PDA

Zobacz pełną wersję : zakamienione rury z c.w.u



Blizzard
05-02-2010, 10:16
Witam! Mam nastepujacy problem.

Przy zbiorniku z woda na wyjsciu c.w.u wczoraj peknal srubunek przed zaworem i sie troche rozlalo.

Wymienilismy srubunek na nowy i powiedzmy ok. ale jest inny problem. w starym srubunku z zaworu o srednicy ok 20mm, srubunek mial przelot ok 10mm, reszta to kamien! Cala instalacja byla wykonana w listopadzie 2008, czyli troche ponad rok temu. Strach pomyslec co bedzie za 5 lat :-/

Zabieram sie za montaz filtrow DAFI (weglowego i z zywica jonowymienna) moze bedzie jakas poprawa.

Ale moje pytanie jest takie.... czym pozbyc sie istniejacego kamienia?

Tutaj (http://www.odkamieniacz.pl/dladomu.html) znalazlem proszek niby do tego. zbiornik c.u.w. mam 200litrow, instalacja pewnie kolo 5-10 litrow, to wyjdzie ok 25kg . Stosowal ktos ten proszek? Nie ma jakiegos niebezpieczenstwa odnosnie wody pitnej ?

zbigmor
05-02-2010, 11:12
Usystematyzuj czy piszesz o śrubunku, czy o zaworze.
Z czego jest ta instalacja?
Skąd bierzesz wodę? Nie z własnej studni?

witu102
05-02-2010, 11:21
a może temperatura wody za wysoka i się kamień kotłowy wytrąca?
Kiedyś czytałem, o badaniach przeprowadzonych w zakłądach ciepłowniczych, gdzie przy pomocy magnesu neodymowego magnetyzowano wodę i ta nie dość, że nie wytrącała kamienia to jeszcze wypłukiwała istniejący.Był artykuł w prasie specjalistycznej (Journal of Biophys.) no i zdjęcia...sądzę, że w przeciwieństwie do magnetyzerów w autach, takie mogą działać:)a koszt takich magnesów praktycznie pomijalny w stosunku do innych metod..może warto spróbować??

Blizzard
05-02-2010, 11:22
Kamien pojawil sie zaraz przy wyjsciu ze zbiornika z c.u.w.

doprowadzenie zimnej wody wykonane z rurek stalowych, ktore beda wlasnie wymieniane na PP i dokladane filtry DAFI,
Wyprowadzenie cieplej wody jest wykonane z miedzi 25mm (ok 3m) i z PP 20mm reszta.

Woda z wodociagow miejskich.

free_shop
05-02-2010, 11:34
Ale moje pytanie jest takie.... czym pozbyc sie istniejacego kamienia?

Tutaj (http://www.odkamieniacz.pl/dladomu.html) znalazlem proszek niby do tego. zbiornik c.u.w. mam 200litrow, instalacja pewnie kolo 5-10 litrow, to wyjdzie ok 25kg . Stosowal ktos ten proszek? Nie ma jakiegos niebezpieczenstwa odnosnie wody pitnej ?
Każdy odkamieniacz będzie się nadawał (mają podobny skład).
Ale uwaga! Należy stosować tylko środki, które posiadają atest i są przeznaczone do kontaktu z wodą pitną.
Odkamieniacze do c.o. się nie nadają!
Ja używałem DS-30:
http://www.ferdom.pl/index.php?a=opis&k=111&id=422
Sposób postępowania:
- wyłączyć grzanie, lub obniżyć temperaturę
- wsypać (wlać) odkamieniacz do instalacji
- włączyć cyrkulację
- po uzyskaniu założonego efektu wypłukać instalację
Pamiętaj: im wyższa temperatura, tym mniej odkamieniacza. Ja to robię w temp. ok. 30-40 st. C. Oczywiście najlepiej stosować się do załączonej instrukcji.
Po czyszczeniu musisz dokładnie obejrzeć instalację. Po usunięciu kamienia (który jest naturalnym uszczelniaczem) mogą pojawić się przecieki.

wiochman
01-01-2011, 11:13
Witam
Ja osobiście stosuję z powodzeniem anody cynkowe Scale buster. Rewelacyjne urządzenie. Bezobsługowe , nie pobiera prądu. Zabezpiecza instalację i potrafi udrożnić nawet kilkudziesięcioletnie instalacje z kamienia i rdzy. Sprzedają mi się lepiej niż jonowymienne . Bardzo skuteczne.