PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie sklepu 250m2 wraz z domem ok 150m2 eolog VS GAZ



kilu
13-02-2010, 16:25
Witam
Planuje budowę domu ok 150m2 połączonego ze sklepem spożywczym samoobsługowym ok 250m2 łącznie sala sprzedaży, zaplecze i inne pomieszczenia.
Czytam te wasze posty i zastanawiam sie jakie ogrzewanie wybrać. Na pewno sklep jest miejscem gdzie często są otwierane drzwi i mimo wiatrołapu prawdopodobnie szybko będzie się ochładzał. Wiem tyle, że ogrzanie takiego sklepu w okresie zimy nagrzewnicami gazowymi to koszt 40zl/dzień. Nan znajomego co ma takie rozwiązanie i ma 2 nagrzewnice jedna duża co ciągnie gazu na 20zł/ godzinę i włącza ją rano na ok 0.5h i mniejsza co pracuje cały dzień do utrzymania temperatury i ta ma podobno zużywać gazu na 20zł.dzień w sumie nie mówił nic o prądzie a w końcu to wentylator rozprowadza ciepłe powietrze. Zastanawia mnie czy nie taniej było by zastosowanie pompy ciepła do ogrzania domu i sklepu. Są takie pompy co będą potrafiły podołać tak dużej powierzchni?? Co możecie zaproponować w tym nietypowym przypadku??
Ciekawe czy da sie uzyskać dofinansowanie do takiej inwestycji sklep ekologiczny ;-) Słyszałem, że te pompy można zastosować również w lecie jako klimatyzacja prawda to??
Bardzo proszę o o opinie na ten temat
Jaki typ ogrzewania moglibyście zaproponować w tym wypadku??
aaa dodam że sklep to jest hala przyklejona do domu jednorodzinnego.
aaa wszystko narazie w fazie projektów na papierze
Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź i opinie.

Wojciech Majda
13-02-2010, 21:34
Nie wiem, czy dwie pary drzwi to wiatrołap, czy nie. Jeśli jednak wiatrołap to nie jest, to może jakimś pomysłem jest zainstalowanie 2 par drzwi. Dzięki temu trochę się zmniejszy straty ciepła. Chyba to trochę negatywnie wpływa na sprzedaż, ale jest to sposób godny rozważenia.

Mógłbyś kilku opisać od której strony świata będzie przyklejony ten sklep do domu, czy jest dostęp światła itp.

Jeszcze proszę o opisanie jaki duży masz ogród, czy może lepiej jakim terenem wokół sklepu/domu będziesz dysponował po wybudowaniu sklepu.

Powoli rodzi się mi już niezła koncepcja...

kilu
14-02-2010, 07:51
Tak tak wiatrołap to pomieszczenie do którego sie wchodzi z pola a później są kolejne drzwi i wchodzi sie do domu (sklepu) nie odstrasza to klientów ponieważ pierwsze drzwi otwierane automatycznie fajnie wygląda i działa.
Do zobaczenia w każdym hipermarkecie.
Dom i sklep będzie frontem ustawiony na wschód dom będzie zajmował południe i zachód a sklep zachód i północ. Na domie dach czterospadowy a na sklepie 2 spadowy w stronę wschód zachód. Jak to czytam to widzę ze nawet ustawienie nie jest pro dom ekologiczny ;-(. Działka dosyć spora tak więc przed sklepem i domem 40m długości i jakieś 15 szerokości będzie ale tam będzie parking tak wiec nie wiem czy nadaje się to na kolektor gruntowy poziomy.Za domem i sklepem jest duża działka prawie 0.8 hektara ale przez nią przechodzą media woda i gaz jakieś 6 m od domu. Dodam że szkoda mi trochę jeżeli nie mogło by się znajdować to pod parkingiem Jak dało by sie zamontować kolektory do pompy ciepła to nie wiem czy nie lepiej było by inwestować w sondy tzn kolektor pionowy. Tyle, że przy tej wielkości do ogrzania tzn 400m2 nie wiem czy sa takie mocne pompy i ile było by tych odwiertów?? Ciekawe czy to wogóle będzie się kalkulować bo koszty wstępne mogą być ogromne. Dzięki za odpowiedź. Możecie mi napisać jaki jest koszt m2 ogrzewania podłogowego tzn same rurki te co ogrzewają. Chodzi o to że może by tak zainstalował na sklepie takie ogrzewanie w końcu i tak na całości będzie wylewka i płytki położone.
aaa dzięki i pozdrawiam Kilu

Wojciech Majda
14-02-2010, 08:14
Ja zaproponuję Ci coś od innego, dużo tańszego. Jeśli czytasz ten dział, to możesz zobaczyć, że jestem wielkim entuzjastą stosowania kompostu do ogrzewania.

Jako, że masz sklep spożywczy, to Tobie polecałbym ten sposób ze zdwojoną siłą. Dlaczego?

Ponieważ jako przyszły właściciel sklepu spożywczego będziesz miał masę odpadków organicznych bogatych w azot (stara pietruszka, spleśniałe ziemniaki...)

Będziesz miał również dużo odpadków organicznych bogatych w węgiel (kartony, papiery...)

Efekt - nie dość, że będziesz miał ciepło, to jeszcze ograniczysz koszty wywozu odpadów, bo to co wcześniej było odpadem, teraz będzie paliwem. Po koniec będziesz miał kompost, który będziesz mógł użyć w ogrodzie, czy sprzedać ;)

Myślę, że taki sposób ogrzewania dostarczy Ci również sporo rozgłosu w lokalnej prasie - będziesz nie tylko zmniejszał ilość energii z węgla jaką zużywasz, ale również zapobiegał emisji metanu z wysypisk śmieci. Bo jeśli ta materia organiczna zostanie wyrzucona na wysypisko, to zacznie się rozkładać w warunkach beztlenowych i powstanie metan - gaz cieplarniany 20x silniejszy niż CO2. Możesz nie wierzyć w globalne ocieplenie (Zwłaszcza po tegorocznej zimie;) No ale liczy się efekt marketingowy - wielu ludzi wierzy.

Ogólnie zaoszczędzasz na energii, na wywozie śmieci, zbijasz na tym kapitał (reklamowy) no i masz pod koniec procesu kompost do ogródka. Jeśli to nie jest permakultura (trwałe osadnictwo), to ja nie wiem, co nią jest...

Ważne, żebyś nie wyrzucał na pryzmę odpadów bardzo bogatych w białko i tłuszcze zwierzęce - mogą one przyciągnąć szczury. Dodatkowo polecałbym zatrudnienie dwóch kotów na etat myszołapa, tak profilaktycznie.

Poczytać, o kompoście możesz w tym wątku: (na dole około 30 wypowiedzi)
http://forum.muratordom.pl/post4030143.htm#4030143

kilu
14-02-2010, 11:37
Dziękuje za odpowiedz i bardzo ciekawa propozycje.
Czyli, że będę musiał założyć coś w rodzaju kompostownika. to niestety chyba nie będę mógł zrobić obok czegoś takiego sklepu.
W odległości 100m od gospodarstwa rolnego które ma "Obore" nie wolno prowadzić sklepu spożywczego... Tak wiec kicha a nawet mi sie to spodobało bo rzeczywiście kartonów jest masa średnio mój znajomy płaci za wywózkę śmieci ze sklepu 10zl dziennie + dowóz na wysypisko. To też można doliczyć gdyby mógł np wykorzystać te odpady.
Pozdrawiam Kilu

Wojciech Majda
14-02-2010, 23:46
No szkoda, polecam sprawdzić, czy rzeczywiście nie można mieć pryzmy kompostowej w okolicy sklepu. Możliwe, że w przepisach nie ma o tym mowy, bo ustawodawca nie przewidział tego, że można wykorzystać kompost do produkcji ciepła...