PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator pytanko



voytas80
16-02-2010, 08:51
Witam,
potrzebuje informacji czy wylot z instalacji rekuperatora podłacza się do komina czy wyrzuca sie jakims innym wylotem?

pozdrawiam i licze na odpowiedzi uzytkowników :)

piwopijca
16-02-2010, 08:53
Mozesz wyrzutnie zrobic jako oddzielny kanal w kominie, mozesz ze sciany wywalac lub z dachu, dachowkami specjalnymi - kominkowymi
Raczej odradzam podlaczanie do komina spalinowego lub dzialajacej wentylacji grawitacyjnej-zeby nie bylo cofki

Pzdr.

voytas80
16-02-2010, 08:59
Jestem na etapie projektu i zastanawiam się czy opłaca się dorzucic jedne kanał do komina (komin potrzbny do pieca gazowego) czy własnie puścic wylot bokiem. Co byłoby bardziej słuszne :)

:D

edde
16-02-2010, 09:10
tak mi się zastanowiło :wink:
przy zrobieniu wyrzutni w kanale wentylacyjnym komina systemowego (pustak keramzytowy kanał 13x17 chyba, kratki obustronnie z nierdzewki na wylocie) jak zachować się może taka wyrzutnia pod względem wilgotności: czy wyrzucana wilgoć nie spowoduje nadmiernego zawilgocenia komina? czy zimą na kratkach nie będzie zamarzało w piękne sople lodu? czy też moze cały kondensat wytraci się w wymienniku ?

voytas80
16-02-2010, 09:13
Cenne pytania sz.k. edde licze że jaks fachowiec odpowie na nasze pytanka :)

pozdrawiam

voytas80
16-02-2010, 09:41
Dzwoniłem do firmy zakałdajacej rekuperatory :) sugeruja wyrzut boczny a nie przez komin :)
:wink:

piwopijca
16-02-2010, 09:56
Ja mam wyrzutnie w dodatkowym kanale komina i dziala :lol:
Zauwazylem ze gdy centrale wylacze i jest silny wiatr to zaczyna mi instalacja dzialac jak slaba grawitacyjna.
Przy wydajnosci 110m3/h to grawitacja nie ma szans, ale gdy brak zasilania to moze bedzie porzadane.
Na kominie mam daszek z blachy nierdzewnej zaslaniajacy otwarty od gory kanal wyrzutowy wiec nie mam problemu z zamarzaniem kratki

Pzdr.

Elfir
16-02-2010, 11:16
Ja będę miała wyłącznie czerpnie (rekuperator) i kominy (piec gazowy kondensacyjny) przechodzące przez ściany. Dach nie będzie przebijany.

voytas80
16-02-2010, 15:11
Panowie korzystacie GWC - gruntowych wymieników ciepła ?
Jesli tak prosze o opinie.
A i jak cena projektu rekuperacji po budynku ?:) :lol:

edde
16-02-2010, 16:39
Dzwoniłem do firmy zakałdajacej rekuperatory :) sugeruja wyrzut boczny a nie przez komin :)
:wink:

a jakieś sensowne argumenty, czy tylko tak bo oni tak robią?

voytas80
17-02-2010, 09:46
Głównym argumentem jest całkowita likwidacja kominów w domu :)
2 sprawa nie zawsze komin jest w miejscu najbardziej odpowiednim czytaj najtańszym rozwiazaniem :)
Pozdrawiam :wink:

piwopijca
17-02-2010, 09:53
No i wraca to, ze kazdy musi indywidualnie rozwiazac te kwestie -bo nie jest to problem
Ja mam kominek w salonie wiec musze miec szyb spalinowy i grawitacyjny (przepisy), mam grawitacje w garazu i czwarty do wyrzutni i wyjscie odpowietrzania z kanalizacji. Jak widac i tak mialem miec jeden komin wiec...
Jesli masz mozliwosc likwidacji wogole kominow to jak najbardziej ze sciany wyrzutnia niech "wystaje".

Pzdr.

sSiwy12
17-02-2010, 10:03
Taka mała uwaga.
Moim zdaniem, wentylacja mechaniczna, jeśli jest to możliwe, powinna mieć możliwość działania jako naturalna (grawitacyjna). Jest ku temu wiele powodów – choćby i ten, że jest to tańsze eksploatacyjnie (mniejsza moc wentylatorów).

W przepisach jest wymóg aby w budynkach wielomieszkaniowych właśnie tak była wykonana – w stosunku do budynków jednorodzinnych takiego wymogu nie ma.

piwopijca
17-02-2010, 10:12
Mnie udalo sie czerpnie usytuowac na scianie zachodniej a wyrzutnie w kominie -jak wspomnialem dziala jak slaba grawitacja.
W moim rejonie z zachodu najczesciej wieje, wieci jest to najlepsza lokalizacja kierunkowa dla czerpni od wentylacji czy tez zasilania kominka opalowych w swieze powietrze.
Niestety, nie kazdy ma taka mozliwosc i musi kombinowac.

Pzdr.

zebacz
17-02-2010, 10:28
Uprzedzam kolegów planujących wyrzutnię że odnośnie miejsca jej usytuowania ustawodawca wydał konkretne przepisy. W moich planach miałem właśnie wyrzutnię zrobić na ścianie bocznej ale minimalna odległość od sąsiadującego domu nie zostałaby zachowana - wpadłem na podobny pomysł wykorzystania gotowego kanału wentylacyjnego (i tak muszę jakoś zrobić odprowadzenie z kotła gazowego kondensacyjnego) i tu zastanawiając się nie sądzę aby doszło do przemakania pustaka (nie sądzę aby dochodziło do wykraplania pary w ostatniej części wyrzutni ze względu na niską różnicę temperatur pomiędzy wyrzucanym powietrzem a temperaturą zewnętrzną).

Chętnie posłucham za i przeciw.

pozdr.
zebacz

voytas80
17-02-2010, 11:18
Zdaje się żę wyrzutnia musi być 3 m od okna. :)

zebacz
17-02-2010, 12:42
http://www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl/index.php/artykuly/143-wydanie-62009/1153-czerpnie-i-wyrzutnie-powietrza-wentylacyjnego-rodzaje-dobor-przepisy.html

Powyżej w linku dokładniejsze opracowanie - ciekawostka od sąsiada 8 m bez okien z oknami 10 m (w wąskiej zabudowie kompletnie odpada)

pozdr.
zebacz

voytas80
17-02-2010, 14:03
wielkie dzieki sz.k. zebacz
poczytam :D

cieszynianka
17-02-2010, 20:03
Tu doświadczenia Forumowiczów dot. rekuperatorów:

http://www.google.com/search?hl=pl&rls=com.microsoft%3Apl%3AIE-SearchBox&rlz=1I7RNWN&q=site%3Aforum.muratordom.pl+%22rekuperator%22&lr=&aq=f&oq=

a tu GWC:

http://www.google.com/search?hl=pl&rls=com.microsoft%3Apl%3AIE-SearchBox&rlz=1I7RNWN&q=site%3Aforum.muratordom.pl+%22gwc%22&lr=&aq=f&oq=

:wink:

voytas80
18-02-2010, 07:12
Heheh mozna się zniechecić do wszystkiego hmmmm najfajniejsze są opinie teoretyków którym nic sie nie opłaca. Najoszczedniej to by wyszedł dom bez okien o powierzchni 50m2 :) Szybko sie zwróci koszt ;P

cieszynianka
18-02-2010, 17:19
Heheh mozna się zniechecić do wszystkiego hmmmm najfajniejsze są opinie teoretyków którym nic sie nie opłaca. Najoszczedniej to by wyszedł dom bez okien o powierzchni 50m2 :) Szybko sie zwróci koszt ;P

Większość inwestycji robimy bardziej dla naszego komfortu, bo czy np. budowa domu się zwróci :o :wink: