PDA

Zobacz pełną wersję : Osuszanie fundamentów



Filbiko
08-02-2010, 12:25
Czy ktoś może mi doradzić w kwestii osuszania fundamentów?
Ze względu na wychodzącą wilgoć (w tym białe wykwity w piwnicy) zamierzam osuszyć fundamenty starego, przedwojennego, poniemieckiego domu. Dom stoi na zboczu i jest podpiwniczony. Oczywiście trzeba odkopać fundament, uzupełnić ewentualne ubytki, zaizolować pionowo i poziomo. Następnie założyć drenaż. Zdania firm są podzielone odnośnie sposobu izolacji pionowej i poziomej. Dla izolacji pionowej Jedne proponują papę termozgrzewalną, inne malowanie substancją izolującą. Dla poziomej propozycjami są: podcinanie i wkładanie folii lub wiercenie otworów i wstrzykiwanie substancji stanowiącej zaporę dla podciągania wody. Czy ktoś może mi doradzić, jaki sposób izolacji pionowej i poziomej jest lepszy? Czy trzeba stosować studzienki na rogach dla ewentualnego czyszczenia drenażu? Czy warto ocieplać fundamenty? Czy na koniec trzeba dawać folię kubełkową, a na drenaż grubsze kamyki? Co należy jeszcze zrobić, aby osuszenie było trwałe? Jakie są relacje cenowe poszczególnych technologii osuszania?
Jerzy

pierwek
08-02-2010, 12:52
ja bym na początek zrobił dren tak ze 2 m od domu (na tej górce) tak żeby napływająca woda nie dostawała się w okolice domu - to można zrobić nawet samemu a nie firmą.
I obserwować, jak nie pomoże odkopać budynek od tej strony i wtedy zrobić izolację pionową + ocieplenie (bez podcinania bo to będzie spory koszt chyba).

Filbiko
08-02-2010, 13:45
ja bym na początek zrobił dren tak ze 2 m od domu (na tej górce) tak żeby napływająca woda nie dostawała się w okolice domu - to można zrobić nawet samemu a nie firmą.
I obserwować, jak nie pomoże odkopać budynek od tej strony i wtedy zrobić izolację pionową + ocieplenie (bez podcinania bo to będzie spory koszt chyba).

Dziękuję za informację.
Jednak osuszenie i izolację fundamentów chciałbym zrobić, ponieważ zamierzam dobudować do tego domu garaż i dwa pomieszczenia (dupoziomowe). A niewielką wilgoć ściany ciągną zarówno w piwnicy od strony górki, jak i od strony obniżenia, gdzie jest wykorzystywana suteryna. Przed dobudową, aby mieć spokój na lata jednak zdecydowałem o osuszeniu. Czy izolacja pozioma metodą iniekcji jest skuteczna?
Jerzy

zulik1
14-04-2010, 08:53
Czy ktoś może mi doradzić w kwestii osuszania fundamentów?
Ze względu na wychodzącą wilgoć (w tym białe wykwity w piwnicy) zamierzam osuszyć fundamenty starego, przedwojennego, poniemieckiego domu. Dom stoi na zboczu i jest podpiwniczony. Oczywiście trzeba odkopać fundament, uzupełnić ewentualne ubytki, zaizolować pionowo i poziomo.

Wcale nie trzeba :)
Jest taki produkt o nazwie AquaLan. To jest urządzenie które się montuje na stałe w budynku, wysyła one jakieśtam fale w promieniu kilku metrów i definitywnie osusza mury. Widziałem to w Austrii, tam to jest hit, a teraz mozna to kupić w Polsce. Z tego co pamiętam to urządzenie jest niemiecke, i jest na to taka gwarancja że monter przyjeżdza co jakiś czas i robi pomiary. Jeśli po pół roku nie ma progresu w osuszaniu, to zabieraja zabawkę i oddaja pieniądze.
Co ważne fale wytwarzają wokół urządzenie swoistą kulę, więc działa zarówno jako izolacja pozioma i pionowa.


znalazłem sprzedawce : http://www.aquaex.com.pl/technologia-aqualan.php