PDA

Zobacz pełną wersję : czujnik zewn. do pieca i jego brak



oskarq
03-02-2010, 08:19
Jaki jest sens używania czujnika zewn.
Mam piec Broetje Energy Top.
Mogę ustawić temp na piecu (teraz mam 70st)
Jak podłącze czujnik zewnętrzny to wtedy to pokrętło reguluje krzywe temperaturowe.

Będzie taniej czy nie?

o.

misiek1111
04-02-2010, 11:15
Troche taniej bedzie, bo temperatura wody wyjsciowej, bedzie odwrotnie proporcjonalna do temp zewn.(wg. ustawionej krzywej). Czyli im cieplej na zewnatrz tym chłodniejsza woda wyjsciowa.

oskarq
04-02-2010, 17:45
Troche taniej bedzie, bo temperatura wody wyjsciowej, bedzie odwrotnie proporcjonalna do temp zewn.(wg. ustawionej krzywej). Czyli im cieplej na zewnatrz tym chłodniejsza woda wyjsciowa.

Czy wtedy mogę używać termostatu? teoretycznie wydaje mi się, że się uzupełniają.

termostat pilnuje temperatury ale nie ma wpływy na temp wody wyjściowej.
temp wody wyjściowej ma wpływ na krzywą właśnie. teraz mam jakąś stałą ustaloną przez serwisanta.
dzięki czujnikowi będę mógł ustawić swoją krzywą a dodatkowo czujnik będzie mi pilnował temp wyjściową.

misiek1111
05-02-2010, 08:15
Termostat bez czujnika zew. utrzymuje zadana temp. wyj.
Gdy czujnik temp. zew. jest podłączony, przełącznik regulacji temperatury obiegu c.o. spełnia funkcję regulatora nachylenia krzywej grzewczej.

Wszystko w instr. obslugi - str. 19, 20:

http://pliki.bimsplus.com.pl/Broetje/download/IM/IM_ENERGY_TOP_PL.pdf

oskarq
05-02-2010, 21:00
Wszystko w instr. obslugi - str. 19, 20:

Mam instrukcje...
Przecież to z instrukcji właśnie opisałem w pierwszy poście.
Ale nie tłumaczy czy można mieć oba i jakie są tego zalety i wady.
A to właśnie było i nadal jest moje pytanie.

o.

misiek1111
06-02-2010, 16:56
Nie mozna miec obu systemow. Po zalozeniu cz. zew. pokretlo od termostatu przeksztalci sie w pokretlo od ustawienia krzywej charaterystyki.

oskarq
06-02-2010, 17:50
Nie mozna miec obu systemow. Po zalozeniu cz. zew. pokretlo od termostatu przeksztalci sie w pokretlo od ustawienia krzywej charaterystyki.

Ale przecież jedno nie wyklucza drugie.
pokrętła i tak nie używam. raz ustawiłem temp i tyle.
Za to termostat włącza i wyłącza mi piec według ustawień.
I chciałbym, żeby to nadal robił a czujnik zewnętrzny będzie mi ustawiał temp zgodnie z krzywą. Ale to jest temp wody a nie w pokojach który mierzy termostat.