PDA

Zobacz pełną wersję : Klejenie płytek w sezonie grzewczym na podłogówce



skorpio
02-02-2010, 21:08
Mam do położenia blisko 100 m2 gresu na ogrzewanej podłodze. Pytanie: można to teraz wykonać czy lepiej czekać do wiosny i zrobić po wyłączeniu ogrzewania. Glazurkarz nie widzi problemu, ale jak wiadomo jemu zależy bardziej na kasie niż na tym, co się z tym będzie dalej działo.

vadiol
02-02-2010, 21:24
Kładzenie płytek na działającej podłogówce nie jest zalecane . Nie jest to jednak niewykonalne . Ciepła wylewka skraca czas otwarty kleju . Jak glazurnik wie co z tym fantem począć , to będzie ok . Jezeli nie , to płytki sie odspoją .

BigPiotr
03-02-2010, 06:10
Mam do położenia blisko 100 m2 gresu na ogrzewanej podłodze. Pytanie: można to teraz wykonać czy lepiej czekać do wiosny i zrobić po wyłączeniu ogrzewania. Glazurkarz nie widzi problemu, ale jak wiadomo jemu zależy bardziej na kasie niż na tym, co się z tym będzie dalej działo.

Kleję właśnie płytki w salonie i na czas klejenia wyłączyłem (zakręciłem na rozdzielaczu) pętle salonu. Klej zgodnie z etykietką po trzech dniach osiąga wytrzymałość i po zafugowaniu i odczekaniu tygodnia załączam.
Identycznie kleiłem pokój obok i jest OK'.

Grzanie podłogi i klejenie można pogodzić.

P.S. Bałem się troszkę mrozów, bo wyłączona połowa parteru, ale ta resztka daje radę.

mynia_pynia
03-02-2010, 06:42
Miałam klejone płytki przy 3 tygodnie temu w wiatrołapie.
Nie zdecydowałam się na wyłączenie podłogówki z obawy o zamarznięcie pętli, skręciłam ją tylko na 10-15 stopni - co będzie to przekonam się po sezonie grzewczym, bo fuga ma 1.5 mm - mam nadzieje że się podłoga nie zbiegnie ;)

03-02-2010, 06:54
... Pytanie: można to teraz wykonać czy lepiej czekać do wiosny ...

na kleju jest napisane w jakich temperaturach mozna kłaść ...

jakoxxs
03-02-2010, 12:39
... Pytanie: można to teraz wykonać czy lepiej czekać do wiosny ...

na kleju jest napisane w jakich temperaturach mozna kłaść ...

proponuję zakręcić pętlę w miejscu układania płytek poczekać z e 2 doby żeby posadzka się ostudziła i kleić po skończonej robocie odczekać 3 tygodnie i znowu pomału zacząć nagrzewać podłogę

pierwek
03-02-2010, 15:05
proponuję zakręcić pętlę w miejscu układania płytek poczekać z e 2 doby żeby posadzka się ostudziła i kleić po skończonej robocie odczekać 3 tygodnie i znowu pomału zacząć nagrzewać podłogę

:lol:

to ja w takim razie proponuję poczekać do deszczowego lata (żeby z kolei nie było za sucho i gorąco). :D

Kleiłem płytki na działającej podłogówce i jak na razie nic się nie dzieje (no ale jeszcze rok nie minął więc może wszystko przede mną). Faktycznie klej szybko schnie i kiepsko się pracuje. Można nałożyć kleju na 2-3 płytki na podłodze bo jak więcej to ciężko nadążyć żeby za bardzo klej nie podsechł. Dobrze byłoby dzień wcześniej wyłączyć odpowiednią pętlę żeby trochę podłoga ostygła.

fighter1983
03-02-2010, 15:13
Jeden z klejów elastycznych, na ogrzewania podłogowe, nazwy nie podaje coby nie reklamować:

Woda zarobowa biały ≈ 7,7 l / 1 worek 25 kg
Woda zarobowa szary ≈ 6,5 l / 1 worek 25 kg
Ciężar właściwy mieszanki Biały ≈ 1,6 kg/dm3 / Szary ≈ 1,65 kg/dm3 UNI 7121
Czas gotowości do pracy (pot life) ≥ 4 h
Temperatura użycia od +5 °C do +35 °C
Max. grubość wykonywanej warstwy ≤ 10 mm
Czas otwarty ≥ 30 min. EN 1346
Czas korygowania ≥ 30 min.
Ruch pieszy ≈ 24 h
Fugowanie ≈ 8 h ściany / ≈ 24 h podłogi
Pełna wytrzymałość ≈ 7 dni
Wydajność * ≈ 2,5 – 4 kg/m2

Dane uzyskane w temp. +23 °C, przy wilgotności względnej 50% i przy braku wentylacji. Dane mogą ulec zmianie w zależności od warunków
panujących na budowie: temperatury, wentylacji, nasiąkliwości podłoża i układanego materiału.


W skrocie: zmniejszy sie czas otwarty i czas korygowania. Warunek: nie przekraczać w żadna stronę temperatury.

piterek63
03-02-2010, 22:21
Zbyt szybkie odejscie wody z zaprawy skutkuje slabszymi wiązaniami.

Teraz plytki poleżą ale napewno krócej niz te ktore bys ukladal przy wył. podłogówce.

Poza tym temperatura przez Ciebie wskazana dotyczy otoczenia a nie podłoża a to istotna różnica.

jakoxxs
03-02-2010, 22:26
eee błąd temperatura podłoża też jest istotna załóżmy obecną sytuację pogodową dziś mróz jutro odwilż +5 stopni teoretycznie można kleić na zaprawy cementowe a podłoże nadal zmarźnięte bo 1 dzień nie odmarźnie

piterek63
03-02-2010, 22:39
no jest istotna a kolega podajac temp otoczenia sadzi ze jest to temp podloza a jest to istotna roznica. ide zajarac. aty co glazurnicze forum zdradzasz?:)

fighter1983
03-02-2010, 22:47
temperatura podloza ma znaczenie, nie twierdze ze nie, ale podlogówka nie grzeje az tak bardzo aby woda odparowywala natychmiast. Czas otwarty i czas korygowalnosci sie skraca ale polozyc mozna. Wiecej wody z kleju zabiera niezagruntowane, chłonne podloze niz praca podlogówki. I wiem jaka jest róznica pomiedzy temp. otoczenia a podłoża :)

piterek63
03-02-2010, 22:56
temperatura podloza ma znaczenie, nie twierdze ze nie, ale podlogówka nie grzeje az tak bardzo aby woda odparowywala natychmiast. Czas otwarty i czas korygowalnosci sie skraca ale polozyc mozna. Wiecej wody z kleju zabiera niezagruntowane, chłonne podloze niz praca podlogówki

zgadzam się w 100%, ale podwyzszona temp podloza wplywa niekorzystnie na odparowywanie wody z zaprawy. czas otwarty o korygowalnosci swoja drogą.

idąc tokiem myslenia z Twojego podpisu, szkodzić tej reakcji sie nie powinno a takie posuniecie wplywa negatywnie.

rowerem po chodniku tez nie można jeździc a jednak jeżdżą bo nic sie nie dzieje dopóki sie kogoś nie potrąci

nie dałbym gwarancji na ułozone plytki przy włączonym ogrzewaniu.

jakoxxs
03-02-2010, 22:58
no jest istotna a kolega podajac temp otoczenia sadzi ze jest to temp podloza a jest to istotna roznica. ide zajarac. aty co glazurnicze forum zdradzasz?:)

nudzi mi się a poza tym lubię się trochę pośmiać trochę pomóc i trochę dowiedzieć wszystkiego po trochę

fighter1983
03-02-2010, 23:03
No tak, temperatura podłoża przede wszystkim nie powinna być ujemna. Bo tak jak kolega wczesniej wspomnial: narazone na dzialanie ujemnej temperatury podloze na dlugi czas zostaje zbyt zimne.
A co do tego przypadku mozemy wziac pod uwage ponad polowe naszych tarasów i balkonów. Przygotowane podłoże na balkonach/tarasach niejednoktrotnie jest mocniej nagrzane.
Przygotować podłoże, solidnie zagruntować, dobry klej i można śmiało kleić.
Przy zastosowaniu konkretnych produktów: daje na to gwarancję.

piterek63
03-02-2010, 23:04
jakobs bedziesz w Olsztynie to dawaj znac. zapraszam na kawke.

piterek63
03-02-2010, 23:05
fighter a ile tarasów juz zrobiles?

fighter1983
03-02-2010, 23:23
piterek63 kurka no widzisz cały problem w tym, że własnoręcznie żadnego, akurat tak się życie potoczyło, że reprezentuję firmę handlową, oragnizujemy i prowadzimy szkolenia m.in dla glazurników, a balkony i tarasy to akurat jeden z moich ulubionych tematów, w szczególności poprawki :)
Za zaproszenie na kawkę serdecznie dziękuję, mam nadzieje, że będzie aktualne jeszcze latem, bo napewno wyskoczę na rybki i wtedy chetnie skorzystam.

nudzi mi się a poza tym lubię się trochę pośmiać trochę pomóc i trochę dowiedzieć wszystkiego po trochę
A to zupełnie podobne pobudki do moich. I chociaż jestem tym niedobrym wstrętnym przedstawicielem firmy handlowej to jeszcze aż tak bardzo się nie zraziłem.

piterek63
03-02-2010, 23:37
w sumie zaproszenie na kawe bylo do jakobsa ale tez czuj sie zaproszony.

zdradz z jakiej jestes firmy i zaprosz na szkolenie:) ja bardzo chętnie

fighter1983
03-02-2010, 23:48
ups... no to się wepchnąłem na kawkę na dzika :oops: przepraszam :) W ramach przeprosin zabiorę Ci kilka worków dobrego elastyka.
Co do firmy: wolałbym lepiej nie... bardzo mocno krytykowana tutaj jest jakakolwiek forma reklamy.
Co do szkoleń: nie ma problemu, preferujesz jakiejs konkretnej firmy i dotyczące jakiegoś konkretnego zagadnienia? Bo zazwyczaj oragnizujemy takie "imprezy" w miarę możliwosci tematycznie.

piterek63
03-02-2010, 23:59
nic nie szkodzi.

o elastyku nie zapomnę także bede Cie w sezonie szukal:)

jesli chodzi o szkolenia to przedewszystkim wlasnie tarasy, hydroizolacje i fugi epoksydowe. jesli chodzi o firmy to myślę że praktycznie każda ma cos ciekawego w swojej ofercie takze jestem otwarty. na PW mozesz przesalc nazwe kogo reprezentujesz.

teraz ide spac bo rano wycenka:)
pozdr

fighter1983
04-02-2010, 00:03
Spokojnej nocki w takim układzie. Poleciało na PW, poproszę zwrotnie tez telefonik, bedziemy się jakoś łapać na szkolenie i kawke.

jakoxxs
04-02-2010, 07:03
no tarasy i schody zewnętrzne to bardzo fajna sprawa szczególnie te nie zadaszone prześlij i do mnie pw z zakresem działalności i szkkoleniami

skorpio
04-02-2010, 08:07
Mój glazurkarz stosuje CM17. Da radę?

fighter1983
04-02-2010, 08:22
Wg klasyfikacji kleju jak najbardziej da rade (C2 TE), gruntowanie CT17 + klejenie CM17 i jest oki.
Znam kilka lepszych klejów tego typu w podobnej cenie, ale bardzo ważniejsze jest to czym pracuje zazwyczaj glazurnik. Jeżeli najczęsciej używa produktów Ceresita to zna jego charakterystyke, szybkosc wiazania, ilość wody zarobowej, czas korygowania.

skorpio
04-02-2010, 19:38
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Chyba zaryzykuję.

katarek
04-02-2010, 19:53
a jaki jest problem w tym żeby na czas kładzenia płytek wyłączyć podłogówkę?
ja płytki kładę etapami, tylko w weekendy, bo wtedy mam czas, wyłączam podłogówkę na kilka dni i temperatura w pomieszczeniu mi nie spada poniżej 16 stopni - da się wytrzymać ;)

vadiol
04-02-2010, 19:54
Mój glazurkarz stosuje CM17. Da radę?

To wysoko elastyczny klej stosowany na trudnych podłożach . Na pewno da rade .

fighter1983
04-02-2010, 23:45
Aaa jeszcze jedno, o tyle o ile klejenie na właczonej podlogowce jest ok, tak fugowanie raczej odpada. Zbyt duże ryzyko przebarwien.