PDA

Zobacz pełną wersję : czy na studnie trzeba mnieć zezwoleni



damian2
03-03-2010, 16:42
Mam studnie od 1981 roku. Znajduje się przy granicy.Studnia głębokości 5m. Sąsiad zaskarżył mnie do Nadzoru Budowlanego o nielegalną budowę. Czy po tylu latach nogą dochodzić legalności budowy.Czy jest jakieś prawo na to. Pozdrawiam.

zbigmor
03-03-2010, 18:40
Najpierw się upewnij co jest w papierach odnośnie okresu jej powstania. W innym przypadku sąsiad może twierdzić, że wykopałeś studnię w zeszły roku, a Ty możesz się upierać, że jest tam od czasów Kazimierza Wielkiego.
Nurtuje mnie jedno pytanie: dlaczego sąsiad teraz się obudził? Naraziłeś się czymś, czy to nowy sąsiad?

7tonik
04-03-2010, 21:54
Studnie kopane i z filtrem wbijanym, ujmujące wodę z pierwszego poziomu wodonośnego, nie wymagają żadnych zezwoleń.
Wykonanie studni wierconej regulują przepisy dwóch ustaw: Prawa Wodnego oraz Prawa Górniczego i Geologicznego.

Piotr_M
05-03-2010, 07:49
Studnie kopane i z filtrem wbijanym, ujmujące wodę z pierwszego poziomu wodonośnego, nie wymagają żadnych zezwoleń.


Studnie nie ale obudowa studni wymaga zgłoszenia i powinna znajdować się 5m od granicy działki.

Basia_KRK
05-03-2010, 07:59
Co masz na myśli mówiąc "obudowa" ? czy chodzi o kręgi w ziemi? :roll:

voytas80
05-03-2010, 08:40
Rozumiem, że skoro studnia jest od 20 lat na mapach geodezyjnych to mnie jako nowego włściciela dziłki nie bedzie już nikt scigał za to studnia jest 3 metry od granicy a nie 5 :wink:

SS
05-03-2010, 09:00
Rozumiem, że skoro studnia jest od 20 lat na mapach geodezyjnych to mnie jako nowego włściciela dziłki nie bedzie już nikt scigał za to studnia jest 3 metry od granicy a nie 5 :wink:

Studnia może być nawet w granicy działki - za zgoda sasiada

05-03-2010, 09:10
§ 31. [Usytuowanie] 1. Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:

1) do granicy działki - 5 m,

2) do osi rowu przydrożnego - 7,5 m,

3) do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń - 15 m,

4) do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód - 30 m,

5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego - 70 m.



2. Dopuszcza się sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek, pod warunkiem zachowania na obydwu działkach odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5.

http://www.architektura.info/index.php/warunki_techniczne_budynki/dzial_ii_zabudowa_i_zagospodarowanie_dzialki_budow lanej/rozdzial_6_studnie

voytas80
05-03-2010, 09:58
Wielkie dzięki zapisy są klarowne :)

cineck
05-03-2010, 10:07
Studnie kopane i z filtrem wbijanym, ujmujące wodę z pierwszego poziomu wodonośnego, nie wymagają żadnych zezwoleń.
Wykonanie studni wierconej regulują przepisy dwóch ustaw: Prawa Wodnego oraz Prawa Górniczego i Geologicznego.
Witam i potwierdzam, studnie wierconą posiadam, brak jakichkolwiek zezwoleń :)

Basia_KRK
05-03-2010, 10:32
§ 31. [Usytuowanie] 1. Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:
A jeżeli chcę mieć studnię tylko do używania tej wody do podlewania/nawadniania ogrodu? :roll:

7tonik
05-03-2010, 10:37
czytaj uważnie. Nawet dla studni do użytku domowego dopuszcza się odległość mniejszą niż 5m (i nie ma nigdzie warunku kedy się dopuszcza :) ). Tym bardziej dla studni do podlewania.

retrofood
05-03-2010, 12:05
Mam studnie od 1981 roku. Znajduje się przy granicy.Studnia głębokości 5m. Sąsiad zaskarżył mnie do Nadzoru Budowlanego o nielegalną budowę. Czy po tylu latach nogą dochodzić legalności budowy.Czy jest jakieś prawo na to. Pozdrawiam.

Ta studnia powinna być naniesiona na mapach geodezyjnych, więc skoro sąsiad nie kwestionował odległości przez lata, to co on teraz może!