PDA

Zobacz pełną wersję : taras czy dach pulpitowy?



jarett
03-02-2010, 22:59
Mam dylemat. Rozmawiałem już o tym z kilkoma wykonawcami i architektami (znajomymi a więc nie mającymi interesu żeby mnie oszukiwać) i każdy mówi co innego.

W moim projekcie - domku z127 (http://www.budowanie-domu.pl/co-budujemy/) nad garażem jest taras. Taras niepotrzebny bo będzie przecież ogród, kłopotliwy bo ponoć trudny do zaizolowania i drogi bo przecież sama barierka to kilkanaście tysi.

A jednak domek z tym tarasem wygląda super i cały jego urok na tym polega. Na stronie tego samego biura projektowego wypatrzyłem takie rozwiązanie: http://z500.pl/projekt/z132.html - taki daszek pulpitowy ukryty za ścianką attykową (tak to się chyba nazywa). Garaż nadal wygląda jak z płaskim dachem ale ma dach tradycyjny.

Niektórzy mi mówią, że to wyjdzie taniej. Inni, że porównywalnie. Że odbierze domkowi całą urodę i proporcje (elewacja garażu podniesiona o 30-40 cm). Poza tym przyjemnie będzie wyjść z rana z sypialni na taras. Jedni mówią, że takiego tarasu nie idzie zaizolować, inni, że to żaden problem.

Co o tym myślicie? macie jakieś doświadczenia z jednym albo drugim rozwiązaniem? Jak to wyjdzie kosztowo?

Elfir
03-02-2010, 23:04
zrób dach odwrócony - jednocześnie i taras i dach, a nawet ogród (zielone dachy). Z czasem mozna na tym postawić nawet ogród zimowy.

ma
04-02-2010, 08:03
znam kogoś, kto ma płaski dach - kładli go dwa razy i było z tym wiele kłopotu, ale jak w końcu zrobili, to jest, i po problemie.
Robienie attyki po to, żeby ukryć dach wydaje mi się karkołomne i bezcelowe. Chyba żeby zrobić ją taką, jak możliwe ogrodzenie tarasu, z piaskowanego szkła. Zwróć uwagę na to, że płaski dach nad garażem koresponduje z mansardą - musisz zachować płaską lekkość tego rozwiązania.
Gdybym miala zamiar budować ten dom, postarałabym się o znalezienie dobrego fachowca od płaskich dachów i nie rezygnowałabym w żadnym wypadku z tarasu przy sypialni, kąta o wyjątkowo prywatnym charakterze, dającego możliwość wypicia porannej kawy na powietrzu, a jednak nie w ogrodzie, do którego z piętra to cała wyprawa.

Elfir
04-02-2010, 09:14
żeby wypić kawę na tarasie i tak musi zejśc do kuchni i wrócić na górę - o wiele wygodniej jednak już wyjśc na ogród, zamiast latac w te i wewte po schodach :D

jarett
04-02-2010, 09:19
Bynajmniej nie mam wątpliwości co do urody i "symaptyczności" tego rozwiązania. Najchętniej bym je zostawił, ale chciałem z niego zrezygnować z dwóch względów:

- żyję w prawdopodobnie złudnym przeświadczeniu, że dach będzie tańszy od tarasu (na ten temat nikt się jeszcze nie wypowiedział).

- jest on trudniejszy w wykonaniu, ale to już ustaliliśmy, że nie musi być tak źle - wszystko zależy od wykonawcy. Mój wykonawca chwali się, że jest specem od stropów wylewanych więc i z tym sobie pewnie poradzi.

Jeśli chodzi o wykończenie to z barierką można poczekać na lepsze czasy. Marzy mi się taka ze szkła hartowanego jak w projekcie ale pewnie jest sakramencko droga.

jarett
04-02-2010, 09:20
żeby wypić kawę na tarasie i tak musi zejśc do kuchni i wrócić na górę - o wiele wygodniej jednak już wyjśc na ogród, zamiast latac w te i wewte po schodach :D

Cytując żonę: "Będzie można z rana przeciągnąć się na tarasie w kapciach" :) :)

Dość kosztowne to może być przeciąganie :)

ma
04-02-2010, 09:45
nie rezygnuj na wstępie z tego, co najfajniejsze.
Nie rezygnuj z marzeń!
Jak nie zrobisz czegoś od razu, to możesz nie robić tego nigdy. Tylko na początku patrzysz na swój dom krytycznie, potem już nikt nie zwraca uwagi na to, że coś nie pasuje albo coś miało być inaczej - i w ten sposób myśląc - nigdy nie osiągniesz zamierzonego celu.

Elfir
04-02-2010, 10:09
ma - z tego powodu ludzie maja śliczne balkoniki w swoich domkach, na które nigdy nie wychodzą (bo po co?) a które sporo kosztują. Ale co tam! Przynajmniej elewacja ładnie wygląda i sąsiedzi zazdroszczą. :)
Buduje się dom dla siebie i trzeba brać pod uwagę swoje przyzwyczajenia.
Jeśli dom stoi przy ulicy a obok za płotem są sąsiedzi, to kto będzie się na tarasie przeciągał w piżamie i pił kawę? Zrozumiałabym jeszcze ideę tarasu od strony ogrodowej.
jarret - sam stwierdziłeś, ze ładne, szklane, balustradki do tarasu to jest majątek.

jarett
04-02-2010, 10:13
Dobra, a pomijając sprawy estetyczno-sąsiedzkie...

...czy ktoś potrafi odpowiedzieć mi które rozwiązanie jest tańsze i czy duża jest to różnica? Taras będzie miał wymiary jakoś 3,6x8m

Elfir
04-02-2010, 10:14
kosztorysant...

EZS
04-02-2010, 12:37
A ja się usilnie zastanawiam, dlaczego dach ma być tańszy od tarasu.
Powiedzmy tak. Zależy jaki. Jeżeli dach płaski, z niewielkim spadkiem, to musisz mieć strop, izolację pokrycie. Czyli różnica o koszt ewentualnych płytek zamiast pokrycia. Dach płaski o drewnianej konstrukcji pokryty np papą jest tańszy ale zimą trzeba śnieg zrzucać, bo może nie wytrzymać :wink: No i co jakiś czas konserwować
Jeżeli dach skośny, to nie trzeba stropu, nad garażem specjalnie ocieplenia też nie trzeba czyli najtaniej i nie ładnie.

A teraz powiem, co ja bym zrobiła.
Taras i nad całością przeszklenie czyli zimowy ogród. Nie cieknie - bo jest szkło. Trzeba ocieplić od strony garażu - fakt. Trzeba trochę grzać - fakt. Ale jaki bajer!