PDA

Zobacz pełną wersję : Termomodernizacja czy/ jakie docieplenie najlepsze



Jan1975
12-02-2010, 13:07
Kochani, czy rzeczywiście docieplenie grubą warstwą dobrego styropianu daje autentycznie duże zyski w postaci zaoszczędzonych pieniędzy na ogrzewaniu domu.
Kiedy inwestycja rzeczywiście się zwraca.
Czy lepiej może docieplić tylko cienką warstwą byle jakiego materiału.
Jak to jest naprawdę?
Po za tym czym docieplić? Na rynku jest mnóstwo firm, który materiał wybrać, ktoś mówił na tym forum, że dobry jest styropian w kropki ponieważ ma m.in rekomendacje ITB a inne tego nie mają.
Na co zwracać uwagę przy wyborze , czy ma to znaczenie

hes
12-02-2010, 15:38
(....)ktoś mówił na tym forum, że dobry jest styropian w kropki ponieważ ma m.in rekomendacje ITB a inne tego nie mają.
(...)

Im więcej kropek, tym lepiej. Najlepsze są takie, gdzie kropki łącza się ze sobą
i cały styropian jest ciemnoszary.
Ten z pojedynczymi rzadkimi kropkami wygląda, jakby fabryka zaoszczędziła na kropkach.

Barbossa
12-02-2010, 16:03
hes, hes to jak to w końcu jest
jesteś zwolennikiem ocieplania :o by styro, czy nie :-?
bo już mam mętlik w głowie :(
no, ale żeby było i "mądrze" to współczynnik lambda, im mniejszy tym lepszy materiał, miej to na uwadze Autorze, wtedy mierz siły na zamiary, czyli czy Cię na to stać bez względu na to, co to za materiał

hes
12-02-2010, 17:30
hes, hes to jak to w końcu jest
jesteś zwolennikiem ocieplania :o by styro, czy nie :-?
bo już mam mętlik w głowie :(
no, ale żeby było i "mądrze" to współczynnik lambda, im mniejszy tym lepszy materiał, miej to na uwadze Autorze, wtedy mierz siły na zamiary, czyli czy Cię na to stać bez względu na to, co to za materiał

Styro jest materiałem zawierającym głównie powietrze. Jak każdemu wiadomo,
powietrze nie chroni od ucieczki ciepła. Ale już powietrze wypełnione ciemnymi
kropkami, najlepiej ciasno upakowanymi - jest izolatorem.
Co do współczynnika lambda, uważam to za ściemę dla maluczkich.
Natura nie wie, co to współczynnik lambda, może dlatego Piczmanowi zamarzła
rurka w czasie mrozów:
"Rurka PP jest w ścianie zewnętrznej o grubości 24 cm z betonu komórkowego obłożonej styropianem 20 cm a w pomieszczeniu 15-18 C całą dobę.
Potem idzie pod podłogą między 10 a 18 cm warstwą styropianu do głównej nitki."
http://forum.muratordom.pl/woda-mi-zamarzla-dom-ogrzewany-i-zamieszkaly,t179216.htm
Ostatecznie straciłem wiarę w styropian. Chociaż sam stosuję, przydaje się ciągle, raczej nie jako izolator, tylko powietrze w postaci zestalonej.
Chociaż jak się człowiek uprze, to i styropian zapędzi do izolacji ciepła.

Barbossa
12-02-2010, 18:00
aaa, owijasz folią alu
zgadłem?

hes
12-02-2010, 18:13
aaa, owijasz folią alu
zgadłem?

Myślałem o tym, ale na razie poprzestaję na malowaniu kropek flamastrem.
Kropki są cool.

zbigmor
12-02-2010, 18:14
naprawdę to bywa tak że dla każdego coś miłego, są domki gdzie opłaca się dać 30 cm tego drogiego cieplejszego styropianu, bo to powoduje że domek nie potrzebuje już żadnego źródła ciepła i ogrzewa się sam, a są też domki gdzie wystarczy 5 cm najzwyklejszego badziewia, klejonego byle jak, bo jest to spółdzielnia mieszkaniowa gdzie 60% ceny ogrzewania to abonament za posiadanie grzejnika, a tylko pozostałe 40% to odczyt z ciepłomierza

na pytanie co się opłaca dla twojego domku może odpowiedzieć tylko audyt OZC, wystarczy pobrać z netu darmowy program i podstawić tam swój domek, a potem sobie poeksperymentować z różnymi grubościami ocieplenia, wyniki wydrukować i z nimi udać się na zakupy



Gwoli wyjaśnienia (nie Tobie , oczywiście) to audyt OZC (jak każdy inny) określi tylko co jest teoretycznie możliwe, czyli co może być, a nie co będzie jak coś zrobimy. W ociepleniach ważnejsze jest jednak jak zostało wykonane, a nie jakich materiałów użyto.

Mirasek66
12-02-2010, 18:44
I nie zapominać że cena np. styropianu to tylko część kosztów. Klej, kołki siatka , tynk, robocizna - kosztuje tyle samo niezależnie od grubości ocieplenia.

zbigmor
13-02-2010, 15:33
W ociepleniach ważnejsze jest jednak jak zostało wykonane, a nie jakich materiałów użyto.
audytor OZC potrafi uwzględnić sposoby montażu, ma inną lambdę dla wełny/styropianu luzem w ścianie 3W, i inną dla weny/styropianu kładzionych szczelnie[/quote]


Nie miałem na myśli sposobu montażu, a jego jakość. NA tym forum mnoży się ilość wątkó dotyczących problemów z zimnem mimo ocieplenia. Włożyć wełnę między krokwie, a włożyć wełnę szcelnie między krokwie to dwie różne sprawy, a do audytu zakłada się tą drugą wersję.
Jak zaznaczyłem nie było to tłumaczenie dla Ciebie.

Redakcja
18-02-2023, 09:28
Masz do wyboru, albo kupić 8 ton węgla po 3 tys. zł, albo ocieplić dom i cieszyć się rachunkami, które nic nie znaczą w budżecie domowym. Zebraliśmy przykłady z życia:


https://youtu.be/vXsx41EKX80


Minuta filmu 0.36:
Dom z 1990 roku w okolicy Suchej Beskidzkiej. Po ociepleniu, założeniu instalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych, koszty ogrzewania wynoszą… 0 zł.

2.11:
Dom z lat 80-tych ogrzewany wcześniej kotłem na olej opałowy. Koszt roczny ogrzewania i ciepłej wody użytkowej wynosił 15 tys. zł. Po termomodernizacji, montażu instalacji fotowoltaicznej, kolektorów oraz po wymianie źródła ciepła na powietrzną pompę ciepła, koszt energii dla całego budynku wynosi 700 zł rocznie.

3.11:
Ten dom nim dostał dofinansowanie na wymianę kopciucha, miał zużycie energii na poziomie 400 kWh na m2 na rok. Po termomodernizacji, wymianie kopciucha z węgla na kocioł na pellet, zamiast 6 ton węgla, wystarczą 2,5 tony pelletu. Dodatkowo dom ma własną instalację fotowoltaiczną i… nadmiar energii elektrycznej.

3.59:
Dom z 1935 r. poddawany kolejnym termomodernizacjom. Opalany zrębką drzewną, którą właściciel domu produkuje sam z odpadów tartacznych. Ma instalację fotowoltaiczną i kolektory słoneczne. Koszt ogrzewania: 2 tys. zł na rok.

6.22:
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Zwoleniu. Po termomodernizacji zamontowano na dachu bloku instalację fotowoltaiczną. Dom jest ogrzewany gruntowymi pompami ciepła. W mieszkaniach są klimakonwektory, które zimą grzeją, a latem chłodzą. Największy koszt dla mieszkańców - grzania ciepłej wody użytkowej w lokalnej kotłowni - dla tego bloku jest symboliczny, ponieważ ciepłą wodę zapewniają pompy ciepła.

Zobaczcie też, jak kamerą termowizyjną można w szybki prosty sposób ocenić stan domu i straty ciepła.

Czy podzielicie nasz entuzjazm, że stare domy mogą być dosłownie jak nowe?!
To oczywiście duży wydatek, ale jest wiele różnych programów dopłat. Warto z nich korzystać. Warto dla siebie i innych - z wielu pojedynczych dobrych decyzji właścicieli domów powstaje nowa jakość - powietrze bez smogu…
________________
„Z węgla na gaz” to kolejny odcinek poradnika antysmogowego „Pozbądź się kopciucha” przygotowanego przez SPIUG - Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych dla właścicieli domów, którzy planują modernizację kotłowni węglowych.

Patronat cyklu: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, BOŚ - Bank Ochrony Środowiska, MURATOR.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
23-02-2023, 11:41
... styropian w kropki

bardzo mnie intrygują te " kropki " :) i tak się zastanawiam: a gdyby styropian był w kwadraciki albo trójkąciki to by coś wg Ciebie zmieniło ?
bo może kwadraciki są lepsze od trójkącików ( lub odwrotnie ). Kropki ... oczywiście " przebijają " wszystko !