PDA

Zobacz pełną wersję : jak średnica rury, która odprowadza spaliny do komina



wafelek013
01-02-2010, 09:11
Witam,

Mam pytanie jaką powinna mieć średnicę rura odprowadzając spaliny do komina 20 czy 25 CM?

andre59
01-02-2010, 09:15
Podaj z jakiego kotła, pieca mają być te spaliny odprowadzane?

wafelek013
01-02-2010, 10:03
niestety nie wiem nic więcej na temat kotła czy pieca. Wiem, że jest to kominek z otwarta komora spalania. Kominek jest w segmencie i z tego co wiem służyć będzie bardziej do celów dekoracyjnych. Nie sa od niego rozprowadzone rury do ogrzewania innych pomieszczeń. Moja znajoma prosiła mnie abym się zorientowała w temacie. jak tylko coś więcej się dowiem to napisze. Z góry dziękuję za odpowiedź.

wafelek013
01-02-2010, 11:45
pytanie jest takie jaka średnica ruruy jest wymagana dla paleniska o wym. metr na 50 cm wysokie, które jest otwarte na dwie strony.

wiaterwiater
01-02-2010, 12:35
Nie mam pojęcia jakie są normy, ale osobiście dałbym rurę o takiej średnicy, jaką ma komin.

andre59
01-02-2010, 12:58
Dowiedz się czy chodzi o kominek z wkładem czy o tradycyjny kominek otwarty (bez wkładu).
Określenie "z otwartą komorą spalania" dotyczy raczej kotłów gazowych niż kominków.
Dla kominków z wkładem grzewczym zazwyczaj wystarcza rura dymowa o średnicy 200mm, choć niektóre duże wkłady wymaganą nawet średnicy 250mm.
Powinno to być napisane w instrukcji montażu i obsługi wkładu kominkowego.

Bardzo istotną rzeczą jest pole przekroju komina współpracującego z wkładem grzewczym. Pole to nie może być mniejsze niż pole przekroju rury łączącej wkład z kominem. Np rurę o średnicy 200mm odprowadzającą dym z kominka można przyłączyć do komina o przekroju 20x20 cm (lub średnicy 200mm), ale nie można przyłączyć do komina o przekroju 14x14cm (lub średnicy 150mm).

Kominki tradycyjne (bez wkładu) wymagają większych przekrojów komina np 27x27cm. Są budowane inaczej niż kominki z wkładem.

Podaj więcej informacji na temat samego komina i lokalizacji kominka względem tego komina.

jakoxxs
01-02-2010, 13:05
Nie mam pojęcia jakie są normy, ale osobiście dałbym rurę o takiej średnicy, jaką ma komin.

dobrze kombinujesz

wafelek013
01-02-2010, 13:29
Z informacji, które wiem to, ponieważ jest to stary budynek to wentylacja jest tam grawitacyjna. utworzone sa do tego komina 4 kanały wentylacyjne. Szerokość komina jest 47 cm, ale dla rury, która ma odprowadzać spaliny od kominka pozostaje ok. 23 cm. Obecnie jest włożona rura 20 cm i teraz pozostaje kwestia jak duży może być wkład kominkowy przy rurze o tej średnicy, oraz
drugie pytanie w przypadku otwartego paleniska jak duże ono może być biorąc pod uwagę obecną rurę.

andre59
03-02-2010, 08:56
W odróżnieniu od kominka z wkładem grzewczym budowa tradycyjnego kominka otwartego nie jest rzeczą prostą. Raczej nie przyłącza się takiego paleniska do komina za pomocą zwykłej rury dymowej. Wielkość otworu czołowego paleniska otwartego zależy od wielkości przekroju dostępnego komina. Z fragmentarycznych informacji jakie podałaś wynika, że na pewno dwustronny kominek otwarty o wielkości 100x50cm jest zdecydowanie za duży.
Radzę zasięgnąć opinii dobrego fachowca od kominków tradycyjnych i kominiarza, którzy na miejscu ocenią możliwości realizacji przedsięwzięcia. Trudno na odległość dobrze doradzić w tak istotnej sprawie jak bezpieczeństwo używania otwartego ognia w domu.
Sporo informacji na temat kominków otwartych można znaleść w internecie, np. tu:
http://kominki.bou.pl/budowa-kominka.html

wafelek013
03-02-2010, 09:46
A czy może mi ktoś powiedzieć co mogę zrobić przy rurze o tej średnicy?

Z góry dziękuję:)

andre59
03-02-2010, 09:53
O ile jest to budynek jednorodzinny, a nie kamienica, zamontować prawie dowolny wkład kominkowy i ładnie go obudować.
Będzie cieplej i bezpieczniej niż w przypadku kominka otwartego.