PDA

Zobacz pełną wersję : wentylacja mechaniczna - gdzie prowadzic rury?



yasmeen
01-02-2010, 23:47
Witam!
Zdecydiwalismy sie na wentylacje mechaniczna w naszym domu. Obecnie jestesmy na etapie wykanczania projektu. W zwiazku z tym mam pytanie - jak rozwiazaliscie u siebie problem prowadzenia i ukrycia rur? Zalezy nam na dosc wysokich pomieszczeniach, wiec jesli prowadzenie rur znaczaco wplynie na wysokosc pomieszczen bedziemy chyba musieli je podwyzszyc w projekcie (o ile???).
Bede wdzieczna za wszelkie rady i pomysly w tym temacie.
Nie bardzo chce podwyzszac kondygnacjie, bo robi sie wtedy troche zamieszania z dodatkowymi stopniami schodow itp.

Pozdrawiam serdecznie :)

an-bud
02-02-2010, 00:24
Witam.
Trzeba projekt zobaczyć :wink:

Zonzi
02-02-2010, 08:14
Plaskie kanaly metalowe na stropie u mnie wysokosc bodajze 6 cm .
Wychodzi ok 10 -11 cm wysokosc wylewki. Nad kanalami nie dawalem ocieplenia.

Pionowe rury mozna zabudowac w garderobach lub przy kominie. Tez zabieraja sporo miejsca.

anzys
02-02-2010, 08:47
Witam!
Zdecydiwalismy sie na wentylacje mechaniczna w naszym domu. Obecnie jestesmy na etapie wykanczania projektu. W zwiazku z tym mam pytanie - jak rozwiazaliscie u siebie problem prowadzenia i ukrycia rur? Zalezy nam na dosc wysokich pomieszczeniach, wiec jesli prowadzenie rur znaczaco wplynie na wysokosc pomieszczen bedziemy chyba musieli je podwyzszyc w projekcie (o ile???).
Bede wdzieczna za wszelkie rady i pomysly w tym temacie.
Nie bardzo chce podwyzszac kondygnacjie, bo robi sie wtedy troche zamieszania z dodatkowymi stopniami schodow itp.

Pozdrawiam serdecznie :)

ja wentylację kupiłem w Wolf'ie. Na rurach 75mm (jakiś tam ich system), fajnie się rozprowadza, rozrysowali do jakich pomieszczeń na 1 anemostat mają iść 2 rury a gdzie wystarczy jedna rura. Dla Wolfa rekuperatory produkuje chyba Renovent (taki sam wygląd reku) więc może Renovent też ma takie rurki. Rury idą bez łączeń do rozdzielacza przy reku

RadekO
02-02-2010, 11:35
Stokair ma rury tuboflex. Są umieszczane w stropie.

am76
02-02-2010, 11:49
Ja mam rury okrągłe (z izolacją zajmują nawet 26cm) ukryte w podłodze pomiędzy stryszkiem a poddaszem. Doprowadzenia do pomieszczeń na parterze ukryte w ścianach działowych i wylewce na poddaszu - knałay płaskie 20x6 lub 10x6.

Magus
02-02-2010, 12:51
Jaki wplyw na opory (i halas) ma przekroj kanalu? Na logike najlepsze sa okragle, a jak to jest z prostokatnymi?

Lookita
02-02-2010, 13:17
NIe puszczaj po niezaizolowanym strychu,poddaszu.Gowniana izolacja fabryczna,nic nie da,gdy brak izolacji pomieszczenia,gdzie biegna rury.Ja zaluje,ze rury od poddasza nie puscilem ladnymi kanalami we wnetrzu domu,a ida po strychu i trace kilka stopni,nawet po dodatkowej izolacji welna tychze rur...

coulignon
02-02-2010, 13:30
Ja zrobiłem w ten sposób:
wentylacja dolnej kondygnacji jest na stropie kanałami 6x12 (plastik) i jest podprowadzona do ścianki kolankowej. Stamtąd elastyczną rurą na strych. Ani kawałka sufitu podwieszanego nie trzeba było.
wentylacja poddasza jest wyprowadzona bezpośrednio na strych.

aadamuss24
02-02-2010, 20:32
Czy rury w stropie pomiędzy ogrzewanym parterem a ogrzewanym piętrem należy izolować ? pozdr adam

edde
02-02-2010, 21:00
ja bym zaizolował ale nie w sensie termoizolacji tylko bardziej dylatacji: zabezpieczenia przed uszkodeniami mechanicznymi, żeby nie leżały bezpośrednio na stropie i nie przykrywała je bezpośrednio wylewka

coulignon
03-02-2010, 19:31
Czy rury w stropie pomiędzy ogrzewanym parterem a ogrzewanym piętrem należy izolować ? pozdr adam

nie trzeba - nie zachodzi tam żadna termiczna wymiana.

Spirea
19-09-2010, 21:32
u mnie w projekcie zrobiono kondygnację parteru wysoką na 305, aby zmieścić rury. Dodatkowe 30 cm ma być właśnie na wentylację. Siłą rzeczy muszą byc sufity. Czy to jest prawidłowe, standardowe działanie? Niestety te dodatkowe 30 cm zostało już wymurowane, więc nic nie zmienię, ale czytając Wasze wypowiedzi mam wrażenie, że tego nie trzeba było robić i projektantka niepotrzebnie podwyższyła nam budynek. Czy tak?

StolarzS
20-09-2010, 21:18
Niestety, tak. Tym samym podwyższyła Wam koszty budowy. Zapytaj ją czy wie ile kosztują sufity podwieszane na cały parter...?
Można było prawie za darmo zrobić przepusty w stropie (przed wylaniem) z rury kanalizacyjnej fi 160mm.

Spirea
21-09-2010, 08:33
sama już sprawdziłam - ok. 40-50 za m2 z materiałem, za potrzebne na parterze ok. 75m wyjdzie nam ok. 4000 zł. Super. Strop jest dopiero robiony, ale wykonawcy wymurowali zgodnie z projektem wysokość ponad 3m. Jestem zła, że wczesniej tego nie dopatrzyłam. Nie zwróciły mi tez na to uwagi firmy wyceniające wentylację. :(

monika.KIELCE
21-09-2010, 10:51
Firmy robią jak umieją i jak im wygodniej.
Sufit podwieszany kosztuje Cię 4000. A sam strop będziesz tynkować? Pewnie nie więc odlicz 75m2 tynku.
Ja nie robię sufitu podwieszanego, od chudziaka do stropu mam 2,95. A na gotowo wyjdzie kolo 2,65. I już wiem, że trochę mało.
Małe pomieszczenia ok, ale np. salon wydaje się za niski.

Spirea
21-09-2010, 12:57
mam nadzieję, ze to się jakoś zminusuje. Rozmawiałam z facetem od rekuperacji, to potwierdził, że podwyższanie jest zbędne, ale jak jest to je wykorzystamy. Trudno. Ciekawie, czy mozna tamtędy puścić gaz do płyty gazowej na wyspie ;)

monika.KIELCE
21-09-2010, 13:06
A jak potem z góry zejść do płyty? rurka od sufitu w dół? Chyba lepiej gaz puścić w podłodze, w ociepleniu. o ile przepisy na to pozwalają. Nie wiem jak jest z chowaniem rurek gazowych. Woda i CO to standard, pod lub w wylewce. O elektryce w peszlu po podłodze też słyszałam.

Spirea
21-09-2010, 13:38
no właśnie problem z tymi przepisami :) o tym tutaj
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?161632-Jak-doprowadzić-gaz-do-quot-wyspy-kuchennej-quot

*milek*
27-09-2010, 18:11
Niestety, tak. Tym samym podwyższyła Wam koszty budowy. Zapytaj ją czy wie ile kosztują sufity podwieszane na cały parter...?
Można było prawie za darmo zrobić przepusty w stropie (przed wylaniem) z rury kanalizacyjnej fi 160mm.

Podepnę się z pytaniem - mam zaprojektowaną wentylację grawitacyjną i na taką jesteśmy zdecydowani, ale zastanawiam się, czy nie dałoby się jakoś przygotować, jeśli zaistniałaby potrzeba założenia wentylacji mechanicznej. Czy jeśli mam kanały went zaprojektowane w ścianach (systemowe), to mogłyby one w razie potrzeby posłużyć do poprowadzenia instalacji? I do tego jakieś przepusty w stropie - czy da radę jakoś pokombinować, żebym miała możliwość zmiany na went mechaniczną bez gruntownej przebudowy?

KrzysztofLis2
27-09-2010, 19:35
Taka możliwość z całą pewnością jest, ale to nie ma żadnego sensu.

Jedną z zalet wentylacji mechanicznej jest możliwość rezygnacji z kominów. Te zazwyczaj nie są tanie.

Zobacz sobie, ile będzie Cię kosztowało wystawienie kanałów wentylacyjnych i porównaj z cenami wentylacji mechanicznej.

Dom parterowy, czy z poddaszem użytkowym? Jeśli parterowy, to kanały po poddaszu (dobrze ocieplić!!!!) i pozamiatane. Jeśli poddasze użytkowe, to już trzeba byłoby zostawić mądrze miejsce na położenie kanałów. W WM masz kanały wyciągowe z kuchni i łazienki (tam, gdzie teraz będziesz mieć kanały wentylacyjne systemowe), ale i kanały nawiewowe w pokojach.

*milek*
27-09-2010, 21:33
Nie chodzi o to, że zbuduję kanały wentylacyjne z nastawieniem, że później je przerobię na wentylację mechaniczną. Ja chcę mieć wentylację grawitacyjną, celowo mam ją zaprojektowaną i wierzę, że zda egzamin.
Ale wiadomo - różnie to bywa - i chcę być w miarę możliwości przygotowana na ewentualne przeróbki. A jeśli pewne (w miarę proste) wcześniejsze zabiegi mogą mnie uratować przed potencjalnym rujnowaniem domu - to chcę je zastosować.
To trochę tak, jak wyprowadzanie rurek pod grzejniki "w razie czego" przy ogrzewaniu podłogowym, mimo, że nie zakładamy przecież z góry, że będą potrzebne. Nie kwestionujemy takich kroków, mówiąc, że bez sensu będzie gdy jednak uruchomimy te grzejniki, bo cała inwestycja w podłogówkę pójdzie w błoto. Bo w takiej sytuacji liczy się to, żeby nie marznąć, jednocześnie unikając prucia ścian i podłóg ;)

kerado28
28-09-2010, 06:46
"W razie czego" możesz wykonać przebicia przez strop i podłogę umiejscawiając już anemostaty, podłączyć te anemostaty pod kanały, które trzeba "wyciągnąć" na strych (to dotyczy TYLKO parteru - a resztę możesz wykonać za parę latek...

*milek*
28-09-2010, 10:06
Dzięki, tak właśnie myślałam, że będzie się to wiązało z dziurawieniem stropu. Muszę sobie to wszystko przemyśleć.

Pozdrawiam

Forsa80
08-10-2010, 08:12
proszę o poradę - chcę rozprowadzić rury płaskie pod wentylację mechaniczną w warstwie styropianu na piętrze (pod wylewką) i przebić się na parter przez strop i zastanawiam się nad zastosowaniem kanałów plastikowych lub metalowych - jakie polecacie/odradzacie i dlaczego?

kerado28
24-10-2010, 21:14
Tańsze

kerado28
15-11-2010, 16:06
Jeśli będziesz chciał, to ocynkowane posiadam w sprzedaży.