PDA

Zobacz pełną wersję : Solary



andzia1617
29-01-2010, 12:48
Witam czy ktoś może ma solary? Czy to dobra rzecz? Jaki to jest koszt? Potrzebuje ich tylko do ogrzania ciepłej wody dla rodziny czteroosobowej

zbigmor
29-01-2010, 12:50
Zacznij od tego jaką masz alternatywę i jaki masz cel.

jorg1975
29-01-2010, 13:00
Witam czy ktoś może ma solary? Czy to dobra rzecz? Jaki to jest koszt? Potrzebuje ich tylko do ogrzania ciepłej wody dla rodziny czteroosobowej

Kiedyś się mniej więcej orientowałem. Wiadomo, nie wszyscy się zgodzą, a już na pewno nie obrońcy planety, ale.....

Jak na razie to się to nie za bardzo opłaca. Koszt instalacji takiego czegoś to najmniej 7000 zł. Żeby się to zwróciło szybko, trzeba by chyba ze 25 lat przy moim zużyciu wody. Prędzej to na dachu zardzewieje, niż się zwróci. Jak Ci wmawiają,że to się zwraca po 5 latach, to chyba w hotelach, albo co najmniej domkach letniskowych.
Chociaż temat powraca trochę, bo u nas ruszyły dofinansowania w gminie. Za 3 tysiaki to już może...

Ale to tylko moje zdanie

Pozdrawiam

Emwuel
29-01-2010, 14:40
Po 5 latach się zwraca - pewnie jeśli grzejesz gazem z cysterny...
U mnie np. - palę węglem, bo muszem - z symulacji finansowej wynika, że dobre solary zamortyzują się po 15-20 latach (zakładając bezawaryjną pracę oczywiście).
Inna sprawa. że gdybym miał kasę i nie miał na co innego wydać, dla komfortu pewnie bym założył... 8)

perm
29-01-2010, 14:55
Jest jeszcze jeden aspekt problemu pod nazwą solary czy też może szerzej ochrona atmosfery ziemi przed dwutlenkiem wegla i w konsekwencji efektem cieplarnianym. Najprawdopodobniej okazał się on fikcją a to co nam grozi to nowa epoka lodowcowa. Trzeba będzie promować wszystko to co produkuje CO2. Dużo CO2. W maglu mówili że będą ekologiczne dopłaty do pieców na węgiel a solary i pompy ciepła mają zostać zakazane jako nieekologiczne. Mówili też że każdy obywatel unii bedzie miał dobowy limit minimalny wydychanego CO2 ale tu już chyba przesadzili :)

andzia1617
30-01-2010, 11:44
No to serdeczne dzięki, chyba jednak zdecyduje się na założenie gazu

jorg1975
30-01-2010, 12:06
No to serdeczne dzięki, chyba jednak zdecyduje się na założenie gazu

czemu tak szybko rezygnujesz?

To że nam się nie opłaca nie znaczy,że Tobie nie będzie. Jets uWas dofinansowanie? Wtedy może się opłacać, ba nawet sądzę,że będzie.

Trzeba sobie zrobić rachunek. Może się kąpiecie co 4 godziny, albo wodę w basenie ogrodowym podgrzewasz. Wszystko zależy od zużycia.

Pozdrawiam

Lechiti
30-01-2010, 16:19
A czy orientujecie się realnie jak wygląda kwestia dofinansowania instalacji kolektorów? Zdaje się że leży to w gestii samorządów lokalnych, czyli jak gmina nie bardzo ma środki to może nie być takiej mozliwości..

aadamuss24
30-01-2010, 18:31
Realnie w każdej gminie inaczej.

adi_
30-01-2010, 18:57
m solary nie sa drogie tak samo piec na co nie jest drogi
tylko wszystko co dotyczy podlaczenia sporo kosztuje i to dlatego wydaja sie solary droga sprawa (http://www.allegro.pl/item891063805_kolektory_prozniowe_sloneczne_solary _20_rur.html ) za 1890 solar a ze to rdzewieje po 5 latach ???????? no a ile aluminium i miedz wytrzyma da mrozie i szklo i pcv przeznaczone do tego 5 lat czy moze 50 nie jest to jednak perpetum mobile ale znacznie ciekawsze od gazu
koszt dla 3 osobowej rodziny ze zbiornikiem 400 l 8400 zl http://www.allegro.pl/item890758184_zestaw_solarny_solary_kolektor_kolek tory_dla4osob.html

krzyk123
30-01-2010, 20:01
koszt dla 3 osobowej rodziny ze zbiornikiem 400 l 8400 zl http://www.allegro.pl/item890758184_zestaw_solarny_solary_kolektor_kolek tory_dla4osob.html
+ koszt montażu.

Warto rozważyć jedynie przy ogrzewaniu prądem/gazem płynnym/olejem.

Przy gazie ziemnym/węglu nie ma szans na zwrot w rozsądnym czasie.

adi_
30-01-2010, 20:29
no w sumie wszystko plus koszt montazu
latem jak dlamnie fajna sprawa nie martwie sie o opal a zima zawsze cos podgzeje sam na tym mysle ale wieksza ilosc

amber
31-01-2010, 00:25
Zimą podgrzeje jak nie będą zasypane śniegiem a latem i zimą działają jak świeci słońce

adi_
31-01-2010, 01:57
a piec jak ma opal gazowiec jak jest podlaczony do gazu i takie tam jeszcze dyrdymaly
a tak powaznie to zima i lato ma zmienny kont padania promieni slonecznych
jak by sie ktos chcial bardziej zaglebic w temat a nie odrazu odzucac bo drogi

niktspecjalny
31-01-2010, 05:54
no w sumie wszystko plus koszt montazu
latem jak dlamnie fajna sprawa nie martwie sie o opal a zima zawsze cos podgzeje sam na tym mysle ale wieksza ilosc

:o :o :o .Zacznij pisać ze znakami polskimi bo dobrze prawisz ale nie zawsze jak dla mnie czytelnie.Mam solary i na wiosnę dokładam następne.Zimą tylko trzeba pomyśleć o zalegającym śniegu.

adi_
31-01-2010, 10:09
oki
postaram sie to zrobic dla ciebie
ja niestety jeszcze niemam solarow
ale dosc sporo szukam w tym temacie
i jeden nasz forumowicz napisal ze z oblodzeniem radzi sobie nastepujaco
mianowicie cofa do solarow plyn i on podczas gdy na nich jest lud snieg nagzewa je i sam lod z nich splywa
nie wiem jak czesto trzeba taka operacje powtazac ale to tylko zalezy od nas pewnie
bo jak masz solary i bufor lub zbiornik na wode to starczy tego zmagazynowac i nie trzeba bawic sie codzien
pozdrawiam

amber
31-01-2010, 20:16
Ten sposób jest skuteczny jak jest niewielka ilość śniegu na solarach jak napada kilkadziesiąt cm. śniegu to pozostaje czekać do odwilży lub łopata .

ponadczas
01-02-2010, 10:48
Tutaj (http://www.watt.pl/content/view/193/255/lang,polish) masz jak to działa na żywo. Uprzedzam - strona jednego z producentów solarów.

jarook
01-02-2010, 11:23
Przepraszam, a dom to kiedy się zwraca??
Chodzi chyba o nasz i naszej rodziny komfort mieszkania, życia. Jak dla mnie to solary to odrobina lenistwa w okresie letnim (gdy nie używamy pieca) przy produkcji CWU bo w CO nie muszę palić by mieć się jak umyć czy wykąpać. Wiele rzeczy, które kupimy nam się nie zwróci albo po wieloletnim użytkowaniu. Chodzi o naszą wygodę i radość jaką to nam i naszej rodzinie da w przyszłości.

krzyk123
01-02-2010, 11:45
Tu jest ciekawe rozwiązanie:
http://www.allegro.pl/item894291908_zasobnik_zbiornik_bojler_pompa_ciepl a_kolektor.html

Połączenie pompy ciepła i solarów.

bladyy78
01-02-2010, 12:04
Każdy patrzy kiedy się solary zwrócą a na to trzeba patrzeć pod innym kątem. Jak ktoś ma gaz to solary zbędne, bo wodę podgrzeje w momenci kiedy ja potrzebuje, ale sprawa się komplikuje jak ktoś ma kocioł na opał stały i żeby w lecie mieć ciepła wodę musi w nim zapalić. Jeszcze gorzej maja się Ci co grzeją kominkiem bo muszą posiedzieć troszkę przy tym kominku żeby mieć ciepłą wodę. Dlatego na solary trzeba patrzeć nie pod kątem czy się to zwróci tylko czy będzie nam się chciało i czy mamy czas na to żeby grzać kotłem zasobnik w lecie. Teraz już na allegro są solary próżniowe 24 rury za niecałe 900zł wiec koszt ich już nie jest taki wielki a wygoda ogromna. I nawet jak po 10 latach bidze je trzeba wymienić na nowe to i tak warto.

krzyk123
01-02-2010, 12:19
Jeszcze gorzej maja się Ci co grzeją kominkiem bo muszą posiedzieć troszkę przy tym kominku żeby mieć ciepłą wodę.

To prawda. Rozpalanie w kominku w czasie upalnego lata to musi byc niezły hardcore ;-)

am76
01-02-2010, 12:24
Tu jest ciekawe rozwiązanie:
http://www.allegro.pl/item894291908_zasobnik_zbiornik_bojler_pompa_ciepl a_kolektor.html

Połączenie pompy ciepła i solarów.
Wyjątkowo niefajne połączenie - w zimie ani pompa ani solary nie będą działać.

krzyk123
01-02-2010, 12:29
Tu jest ciekawe rozwiązanie:
http://www.allegro.pl/item894291908_zasobnik_zbiornik_bojler_pompa_ciepl a_kolektor.html

Połączenie pompy ciepła i solarów.
Wyjątkowo niefajne połączenie - w zimie ani pompa ani solary nie będą działać.

A to czemu? Przecież pompa zaciąga ciepło z powietrza w pomieszczeniu w którym stoi i w zimie jak najbardziej będzie działać (no chyba, że wystawisz to do nieogrzewanego garażu).

zbigmor
01-02-2010, 12:33
Każdy patrzy kiedy się solary zwrócą a na to trzeba patrzeć pod innym kątem. Jak ktoś ma gaz to solary zbędne, bo wodę podgrzeje w momenci kiedy ja potrzebuje, ale sprawa się komplikuje jak ktoś ma kocioł na opał stały i żeby w lecie mieć ciepła wodę musi w nim zapalić. Jeszcze gorzej maja się Ci co grzeją kominkiem bo muszą posiedzieć troszkę przy tym kominku żeby mieć ciepłą wodę. Dlatego na solary trzeba patrzeć nie pod kątem czy się to zwróci tylko czy będzie nam się chciało i czy mamy czas na to żeby grzać kotłem zasobnik w lecie. Teraz już na allegro są solary próżniowe 24 rury za niecałe 900zł wiec koszt ich już nie jest taki wielki a wygoda ogromna. I nawet jak po 10 latach bidze je trzeba wymienić na nowe to i tak warto.



Niestety to błędne myślenie. Solary nie zabezpieczą nas przed brakiem konieczności uruchomienia czegoś do podgrzania CWU w 100%, a zamiast solarów znacznie prościej i taniej jest używać np. boilera elektycznego. OpłacalnośC należy obliczać w stosunku do czegoś, co możemy używać w zamian ze wszystkimi tego konsekwencjami. Oczywiście są sytuacje, że nawet solary stają się opłacalne, ale nie w typowym przypadku (domek jednorodzinny z typowym zużyciem wody użytkowej budowany na kredyt).

bladyy78
01-02-2010, 13:39
Jak ktoś ma 4 osobową rodzinkę i chce w lecie ogrzewać prądem wodę to koszty już są znaczne i solar się opłaca w tym momencie zamontować. Wszystko wiec zależy od tego ile tej ciepłej wody zużywamy. Solary nawet w pochmurne dni pracują i nawet jak tylko dogrzeją wodę do 25*C to i taka jest dobrze, zawsze można sobie wtedy włączyć grzałkę i dogrzać wodę do takiej temp. jaka nam odpowiada, lub przepalić w kotle czy kominku.
Akurat ogrzewanie prądem wody to najdroższa alternatywa.

mario1976
01-02-2010, 13:51
Witam czy ktoś może ma solary? Czy to dobra rzecz? Jaki to jest koszt? Potrzebuje ich tylko do ogrzania ciepłej wody dla rodziny czteroosobowej

Ja mam gaz i rodzinę 2+2....solary mi się niestety niechcą skalkulować. A pisze niestety bo nasza gmina stara się o środki z UE i mają dofinansować 85% inwestycji. Solar + montaż wszystkiego i zgranie tego z moim piecem + zasobnik 250-400l ma nas kosztować 2500 pln. reszte płaci UE. Z tego co mówili na spotkaniu w gminie i czytałem w sieci solar przy średniej rodzinie (2+2) załatwia 80-90% zapotrzebowania na przygotowanie CWU w miesiącach 03-10 lub 50% rocznie. Za przygotowanie wody mam rachunki około 80-100 mc. Do tego dochodzi jak wyliczyli fachowcy na spotkaniu gminnym 40zł/rok za prąd do pompek i średniorocznie kilkadziesiąt pln za wymianę po kilku latach glikolu. Do tego przegląd raz w roku za 100 pln.

Wydając 1000 rocznie na gaz do przygotowania wody mój zysk roczny to 500 pln. Dzieląc przez 2500 i dodając kasę za serwis, prąd do pompek i ten glikol to mi się to pewnie po około minimum 6 latach zwraca - zakładająć, ze w miedzyczasie nic się nie popsuje, panowie przy montażu nie zdewastują mi poddasza, dachu etc.

Tak więc nie rozumiem jak to się może opłacić jak ktoś ma małą rodzinę i ogrzewa gazem i płaci za solar + montaż 100 %. Trzyma się to kupy jak ludzie majątek na podgrzanie ciepłej wody wydają.

Inka Opole
01-02-2010, 17:28
No mario1976 jak dla Ciebie zwrot z inwestycji ktory nastepuje po okolo 5-6 lat max jest niesatysfakcjonujacy to juz sam nie wiem co powiedziec..rozumiem ze problemem jest kiedy zwrot nastepuje np po 15 latach..ale po 5? i to pod warunkiem ze inne zrodla nie pojda do gory a raczej na to sie zanosi..
pozdr
rafal

mario1976
01-02-2010, 17:45
No mario1976 jak dla Ciebie zwrot z inwestycji ktory nastepuje po okolo 5-6 lat max jest niesatysfakcjonujacy to juz sam nie wiem co powiedziec..rozumiem ze problemem jest kiedy zwrot nastepuje np po 15 latach..ale po 5? i to pod warunkiem ze inne zrodla nie pojda do gory a raczej na to sie zanosi..
pozdr
rafal

5-6 lat jeżeli przy montażu nie popsują mi czegoś na dachu, KG lub cholera wie jeszcze czego. Jak zamawiam coś sam i mam wpływ na wybór wykonawcy to wiem czego egzekwować. Jak będzie to załatwiane hurtem przez gminę i zwraca mi się to przy najlepszych wiatrach po 5-6 latach (zakładam, ze nic się nie popsuje i pewnego dnia nie dołożę następnych 500 pln) to ja osobiście w to nie wchodzę. Tak jak pisałem jakbym wydawał na CWU 200-300 mc to jak najbardziej. Przy 80-100 to już średnio.

krzyk123
01-02-2010, 17:55
No mario1976 jak dla Ciebie zwrot z inwestycji ktory nastepuje po okolo 5-6 lat max jest niesatysfakcjonujacy to juz sam nie wiem co powiedziec..rozumiem ze problemem jest kiedy zwrot nastepuje np po 15 latach..ale po 5? i to pod warunkiem ze inne zrodla nie pojda do gory a raczej na to sie zanosi..
pozdr
rafal

Większość ludzi to by po rękach całowało za taką propozycję :-?

Inka Opole
01-02-2010, 17:59
No dokladnie:)
a powaznie to 2tys czy 2,5 tys zl za solary i zwrot w granicach 5 lat (potem juz zaczynaja zarabiac) to jest dobra propozycja...u siebie wlasnie z dofinasowaniem tak mialem..i po przeliczeniu wyszlo mi ze oplaca sie jak najbardziej...ale Ty masz moze wieksze i szybsze zwroty z inwestycji
tyle ze to okolo 20% a tu juz porzadny zarobek
pozdr
rafal

adi_
01-02-2010, 19:49
amber kilkadziesiat centymetrow sniegu nie utrzyma sie na plycie solara ustawionego pod kontem 40 stopni a jak podgzejesz solar ciepla woda to caly snieg pod swoim ciezarem zsunie sie hyba ze ma mozliwosc zakotficzenia ale to i latem wtedy powinien byc na solarach :D

kerado28
01-02-2010, 22:13
Po 5 latach się zwraca - pewnie jeśli grzejesz gazem z cysterny...
U mnie np. - palę węglem, bo muszem - z symulacji finansowej wynika, że dobre solary zamortyzują się po 15-20 latach (zakładając bezawaryjną pracę oczywiście).
Inna sprawa. że gdybym miał kasę i nie miał na co innego wydać, dla komfortu pewnie bym założył... 8)
Co to znaczy dobre solary - skoro 99% wszystkich firm na świecie produkuje np. tuby próżniowe w Chinach.
Koszt zestawów solarnych próżniowych dla 4-5 osobowej rodziny z montażem to ok. 10-12tys. (można i drożej... ale po co?)
Pompa ciepła do wody użytkowej np. firmy Dimplex BWP 30HLW - koszt ok. 7,5 - 9tys - jeśli ktoś zna podstawy hydrauliki zamontuje sam, jeśli nie to hydraulik zrobi to ok. 1-2tys.
A koszt sumaryczny rocznie za grzałki, pompki obiegowe wyniesie tyle samo.

adi_
02-02-2010, 19:38
wybacz ale o jakiej pompie ciepla muslisz ?

Pinok
02-02-2010, 19:59
Napisał wyraźnie moim zdaniem, konkretny typ.
Google znajdują w 5 sekund za 8tyś ten model.

kerado28
02-02-2010, 22:02
Napisał wyraźnie moim zdaniem, konkretny typ.
Google znajdują w 5 sekund za 8tyś ten model.
Generalnie pompy ciepła do CWU to alternatywa dla solarów. Można iść dalej tym tematem i zamiast montować kotłownie na cokolwiek, zamontować pompe ciepła do ogrzania domu i ciepłej wody użytkowej. Bardziej efektywne, a koszty np. ( kotłowni węglowej, gazem itp.) + solary - to w porównywalenj cenie lub niewiele większej mozna zakupić pompe ciepła z kolektorem poziomym dla całego domu. Pompa z pionowym kolektorem jest stosunkowo droższa, natomiast powietrzna.... nie polecałbym jako jedyne źródło ogrzewania domu. :wink:
Więc, jeśli ktoś buduje dom, to warto się nad tym zastanowić.

kerado28
02-02-2010, 22:05
Napisał wyraźnie moim zdaniem, konkretny typ.
Google znajdują w 5 sekund za 8tyś ten model.
Ja pisze o pompie, a Ty grzejesz dom pompą :P
Jaki wielkościowo masz dom ? Zadowolony jesteś?

niktspecjalny
03-02-2010, 06:19
amber kilkadziesiat centymetrow sniegu nie utrzyma sie na plycie solara ustawionego pod kontem 40 stopni a jak podgzejesz solar ciepla woda to caly snieg pod swoim ciezarem zsunie sie hyba ze ma mozliwosc zakotficzenia ale to i latem wtedy powinien byc na solarach :D

:o :o :o Chyba to twoje zakotwiczenie i podgrzewanie nie współgrają ze sobą. 8) 8) 8) Z całym szacunkiem ,,,nie dość ,że z takimi bykami to jeszcze piszesz nie prawdę.Kąt nachylenia solarów 45 st.Solary próżniowo rurowe.Zapora dla zalegającego śniegu tylko na dolnej listwie ale niewielka.Próba grzania glikolem mało skuteczna.


Co to ma znaczyć???

.....jak podgzejesz solar ciepla woda to caly snieg.....

Pinok
03-02-2010, 10:45
Napisał wyraźnie moim zdaniem, konkretny typ.
Google znajdują w 5 sekund za 8tyś ten model.
Ja pisze o pompie, a Ty grzejesz dom pompą :P
Jaki wielkościowo masz dom ? Zadowolony jesteś?

Polecam wątek
http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-spostrzezenia-uwagi,t66186-11040.htm

Dom 140m2 (160 po podłogach), 20cm styro na ścianach, 11cm w podłodze, 25cm wełny średnio w dachu.
Tak jestem zadowolony ;)

artelpro
13-02-2010, 16:42
Witam serdecznie. Jestem nowym użytkownikiem forum. Czytałem ten wątek i chce się wypowiedzieć w kwestii zalegania śniegu. Krótko taki problem w moim przypadku nie istnieje. Użytkuję zestaw solarny pierwszy sezon jeszcze nie wiem jak będzie sprawował się w lecie ale jeśli chodzi o aktualnie trwający sezon zimowy raczej się sprawdza. Użytkuję solary rurowe próżniowe. Wszyscy doskonale widza co dzieje się na zewnątrz jaką mamy masę śniegu w tym roku nie zaobserwowałem u siebie na kolektorze ani odrobinę śniegu. automatyka sama sobie z tym radzi nawet nie wiem kiedy to się odbywa. Cały czas są czyściutkie. Zresztą jak może zalegać śnieg na rurach (jak wiadomo rura jest okrągła) pomiędzy rurami nic nie ma dopiero pod kolektorem dach (w moim przypadku blachodachówka) na dzień dzisiejszy cały dach pokryty jest 20cm warstwą śniegu a na kolektorze czyściutko. i jeszcze jedna kwestia ktoś wcześniej pisał że raz słońca jest mniej raz więce i nie wiadomo jak to może działać. Ja osobiście polecam. Jest zima chwilami -15 -20 stopni a mój kolektor podgrzewa wodę w zasobniku 350 litrów do temperatury około 25 stopni. Jeśli to nie jest oszczędność no to nie rozumiem.

krzyk123
13-02-2010, 16:54
Ja osobiście polecam. Jest zima chwilami -15 -20 stopni a mój kolektor podgrzewa wodę w zasobniku 350 litrów do temperatury około 25 stopni. Jeśli to nie jest oszczędność no to nie rozumiem.

Napisz jaki był koszt inwestycji, ile wydajesz na prąd do pompki, o ile mniej płacisz za podgrzewanie CWU. Wtedy się dopiero okaże czy "oszczędzasz" ;-)

artelpro
13-02-2010, 18:52
Niestety nie mam takich wyliczeń na dzień dzisiejszy, jak wspomniałem użytkuję ten zestaw pierwszy sezon ale zauważyłem że pompka działa około 4 godzin na dobę w godzinach 11-14, nie wiem jak będzie to wyglądało latem ale liczę na to że nie będę musiał uruchamiać pieca (ekogroszek). Za zestaw solarny zapłaciłem 7300zł (komplet kolektor rurowy - 30 rur wraz z zasobnikiem 300 litrów) montaż 1300 zł

zbigmor
13-02-2010, 21:07
Jeśli wszędzie masz śnieg, a na panelach nie to od zysku odlicz koszt ich ogrzewania, bo tak pewnie ta automatyka działa.
Latem pewnie nie będziesz musiał uruchamiać kotła (i to jest duży plus), ale finansowo to widzę jako porażkę (ale pewnie nie zysk finansowy był celem.)

lilka.w
13-02-2010, 21:22
Chcę pocieszyć tych,ktorzy boją się problemów na dachu ,z montażem,etc.Zazwyczaj solary montują panowie,ktorzy mają pewien poziom edukacji, i o ile nie weźmiemy pierwszego lepszego "pana Ziutka" ,nie powinno być kłopotów.My bez trudu znaleźliśmy solidnego fachowca w Legionowie- mogę polecić na priva.

kerado28
13-02-2010, 22:27
Napisz jaki był koszt inwestycji, ile wydajesz na prąd do pompki, o ile mniej płacisz za podgrzewanie CWU. Wtedy się dopiero okaże czy "oszczędzasz" ;-)
Ale się ludzie czepili tych pompek :wink:
Zużycie pompki obiegowej na drugim biegu to 45W, czyli ok. 10 godzin pracy pompki to koszt 0,1575zł, biorąc pod uwagę, że pompka pracuje 250 dni po 10 godzin dziennie, to koszt całoroczny wyniesie 39zł, acha do tego automatyka ok. 3-5watt, czyli będzie z 7zł rocznie - Straszne wydatki :lol:

kerado28
13-02-2010, 22:28
Latem pewnie nie będziesz musiał uruchamiać kotła (i to jest duży plus), ale finansowo to widzę jako porażkę (ale pewnie nie zysk finansowy był celem.)
A dlaczego uważasz to jako porażke?

bizon_3
14-02-2010, 05:25
Przepraszam, a dom to kiedy się zwraca??
Chodzi chyba o nasz i naszej rodziny komfort mieszkania, życia. Jak dla mnie to solary to odrobina lenistwa w okresie letnim (gdy nie używamy pieca) przy produkcji CWU bo w CO nie muszę palić by mieć się jak umyć czy wykąpać. Wiele rzeczy, które kupimy nam się nie zwróci albo po wieloletnim użytkowaniu. Chodzi o naszą wygodę i radość jaką to nam i naszej rodzinie da w przyszłości.

Myślę, że to jest kwintesencja sprawy!
Myślę, że żaden dom nigdy nikomu się nie zwróci, chyba, że buduje go na sprzedaż :wink:
Za lat X będzie trzeba: reperować dach, wymieniać kocioł, montować nową rynnę itd itd. A myślę, że bardziej się opłaca to naprawić niż dać chałupce popaść w ruinę :wink: a to są dodatkowe wydatki
Ceny energi jak co roku w styczniu będą iść w górę, nie mówiąc już o dywersyfikacji. Przy takiej zimie i pozrywanych kilometrach lini wysokiego napięcia osoby grzejące cwu prądem chyba mają problemy...
Dlatego wolałem zakupić zestaw solarny (nawet jeśli mi się nie zwróci), a zrezgnowac z metra glazury za 300 zł na rzecz 50 zł kafelków, wanny z hydromasażem za 4 tysie i kupić zwykłą za 1 tyś.
Poza tym spokój ducha jest BEZCENNY :D

krzyk123
14-02-2010, 09:40
Myślę, że to jest kwintesencja sprawy!
Myślę, że żaden dom nigdy nikomu się nie zwróci, chyba, że buduje go na sprzedaż :wink:
Za lat X będzie trzeba: reperować dach, wymieniać kocioł, montować nową rynnę itd itd. A myślę, że bardziej się opłaca to naprawić niż dać chałupce popaść w ruinę :wink: a to są dodatkowe wydatki
Ceny energi jak co roku w styczniu będą iść w górę, nie mówiąc już o dywersyfikacji. Przy takiej zimie i pozrywanych kilometrach lini wysokiego napięcia osoby grzejące cwu prądem chyba mają problemy...
Dlatego wolałem zakupić zestaw solarny (nawet jeśli mi się nie zwróci), a zrezgnowac z metra glazury za 300 zł na rzecz 50 zł kafelków, wanny z hydromasażem za 4 tysie i kupić zwykłą za 1 tyś.
Poza tym spokój ducha jest BEZCENNY :D

Wszystko fajne, tylko bez prądu Twoje solary też raczej do niczego się nie przydadzą ;-)

zbigmor
14-02-2010, 10:54
Latem pewnie nie będziesz musiał uruchamiać kotła (i to jest duży plus), ale finansowo to widzę jako porażkę (ale pewnie nie zysk finansowy był celem.)
A dlaczego uważasz to jako porażke?


Nie jako porażkę, ale jako finansową porażkę. Wystarczy policzyć koszty i zyski i już wiadomo dlaczego. U każdego będzie to lekko inaczej wyglądało, ale generalnie większy komfort za niższą cenę uzyskamy używając nawet boilera elektrycznego. 8600zł w kredycie na 6% daje rocznie 516zł kosztów obsługi kredytu. Prąd do pompki już ktoś policzył - 50zł. Tyle to ludzie płacą za prąd do ogrzania wody przez pół roku bez żadnych kosztów inwestycyjnych.

kerado28
14-02-2010, 11:22
Tyle to ludzie płacą za prąd do ogrzania wody przez pół roku bez żadnych kosztów inwestycyjnych.
Chyba Ciebie troszkę poniosło.....
A w jaki sposób to obliczyłeś??
Podaj wzór.
Bo mi nijak to nie wychodzi, chyba, że zużycie miesięczne wody dla gospodarstwa domowego wynosi 0,5 m3.

kerado28
14-02-2010, 11:28
A jak się już rozpisałem to dokończe wątek 50zł za 6 miesięcy grzania grzałką.....

Skoro grzałka ma np. 2KW to jej praca w ciągu doby po 6 godzin (podgrzanie np. bufora do 55 stopni) wody- koszt 4,8zł na dobe!!

Co mnożąc przez 180 dni (wspomniane pół roku) daje nam kwote 864zł.

Więc gdzie Ci wyszło 50zł???

artelpro
14-02-2010, 11:33
Jeśli chodzi o zaniki dostaw energii elektrycznej to kolega jest w błędzie.
Zamierzam postawić małego UPS (urządzenie do podtrzymania napięcia) które spokojnie pociągnie moją pompkę od solaru natomiast grzałki do bojlera nie pociągnie no chyba że postawimy nie wiadomo jak wielki UPS. Mieszkam na wiosce i problem z dostawą energii elektrycznej występuje często więc musiałbym się nie myć korzystając tylko z bojlera na prąd.

zbigmor
14-02-2010, 12:43
A jak się już rozpisałem to dokończe wątek 50zł za 6 miesięcy grzania grzałką.....

Skoro grzałka ma np. 2KW to jej praca w ciągu doby po 6 godzin (podgrzanie np. bufora do 55 stopni) wody- koszt 4,8zł na dobe!!

Co mnożąc przez 180 dni (wspomniane pół roku) daje nam kwote 864zł.

Więc gdzie Ci wyszło 50zł???


Jak już się rozpisałeś do odpiszę. :)
Koszt dotyczył sumy prądu za pompkę i koszt obsługi kredytu co daje około 550zł i jest to jak najbardziej realna kwota do zapłącenia za podgrzanie wody boilerem elektrycznym przez pół roku. Przy 2 taryfach można sporo tą kwotę obniżyć. Tak, czy owak nawet tej kwoty rocznie nie zaoszczędzimy kupując solary. Czy warto wydać dodatkowo 8000zł (nawet jeśli są to wszystkie koszty), aby zaoszczędzić 200-300zł/rok?


Sama zasada działania trochę odstrasza. Najwięcej ciepłej wody uzyskamy wtedy, gdy jej najmniej potrzebujemy, a wtedy, gdy jej najbardziej potrzebujemy nie uzyskamy wcale.

kerado28
14-02-2010, 12:53
Nie bardzo rozuemim kwote 550zł? Skoro bierzesz np. 10000zł kredytu w BOŚ na 2,8% to przepłacasz 280zł rocznie. Jeśli masz rozwojową gmine należącą do "zielonej gminy" to dostaniesz dotacje na ekologie ok. 30% więc przepłacasz 196zł rocznie.

bizon_3
14-02-2010, 13:12
Myślę, że to jest kwintesencja sprawy!
Myślę, że żaden dom nigdy nikomu się nie zwróci, chyba, że buduje go na sprzedaż :wink:
Za lat X będzie trzeba: reperować dach, wymieniać kocioł, montować nową rynnę itd itd. A myślę, że bardziej się opłaca to naprawić niż dać chałupce popaść w ruinę :wink: a to są dodatkowe wydatki
Ceny energi jak co roku w styczniu będą iść w górę, nie mówiąc już o dywersyfikacji. Przy takiej zimie i pozrywanych kilometrach lini wysokiego napięcia osoby grzejące cwu prądem chyba mają problemy...
Dlatego wolałem zakupić zestaw solarny (nawet jeśli mi się nie zwróci), a zrezgnowac z metra glazury za 300 zł na rzecz 50 zł kafelków, wanny z hydromasażem za 4 tysie i kupić zwykłą za 1 tyś.
Poza tym spokój ducha jest BEZCENNY :D

Wszystko fajne, tylko bez prądu Twoje solary też raczej do niczego się nie przydadzą ;-)

Zawsze można UPSik postawić jak napisał artelpro.

Mi akurat zanik energi raczej nie grozi, ale myślę też o małym agregacie prądotwórczym :D

krzyk123
14-02-2010, 16:27
Myślę, że to jest kwintesencja sprawy!
Myślę, że żaden dom nigdy nikomu się nie zwróci, chyba, że buduje go na sprzedaż :wink:
Za lat X będzie trzeba: reperować dach, wymieniać kocioł, montować nową rynnę itd itd. A myślę, że bardziej się opłaca to naprawić niż dać chałupce popaść w ruinę :wink: a to są dodatkowe wydatki
Ceny energi jak co roku w styczniu będą iść w górę, nie mówiąc już o dywersyfikacji. Przy takiej zimie i pozrywanych kilometrach lini wysokiego napięcia osoby grzejące cwu prądem chyba mają problemy...
Dlatego wolałem zakupić zestaw solarny (nawet jeśli mi się nie zwróci), a zrezgnowac z metra glazury za 300 zł na rzecz 50 zł kafelków, wanny z hydromasażem za 4 tysie i kupić zwykłą za 1 tyś.
Poza tym spokój ducha jest BEZCENNY :D

Wszystko fajne, tylko bez prądu Twoje solary też raczej do niczego się nie przydadzą ;-)

Zawsze można UPSik postawić jak napisał artelpro.

Mi akurat zanik energi raczej nie grozi, ale myślę też o małym agregacie prądotwórczym :D

Czyli do ceny solarów dorzucamy jeszcze koszt UPSa (lub nie daj Bóg generatora).
Powiem Wam, że rentowności inwestycji to raczej nie poprawi :D

kerado28
14-02-2010, 16:38
A co się stanie jeśli zabraknie prądu i nie ma UPSa?

zbigmor
14-02-2010, 20:13
Nie bardzo rozuemim kwote 550zł? Skoro bierzesz np. 10000zł kredytu w BOŚ na 2,8% to przepłacasz 280zł rocznie. Jeśli masz rozwojową gmine należącą do "zielonej gminy" to dostaniesz dotacje na ekologie ok. 30% więc przepłacasz 196zł rocznie.

Do obliczeń brałem typowy kredyt na 6%. Jeśli jest możliwość kupić taniej, czy pożyczyć taniej to tylko się cieszyć. Należy jednak pamiętać o tym, że ten kredyt to nie tylko odsetki, że nie jest instalacja wieczna, że przy prądzie 2-taryfowym oszczędzamy solarami sporo mniej. Każdy musi policzyć indywidualnie, ale powtórzę obliczenia dla mojego przypadku:
- używając cały rok zwykłego boilera elektrycznego na prąd wydawałem około 1000złrocznie. Mając dwie taryfy jest to około 500zł rocznie. Solarami możę zaoszczędzę jakieś 40% (koszt prądu i czas pracy efektywnej), czyli jakieś 200zł. Jaki kredyt bym nie brał to do solarów zawsze dopłacam. I to dla obliczeń przy podgrzewaniu wody prądem. Skoro się nie zgadzasz (a masz prawo) to przedstaw swoje obliczenia.

jołbrader
15-02-2010, 10:05
hmmm....
pewnie się naraże
ale cała dyskusja o opłacalnosci jest smieszna bo
wiekszosć rezczy sie nie zwraca
nie zwraca sie Jaguar na podjezdzie a wrecz błyskawicznie traci wartośc
nie zwracaja sie wycieczki zagraniczne
nie zwracaja sie polskie nadwymiarowe domy
itd itp
:D
a wy tutaj dyskutujecie o opłacalnosci wydatkowania paru tysi .....
przy czym kazdy porównuje nie do końca tak samo
pewnie jak juz do domu podłaczyłeś gaz i kupiłes piec to interes słaby
ale jak nie zapłacisz za przyłącze gazu nie zapałcisz za piec do CO
to temat warty jest rozważenia

zbigmor
15-02-2010, 10:27
hmmm....
pewnie się naraże
ale cała dyskusja o opłacalnosci jest smieszna bo
wiekszosć rezczy sie nie zwraca
nie zwraca sie Jaguar na podjezdzie a wrecz błyskawicznie traci wartośc
nie zwracaja sie wycieczki zagraniczne
nie zwracaja sie polskie nadwymiarowe domy
itd itp
:D
a wy tutaj dyskutujecie o opłacalnosci wydatkowania paru tysi .....
przy czym kazdy porównuje nie do końca tak samo
pewnie jak juz do domu podłaczyłeś gaz i kupiłes piec to interes słaby
ale jak nie zapłacisz za przyłącze gazu nie zapałcisz za piec do CO
to temat warty jest rozważenia


Bo opłacalność się określa w stosunku do czegoś, a i tak nie zawsze można ją określić bo czasami decydują inne czynniki (jak komfort).
Obliczenie opłacalności urządzenia zastępującego inne urządzenie (jak w wypadku solarów) jest jak najbardziej do wykonania i warto je zrobić.

Gregorek26
04-03-2010, 13:40
Witam.
Wyliczanie oplacalnosci i zwrotu jest bardzo problematyczna.
U siebie w domu mam pompe AX Danfosa kominek Makrotermu i prawie 6m2 Watt CPC. koszty instalacji nie sa male, ale w nocy dziala pompa(nocna taryfa) w dzien jak potrzeba kominek(prawie caly czas) i solary na ktore ma wplyw tylko slonce. Powiem tak jak masz mozliwosci to warto zainwestowac w cos co daje wymierne korzysci(w czasie) , i naprawde wielka satysfakcje.
Dla porownania podam ze jest to domek o pow 126m2 i jest polowa blizniaka, wydaje miedzy 75 a 95 € co 2 miesiace za elektrycznosc, i ok 50€
na drewno do kominka , moj przemily sasiad wydaje miedzy 250€ a 350€ .
(Woda grzana elektrycznie,elektryczne podlogowe).
Warto warto a bedzie bardziej warto jak w polsce beda dostepne doplaty!
Pozdrawiam ! Gregor Z

zbigmor
04-03-2010, 14:06
Witam.
Wyliczanie oplacalnosci i zwrotu jest bardzo problematyczna.
U siebie w domu mam pompe AX Danfosa kominek Makrotermu i prawie 6m2 Watt CPC. koszty instalacji nie sa male, ale w nocy dziala pompa(nocna taryfa) w dzien jak potrzeba kominek(prawie caly czas) i solary na ktore ma wplyw tylko slonce. Powiem tak jak masz mozliwosci to warto zainwestowac w cos co daje wymierne korzysci(w czasie) , i naprawde wielka satysfakcje.
Dla porownania podam ze jest to domek o pow 126m2 i jest polowa blizniaka, wydaje miedzy 75 a 95 € co 2 miesiace za elektrycznosc, i ok 50€
na drewno do kominka , moj przemily sasiad wydaje miedzy 250€ a 350€ .
(Woda grzana elektrycznie,elektryczne podlogowe).
Warto warto a bedzie bardziej warto jak w polsce beda dostepne doplaty!
Pozdrawiam ! Gregor Z


A na czym polega ta problematyczność wyliczenia zwrotu inwestycji? Jedyne, co mi się kojarzy to być może brak wiedzy matematycznej ucznia gimnazjum. To proste wyliczenia na procentach, dodawaniu, odejmowaniu, mnożeniu i dzieleniu.
Chcesz mieć takie warunki to liczysz ile to kosztuje w danym czasie i porównujesz to do kosztów innego rozwiązania w tym samym czasie. Gdzie tu problem?

Gregorek26
04-03-2010, 16:17
Niestety nie jestem OSWIECONA GORA RANKINGU i nie wypowiadam sie na forum aby kogos urazic. Dla jednego czlowieka cos jest wartosciowe , a dla 2 nie ! I moim skromnym zdaniem kazdy powinien robic wszystko z glowa nie koniecznie z kalkulatorem. Polecam rozwiazania EKOLOGICZNE i patrzenie w przyszlosc! Co zostawimy naszym dzieciom ?? Czy to potrafisz obliczyc ? Ja nie!
Pozdrawiam Forumowiczow! GZ

zbigmor
04-03-2010, 17:04
Niestety nie jestem OSWIECONA GORA RANKINGU i nie wypowiadam sie na forum aby kogos urazic. Dla jednego czlowieka cos jest wartosciowe , a dla 2 nie ! I moim skromnym zdaniem kazdy powinien robic wszystko z glowa nie koniecznie z kalkulatorem. Polecam rozwiazania EKOLOGICZNE i patrzenie w przyszlosc! Co zostawimy naszym dzieciom ?? Czy to potrafisz obliczyc ? Ja nie!
Pozdrawiam Forumowiczow! GZ


Bardzo ciekawe podejście. Moi przodkowie już od małpy stosowali nieekologiczne źródła ogrzewania i jakoś populacja ludzka nie zmniejszyła się, a i pozostała część przyrody całkiem nieźle sobie radzi. Może tylko dinozałry wyginęły, ale czy na pewno z powodu braku instalacji solarnej? Szczerze wątpię.
Co zostawię dzieciom potrafię obliczyć, ale nie co do złotówki bo nie wiem jakie ceny na nieruchopmości będą obowiązywały w ówczesnym czasie.
Przypomnę, że wątek dotyczy solarów, a one ani z ekologią, ani tym bardziej ekonomią nie mają wiele wspólnego. Pozostaje jeszcze kwestia definicji ekologii no i tutaj można rozwinąć fantazję.

sSiwy12
04-03-2010, 17:22
Tak na marginesie 8)

A dlaczego to ekonomiczne myślenie nie dotyczy każdej dziedziny?
Przykład – bardzo proszę.
Do sprawnego poruszania się po mieście wystarczy malutki samochodzik, z silnikiem 500cm3 (a nawet mniejszym). Koszt zakupu, jak i wszystkie koszty eksploatacyjne – niziutkie. A jednak nie ma popytu na takie autka – to gdzie to ekonomiczne myślenie. :roll:

j-j
04-03-2010, 17:23
...
... dotyczy solarów, a one ani z ekologią, ani tym bardziej ekonomią nie mają wiele wspólnego. Pozostaje jeszcze kwestia definicji ekologii no i tutaj można rozwinąć fantazję.

Amen.


Tak na marginesie 8)

A dlaczego to ekonomiczne myślenie nie dotyczy każdej dziedziny?
Przykład – bardzo proszę.
Do sprawnego poruszania się po mieście wystarczy malutki samochodzik, z silnikiem 500cm3 (a nawet mniejszym). Koszt zakupu, jak i wszystkie koszty eksploatacyjne – niziutkie. A jednak nie ma popytu na takie autka – to gdzie to ekonomiczne myślenie. :roll:


Mała świadomość o istnieniu takich aut. Na poważnie- daj linka, jestem zainteresowany :)

pzrdr

zbigmor
04-03-2010, 17:39
Z chęcią kupiłbym samochód elektryczny lub na sprężone powietrze. Taki na dojazdy do pracy, czy sklepu. Nie dla ekologii tylko ekonomii. Warunek mam jeden - aby cena była adekwatna do tego co dostanę (Tesla na razie poza zasięgiem no i ekonomia pada). Szansa na to będzie dopiero, gdy się rozpowszechnią, a to nie nastąpi w ciągu kilku lat, ale wciąż mam nadzieję.

Gregorek26
04-03-2010, 19:09
nie zabardzo rozumiem! ale napewno wynika to z tego ze nie mamy tych samych przodkow , bo ja tam dziadka w zoo nigdy nie szukalem(nieobrazajac nikogo)! A jezeli solary pompy ciepla itp nie sa ekologiczne to jakie rozwiazania proponujecie?? Taniej palic smieci w piecu weglowym! tez cieplo bedzie i z ekologia za pan brat! :lol:
a co do autka to 1litrowym sobie poginam i wcale mi zle nie jest ! a i rowerkiem tez potrafie sie przemieszczac!
PS dyskusja bardzo jalowa , jak zwykle, szkoda czasu!
pozdrawiam GZ

zbigmor
04-03-2010, 20:16
Najpierw zastanów się co dla Ciebie oznacza określenie "ekologiczne" i wtedy można poważnie rozmawiać. Inaczej to bicie piany maniaka lub fanatyka. Co do przodków to ja pisałem o swoich, ale jeśli masz inną teorię niż Darwin to nie moja rzecz. Darwinowską też trudno udowodnić więc każda jest prawdopodobna.

lilka.w
04-03-2010, 22:03
A u mnie na solarze dziś 47 stopni.I bardzo dobrze- WIOSNA idzie ! :D

Gregorek26
05-03-2010, 07:19
wiosna ! moze to poprawi humory!
Ps. Podobno Darwin byl Pantoflarzem !
jakos trzeba walczyc z kompleksami! :lol:

RAPczyn
05-03-2010, 07:22
A u mnie na solarze dziś 47 stopni.I bardzo dobrze- WIOSNA idzie ! :D

Oj idzie, idzie :) w sobotę maksymalna zarejestrowana wynosiła 85stC.

Gregorek26
05-03-2010, 07:28
Witaj RAPczyn.
czy dla Ciebie solar to tez nieekologiczne ogrzewanie??
Pozdrawiam GZ

RAPczyn
05-03-2010, 07:49
Odpowiem przewrotnie, że to zależy :wink:

Są kolektory które w ciągu 1,1-1,3 roku oddają energię która została użyta do ich wyprodukowania, co więcej energia użyta do produkcji jest energią "zieloną" - takie kolektory na pewno są ekologiczne.

Np. bardzo dobry kolektor próżniowo-rurowy o powierzchni ~4,7m^2 może w ciągu roku zaoszczędzić 1,2kg dwutlenku siarki, 0,7kg tlenków azotu i około 1t dwutlenku węgla.

Gregorek26
05-03-2010, 11:52
58'C na solarze a 2'C na zewnatrz ! fajnie grzeje !

arturrex
05-03-2010, 13:15
Totalny idiotyzm
Solary za 7-10 tys są ekonomiczne i ekologiczne?
Nie zwrócą sie nigdy bez dopłat!!!
A patrzcie na materiały wykorzystane do ich produkcji -metale ciężkie !!!!
ekologiczne?
To jest tylko durna moda na ekologię.
ale to nic nie na wspólnego z ekologią, bo najpierw musi być to rozwiązanie ekonomiczne gwarantujące niskie zuzycie energi na wyprodukowanie urządzenia i jego funkcjonowanie.

A co do podrzewania zimą szyby w solarach wodą z zasobnika to jakaś głupota.
Solary sa dobrze izolowane wiec chyba ktoś sie tu popisał znajomością fizyki.

Rozwiązanie jakie u mnie funkcjonuje to kominek z dgp i z wymiennikiem cieplnym na kominku do grzania cwu w okresie ogrzewania, oczywiście ogrzewanie bojlera grawitacyjne,
A na wiosnę ruszam z budową własnego solara. Koszt materiałow to około 400-500zł-oczywiście obieg grawitacyjny.
Nie bedę miał wydajności na poziomie próżniowych, ale jak bedzie to wartość ok 50% to też wystarczy przy odpowiedniej powierzchni czynnej

PS owocnego lania wody na tym forum ja sie do tego nie nadaje

HenoK
05-03-2010, 13:54
ale to nic nie na wspólnego z ekologią, bo najpierw musi być to rozwiązanie ekonomiczne gwarantujące niskie zuzycie energi na wyprodukowanie urządzenia i jego funkcjonowanie.
....
A na wiosnę ruszam z budową własnego solara. Koszt materiałow to około 400-500zł-oczywiście obieg grawitacyjny.
Nie bedę miał wydajności na poziomie próżniowych, ale jak bedzie to wartość ok 50% to też wystarczy przy odpowiedniej powierzchni czynnej
Oczywiście zadbasz o niskie zuzycie energi na wyprodukowanie urządzenia.
Ciekawe jak określisz ile energii poszło na wyprodukowanie Twojego solara?
Mam nadzieję, że nie będziesz przy tym używał ciężkich metali, rozpuszczalników degradujących środowisko, itp.
W końcu ma to być ekologiczne rozwiązanie :).
Jak już zbudujesz, to pochwal się jaką sprawność ma Twoja instalacja i policz ile lat będą zwracać się nakłady energetyczne zużyte na jej stworzenie.

misiakulka
02-05-2010, 17:49
mam pytanie
planuję 2 solary na dachu. zamontować je przed ociepleniam poddasza użytkowego czy można po.
montaz tychże to duża rozpierducha dachu czy tak sobie. kolektory mają stać na dachówkach, a nie być wmontowane w połać.
we wtorek przychodzą do poddasza, może lepiej wezwać jeszcze hydraulików do tej intalacji solarnej?

aadamuss24
02-05-2010, 18:53
najpierw instalacja potem ocieplenie

misiakulka
02-05-2010, 22:44
ok