PDA

Zobacz pełną wersję : Cokoły drewniane na klej - odpadają. Co radzicie?



tigga
13-02-2010, 12:31
Witam,

Mam cokoły drewniane które po prostu odpadają. Najpierw były klejone glue-gunem (na gorąco), potem innym klejem. Akurat to chyba nie problem kleju - odpada z kawałkami tynku.

Jak to zamocować?

Parkiet
13-02-2010, 13:44
Szczeliny przyścienne pełnią między innymi funkcję szczelin dyfuzyjnych. Tu wilgoć resztkowa spod posadzki po zachwianiu równowagi termodynamicznej stara się wydostać na zewnątrz. Nasycając drewno powoduje jego miejscowe naprężenia, natomiast nasycając tynk powoduje jego zmiękczenie. Efekt jest taki jaki widzisz. jest to jedna z najczęstszych przyczyn, aczkolwiek nie jedyna. Zle wyprawione drewno, czy "montaz silowy powoduje odprezenie drewna ze skutkami jak wyzej. Mokre sciany czy slaby tynk tez moga byc przyczyna. Sprawdz wilgotnosc powietrza w szczelinach i porownaj z wilgotnocia z otoczeniem. Przy duzej roznicy nalezy przelozyc czas naprawy. Pozdrawiam.

tigga
13-02-2010, 13:48
Szczeliny przyścienne pełnią między innymi funkcję szczelin dyfuzyjnych. Tu wilgoć resztkowa spod posadzki po zachwianiu równowagi termodynamicznej stara się wydostać na zewnątrz.

Listwy były kładzione około pół roku po położeniu parkietu. Od tego momentu minęły 2 lata. Sądzisz że to jeszcze ma związek z wilgocią.

I wracając - jak to zamocować żęby było dobrze?

Parkiet
13-02-2010, 14:18
Myślę, że to wilgoć była przyczyną naderwania spoiny we wcześniejszym czasie. Teraz następuje jej pełna degradacja. Poza tym zła termoizolacyjność ścian w przypadku tegorocznych mrozów może spowodować ich miejscowe zawilgocenie. Sprawdż wilgotność w szczelinach jeśli będzie wyższa to poczekaj do czasu zrównoważenia. Jeśli będzie sucho to przyklej listwy na neoprenowy klej montażowy. W przypadku słabego tynku przytwierdż listwy wkrętami, po czym zaślep otwory zaślepkami z drewna. Ewentualnie wypożycz sztyfciarkę i przy użyciu twardych sztyftów oraz ww kleju przytwierdż listwy do ściany.Pozdrawiam.

tigga
13-02-2010, 14:31
Dzięki, na razie spróbuję z klejem neoprenowym. Sztyfciarka chyba raczej odpada, bo cokół to centymetrowej grubości merbau jest.

ANSEXXX
13-02-2010, 21:26
Szczeliny przyścienne pełnią między innymi funkcję szczelin dyfuzyjnych. Tu wilgoć resztkowa spod posadzki po zachwianiu równowagi termodynamicznej stara się wydostać na zewnątrz. Nasycając drewno powoduje jego miejscowe naprężenia, natomiast nasycając tynk powoduje jego zmiękczenie. Efekt jest taki jaki widzisz. jest to jedna z najczęstszych przyczyn, aczkolwiek nie jedyna. Zle wyprawione drewno, czy "montaz silowy powoduje odprezenie drewna ze skutkami jak wyzej. Mokre sciany czy slaby tynk tez moga byc przyczyna. Sprawdz wilgotnosc powietrza w szczelinach i porownaj z wilgotnocia z otoczeniem. Przy duzej roznicy nalezy przelozyc czas naprawy. Pozdrawiam.



KOLEGO Tobie to wypracowanie \Miodek układał <<< Zle wyprawione drewno <<< wyprawić mozesz skórę na buty lub kopyta <<<<< zbyt dużo oglądasz Karton Netwoork :D :D :D :D :D :o :o :o :o

ANSEXXX
13-02-2010, 21:39
Pytanie jaki są to cokoły profilowane czy proste ,jeżeli profilowane - to wywierć otwory w scianie i daj cienką listwę odcinki listwy i zamocują na kołki montażowe <zamocuj ją tak aby wystawała listawa w miejscu pustego profilu , piszę o miejscu widocznym z z Boku listwy po przyłożeniu jej do ściany następnie przyklej to na klej BEKO lub same kołki tak aby wystawał wkręt gwarantuję ze odpadnie kawałek ściany lub listwy a nie odklei się <a jeżeli proste to tak samo tylko kołki równo ze ścianą

Parkiet
13-02-2010, 22:12
Szczeliny przyścienne pełnią między innymi funkcję szczelin dyfuzyjnych. Tu wilgoć resztkowa spod posadzki po zachwianiu równowagi termodynamicznej stara się wydostać na zewnątrz. Nasycając drewno powoduje jego miejscowe naprężenia, natomiast nasycając tynk powoduje jego zmiękczenie. Efekt jest taki jaki widzisz. jest to jedna z najczęstszych przyczyn, aczkolwiek nie jedyna. Zle wyprawione drewno, czy "montaz silowy powoduje odprezenie drewna ze skutkami jak wyzej. Mokre sciany czy slaby tynk tez moga byc przyczyna. Sprawdz wilgotnosc powietrza w szczelinach i porownaj z wilgotnocia z otoczeniem. Przy duzej roznicy nalezy przelozyc czas naprawy. Pozdrawiam.



KOLEGO Tobie to wypracowanie \Miodek układał <<< Zle wyprawione drewno <<< wyprawić mozesz skórę na buty lub kopyta <<<<< zbyt dużo oglądasz Karton Netwoork :D :D :D :D :D :o :o :o :o

KOLEGO to Twoje skojarzenia i wąski zakres wiedzy czy wyobrażni ogranicza Cię w pojmowaniu pewnych określeń. Masz problem, jeśli słowo "wyprawienie" kojarzy Ci się tylko ze skórą czy kopytem. Ale to Twój problem. Pozdrawiam.

tigga
14-02-2010, 08:14
Pytanie jaki są to cokoły profilowane czy proste (...) jeżeli proste to tak samo tylko kołki równo ze ścianą

No, raczej proste - dokładnie wyglądają tak:
http://images36.fotosik.pl/147/608c6d225e449e04m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/608c6d225e449e04.html)

Jak zrozumiałem - chodzi o wkręt w kołku rozporowym. Cokół ma wiązać się klejem z łbem śruby a nie ze ścianą. Kombinowałem, żeby właśnie zrobić takie kotwy i trochę podwiercić cokół od drugiej strony, żeby łeb mógł się zmieścić a klej dobrze to wypełnić.

Echh, widzę że czeka mnie sesja z wykrywaczem kabli (gdzieniegdzie mam pociągnięte różne cuda) a potem upojny weekend...

ANSEXXX
14-02-2010, 10:19
Pytanie jaki są to cokoły profilowane czy proste (...) jeżeli proste to tak samo tylko kołki równo ze ścianą

No, raczej proste - dokładnie wyglądają tak:
http://images36.fotosik.pl/147/608c6d225e449e04m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/608c6d225e449e04.html)

Jak zrozumiałem - chodzi o wkręt w kołku rozporowym. Cokół ma wiązać się klejem z łbem śruby a nie ze ścianą. Kombinowałem, żeby właśnie zrobić takie kotwy i trochę podwiercić cokół od drugiej strony, żeby łeb mógł się zmieścić a klej dobrze to wypełnić.

Echh, widzę że czeka mnie sesja z wykrywaczem kabli (gdzieniegdzie mam pociągnięte różne cuda) a potem upojny weekend...

dokładnie tak jak napisałeś może to być stalowy gwózdz wbity ,aby miał klej punkt za czepienia ,a dobrze jak napisałeś zrobić w listwach ponawiercanie 5mm otworki wiertłem 8mmpo to aby klej wypełnił i połączył spoinę z gwożdziem lub kołkiem montażowym ale wówczas wkręt od kołka czy gwózdz na zewnątrz 5mm pozostawić -pozdrawiam

tigga
14-02-2010, 12:15
przyklej to na klej BEKO

Jeszcze jedno pytanie - który klej BEKO (http://www.beko-gmbh.pl/,cat-4.html)

ANSEXXX
14-02-2010, 12:20
http://www.beko-gmbh.pl/produkt-129.html

kamykkamyk2
14-02-2010, 12:55
Przymocuj listwy na kołki, ja nigdy nie daję na klej i nie mam problemu.