PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylator z czujnikiem wilgotności



kgolebiowski
09-02-2010, 19:17
Witam.
Zastanawiam się nad zakupem takiego urządzenia.Proszę o radę użytkowników takich wentylatorów czy warto to kupić,czy się sprawdzają.W domu mam wentylację mechaniczną.

ankhou
09-02-2010, 19:22
Ja też szukam podobnego urządzenia. Chodzi mi o wentylator kanałowy z higrostatem, który (higrostat) można zamontować w kanale wentylacyjnym.
Rozglądałem się za czymś takim, ale wszędzie są higrostaty w wersji do powieszenia na ścianie.

kaltam
10-02-2010, 07:28
Miałem taki na początku w łazience ale go zmieniłem na z czujnikiem ruchu z żaluzją. Główną przyczyną zmiany był fakt, że w okresie ciepłym (wiosna, lato, jesień) kiedy wilgotność jest ogólnie wyższa (a centralne wyłączone) a po opadach wysoka załączał się i pracował bardzo długo. Regulacja poziomu wilgotności powyżej 75% jest bez sensu a przy niższych ustawieniach mógłby w niektóre dni pracować non stop. Wentylator z czujnikiem ruchu ma ten plus że ustawiasz czas działania i po sprawie.

gonsiorek
10-02-2010, 10:39
Zastosowałem podobne rozwiazanie jak kaltam, dodałem jednak zwykły obrotowy programator czasowy (10 zł) i czujka ruchu działa od godz. 8 do 22, nie ma potrzeby - przynajmniej u mnie - aby wentylator załączał się podczas nocnych wizyt - zbytnio mnie to rozbudzało :) Efektem jest brak odczuwalnej wilgoci, dodam, że mam słabą wentylację grawitacyjną (domek) i bardzo małą łazienkę - wczesniej to była masakra.

Jarek.P
10-02-2010, 13:53
. Regulacja poziomu wilgotności powyżej 75% jest bez sensu a przy niższych ustawieniach mógłby w niektóre dni pracować non stop.

Dlaczego bez sensu? Instalowałem taki wentylator u rodziców, próg zadziałania higrostatu ustawiłem tak, że załącza się przy wilgotności powodującej osiadanie pary na lustrze (czyli spokojnie z 80% jak nie więcej nawet) i jest super. Wiatrak się włącza niemal przy każdym braniu kąpieli, a jednocześnie jest całkowicie niewrażliwy na zmiany wilgotności związane z porami roku itp i nie brzęczy nad głową bez potrzeby.
Taki z czujnikiem ruchu (albo oświetlenia) natomiast jest wg mnie idealnym rozwiązaniem do kibla.

J.

kaltam
10-02-2010, 16:46
Chodzi o to że w dniach kiedy jest wilgotno na zewnątrz to wentylator będzie chodził cały dzień. Kiedy leje dwa dni z rzędu to na bank wilgotność zewnętrza wynosi ponad 75%, otwarte okno i wentylator działa a nie o to chodzi. Chodzi o odprowadzenie wilgotnego powietrza po kąpieli itp. Moje propozycja oparta jest na własnym doświadczeniu - po roku zmieniłem jak napisałem powyżej. Dodam że na ogół ustawienie wilgotności progowej, czasu trwania ruchu itd odbywa się po demontażu osłony górnej. Nie neguję że wentylator się nie załączy tylko to że się nie wyłączy może przez cały dzień (75% wilgotności to naprawdę jest często w dzień i częściej w nocy). A jak ustawisz na 95% to nie załączy się po kąpieli lub nie w pełni wywietrzy pomieszczenie łazienki.

mynia_pynia
10-02-2010, 19:29
Od 6 lat użytkuje wentylator z "czujką" wilgoci.
Łazienka ma około 4m2, jest bez okna, w bloku.
W łazience oprócz standardowych rzeczy jest jeszcze pralka. Wentylator włącza się sam tylko podczas kompieli, po praniu gdy ciuchy rozwieszam i to praktycznie tyle.
Nigdy w nocy się nie włączył.
A w lecie - na pewno chodzi częściej, bo częściej się kompiemy.

Jacek6
10-02-2010, 19:36
A ja zainstalowałem zwykły wentylator podłączony poprzez sterownik czasowy ( 13 zł ), wentyl uruchamia się na 15 min co 1,5 h i po sprawie. Wymiana powietrz musi być bez względu na wilgotność powietrza.

M K
10-02-2010, 20:11
Miałem wcześniej założony w łazience wentylatorek Dospel z czujnikiem wilgotności, ruchu, timerem czasowym i żaluzją . Po miesiącu odciąłem zasilanie do czujnika ruchu bo nie mogłem wytrzymać. Czujnik zaczął mi wariować włączał się kiedy chciał. Do tego hałasowała żaluzja podczas otwierania i zamykania.
Natomiast sam czujnik wilgotności był w porządku. Ustawiłem go na jakieś 2/3 skali licząc od min do max. Włączał się tylko po dłuższej kąpieli.

Krzysztof684324
14-01-2014, 08:32
załącza się przy wilgotności powodującej osiadanie pary na lustrze.
A co z wilgotnością pomiędzy wartością przed kąpielą ( w zimie 45%) a 80% ( na którą jest nastawiony czujnik).
Np. mycie rąk w ciepłej wodzie ( szacunkowo wilg. rosnie o 2%). Ciągły stan braku usuwania wilgoci powyżej
wartości ze stanu poprzedniego. To powoduje, że wilgoć ta gdzieś się zbiera. Stale i powoli.

Tak jest u mnie. Stale i powoli pojawiał się w łazience zapach, który potem usuwała tylko chemia.
I to mimo zamontowania wentylatora z czujką wilgotności.
Obecnie zastanawiam się nad dedykowanym sterownikiem ( klimaaa lub innym)
w klimaa podoba mi sie to (czego nie znalazlem w innych rozwiązaniach), że gdy na dworze jest sucho to
wentylator również się włącza i wydmuchuje reszte wilgoci.

adaskot
01-03-2014, 21:09
Witam zastanawiam się również nad zakupem wentylatora z czujnikiem wilgotności a dokładnie "SILENT 100 CHZ DESIGN 3C" chociaż z drugiej strony mam sporą łazienkę 11 m ze sporym okienkiem a w niej wannę oraz kabinę wymurowaną ze ścianek o wymiarach 1m na 1,5 z odstępem od sufitu około 30 cm sam nie wiem czy warto przepłacać 140 zł za "usługę wilgotność" mając okienko? jeśli zdecyduje że ma być ta 2 wersja bez wilgotności to bym wybrał SILENT 100 CRZ DESIGN 3C - co o tym Forumowicze sądzicie ?

polkrisss
23-03-2014, 16:59
Właśnie w tej chwili mam dylemat jaki wentylator wybrać. Mam kilka małych łazienek z kabinami natryskowymi i po kąpieli jest w łazience "parówka". Wentylator jest koniecznością, ale zastanawiam się z jaką funkcją wybrać. Nie wiem czy czasówka wystarczy, czy może jeszcze czujnik wilgotności. Jestem w kropce.