PDA

Zobacz pełną wersję : U?ytkownicy Junkers Eurostar



grzegorz2
03-02-2004, 14:13
Wątek "Ogrzewanie gazem ziemnym" zszedł na Vailanta - proponuję wątek o temacie jw. - może wymiana informacji i doświadczeń? Instrukcja firmowa jest nędzna, za bardzo nie wiem, co można w tym kotle ustawić i jaki będzie to miało wpływ na zużycie gazu. Może jakiś bardziej doświadczony użytkownik - grzeję dopiero miesiąc i niestety finansowo to czuję...
pozdrawiam
Grzegorz

03-02-2004, 14:15
a jaką masz dodatkową aparaturę do tego pieca?

grzegorz2
03-02-2004, 14:38
Ceracontrol czy jakoś tak (TR200, pokojowe). Kocioł z zasobnikiem 120 litrów Biazet
Grzegorz

03-02-2004, 14:54
Ja w swoim piecyku obniżam temperaturę. Staraj się utrzymać komfort cieplny przy jak najniższej temp. zasilania i jak najżadszych wyłączeniach pieca. Jezeli twój piec zbyt często załącza się i wyłącza w pozycji słoneczko i przy obniżonym parametrze zasilania to możesz spróbowac mniejszyć jego moc. Szczegóły dot. zmiany mocy są w instrukcji.

Joskul
03-02-2004, 22:02
Grzegorz, rozumiem, że masz zasobnik innej firmy, niż kocioł. Takie rozwiązanie biorę pod uwagę, tylko nie wiem, czy każdy pasuje? Dodam, że kocioł będę mieć ten sam, co Ty. Czym się kierowałeś, wybierając markę zasobnika? Ja planuję (4 osoby, 3 łazienki + kuchnia) 120 -150l, mniej bałabym się.

grzegorz2
05-02-2004, 13:57
Gościu, czyli sterujesz tak, żeby płomień był jak najmniejszy, a czas palenia - jak najdłuższy? A jak to się ma do efektywności - podobno (no właśnie - jak to jest dla Eurostara?) max jest gdzieś w środku przedziału. Aktualnie moja regulacja polega na obniżaniu temperatury (malarze płaczą, że zimno - to podkręcę, potem obniżę - to znów płaczą itd...)
Joskul, popularne jest stosowanie zasobników "niemarkowych" - czyli tańszych. Szczerze powiem, że nie wiem, czym się kierować przy wyborze zasobnika, tutaj też, w zależności od konkretnego rozwiązania, efektywność wymiany ciepła jest różna. Szukałem trochę w Internecie, ale nic konkretnego nie znalazłem.
Zdecydowany byłem na Galmet (najpopularniejszy?), majster zachwalał mi Pomex (droższy, ale podobno lepszy - i taki mieli zainstalować) - a mam tego Biazeta (bo taki był, albo był najtańszy???). No i miało być 140 litrów, a jest 125, mam nadzieję , że wystarczy - na 2 facetów i 2 kobiety (??). Sam jestem ciekaw, jak będzie sprawdzał się ten Biazet...
pozdrawiam
Grzegorz
PS. bo najlepsze jest to, co już mamy... :wink:

godul1
05-02-2004, 14:04
Ten gośc byłem ja tylko jakoś nie mogłem się zalogować.
Grzegorz , poprostu ręcznie symuluję pogodówkę. Jako, że grzejniki u mnie sa trochę przewymiarowane, mogę sobie pozwolić na znaczne obniżenie temp. zasilania. Co masz na myśli w określeniu: środek przedziału?

grzegorz2
05-02-2004, 14:13
Kocioł może dostarczać mocy w zakresie 8 - 24 kWh (Eurostar ma chyba cos takiego?). Z reguły (maja tak wszystkie urządzenia techniczne) optymalna wydajność jest gdzieś w środku przedziału ( w kotłach podobno bliżej końca?). Czyli jak grzejesz na minimum, to efektywność jest też mniejsza. Ale jak jest dokładnie - to nie wiem. A chciałbym się dowiedzieć...
Grzegorz

godul1
06-02-2004, 07:35
Grzegorz, Eurostar ma moc modulowaną i w całym zakresie taka samą sprawność. Moc kotła ustawia się z poziomu serserwisowego (trzeba postukac w przyciski na kotle według instrukcji) Natomiast ja zmieniam jedynie nastawy temperatury wody wychodzącej z pieca.

andrzej K.
06-02-2004, 13:24
Witam wszystkich użytkowników Junkersów!
Mam JU ZS 23 KE, czyli atmosferyczny. Jego zaletą jest prostota, dzięki czemu nie muszę się zastanawiać nad jakimiś krzywymi grzewczymi czy pogodówką. Niestety, ta prostota powoduje też, że tak naprawdę chyba my wszyscy nie za bardzo wiemy jak to wszystko działa, a i na forum jak słusznie ktoś zauważył, króluje Wajlant ;)
Ja mam ustawione pokrętło temp. c.o. na godz. 9, zaraz jak tylko zaczyna się linia ciągła na skali. Zapala się tylko a piec włącza się i wyłącza często. Jak to się ma do zużycia gazu? Od miesiąca prowadzę statystyki i niedługo je podsumuje, to się podzielę.
Zauwazyłem, że teraz (ciepło) piec chyba wiecej gazu zużywa na podgrzewanie cwu i kuchnię niż c.o.

Pzdr, Andrzej

godul1
06-02-2004, 14:02
W moim przypadku korzystniejsza jest sytuacja, w której piec chodzi dłużej. Wynika to z tego iz pomieszczenie w którym zainstalowano regulator rozgrzewa się stosunkowo szybko natomiast są pomieszczenia w których przy krótkich cyklach załączeń i włączeń było wyraźnie chłodniej. POza tym mam dość dużą pojemność instalacji (ok150-180l). Masz racje Andrzej, Junkers to bardzo proste urządzenie dzięki czemu bardzo trudno radykalnie zwiększyć bądź zmniejszyć jego ekonomiczność:-)

Tomeczek
06-02-2004, 14:36
Ja mam Eurostara z 1999roku (wyświetlacz na czerwonych diodach) z zasobnikiem 160l i tym najlepszym pokojowym sterowaniem i od 4 lat go używam. Nic się nie zepsuło choć w zeszłym roku zimą myślałem że się tak stało. Włączał się i zaraz potem wyłączał i tak z godzinę. Przyczyna okazała się prosta – zakamieniony zasobnik (gdybyście zobaczyli nagrzewnicę w jego wnętrzu – tragedia) i nagrzewnica nie oddawała ciepła. Sam to odkamieniałem (2 dni – 3 razy zalewałem) i po tym bez problemu. To przy twardej wodzie trzeba chyba robić zgodnie z instrukcją co rok. Servisant czyścił mi także tego roku po raz pierwszy palnik. Patrzyłem i następnym razem sam to zrobię – banalne. Był trochę brudny, ale coroczne czyszczenie uznał za bezsensowne - dobrze że szczery. Tyle się mogę podzielić. Mam natomiast pytanie do innych użytkowników. Nie wiem o co może chodzić, ale zauważyłem, że czasami zadana temperatura na sterowaniu jest 22 stopnie, wskaźnik pokazuje 21, woda się nie grzeje a kaloryfery wcale nie są gorące. Wg mnie powinny grzać na fula jak rano po nocnej przerwie aż do czasu gdy zadana temperatura nie jest osiągnięta. Nie wiem o co może chodzić, ale pomaga wciśnięcie tego szarego przycisku na regulatorze „ciągłe grzanie dzienne”. Często żona po prostu podkręcała na np. 25 stopni, ale nic to nie dawało i mówiłem jej o tym, że nie w tym rzecz. Blokadę delta temp. kotła mam teraz ustawioną na 18 stopni, piec ustawiłem na max. moc choć poddasze mam jeszcze nie wykończone i odizolowane. Servisant powiedział, że zmniejszanie mocy nic nie da poza spadkiem sprawności kotła. Może wiecie o co może biegać z tym grzaniem nie na full ? Nie jest tak że to problem bo w domu jest jak ma być, ale wydaje mi się, że grzanie to powinno działać na zasadzie 0-1kowej. Czyli temp. niższa grzeje na maxa do zaplanowanej. Dzięki za sugestie.

grzegorz2
07-02-2004, 08:48
No właśnie - grzać na full z dłuższymi przerwami, czy delikatnie, ale często i długo (tu pewnie istotna jest ta "delta t" - jak mozna to ustawić? - jest w instrukcji?). Trzeba byłoby też, chyba, wziąć pod uwagę pojemność cieplną budynku - ale jak?
Grzegorz
PS. ponad 500 m3 w 1 miesiącu grzania... :( :(

andrzej K.
09-02-2004, 07:26
Ja miałem 580 m3 w pierwszym miesiacu! Ale trwały prace, okna często otwierane, piec sterowany ręcznie, a jeszcze nie mieszkaliśmy.

grzegorz2
10-02-2004, 11:55
A teraz ile zużywasz???
Grzegorz

andrzej K.
10-02-2004, 12:25
Trudno powiedzieć bo grzeję kominkiem, ale za styczeń zapłacę ok. 250 zł. Sądzę że summa summarum wyszłoby jednak niewiele mniej

grzegorz2
10-02-2004, 13:04
Chyba więcej? 250 zł to bardzo rozsądna kwota. Też zamierzam dogrzewać kominkiem, ale nie więcej, niż wieczorami i w weekendy
Grzegorz

andrzej K.
10-02-2004, 13:33
Przepraszam za skrót myślowy. Gdybym nie używał kominka wyszłoby niewiele mniej niż w poprzednim miesiącu.

Bogart
10-02-2004, 22:53
NIgdy tylko Ariston. Cena normalna. Koszty serwisowe o 1/2 tańsze. Uprzejmi sprzedawcy i od ludzi z firmy mozna cokolwiek wyciagnać. Bierz Mocrogenusa z 3 letnia gwarancja!!!

grzegorz2
12-02-2004, 10:13
Już nie wezmę - może przy następnej budowie? :)
Grzegorz

woprz
12-02-2004, 16:01
ok dla czego junkers a nie np de ditrich albo buderus
czy cena była najważniesza?

grzegorz2
13-02-2004, 11:31
Oto jest pytanie... Właściwie to nie wiem. Marka, ceny właściwie porównywalne. Nie było jednego, konkretnego powodu.
Grzegorz
PS. Czyli lepszy marketing Junkersa!!! :)

andrzej K.
13-02-2004, 11:37
U mnie zdecydowała cena i dostępność. Poza Junkersem były tylko Vaillanty i Aristony.

woprz
13-02-2004, 14:56
a co powiecie o serwisie ? jakość? cena? czas reakcji

Małgoś
17-02-2004, 13:36
Mój Eurostar załącza się raczej rzadko, ale za to pracuje bardzo długo. Często zdarza się tak, że wyłącza się dopiero po tym jak z zaworu bezpieczeństwa przy zasobniku tryśnie woda. Jaka może być przyczyna takiego "zachowania" pieca i czy może pomóc coś zmiana ustawień?

godul1
17-02-2004, 15:28
Napisz czy masz regulator pokojowy. Jeżeli tak to najpierw sprawdź czy przypadkiem w pomieszczeniu w którym znajduje sie ten regulator zawór na grzejniku nie jest zdławiony. Jeżeli tak to trzeba go rozkryzować. Srawdż też czy przypadkiem filtr wody krążącej w obiegu nie jest zatkany.

Małgoś
18-02-2004, 08:40
Mam regulator pokojowy - nie pamiętam symbolu. Może to głupie pytanie, ale jak sprawdzić czy zawór jest zadłwiony?

godul1
18-02-2004, 09:01
Małgoś: po pierwsze w pokoju w którym jest zainstalowany regulator pokojowy, na grzejnikach nie powinno być głowic termostatycznych. Jeżeli są to mogą zakłucac pracę sterownika pokojowego.

hermansky
19-02-2004, 11:11
Jak przyjeżdżałem do babci w Poznaniu, to na przepływowy, gazowy ogrzewacz wody mówiło się Junkers. I przez cały PRL Junkers był dla mnie synonimem czegoś lepszego, solidnego, zachodniego. Teraz nadal czuję do nazwy Junkers sentyment.

Małgoś
01-03-2004, 16:31
godul - w pokoju, gdzie jest regulator nie ma głowic termostatycznych.

godul1
02-03-2004, 08:40
Małgoś, napisz czy grzejniki w pomieszczeniu z regulatorem rozgrzewają sie na całej wysokości i czy instalacja w trakcie pracy kotła nie wydaje jakiśdzwięków typu: bulgotanie, przelewanie, itp.

Małgoś
03-03-2004, 08:01
Grzejniki nagrzewają się całe, dość często sprawdzam czy nie są zapowietrzone, co czasami się zdarza. W czasie pracy kotła instalacja sobie cicho szumi, dziwne odgłosy zdarzają się przy włączaniu i wyłączaniu pompy obiegowej - piec wtedy tylko grzeje wodę w instalacji a pompa nie pracuje. I czasami wyraźnie słychać kiedy jest "hamowanie", a potem start pompy - czasami jest to stuknięcie, czasami inne dźwięki. To właśnie zwykle wtedy praca pieca jest bardzo długa i kończy się wyrzuceniem wody z zaworu.

godul1
03-03-2004, 08:40
Małgoś, sprawdź filtr wody. Powinien być zainstalowany w okolicach przyłączy pieca, na rurce doprowadzającej wodę do pompy. Problem musi tkwić albo w zapchanym filtrze wodu CO, albo w samej pompie obiegowej. Można jeszcze spróbować odpowietrzyć samą pompę ale o ile pamietam do tego trzeba zdjąc obudowę z pieca.
Jeszcze jedno: piec jest źle zaprogramowany. Nie powinno być tak że piec grzeje a pompanie ppompuje. Trzeba ustawić dluższy wybieg pompy. Koleś który uruchamil piec odstawił widać lipę. Jeżeli nie czujesz się na siłach przeprogramowywac ustawień pieca to wezwij serwisanta. Nie powinien wziąc więcej niż 100 pln a przy okazji wszystko sprawdzi, odkurzy i wyczyści palnik. wejdź na stronę junkersa i znajdź numer dla swojego regionu. Junkers ma dość szubki i dostępny serwis.

Małgoś
03-03-2004, 10:40
Dzięki za pomoc. Pozostaje mi liczyć na to, że trafię na przyzwoitego serwisanta.
Pozdrawiam!

woprz
24-03-2004, 12:24
JAKI rabat udało wam się osiagnąć na zakup junkersa
ja chcę kupić kondensata

andrzej K.
24-03-2004, 12:30
ja dostałem montaż gratis
gdzie indziej miałem 20%

Pawel P.
24-03-2004, 14:48
Kupiłem u przedstawiciela w Warszawie EuroMaxxa z aut. pogodową, rury, kształtki, grzejniki Kermi, zawory termostaryczne, wkład kominowy z kwasówki i dostałem 25% na wszystko (ale ich instalator średnio tani)

woprz
24-03-2004, 16:04
no to mam juz jakieś pojecie
dzięki i będę wdzięczny za jeszcze :wink:

bastus2
05-01-2005, 22:45
Witajcie! Mam niespelna tydzien Junkersa Eurostara. I albo nie dostalem kompletnej instrukcji, albo nie moge znalezc jak ustawic moc kotla (taczej chyba to pierwsze bo przejrzalem instrukcje kilkanascie razy). Czy mozecie mi pomoc?
I jeszcze: ogrzewam tylko parter w domku, gore nie - mam odcieta. Jak radzicie ustawic moc pieca aby byl jak najbardziej efektywny ? Dodam, ze nie mam zadnej pogodowki ani "pokojówki" :)
Moze napisalem zbyt ogolnie ale jezeli znajdzie sie jakis uzytkownik Junersa bede wdzieczny. To juz na biezaco bede uzupelnial i prosil o pomoc, bo serwis, echhhh,m, szkoda gadac

Pzdr

bastus2
11-01-2005, 07:35
Witajcie.
Czy mozecie mi pomoc i odpowiedziec na pytanie, co znacza cyfry w kotle jak wyzej, ktore wyskakuja po nacicsnieciu przycisku serwisowego:
najpierw pojawia sie 1.2 pozniej po chwili 99. a za moment .1 ? Co one zonaczaja bo ktos sie zabawil moim piecem i po wejsciu do kotlowni zobaczylem mrugajace takie oto cyferki...

Pzdr

Małgoś
22-04-2005, 09:08
Pozwalam sobie odświeżyć wątek, bo moje problemy z piecem trwają nadal. Piec przed sezonem grzewczym piec został poddany konserwacji przez serwisanta. Zgłosiliśmy mu wszelkie uwagi, o których pisałam wcześniej w tym wątku. Serwisant obejżał, wyczyścił, odkurzył i stwierdził, że objawy, które występuja nie są wina pieca. Minął kolejny sezon grzewczy, piec dalej zachowuje się dziwnie. Ostatnio, gdy zrobiło sie ciepło wyłączyliśmy ogrzewanie, co wywołało kolejne dziwne "zachowania". Mianowicie mimo wyłączonego ogrzewania zdarza się, że niektóre grzejniki są ciepłe, wręcz gorące (pompka nie działa). Kilkakrotnie zdarzyło się też, że w grzejnikach słychać było bardzo głośny miarowy stukot i były gorące. Pomogło włączenie i wyłączenie pieca. Woda z zaworu przy zasobniku tryska nadal. Poza tym przy wyłączonym ogrzewaniu dobowe zużycie gazu wychodzi ok. 5 m3 (tylko ogrzewanie cwu i gotowanie) - to chyba ciut za dużo. Co o tym myślicie i co można zaradzić?

bastus2
16-01-2007, 19:00
Pozwalam sobie na odkurzenie baaardzo starego wątka i wzywam uzytkownikow JUNKERSOW do raportu :)
Mam Eurostara i zastanwiam sie nad dobraniem do niego pogodowki i sterownika pokojowego. Co polecacie - Panowie i Panie ??

agiles1978
27-02-2007, 21:11
Witam użytkowników kociołków JUNKERS.
Jeżeli chodzi o aparaturę wspomagającą to w swoim Eurostar posiadam pogodówkę TA211, czujnik wewnętrzny TW2 oraz zegar sterujący DT2. Mówiąc szczerze to, zestawienie to nie jest trafnym strzałem, nie chodzi o pogodówkę, której nikt nie jest w stanie ustawić lecz o czujniki TW2 i DT2. W chwili obecnej rozważam wywalenie tych czujników i zamontowanie czujnika TRZ12-2 który zastąpi działanie dwóch powyższych.(drażniło mnie brak jakiegokolwiek wskazania temperatury na czujniku wewnętrznym)Lecz musze jeszcze sprawdzić czy to połączenie będzie miało sens. Największym problemem w pogodówce jaki mi doskwiera jest odczuwalna temperatura wewnątrz w stosunku do temperatury zewnętrznej. Czyli jeżeli spadnie temperatura za oknem do – 10 to w środku temperatura rośnie do 22 (a zakładałem że w środku ma być zawsze w ciągu dnia 20) może jest to wina ustawienia pogodówki – jeżeli ktoś posiada TA 211 proszę o kontakt jak to jest ustawione? Wracając do temperatury - wtedy zmuszony jestem w kotle zmniejszyć pokrętło na TA211 ze słoneczkiem do wskazania poniżej 20. A jak po kilku dniach temperatura wzrośnie za oknem to znowu wracam z pokrętłem na wskazanie 25. Jeśli chodzi o eksploatację i koszty to nie mogę narzekać. Do kotła jest podłączony zasobnik z wodą 120 litrów i od września do prawie końca stycznia za gaz zapłaciłem 1050zł (dom 180 m2 cztery osoby) kominkiem naprawdę bardzo rzadko dogrzewałem może 10 razy było rozpalone. Więc wydaje mi się że to niewiele. Za sezon 2005/2006 ogrzewanie wyniosło mnie niecałe 2000zł a za sezon 2004/2005 1600zł – może to zasługa pogodówki?
Jeżeli ktoś posiada chociaż zbliżone urządzenia w swoim kotle proszę o jakiś kontakt.

bastus2
30-12-2007, 18:37
Witam użytkowników kociołków JUNKERS.
Jeżeli chodzi o aparaturę wspomagającą to w swoim Eurostar posiadam pogodówkę TA211, czujnik wewnętrzny TW2 oraz zegar sterujący DT2. Mówiąc szczerze to, zestawienie to nie jest trafnym strzałem, nie chodzi o pogodówkę, której nikt nie jest w stanie ustawić lecz o czujniki TW2 i DT2. W chwili obecnej rozważam wywalenie tych czujników i zamontowanie czujnika TRZ12-2 który zastąpi działanie dwóch powyższych.(drażniło mnie brak jakiegokolwiek wskazania temperatury na czujniku wewnętrznym)Lecz musze jeszcze sprawdzić czy to połączenie będzie miało sens. Największym problemem w pogodówce jaki mi doskwiera jest odczuwalna temperatura wewnątrz w stosunku do temperatury zewnętrznej. Czyli jeżeli spadnie temperatura za oknem do – 10 to w środku temperatura rośnie do 22 (a zakładałem że w środku ma być zawsze w ciągu dnia 20) może jest to wina ustawienia pogodówki – jeżeli ktoś posiada TA 211 proszę o kontakt jak to jest ustawione? Wracając do temperatury - wtedy zmuszony jestem w kotle zmniejszyć pokrętło na TA211 ze słoneczkiem do wskazania poniżej 20. A jak po kilku dniach temperatura wzrośnie za oknem to znowu wracam z pokrętłem na wskazanie 25. Jeśli chodzi o eksploatację i koszty to nie mogę narzekać. Do kotła jest podłączony zasobnik z wodą 120 litrów i od września do prawie końca stycznia za gaz zapłaciłem 1050zł (dom 180 m2 cztery osoby) kominkiem naprawdę bardzo rzadko dogrzewałem może 10 razy było rozpalone. Więc wydaje mi się że to niewiele. Za sezon 2005/2006 ogrzewanie wyniosło mnie niecałe 2000zł a za sezon 2004/2005 1600zł – może to zasługa pogodówki?
Jeżeli ktoś posiada chociaż zbliżone urządzenia w swoim kotle proszę o jakiś kontakt.
Witaj Agiles, napisalem ci na priva wiadomość ale umieszczam ją też tutaj - może przeczytasz i pomożesz.
Witaj!
Mam Junkersa Eurostara z TA 211 i czujnikiem zewnętrznym oraz wewnętrznym TW2. Pisze do Ciebie, bo masz podobne rozwiazanie i radzisz sobie z pogodowka. a raczej zuzyciem gazu.
Dotychczas używając tylko mojego Junkersa Eurostara do gotowania i c.w.u. zużywałem 1,5-1,8 m3 gazu na dobę. Teraz postanowiłem przetestować piec (wydawał sie ekonomiczny) i zobaczyć jak będzie grzał dom. I ku mojemu zaskoczeniu żre gaz jak koń owies! Zużycie to od 17 do 20 m3 na dobę, temperatura w domu to 20,5 w dzień. Ogrzewam około 150 mkw. i to jeszcze nie wszędzie kaloryfery odkręcone na maxa: sypialnia na 3, pokoje dzieci również na 3, podłogówka w łazienkach niezbyt dużych na 2,5.
Dom jest nowy, ocieplony, czwarty sezon grzania. U nas teraz temperatury w nocy do -8, w dzień -1 i słonecznie było. No i mam pogodówkę: TA 211 i TW2 (do ustawiania temperatury wewnątrz). Nie mogę sobie chyba z nią poradzić, serwisanci też są chyba w tym do bani.
Czy coś nie jest tak że żre ten gaz??? Bo moim zdaniem to zbyt wiele w ciągu doby....A TERAZ O TYM JAKIE MAM NASTAWY NA PIECU na TA 211 patrzac od góry:
- pokretło na 19
- pokretło na zegar (sterowanie czasowe)
- pokretlo na 20 (poczatkowy punkt krzywej)
- pokretlo na gwiazdkę.
Regulator temperatury zasilania ustawiony na 4.
W domu TW2 ustawiony w pozycji srodkowej co powinno dawac ok.20 stopni. No i przy takim ustawieniu piec "zeżarł" 19,7 m3 w ciągu doby. W nocy najnizsza temperatuta była -8 a w dzień najwyzsza 1,5. Wiec nie cuda.
A najciekawsze jest to, że poczatkowo mialem ustawienione pokretlo na 20 (poczatkowy punkt krzywej) i na 4,5 na temperaturze zasilania i zjadalo mi 13,14 m3 przy wiekszych mrozach.

A TERAZ PYTANKO. Jak masz ustawione pokretło zasilania ?
CZY MOZESZ MI POMóC USTAWIC TE CHOLERNA KRZYWą ???

agiles1978
30-12-2007, 20:54
Witaj
Sporo tu przeczytałem rozbieżności które na pewno negatywnie wpływają na zużycie gazu.
1 Dlaczego przykręcasz kaloryfery przykręć piec dławisz dopływ wody a piec wytwarza niepotrzebnie wysoką temperaturę wody.
2 Regulator zasilania wody nie na 4 tylko na - e - wtedy jest uruchomiona pogodówka w przypadku zastawu na 4 lub inną cyfrę nastawiłeś stała temperaturę grzania wody w instalacji, a to przecież pogodówka ma regulować względem temperatury zewnętrznej temperaturę wewnątrz instalacji tak by osiągnąć temperaturę odczuwalną w pomieszczeniu np 20 stopni.
3. Jeżeli chodzi o ustawienie TA 211 przede wszystkim potrzebne jest tu urządzenie dodatkowe tz. zegar sterujący np. DT2 montowany na kotle obok TA 211 powoduje on regulację między np dzień i noc ,czyli kiedy piec chodzi na nastawie w pogodówce na słoneczku a kiedy na księżycu. Bez tego urządzenia nie ma sensu, zresztą nie będzie działać ustawienie na zegar na TA211 i TW2 porostu go nie ma. W chwili obecnej idąc spać musisz przełączyć w TW2 z słoneczka na księżyc, a wstając przełączyć na słoneczko. DT2 zrobi to za ciebie jeżeli posiadasz zasobnik wody i instalacje z cyrkulacją do wody użytkowe - krany, to jednocześnie możesz zaprogramować o której ma sie włączyć ciepła woda i o której wyłączyć w nocy u mnie nie działa piec daje to spore oszczędności a uruchamia się przed 6 i wstając mam już cieplutko w domu i ciepłą wodę w kranie.
4. Ja mam ustawioną TA211 od góry:
- na max w lewo - po co ma pompa chodzić kiedy na zewnątrz jest 15 stopni
- na zegar - bo mam zegar i steruje piecem - w twoim przypadku na słoneczko
- słoneczko na 19-20
- księżyc na 20 - 21 lubię jak jest chłodno w nocy - u ciebie to bezsensu na gwiazdkę działa to nastawienie nie czyli wyłączy piec w nocy jeżeli temperatura jest wyższą niż 4 stopnie a zimą w nocy to raczej niespotykane. jeżeli chcesz by piec się wyłączał w nocy usta go na 25 - 30 .
5. Proponuję rychły zakup DT2 lub wywalenie TW2 i zastąpienie TRZ12-2 który spełnia jednocześnie te funkcje. Steruje zegarem, reguluje temp w pomieszczeniu, pokazuje temp w środku.

pozdrawiam i oczywiście odpisz.
[/b]

bastus2
31-12-2007, 08:25
Witaj
Sporo tu przeczytałem rozbieżności które na pewno negatywnie wpływają na zużycie gazu.

WITAJ! BARDZO CI DZIĘKUJĘ ZE SIE ODEZWAŁEŚ BO JUŻ MAM DOŚĆ TEJ POGODOWKI:( ALE PEWNE SPRAWY O KTÓRYCH MI NAPISAŁEŚ ROZJAŚNIŁY MI TROCHĘ.
A teraz po kolei:


1 Dlaczego przykręcasz kaloryfery przykręć piec dławisz dopływ wody a piec wytwarza niepotrzebnie wysoką temperaturę wody.
ad. 1. Kaloryfery: masz rację - wczoraj wieczorem około 20 odkręciłem kaloryfery na maxa, niech grzeją :) Ale i tak sa letnie przy tym suatwieniu na kotle teraz...


2 Regulator zasilania wody nie na 4 tylko na - e - wtedy jest uruchomiona pogodówka w przypadku zastawu na 4 lub inną cyfrę nastawiłeś stała temperaturę grzania wody w instalacji, a to przecież pogodówka ma regulować względem temperatury zewnętrznej temperaturę wewnątrz instalacji tak by osiągnąć temperaturę odczuwalną w pomieszczeniu np 20 stopni.
ad. 2. Regulator zasilania - u mnie był początkowo na 4,5. Potem instalator podpowiedział mi, abym zmniejszył na 4, gdyż wtedy piec chodzi z mniejszą mocą i nie przegrzewa niepotrzebnie, a to zmniejsza zużycie gazu. Ale popatrzyłem na zużycie gazu licznikowe - załamałem sie i zjechałem jeszcze na 3 w niedziele o 17.00 :( I faktycznie - temperatura wody w instalacji nie przekracza 48 stopni. A zużycie gazu w ciągu 14 godzin 8,5 metra sześciennego przy ciągłym działaniu kotła i temperaturze w domu 20,1 stopni (w pomieszczeniu, gdzie jest TW2)


3. Jeżeli chodzi o ustawienie TA 211 przede wszystkim potrzebne jest tu urządzenie dodatkowe tz. zegar sterujący np. DT2 montowany na kotle obok TA 211 powoduje on regulację między np dzień i noc ,czyli kiedy piec chodzi na nastawie w pogodówce na słoneczku a kiedy na księżycu. Bez tego urządzenia nie ma sensu, zresztą nie będzie działać ustawienie na zegar na TA211 i TW2 porostu go nie ma. W chwili obecnej idąc spać musisz przełączyć w TW2 z słoneczka na księżyc, a wstając przełączyć na słoneczko. DT2 zrobi to za ciebie jeżeli posiadasz zasobnik wody i instalacje z cyrkulacją do wody użytkowe - krany, to jednocześnie możesz zaprogramować o której ma sie włączyć ciepła woda i o której wyłączyć w nocy u mnie nie działa piec daje to spore oszczędności a uruchamia się przed 6 i wstając mam już cieplutko w domu i ciepłą wodę w kranie.
ad. 3. Mam DT2. Ale teraz przy testowaniu tej pogodówki, praktycznie nie był wykorzystywany. Wcześniej grzał w pewnych godzinach, a jak przyjeżdżałem odpalałem kominek. W tych dniach w salonie na TW2 ustawiłem sobie w salonie słoneczko i piec chodził przez okrągła dobę, aby sprawdzić to zużycie gazu. A ponieważ to były dni świąteczne, i bylismy w domu, wiec chodził cały czas. Tutaj nie bardzo rozumiem co napisałeś: czy DT2 sam sobie rozróżni, kiedy jest noc a kiedy dzień? Widzi to po godzinach? Bo rozumiem ze piec się wyłączy, kiedy ustawię go w godzinach dla mnie korzystnych a będzie to znając mój rozkład dnia: 5.00-7.00(wstajemy o 6.00 wiec powinien nagrzać dom do 20 stopni, a wyjeżdżamy około 7.00 wiec może sie wyłączyć); oraz 15-21.30 (wracamy 16.30,powinien sie nagrzać dom, kładziemy dzieci około 20.30,wiec godzinę później może sie kocioł wyłączyć). No i c.w.u. podobnie...



4. Ja mam ustawioną TA211 od góry:
- na max w lewo - po co ma pompa chodzić kiedy na zewnątrz jest 15 stopni
- na zegar - bo mam zegar i steruje piecem - w twoim przypadku na słoneczko
- słoneczko na 19-20
- księżyc na 20 - 21 lubię jak jest chłodno w nocy - u ciebie to bezsensu na gwiazdkę działa to nastawienie nie czyli wyłączy piec w nocy jeżeli temperatura jest wyższą niż 4 stopnie a zimą w nocy to raczej niespotykane. jeżeli chcesz by piec się wyłączał w nocy usta go na 25 - 30 .

ad.4. Ja też lubię jak jest chłodno w nocy, tak nawet lekko poniżej 18 stopni. Dzieciaki lepiej śpią :) Ale co nam da wtedy to nastawienie na księżycu na -20 (bo myślę że o takie chodziło a nie napisałem minus), skoro piec i tak powinien być wyłączony w nocy? A co z tak zwaną krzywą grzania? Co ona de facto oznacza? Jak w naszym Junkersie można ją obniżyć jej pochylenie, co ma powodować rzekome zmniejszenie zużycia gazu? W instrukcji TA211E na trzeciej stronie jest ten wykres. Ale jak pochylać te krzywą albo ja równolegle przesuwać? Chodzi mi o temperaure zasilania ? Bo ja myślałem, żeby aby ją osiągnąć niższą to trzeba przykręcić właśnie pokrętło zasilania, stad to moje 4 na pokrętle a obecnie 3.

JESZCZE RAZ BARDZO DZIĘKI ZA ODPOWIEDZ NO I MAM NADZIEJE ZE DZIĘKI TOBIE DOJDE TO ŁADU Z TYM STEROWANIEM.

Pzdr i czekam (nie ukrywam tego :) ) z niecierpliwością na kontakt...

agiles1978
31-12-2007, 14:00
Jeszcze raz pisze pokrętło nie na 3 nie na 4 ani na żaden inny nastaw tylko na e ustawi poobserwuj. Inaczej wyłączasz pogodówkę i ustawiasz sztywną stałą temperaturę grzania wody na kotle. A to przecież pogodówka ma sterować. W ta 211 słoneczkiem ustawiasz krzywą nie sugeruj sie cyframi to nie jest temperatura tylko nastaw odchylenia od stałej księżycem nastawiasz obniżenie krzywej. A jeśli chodzi o DT2 to jak pracuje DT2 to jest słoneczko jak nie pracuje to jest księżyc przełancza między dniem a nocą. Włącz na EEEEE i zaobserwuj temperaturę na kotle. W ciągu dnia około 30 - 35 a w nocy 40 - 45

ewoo
31-12-2007, 20:30
Witam wszystkich użytkowników Junkersów!
Mam JU ZS 23 KE, czyli atmosferyczny. Jego zaletą jest prostota, dzięki czemu nie muszę się zastanawiać nad jakimiś krzywymi grzewczymi czy pogodówką. Niestety, ta prostota powoduje też, że tak naprawdę chyba my wszyscy nie za bardzo wiemy jak to wszystko działa, a i na forum jak słusznie ktoś zauważył, króluje Wajlant ;)
Ja mam ustawione pokrętło temp. c.o. na godz. 9, zaraz jak tylko zaczyna się linia ciągła na skali. Zapala się tylko a piec włącza się i wyłącza często. Jak to się ma do zużycia gazu? Od miesiąca prowadzę statystyki i niedługo je podsumuje, to się podzielę.
Zauwazyłem, że teraz (ciepło) piec chyba wiecej gazu zużywa na podgrzewanie cwu i kuchnię niż c.o.

Pzdr, Andrzej

Częste włączenie i wyłączenie kotła nazywa się "taktowaniem" i jest zjawiskiem niekorzystnym bo wtedy zużycie gazu jest większe. Taktowanie w twoim przypadku jest spowodowane tym że kocioł po włączeniu rusza pełną mocą i szybko podgrzewa wodę do w twoim przypadku niskiej temperatury (pokrętło na godz 9 oznacza dość niską temp. wtedy palnik się wyłącza ale pompa pompuje wodę i zimna która napływa znów powoduje włączenie kotła itd.
Zmniejszenie mocy kotła na c.o. zmniejszy to zjawisko. ZS 23 to chyba Euroline jeśli Cię to zainteresuje to mam instrukcję jak zmniejszyć tą moc
mogę przesłać.

bastus2
01-01-2008, 12:07
Jeszcze raz pisze pokrętło nie na 3 nie na 4 ani na żaden inny nastaw tylko na e ustawi poobserwuj. Inaczej wyłączasz pogodówkę i ustawiasz sztywną stałą temperaturę grzania wody na kotle. A to przecież pogodówka ma sterować. W ta 211 słoneczkiem ustawiasz krzywą nie sugeruj sie cyframi to nie jest temperatura tylko nastaw odchylenia od stałej księżycem nastawiasz obniżenie krzywej. A jeśli chodzi o DT2 to jak pracuje DT2 to jest słoneczko jak nie pracuje to jest księżyc przełancza między dniem a nocą. Włącz na EEEEE i zaobserwuj temperaturę na kotle. W ciągu dnia około 30 - 35 a w nocy 40 - 45
WITAJ AGILES! WSZYSTKIEGO DOBREGO W NOWYM ROKU!!!
A teraz do rzeczy-ustawilem tak jak napisales. Kociol przy 0 stopniach jak bylo wczoraj, włączal sie około 46 stopni i dociagal do temperatury 52-53 stopnie, potem wylaczal. W nocy przy obnizeniu -20 na ksiezycu wlaczl sie przy 28 stopniach i dociagal do 32-33 stopni. W domu TW2 ustwiony na pozycje centralna. ZTo ma dac 20 stopni, a tymczasem przy takim ustawieniu dawalo 20,8 stopnia. Czyli jak dla nas za gorąco;) NIe zmienialem nic na nim bo chcialem sprawdzic zuzycie gazu.
Zuzycie gazu na dobe wynosi 11m3 przy pracy dziennej od 5.30 do 7.00 i 15.30-21.00 (20,8 stopnia w pomieszczeniu). Obnizenie nocne odpowiednio 21.-5.30 orraz 7.00-15.30. Na zewnatrz okolo minus jeden stopien. WIEC CHYBA ZA DUZO, PATRZAC NA INNE POSTY I ZUZYCIE GAZU U LUDZI PRZY NAWET WIEKSZEJ KUBATURZE NIZ MOJA (a mam 150 mkw)
Co moge zrobic zeby ten cholerny kociol zaczal dzialac normalnie? Juz mi rece opadaja...
Aha, o 17.00 dzisiaj zmniejszym temperature zasilania kotla - przekrecilem na 5 pokretlo. NO i w domu zrobila sie prawie temperatura jakiej wymagam, czyli 20,2 stopnia. Te 0,2 juz podaruje ;)

bastus2
02-01-2008, 13:25
Witajcie, to znowu ja ze swoimi problemami i Junkersem Eurostarem!
Dzis czyli 2 stycznia zrobiło sie mroźno. I przy ustawieniach, ktore sprawdzaly sie do tej pory (nie pisze o zuzyciu gazu bo to odrebna, ale takze wkurzajaca mnie kwestia) piec przegrzewa.
Na zewnątrz minus 4 stopnie, TW2 w salonie ustawiony na pozycje centralna która powinna dawac 20 stopni. I on mi zrobił zamiast takiej 20,7 (termometr elektroniczny, drogi i dokladny postawilem kolo czujnika :) ) Zjechalem troszke pokretlem w dol i dalej przegrzewa. Dodam ze na piecu poczatek krzywej - czyli sloneczko ustawione na 20, natomiast pokretlo temp. zasilania na 5. O co chodzi tutaj?? Bo nie lapie? Czy tak krzywa jest zle ustawiona, bede musial czuwac zeby przy mrozach co chwile krecic TW2 w dol, zeby piec nie przegrzewal. Moze to jest wplyw na to ze bierze mi od 15 do 20 m3 gazu na dobe, chcoiaz pracuje w dziennym ustawieniu zaledwie przez około 8 godzin?
POMóżCIE!!

agiles1978
02-01-2008, 16:01
Dzięki za życzenia i odwzajemniam je.
A jeżeli chodzi o przegrzewanie to poruszałem ten problem w pierwszym moim poście. Czyli jeżeli są wahania temperatury to trzeba kręcić pokrętłem go się robi za gorąco. Byłem przekonany że w moim przypadku jest to wina ogrzewania podłogowego na parterze, ale po Twoim wpisie Bastus wynika że podłoga nie ma tu znaczenia. Jest to wina nieprecyzyjności urządzenia. I wydaje mi sie że trzeba to zostawić bo zgłupiejemy. (jak będę budował drugi dom to zamontuje Buderusa) W tej chwili na TW2 jest kreska poniżej stałej na TA211 słoneczki na 19 a księżyc 24 temperatura na kotle wyświetlacz pokazuje 50 , a za oknem - 8 odczuwalna -16 silny wiatr (pomiar z domowej stacji meteo) w domu 20stopni.
U mnie piec na dziennym pracuje od 6 do 22 z przerwą od 9 do11 , od 13 do 14 i od 16 do 17, Podłoga jest dławiona do 35 stopni.
jeżeli chodzi o koszty to jak przyjdzie rachunek a przychodzi co dwa miesiące, czyli około 15 stycznia powinno być znane to napisze spodziewam się 900 -1100 w tym przedziale.

agiles1978
02-01-2008, 16:07
agiles1978 mylisz się. zmiana ustawienia pokrętła z E na inną pozycję nie wyłącza pogodówki. pokrętło z grzejnikiem (bo o nim tu mówimy) odpowiedzialne jest za temperaturę końca krzywej grzania. E to ok 75C czyli przy -15 na dworze kocioł poda na grzejniki taką właśnie temperaturę.

zastosowanie regulatora trz12-2 do kotła z panelem heatronic jest błędne
bo automatyka pogodowa podaje sygnał ciągły a trz12-2 to tylko włącz i wyłącz. są specjaliści którzy to razem spinają (bo niema rzeczy niemożliwych) ale to debilizm i dodatkowo w przypadku uszkodzenia płyty głównej kotła tracimy gwarancję.


Witaj znasz nasze problemy Pegaziatko ,czyli jak proponujesz ustawić to pokrętło tak by spokojnie pić piwko w chłodne dni, a nie kręcić pokrętłem tylko cieszyć się ciepłem i niskim rachunkiem??

bastus2
02-01-2008, 19:56
Jeżeli chodzi o koszty to jak przyjdzie rachunek a przychodzi co dwa miesiące, czyli około 15 stycznia powinno być znane to napisze spodziewam się 900 -1100 w tym przedziale.
Hehehe, to ja zebym otrzymal taki rachunek w maksymalnej kwocie ktora podales, musialbym spalic 297 m3 miesiecznie. A tyle to ja zrobie w niecale 20 dni. Usredniajac to co mam dotychczas to wyjdzie mi ze za dwa miesiace zaplacilbym 1770 złotych. DOBRE, PRAWDA? A dotychczas, zanim uruchomilem c.o. placilem za c.w.u przy 200 litrowym zasobniku (zeby ktos nie myslal ze mam nie wiaodmo co:) ) i dwoch chlapiacych sie maluchach i mnie ktory nie unikam dlugiego stania pod prysznicem+zonki oraz kuchenke gazową maksymalnie... 150 złotych. ZEBY BYLA JASNOSC - ZA DWA MIESIąCE W miesiacach niezimowych spalalem od 70 do 96 m3 gazu, po zamontowaniu DT2 i czasowym wlaczaniu zasobnika nawet spadlo spalanie o 10m3.
DLATEGO NIE ZGADZAM SIE Z TAKIM SPALANIEM!Jutro przyjezdza serwisant i niech dziala, przy okazji zrobi przeglad doroczny kotła. Jak sie nic nie zmieni bede walczyl - moze kociol jest uszkodzony, moze cos innego... I przechodze, znaczy wracam na kominek, ktory sprawdzal sie przez trzy sezony gdy nie mialem kaloryferow. TARNAVA owszem troche brudzila i trza bylo sie urobic (a byla motywacja przynajmniej coby rodzinka nie zmaarzla), ale spalalem do 12 m3 drewna w sezonie. Grzanie domu, oprocz wody i kuchenki, kosztowalo mnie od 1.000 do 1.300 zlotych rocznie.
STAD MOJE WKURZENIE NA PIEC KTORY ZRE PO 20 M3 GAZU, A DZIALA NA DZIENNYM TRYBIE MOZE 11-12 GODZIN JAK DZIS WLASNIE

Pzdr

bastus2
03-01-2008, 07:51
jeżeli instalacja centralnego nie ma projektu to regulacja pogodówki będzie wymagała trochę cierpliwości.

najpierw trochę pokrętłologii :)
...
do bastus
czemu uważasz że to tylko wina kotła. Kocioł jest jednym z elementów instalacji. duże spalanie może być spowodowane błędami na instalacji (60% przypadków, zanieczyszczeniem kotła - 30%, regulacja 5% i 5% pozostawiam na inne
Czy jak jedziesz z przyczepą albo zapomnisz zwolnić hamulec ręczny albo masz "ciężką nogę" to za duże spalanie winił będziesz silnik
pegaziątko!! Jesteś wielki, swietny wyklad!!! I jak tylko nadejda temperatury odpowiednie zastosuje sie i ustawie te krzywa. Ale i tak napisz, dlaczego powinno sie przy takich to robic :)
A teraz sprawa kolejna, dotyczaca tego mojego spalania. Moj piec znajduje sie w kotlowni w piwnicy, poniewaz dom jest podpiwniczony. Jest tam od 10 do 13 stopni(13 wlasnie w kotlowni). Mam w piwnicy tylko jeden kaloryfer zalozony - w pralni. W kolejnym pomieszczeniu pozostalych dwoch kaloryferow nie ma jeszcze. Ten w pralni jest zakrecony, poniewaz jest tam okolo 12 stopni, wiec jak na wladowanie prania i wyjscie w sam raz. I jak na moja glowe tam ciepla woda nie powinna krazyc prawda? Chyba nie krazy bo zadna rurka nie jest ciepla ani na kaloryferze ani w pozostalych rurkach ktore "kukają" ze sciany. I czy to moze wplywac na spalanie tak duze? Dodam jeszcze, że sprawdzalem na piecu moc czy cos podobnego i jest 70 (to chyba procent wiec moj Junkers z taka moca z 24 Kw pracuje), tak ustawil fachman. Czy to duzo czy mało? U gory ogrzewam ~140 mkw. Wiec jak byc powinno.
Napisales tez o bledach w istalacji ze powoduja az 60% wzrost spalania. Co to moze byc? Bo serwisant z firmy, ktora to robila przyjezdza dzis na przeglad kotła i zebym wiedzial co mu powiedziec, zeby sprawdzil? Bo wiesz jak to z nimi jest?
ODPISZESZ?
Pzdr

agiles1978
03-01-2008, 11:58
Witam. Jestem pełen uznania dla twej (pegaziatko) umiejętności przekazania fachowej wiedzy. Wielkie dzieki nie miałem pojęcia o takim sposobie ustawiania. Czekam na odpowiednie temperatury. Chetnie bym przeczytał rozwiniecie Twojego tematu o znaczeniu temperatury przy ustawieniu. A przy okazji czy instalacja podłogowa ma jakieś znaczenie czujnik oczywiscie jest na parterze gdzie jest podłogówka.
Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na Twój wpis.

bastus2
03-01-2008, 17:59
Do pegaziatko pytanie:
Czy moge zaczac od etapu drugiego, mianowicie ustawienia konca krzywej grzania? Bo teraz temperatury zblizone do minus 15. Mianowicie u mnie o tej porze czyli 19 jest jest minus 11 stopni? Czy to odwrocenie kota do gory ogonkiem ma znaczenie dla dobrania dobrego krzywej? Ja teraz przy minus 11,5 musialem skrecic pokretlo zasilania nawet z 3,5 na 3 bo w domu zrobilo sie na czujniku 20,4 stopnia. Temperatura wody na piecu - palnik wlaza sie przy 49 stopniach, wylacza sie przy 58. Moze doczekam na te minus 15 ;) Zobaczymy, jak licznik jutro na dobowym spozyciu...
Skoro jednak az tyle musze skrecac bo ogrzewanie wyrabia na zagrzanie domu, to co to znaczy? I czy to mozliwe ze mam tak przewymiarowany piec i jego moc? W gwarancji kotla i ksiazce mam zapisane, ze jest on ustawiony na 20 kW.
A jak Twoje obserwacje Agiles ?? Dalej masz ustawienia na E, czy juz sie zastosowales???
Pzdr

agiles1978
05-01-2008, 21:17
Nooo skręciłem na 4,5. ale u mnie jest ogrzewanie podłogowe na całym dole i to też nie jest dobre rozwiązanie jeżeli chodzi o to rozwiązanie sterowania z Junkersem. nie może iść na podłogę woda bezpośrednio z kotła skręcona u mnie jest do 35 stopni.Więc na górze jest prawidłowo a na dole oszukuje piec DT2 robiąc przerwy. A jeżeli chodzi o e to upierałem sie po rozmowie z "znachorem" od pieca, tak mi wytłumaczył - pierdoła i nieuk. To co czekamy na wykład na temat znaczenia temperatury pzry ustawieniu i + 15 za oknem?????
pozdrawiam

bastus2
06-01-2008, 18:19
Witajcie!
To ja, ale nie mam dobrych wiadomosci. W piatek byl serwisant od Junkersa, zrobil konserwacje, wyczyscil, przejrzał kocioł. Okazało sie ze moc pieca wynosila 20 Kw, obnizyl na 15 Kw. Zmieil histereza kotla (tak fachowo sie wyrazil). Teraz juz kaloryfery nie sa cieple caly czas, ale kociol podgrzewa je, i za chwile stygna. Ale nic nie zmienilo sie w kierunku spalania mniejszego. Kociol od piatku wieczorem do soboty wieczorem spalil 20 m3 gazu przy temperaturze w domu 19 stopni, w nocy bylo u nas -7 na zewnatrz, troche wialo. W dzien byly juz temperatury dodatnie - do +4. Grzal od 17 do 21, potem obnizenie nocne od 21 do 7 i grzanie znowu do 17.00 i wtedy odczyt licznika po 24 godzinach.
Od wczoraj, czyli od soboty do dzis do 17 spallil 16 m3 gazu przy nocnej temperaturze 0 a w dzien bylo nawet do +2 (fakt, wialo, ale nie bardzo przeciez). Nawet wylaczylem podgrzewanie c.w.u. Zona nie gotowala wiele, taka tam woda na herbatę i podgrzanie zupki :) aby sprawdzic zuzycie gazu...Ogrzewanie 150 mkw, przypominam! Analogiczne doby moi znajomi mieli zuzycie 8,5m3 i 7 m3, kotlu Vailant, dom metraz prawie taki sam, z tym ze gzrzeja dopiero drugi sezon ja czwarty :(
JESTEM ZALAMANY, JUZ NIE WIEM CO MAM ZROBIC. Jutro chyba pojade do firmy sprzedajacej kociol i zloze pisemna prosbe o kontrole pieca, bo gwarancja konczy mi spod koniec stycznia. Jestem tez sklonny zlecic gazowni kontrole liczanika, ale nie usmiecha mi se placic kilkuset zlotych...
A moze zlecic kontrole instalacji? CO RADZICIE?? HELPPPPPP !!!!

agiles1978
07-01-2008, 19:02
Hmm jestem bezradny aż pójde sprawdzić jakie mam spalanie na dobę. Ja muślę przy najbliższym remoncie czyli za jakieś 3 lata o podpięciu kominka do instalacji c.o. Rosnące ceny gazu mnie przerażają, a groszek to duży koszt. Jak zbadam zużycie dobowe to opisze.

agiles1978
08-01-2008, 20:00
Spalił równo w ciągu 24 godzin 10,33 metra. Piec rusza o 5.30 jednocześnie grzeje wodę i ogrzewa. Ogrzewanie jest wyłączone dwa razy w ciągu dnia raz od 11 do 13 i od 16 do 17, a kończy prace o 22, Wczoraj temperatura była chyba -2 do +3. W domu jest 19,5 a w nocy 17.

bastus2
09-01-2008, 07:50
Spalił równo w ciągu 24 godzin 10,33 metra. Piec rusza o 5.30 jednocześnie grzeje wodę i ogrzewa. Ogrzewanie jest wyłączone dwa razy w ciągu dnia raz od 11 do 13 i od 16 do 17, a kończy prace o 22, Wczoraj temperatura była chyba -2 do +3. W domu jest 19,5 a w nocy 17.
Czesc! A u mnie jajo :) Od niedzieli wieczorem do poniedziałku wieczorem spalił 22 m3, przy od 0 do +2 na zewnatrz. Ale za to od poniedziałku wieczorem do wtorku wieczorem, czyli do wczoraj spalił.... 5,5 m3. Temperatura zewnętrzna od 1 do +3. Ależ byłem zaskoczony! Ale dziś takiego wyniku nie będzie ;) - od wtorku od 17.00 do dzis (sroda) do 7.00 na liczniku już 9m3. Takie sam okres, ale dobę wcześniej było 1,4 m3. Dziś do północy było powyżej zera, dopiero po północy przyszedł mróz rzędu -2 stopnie do rana.
Czy mrozik rzędu -2 stopnie ma wpływ na tak duże różnice zużycia gazu? Może jakby to był np. dom z blachy...

agiles1978
14-01-2008, 15:34
Witam co nowego w sprawie Junkersa uspokoił si z poborem gazu???

godul1
17-01-2008, 07:05
Bastus, a moze u Ciebie to nie kwestia pieca tylko wentylacji. Przy wentylacji grawitacyjnej jest tak, że im wyższa róznica temp wewnatrz domu a zewnetrzną tym wyższa róznica ciśnienień , a co za tym idzie szybkość wymian powietrza.

agiles1978
23-01-2008, 20:17
Witam dostałem rachunek za gaz od 19.11.2007 do 09.01.2008 zużyłem 643 m to razem z złodziejskimi opłatami 955,14 zł przy temp w dzień 20 a w nocy 18. Jeżeli masz porównanie odpisz bastek

bastus2
24-01-2008, 09:32
Witam dostałem rachunek za gaz od 19.11.2007 do 09.01.2008 zużyłem 643 m to razem z złodziejskimi opłatami 955,14 zł przy temp w dzień 20 a w nocy 18. Jeżeli masz porównanie odpisz bastek
Czesc,
nie mam jeszcze rachunku, bede mial dopiero w lutym. Ostatni odczyt przez gazownie mialem 12 grudnia, u nas czyta sie co dwa miesiace. Ale dalej walcze z tym kotlem, - bo nawet jak bylo cieplo zarł prawie 10 metrów3 na dobę... Teraz starsznei glosno chodzi jak podgrzewa wode uzytkową, gwarancja sie mi konczy niebawem wiec chyba podejme radykalne kroki i kaze go dokladnie obadac...

agiles1978
24-01-2008, 13:16
Jeżeli chodzi o podgrzewanie wody to u mnie tez głośnawo chodzi nie jest to za każdym razem ale sie zdarza

arktyk
26-01-2008, 18:42
Cześć,

Wprawdzie mam dopiero stan surowy zamknięty, ale skorzystałem z jednej z promocji io zakupiłem Kocioł gazowy Jumkers Eurostar i zasobnik 125 l Biawar za 4000 zł. Tak więc stałem się posiadaczem przedmiotu opisanego w tym wątku forum.
Napiszcie proszę, czy jesteście zadowoleni z działania Waszych kotłów i czy dokonałem dorego wybory, czy też raczej powinienem iść za głosem doradców i wybrać np vaillanta.

Pozdrawiam,

agiles1978
27-01-2008, 07:40
vaillanta nie znam więc nie mogę porównać. U mnie kocioł pracuje czwarty sezon i nigdy nie było problemów, zdecydowałem się na niego ponieważ jakość przemawiała w rozsądnej cenie. Teraz też bym kupił junkers tyle że kondensacyjny dziwie się że tego nie uczyniłeś? W moim przypadku największym problemem było ustawienie sterowania ale jak pewnie przeczytałeś wcześniej jest to opisane. Po zastosowaniu się do opisu wyżej działa wszystko ok. Jeżeli masz zamiar stosować instalację mieszaną czyli podłoga + kaloryfery zwróć na to szczególną uwagę w tym kotle wymaga to naprawdę poświęcenia uwagi( wydaje mi się że nie zalecane jest przy tym junkersie)

bastus2
28-01-2008, 07:27
Cześć,

Wprawdzie mam dopiero stan surowy zamknięty, ale skorzystałem z jednej z promocji io zakupiłem Kocioł gazowy Jumkers Eurostar i zasobnik 125 l Biawar za 4000 zł. Tak więc stałem się posiadaczem przedmiotu opisanego w tym wątku forum.
Napiszcie proszę, czy jesteście zadowoleni z działania Waszych kotłów i czy dokonałem dorego wybory, czy też raczej powinienem iść za głosem doradców i wybrać np vaillanta.

Pozdrawiam,

Ja bym dolozyl kilka setek i kupil - podobie jak agiles - Junkersa, chyba Cerapur jest kondensatem. Za okolo 6 tys. mozna kupic go z pelna pogodowka bodajze. Takei kotly powoli staja sie norma, wiec po co kupwoac starsze modele ?? Zastanow sie...

arktyk
30-01-2008, 12:37
Cześć,

Dzięki Wam za odpowiedzi. :)

Co do podłogówki - to u mnie takiego sposobu ogrzewania nie będzie.
Co do kondensacyjnego - wydaje się, że nie byłaby to wielka rewelacja, koszty są wyższe, a oszczędności w trakcie użytkowania często znikome... zresztą jest to tak naprawdę temat na inną dyskusję i zdaje się, że taki wątek na forum muratora istnieje.

Co do "kliku stówek więcej" - wiecie w dobie szybko rosnących cen na materiały budowlane i jeszcze szybciej rosnących cen robocizny, takie myślenie niesie ze sobą wiele zagrożeń ponieważ:
- a może pompa ciepła (kilka stówek więcej), może instalacja w miedzi, może więcej różnicówek i lepszą tabilicę, może parkiet zamiast paneli, (wszytko o klila stówek więcej) i w ten sposób mamy kiladziesiąt tysięcy złotych więcej, a takie przykłady można mnożyć. Oczywiście nie polecam rezygnacji ze średnich standardów wykończenia na rzecz niższych, jednakże nie każdy ma nieograniczone środki finansowe na dom, i często trzeba jednak koszty kontrolować. Dlatego kupując może starszy model kotła, ale oczywiście na gwarancji i oszczędzając w ten sposób jakieś 2000 zł, to ja jednak jestem zadowolony. :)
Pozdrawiam,

bastus2
12-11-2008, 20:12
No hej arktyk !
I jak tam - zdecydowales sie na Eurostara ??? I jak sie sprawuje ???

Pzdr