PDA

Zobacz pełną wersję : odkupienie kawałka drogi bez spadkobierców - jak ?



igimaks
03-02-2010, 15:24
Wzdłuż mojej działki przebiega polna droga i zaraz za nia też jest kawałeczek działki, o którą też bardzo chętnie powiekszyłbym obszar mojej posesji.
Problem w tym, że owszem działka za droga ma właściciela, który chce się jej pozbyć, ale sama droga już nie, ponieważ właściciel od dawna nie żyje, a prawnych spadkobierców nie ma. (tylko uzurpowani)
W księgach wieczystych jest wpis jeszcze sprzed wojny na osobę, która nie żyje od kilkudziesięciu lat.
Co zrobić, aby formalnie teren przejąć ?

Ciril
04-02-2010, 12:02
pisz na pw.

1. ile lat użytkujesz teren?
2. czy Twój poprzednik (osoba, od której kupiłeś) użytkowała wcześniej ten teren?? Jeżeli tak to przez ile lat?
3. Jakie oznaczenie w ewidencji gruntów ma wskazana działka: R, B, Dr??


Ogólnie jest kilka sposobów, ale żaden z nich nie jest ani szybki ani tani :roll:
Podajesz za nało informacji.

Elfir
04-02-2010, 12:08
Masz dwa wyjścia - udowodnić w sądzie zajęcie terenu w "złej wierze", albo wystąpić do sądu o ustalenie spadkobierców nieruchomości.

igimaks
05-02-2010, 13:37
Witam dziękuję za odpowiedź
Niestety właścicielem działki jestem stosunkowo od niedawna (kilka miesięcy)
Osoba od której kupiłem teren jest też właścicielem skrawka ziemi za drogą (ok 1 ar) i mógłbym to kupić jest tylko małe ale.. pomiędzy moim terenem a tym skrawkiem wzdłuż biegnie stara polna droga też o powierzchni ok 1 ar.
Chciałbym powiększyć tym sposobem teren o ok 2 ary.

W wypisie rejsetru gruntu właścicelem drogi jest właśnie od dawna nie żyjąca osoba
Natomiast władającym jest Zarząd Dróg

Nie wiem czy ma to znaczenie ale polna droga to ciąg przechodzący przez kilka działek. Przez moją posesję przechodzi po północnej stronie
W chwili obecnej trwa procedura administracyjna budowy innej drogi,(wg nowych przepisów) która umożliwi mnie i innym osobom dojazd publiczną drogą na swoją działkę
Właśnie ta nowa droga przetnie ( od strony wschodniej) tą polną drogę i zostanie właśnie skrawek nie droga który chciałbym przejąć

Mam mapkę geodezyjną z nowym podziałem i oba skrawki są oznaczone jako działki