PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator i wentylacja mechaniczna- eksplatacja??



Hieronim12
12-02-2010, 12:51
Jestem nowy na forum, przygotowuje właśnie projekt domu, architekt radzi mi wentylację mechaniczną z rekuperacją.

Spotkałem się z opiniami że po kilku latach eksploatacji przewody wentylacjyne mogą być mocno zabrudzone i będę wdychał, brzydko mówiąc- syf wyrzucany z rur wentylacyjnych.

Czy ktoś, kto ma taki system już jakiś czas, może coś napisać o tym jak to wygląda w rzeczywistości, czy takie rury można jakośc czyścić, dezynfekować, odgrzybiać, i czy wogóle jest taka potrzeba.

I jeszcze jedno pytanie, czy to nie hałasuje??? jak sobie pomyślę jaki jest szum blisko nawiewnika w pracy gdzie mamy wentyację mechaniczną i miałbym mieć coś takiego w domu to dziękuję za takie cudo w domu.

Wojciech Majda
12-02-2010, 14:38
Sam nie mam domu z rekuperatorem jeszcze, ale regularnie w takim bywam. Żadnego hałasu, czy nawet szumu nie ma.

Rury mają odpowiedni spad, dzięki temu woda zbiera się jak już w jednym miejscu - pod kominem,

HenoK
13-02-2010, 08:26
Sam nie mam domu z rekuperatorem jeszcze, ale regularnie w takim bywam. Żadnego hałasu, czy nawet szumu nie ma.

Rury mają odpowiedni spad, dzięki temu woda zbiera się jak już w jednym miejscu - pod kominem,To w instalacji z rekuperatorem jest komin?

Wojciech Majda
13-02-2010, 09:57
Niefachowego określenia użyłem - chodzi mi o rurę pionową która dostaje się powietrze zanim idzie rurą pod ziemią.

HenoK
13-02-2010, 11:35
Niefachowego określenia użyłem - chodzi mi o rurę pionową która dostaje się powietrze zanim idzie rurą pod ziemią.To o czym piszesz, to nie rekuperator (urządzenie do odzysku ciepła) ale GWC - gruntowy wymiennik ciepła. Ten komin, to czerpnia GWC ze studzienką na skropliny.

Odpowiednio dobranej i dobrze wykonanej wentylacji mechanicznej nie słychać.

kapucha
13-02-2010, 17:57
Mam dom z wentylacją mechaniczną, mieszkam w nim drugą zimę. Wentylacji nie słychać w pomieszczeniach mieszkalnych w ogóle, a w piwnicy, gdzie stoi jej mózg, słychać lekki szum, jeśli jest nastawiona na maksymalne obroty.
Pomyśl już teraz, jak mniej więcej będą stały meble i nie projektuj nawiewu nad kanapą - my tak mamy, i nie przepadam za tym lekkim wietrzykiem wiejącym na głowę. Poza tym fajna rzecz!

KrzysztofLis2
14-02-2010, 08:35
Spotkałem się z opiniami że po kilku latach eksploatacji przewody wentylacjyne mogą być mocno zabrudzone i będę wdychał, brzydko mówiąc- syf wyrzucany z rur wentylacyjnych.
Te opinie nie trzymają się kupy.

Primo -- w centrali wentylacyjnej są filtry, które służą do oczyszczania powietrza. Filtry trzeba oczywiście co jakiś czas wymieniać albo choćby prać. Już sam ten fakt powoduje, że w przewodach nic nie powinno się zbierać.
Secundo -- jeśli w przewodach osadza się kurz to znaczy, że ten kurz nie trafia do pomieszczeń. Gdyby tam trafiał, to by się nie osadzał. Gdyby był porywany z przewodów przez pęd powietrza i nadmuchiwany do pomieszczeń, to by go nie było w przewodach.

IMHO nie ma się czego bać. :)

Hieronim12
14-02-2010, 20:34
A jaki jest koszt eksplatacji rocznej takiej istalacji, mam na myśli prąd, serwisowanie centrali, filtry.
Dom ok 250m2 (będzie miał;)

ps.
Domyślam się również, że do tekiej centrali można dołączyć moduł chłodzący, czyli klimatyzację latem.

Esiek74
16-02-2010, 18:23
Polecam reku z silnilnikami na prąd stły (bardziej wydajne i miej prądu biorą). Zajżyj do grudniowego muratota z 2009 roku tam jest przegląd reku. A co do filtrów to 30-50zł zależy od klasy. Pozatym warto sprawdzić czy firry można samemu czyścić kilka razy (obniżenie kosztów).

jkr80
25-02-2010, 12:48
Witam

Czy wie ktoś czy faktycznie zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem obniża koszty ogrzewania i mniej więcej ile? Tyle fajnych reklam i artykułów. Czy warto to robić czy może dobrze ocieplic dom i dać sobie spokój. Pytanie kieruję do ludzi którzy maja taką instalację.

Pozdrawiam

Mice
25-02-2010, 15:41
Witam

Czy wie ktoś czy faktycznie zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem obniża koszty ogrzewania i mniej więcej ile? Tyle fajnych reklam i artykułów. Czy warto to robić czy może dobrze ocieplic dom i dać sobie spokój. Pytanie kieruję do ludzi którzy maja taką instalację.

Pozdrawiam
Jeśli założysz poprawnie działającą wentylację grawitacyjną i z nią porównasz WM z reku to oszczędności spore (oczywiście procentowo).
Załóż, że grawitacyjnie przy -20 czy -10 nawiewa właśnie taka temp. a przy WM z reku powiedzmy +14 czy +16 (przy b.dobrym reku nawet więcej) to jest właśnie ta oszczędność. Nie podgrzewasz w funkcji czasu np. 100m3/h z -20 do +20 tylko z +16 do +20. Procentowo czasami podaje się, że przez wentylację grawitacyjną ucieka 30-40% ciepła, każdy procent z tego odzyskany to oszczędność na ogrzewaniu.
To mogą być kwoty rzędu kilkuset złotych rocznie czystego zysku ale jeszcze raz powtarzam w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej wykonanej i działającej zgodnie z normami a nie zatkanej na zimę bo wieje :roll:

Trociu
26-02-2010, 09:43
To mogą być kwoty rzędu kilkuset złotych rocznie czystego zysku ale jeszcze raz powtarzam w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej wykonanej i działającej zgodnie z normami a nie zatkanej na zimę bo wieje :roll:oo - to z mojej wiało :D

bdan
26-02-2010, 10:06
http://forum.muratordom.pl/koszty-wariantow-wentylacji,t168738.htm

adam_mk
08-03-2010, 09:33
Znajdzie się w końcu, po latach poszukiwań, taki co czyścił wentylację mechaniczną w domu jednorodzinnym i napisze CZEMU MUSIAŁ?!!!
:evil:

Adam M.

Jani_63
12-03-2010, 16:52
Jak do tej pory problem przede wszystkim demonizują :evil: firmy które się tym trudnią.
Przecież z tego żyją, a wpisanie w ofercie obok szpitali, hoteli i biur" - domy i mieszkania" nic nie kosztuje, a zawsze jest szansa że ktoś się złapie.
I jak widać po postach taki marketing działa niestety :evil: