PDA

Zobacz pełną wersję : zamarzbięty odpływ do szamba



kania86
30-01-2010, 08:44
witam wszystkich, a mianowicie tak jak w temacie zamarzł mi odpływ do szamba, proszę o radę czy można ten lód rozpuścić, chodzi mi o jakieś środki chemiczne bo zwykłą sól oraz sodę kaustyczną już sypałem do kanalizacji, dodam jeszcze że instalacja odpływowa jest wykonana z rur PCV, bardzo proszę o konkretne porady, z góry wielkie dzięki

bladyy78
30-01-2010, 09:06
Jak wsypałeś sól i nie pomogło to tylko mechanicznie możesz to przekuć.

30-01-2010, 10:16
jaka srednica rury ?

kania86
30-01-2010, 12:40
rura jest fi 100

30-01-2010, 14:21
nie wiem jaka masz możliwość dostać sie do korka lodowego od strony szamba
jesli jest wprowadz wąż maksymalnie w pobliże korka i wypłukiwanie wodą od strony szamba

jesli takiej mozliwości nie ma - sól i czekac ... :-?

wiaterwiater
30-01-2010, 14:53
jaka masz możliwość dostać sie do korka lodowego od strony szamba
jesli jest wprowadz wąż maksymalnie w pobliże korka i wypłukiwanie wodą od strony szamba

Najlepiej ciepłą.

kania86
30-01-2010, 15:17
od strony szamba nie ma możliwości dostania się do rury kanalizacji, gdyż właz ma po przekątnej stronie szamba i nie ma możliwości dostania się do tejże rury

Marek-B
30-01-2010, 16:53
U mnie zadziałała grzałka 2000W włożona w rewizję na środku rury. Chodziła prawie dwa dni , ale pooooszło.

kuba1r
30-01-2010, 17:04
Wprawdzie jest to nielgalne ale jeżeli wywzisz szmbo do oczyszczalni, zastosuj 5litry płynu do chłodnicy puszczając kibelkiem a potem dołożyć gorącej wody naprawdę gorącej też przez kibelek powinno w szybkim czasie ruszyć, a na wiosnę odkopać i dać w tym miejscu izolację ze styropianu na przyszłość nie powinno być kłopotów.

aadamuss24
30-01-2010, 17:51
Albo już teraz odkopać/odkuć ziemię na zewnątrz nad rurą i tam zrobić rewizję. pozdr adam

adi_
30-01-2010, 19:14
a pozatym fi100 to w srodku na zewnatrz to fi 160 i by nie zamarzlo a tak wogule wal ciepla wode to pusci doluz gzalke i poczekaj ewentualnie jesli wiesz gdzie to kolanko to nad nim rozpal ognisko to sie ziemia nagrzeje
( sory glupi pomysl ) POZDRAWIAM

adi_
30-01-2010, 19:14
a pozatym fi100 to w srodku na zewnatrz to fi 160 i by nie zamarzlo a tak wogule wal ciepla wode to pusci doluz gzalke i poczekaj ewentualnie jesli wiesz gdzie to kolanko to nad nim rozpal ognisko to sie ziemia nagrzeje
( sory glupi pomysl ) POZDRAWIAM

niezły
30-01-2010, 19:43
Najlepszy sposób to rozpuścić od strony szamba wężem ogrodniczym lub myjką woda może być zimna

Marek-B
30-01-2010, 20:40
doluz gzalke i poczekaj ewentualnie jesli wiesz gdzie to kolanko to nad nim rozpal ognisko to sie ziemia nagrzeje
( sory glupi pomysl ) POZDRAWIAM

Wcale nie taki głupi .Wioedziałem gdzie mam pod ziemią ta rezerwowa rewizję , ale ziemia była tak zmarznieta ,ze tylko ognisko dało radę . Przy okazji kiełbaski piekłem z nudów.
Zimna woda lana nawet pod ciśnieniem z węza nie wiele da , a szambo zapełni sie wczesniej niż cokolwiek rozmarznie.

niezły
30-01-2010, 20:46
Tak właśnie działa wuko i jest to najbardziej skuteczny sposób na przepychanie i odmrażanie (też przepychanie ) kanalizacji

kania86
31-01-2010, 14:09
niestety nie mam możliwości dokopanie się do rury gdyż ona idzie wzdłuż domu pod chodnikiem i musiałbym kuć chodnik co nie wchodzi zimą grę, sprubuje jeszcze tym płynem do chłodnicy

jean58
31-01-2010, 15:57
Witam!
Spróbuj karcherem (myjką ciśnieniową) można kupić przewód 10 metrowy z głowicą do czyszczenia rur i gorącą wodą .Potrzebna będzie jeszcze pompa.
Kiedyś odmrażałem stalowe rury dużą spawarką.
Powodzenia -Jean

31-01-2010, 16:23
Jesteś pewien, że zamarzło, a nie się czymś zapchało?

kania86
31-01-2010, 22:05
na pewno zamarzło kilka lat temu jak były duże mrozy to tez zamarzło ale wtedy nie było tyle śniegu co w tym roku i było pełne szambo i dlatego zmarzło w rurach, spawarką nie da rady gdyż to jest instalacja PCV, a myjką tez raczej nie bo od strony szamba nie mam dostępu do rury

bst
01-02-2010, 08:08
Lanie wody od strony domu raczej nic nie da. Tam juz pewnie jest duzo wody ktora skutecznie ochladza wlewana wode i rozciencza sypana sol.
Kiedys poradzilismy sobie tak: dlugi waz wepchniety jak najblizej korka, do tego pompka na wiertarke aby wypompowac wode.
Jak sie juz wypompuje wode, wpompowywujemy goraca wode, najlepiej z sola.
I tak az do skutku.

Yoric
01-02-2010, 09:47
od strony szamba nie ma możliwości dostania się do rury kanalizacji, gdyż właz ma po przekątnej stronie szamba i nie ma możliwości dostania się do tejże rury

gdzie jest wlaz nie ma za bardzo znaczenia .... przeciez ...i tak musisz wlezc do tego szamba

1. wybierz szambo i wlaz do srodka i pompuj jak pisza inni ...najlepiej ciepla woda

Mozna jakos przewietrzyc szambo przed akcja oraz nie zapomnij o maseczce albo masce p-gaz jesli posiadasz :).

Piotrek T
01-02-2010, 10:13
Temat przerabiany podstawa to nie dopuścić by w takie mrozy szambo było pełne .
A lanie wody i innych wynalazków to raczej mało skuteczne pozostaje palenia ogniska jeśli uda ci się zlokalizować zator to tylko to miejsce które zamarzło ale czas jest tu największym wrogiem bo zamarznie cały odcinek

bst
01-02-2010, 14:55
Ostroznie z wchodzeniem do szamba, mozna pozniej nie wyjść.

revalidon
01-02-2010, 16:18
Ostroznie z wchodzeniem do szamba, mozna pozniej nie wyjść.

A dlaczego..? Tez mnie to kiedys zastanawiało, czy to bezpieczne..?

niezły
01-02-2010, 16:46
Wchodzenie do szamba i innych zagłębień gnilnych jest bardzo niebezpieczne i były przypadki że kilka osób zostało w takim szambie Powodem są toksyczne gazy cięższe od powietrza ale bardzo łatwo to sprawdzi przed wejściem do szamba wrzucić zapaloną gazetę jeśli zgaśnie to pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić jeśli będzie się palić znaczy to że jest tlen a nie siarkowodór lub tlenek węgla i można wchodzić ale zawsze musi być eskorta na zewnątrz i jeśli osoba która weszła do szamba straciła przytomność pod żadnym pozorem nie wolno go ratować chyba że jest się do tego przygotowanym może jest to okrutne ale było sporo przypadków że w miejscach gdzie nic nam nie zagraża zginęły kilkuosobowe ekipy pracowników ponieważ rzuciły się na ratunek Osoba mające jakiekolwiek skaleczenia tez nie powinna wykonywać takich prac

kania86
01-02-2010, 19:30
kolega wyżej bardzo dobrze opisał dlaczego nie można wchodzić do szamba, moim akurat od włazu do rury jest jakieś 5m i dno nie pewne (widziałem jak ostatnio wybierał szambo wóz asenizacyjny, kiedyś był beto ale przez jakieś 15 lat już nie wiele z niego pozostało) a jak otworze właz to fetor jaki się ze środka wydobywa to aż zatyka oddech na powierzchni ziemi nie mówiąc już co się dzieje w dole

zbigmor
01-02-2010, 19:46
Zdecydowanie nie wchodzić bez odpowiednich zabezpieczeń, ale i zapalonej gazety bym nie wrzucał.

kania86
02-02-2010, 22:07
czyli już nic nikomu nie przychodzi do głowy, ja jeszcze myślałem żeby wlać do rury od strony łazienki denaturatu czy może jakiegoś alkoholu skażonego ale chyba to będzie nie trafiony pomysł gdyż w tejże rurze w piwnicy znajduje się woda i mocno rozcieńczy wlany alkohol a nie chce mi się demontować w piwnicy gdyż później będzie bardzo duży problem ze złożeniem do stanu pierwotnego