PDA

Zobacz pełną wersję : Gniazdka, włączniki.. Jakie wybrać ?



SmokWawerski
31-01-2010, 15:04
Słyszałem opinię, że co do gniazdek, włączników, itp elementów instalacji el. w domu to jest kilku szczególnie dobrych producentów, a typowe np. gniazdka z marketu to często tandeta - trudniej je tak zamocować żeby nie wyszły ze ściany., itd.
Czy to prawda ? W końcu to proste konstrukcyjnie elementy. Czy faktycznie ma znaczenie jakiej firmy ?

CityMatic
31-01-2010, 15:11
Trzeba poszukać odpowiedzi :wink:
http://forum.muratordom.pl/jaki-osprzet-elektryczny-i-dlaczego,t124146.htm
http://forum.muratordom.pl/z-jakiej-firmy-nowoczesne-gniazdka-i-wylaczniki,t111824.htm
Ale różnica jest i polecam coś z serii Legrad-a dobre tworzywo i estetyczny wygląd a styki robocze bardzo trwałe :wink:

zobacz tutaj
http://www.legrand.pl/pl/scripts/pl/publigen/content/templates/previewMultiPhoto.asp?P=458&L=EN

ZaKontyK
31-01-2010, 17:26
ABB np. Basic 55
Estetyczne, łatwe w montażu, tańsze niż Legrand

VIP Jacek
31-01-2010, 17:42
ja mam Berkera, prosty montaż, wytrzymały i mnie się podobał.

lukasz_p
31-01-2010, 17:42
ABB np. Basic 55
Estetyczne, łatwe w montażu, tańsze niż Legrand

Jakieś przykłady? Chętnie zobaczę coś niedrogiego w takim starym stylu, może być na modłę "retro"..

Kris2222
31-01-2010, 17:53
ja też mam berkera , mocne i solidne , i co ważne w włącznikach w kolorze , nie ścierają sie jak tańsze rywale

slamowir1979
31-01-2010, 18:02
Ja zaproponuje Berkera.

http://www.berker.com/pl/polska/produkty/serie-produktow/bkwadrat/

Zamontowałem kilkadziesiąt sztuk osprzętu (seria KWADRAT). i nie natknąłem się na problemy typu przekręcenie gwintu śrub mocujących przewód ,czy łapkę. Faktycznie tańszy osprzęt może ,,wychodzić,, z puszki podczas dokręcania śrub, lub tracić gwinty przy próbie dociągnięcia przewodu.

Jeżeli masz odpowiednie puszki z otworami w czołowej części to osprzęt montuje się śrubkami do tych właśnie otworów, a łapki spełniają rolę dodatkowego zamocowania.

Pinok
31-01-2010, 18:21
Ale różnica jest i polecam coś z serii Legrad-a dobre tworzywo i estetyczny wygląd a styki robocze bardzo trwałe :wink:


U mnie legrand przy otwieraniu rolet padł po kilku miesiącach, i to właśnie styki nie działają :(

magicc
31-01-2010, 18:33
Musisz sobie coś dobrać pod kątem własnych potrzeb:
- czy wybrany producent w danym produkcie oferuje wszystkie potrzebne Ci elementy ( włączniki zwykłe, krzyżowe, dzwonkowe, gniazdka do TV, internet)
- czy można je łączyć we wspólnych ramkach
- czy kolory Ci pasuja

Jak zrobisz sobie spis osprzętu jaki musisz kupić to zrób sobie potem analizę i zobaczysz który osprzęt pozostanie na rynku boju.

Ze swojej strony mogę polecić Kontakt Simon- super kolory i tworzywo oraz Legrand Sistena- jest to klasa sama w sobie, doskonały montaż, łożyskowanie przycisków- robi wrażenie.

CityMatic
31-01-2010, 18:38
U mnie legrand przy otwieraniu rolet padł po kilku miesiącach, i to właśnie styki nie działają :(

a jaki prąd płynął przez te styki?pewnie powyżej 8A :(

Widziałem osoby które załączają 4 żarówki 50W/12V po niskiej stronie napięcia wyłącznikami i są zdziwione, że im się topią

lukasz_p
31-01-2010, 18:47
Mnie elektryk również namawia na Berkera :roll:

robertsz
31-01-2010, 18:55
U mnie legrand przy otwieraniu rolet padł po kilku miesiącach, i to właśnie styki nie działają :(

a jaki prąd płynął przez te styki?pewnie powyżej 8A :(

Widziałem osoby które załączają 4 żarówki 50W/12V po niskiej stronie napięcia wyłącznikami i są zdziwione, że im się topią
No właśnie że w przypadku rolet* to nie prąd wykańcza styki, a zjawisko indukcji.
Jest na to rozwiązanie... warystor się nazywa.

*Typowa domowa roleta to rząd 75-200W (0,4-1A)

Pinok
31-01-2010, 19:00
U mnie legrand przy otwieraniu rolet padł po kilku miesiącach, i to właśnie styki nie działają :(

a jaki prąd płynął przez te styki?pewnie powyżej 8A :(

Widziałem osoby które załączają 4 żarówki 50W/12V po niskiej stronie napięcia wyłącznikami i są zdziwione, że im się topią
No właśnie że w przypadku rolet* to nie prąd wykańcza styki, a zjawisko indukcji.
Jest na to rozwiązanie... warystor się nazywa.

*Typowa domowa roleta to rząd 75-200W (0,4-1A)

Skoro taka znana, światowej klasy firma jak legrand sprzedaje wyłącznik specjalny do rolet to czy nie powinien być do nich przystosowany ?

ZaKontyK
31-01-2010, 19:13
ABB np. Basic 55
Estetyczne, łatwe w montażu, tańsze niż Legrand

Jakieś przykłady? Chętnie zobaczę coś niedrogiego w takim starym stylu, może być na modłę "retro"..

W starym stylu?
Chyba Cię rozczaruję.
55 nie oznacza rocznika :) To taki model.
Szybciej szerokość wnętrza, tego pstrykającego, wewnątrz ramki, a po zewnętrznej 80/85
Wyszło super, ubawiłem się, przepraszam, pozdrawiam. :)
Tak czy owak, sprawdź.

rosa
31-01-2010, 20:45
Ja mam Legrand Sistena. Wybrałem tą firmę bo ..... nie jestem elektrykiem. Montowałem sam, łatwo i przyjemnie. Rzeczywiście klasa najwyższa. Tylko ta cena!

Nefer
31-01-2010, 20:49
Wybrałam Berkera B.Kwadrat- ale kierowałam się tylko względami estetycznymi :)

robertsz
31-01-2010, 21:01
Skoro taka znana, światowej klasy firma jak legrand sprzedaje wyłącznik specjalny do rolet to czy nie powinien być do nich przystosowany ?
Znana światowa firma jest żywo zainteresowana masową sprzedażą swoich produktów. Popsuło się? Idziesz po nowe z tamtej serii i już...
A ta specjalność tego wyłącznika do rolet w stosunku do niespecjalnych wyłączników np. dzwonkowych polega na dodaniu kolejnej sprężynki i połówki klawisza.

Fugazi!
31-01-2010, 21:12
ja wybrałem berker b kwadrat - solidne i ładne, zadnych udziwnien-prosta forma

CityMatic
31-01-2010, 21:19
berker b kwadrat

Czyli coś takiego?
http://img57.imageshack.us/img57/3244/osprztrw0.jpg
http://4.bp.blogspot.com/_lkVLG3QmiBE/Spf9fafRgxI/AAAAAAAACaU/CRLflbUkbJY/s400/berker+b+kwadrat.jpg

ZaKontyK
31-01-2010, 21:25
berker b kwadrat

Czyli coś takiego?
http://img57.imageshack.us/img57/3244/osprztrw0.jpg
http://4.bp.blogspot.com/_lkVLG3QmiBE/Spf9fafRgxI/AAAAAAAACaU/CRLflbUkbJY/s400/berker+b+kwadrat.jpg

ABB Basic 55 - nie brzydszy.
E co tam, ładniejszy .... :D

Nefer
31-01-2010, 21:26
a dla lubiących szkło : Berker B7 glass

CityMatic
31-01-2010, 21:27
ABB Basic 55 - nie brzydszy.
E co tam, ładniejszy .... :D


Ładny :wink:

ZaKontyK
31-01-2010, 21:34
ABB Basic 55 - nie brzydszy.
E co tam, ładniejszy .... :D


Ładny :wink:

Ramki? To fluorescencyjna opcja. Wymienialne ramki. Sprawa potrzeb i gustu.
Ale złośliwiec :wink:
Po prawej pstryczek z rameczką w kolorze zasadniczym (białym, kremowym).
Podtrzymuję swoją opinię, dzielnie walczy z Bekerem, polecam.

CityMatic
31-01-2010, 21:40
Ramki? To fluorescencyjna opcja.

http://www.basic-55.ru/images/basic55-4-full.jpg



ps:
tnij posty bo zdublowane obrazki zaśmiecają post :wink:

CityMatic
31-01-2010, 21:44
Tylko jest jedno ale do ABB

wyłaczniki jak i gniazda z szybkozłączami / bezśrubowe
to lubi zawodzić :-?

Nefer
31-01-2010, 21:45
Jak zawsze - kwestia gustu :):)
Tak czy inaczej - kilka tysi pęknie :)

CityMatic
31-01-2010, 21:47
Jak zawsze - kwestia gustu :):)
Tak czy inaczej - kilka tysi pęknie :)

Zgadzam się z koleżanką w zupełności , nie zdajemy sobie z tego sprawy gdy szukamy - a gdy przyjdzie montaż okaże się ze aby w domu był system jednakowego osprzętu "do wszystkich odbiorników i naszych potrzeb" koszty będą znaczne

Ale na pocieszenie nie zmienia się to często, a jeśli jest dobre-wcale. :wink:

(ABB nie jest tani-w ofercie cenowej +vat wychodzi dość drogo)

Nefer
31-01-2010, 21:52
Nie przewidziałam tych 7k w budżecie :):) A gdzie oświetlenie :roll:
Jakaś massssakra :):) A nie daj Bog jak się dobre kable do sieci położy... to się okazuje, że gniazdka do nich są oczywiście droższe... A na co mi te pióra :):):)

ZaKontyK
31-01-2010, 22:05
Tylko jest jedno ale do ABB

wyłaczniki jak i gniazda z szybkozłączami / bezśrubowe
to lubi zawodzić :-?

Szybkozłączkami montowane są elementy zewnętrzne, nieobciążone.
Elementy zasadnicze, w puszkach, montowane są rozporowymi skrzydełkami.
Póki co nie widzę niebezpieczeństw.
Sprawdzimy.

Cena? Nie sądziłem, że należę do krezusów :)
Warto przejść się do hurtowni i pogadać o bonifikatach.
Tym bardziej jeśli bierze się pod uwagę rozwiązania Legranda czy Bekera :wink:

toomyem
31-01-2010, 22:16
Ja się zdecydowałem na Polo Fiorena (http://www.hager.pl/automatyka-budynku-i-osprzet-elektroinstalacyjny/gniazda-i-laczniki/osprzet-instalacyjny-podtynkowy/polo.fiorena/923.htm) od Hagera. Czas pokaże czy to był dobry wybór :) W każdym razie montaż był raczej bezproblemowy.

Ziarutek
01-02-2010, 08:35
U mnie POLO - Optima.
Jestem zadowolony.

Pozdrawiam

SmokWawerski
02-02-2010, 22:27
Dzięki wszystkim za namiary :)

PeZet
03-02-2010, 10:55
Seria "Gazela" - polskiego producenta - marki nie pamiętam, niedrogi, zgrabny, powszechnie dostępny.

Pinok
03-02-2010, 11:11
Seria "Gazela" - polskiego producenta - marki nie pamiętam, niedrogi, zgrabny, powszechnie dostępny.

Gazelę produkuje Ospel.

Ja wybieram Impresję tego samego producenta, posiada wszystkie elementy, których potrzebuję, niedroga i estetyczna, kilka kolorów.

JanuszC
03-02-2010, 12:33
Polo, Berker podobna jakość. Miałem gdzieś z odzysku starsze lączniki Polo. Wymyłem plastiki (teraz wyglad jak nowe, nie wyblakły, nie skruszały) , założyłem jako prowizorkę m.innym w łazience. Moja żona nie zwracająca uwagi na techniczne wartości wszelkiego sprzętu i nie pytana sama powiedziała, że ten wyłącznik jest porządny bo ładnie i cicho się przełącza.
Dlatego musiałem jej kupić w dwa miejsca po 3 elementy z ramkami Berker Modul (mniej kwadratowe od Kwadrat).
Potwierdzam, warto się targować. Chyba przyszły gorsze czasy bo od razu dostaje sie rabat i to co najmniej 10%.
Pamiętam gdy zaczynałem budowę w erze amoku (2007 rok) to na pytanie o wycenę porothermu na cały dom sprzedawca rzucał : "10 zł za szt" , odwracał się dupą i szedł do jakiegoś innego bardziej ważnego zajęcia.

grzechol
03-02-2010, 13:36
TYLKO BERKER

toomyem
03-02-2010, 13:42
TYLKO BERKER

Brawa dla tego pana za wszystko wyjaśniającą wypowiedź. :evil:

skoczowiak
18-12-2011, 07:42
a co wiecie o seri Akord ? dobra jest ? wytrzymała ? bo mam obawy ;/

thomyk
18-12-2011, 14:02
wszystko zależy od głębokości portfela , ja nie widzę sensu w wydawaniu 80 zł na łącznik do żyrandola ...

Basia_KRK
05-03-2012, 23:56
Podnoszę wątek, bo potrzebuję wiedzieć co to jest?
Na pewno nie ABB Swing... :(

naszaheidi
06-03-2012, 06:39
Mam schneidera sedna-ladnie wyglada,nie takie drogie,ale i tak wyszlo prawie 10 tys na gniazda!!

ewemal
07-03-2012, 11:41
Ja mam z Simona - proste, nie najdroższe. Zależy chyba też od wystroju domu - pokoju.

robertsz
08-03-2012, 08:13
Kwestia ilości i... nawet najtańsze mogą kosztować 10 tysięcy zł.

Walczykk
08-03-2012, 12:50
ja w całym domu mam Berkera, i jestem bardzo z nich zadowolony ;)

Zygmunt Nater
08-03-2012, 12:54
dokladnie, ja kupilem te firmy Simon, co to za dretwy sprzet, gruba puszka na przewody ledwo sie wepchla w otwor na kontakt, a poza tym ten plastik halasuje

r4v
08-03-2012, 13:19
Jest jeszcze włoski Vimar, nie tak znany chyba jeszcze w Polsce. Są tańsze serie jak Neve i droższe, ale tu już najdzie coś dla siebie wielbiciel każdego materiału - Plana.
[/URL]

Ja mam Neve połączone z Eikonem. Eikona jest może 25% całości, a cenowo robią chyba z 85% ;) I odrobinka Plany (do wodoszczelnych i długaśnego modułu w garażu). Tylko trzeba się decydować przed montażem puszek, bo przy wersjach 3 i więcej modułowych muszą być nieco inne.

Etteb
13-03-2012, 22:51
Od miesiaca nie moglam sie zdecydowac ktora firme wybrac pozniej ktora serie a wydawalo sie, ze w jednym momencie bezproblemowo wybiore i bedzie zalatwione, raaany nigdy bym nie sadzila, ze zajmie mi tak dlugo.
W koncu sie zdecydowalam na Ospel seria Impresja kolor metalizowany srebrny.
Bylo by ok tylko niepotrzebnie weszlam na forum i sie zaczelo bo w wiekszosci dominuje Berker i Legrant a czy ktos posiada Ospel Impresje?? Obejrzalam Berker seria B Kwadrat - rownie ok.
Teraz bede medytowac nastepny miesiac ktora ostatecznie wybrac. ;)

ktosiek
28-03-2012, 21:00
Ja mam Impresję, tylko białą, wszystko ok.

pionan
30-03-2012, 09:26
u nas skończony biały montaż elektr. Zakupiony osprzęt to Legrand model Cariva. Wiatrołap, hol, salon i kuchnia - kolor kremowy. Pozostałe pomieszczenia kolor biały. Wybierała żona. Wybór padł na Carivę, że względu na prostotę linii, która żonie pasowała do ogólnej koncepcji wysroju chałupy. Ja też jestem zadowolony, bo podobno legrand ma bardzo dobry osprzęt w sensie jakosciowym.

diberius
25-04-2012, 15:40
A ja proponuje gniazdka AVE no to jest super coś niesamowitego http://ekskluzywne-gniazdka.pl

dendrytus
26-04-2012, 08:46
Ja też jestem zadowolony, bo podobno legrand ma bardzo dobry osprzęt w sensie jakosciowym.
Ich osprzęt jest tak samo dobry jak ich samochody. Jeszcze trochę i wyprzedzą ich Koreańczycy o ile już ich nie wyprzedzili.
Najśmieszniejsze jest to, że w legrandzie jeśli chodzi o RTV/LAN kupuje się nie wiadomo co, a płaci jak za markowy osprzęt.

pionan
27-04-2012, 10:03
RTV/LAN akurat nie kupowałem, bo nie miałem takiej potrzeby, wiec nawet nie wiem ile toto kosztuje. Cenowo ogólnie wyszło baaardzo ok. Za cały osprzęt (gniazda i włączniki montowane w ramkach) wyszło nam ok 800zł. Fakt chałupka nieduża (100m2 użytkowej), ale kilka punktów było.

jakub_b
11-07-2012, 12:09
ja jakies 6 lat temu w domu załozyłem Simon-Kontakty w wersji Classic,
jak robilem remont mieszkania jakies trzy lata temu, mając juz doświadczenie
rownież je założylem i szczerze moge Ci je polecic. Sa bardzo dobre - brak awarii.

yaiba83
11-07-2012, 13:49
Ja posiadam Ospel Efekt. Tanie i dobre.

Mixi
19-02-2013, 13:56
Ja posiadam Ospel Efekt. Tanie i dobre.


Ja też Ospel :) Tylko Impresja :) ale rzeczywiście - niezawodny i w świetnej cenie :)

wykrot
16-09-2013, 15:45
zajmują na sianie dużo mniej miejsca, Ech, to siano... łza mi się w oku zakręciła...
Do złotych myśli go!

elpapiotr
08-10-2013, 12:16
Witam.

No to pokaż, jak to wygląda na ścianie.
Najlepiej u siebie, w domu/mieszkaniu.

Bo jak na razie to żywa reklama się produkuje, kolego alex.elco

alex.elco
09-10-2013, 09:21
Witam.

No to pokaż, jak to wygląda na ścianie.
Najlepiej u siebie, w domu/mieszkaniu.

Bo jak na razie to żywa reklama się produkuje, kolego alex.elco

NIe ma problemu jutro zrobie zdjecia

lukasz69karolina
10-11-2013, 17:51
chciałam się dowiedzieć czy ktoś miał do czynienia z firmą vimar ???
zainteresowały mnie ich włączniki, ale nie moge się doszukać nigdzie gdzie stacjonarnie można je kupić?
alex.elco dokładnie takie same są tego vimaru - powiedz gdzie kupiłeś swoje??
możesz mi powiedzieć jakiej szerokości jest pstryczek?
jej 7sztuk na jednym :D wow - gdzie masz tyle światełek? :)

Sikora123
15-07-2014, 08:48
Z marketu broń boże kupować takie rzeczy. :sick: Niestety, człowiek mądry po szkodzie. Musiałam się “przejechać” na zakupach w markecie żeby docenić te internetowe. Fakt faktem, nie chciałam kupować w internecie, bo to za wysyłkę dodatkowo trzeba płacić i czekać długo. Okazało się, że wcale nie. Wysyłka nastąpiła zaraz na drugi dzień po złożeniu zamówienia. Dodatkowo dostałam rabat do zamówienia, gdzie w markecie mogłam o tym pomarzyć. Mało tego, miałam problemy ze zwrotem. Na szczęście znalazłam ten sklep [bardzo proszę bez kryptoreklamy! - Moderator]

gambitbenq
31-10-2014, 20:31
Mi elektryk polecił gniazdka i włączniki [moderowano], bardzo ładne, gustowne, łatwe w montażu i świetnie działają

pawik88
11-01-2016, 16:41
My teraz zaczynamy urządzanie domu - jest kasa więc chcemy kupić jakieś gniazdka i włączniki by dokończyć etap instalacji elektrycznych. Możecie polecić jakąś markę? Wiele osób proponuje kolekcję Sonata. No i gdzie jednak kupujecie? Bo nam się wydaje, że w internecie można kupić dużo taniej niż chyba w sklepie. Mamy rację?

Ptyk
19-03-2016, 16:04
My teraz zaczynamy urządzanie domu - jest kasa więc chcemy kupić jakieś gniazdka i włączniki by dokończyć etap instalacji elektrycznych. Możecie polecić jakąś markę? Wiele osób proponuje kolekcję Sonata. No i gdzie jednak kupujecie? Bo nam się wydaje, że w internecie można kupić dużo taniej niż chyba w sklepie. Mamy rację?

Ja bym postawił na ospela bo znam tę markę od dawna i jeszcze się na niej nigdy nie zawiodłem. Co do zakupów no to wiadomo że na internecie bedzie taniej chyba ze masz duże zakupy zrobić to może jakaś hurtownia.

wg39070
01-04-2016, 09:52
Mi elektryk polecił gniazdka i włączniki [moderowano], bardzo ładne, gustowne, łatwe w montażu i świetnie działają

Legrand - jakość sama w sobie. Takie będę kupował do mojego domu.

Wikitiki
07-04-2016, 08:07
ja zamontowałem Vitreous bo są łatwe w montowaniu z tyłu śrubeczki jak w starych no i mają od razu ściemniacz (chociaż ściemniacz mi do kilku żarówek nie pasował ;/) ale są w bardzo dobrej cenie jak na takie włącznik :D

Wikitiki
07-04-2016, 08:10
a zapomniałem mają fajne gniazda usb do ładownia tel no i jeszcze jakieś tam audio hdmi ale to juz dla jakiś chyba koneserów :rotfl:

mpire
19-02-2017, 15:34
My zdecydowaliśmy się na te marki Ospel, lepsze od chińszczyzny a cenowo jeszcze spoko.
Jestem tego samego zdania. Też je mam i nie narzekam.