PDA

Zobacz pełną wersję : spadki napięć - zniszczone urządzenia



Slawek 9
22-02-2010, 18:57
Cześć,

Ostatnio zaobserwowałem niszczenie urządzeń elektrycznych:
- płyta elektryczna
- wyciąg
- sterownik do kominka
- żarówka w mikrofali

Sądzę, iż jest to związane ze spadkami napięć w sieci.
Ja tego nie widzę, lale sąsiedzi uważają że widzą jak światlo im "faluje".
Mają też problemy np. z kotłem

Czy ktoś z Was miał może takie problemy?
Czy Waszym zdaniem zakład energetyczny odpowiada za zniszczenia tych urzadzeń ?
Czy jest szansa dowieść że to zakład energetyczny ??

Jakie jest rozwiązanie ? Listwy przepięciowe przy każdym urządzeniu ??
Wyłączanie za kazdym razem ?

Sławek

zbigmor
22-02-2010, 20:41
Zamów pomiar napięcia w domu, ale tak na oko to wygląda, że żarówka w mikrofali, płyta elektryczna i wyciąg to raczej nie od zbyt niskiego napięcia. Musiałyby te skoki być naprawdę częste i spore.

Slawek 9
22-02-2010, 21:08
Zamów pomiar napięcia w domu, ale tak na oko to wygląda, że żarówka w mikrofali, płyta elektryczna i wyciąg to raczej nie od zbyt niskiego napięcia. Musiałyby te skoki być naprawdę częste i spore.

A jak się robi taki pomiar napięcia i u kogo się zamawia?
To powinno byc analizowane przez dłuższy czas?

Sławek

krolik2002
22-02-2010, 21:23
dzwonisz do zakladu energetycznego i przyjeżdżają. U moich rodziców padła część elektroniczna maszyny (gilotyna) za jedyne 4000netto. Wymienili i po tygodniu znowu padła....kolejne 4000 :roll: Przyjechali, pomierzyli i wyszło, że istotnie są wahania. Oczywiście kasa nie do odzyskania bo coś tam (nie chcę zmyślać bo nie wiem o co poszło)

W Twoim przypadku raczej sprawdź czemu padają Ci sprzęty w kuchni i tylko w kuchni. Coś może być nie tak na tym konkretnym obwodzie

Slawek 9
22-02-2010, 22:09
dzwonisz do zakladu energetycznego i przyjeżdżają. U moich rodziców padła część elektroniczna maszyny (gilotyna) za jedyne 4000netto. Wymienili i po tygodniu znowu padła....kolejne 4000 :roll: Przyjechali, pomierzyli i wyszło, że istotnie są wahania. Oczywiście kasa nie do odzyskania bo coś tam (nie chcę zmyślać bo nie wiem o co poszło)

W Twoim przypadku raczej sprawdź czemu padają Ci sprzęty w kuchni i tylko w kuchni. Coś może być nie tak na tym konkretnym obwodzie

nie tylko w kuchni - kominek jest w salonie.
Ale faktycznie - telewizory działają...
sl

kemot_73
22-02-2010, 22:15
Mozna zgłosić do swojego ZE problem - powinni przyjać zgłoszenie i zamontować REJESTRATOR który w zadanym okresie czasu np. 24/48/72h robi ciagły pomiar napięcia w instlacji. Płacimy za dostarczenie energi elektrycznej o konkretnych zdefiniowanych parametrach i możemy wymagać by te parametry sie zgadzłay. Znajomy który miał podobne problemy zamówił tak ipomiar i okaząło się ze że w godzinach wieczornych miał napięcie wachajace sien awet od 170V do 240.... - oczwyiście był to znany problem w PGE .. ale jakos tak mieli to w d..e - aktualnie PGE uruchomiło procedury by postawić stację trafo bo sie sąsiedzi zmówili z zaczlei skarżyć na problemy z U w gniazdkach :)

adi_
22-02-2010, 22:40
albo ubezpiecz napraw daj rachunek energetyce wiadomo nie przyjmmie do sadu i przyjmnie
potem sama naprawi swoj blad jesli to jej wina pozdrawiam

kaltam
23-02-2010, 07:14
Nie wygrasz z energetyką dlatego że norma jest tak zapisana że nic im nie udowodnisz (nie mówię o przepięciach). Przy spadkach napięć, bo głównie tu maja problemy, może się wyłączać sprzęt elektroniczny najnowszej generacji a ich to nie rusza bo spadek napięcia o 15% jest dozwolony itp.

freetask
23-02-2010, 08:46
mało tego, może być tych spadków ileś procent w ciągu miesiąca, więc jeśli faktycznie masz spadki, ale mieszczą się w normie (nie tylko o wielkość spadków chodzi ale częstość ich występowania) to nic nie zdziałasz a za pomiar zapłacisz Ty :-(

robertsz
23-02-2010, 09:16
Najpierw piszesz o spadkach napięć a później pytasz o listwy przeciwprzepięciowe.
Każde z tych urządzeń o których napisałeś może pracować przy obniżonym napięciu. Nie może pracować przy podwyższonym napięciu i tutaj bym się doszukiwał jednego powodu usterek.

Zanim zaczniesz walkę (dosłownie) z energetyką doprowadź swoją instalacje do porządku, wydaj 500zł i zleć pomiary elektryczne. Tutaj mogą wyjść dodatkowe kwiatki w stylu: słaby styk (iskrzenie), słaby styk (tor N), przepięcia (ochronniki, PE).... etc.

Innym tematem może być po prostu zbieg okoliczności - Czy ten problem (awaryjności urządzeń) dotyka tylko Ciebie, czy również Twoich sąsiadów?
Być może linia zasilająca (ziemia?, powietrze?) jest przeciążona i trafo nie wydala, bądź mają problem na zaczepach w trafie.

Wątków tej historii może być bez liku, ale zanim zaczniesz walczyć z energetyką sprawdź swoją instalacje. Przyjadą, założą rejestrator i na 99,9999% powiedzą że wszystko OK i problem leży po Twojej stronie.
Z Nimi wygrać jest ciężko, ale nie jest to niemożliwe.

Są proste układy automatyki (F&F, ZAMEL) które odłączą obwód w przypadku wykrycia znacznych wahań napięć.
Jeśli chcesz mieć full ochronę to zastosuj UPS... tyle że to jest sposób na mniejsze odbiory a nie kuchnie elektryczną...

freetask
23-02-2010, 13:58
Wątków tej historii może być bez liku, ale zanim zaczniesz walczyć z energetyką sprawdź swoją instalacje. Przyjadą, założą rejestrator i na 99,9999% powiedzą że wszystko OK
sad but true...

Slawek 9
23-02-2010, 22:28
Najpierw piszesz o spadkach napięć a później pytasz o listwy przeciwprzepięciowe.
Każde z tych urządzeń o których napisałeś może pracować przy obniżonym napięciu. Nie może pracować przy podwyższonym napięciu i tutaj bym się doszukiwał jednego powodu usterek.

Zanim zaczniesz walkę (dosłownie) z energetyką doprowadź swoją instalacje do porządku, wydaj 500zł i zleć pomiary elektryczne. Tutaj mogą wyjść dodatkowe kwiatki w stylu: słaby styk (iskrzenie), słaby styk (tor N), przepięcia (ochronniki, PE).... etc.

Innym tematem może być po prostu zbieg okoliczności - Czy ten problem (awaryjności urządzeń) dotyka tylko Ciebie, czy również Twoich sąsiadów?
Być może linia zasilająca (ziemia?, powietrze?) jest przeciążona i trafo nie wydala, bądź mają problem na zaczepach w trafie.

Wątków tej historii może być bez liku, ale zanim zaczniesz walczyć z energetyką sprawdź swoją instalacje. Przyjadą, założą rejestrator i na 99,9999% powiedzą że wszystko OK i problem leży po Twojej stronie.
Z Nimi wygrać jest ciężko, ale nie jest to niemożliwe.

Są proste układy automatyki (F&F, ZAMEL) które odłączą obwód w przypadku wykrycia znacznych wahań napięć.
Jeśli chcesz mieć full ochronę to zastosuj UPS... tyle że to jest sposób na mniejsze odbiory a nie kuchnie elektryczną...

Dzieki
Dzwoniłem dziś do zakladu energetycznego.
Powiedzieli że przywiozą urządzenia do analizowania zwiększonego napięcia..
Nic nie mówili o kosztach.

Ale też się obawiam ze tak będzie jak piszecie - ze przez ten dzień kiedy będą analizować to wszystko bedzie OK

PS. Na szczęscie wiekszość tych napraw teraz zrobię w ramach gwarancji producentow. ale co będzie za 1-2 lata - nie wiem...

panda
23-02-2010, 23:57
Na koniec dostaniesz coś takiego:
[link wygasł]

JANINKI-AMORKI82
24-02-2010, 06:18
Cześć,

Ostatnio zaobserwowałem niszczenie urządzeń elektrycznych:
- płyta elektryczna
- wyciąg
- sterownik do kominka
- żarówka w mikrofali

Sądzę, iż jest to związane ze spadkami napięć w sieci.
Ja tego nie widzę, lale sąsiedzi uważają że widzą jak światlo im "faluje".
Mają też problemy np. z kotłem

Czy ktoś z Was miał może takie problemy?
Czy Waszym zdaniem zakład energetyczny odpowiada za zniszczenia tych urzadzeń ?
Czy jest szansa dowieść że to zakład energetyczny ??

Jakie jest rozwiązanie ? Listwy przepięciowe przy każdym urządzeniu ??
Wyłączanie za kazdym razem ?

Sławek

moi rodzice 10 lat walczyli z zakładem energetycznym mając dokładnie ten sam problem co ty + częste przerwy w dostawie energii (czasem nawet kilka-kilkanaście razy w ciągu dnia - od 'mignięć" prądu do kilkunastu minut przerwy). w wyniku tych ciągłych przepięć i przerw w dostawach prądu poniszczone zostały sprzęty w sumie pewnie na jakieś kilkanaście tyś. zł. Niestety w końcu sobie darowali - ZE nie odpowiada za nic, jak zamawiali pomiary prądu to nagle przez kilka dni wszystko działało jak malina ;-).
odpowiedź jaką słyszeli za każdym razem w ZE to - "na wsi Pan/i mieszka, czego Pan/ wymaga" - ale przecież płącimy jak każdy czy to na wsi czy w mieście, płacimy za dostęp do prądu 24/7/365 a tu ciągle albo prądu nie ma albo tak działa jakby go nie było, odpowiedź - "no to co, no przecież na wsi Pan/i mieszka, tam idą stare druty my nic na to nie poradzimy" .
:o :o :o

freetask
24-02-2010, 09:41
Ale też się obawiam ze tak będzie jak piszecie - ze przez ten dzień kiedy będą analizować to wszystko bedzie OK

pomierzą dłużej, przynajmniej kilka dni a potem się okaże, że normowe spadki napięcia mogą stanowić np. 5% ogółu, 5% z 24h, to ponad 1h jak to rozbijesz na takie chwilowe "mignięcia" żarówki to praktycznie cały dzień może migać i wszystko jest w normie :-( Upraszczam, bo te wartości się mierzy, uśrednia, są wzory, zajrzyj do ustawy, ale mój ostateczny wniosek jest taki, że musi być naprawdę źle, żeby formalnie tą jakość podważyć :-(

remx
24-02-2010, 11:54
Możesz mieć poluzowany styk "N" tj niebieski przewód, objawia się to zwiększonym napięciem na odbiornikach.

To co da się sprawdzić na szybko to udanie się do rozdzielnicy elektrycznej i podokręcanie śrubokrętem wszystkich przewodów "N" tj niebieskich, a przy okazji także innych.
Niestety połączenia te luzują się z upływem czasu - szczególnie jeżeli przewód jest gruby.

panda
25-09-2012, 23:47
Okazuje się że jednak można mimo że wieś, że stare łącza, itd., itp.
Półtora roku negocjacji, udostępniłem Rejonowi Energetycznemu kawałek działki na którym postawiono takie cudo :) Wygląda solidnie ale to trafo z 30kV.

[link wygasł]

Napięcie stabilne 230V na wszystkich fazach bez względu na obciążenie.