek to priorytet.Oczywiście dom wykończony na zicher?.

Z tą zastępczością to nie tak. Głównym źródłem ciepła miał być i jest piec olejowy, a kominek, to miało być właśnie zastępcze źródło ciepła. W razie wojny i braku prądu. Dlatego między innymi nie ma żadnych turbin, płaszcza wodnego. Nic. Dwie dziury w suficie fi10cm na pięterko, kratka w salonie i czysta grawitacja. Okazało się jednak, że kominek w zupełności wystarcza na ogrzanie domu, a my uzależniliśmy się wręcz od ognia, więc piec olejowy ogrzewa tylko CWU. Zawory z wyjściem na kaloryfery otwierane raz w roku, przed sezonem grzewczym w celu odpowietrzenia instalacji i sprawdzenia szczelności. I tak już 6 sezon grzewczy. :D

ZaKontyK
30-01-2010, 20:01
- za duza obudowa ( wczesniej grzalo wiec chyba nie to )

Obudowa nie jest za duża ale jest NIEPOTRZEBNA. Obudowa w kominkach z turbiną to ozdóbka. Chyba, że nie korzystamy ze skrzyń o których pisałem wcześniej i zakładamy, że turbina ma transportować jakieś odpady ciepła.

W kominkach z turbiną powietrze biegnie za szybko by mogło sobie płynąć jakkolwiek - musi studzić piec, musi płynąć blisko korpusu.

Piszesz, że wcześniej było ciepło. A była wcześniej obudowa? Ze zdjęć wnioskuje, że nie - bo nieskończona. A więc sobie wykombinowałem, że wcześniej obudowa nie ograniczała rozchodzenia się ciepła. Było takie sobie, kominkowe ale wystarczające by po czasie (wg Ciebie krótkim) ogrzać pomieszczenie w którym stoi. Turbina w tym czasie (czy była w ogóle? gdzieś mi to umknęło) mieliła tam i spowrotem coś nieogrzanego. Było to chyba dla Ciebie nieistotne - bo było ciepło w pomieszczeniu zasadniczym. Teraz kiedy zamknąłeś kominek w budzie grzeje on pomieszczenie w którym stoi tylko szybą (zdecydowanie słabiej niż nam się to wydaje przed kupnem, szczególnie w wersji z turbiną) a ciepło rozmienione na drobne w budzie, wymieszane z niedogrzanym wędruje tam gdzie mu turbina każe.

2. Wersja druga. Coś dłubałeś przy kominie. Czy rura kominkowa wchodzi szczelnie (bezpiecznie, sznur) do komina? Może wejście jest nieuszczelnione. Dopływ powietrza zewnętrznego zwiększył ciąg i część Twojego ciepła ucieka szczelinami i kominem. Ale czy wtedy, korzystając z turbiny, nie byłoby czuć dymem w pomieszczeniach ogrzewanych turbiną? Proszę o podpowiedź osoby bardziej doświadczone.

Pozdrawiam

xnice
30-01-2010, 21:43
innych fotek nie mialem dlatego wydaje sie ze obudowa mogla byc otwarta a wiec tak opisze jak bylo przy pierwszym uruchomieniu wkladu
obudowa zamknieta wklad podlaczony do komina z cegly jedna kratka gorna nie zalozona jeszcze panowie ktorzy to montowali rozpalili wrzucili spory kawalek buka po jakiejs chwili w pokoju 24 stopnie w obudowie nie dalo sie juz zamontowac kratki tak gorace powietrze bylo sam montowalem sobei ja na drugi dzien w drugim pokoju i lazience bo tam mturbina pcha powietrze w granicach 20 stopni przy malym doplywie powietrza 2 dni pozniej okazalo sie ze komin jest nie szczelny i dymi cos co gorsza byl przebity z kominem obok i do wentylacji dym lecial dlatego rura do komina byla zakladana i obudowa rozebrana czesciowo jak na fotkach no i po zlozeniu jest co jest w pokoju gdzie stoi wklad przy calodniowym paleniu jest 20 st max w pokoju obok 17 max 18 taka tem osiegne max przy otwartymm popielniku wlotach powietrza i nie raz delikatnie ucholonych drzwiczkach tak na zapalke pelny wklad drzewa w oczach znika a tem jak byla tak jest :|

ps wylaczenie turbiny na jakies 30 min nie zwieksza tem w pokoju gdzie jest wklad czuc ze powietrze z kratki idzie dosc cieple i tylko tyle wydaje sie ze powinno podniesc tem dosc znacznie po wylaczeniu turbiny ale tak sie nei dzieje

ps kominek mial za zadanie ogrzec troche ponad 50 m2 to chyba dla takiego wkladu nei za wiele ?

ZaKontyK
30-01-2010, 22:45
przy calodniowym paleniu jest 20 st max w pokoju obok 17 max 18 taka tem osiegne max przy otwartymm popielniku wlotach powietrza i nie raz delikatnie ucholonych drzwiczkach tak na zapalke pelny wklad drzewa w oczach znika a tem jak byla tak jest :|


A ja uparcie swoje:
1. "uporządkuj" skrzynię (niech powietrze ma szansę się ogrzać)
2. powietrze z zewnątrz doprowadź jak najbliżej paleniska (niech służy tylko do palenia, niech nie miesza się z ogrzanym i nie wpada do turbiny)
3. ukierunkuj powietrze z wewnątz na wkład tak by nie służyło do palenia (niech obieg tego powietrza będzie maksymalnie zamknięty)
4. poćwicz wszystkie regulatory spalania - na początku nie jest to wcale łatwe, każdy z nas spalał stodołę, dopiero po kilku paleniach potrafi kierować swoim kominkiem (o ile ma model dający się sterować, o ile kominkiem można sterować :wink: )

Przed poprawką nie chłodziłeś pomieszczenia powietrzem z zewnątrz. Kominek palił wewnętrznym ale grzał. Mimo wszystko 20 stopni na wylotach za turbiną, na tak małych odległościach, z kanałami dobrze ocieplonymi lub biegnącymi wewnątrz przestrzeni ogrzewanej - to stanowczo za mało (tam powinno być 40-50). Jeśli nie ma dla Twojego wkładu skrzynki o której pisałem, przebuduj obudowę.

wiaterwiater
30-01-2010, 22:48
rura do komina byla zakladana i obudowa rozebrana czesciowo jak na fotkach no i po zlozeniu jest co jest
Nawet nie śmiem pytać, czy byłeś przy składaniu obudowy do kupy po podłączeniu rury w kominie z rurą od kominka. Bo tylko w tym miejscu było grzebane i może teraz przejście w ścianie komina jest nieuszczelnione, albo się rozszczelniło i ogrzane powietrze zamiast do turbiny do komina ucieka.

ZaKontyK
30-01-2010, 22:57
rura do komina byla zakladana i obudowa rozebrana czesciowo jak na fotkach no i po zlozeniu jest co jest
Nawet nie śmiem pytać, czy byłeś przy składaniu obudowy do kupy po podłączeniu rury w kominie z rurą od kominka. Bo tylko w tym miejscu było grzebane i może teraz przejście w ścianie komina jest nieuszczelnione, albo się rozszczelniło i ogrzane powietrze zamiast do turbiny do komina ucieka.

No tak do tego starego,
dlatego nie czuć dymem bo go tam nie ma a czego się obawiałem i o co pytałem w którejś z odpowiedzi,
ale jest tam dużo miejsca i dobry ciąg by wyssać ogrzane powietrze.
No nie mogę doczekać się odpowiedzi autora wątku.

xnice
30-01-2010, 23:51
no wiec panowie zobaczymy prawdopodobnie do poniedzialku co z tym czekam na pana ktory to skladal sprawdzilem szczelnosc na kolanku i przy scianie gdzie rura wchodzi do komina i wygladalo ok ogien z zapalki przykladalem nigdzie nei zaciagalo go acz kolwiek na samym wkladzie nie sprawdzilem nie mialem dostepu a nie chcialem za duzo rozbierac bo pozniej bylo by $ za zlozenie no chyba ze pan sie nei pojawi to kupie tasme itd i zobacze sam co tam siedzi w srodku swoja droga ktos pisal ze powietrze z turbiny powinno miec kolo 40-50 stopni tyle to nie mam przy wylocie z kratki wewnatrz obudowy za to mam komin goracy :|

Edit: Pan ktory skladal kominek nie zjawil sie z niewiadomych przyczyn ale bedac dobrej mysli nie bede opini wystawial za wczasu puki co sam sprawdzilem to i owo zasloniecie jednej z kratek tej co miala niby swiere powietrze zaciagac daje sporo od razu powietrze we wnatrz wkladu robi sie gorace i jest cieplej w pokoju w ktorym stoi wklad

jackow1
02-02-2010, 11:03
To mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich gorąco.

Xnice napisz:
- jaki masz przewód dymowy w kominie?
- jaką rure włożyłeś (średnica)
- czy wkład ma deflektor czy oryginalnie miał szyber?

Cudów nie ma. To musi grzać. Ja mam jeszcze większą obudowę od twojej - kominek narożny i po chwili palenia kratki nad kominkiem nie można dotknąć i nawiewników w pokojach też nie można - takie są gorące. Dolot świeżego mam bezpośrednio przy wkładzie. Rura pobierająca powietrze dla turbiny też ma kawałek, spróbuję zamieścić fotki jak to u mnie wygląda.

Nieszczelności przy połączeniu z kominem też raczej nie ma co tykać. Gdyby była to turbina zassałaby spaliny. Największy nawet ciąg komina by nie pomógł.

Wszystkie wkłady kominkowe mają albo szyber albo deflektor ( taka blacha między paleniskiem a czopuchem), jeżeli twój wkład nie ma deflektora ( nie wiem - nie znam tego wkładu) to musi mieć założony szyber. Producenci takich wkładów montują wtedy szyber który się otwiera przy otwieraniu drzwiczek kominka, przymyka przy zamykaniu. A jeżeli ma deflektor to nie ma potrzeby dokładania szybra. Reguluje się wtedy powietrzem dolotowym.

Przepraszam, trochę może chaotycznie i skrótowo napisałem.

Teraz doczytałem, drugi twój post że potrafi się wygaszać. Mnie to wygląda na zbyt mały ciąg komina. U mnie podobny efekt występuje jak komin baaardzo długo nie czyszczony i pogoda mocno wilgotna, wtedy muszę palić na maksymalnie otwartym dolocie i czekać na kominiarza.

Koniecznie napisz jaki wkład do komina włożyłeś.

Spróbuję umieścić zdjęcie
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/baa6b7a778b6ac75.html

toomyem
02-02-2010, 12:12
Tak będzie lepiej :)

http://images44.fotosik.pl/255/baa6b7a778b6ac75med.jpg

xnice
02-02-2010, 12:53
rura w kominie jak pamietam dobrze fi 130 ze wzgledu na komin byl w tak oplakanym stanie ze wcisna jej nie szlo mimo ze mialo byc luzu troche jeszcze no ale swoja droga doszedlem z tym wygasaniem co nei co jak drzewo wilgotne to tak sie dzieje jak przykrece troche powietrze jak pzyczylem suhe to ok bylo ma delfektor szyberka nie ma mam 2 kratki u dolu po 1 na boku po zatkaniu jednej tej od sciany gdzie kratka na powietrze jest duzo moniej sie grzeje powietrze nawet 23 stopnie bylo przy max paleniu ale to i tak wedlug mnie malo bo wtedy turbina wylazona byla a taki wklad nie powinien mie problemow z ogrzaniem troche ponad 50 m2 a i dla przypomnienia nie mam doprowadzonego powietrza do spalania bezposrednio

jackow1
02-02-2010, 13:43
Dzięki toomyem. Jakoś nie mogłem uzyskać takiego efektu.

Patrzyłem teraz w necie. Dla wkładu 14kW zalecane jest odprowadzenie spalin fi 160mm. Ty masz zredukowane do 130mm. Myślę że tu może być pies pogrzebany. Znalazłem jeszcze informację że dla macy nominalnej potrzeba ok 12 Pa ciągu komina, a dla mocy obniżonej ok. 6 Pa. Informacja pochodzi ze strony firmy sprzedającej kominki Tarnavy. Czy masz możliwość zmierzenia ciągu? Ew. tel do spółdzielni kominiarskiej, czy zmierzą?

Ja jak możesz zobaczyć na zdjęciach mam dolot świeżego powietrza zrobiony blisko kominka po prawej. Nawet w największe mrozy (niedawno było -25) otwarty, jak się pali. I nie rzutuje to ani na komfort w pokoju ani na temp powietrza zasysanego przez turbinkę. Tak jak napisałem żadnego nawiewnika nie można dotknąć.
DGP ma dmuchać gorącym powietrzem a nie ledwie, ledwie letnim.
Ja czasami, przy rozpalaniu, muszę "poprawiać" ciąg komina suszarką do włosów. zwłaszcza jak na dworze dżdżysto i ponuro. Wtedy też "się pali" jakby chciało a nie mogło. I mimo że się pali to tego ciepła jakoś jakby mniej dużo było. Wtedy też trochę poprawiam suszarką. :lol:

Edit: Ja też nie mam doprowadzonego powietrza do spalania bezpośrednio. Powietrze świeże jest z kratki po prawej, bezpośrednio nad blatem. A do spalania bierze przez popielnik.

xnice
02-02-2010, 13:53
srednia mniejsza fakt ale i tak lepiej teraz ciagnie niz wtedy praktycznie nie dymi do srodka przy otwieraniu a wczesniej od razu dym

jackow1
02-02-2010, 14:57
sprawdzilem jakas chwile temu wzielem od znajomego troche brzozy 1,5 letniej efekt ten sam przy otwartych dolotach powietrza i popielniku ogien jak szalony spalanie tez szalone a temperatura w okolicach 20 st :(

Bo tak się powinno palić. U mnie ogień wygląda jakby chciał wyjść z kominka. Za to prawdziwe ciepło daje dopiero kupa żaru. Co to za temperaturę podajesz? Powietrze z nadmuchu? Czy w pokoju?


przy wsunietym popielniku do konca i wrzuceniu wiekszego kawalka drewna potrafi jak by sie powoli wygaszac obecnie po kilku probach z powietrzem najlepsze ustawienie jest popielnik wysuniety tak zeby szczelina byla na zapalke i doloty w 2/3 otwarte ogien dosc ladny ale nadal nie jest za cieplo :(
Sorry ale z płomienia jak przy świeczce ciepła nie będzie. Z tego postu wniosek - Jak dostarczysz więcej powietrza to zaczyna się dopiero palić, jak popielnik zamknięty to za mało powietrza. Przy prawidłowym ciągu komina powinno wystarczyć tego powietrza które wpadnie (wessane zostanie) przez doloty. Nie potrzeba wysuwać popielnika czy otwierać drzwi.

Dalej twierdzę że masz za mały ciąg. Tym że teraz nie dymi za bardzo bym się nie sugerował. Sam napisałeś że wcześniej grzało dobrze, a że dymiło to pewnie wina tego szybra


wszystko zaczelo sie dziac po zalozeniu tej rury i sciagnieciu szybra:(

Jedyne co zrobiłeś w międzyczasie i po czym się zepsuło to włożyłeś rure i zmniejszyłeś przekrój komina

racer
02-02-2010, 14:59
Tak będzie lepiej :)

http://images44.fotosik.pl/255/baa6b7a778b6ac75med.jpg

Jak to jest z podłączeniem, nie powinno być z czarnej rury??

jackow1
02-02-2010, 15:11
Ta też jest żaroodporna. Nie pamiętam dokładnie ale chyba MK Żary gr. 1mm
Tu na fotce widać dwa kolana skrętne, bo tylko tak mogłem wyrobić podłączenie.

xnice
02-02-2010, 17:07
w sumie i tak sie upre przy swoim ale za chwile sprawdze na wysunietym popielniku swoja droga i tak cos nie teges bo w pokoju 3m od kominka gdzie turbina pcha powietrze jest 17 st a wczesniej bylo no srednio 19 a w pokoju gdzie jest kominek 20 st jest na wylocie z kratki nie sprawdzalem na wylocie z turbiny edwo wyczowalne ze cos cieplejszego leci ps sprawdzilem lapka w obudowie cieplo mysle ze przestawienie rury od turbiny blizej srodka i skrocenie powienno troche poprawic tem w pokoju obok zobaczymy ..

xnice
17-02-2010, 17:17
troche pozno ale brak neta problem chyba rozwiazany powodem bylo mokre drzewo po rozpaleniu suchym pod reka byla tylko sosna w pokoju 29 stopni
i kolejne moje pytanko w sumie jako nowy urzytkownik kominka pytanko jak rozpalac zeby pozadnie rozgrzac wklad czy przy uchylonym popielniku mozna palic ?

Yoric
17-02-2010, 17:26
xnice

instrukcja zabrania, natomiast rozpalac jest duzo latwiej przy uchylonym popielniku ...

i jeszcze jeden przydatny "patent"
- gdy komin jest zimny (nie palilismy dlugo w kominku) dobrze jest wypchnac zimne powietrze z komina - najleppiej wrzucic pomiete gazety i podpalic je - duzy, gwaltowny plomien palonego papieru wypchnie zimne powietrze siedzace w kominie i potem juz sie rozpala latwiej.

Y

Bader
17-02-2010, 21:05
troche pozno ale brak neta problem chyba rozwiazany powodem bylo mokre drzewo po rozpaleniu suchym pod reka byla tylko sosna w pokoju 29 stopni
i kolejne moje pytanko w sumie jako nowy urzytkownik kominka pytanko jak rozpalac zeby pozadnie rozgrzac wklad czy przy uchylonym popielniku mozna palic ?
Możesz rozpalać z uchylonym popielnikiem ale nie za długo- ok. 15- 30 min. Do rozpalania bierz suche drewno, obojętnie jakie ( topola , brzoza, olcha , sosna i inne śmieciowe gatunki) . Ważne aby rozgrzać wkład - wtedy spali nawet niezbyt suche. I skróć tą rurę od dgp bo bierze jeszcze słabo ogrzane powietrze a naprawdę gorące kumuluje się bezsensownie pod przegrodą dekompresyjną.
pzdr.

racer
18-02-2010, 07:54
I skróć tą rurę od dgp bo bierze jeszcze słabo ogrzane powietrze a naprawdę gorące kumuluje się bezsensownie pod przegrodą dekompresyjną.
pzdr.

Drogi kolego, rura od DGP musi znajdować sę poniżej kratek. Jeśli na tej wysokości nie ma dogrzanego powietrza, to gdzie jest???

Bader
18-02-2010, 19:19
[quote=Bader]

Drogi kolego, rura od DGP musi znajdować sę poniżej kratek. Jeśli na tej wysokości nie ma dogrzanego powietrza, to gdzie jest???

Szanowny kolega raczy wytłumaczyć dlaczego wlot do rurki dgp musi znajdować się poniżej kratek ????
Jestem strasznie ciekaw :D

Forest-Natura
18-02-2010, 19:30
Witam.
To taka podstawowa rzecz dzięki której kominek działa prawidłowo...
No jak najbardziej się zgadzam z Racer'em.
I jak najbardziej to co Ci odpowie ma swoje uzasadnienie oraz sprawdza się w rzeczywistości.
Pozdrawiam.

Bader
18-02-2010, 19:51
Witam.
To taka podstawowa rzecz dzięki której kominek działa prawidłowo...
No jak najbardziej się zgadzam z Racer'em.
I jak najbardziej to co Ci odpowie ma swoje uzasadnienie oraz sprawdza się w rzeczywistości.
Pozdrawiam.
Jeżeli było to do mnie to jak mówiłeś używasz pirometru - zbadaj więc rozkład temperatur na poszczególnych wysokościach komory powietrznej, ja to zrobiłem :D . Ewentualne twierdzenie , że umieszczenie poboru bezpośrednio na wysokości przegrody dekompresyjnej zabierze całe gorące powietrze do DGP pozwalam sobie z góry obalić :lol: - 1. pomiarem temperatury ,2. działaniem strumieniowym rury zasysającej ( turbiną jak i grawitacyjnie )
pzdr.

Forest-Natura
18-02-2010, 20:23
Witam.
Nie chodzi o żadne rozkłady czy pomiary temperatur.
Poczekaj aż Racer to wyjaśni, bo znowu zaczniemy jakąś kłótnię, a ja jakoś nie mam ochoty na to :-)
Pozdrawiam.

Bader
18-02-2010, 20:58
Witam.
Nie chodzi o żadne rozkłady czy pomiary temperatur.
Poczekaj aż Racer to wyjaśni, bo znowu zaczniemy jakąś kłótnię, a ja jakoś nie mam ochoty na to :-)
Pozdrawiam.

Ok. Sam jestem ciekawy - może to będzie jakaś nowa teoria a nie powtórzenie zaleceń producentów turbin :D
pzdr.

racer
19-02-2010, 08:08
Czerpnia umieszczona zbyt wysoko będzie pobierać powietrze z kratek. Tak więc ilość ciepła tak czy owak będzie mniejsze, a stracisz dodatkowo na tym, że przez kratki będzie leciało mało co. W skrócie pisze bo nie mam czasu.

Bader
19-02-2010, 21:19
Czerpnia umieszczona zbyt wysoko będzie pobierać powietrze z kratek. Tak więc ilość ciepła tak czy owak będzie mniejsze, a stracisz dodatkowo na tym, że przez kratki będzie leciało mało co. W skrócie pisze bo nie mam czasu.

Doradzałbym spróbować umieścić pobor do DGP na wysokości górnej krawędzi kratki wylotowej aby sprawdzić czy zabiera powietrze z pomieszczenia :wink:
Oraz sprawdzić czy pomieszczenie, w którym znajduje się kominek potrzebuje tak wiele ciepła :D . Jak pisał autor wątku w pokoju , w którym jest kominek po zastosowaniu suchego drewna( jak mu radziłem) temperatura osiągneła 29C. Pytanie - czy w pomieszczeniach, do których doprowadzono DGP jest taka sama czy dużo niższa??? Ideałem działania kominka jest osiągnięcie żądanych temperatur we wszystkich pomieszczeniach, do których doprowadzono ciepło, a nie przegrzewanie jednych a niedogrzewanie innych.
W ramach sprawdzenia możemy np. poprosić kolegę toomyem'a aby zmierzył temp. w wylotach dgp i salonie a potem skrócił rurę ( bez obcinania :lol: ) i zmierzył ponownie. Efekt może trochę Cię zaskoczyć :D
pzdr.
ps. i nie są to złośliwości a lata praktyki uwieńczone osiągnięciem w 9 pomieszczeniach mojego domu temperatury o max. różnicy 1.5 C w poszczególnych punktach. Inaczej siła wyższa by mnie wałkiem ubiła :lol: :lol: :lol:

toomyem
19-02-2010, 21:48
Aj, ja tylko zdjęcie w imieniu jackow1 wkleiłem :)

Bader
19-02-2010, 22:15
Aj, ja tylko zdjęcie w imieniu jackow1 wkleiłem :)
:oops: sorry, za szybko przeglądałem. Może jackow1 zgodzi się :D Przydałby się ktoś bezstronny :D
pzdr.

toomyem
19-02-2010, 22:28
Przydałby się ktoś bezstronny :D

No to ja się nie nadaję na bezstronnego 8) U mnie kominek Forest stawiał :P Ale czy dobrze grzeje to nie powiem, bo się jeszcze nie przeprowadziłem i kominek nie używany :-?

Bader
19-02-2010, 22:39
No to ja się nie nadaję na bezstronnego 8) U mnie kominek Forest stawiał :P Ale czy dobrze grzeje to nie powiem, bo się jeszcze nie przeprowadziłem i kominek nie używany :-?
Ależ to nie ważne kto stawiał :D Ale co z danego kominka można uzyskać i jakim kosztem :wink:
pzdr. i życzę miłego użytkowania

lecho*ski
20-02-2010, 09:15
Czerpnia umieszczona zbyt wysoko będzie pobierać powietrze z kratek. Tak więc ilość ciepła tak czy owak będzie mniejsze, a stracisz dodatkowo na tym, że przez kratki będzie leciało mało co. W skrócie pisze bo nie mam czasu.

Doradzałbym spróbować umieścić pobor do DGP na wysokości górnej krawędzi kratki wylotowej aby sprawdzić czy zabiera powietrze z pomieszczenia :wink:
Oraz sprawdzić czy pomieszczenie, w którym znajduje się kominek potrzebuje tak wiele ciepła :D . Jak pisał autor wątku w pokoju , w którym jest kominek po zastosowaniu suchego drewna( jak mu radziłem) temperatura osiągneła 29C. Pytanie - czy w pomieszczeniach, do których doprowadzono DGP jest taka sama czy dużo niższa??? Ideałem działania kominka jest osiągnięcie żądanych temperatur we wszystkich pomieszczeniach, do których doprowadzono ciepło, a nie przegrzewanie jednych a niedogrzewanie innych.
W ramach sprawdzenia możemy np. poprosić kolegę toomyem'a aby zmierzył temp. w wylotach dgp i salonie a potem skrócił rurę ( bez obcinania :lol: ) i zmierzył ponownie. Efekt może trochę Cię zaskoczyć :D
pzdr.
ps. i nie są to złośliwości a lata praktyki uwieńczone osiągnięciem w 9 pomieszczeniach mojego domu temperatury o max. różnicy 1.5 C w poszczególnych punktach. Inaczej siła wyższa by mnie wałkiem ubiła :lol: :lol: :lol:
siejesz dezinformacje kolego.
przyłóż sobie kartkę papieru do kratki, gdzie czerpnia do dgp jest na równo z komorą dekompresyjną i się dowiesz, które powietrze wówczas rozprowadzasz.podpowiem ci -to z wnętrza pokoju, oczywiscie nie wyłącznie, dlatego ciepło na wylotach tak czy inaczej odczuwasz, ale obnizasz znacxznie sprawność dgp.
i jeszcze na marginesie. te rury czerpni,które widać na zdjęciach nie nadają się do komory kominka.w komorze kominka MUSI być minimum rura spiro ALUMINIOWA. inaczej pozar jesli nie murowany to przynajmniej mozliwy.
choc w markiecie na wzorcowym kominku tez takie widziałem, więc czemu się w sumie dziwić

lecho*ski
20-02-2010, 09:28
oto fotki http://xgas.fotosik.pl/albumy/728901.html zdjecie jest jeszcze bez zamontowanej rury
czy te górne kratki nie są przypadkiem powyzej komory kominka ?
tzn, czy masz wogóle jakies kratki w górnej częsci tej komory, bo te co widac wydlądają jak za duze kratki dekomporesyjne?
oczywiscie wielkosc komory nie ma znaczenia , wbrew temu co sugerował jeden z narwanych forumowiczów, a dystrybutor z blachy nie jest panaceum na twój problem.
sprawdz tez, to co juz kolega jeden sugerował, czy rura włozona w komin jest uszczelniona w komorze na wejsciu w komin.

racer
20-02-2010, 11:47
Nikt nie odbiera tego jak złośliwości. Limuzynie można tak długo podnosić zawieszenie, aż będzie nadawał się na offroad. Wszystko można. Działa, to się ciesz, tylko gorzej jak koledze działać nie będzie, a naprawić się nie da jak zabuduje. Przemyśl to raz jeszcze.

Bader
20-02-2010, 19:38
siejesz dezinformacje kolego.
przyłóż sobie kartkę papieru do kratki, gdzie czerpnia do dgp jest na równo z komorą dekompresyjną i się dowiesz, które powietrze wówczas rozprowadzasz.podpowiem ci -to z wnętrza pokoju, oczywiscie nie wyłącznie, dlatego ciepło na wylotach tak czy inaczej odczuwasz, ale obnizasz znacxznie sprawność dgp.
i jeszcze na marginesie. te rury czerpni,które widać na zdjęciach nie nadają się do komory kominka.w komorze kominka MUSI być minimum rura spiro ALUMINIOWA. inaczej pozar jesli nie murowany to przynajmniej mozliwy.
choc w markiecie na wzorcowym kominku tez takie widziałem, więc czemu się w sumie dziwić
:lol: :lol: :lol: Nie mam zamiaru udowadniać ,że nie jestem wielbłądem :lol: Nie znasz moich klientów , ogrzewających całe domy wyłącznie kominkiem, dlatego zapraszam do mnie :D ,abyś zobaczył dom o kubaturze ok. 550m3 ogrzewanego wyłącznie kominkiem z DGP zrobionym wg. zasad ,które podważasz i krytykujesz. Masz okazję sam to sprawdzić :lol:
pzdr.
ps. możesz zabrać ze sobą własne mierniki temperatury- moim nie musisz wierzyć :lol:

Bader
20-02-2010, 19:52
Nikt nie odbiera tego jak złośliwości. Limuzynie można tak długo podnosić zawieszenie, aż będzie nadawał się na offroad. Wszystko można. Działa, to się ciesz, tylko gorzej jak koledze działać nie będzie, a naprawić się nie da jak zabuduje. Przemyśl to raz jeszcze.

Cieszy mnie ,że odebrałeś to zgodnie z moją intencją. Wolałym jednak żebyś czytał troszeczkę uważniej- pisałem nie o cięciu rury dgp a o skróceniu( jak wiesz te rurki mają swoją elastykę :D ) Można to zrobić nawet po zabudowie, np. przez kratkę -włożyć rączkę , lekko wcisnąć , pomierzyć temperatury przez jakiś czas i ew. wobec niezadowalającego efektu ponownie rozciągnąć :D
Myślę ,że pierwsze co powinniśmy zrobić to zapytać xnice, autora wątku o rozkład temperatur w pomieszczeniach , do których doprowadzono dgp( temp. w pomieszczeniu z kominkiem już znamy :lol: )
pzdr.

xnice
21-02-2010, 07:55
Myślę ,że pierwsze co powinniśmy zrobić to zapytać xnice, autora wątku o rozkład temperatur w pomieszczeniach , do których doprowadzono dgp( temp. w pomieszczeniu z kominkiem już znamy )
pzdr.
rozklad mniej wiecej 26-27 stopni w najblizszym pomieszczeniu do ktorego turbina pcha powietrze w ostatnim 24-25 roznica dosc duza ale moze dla tego ze problem z suchym drzewem byl za malo bylo zeby dluzej wklad pomeczyc :)


czy te górne kratki nie są przypadkiem powyzej komory kominka ?
tzn, czy masz wogóle jakies kratki w górnej częsci tej komory, bo te co widac wydlądają jak za duze kratki dekomporesyjne?

te co widac to kratki z komory kominka od dekompresi tez sa tylko na fotonie widac :)



sprawdz tez, to co juz kolega jeden sugerował, czy rura włozona w komin jest uszczelniona w komorze na wejsciu w komin.

rozbieralem obudowe bo puleczki chcialem sobie z boku dorobic wiec byla okazja sprawdzic dobrze i wszystko gra

ps popraiona zostala rura od dgp jest wyrzej na srodku nad rura spalinowa moza odczuc lekka popawe szybciej turbina sie wlancza i ciut cieplejsze powietrze daje niz wczesniej

Bader
21-02-2010, 13:24
ps popraiona zostala rura od dgp jest wyrzej na srodku nad rura spalinowa moza odczuc lekka popawe szybciej turbina sie wlancza i ciut cieplejsze powietrze daje niz wczesniej

O ile dobrze pamiętam miałes włożoną rurę od dgp do komory razem z otuliną. Powinieneś usunąć otulinę- kiedy rozgrzejesz porządnie wkład będziesz wiedział dlaczego :D Możesz to zrobić bez rozbierania, ot trochę gimnastyki przez kratkę :D . Przy okazji jak rura zostanie pozbawiona izolacji możesz spróbować ją skrócić poprzez lekkie wciśnięcie - zobaczysz zmianę w rozkładzie temperatur.
Jeżeli nie będzieszz zadowolony - powrót do stanu poprzedniego zajmie Ci 1 minutę.
Relacja z ew. wyników mile widziana :D
pzdr.
ps. cieszę się ,że kominek w końcu grzeje :D

xnice
22-02-2010, 15:08
puki co z tym grzaniem to za duzo powiedziane jak na nastepny rok drzewko bedzie to juz bedzie cacy puki co jest jak jest a rura jest w otulinie ale zaizolowana tak zeby wata nie latala w razie czego i skrocilem ja wczesniej ju nie duzo bo z 15-20 cm i troche lepiej jest :)

jackow1
23-02-2010, 15:41
i jeszcze na marginesie. te rury czerpni,które widać na zdjęciach nie nadają się do komory kominka.w komorze kominka MUSI być minimum rura spiro ALUMINIOWA. inaczej pozar jesli nie murowany to przynajmniej mozliwy.

Zgadza się. Pożaru na szczęście nie było, ale bardzo szybko, chyba jeszcze przed zamknięciem ostatecznym komory wymieniałem tą rurę na spiro aluminiową.
Jak tylko będę miał trochę czasu (jutro) to pomierzę nawiewy i napiszę.

xnice
26-03-2010, 19:14
witam ponownie i znow ten sam problem slabo gzeje kominek po wczesniejszych sprawdzeniach mimo ze cos tam grzeje to nie to (porownywalem z innymi ) po prostu nawet nie czuc jak cieplo promieniuje przez szybe zdazalo sie ze w pokoju bylo 29-34 stopnie ale to bardzo bardzo nie liczne przypadki i tylko przy paleniu sosna z duza iloscia zywicy inaczej ciezko rozgrzac go jakim kolwiek drzewem do tej temperatury i tu pytanko bo w 80% jestem za tym ze to wina komina za maly przekroj rury ktora byla wlozona czy moze byc to to ? (rozwazam postawienie nowego komina fi 200 jaiegos systemowego o ile to bedzie to )