PDA

Zobacz pełną wersję : Zwężenie-przesunięcie drzwi o 10 cm



arturgpl
07-02-2010, 16:30
Witam!

Mam otwór drzwiowy do pokoju, który trzeba przesunąć o ~10-12 cm (żeby przy ścianie zmieściła się szafa). Nadproże wystarczająco długie. Poszerzyłem już z jednej strony i teraz zastanawiam się, czym najlepiej zwężyć z drugiej. Metal koroduje, drewno gnije, zaprawa się kruszy, a płyty GK są słabe - to tak ze wstępnych rozważań. Sytuację utrudnia fakt, ze na tym zabudowanym boku będą się trzymać drzwi i to jest pokój dla dorastającego dziecka, więc pewnie obficie będzie nimi trzaskane ;)
Na zdjęciach zaznaczony na czerwono zwężany bok i ujęcie z drugiej strony. Bardzo proszę o radę.

http://images47.fotosik.pl/257/eda66a2c1e62aec8med.jpg
http://images36.fotosik.pl/144/e8d4ad03ccfcb0d2med.jpg

Zbigniew100
08-02-2010, 07:13
Temat za trudny ? A może za łatwy ?

Moja propozycja , domurować cegłą , co 3 warstwy wykuć strzępie, otynkować. :wink:

08-02-2010, 07:42
metalowa futryna i cegła lub gazobeton

arturgpl
08-02-2010, 14:56
Tu, gdzie mieszkam (Lwów, Ukraina) nikt nie robi metalowych futryn i żona by mnie zabiła, gdybym takie cuś zaproponował w domu. Przy metalowej futrynie to w ogóle nie było by problemu, ale futryna będzie drewniana. Mam trochę cegieł i to jest oczywiście najprostsze rozwiązanie, ale pytanie, czy taki słupek z 1/3 cegły się utrzyma? A może najpierw wykuć strzępie co 5-6 cegieł, tam włożyć po pełnej cegle, a resztę domurować kawałkami cegieł? Taki był mój pierwszy zamysł, ale pomyślałem, że kto pyta, nie błądzi. Ew. obyć się bez strzępi, tylko po domurowaniu kawałków przystawić pionowo 2 pręty zbrojeniowe. Bądź wwiercić kotwy co kilka cegieł poziomo. Gazobeton wydaje mi się trochę kruchy na takie rzeczy...

Zbigniew100
08-02-2010, 15:04
..
Mam trochę cegieł i to jest oczywiście najprostsze rozwiązanie, ale pytanie, czy taki słupek z 1/3 cegły się utrzyma? A może najpierw wykuć strzępie co 5-6 cegieł, tam włożyć po pełnej cegle, a resztę domurować kawałkami cegieł?

Strzępia dać co trzy cegły i tak jak piszesz dać całą cegłę.
Zbij też trochę tynku, tak aby nie było prostej linii połączenia.

arturgpl
08-02-2010, 15:11
Dzięki, zapewne tak zrobię.

monia i marek
08-02-2010, 16:33
a ja mam pytanie dot. otworu drzwiowego, ale nie chcę tworzyć kolejnego wątku, więc pozwolę sobie napisać tutaj, bo chodzi również o zmniejszenie, ale od góry :oops: :roll:

Mam zbyt wysokie otwory drzwiowe na parterze - obecnie (bez wylewek i ocieplenia na podłodze) mają wys. 230cm. Czym można je obniżyć? W ogóle są niewłaściwie wykonane, ponieważ brak nadproży - jest tylko obniżony wieniec, który niby ma spełniać tę funkcję :-? Co w tej sytuacji? Wylać takie nadproże i w ten sposób jednocześnie obniżyć te otwory drzwi? Proszę o radę.
Załączam zdjęcie - tak to wygląda obecnie :-?
http://www.fototube.pl/pix/img9/org/d41d81e32b9640bbb2ed81396f98edb4.jpg (http://www.fototube.pl)

Zbigniew100
08-02-2010, 17:37
a ja mam pytanie dot. otworu drzwiowego, ale nie chcę tworzyć kolejnego wątku, więc pozwolę sobie napisać tutaj, bo chodzi również o zmniejszenie, ale od góry :oops: :roll:

Mam zbyt wysokie otwory drzwiowe na parterze - obecnie (bez wylewek i ocieplenia na podłodze) mają wys. 230cm. Czym można je obniżyć? W ogóle są niewłaściwie wykonane, ponieważ brak nadproży - jest tylko obniżony wieniec, który niby ma spełniać tę funkcję :-? Co w tej sytuacji? Wylać takie nadproże i w ten sposób jednocześnie obniżyć te otwory drzwi? Proszę o radę.

Prawdopodobnie pod pustaki dane są pręty, to jest dopuszczalne.
Gorsza sprawa z wysokością.
Myślę że najwygodniej będzie dać takie nadproża ceramiczne;
http://www.dajana.net.pl/oferta/elementy-murowe/08.jpg

Jeżeli nawet coś wypadnie przy rozkuwaniu to spokojnie nic się nie stanie konstrukcji domu.
:wink:

monia i marek
08-02-2010, 17:39
tak, pod pustakami są pręty :wink:
Myśleliśmy nad tymi gotowymi nadprożami, jednak mam obawy, czy nie będzie pękał tynk na łaczeniach z pustakami :roll:

Zbigniew100
08-02-2010, 17:45
To nie są duże rozpiętości wić nadproże się nie ugnie, a i tak trzeba wypełnić kawałkami to co nad nadprożem a pustakami.
no można jeszcze rozebrć to co jest i zrobić tak samo tylko niżej. :)

monia i marek
08-02-2010, 17:48
nie chodzi mi o uginanie, ale pękanie pod wpływem trzaskania drzwiami jak mnie chłop wkurzy :oops:

Hubertson
23-03-2016, 12:19
Witam wszystkich, pozwolę sobię odkopać temat żeby nie zakładać nowego.
Proszę Was o radę. Temat praktycznie ten sam z tą różnicą, że moje wejście przesuwam maksymanie do ściany, tak aby za drzwiami nie było wolnej przestrzeni. Na początku było za nimi 30 cm. Rozebrałem co trzeba i zastanawiam się jak dobudować "słupek" około 8-10 cm przy samej ścianie, która jest z płyty betonowej... Czy użyć cegły czy może jakiś inny materiał? Dodam, że ścianka jest z cegły dziurawki 6,5cm. Chcę uzyskać coś takiego - ale chodzi o sam "słupek":


350895

Elfir
23-03-2016, 13:52
u mnie fachowcy nakleili paski z płyty k-g na grubość 10 cm i wykończyli tynkiem.

dzabij
23-03-2016, 15:32
Ja dla odmiany zrobiłem szalunek i dolałem taki dodatkowy słupek z betonu. No ale u mnie chodziło o drzwi zewnętrzne więc płyta GK troszkę za słaba.

aiki
23-03-2016, 16:52
Profil ościeżnicowy z suchej zabudowy i płyty GK czy cokolwiek pomiędzy. Drzwi się utrzymają na profilu

marioosh2
24-10-2016, 07:54
Odświeżę temat...
Ściana z pustaka ceramicznego (porotherm), otynkowane, położone gładzie. Otwór do łazienki wykonany na drzwi 80, potrzebuję zwęzić na 70. Jak to zrobić ? 370898

Myślałem, żeby na płasko na zaprawie przykleić kawałki kostek z betonu komórkowego, a później dla wzmocnienia wpuścić długie kołki ramowe...

370899