PDA

Zobacz pełną wersję : kupno dzialki



koner
29-01-2010, 19:15
witam
jestem zainteresowany kupnem pewnej dzialki,
sytuacja wyglada tak ze dzialka jest rolna
ma jakies 35 m szerokosci (przy drodze) i kilkaset dlugosci,
ja jestem zaiteresowany pierwszymi 1000 m
)te 35 m jest przy drodze wiec jezeli dzialka zostanie podzielona na mniejsze to tzeba zrobic droge dojazdowa od tej glownej drogi do nastepnych dzialek ktore beda za moja, i teraz ze wstepnych rozmow ze sprzedajacym wynika ze ja musze oddac czesc dzialki na pol szerokosci drogi a reszte sasiad( tylko ze on ma juz dom od wielu lat i porzadne ogrodzenie i pewnie nie bedzie chcial go cofac), zastanawia mnie czy przypadkiem nie jest tak ze to sprzedajacy musi zrobic droge do tych pozostalych dzialek.
)druga sprawa, dzialke trzeba podzielic na mniejsze, rozumiem ze to zadanie dla geodety, ale kto ma za to zaplacic ja czy sprzedajacy, bo on che zebym ja to zrobil i jaki to koszt
) trzecia sprawa, nie ma ksiegi wieczystej, czy to powazny problem i jakie sa koszta jak bede chcial zalozyc nowa
ogolnie jak na moje laickie oko to jest troche utrudnien, ale dzialka jest w dosc dobrym miejcu i w przyzwoitych pieniadzach wiec moze warto troche popertraktowac.
Jak widac nie mam doswiadczenia, bede bardzo wdzieczny za informacje.

pjr
31-01-2010, 21:42
dzialka jest rolna
Po co Ci działka rolna?

ja jestem zaiteresowany pierwszymi 1000 m
Przy podziale działki rolnej minimalna wielkość wydzielanej działki to 3000m2

te 35 m jest przy drodze wiec jezeli dzialka zostanie podzielona na mniejsze to tzeba zrobic droge dojazdowa od tej glownej drogi do nastepnych dzialek ktore beda za moja, i teraz ze wstepnych rozmow ze sprzedajacym wynika ze ja musze oddac czesc dzialki na pol szerokosci drogi a reszte sasiad( tylko ze on ma ju dom od wielu lat i porzadne ogrodzenie i pewnie nie bedzie chcial go cofac), zastanawia mnie czy przypadkiem nie jest tak ze to sprzedajacy musi zrobic droge do tych pozostalych dzialek.
Kwestia umowy między stronami.

druga sprawa, dzialke trzeba podzielic na mniejsze, rozumiem ze to zadanie dla geodety, ale kto ma za to zaplacic ja czy sprzedajacy, bo on che zebym ja to zrobil i jaki to koszt
Kwestia umowy między stronami ale dziwne by było jak byś płacił za podział wszystkich działek.

trzecia sprawa, nie ma ksiegi wieczystej, czy to powazny problem i jakie sa koszta jak bede chcial zalozyc nowa
Bywa tak, że nie ma księgi wieczystej, a jest zbiór dokumentów. A tutaj chodzi na pewno o to, że dla nowej działki nie ma księgi wieczystej. Zakładana jest ona po podpisaniu umowy do której musi być załączony wykaz zmian gruntowych oraz wypis i wyrys z rejestru gruntów. Założenie nowej księgi kosztuje 60 zł, Wypis i wyrys 120 zł, geodeta przy podziale zrobi wykaz zmian (podział od 1600zł). Wpisanie Ciebie do nowej księgi wieczystej 200 zł. Do tego taksa notarialna i podatek od czynności cywilno - prawnych płacony od wartości nieruchomości.
Nic skomplikowanego ale trzeba uzgodnić, kto za co płaci.
Powodzenia!

koner
01-02-2010, 16:26
Dziekuje za odpowiedz.


Po co Ci działka rolna?

Dzialka ma troche ponad 8000 m2 (calosc nie ma ksiegi wieczystej), sprzedawca chcial ja sprzedac w calosci, ja zaproponowalem ze moge kupic pierwsze 1000m, mialem taki plan zeby przeksztalcic ja na budowlana, problemow chyba by z tym nie bylo w wszedzie do okola sa domy od wielu lat a i na tej ziemi od wielu lat nie jest nic uprawiane (kiedys bylo zyto).
Rozumiem ze jak chce kupic tylko 1000 to sprzedawca musi calosc przeksztalcic i podzielic na dzalki i dopiero ja moge jedna kupic?

gkobe
02-02-2010, 15:12
Jezeli dzielic ziemie rolna na mniejsze niz 3000 kawałki to tylko sadowo wtedy gmina nic nie ma do gadania ze za mało ziemi by moc sie budowac
Moze troche dłuzej to trwa ale jest o wiele taniej ( pewnie juz sie powtarzam)

Nie musi całosci dzielic od razu (ale przy sadowym podziale nie ma to sensu)

Lepeij dowiedz sie jaka jest klasa ziemy zeby przez przekształcaniu nie zabankrutowac (500mkw moznat bezpłatnie przekształcic wieksze ilosci zaleza od cen zyta lub pszenicy lub jakos tak):P

pjr
02-02-2010, 15:46
Musisz sprawdzić w urzędzie gminy czy i co można na działce wybudować. Czy jest ważny plan zagospodarowania przestrzennego lub czy uzyskasz warunki zabudowy. Co jest pod ziemią (to już w geodezji)? Nie wiem co może mieć sąd do podziału ale jak jest taka możliwość... Ja sądów unikam.