PDA

Zobacz pełną wersję : Maksymalna wysokość komina - piec kondensacyjny



Tomek i Kasia K.
21-02-2010, 10:11
Mam pytanie do instalatorów i użytkowników pieca De Dietrich MRC II T 24kW.
Mam dosyć długi komin (długość mierzona od sufitu w piwnicy do czapy komina wynosi ok 7m). Producent pieca przewiduje do niego rury o sednicy 60/100. I tylko taka średnica zmieści się w moim kominie (komin jest murowany z cegieł i ma wymiar 12x12cm)
Sprzedawca rur do komina stwierdził, że przy długość 7m średnica 60/100 może okazać się za mała (piec może nie być w stanie zaciągnąć odpowiedniej ilości powietrza) - czy miał rację?
Czy ktoś ma tak długi komin i użytkuje MCR II, czy przy pierwszym uruchomieniu serwisant nie sprawiał problemów?

kaltam
21-02-2010, 15:30
Opowiada głupoty. Piece kondensacyjne bez względu na producenta mogą pracować z przewodem spalinowo - powietrznym o długości np. 2 m przez boczną ścianę i nie potrzebują komina. Ograniczenia długości dla przewodu spalinowo powietrznego wynikają z oporów przepływu (ilość zakrętów i kąt tych zakrętów) i każdy producent w dokumentacji technicznej podaje te parametry. Ponieważ masz już wykonany komin z pustaka wentylacyjnego (tzw. szacht) to włóż do środka tylko rurę spalinową fi=60 mm, zabuduj przejściówkę: szcht + rura spalinowa z rurą spalinowo - powietrzną pieca i po problemie. Albo ten Twój magik nie wie o czym mówi albo chce Cię naciągnąć na wyższe koszty bo z tego ma działkę. Temat był opisywany na forum, poszukaj. Różne układy podłączenia masz np. www.kominflex.com.pl. Takie układy są dopuszczone przez producentów (u mnie funkcjonuje 7 lat z kotłem Viessmanna). Czemu rozmawiasz ze sprzedawcą rur a nie z serwisantem który będzie Ci uruchamiał piec i on powinien Ci to zrobić ?

aadamuss24
21-02-2010, 17:02
Moc wentylatora który jest w kotle decyduje o maksymalnej długości przewodu spalinowego. Jaka to jest długość jest zapisane w dokumentacji danego producenta. Istotna jest ilość kolan i ich kąty. Czasami nie wlicza się pierwszego kolana. Można też zrobić system rozdzielny czyli w innej rurze powietrze i w innej rurze spaliny. pozdr adam

1950
21-02-2010, 18:24
sprzedawca mówił prawdę,

w Twoim wypadku do komina wkładasz rury fi 80 mm odprowadzające spaliny, powietrze do spalania kocioł będzie zasysał szachtem kominowym, MCR ma maksymalną długość przewodu spalinowego fi 60 mm 6 m.
przy większych długościach musi być fi 80 mm,

ale najlepiej by było gdyby, jak ma wyglądać Twój system kominowy powiedział Ci instalator kotła,
bo nie jest to jedyne rozwiązanie,

Tomek i Kasia K.
21-02-2010, 19:31
Komin jest wymurowany ze zwykłej czerwonej cegły (komin pochodzi z lat 80 - tych). W przypadku, gdy dam pojedynczą rurę tylko do spalin może się tak zdarzyć, że piec zassię jakiś brud z komina (np kawałek zaprawy, jakiś pył z zaprawy itp) - chociaż skoro komin ciągnie się do samej posadzki to większe elementy powinny spaść na dół a nie do rury zasysającej powietrze)

aadamuss24
21-02-2010, 20:05
dokładne czyszczenie komina przed montażem, choć jeśli to był dymny komin to nie polecam czerpać z niego powietrza. pozdr adam

Tomek i Kasia K.
21-02-2010, 21:19
Kominy nigdy nie były używane - w żadnym nie palono - dom nie był zamieszały.
Przejrzałem instrukcję do MCR i znalazłem 3 możliwe rozwiązania mojego problemu:
1) Przewód 60/100 do komina, w kominie 80, powietrze zaciągane przez komin: dla tego rozwiązania producent zaleca max długość komina 18 m i min wymiar komina 13x13cm - (mam jeden wolny komin 12x24cm ale chciałem go kiedyś ewentualnie wykorzystać do podłączenia pieca na paliwa stałe),
2) z pieca przewód 80 do komina i w kominie 80 do góry, powietrze pobierane z pomieszczenia, jedyną wadą jest wychłodzenie pomieszczenia i robi się z tego piec z otwartą komorą spalania,
3) z pieca 60/100 do adaptera, z adaptera wychodzą dwa przewody 80 - i mogą wchodzić oba w komin (mam jeden wolny komin 12x24 cm) lub jeden w komin (spaliny) a drugi na zewnątrz (napływ świeżego powietrza).

Generalnie najbardziej przychylam się do rozwiązania nr 2 (najtańsze i pozwala w przyszłości na wykorzystanie komina 12x24cm).

samm
21-02-2010, 21:53
A nie ma możliwości wyprowadzić drugiej rury fi80 przez ścianę
i nią wprowadzać powietrze do pieca? Nie będzie wtedy wychładzania
pomieszczenia.

aadamuss24
21-02-2010, 21:58
a nie możesz dać podwójnej rury przez ścianę ? pozdr adam

To_masz
22-02-2010, 09:06
przy moim MCR mam roziwązanie trzecie - oddzielna rura doprowadza powietrze z zewnątrz (przechodzi przez 2 ściany), a w komin jest puszczona druga rura - odprowadzająca spaliny
działa - pobieranie powietrza z pomieszczenia wydaje mi się średnim pomysłem

pozdrawiam

Tomasz