PDA

Zobacz pełną wersję : nawiewniki czy rekuperator



brachol
05-02-2004, 18:03
Witam
szukalem na forum ale nie znalazlem takiego tematu wiec zapodaje mianowicei chodzi o to co jest lepsze? rekuperatr albo tylko wentylacja mechaniczna czy wentylacja grawitacyjna i do tego nawiewniki?

Szaruś
05-02-2004, 19:02
rekuperator

Jezier
05-02-2004, 19:31
rekuperator

Grzegorz63
05-02-2004, 19:36
wentylacja grawitacyjna i nawiewniki :wink:

ADAMOS48
05-02-2004, 19:48
Ja zrobiłem nawiewniki ,a i pozostawiłem możliwośc dla rekuperatora,choć zdanie mam mieszane,czy go zainstaluję .

nurni
05-02-2004, 21:00
REKUPERATOR, nawet zrobiony własnym sumptem.

Juras XR4Ti
06-02-2004, 06:35
Reku i już!

krog
06-02-2004, 08:10
Ja zrobiłem nawiewniki ,a i pozostawiłem możliwośc dla rekuperatora,choć zdanie mam mieszane,czy go zainstaluję .

Mam pytanie Adamos jakie masz nawiewniki higroskopijne czy zwykła (półautomatyczne). Ktore wg Ciebie są lepsze. obecnie jestem na etapie zakupu okien drewnianych i staję p[rzed dylematem dotyczącym montażu nawiewników. Nie wiem czy też instalować nawiewniki w pomieszczeniach w których są kanały wentylacyjne, czy tylko w tych pomieszczeniach w których ich brak

bws22
06-02-2004, 08:35
rekuperator

brachol
06-02-2004, 12:03
widze ze wszyscy wypowiadajacy sei wybrali rekuperator mam nadzieje ze mozna zrobic najpierw wentylacje mechaniczna a dopiero potem dopiac do tego rekuperator?

KrzysztofP
06-02-2004, 12:07
rekuperator

bws22
06-02-2004, 15:58
Brachol, wentylacja mechaniczna od rekuperatora różni sie tylko brakiem wymiennika, tutaj tak bardzo nie oszczędzisz, bo wentylatory, filtry i jakieś sterowanie i tak musisz dać, jak chcesz oszczedzić maksymalnie a masz dwie prawe rece lub chociaż jedną to sam rozprowadź kanały i nie kupuj gotowego rekuperatora ale poszczególne komponenty, tanie są http://www.tywent.com.pl/ te ale chyba buczą, poszukaj w starszych wątkam tam jest chyba podana przyczyna. Na początek to wystarczy a jak będziesz mił kase to kupisz lepszy.

brachol
06-02-2004, 16:27
a kanaly glownie rozprowadza sie w scianach czy np w suficie a moze tylo w kominach? I jakie przekroje musza byc?

Zbigniew Rudnicki
07-02-2004, 11:25
Zastosowanie wentylacji mechanicznej wykluczy budowę kominka, oraz zmusi do zastosowania kotła typu "turbo" (z własnym wentylatorem).
Centrale rekuperacyjne działają na zasadzie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej zrównoważonej, nie kolidującej z kominkiem i kotłem t.zw. atmosferycznym (zwykłym).
A wentylację grawitacyjną i tak trzeba dać niezależnie w pomieszczeniach z urządzeniami opalanymi gazem, a raczej także w kuchni, WC i łazience - bo rekuperator nie będzie pracował cały rok.

micmarci
07-02-2004, 11:34
A wentylację grawitacyjną i tak trzeba dać niezależnie w pomieszczeniach z urządzeniami opalanymi gazem, a raczej także w kuchni, WC i łazience - bo rekuperator nie będzie pracował cały rok.

Właśnie czy ktoś dublował wentylację w ten sposób. Dla mnie to co pisze Z.R. ma sens. Nie chodzi o koszty bo z jednej strony budujemy kominy a z drugiej oszczędzamy na pracy rekuperatora (prąd i zużycie) poza sezonem grzewczym. Ceikawe co Wy na to?

neuron
07-02-2004, 15:13
Pytanie jest bardzo ciekawe, a nawet modne!
1. Dublowanie instalacji wentylacyjnej naraza na duze koszty
2. Jesli dom jest szczelny to raczej nie ma mowy o mozliwosci
wylaczania wentylacji mechanicznej na wiecej niz pare godzin na dobe.
A zreszta jest to niezgodne z normami budowlanymi i szkodliwe dla
zdrowia. DWUTLENKU WEGLA NIE CZUC! Podobnie jak nie reagujemy
siedzac w pomieszczeniu na coraz gorsze powietrze. Myslimy, ze
jestesmy zmeczeni etc. Guzik z petelka! Te godziny wymuszonego
zlego samopoczucia przemnozone przez lata. To moze lepiej namiot
i umrzec wczesniej na cos innego.
3. Wentylacja mechaniczna wprowadza dzwiek ktory nie kazdy dobrze
znosi, a zwlaszcza noca. I na nic sie tu zdadza zaklecia kolegow,
znam wielu, ktorym to przeszkadza.
4. Wentylacja mech stwarza ryzyko zdrowotne wtormego
zabrudzenia powietrza, a dowodem sa zalecenia, ze trzeba czyscic,
filtrowac etc. Z drugiej strony alergicy moga stworzyc sobie tarcze
chroniaca przed np pylkami roslin.
5. Wentylacja mechaniczna nie chroni przed alergiami, dzieci w Szwecji
sa czesciej alergikami niz nasze ( stolarka TECHNOLOGICZNIE
nieszczelna)
6. Wentylacja mechaniczna daje mozliwosci oszczedzania energii.
OGROMNE! Szczegolnie jesli dom jest solidnie izolowany.
7. Wentylacja mech nie jest bezobslugowa i obsluga ta kosztuje.
Filtry, czyszczenie, konserwacja en. elektryczna nawet do tysiaca zl
rocznie za te przyjemnosc. Duze koszty moga byc przyczyna zaniechan
i powaznych konsekwencji zdrowotnych
8. Wentylacja grawitacyjna nie dziala latem, ale jesli nie potrzebne nam
chlodzenie powietrza (np z GWC) to otwarte okna sa bardzo przyjemne
9. Mieszanie obu systemow jest trudne. Nawiewniki okienne
czesto nie maja mozliwosci calkowitego wymkniecia
MIESZANIE TO JEDNAK NIE JEST NIEMOZLIWE ANI POZBAWIONE SENSU!
Sa projekty wentylacji hybrydowej zakladajacej stosowanie technik
mieszanych. np: http://www.reshyvent.com/
1. Maksymalne wykorzystanie energii ciagu kominowego
poprzez urzadzenia WSPOMAGAJACE ciag (rowniez specjalne wentylator)
2. Zastosowanie wstepnego podgrzania powietrza np w GWC
3. Sterowanie wydajnoscia (reczne, automatyczne: higro, cisnieniowe,
autom analiza skladu powietrza czy sledzenie obciazenia pomieszczen)
4. Wykorzystanie energii wiatru (roznica cisnien na scianach nawiatrznej
i zawietrznej) do wentylacji pomieszczen.
Wentylacja hybrydowa to jednak nie to samo co mix.
Ogolnie metody te daja mniejsze oszczednosci ciepla, a w zamian
redukcje zuzycie energii na wentylacje i obnizenie kosztow jej
utrzymania. Metody nie sa proste gdyz wiekszosc specow od wentylacji
nie ma wystarczajacych kompetencji, a poza tym na takich instalacjach
trudno zarobic. Duzo latwiej jest skonstruowac dobra wentyalcje
hybrydowa na etapie projektowania budynku, (koncepcja przeplywu powietrza w budynku, kominy, orientacja wzgl. przewazajacych wiatrow,
funkcje pomieszczen)

bobo30
07-02-2004, 15:22
Brawo neuron! Ale dałeś odpowiedź. :D
My będziemy mieli wentylację grawitacyjną ( nawiewniki, kratki went. itd.), poniewaz nie lubimy hałasu, a rekuperator hałasuje i to zamyka sprawę. Są też inne przyczyny, ale ta jest najistotniejsza. Z tego samego powodu będzie kominek otwarty. Żadnych nawiewów - nie mogę przy nich spać - mam je teraz. :evil:

Szaruś
07-02-2004, 16:15
neuron, odnośnie dzieci w Szwecji to nie wiem skąd to wziąłeś. Zdarzyło mi się pomieszkać w Szwecji 3 lata, moje dzieci chodziły tam do przedszkola, i ja nie spotkałem się z żadnym dzieckiem z alergią (ani w przedszkolu ani u znajomych, ani artukułów gazecie, itp.).

Natomiast na Węgrzech widzę alergików na każdym kroku (np. moja żona, a w Szwecji objawów alergii u niej nie było).

micmarci
07-02-2004, 17:09
no właśnie rekuperator to nie takie złoto! a co myslicie o gwc doprowadzającym powietrze pod podłogą na gruncie (niewymuszone, tak jak do kominka) i w łazienkach i kuchniach na kratkach wentylacyjnych wentylatory.

neuron
07-02-2004, 20:55
Informacje o alergiach w Szwecji to dane z badan statystycznych
publikowanych kilka lat temu. Nie pamietam nazwisk autorow.
Prasa szwedzka pisala rowniez o paradoksie zdrowszych choc
biedniejszych ( to m. in. o Nas PRZED(!!!) okienna rewolucja)
Istotnym jest fakt, ze poddawana pod dyskusje technologia wymaga
kultury technicznej i nakladow.

Szaruś
07-02-2004, 21:19
neuron, jestem zainteresowamy tym tematem. Spróbuj znaleźć jakieś namiary na te artukuły (mogą być po szwedzku), bo coś mi się wierzyć nie chce.

neuron
08-02-2004, 09:58
Przepraszam wszystkich Forumowiczow za jezyk, ale to na WYRAZNA
PROSBE Szarusia:
na stronie
http://www.kt-klimatteknologi.se/artiklar/Klimat/Arstid/arstid.htm
...
S? länge man inte vet vad de kraftigt ökade allergiproblemen här i landet beror p? s? f?r man inte bortse fr?n n?gonting som kan vara en trolig förklaring. Enligt den forskning som finns ang?ende relativ fuktighetens p?verkan p? människans hälsa är det mycket som tyder p? att l?ngvarig exponering i inomhusmiljö med l?g relativ fuktighet kan vara en bidragande orsak till de ökade allergiproblemen. Att men inte vet vad som är den utlösande faktorn framg?r klart och tydligt om man läser Allergiutredningen och Folkhälsoinstitutets senaste bok inför allergi?ret 1995 Luften vi andas inomhus [21]. Där st?r p? sidan 83:
- Varför blir stadsbarn oftare allergiska mot husdjur och pollen än de mer exponerade landsbygdsbarnen?
- Varför blir barn i det "rena" Sverige betydligt mer allergiska än barn i det "smutsiga" Polen?
-Varför är barn i norra Sverige mer allergiska än barn i södra Sverige? Dessa fr?gor visar att det finns n?gon faktor X som vi inte känner.
...
[21]. M Kjellman, J Sundell 1994. Luften vi andas inomhus - inomhusmiljöns betydelse för allergi och annan överkänslighet. Folkhälsoinstitutet.

polecam strony
http://www.deltate.se/
http://www.kt-klimatteknologi.se/sjalvdrag/sjalvdrag.html
Niestety tylko po szwedzku

Szaruś
08-02-2004, 11:10
Artykuł ciekawy.

W sumie to co opisują, to są głównie problemy po wprowadzeniu obowiązkowej wentylacji mechanicznej kilkadziesiąt lat temu. Najpierw - za duża wymiana powietrza, co wysuszało za bardzo powietrze w zimie, potem zmniejszyli wymianę powietrza, ale za to latem za wilgotno, a potem stwierdzili, że najlepiej mieć wymianę powietrza regulowaną z zależności od temeratury zewnętrznej. Wyszło im że w domu w zimie optymalna wymiana jest mniej więcej 0,3/h, a latem 1,5/h.

W sumie, problem opisywany dotyczy regulacji wentylacji, aby w środku utrzymywać odpowiednie warunki wiilgotnościowe (40-60%, według ich rekomendacji) i stężenia CO2 (<1000 ppm). Nieodpowiednia wilgotność powietrza zwiększa ryzyko alergiczne. Na same kanały wentylacyjne, jako źródło alergii tam się nie powołują.

No i w podsumowaniu jest, że odpowiednia zaprojektowana wentylacja ("dopaspowana do pory roku") jest dobra nawet dla alergików.

Czyli w sumie wentylacja "wyleczona" z chorób wieku dziecięcego, z odpowiednim sterowaniem w zależności od pory roku jest OK.

Ale artukuł naprawdę ciekawy. Będę się musiał zastanowić na regulacją trochę dogłębniej.

To ja pewno musiałem mieszkać w takim domu z dopasowaną wentylacja do pory roku. Bo moja żona nic nie narzekała na alergię (a na Węgrzech to ciągle)

brachol
08-02-2004, 11:32
a czy wentylacja mechaniczna jest w stanie zaklucic poprawne dzialanie kominka z zamknieta komora spalania? np z Makrotermu? czy nei ma to wplywu?

bws22
08-02-2004, 21:03
brachol, jak komora spalania jest zamknięta to powietrze z pokoju nie wpływa do kominka, do kominka wpływa powietrze z zewnątrz. A jak otwierasz kominek bo np. chcesz go załadować drewnem to może tak, ale w pokojach masz nawiew i trwa to chwilę więc to chyba nie problem.

kemot
14-02-2004, 17:44
a czy mozna wykorzystac do rozprowadzenia powietrza z reku kanaly wentylacyjne w starym domu bez uzycia rur wewnatrz, czy raczej nalezy wciskac rury w kanaly wentylacyjne?? co o tym sadzicie??

neuron
14-02-2004, 17:52
Wez pod uwage, ze :
1. rekuperator pracuje z dosc duzym pod/nad cisnieniem
i tradycyjne kanaly moga byc niewystarczajaco szczelne
2. scianki kanalow murowanych nie sa zbyt gladkie i moga tworzyc
dodatkowy opor ptzeplywu
3. przekroje kanalow murowanych moga nie byc wystarczajace

Ale warto to zweryfikowac.

kemot
14-02-2004, 18:01
o przekroj sie nie martwie, bardziej mnie martwi proble wstawiania rur w kanaly przez 3 pietra. musze po prostu zrobic albo mechaniczna, albo reku, bo sasiad ma jedno pietro wyzej i przy niesprzyjajacych wiatrach wdmuchuje mi powietrze przez kanaly wentylacyjne. nie martwilbym sie tez o szczelnosc, bo wszystko i tak jest otynkowane, wiec nie bedzie uciekac. a opory powietrza?? moze wieksza wydajnosc wentylatorow?? stropy lane, wiec podloga odpada. i tak musze cos z tymi kanalami kombinowac.

kub
21-02-2004, 21:08
Jak w rzeczywistości jest z tym hałasem powodowanym przez nawiewniki/wywiewniki w went. mechanicznej?
A gdy centrala wentylacyjna posiada wielostopniową regulację wydajności i na noc zminimalizujemy ilość nawiewanego powietrza, to też hałasuje w stopniu utrudniającym spanie??? Jestem ciekaw jak to wygląda ze strony użytkowników, bo chciałbym zaistalować went. mech. i reku. we własnym domu (względy higieniczne-nie lubię smrodków :D )

Gnom
23-02-2004, 10:20
Nie ma najmniejszych przeszkód aby tak zaprojektować i wykonać wentylację aby przy dowolnej krotności wymiany np 2/h uzyskać bezszmerowe działanie wentylacji (jak ktoś chce może być i 20). Na to ma wpływ: parametry wentylatora, sposób regulacji sprężu dyspozycyjnego, sposób mocowania wentylatora (w centrali lun w kanale), rodzaj i wielkość kanałów, sposób ich montażu, typ i wielkość nawiewnika, tłumiki akustyczne, obudowa wentylatora (dla hałasu na zewnątrz obudowy). Najlepszym sposobem aby spieprzyć instalację wentylacyjną jest wykonywanie jej samemu a zwłaszcza składanie elementów centrali (filtry, przepustnice, wentylator, wymiennik, nagrzewnica). Rada praktyczna: do wykonania wentylacji należy wziąść firmę, która posiada przyrządy do pomiaru wypływu powietrza z nawiewników i do pomiaru hałasu (z tym może być gorzej) i podpisać z nimi umowę, że po wykonaniu wentylacji dokonają pomiarów skuteczności wentylacji i hałasu (ciśnienia akustycznego) w pomieszczeniach. Norma dla pomieszczeń mieszkalnych wynosi chyba 35 dB(A). Jak nie spełnią wymagań to będą musieli przerobić wentylację na własny koszt. UWAGA: hałas będzie mniejszy po wstawieniu do pomieszczenia dywanów, mebli, obrazów i kwiatków (tłumienie). Jeszcze lepiej pomiary zlecić osobie trzeciej ale to niestety kosztuje dodatkowo.

Kub
23-02-2004, 13:39
Dzięki Gnomie za odpowiedz. Jeżeli bym instalował wentylację to raczej sam (wychodzę z założenia ze jak chcesz zrobić dobrze to zrób sam -oczywiście bez przesady i nie w każdym temacie :) ). Poza tym studiując na Politechnice wykonałem dziesiątki projektów wentylacyjnych i może wypadałoby to wykorzystać :D (zwłaszcza jeśli chodzi o obliczenia hydrauliczne). Słyszałem że poziom hałasu w pomieszczeniu zależy w dużym stopniu od jakości nawiewników - te tanie i niedokładnie wykonane potrafią brzęczeć lub szumieć nawet przy niewielkich wypływach.
Tak na marginesie to domu poszukujemy już od 1/2 roku i po tym co zobaczyłem w wielu budynkach (zwłaszcza typu "kostka") to ręce opadają - nagminnie zasłonięte kratki wentylacyjne (dla oszczędności oczywiście),pralnie/suszarnie bez jakiejkolwiek wentylacji itp itd. ZGroza!

brachol
23-02-2004, 13:42
a jakie powinny byc przekroje kanalow wentylacyjnych? zeby nie halasowaly?

Kub
23-02-2004, 14:57
Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Dlatego że śred. kanałów dobiera się na ilość powietrza które będzie nimi dostarczane, a z ilości przetłaczanego powietrza [m3/h] wynika prędkość medium w kanale [m/s]. I tak dla obiektów dużych zaleca się aby w kanałach prowadzących do centrali wentyllacyjnej nie przekraczać 12 m/s ale to może sprawdza się dla dyskotek i sal bankietowych a nie dla domu. Ja uważam że w odcinkach poprzedzających nawiewnik nie powinno się przekraczać prędkości 2 m/s dla maxymalnego wydatku centrali wentylacyjnej. Aby dowiedzieć się jaka powinna być maxymalna wydajność centrali wentylacyjnej wykonuje się szczegółowe obliczenia (ilość co2 i wilgoci emitowane od ludzi, zyski cieplne od ludzi :D i oświetlenia/słońca itd.) lub niektórzy przyjmują wartość 20m3/osobę x godzina.Mowa oczywiście o max. wydatku centrali bo np nocą oczywiście zmniejsza się ilość powietrza wentylacyjnego. Czyli np 4 osoby = 80 m3/godzinę musi być przetłaczane z centrali (co daje 0,02 m3/s i prędkość dla kanału fi 125 na wyjściu z centrali 1,81 m/s, dla fi 100 2,83 m/s czyli nie dobrze) . Jażeli potem te 80 m3/h rozdziela się np na 4 nawiewniki to teoretycznie można zastosować do nawiewników kanały o fi<100mm ale w praktyce naje się 100mm. Mówimy cały czas o kanałach gładkich typu spiro wykonanych z blachy ocynkowanej. I takie bądż podobne zalecałbym stosować w instalacji, ograniczając do minimum ilośc rur karbowanych itp. Podwyższają one opory hydrauliczne (większy wentylator) i łatwiej osadza się na nich ew. kurz który może prowadzić do wtórnego zanieczyszczenia powietrza. TO co w/w można ująć chyba w punktach:
-stosować możliwie duże kanały (no oczywiście bez przesady :D )
-stosować rury gładkie (są na pewno trochę trudniejsze w montażu)
-Na rury stosować wełnę celemizolacji termicznej/AKUSTYCZNEJ
-stosować nawiewniki wysokiej jakości (nie ze sklepów AGD :D )
-montaż wykonać dokładnie aby "gołe " przewody nie leżały np na belkach lub płytach g-k
-stosować tłumiki akustyczne na wyjściach z centrali,a nawet na poszczególnych odgałęzieniach instalacji nawiewnej/wywiewnej (trochę kosztują ale mając 2 prawe ręce można je wykonać we własnym zakresie)

No to tyle,chyba o niczym nie zapomniałem :wink:

kemot
23-02-2004, 18:18
widze, ze troche sie rozbuchala rozmowa, wiec ponowie swoje pytanie:


a czy mozna wykorzystac do rozprowadzenia powietrza z reku kanaly wentylacyjne w starym domu bez uzycia rur wewnatrz, czy raczej nalezy wciskac rury w kanaly wentylacyjne?? co o tym sadzicie??

Kub
23-02-2004, 21:56
ze względów higienicznych wstawiłbym nowe rury. trochę roboty ale masz pewność że nie bedzie ci pompować brudów i smrodów które się nagromadziły/wgryzły w murowane przewody przez dziesiątki lat. Przynajmniej dla przewodów nawiewnych.
pozdrawiam

Filo
07-03-2004, 16:33
Witam,

Czy ktoś sprawdził w praktyce wentylację hybrydową ?

np.:

http://www.aereco.com.pl/produkty.php?prod=VBP&zakladka=4&subZak=3

http://www.darco.com.pl/gfx/hybryda/hybr.html

jacek f.
07-03-2004, 20:32
Witam,
Rekuperacja i wentylacja mechaniczna jest dla mnie nowym tematem,proszę więc o wyrozumiałość i wyjaśniające podpowiedzi,
1.Czy wentylacja mechaniczna może działać w pomieszczeniu z kominkiem otwartym?
2.Czy latem w pomieszczeniach gdzie stale otwarte są okna wentylacja jest wyłączona?( a kuchni otwartej na salon?)

Pozdrawiam,
jacekf.