PDA

Zobacz pełną wersję : Bardzo wąska działka.



lika
05-02-2010, 12:34
Witajcie,
dostałam w spadku działkę a ponieważ zawsze marzyłam o domu (całe życie spędzam w mieszkaniu brrrr) zaczęłam się zastanawiać czy na tak waskiej działce jak moja da się coś wybudować. Na kupno innej raczej mnie nie stać. Działka jest specyficzna ponieważ jest baaaardzo długa, ma chyba z 500 m i jest bardzo wąska, ma 13,7 m:( Dodam że tą dłuższą stroną jest ustawiona do drogi więc jest długa a nie jest głęboka.
Może spotkaliście się z takim cudem:) Da się zamieszkać na takim kawałku ziemi?:)
pzdr
Lika

lukasz_p
05-02-2010, 12:45
Witajcie,
dostałam w spadku działkę a ponieważ zawsze marzyłam o domu (całe życie spędzam w mieszkaniu brrrr) zaczęłam się zastanawiać czy na tak waskiej działce jak moja da się coś wybudować. Na kupno innej raczej mnie nie stać. Działka jest specyficzna ponieważ jest baaaardzo długa, ma chyba z 500 m i jest bardzo wąska, ma 13,7 m:( Dodam że tą dłuższą stroną jest ustawiona do drogi więc jest długa a nie jest głęboka.
Może spotkaliście się z takim cudem:) Da się zamieszkać na takim kawałku ziemi?:)
pzdr
Lika

Dla terenu jest obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania? Jeżeli tak to czy zawiera zapisy dotyczące możliwości budowy w granicy? Nie ma możliwość porumienienia się z sąsiadami i dokonania podziału/ scalenia działek?

LukaEgon
05-02-2010, 12:49
Lepiej by było, gdyby była jednak głęboka chyba.. Ciężko powiedzieć, każda gmina rządzi inaczej. Czy gmina ma PZP? Jeśli nie to wystąp do gminy o warunki zabudowy..będziesz miała linię zabudowy, od której można będzie dopiero kombinować czy zmieści się budynek, czy też nie. Jak dla mnie na oko to za mało, nawet jeśli budynek byłby 1,5m od granicy "z tyłu" działki..ale warto się zainteresować mimo wszystko.

lika
05-02-2010, 12:52
jest plan zagospodarowania w którym część tej działki (długość około 100m) jest pod zabudowę, reszta rolna. Nie wiem czy jest możliwość postawienia budynku w granicy. Na pewno na sąsiedniej działce, przedłużeniu mojej ( o takiej samej głębokości) stoi budynek w granicy. Z sąsiadami raczej chyba cieżko byłoby sie dogadać. Poprzedni własciciel już próbował niejednokrotnie z tego co mi wiadomo. Sąsiad jest rolnikiem przez duże R:)
Lika

Elfir
05-02-2010, 13:06
nowelizacja prawa budowlanego dopuszcza budowę w granicy dla działek węższych od 16 m.

Przemo1975
05-02-2010, 13:07
Jeśli już coś stoi w granicy, to prawdopodobnie też będziesz mogła wybudować w granicy.
Jeśli jest plan zagospodarowania przestrzennego to on stoi ponad rolnikami przez duże R.
Ja mam działkę o szerokości na części 9,0m, a na części 14,0m i wybudowałem dom na całej szerokości bo plan to dopuszczał.
Sąsiadów też mam niezbyt ciekawych, ale jedynie mogli sobie popatrzyć jak budowałem, to wszystko.
Powodzenia i pozdrawiam,

sSiwy12
05-02-2010, 13:15
Obecne przepisy zezwalają na postawienie budynku w granicy lub w odległości 1,5m od niej, dla ściany bez otwrów okiennych i (lub) drzwiowych, jeśli szerokość działki jest mniejsza niż 16m.

Czyli na tej działce bez problemów zmieści się dom o szerokości 8,2m – pod warunkiem, ze nie ma innych uwarunkowań np. obowiazujaca linia zabudowy.
Bez problemów znajdziesz też projekt na taka działke.

wig
05-02-2010, 13:28
Jak napisał Łukasz, spróbuj dogadać się z sąsiadem, który na działkę w głębi za twoją. Gdy on dołoży 13,7 m będziecie mieć 10 pięknych działek 50x27,4m.
Pięć dla ciebie i pięć dla niego. Jedną działkę zostawiasz sobie pod budowę a cztery sprzedajesz i za tę kasę budujesz dom.
Życzę powodzenia.

lika
05-02-2010, 14:03
Z sąsiadem sie nie dogadam, nie ma szans. Próby były podejmowane niejednokrotnie aczkolwiek nie przeze mnie. Ale negocjator chyba był niezły. To jest jak w takim przysłowiu " Pies na pażdzierzu nie leży a drugiemu nie da".
To jest ciekawe ze można budowąć w granicy jeśli działka ma niej niż 16 m. A nie muszę prosić sąsiada o pozwolenie?
SSiwy12 ta linia zabudowy to jest jakaś odległość budynku od drogi?
A projekt da się kupić gotowy czy na taką kiszkę tylko specjalnie przygotowany, Przemo napisz jak to było u Ciebie.
Lika

Elfir
05-02-2010, 14:14
Sąsiada nie trzeba było prosić. Liczy się MPZP i ustawa.

Ja buduję dom w granicy. Działka ma 17 m szer. Dom: 8,8 m szer na 11 m długi. Projekt indywidualny. Ale Widziałam również projekty gotowe na wąskie działki.

monia i marek
05-02-2010, 16:40
Witajcie,
dostałam w spadku działkę a ponieważ zawsze marzyłam o domu (całe życie spędzam w mieszkaniu brrrr) zaczęłam się zastanawiać czy na tak waskiej działce jak moja da się coś wybudować. Na kupno innej raczej mnie nie stać. Działka jest specyficzna ponieważ jest baaaardzo długa, ma chyba z 500 m i jest bardzo wąska, ma 13,7 m:( Dodam że tą dłuższą stroną jest ustawiona do drogi więc jest długa a nie jest głęboka.
Może spotkaliście się z takim cudem:) Da się zamieszkać na takim kawałku ziemi?:)
pzdr
Lika
mój sąsiad wybudował się na podobnej działce i dostał zgodę na budowę bliżej drogi - powstał b.ładny domek :D

lika
05-02-2010, 17:58
no właśnie przeglądam to rozporządzenie odnośnie możliwości postawienia domu w granicy i chyba nie jest tak ze można....należy conajmniej 1,5 metra zachować...
tak jest czy nie?

monia i marek
05-02-2010, 18:24
no właśnie przeglądam to rozporządzenie odnośnie możliwości postawienia domu w granicy i chyba nie jest tak ze można....należy conajmniej 1,5 metra zachować...
tak jest czy nie?
bardzo możliwe, bo dom moich sąsiadów jest jakieś 1,5-2m od drogi :wink:

Elfir
05-02-2010, 18:39
Chyba jednak można sadząc po moich warunkach zabudowy :)

coulignon
05-02-2010, 20:40
Witajcie,
zaczęłam się zastanawiać czy na tak waskiej działce jak moja da się coś wybudować.

Jezu... 500 mb w zabudowie bliźniaczej.... A w ten sposób powstałą ulice mozesz nazwać swoim imieniem :lol: :lol: :wink:

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
05-02-2010, 20:49
a wez to sprzedaj,,,a za tą kase kup NORMALNĄ działkę....

kamykkamyk2
06-02-2010, 08:13
Jeżeli sąsiad ma dom na granicy, to tobie też pozwolą się "przykleić" do niego.
A jak nie będziesz chciała, to musisz odsunąc się o te 1,5 metra od granicy. Tak przynajmniej mi wyjaśniali w urzędzie, mam działkę na szerokość 13,5 m z jedej strony i 15m z drugiej.

Elfir
06-02-2010, 11:35
U mnie sąsiad nie ma domu w granicy, tylko warsztat. I to jeszcze niższy od planowanego przez nas domu.

Arnika
06-02-2010, 14:32
Możesz na takiej działce wybudować dom.

Z forum ludzie kaczki3 budują dom na działce o szer. 10m.
Byłam i widziałam.
Domek mały i skromny, ale o niebo lepszy niż bloki...
A koszty jego postawienia wzbudziły mój uśmiech .... Ja też bym takie chciała :roll: :wink:

lika
10-02-2010, 12:13
no niestety w planie zagospodarowania przestrzennego znalazłam taki oto zapis:
"Rozmieszczenie budynków i urządzeń na działce zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa budowlanego. Dopuszcza się realizację zabudowy przy granicy działki lub odległości od 1,5m do 3,0m w przypadkach innych, niż określone w przepisach prawa budowlanego, pod warunkiem uzyskania w formie umowy notarialnej zgody właścicieli działki sąsiedniej na taką zabudowę."
No więc wydaje mi się ze mysiałabym sąsiada poprosić o zgodę a jest to raczej nierealne:(
Arnika zgadzam sie ze nawet mały jest lepszy od bloków. Mieszkam obecnie w blokach ale całe moje życie przed 25 urodzinami mieszkałam na wsi w domu, teraz w bloku w mieście...brrr...
pzdr
Lika

mayadaski
10-02-2010, 12:33
Ja buduje metr od sasiada i sasiada nie musialam o nic prosic. Moja dzialka jest szeroka na 8 metrow.

Nie lamentuj :wink: Przestan analizowac i gdybac :wink: Wytrzyj nos :wink: I pedz do gminy by dostac Warunki Zabudowy.
Wtedy moze bedziesz musiala sie pomartwic. Na razie zamartwiasz sie niepotrzebnie.
:lol:

Pozdrowienia,

Maja

lika
10-02-2010, 12:44
mayadaski na 8 mertach budujesz :o , to właściwie nie wiem o co ja sie martwie:)) a jaki szeroki będziesz miała dom?
wiesz ja na razie robię rozeznanie ale pomimo to, to w planie zagospodarowania przestrzennego jest chyba wyraźnie napisane że musi byc zgoda sąsiada na budowanie w granicy:( chyba nie da sie tego przeskoczyć:(
Lika

mayadaski
10-02-2010, 14:08
mayadaski na 8 mertach budujesz :o , to właściwie nie wiem o co ja sie martwie:)) a jaki szeroki będziesz miała dom?
wiesz ja na razie robię rozeznanie ale pomimo to, to w planie zagospodarowania przestrzennego jest chyba wyraźnie napisane że musi byc zgoda sąsiada na budowanie w granicy:( chyba nie da sie tego przeskoczyć:(
Lika

W najwezszej czesci, gdzie jestesmy blisko sasiada, jest jakies 4 i cos tam metra - do sprzatania wystarczy :lol: :lol:

I znowu piszesz, ze ...chyba w planie zagospodarowania przestrzennego jest napisane... Lika, nie gdybaj, tylko biegnij do gminy po konkrety...niepotrzebnie teraz tylko siedzisz i sobie humor psujesz... :lol: :lol:

Maja

lika
10-02-2010, 18:36
nie no, napisałam że chyba jest wyraźnie napisane:) a ten już przeczytałam od deski do deski ze dwa razy.
pzdr
Lika

carla5
11-02-2010, 13:26
Witam ja tez mam bardzo wąską działkę- 14 m:) i właśnie otrzymałam pozwolenie na budowę, także o nic sie nie martw nie jesteś sama:)Pozdrawiam

Barbossa
11-02-2010, 14:39
no niestety w planie zagospodarowania przestrzennego znalazłam taki oto zapis:
"Rozmieszczenie budynków i urządzeń na działce zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa budowlanego. Dopuszcza się realizację zabudowy przy granicy działki lub odległości od 1,5m do 3,0m w przypadkach innych, niż określone w przepisach prawa budowlanego, pod warunkiem uzyskania w formie umowy notarialnej zgody właścicieli działki sąsiedniej na taką zabudowę."

ja tu nie widzę problemu

m.k.k
11-02-2010, 14:55
Barbossa mądrze nie widzi :D . Pytanie tylko, czy urzędnik w gminie ma tak samo zdrowe podejście, jeśli nie, to on Ci odmówi zgody, a Ty się odwołasz i wygrasz, jeno czasu szkoda.

lika
15-02-2010, 17:17
Barbossa możesz jaśniej?:) Ja humanistka jestem:)
Mnie sie wydaje że z powyzszego zapisu wynika ze można budowac w granicy lub nieopodal ale tylko za zgodą sąsiada?:) Tak?