PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wyrównać drewnianą podłoge pod panele



lord_raven
27-02-2010, 19:42
Witam

Chciałbym położyć panele na drewnianej podłodze. Problem jednak w tym, że ta podłoga (drewniane lakierowane belki) jest dość mocno pofałdowana. Różnica wysokości miejscami przekracza 5mm. Czy warstwa cienkiego (powiedzmy 12mm) OSB rozwiaże problem? Czy miejsca prześwitów trzeba czymś wypełnić? Jeśli tak, to czym?
Widziałem ostatnio w marketach płyty Durelis oraz Spano, jednak nie znalazłem w sieci żadnych opinii na ich temat. Są one trochę tańsze od OSB, ale czy nadają się do moich celów?

PliP
27-02-2010, 20:56
Szczerze...
to trzeba by to oblukać, jakie by te szpary były itd.
Problemem może być późniejsze skrzypienie podłogi....

Zobacz jeszcze czy problemem są tylko różne wysokości poszczególnych desek czy też cała podłoga jest pofałdowana. Można dać podkład pod płytę w postaci gąbki podpanelowej.

Jeżeli podłoga jest wypoziomowana to spróbuj dać 10mm podkład pod panele
masz tu na allegro

http://allegro.pl/item934100013_pianka_pe_pod_wylewki_panele_gr_10mm _na_metry.html

lub 8mm

http://allegro.pl/item934096488_super_cena_pianka_pe_gr_8mm_pod_wyle wki_panele.html

itd.

Ja robiłem kiedyś taką korektę i dawałem najpierw płyty grubej twardej tektury kartonowej a na to podkład 8mm i panele. Wszystko razem leży, że mucha nie siada. Oczywiście panele nie mogą być o grubości 6mm najlepiej 8 mm.

lord_raven
27-02-2010, 21:21
Niestety nierówności występują zarówno wszerz jak i wzdłuż.
Czy tą tekturę dawałeś tylko w zagłębieniach czy na całej powierzchni?
Czy zastosowanie tak grubej pianki jest bezpieczne dla paneli? Na chłopski rozum im grubsza pianka tym cichsza podłoga, ale czy taka pianka nie będzie nazbyt elastyczna? Tzn czy nie będzie się zbytnio uginać pod ciężarem?

PliP
27-02-2010, 21:32
Tekturę dawałem na całej powierzchni.

Taka gruba pianka jest stworzona dla paneli i jest ona odpowiednio twarda tak aby się nie uginała.

Jeżeli to jest stara podłoga, a pod podłogą jest ziemia i wilgoć to odpuść sobie panele - one nie znoszą wilgoci i się pofałdują. Możesz dać na te deski folię na to tekturę i podkład- wówczas te deski zgniją.

Rozważ lepiej możliwość: (jeżeli ta podłoga jest na gruncie)
- rozebrać podłogę
- wybrać trochę ziemi
- zrobić szlichtę z betonu
- wyłożyć na to folię 2x
- styropian podłogowy minimum 5 cm
- wylewka betonowa na styropianie minimum 4 cm

Raz, że będziesz miał ciepło
dwa to równo
trzy nie będziesz miał skrzypiącej podłogi

lord_raven
27-02-2010, 21:43
Jest to mieszkanie w starym przedwojennym budynku na piętrze więc raczej nie spodziewam się ziemi pod tymi dechami :) Podłoga jest stara, żeby nie powiedzieć bardzo stara. Patrząc na krzywość ścian przed remontem można wnioskować, że nierówności tej podłogi wynikają w dużej mierze z niedbałego jej położenia. Na moje niefachowe oko deski nie są pogniłe ani nasiąknięte wodą.

PliP
27-02-2010, 22:04
Jest to mieszkanie w starym przedwojennym budynku na piętrze

No to w takim razie wycofuję swoje wcześniejsze wywody.

Mamy więc do czynienia z suchą podłogą.
Ciężko ocenić jak się nie widzi.
Jeżeli metoda z tekturą i podkładem pod panele nie pomoże to pozostaje jedynie płyta OSB lub coś podobnego.
Podstawą będą tak jak pisałem wcześniej grubsze panele niż 7 mm bo to ci się porozłaża.

lord_raven
28-02-2010, 13:20
Zamieszcza parę fotek. Może one bardziej zobrazują z czym mam do czynienia:
http://img192.imageshack.us/img192/586/zdjecie128.jpg
http://img69.imageshack.us/img69/586/zdjecie130.jpg
Na taka własnie podłogę chciałbym położyć panele.
Nasuwają mi się jeszcze opcje takie jak:
- podobijać głębiej gwoździe i wyszlifować dechy (czym?)
- wyłożyć twardą tekturę tylko w miejscach zagłębień
- zerwać dechy, wyrównać legary i położyć najgrubsze OSB (wersja hard której wolałbym uniknąć)

fighter1983
28-02-2010, 15:58
hmmm a ile mozesz sie "podniesc"?
rozwiazaniem bedzie wykonanie podlogi fermacella na podsypce... ale to 30-40mm minimalnie w góre pójdziesz.
Sa wylewki na podloge drewniana... ale osobiscie nie mam przekonania do nich

lord_raven
28-02-2010, 16:22
hmmm a ile mozesz sie "podniesc"?
Myślę ze max jakieś 2 cm może 3, łącznie z panelami. Nie chciałbym drzwi nazbyt ścinać, a te mam już osadzone.

fighter1983
28-02-2010, 16:27
podsypka : min 10mm
element jastrychowy: 20mm
Panel... 7-8mm ?


Poczytaj jezeli sie zmiescisz... bardzo fajne rozwiazanie: Elementy jastrychowe Fermacell (http://www.xella.pl/html/pol/pl/elementy-podlogowe-fermacell.php)

lord_raven
28-02-2010, 18:10
Przeglądając forum, dużo ludzi odradza stosowanie pianki podkładowej. Zamiast niej polecają zielone płyty. Wyczytałem że takie płyty niwelują nierówności do 3-4 mm. Czy pod takie płyty można zastosować jakąś podsypkę? Wydaje mi się, że w przestrzeniach pomiędzy płytą a podłoga może się tworzyć swoiste pudło rezonansowe.
Spróbuje jutro zeszlifować większe nierówności. Jeśli się uda to taka płyta powinna spełnić swoje zadanie.

fighter1983
28-02-2010, 18:22
płyta zielona karton gips na podłoge? to nie jest dobry pomysł

zbigmor
28-02-2010, 18:28
płyta zielona karton gips na podłoge? to nie jest dobry pomysł


Bo też na pewno nie chodzi o płyty K-G, tylko o specjalne płyty pod panele (najczęściej są zielone).
Miałem w jednym miejscu zagłębienie w podłodze (jedna belka leżała niżej) i w tym miejscu podłożyłem taką płytę podójnie. W większości zniwelowało to nierówność. Gdybym zorientował się wcześniej pewnie wyrównałbym to jakąś wylewką.

PliP
28-02-2010, 19:22
Zamieszcza parę fotek.

Myślałem, że ty masz jakiś salon tam duży.
W takiej sytuacji podobijaj gwoździe do legarów. Dodatkowo użyj wkrętów tak aby deski się nie uniosły i w konsekwencji nie piszczały.
Na to warstwa tektury oraz płyty z fabryki Steico w Czarnkowie lub też inne nadające się pod panele. Wcześniej pokazywałem tobie takie coś na allegro.
Na to panele, listwy dookoła. Z jednej strony szafa, z drugiej tapczan i mucha nie siada. Masz lepszą sytuację niż ta w której ja byłem.

lord_raven
28-02-2010, 19:33
Zamieszcza parę fotek.
Myślałem, że ty masz jakiś salon tam duży.
To tylko zdjęcia z małego pokoiku. Obok jest salon w którym sytuacja jest niemal identyczna, tyle ze belki są szersze. Ten salon ma już 5x4.5 metra wiec problem dużo większy :)

PliP
28-02-2010, 19:40
Ten salon ma już 5x4.5 metra wiec problem dużo większy :)

Przyłóż łatę taką z 2,5 metra długości minimum i oceń jak wyglądają nierówności. Napisz w milimetrach jaki jest odstęp od łaty do deski, lub poszczególnych desek.
Zobacz też na ile da się te deski dobić, dokręcić i napisz wyniki.

pytello
13-03-2012, 21:15
Witam,zwracam się z podobnym problemem chce ułożyć panele na drewnianej podłodze.Deski nie przylegają do siebie pojedyncze sztuki skrzypią.Nie są idealnie równe rozbieżność pomiędzy nimi wynosi do 1cm.Planuje położyć na deski piankę taką jaką się pod panele układa następnie płyta osb ponownie pianka i panele.Proszę o poradę czy to dobre rozwiązanie.Proszę powiedzieć jaka grubość płyty i pianki najlepiej wybrać.Czy po dokręcać deski są przybijane gwoźdźmi niektóre się ruszają. Dodaję poglądowe zdjęcie w załączniku.Z góry dziękuje za pomoc.

pytello
13-03-2012, 21:32
Panowie fachowcy doradźcie proszę ......

pytello
14-03-2012, 08:37
hop hop jest tam kto?

jarekkur
14-03-2012, 16:59
Witam,zwracam się z podobnym problemem chce ułożyć panele na drewnianej podłodze.Deski nie przylegają do siebie pojedyncze sztuki skrzypią.Nie są idealnie równe rozbieżność pomiędzy nimi wynosi do 1cm.Planuje położyć na deski piankę taką jaką się pod panele układa następnie płyta osb ponownie pianka i panele.Proszę o poradę czy to dobre rozwiązanie.Proszę powiedzieć jaka grubość płyty i pianki najlepiej wybrać.Czy po dokręcać deski są przybijane gwoźdźmi niektóre się ruszają. Dodaję poglądowe zdjęcie w załączniku.Z góry dziękuje za pomoc.

Jest to możliwe, ale powstanie w drzwiach próg. Czy taki próg dopuszczasz?

Parkiet
14-03-2012, 19:26
Witam,zwracam się z podobnym problemem chce ułożyć panele na drewnianej podłodze.Deski nie przylegają do siebie pojedyncze sztuki skrzypią.Nie są idealnie równe rozbieżność pomiędzy nimi wynosi do 1cm.Planuje położyć na deski piankę taką jaką się pod panele układa następnie płyta osb ponownie pianka i panele.Proszę o poradę czy to dobre rozwiązanie.Proszę powiedzieć jaka grubość płyty i pianki najlepiej wybrać.Czy po dokręcać deski są przybijane gwoźdźmi niektóre się ruszają. Dodaję poglądowe zdjęcie w załączniku.Z góry dziękuje za pomoc.
Zacznij od podstaw.
1 - usztywnij konstrukcję podłogi przybijając lub przykręcając deski do legarów, po czym w miejscach skrzypienia wpuść piankę niskoprężną.
2 - wyrównaj powierzchnię dotychczasowej podłogi a obecnego pokładu przy użyciu cyklinarki lub struga ręcznego.
Jeżeli uda się usztywnić i wyrównać podkład to wystarczy pianka bez dodatkowych kombinacji.
Pod panele należy zainstalować folię jako barierę paroszczelną, jednak kłóci się to z oddychaniem podłogi drewnianej, która do oddychania "przywykła" przez lata. Dla jej "zdrowotności" oraz trwałości okładziny z paneli, należy pozostawić szczelinę przyścienną, która umożliwi wymianę powietrza. Pozdrawiam.

fredi07
14-03-2012, 22:57
Przykryć drewno plastikiem, który udaje drewno. Nie układam paneli. Proste to jest ale ..... Na drewnianej podłodze ukisisz drewno. Drewno musi oddychać.