PDA

Zobacz pełną wersję : Wysoki poziom wód gruntowych



voytas80
18-02-2010, 07:09
Witam,
borykam się z problemem wysokich wód gruntowych (w wilgotnych miesiącach nawet 50cm pod powierzchnia), wiem że drenaż jest niebędny i będzie wykonany. Pytanie jednak dotyczy fundamentów, jakie rozwiązania proponowalibyście? Czy łąwy fundamentowe wpuszczone w ziemie z zastosowaniem foli są dobrym rozwiązaniem?
:roll:

Zbigniew100
18-02-2010, 09:17
Witam,
borykam się z problemem wysokich wód gruntowych (w wilgotnych miesiącach nawet 50cm pod powierzchnia), wiem że drenaż jest niebędny i będzie wykonany. Pytanie jednak dotyczy fundamentów, jakie rozwiązania proponowalibyście? Czy łąwy fundamentowe wpuszczone w ziemie z zastosowaniem foli są dobrym rozwiązaniem?
:roll:

Jeżeli nie ma piwnicy to drenaż zbędny.
Nie będziesz osuszał całego terenu.
Beton w wodzie nie traci właściwości / za wyjątkiem agresywnej /
Zrobic izolacje pioniową z mas bitumicznych , nie foli.
I dobra izolację poziomą z papy termozgrzewalnej

kamlotek
18-02-2010, 11:48
Też mamy ten problem. Na początku fundamenty były tylko posmarowane smarowidłem,i położona była folia kubełkowa. Opaska drenarska była tylko tak sobie położona wokoło domu,odwodnienie miało być skończone później. Zrobiliśmy przerwę na budowie od połowy maja do końca czerwca. Ile wody stojącej wokół domu mieliśmy :o to wołało o pomstę :evil: . W miejscu gdzie brakowało podsypki,stała woda,przy wylewaniu tej wody dobrneliśmy do samych fundamentów.
Wracając do sprawy ,po poprawce zrobiliśmy tak. Odkopaliśmy fundamenty,aby porządnie wyschły,wyczyściliśmy,posmarowaliśmy je 2 kolejnymi warstwami smarowidła,na to przyszły pionowe pasy papy termozgrzewalnej wierzchniego krycia(grubej),następnie folia kubełkowa. Potem została ułożona rura drenarska z spadem i to zostało zasypane żwirem,a następnie pospółą. Woda póki co jesienią nie utworzyła na razie kałuż blisko fundamentów. A i pasek pospóły wokół domu nawet teraz jest suchy i sypki

Nie wiem czy pomogłam,ale fakt jest taki,że nie masz co żałować teraz,po później zapłacisz jeszcze więcej,podwójna robota

Zbigniew100
18-02-2010, 12:26
A co z wodą pod budynkiem ?

voytas80
18-02-2010, 12:40
Nie mam zamiaru żałowac cześć drenazu już jest ale nie schodiz on poniżęj 1 m ze wzgledu na kształ działki bo dren musi schodzic w dół
:)

out
18-02-2010, 13:18
drenaż wiadomo, tylko co wtedy gdy mamy grunt nieprzepuszczalny, gliny iły i tego typu? gdzie odprowadzać ?

voytas80
18-02-2010, 13:46
ja mam rów co prawda po drugiej stronie ulicy (koszt przbicia pod drogą plus pozwolenie wodno-prawne około 5tys) ale ładnie woda schodzi :)

__Marek
18-02-2010, 14:16
drenaż wiadomo, tylko co wtedy gdy mamy grunt nieprzepuszczalny, gliny iły i tego typu? gdzie odprowadzać ?

Powtórzę z innego wątku cytat z artykułu o drenażu opaskowym:
Największe problemy z odprowadzaniem wody dotyczą działek, w pobliżu których nie ma żadnego odbiornika, a one same położone są na gruntach nieprzepuszczalnych, na których rozsączanie nie jest możliwe. W takiej sytuacji wykonywanie drenażu nie jest celowe: zamiast tego trzeba wykop wokół domu wypełnić nieprzepuszczalnym gruntem rodzimym, starannie go ubijając, żeby nie zostawić przestrzeni, w których mogłaby się zbierać woda.

Źródło: http://www.budujemydom.pl/artykuly/917_drenaz_opaskowy/