PDA

Zobacz pełną wersję : Czy kocioł kondensacyjny jest ciepły ? :)



jarett
06-02-2010, 10:24
Pytanie troszkę dziwne..
chodzi o to, ze w projekcie mam spiżarnie razem z "kotłownią". Planuję grzać kotłem kondensacyjnym (18kw), dwufunkcyjnym, z jakimś małym wbudowanym zasobnikiem.

Zastanawiamy się nad podziałem tej spiżarki ale co byśmy nie wymyślili to i tak wyjdą jakieś dwa ciasne pomieszczonka + kombinacja z wentylacją. Dlatego zastanawiam się czy spizarnia nie mogłaby sobie spokojnie koegzystować z kotłem. zrobiłoby się tylko wejście z kuchni a nie z holu.

I tu pytanie do użytkowników takich kotłów. Czy one nagrzewają jakoś strasznie pomieszczenie w którym się znajdują? Sam kocioł chyba jest chłodny, ale rura spalinowa...?

http://www.budowanie-domu.pl/wp-content/gallery/projekt-i-zabawy-z-photoshopem/z127_rzut1_0.jpg

M K
06-02-2010, 11:21
Kocioł kondensacyjny ma zamkniętą komorę spalania. Powietrze do kotła pobierane jest z zewnątrz lub szachtu kominowego. Podobnie również odprowadzane mogą być spaliny z kotła. Więc taki kocioł nie potrzebuje wentylacji nawiewnej do pomieszczenia w którym się znajduje. Temperatura spalin na wyjściu z kotła jest niska, poniżej 56 stopni, stąd nazwa" kondensacyjny". Przewód odprowadzający spaliny jest ciepły ale nie parzy po dotknięciu.
Sam kocioł oraz zasobnik praktycznie nie nagrzewają pomieszczenia w którym są zainstalowane. Sam kocioł pracuje na niskiej temperaturze i z przerwami a zasobnik jest izolowany.
Takie kotły mogą być instalowane w łazienkach, kuchni itd...

kaltam
07-02-2010, 07:48
Mam kocioł kondensacyjny z zasobnikiem i powiem tak, że w spiżarce, gdy chodzi nam o chłód bym go nie instalował. Kocioł mam ustawiony w pomieszczeniu ok. 2 x 2 m z wentylacją (kratka) nie ma w nim grzejnika ale jest główny rozdzielacz c.o. (wbudowany w ścianę). Pomimo że wszystkie rurki na wyjściu / wejściu kotła i rozdzielacza są izolowane peszlami to w pomieszczeniu jest ciepło. W okresie grzewczym jest zdecydowanie ciepło a poza okresem grzewczym wcale nie czuć chłodu. Piszę o tym fakcie po 6 latach eksploatacji. Jedno potwierdzam że sam kocioł (obudowa) nie jest ciepła i tyle.

jarett
07-02-2010, 14:04
A gdzie masz umieszczone to pomieszczenie względem stron świata? u mnie będzie niemal idealnie na północy (i tylko małe okienko). Rozumiem, że rozdzielacz daje dużo (najwięcej?) ciepła. W moim projekcie jest on zaplanowany poza tym pomieszczeniem - w ścianie sieni.

M K
07-02-2010, 14:22
A gdzie masz umieszczone to pomieszczenie względem stron świata? u mnie będzie niemal idealnie na północy (i tylko małe okienko). Rozumiem, że rozdzielacz daje dużo (najwięcej?) ciepła. W moim projekcie jest on zaplanowany poza tym pomieszczeniem - w ścianie sieni.

Nie przesadzasz z tym ciepłem? Spiżarka nigdy nie zastąpi lodówki.
Powtórzę jeszcze raz, piec kondensacyjny + zasobnik nie nagrzeją mocno pomieszczenia w którym się znajdują. Jak nie założysz tam żadnego grzejnika to temperatura w tym pomieszczeniu powinna być o parę stopni niższa od pomieszczeń ogrzewanych.

Lookita
07-02-2010, 14:24
Zasobnik,rury,nawet pomimo izolacji,w okresie grzewczym wydzielaja cieplo,jest cieplo w pomieszczeniu z tymi sprzetami.Sam piecyk,kociolek ,jak wisi,z wlasnym zasobnikiem w obudowie,moze tyle nie bedzie emitowac ciepla,niemniej,duze zasobniki,rury,osprzet pompowy tak.Mowie o tych zewnetrznych.

Nefer
07-02-2010, 15:17
Mam "lodówkę" Vitodens 333F.
Zimna jest jak diabli :):) Zasobnik jest zabudowany, rury są odpowiednie - zero wydzielania ciepła, a szkoda, bo w pom. gosp nie jest za ciepło :):)

jarett
08-02-2010, 07:56
echh.. co piecyk to opinia :)
Zaraz się okaże, że w tych "lodówkach" można jogurty trzymać :)