PDA

Zobacz pełną wersję : Owiniecie rury łaczacej kominek (czopuch) z kominem



tqlis
05-03-2010, 12:43
Jako, ze nie bylo mozliwe podlaczenie kominka bez uzycia rury o dlugosci 1m + kolan nastawnych, doszlo mi pare nieplanowanych kW wiecej. Wiaze sie to z tym, ze nagrzana rura oddaje cieplo, ktore nie jest porzadane w moim przypadku, gdyz kominek (bez PW) 16kW jest nawet troche za duzy.
Spaliny maja temp nawet okolo 250 stopni, takze owa rura wytwarza duzo ciepla.

Z tego co gdzies, kiedys uslyszalem owiajanie rury takiej ponoc nie jest dozwolone. Wydaje mi sie to nieprawda, bo przeciez ociepla sie wklady kominowe, czy to stalowe czy ceramiczne.

Co o tym myslicie?

Dodam, ze planuje puszczenie ciepla rurami do pokoi powyzej, ale nadal 16kW wystarcza do tego.
Moze jest jakis inny sposob niz welna niepalna?

Wojtek_796
05-03-2010, 13:07
Witam!

Widzę, że masz problem odwrotny niż większość, czyli chciałbyś nadmiar ciepła puścić kominem zamiast je wykorzystać.

Czarnej stalowej rury ocieplać nie można, bo po prostu szybko skoroduje lub będzie się odkształcać. Rozwiązaniem byłaby rura żaroodporna i włóknina ogniotrwała.

Lepiej jednak zastanów się nad obudową akumulacyjną. Wchłonie nadmiar ciepła i zachowa na później.

Pozdrawiam

tqlis
05-03-2010, 13:24
Nie rozumiem jak moglaby skorodowac?

Wydawacby sie moglo, ze wlasnie nieowinieta skoroduje, bo wewnatrz rury jest inna temp niz na zewnatrz.

arturrex
05-03-2010, 13:43
Rura nie moze mieć zbyt wysokiej temperatury!!! Wszystko niszczy sie wwysokiej temperaturze. Jak masz za ciepło to nie pal tyle. Zmniejsz ilość drewna przy załądunku/
dlaczego masz za dużo kW? W czym Ci to przeszkadza?

tqlis
05-03-2010, 13:46
Przeszkadza w tym, ze jest za cieplo w salonie jak sie pali ostro.
Moze to sie zmieni jak obuduje w koncu ten wklad powietrzny (kominek)
Nie pomyslalem o tym, ze dodatkowo szybciej sie ta rura przepali.

Dzieki za pomoc

krolik2002
06-03-2010, 12:01
właśnie był kominkarz wycenić montaż wkładu i zauważył, że w kominie murowanym pełną cegłą jest czarna rura bez waty wokoło. Rura "siedzi" ścisło pomiędzy cegłami. Powiedział, że można się teraz spodziewać pęknięć komina bo jak rura się nagrzeje i rozszerzy to coś musi pęknąć. Co teraz? Mają rozbierać czy kominkarz przesadza. Do tego komina będą na kotwach mocowane ciężkie płyty elewacyjne z piaskowca i wolałbym aby mi nie spadły na głowę jak coś zacznie pękać.

arturrex
06-03-2010, 17:27
tqlis kominki mają niewielkie mozliwości regulacji mocy, pal mało kaloryczne gatunki drewna np. osike, jednorazowo wkładaj mniejsze ilości drewna, zmniejsz dopływ powietrza do spalania i przymykaj szyber,

krolik2002 kominkarz nie przesadza, to on bedzie robił ten kominek i wie czy sie da robic to w tej sytuacji, raczej weż za koszule murarza który ci robił komin niech teraz to naprawi

qwert
07-03-2010, 12:49
hm, ja odwrotnie. tę metrową rurę dałem z radiatorem, aby wycisnąć jeszcze trochę ciepła z komink,a, który jest przewymiarowany 2x.

dlatego palę małą ilością.

szkoda izolować.

Bogusław_58
29-03-2010, 08:32
Spaliny maja temp nawet okolo 250 stopni, takze owa rura wytwarza duzo ciepla.

Z tego co gdzies, kiedys uslyszalem owiajanie rury takiej ponoc nie jest dozwolone. Wydaje mi sie to nieprawda, bo przeciez ociepla sie wklady kominowe, czy to stalowe czy ceramiczne.

Możesz taką rurę zaizolować, jeśli jest wykonana ze stali żaroodpornej,przystosowanej do pracy w bardzo wysokich temperaturach w sposób ciągły.Przykładem takiej stali przy spalaniu drewna, może być stal H25N20S2.Rury przyłączeniowe dostępne na rynku wykonane są najczęściej ze stali kwasoodpornej z grupy 1,4404 i w izolacji mogą się szybko z fajczyć.