PDA

Zobacz pełną wersję : Działka rolna na domek letniskowy



mysza-1
04-03-2010, 03:41
Witam wszystkich.
Chciałem kupić działkę rolną ok. 3000 m po 7 zł. za metr.Dowiedziałem się od właściciela,że prawdopodobnie nie ma planu zagospodarowania na ten teren.
I teraz czy mógłbym na takiej działce zrobić ogrodzenie,podłączyć prąd i wodę i oczywiście postawić mały domek letniskowy?


pozdrawiam Tomek

Flawia
08-03-2010, 10:59
Niestety musisz się sam upewnić w urzędzie, najlepiej złożyć wniosek o wypis i wyrys i ze studium i z Planu. Może Plan był ale wygasł? Warto poprosić o udostępnienie do oglądania większego rysunku studium, może zaraz jakaś obwodnica odetnie Ci drogę?
Trzeba sobie odpalić mapę w geoportal.gov.pl, i tam zobaczyć kształt upatrzonej działki (czy rolnik dopiero będzie dla Ciebie odcinał upatrzone 3tys m ?) i czy działki przylegające do niej mają na sobie zabudowania. Bywa że przylegamy do czegoś bardzo dużego, co ma na sobie zabudowę, chociaż jest daleko.
Jaka drogą dojedzie się do tej działki? Czy ma ona minimum 5 m szerokości?
Warto na tym etapie, zastanawiania się nad kupnem, porozmawiać z kimś kto robi dokumentacje techniczne w okolicy. On najlepiej oceni czy zabudowa upatrzonej ziemi jest możliwa i na jakich warunkach... Wcale nie trzeba od razu zlecać projekt...

mysza-1
10-03-2010, 17:49
Byłem dzisiaj w UG i powiedzieli mi,że na tą działkę nie ma MPZP(jeszcze ponieważ chcieli stworzyć w tym roku ale zabrakło funduszy).
Powiedzieli również,że mogę starać się o WZ na zabudowę mieszkaniową,nie mogę na letniskową ponieważ tam są już zabudowania.(Dobro sąsiedztwa)

Na pytanie Czy mogę postawić budynek gospodarczy(5x7) i ogrodzić to sobie,podłączyć prąd i wodę,posadzić kartofle i truskawki.Powiedzieli mi,że mogę sobie robić co mi się podoba.Bo to moja własność.

Czy tak to mogło by być?

martom
16-03-2010, 18:28
bez pozwolenia 5x7 nie możesz.
Możesz budynek gospodarczy jeśli powierzchnia zabudowy budynku nie przekracza powierzchni 25 m2 to jest wymagane tylko zgłoszenie zamiaru budowy.

Liczba budynków gospodarczych nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 działki. Oczywiście powierzchnie zabudowy pod pojedynczy budynek nie sumują się i nie można bez pozwolenia postawić np. jednego o powierzchni 50 m2 zamiast dwóch o pow. 25 m2.

Zgłoszenia zamiaru budowy obiektu należy dokonać w wydziale architektury starostwa powiatowego na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót. Jeśli w tym czasie urząd nie zgłosi zastrzeżeń, można będzie przystąpić do budowy.

Flawia
16-03-2010, 21:25
jak nie ma Planu to przed zgłoszeniem trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy...

mysza-1
17-03-2010, 15:13
Witam i dziękuję za odpowiedzi.
Właśnie przed chwilą wróciłem z gminy,i tym razem rozmawialiśmy z panią urbanistą.Spojrzała w mapy i powiedziała " kupujcie",prawdopodobnie dostaniecie WZ.Działka spełnia jakby wszystkie normy.
Na pytanie.Czy w razie jakbyśmy nie dostali tych WZ to czy wtedy możemy postawić ten budyneczek gospodarczy-powiedziała TAK.(tylko sama nie wiedziała czy 25 czy 35m).
Jak się zapytałem:Czy możemy podłączyć prąd i wodę to powiedziała,że to jest w gestii Zakładu Energetycznego i wodociągów.Zasugerowała,że prąd na działce rolnej też może być potrzebny np. do używania kosiarek a woda do podlewania.
Dodała również,że studnię do 30 m można bez pozwolenia(tzn. na zgłoszenie)

Opisałem też tą rozmowę ponieważ kilka dni temu byłem również w UG i rozmawiałem z jeszcze inna panią i powiedziała mi,że mogę tam sobie jedynie namiot postawić.
Stwierdziła również,że nie ma warunków "Dobrego Sąsiedztwa"bo zabudowania są ale po drugiej stronie drogi.

Tylko nadal trochę nie rozumię .Nie ma MPZP ziemia ma status rolna bez prawa do zabudowy a jednak mogę dostać WZ.

Flawia
17-03-2010, 19:39
o warunki zabudowy musisz wystąpić zanim kupisz działkę, po umowie wstępnej gwarantującej Ci dana cenę. A do zgłoszenia załącza się dec o war zab i dopóki nie minie miesiąc od zgłoszenia nie możesz mieć pewności, bez WZ czy taki numer przejdzie. Wiem po sobie, że w tych sprawach " nic na gębę". Ja wydałam ogromne pieniądze i na gębę było wszystko cacy. A jak poszły pisma to zaczęły sie schody....