PDA

Zobacz pełną wersję : Co lepsze solary czy Pompa ciepła do CWU ?



NOTO
06-03-2010, 21:04
ja w temacie, które z urządzeń będzie lepsze dla dość dużego zapotrzebowania na ciepło ? Które będzie taniej produkować CWU ?

zbigmor
06-03-2010, 22:32
Latem solary, zimą pompa.

Browar
06-03-2010, 22:33
Ogólnie to tarcie.... duuużo tarcia :wink:

Browar

NOTO
06-03-2010, 22:36
Latem solary, zimą pompa.
Potrzebna tylko w lecie. Bo w zimie za mało ciepła jest ... pompa stać będzie na strychu.

Artis0
07-03-2010, 10:25
kupujesz pompe ciepla w wersji z mozliwoscia podpiecia solarow np vitocell 160 bodajze i stawiasz ja w kotlownii. W lato wode podgrzewja solary a w zime pompa wykorzystuje ciple powietrze z kotlownii.

NOTO
07-03-2010, 10:30
kupujesz pompe ciepla w wersji z mozliwoscia podpiecia solarow np vitocell 160 bodajze i stawiasz ja w kotlownii. W lato wode podgrzewja solary a w zime pompa wykorzystuje ciple powietrze z kotlownii.

Pompa ciepła kosztuje tyle co dobre solary. Po co się pakować w podwójne rozwiązanie ? Jaki zysk z tego ?
Fakt że wody potrzeba sporo ... cirka about 2m3 na dobę.

vega1
07-03-2010, 10:48
kupujesz PC :
http://www.ochsner.pl/produkte/produktdetail/?tx_chproducts_pi1[ch_products_productid]=3&tx_chproducts_pi1[linkrefererpid]=23&cHash=a6f3456aa7

i po co solary?

gosciu01
07-03-2010, 11:08
ja w temacie, które z urządzeń będzie lepsze dla dość dużego zapotrzebowania na ciepło ? Które będzie taniej produkować CWU ?


Liczyłem dość skrupulatnie oba rozwiązania, przy czym każde z rozwiązań w kosztach"robione tymi ręcyma", bądź zakup taniej PCi o możliwie najmniejszej mocy, aby wykorzystywać w pełni, bądź częściowo wyrzucane powietrze z reku.

Wybór zależy tak naprawdę od specyfiki potrzeb.
U mnie zdecydowałem się raczej na kierunek PCi, gdyż"
sprawność jest całoroczna ( prawie, bo nawet w okresie zimowym średnia temp. oscyluje ok. 2C, przy wspomaganiu wyrzutem powietrza z reku COP jest całkiem przyzwoity. Pozostaje kilkanaście dni w roku kiedy trzeba dogrzewać cwu inaczej ). Nadmiar możliwości PCi w okresach przejściowych można wykorzystać do ogrzewania/dogrzewania.

Zalety solarów - prostota układu i wykonania, energia bardzo tania w pozyskaniu, aczkolwiek nie za darmo jak niektórzy twierdzą.
Wada solarów - dostępność energii w okresie, gdy jest mniej potrzebna.

Zaleta PCi - całoroczne działanie,
Wada - nieco bardziej skomplikowany układ.

Koszty wykonania po uwzględnieniu elementów wspólnych dla obu układów podobne na korzyść solarów ( nieco taniej wychodza. )

Zysk energetyczny ( zwrot ) w okresie 15 lat nieco na korzyść PCi.

sSiwy12
07-03-2010, 11:22
Jeśli rozpatrujemy, tylko zmniejszenie kosztów przygotowania CWU w okresie „pozagrzewczym”, to koszty eksploatacyjne podgrzania CWU w tym okresie, raczej wskazują na pompę ciepła.
Przemawia za tym fakt, że dostępność CWU, podgrzewana PCi, raczej będzie ciągła i na niezmiennym poziomie.
Solary, teoretycznie też mogą to zapewnić, ale przy zachowaniu pewnych warunków:
1. - trzeba zwiększyć ich powierzchnię, aby w dni „pochmurne” też zabezpieczały 100% zapotrzebowania,
2. -wypełniając warunek powyższy, w słoneczne dni mamy nadmiar energii, z która coś trzeba zrobić,
3. – wypełniając warunek 1 możemy w okresach przejściowych „dogrzewać” solarami dom, ale z drugiej strony jest warunek 2.
4. – potrzeba osobnej (dodatkowej) instalacji,

Moim zdaniem – oczywiście.

niezły
07-03-2010, 11:27
Do autora wszystkich tematów o kamienicy
Wiem że przed realizacja dobrze jest se pomarzyć ale proponuję zejść na ziemie Mamy tu budynek z wieloma użytkownikami którzy to nie będą zainteresowani jakimi kolwiek pracami na rzecz własnej instalacji ( kociołek na pelets) skoro płacą rachunki Instalacja trochę kombinowana raczej nie nowoczesna i do tego już wykonana a to co do zrobienia to okaże się ze z elementów używanych lub najtańszych jeśli tak to kaskada 2-3 kotłów do co i jeden z odpowiednim zasobnikiem do cwu
Jeśli planujecie jakieś dotacje to bierz projektanta i montuj wszystkie nowinki techniki

NOTO
07-03-2010, 19:28
Do autora wszystkich tematów o kamienicy
Wiem że przed realizacja dobrze jest se pomarzyć ale proponuję zejść na ziemie Mamy tu budynek z wieloma użytkownikami którzy to nie będą zainteresowani jakimi kolwiek pracami na rzecz własnej instalacji ( kociołek na pelets) skoro płacą rachunki Instalacja trochę kombinowana raczej nie nowoczesna i do tego już wykonana a to co do zrobienia to okaże się ze z elementów używanych lub najtańszych jeśli tak to kaskada 2-3 kotłów do co i jeden z odpowiednim zasobnikiem do cwu
Jeśli planujecie jakieś dotacje to bierz projektanta i montuj wszystkie nowinki techniki

Nie do końca czaję pierwszą część wypowiedzi.... proponujesz kaskadę 203 używanych kotłów do CO ?
A nowinki to po to aby dostać dotację ? Ile jej może być ?

NOTO
07-03-2010, 19:31
dla kamienicy 750m2 z dużą liczbą lokatorów i sporym zapotrzebowaniem na CWU można by się zastanowić na solarem, tym bardziej ze to Kraków i jest możliwa 50% dotacja bezzwrotna

Albo solar albo PC. Nie ma sensu pakować się 2 instalacje, które podobnie kosztują. Chcę wybrać taką która w perspektywie roku da lepsze owoce :)
To ma być wspomaganie , nie zakładam 100% CWU z tego. Reszta ma być z gazu albo z pelet.
Dla uproszenia mogę mieć z pieca gazowego litr ciepłej wody za 6 gr w perspektywie 5 lat to jeśli uda się zbudować solar który da litr po 3 gr i pokryje połowę zapotrzebowania to będą to dodatkowo zarobione pieniądze.

NOTO
08-03-2010, 06:44
PC to w najlepszym razie 0,1zł/kWh niżej nie zejdzie choćby nie wiem co

solar z dotacją może zejść na 0,05zł/kWh w perspektywie 10 lat dla kamienicy i dużego zapotrzebowania CWU

Ja swoje ceny (groszowe) podałem z kapelusza.
Czy Twoje są z jakiś przeliczeń ?

NOTO
08-03-2010, 08:39
O i takie klarowanie do mnie przemawia. Dzięki.
PC mogłaby chodzić tylko w taniej taryfie. Co by zaoszczędzić.

W sumie dal takiej inwestycji przydałoby się porobić pomiary kiedy ile wody schodzi. Wtedy lepiej dobierze się urządzenie.

NOTO
10-03-2010, 14:04
Czy do takiej PC można podłaczyć dodatkowy zbiornik (standard to tylko 300l), który również byłby ładowany z tej pompy ?
Wiem, że są osobne pompy - ale ten model wykonać jako rozwojowy .

aadamuss24
10-03-2010, 20:38
Przy małej mocy pompy mógłbyś nie doczakać czasu kiedy ten dodatkowy zbiornik zobaczyłby ciepła wode.

bwojtek
10-03-2010, 20:45
A ja tak doklejając się do tematu spytam o komentarz do wyników na tej stronie:
http://www.basen.eurograf.pl/index.php?page=srodowisko
Wg mnie widać z nich, że kolektory słoneczne o tej porze roku nie dają praktycznie nic.

zbigmor
11-03-2010, 07:24
A ja tak doklejając się do tematu spytam o komentarz do wyników na tej stronie:
http://www.basen.eurograf.pl/index.php?page=srodowisko
Wg mnie widać z nich, że kolektory słoneczne o tej porze roku nie dają praktycznie nic.


Jak to nic? Parę osób napisało, że przy śniegu na dachu i kolektorach wpuszcza ciepło z innego źródła do nich, aby ten śnieg roztopić. najczęściej bez efektu, ale straty są jak najbardziej. :D

Piczman
11-03-2010, 09:18
To w końcu co lepsze ?

omega2008
24-05-2010, 20:32
witam jeżeli chodzi o to co jest lepsze to z góry polecam pompy ciepła powietrze powietrze, pompa jest wielkości lodówki z wymiennikiem ciepłej wody 350 litrów. koszt takiej pompy to wydatek rzędu 12000 zł czas montażu to 4,5 godziny w kotłowni, pompa ta ma wydajność cały rok niezależnie od pogody, gdyż kolektory słoneczne uzależnione są od pogody, nocy, zimy itd. koszt montażu kolektorów to wydatek rzędu od 8000 do 16000 i różnie plus koszt dekarza to 3000 plus przeróbka instalacji [ 3 piony rur jak ktoś ma nowe łazienki i dom piętrowy to czeba pruć z góry na dół sciany płytki i co ino to dodatkowe koszty. także ekolektory słoneczne nie są już hitem. są lepsze konwencjonalne zródła energii takie jak pompa ciepła jeżeli chodzi o koszt utrzymania energia elektryczna to są one na takim samym poziomie gdyż pompa czynna jest cały rok niezależnie od pogody, ciepła woda non stop... ktoś chce się dowiedzieć więcej szwedzkie pompy ciepła hoval oto moje gg 2050405

Grzesiek13
25-05-2010, 06:41
Rozumiem, że koszt montażu kolektorów jak podałeś 16000zł , koszt dekarza 3000 to też jakaś ściema cenowa. Rozumiem, że sprzedajesz PC bo jej cena ma być atrakcyjniejsza. Powiem Ci, że PC do cwu z zasobnikiem 300 l idodatkową wężownicą to koszt już 6000 zł brutto, więc Twoja cena za PC też z kosmosu. Zapomiałeś tylko podać wydajność takiej pompy - a tu niestety mamy klapę, bo to rząd wydajności 70l/h i chciałbym widzieć cwu "non stop"
Pozdrawiam

krzyśxxx
26-05-2010, 18:47
witam...
co pan tu opisuje za pompy ciepła za 6000 chyba to są junkersy albo Chiński szajs. albo kolega pisze o czym innym. zgadzam się z tym kolegom który opisał ten temat koszty realne 3000 tak tyle kosztuje zamontowanie kolektorów,
sama robocizna z podłączeniem puszczaniem pionów i.t.d. skończyły się te czasy, co robiło się w czynie społecznym,teraz za kiwnięcie palcem trzeba zapłacić.
A jeżeli chodzi o pompy ciepła firmy hoval to jest szwedzka firma która produkuje jedne z najlepszych urządzeń grzewczych na rynku, m.i pompy ciepła
a jeżeli chodzi o zasobnik na ciepłą wodę to 300 litrów co opisał gość OMEGA to jest taka ilość ciepłej wody że można basen sobie urządzić, opisał * non stop* ciepłą woda to się z tym zgodzę,
kolektory słoneczne to wymiękają przy pompie ciepła pompa grzeje wodę cały rok a kolektory tylko i wyłącznie zależne od pogody
gdy chce się okompać to wchodzę w każdej chwili i korzystam z ciepłej wody do woli bez ingerencji w kotłowni [ napal czekaj aż się zagrzeje ] podobnie jest z kolektorami.
posiadam pompę hoval CombiVal WP-VT 157 koszt. urządzenia to około 12000 jest to rzecz fantastyczna

Jani_63
26-05-2010, 19:40
A gdzie o tym "cudzie" za 12000zł można poczytać?
Abatronic czy Dimplex oferują to samo za około 8000zł.
Na FM w sumie są chyba dwa wpisy na temat PCi Hoval.
I to oba na tej stronie:D

P.S.
Ten 300l basen to jakiś mały masz. To tak raptem dwie wanny dwuosobowe. :D

Pinok
27-05-2010, 12:19
Moja jednoosobowa ma 220l :D ale z żoną się mieścimy :P

1950
27-05-2010, 17:21
witam...
co pan tu opisuje za pompy ciepła za 6000 chyba to są junkersy albo Chiński szajs. albo kolega pisze o czym innym. zgadzam się z tym kolegom który opisał ten temat koszty realne 3000 tak tyle kosztuje zamontowanie kolektorów,
sama robocizna z podłączeniem puszczaniem pionów i.t.d. skończyły się te czasy, co robiło się w czynie społecznym,teraz za kiwnięcie palcem trzeba zapłacić.
A jeżeli chodzi o pompy ciepła firmy hoval to jest szwedzka firma która produkuje jedne z najlepszych urządzeń grzewczych na rynku, m.i pompy ciepła
a jeżeli chodzi o zasobnik na ciepłą wodę to 300 litrów co opisał gość OMEGA to jest taka ilość ciepłej wody że można basen sobie urządzić, opisał * non stop* ciepłą woda to się z tym zgodzę,
kolektory słoneczne to wymiękają przy pompie ciepła pompa grzeje wodę cały rok a kolektory tylko i wyłącznie zależne od pogody
gdy chce się okompać to wchodzę w każdej chwili i korzystam z ciepłej wody do woli bez ingerencji w kotłowni [ napal czekaj aż się zagrzeje ] podobnie jest z kolektorami.
posiadam pompę hoval CombiVal WP-VT 157 koszt. urządzenia to około 12000 jest to rzecz fantastyczna

a od kiedy Hoval to szwedzka firma :jawdrop::jawdrop:
toż to firma z Lichtenstainu

Jani_63
27-05-2010, 17:28
Opis firmy z YellowPages.pl
Hoval (http://www.yellowpages.pl/Hoval.html) to szwajcarski koncern (http://www.yellowpages.pl/szwajcarski-koncern.html) który produkuje kotły wodne, gazowe, olejowe oraz na drewno. W ofercie handlowej znajdują się: kotły kondensacyjne o mocy do 1,3 MW, kotły parowe i wysokotemperaturowe, kolektory słoneczne z wyposażeniem, szeroką gamę zasobników i podgrzewaczy c.w.u., aparaty grzewczo-wentylacyjne i klimatyzacyjne z odzyskiem ciepła, oraz spalarnie odpadów.
(http://www.yellowpages.pl/)

1950
27-05-2010, 19:58
zastanawiałem się czy pisać o korzeniach czy też o teraźniejszości,
nawet na swojej stronie piszą o Lichtenstainie

tomek131
28-05-2010, 21:37
Jeeeeju jak ja k.... nie znoszę takiej kretyńskiej reklamy.Może choć pisać po polsku się nauczcie bo zrozumieć ciężko ten bełkot.
Sorry ,że się wtrąciłem.Też myślę nad pompą ciepła pow/woda ,ale na pewno z uwagi na to co przeczytałem i na złość takim kretyńskim reklamom nie kupię żadnego Hovala nawet za 1000zł o 12000zł nie wspominając

Marek Pomorski
29-05-2010, 00:00
heheh za 12.000?? chyba jakaś ostra promocja albo składane gdzieś daleko daleko. Ktoś się skusi i później mnożą się tematy że coś nie działa, że to, że tamto. Przecież pompa ciepła to poważna inwestycja i należy podchodzić to tego z głową, a nie tylko cieszyć się że "promocja". Myslę że w takim wypadku cena ma przełożenie na jakość

estifer
30-08-2012, 09:52
Pompa ciepła kosztuje tyle co dobre solary. Po co się pakować w podwójne rozwiązanie ? Jaki zysk z tego ?
Fakt że wody potrzeba sporo ... cirka about 2m3 na dobę.
Tak, są takie urządzenia na rynku i dobrze to wygląda, tylko, że jak się nawet prostym rachunkiem liczy, to jest to mało opłacalne zazwyczaj... Raczej pozostaje wybór pompy powietrznej lub kolektorów...
Za pompą przemawia praca w dłuższym okresie roku, jakby nie było chociażby w pochmurne dni, ale z kolei instalacja solarna jest mniej awaryjna, skomplikowana i ma większe szanse popracować 20 i więcej lat. Jak się policzy koszty eksploatacji instalacji solarnej dla podgrzewania cwu dla 3-4 osób, to wychodzi to na około 6-8 zł miesięcznie, a już pompa powietrza to około 50-60 zł.
- wybór bywa trudny...

yaiba83
31-08-2012, 11:32
Przy tak sporym zużyciu wody (2m3/24h) to PC czy kolektory będą się opłacać. Przy takim zużyciu to nawet piec na paliwo stałe "przestaje" być nieekonomiczny i upierdliwy.

in*s*7
06-09-2012, 19:50
Za pompą przemawia praca w dłuższym okresie roku, jakby nie było chociażby w pochmurne dni, ale z kolei instalacja solarna jest mniej awaryjna, skomplikowana i ma większe szanse popracować 20 i więcej lat. Jak się policzy koszty eksploatacji instalacji solarnej dla podgrzewania cwu dla 3-4 osób, to wychodzi to na około 6-8 zł miesięcznie, a już pompa powietrza to około 50-60 zł.
- wybór bywa trudny...
Należy uwzględnić również przy wyborze planowane przez polski Rząd spore podwyżki cen energii elektrycznej w najbliższych latach.

yaiba83
06-09-2012, 21:26
To chyba wyjdzie jeden pies PC czy solary, tylko kwestia komu co bardziej odpowiada. Ja użytkując w firmie PC i kolektory u siebie w domu zamontowałem kolektory i się cieszę. Drugi zamontuje PC i też się będzie cieszył...

in*s*7
07-09-2012, 07:58
To chyba wyjdzie jeden pies PC czy solary, tylko kwestia komu co bardziej odpowiada. Ja użytkując w firmie PC i kolektory u siebie w domu zamontowałem kolektory i się cieszę. Drugi zamontuje PC i też się będzie cieszył...
Zapewniam cię, że za kilka lat ten ktoś z powietrznej PC nie będzie się już tak cieszył. No chyba, że energia elektryczna potanieje, w co chyba nikt nie wierzy.

yaiba83
07-09-2012, 08:58
Mnie w powietrznej przeraził kurz zbierający się na wymienniku (wyglądało to jak chłodnica w samochodzie). Jak se nie będziemy o to dbali to COP będzie malał a użytkownik i tak nie będzie tego świadom. Ino będzie się zastanawiał czy oby TV i komputera za dużo nie ogląda bo rachunki za prąd rosną. Tego nikt nie mówi, ale problem mimo wszystko jest.

cocolada
10-03-2019, 19:16
Odgrzewając wątek:
A takie rozwiązanie ?

powietrzna pompa ciepła + fotowoltaika ?
Czy lepiej solary ?

kulibob
11-03-2019, 17:17
Energia kosmiczna :)

PC +PV

marcinbbb
12-03-2019, 08:57
Siła tarcia
Tak długo trzeć rękoma zasobnik cwu aż woda w środku zacznie wrzeć.

Jeszcze 10:00 nie ma a woda już się grzeje
427968

Wzrost z 25*C do 30*C dół zasobnika
427969

jasiek71
12-03-2019, 09:19
E tam...
Fotowoltaika z grzałką lepsza...
427971
427972

marcinbbb
12-03-2019, 09:37
E tam...
Fotowoltaika z grzałką lepsza...
427971
427972

Jaśku no ale pokaż jaką temperaturę zasobnik miał na początku a jaką na końcu. Bo z tego tu nic nie wynika leci sobie jakieś 1,8kW w grzałkę i jakieś 2 termometry,

EDIT: całość zasobnika pionowego 400l udało się ugrzać do 47*C
427981

Dół rozpoczynał dzień z 23*C na koniec dnia również 47*C.
Instalacja pozyskała 11,91kWh i pobrała 0,14kWh prądu w postaci pompki solarnej.

jasiek71
12-03-2019, 17:12
Jaśku no ale pokaż jaką temperaturę zasobnik miał na początku a jaką na końcu. Bo z tego tu nic nie wynika leci sobie jakieś 1,8kW w grzałkę i jakieś 2 termometry,

EDIT: całość zasobnika pionowego 400l udało się ugrzać do 47*C
427981

Dół rozpoczynał dzień z 23*C na koniec dnia również 47*C.
Instalacja pozyskała 11,91kWh i pobrała 0,14kWh prądu w postaci pompki solarnej.

Instalacja może i pozyskała te 11,91 kWh ale co z tym zrobiła to już nie wiadomo...
Na pewno w wodę tyle nie poszło bo taka ilość energii podniosła by te 400L z 30* na całości do ok 55* też na całej objętości ...

marcinbbb
12-03-2019, 17:16
To co piszesz że o 30*C to by się zgadzało dół podnoszony był z 23*C a góra z 41*C sprzęt firmowo opomiarowany na 4 czujkach temperatury i pamiętaj że wodę zużywasz na bieżąco może w niewielkich ilościach ale zawsze. No i różnica w poborze prądu u mnie na cwu poszło 0,14kWh :)

Jaśku ale pokaż ile Twoja fotowoltaika zrobiła? O ile podgrzała wodę?
Nie oceniaj tylko podnieś swoje argumenty :)

jasiek71
12-03-2019, 17:28
To co piszesz że o 30*C to by się zgadzało dół podnoszony był z 23*C a góra z 41*C sprzęt firmowo opomiarowany na 4 czujkach temperatury i pamiętaj że wodę zużywasz na bieżąco może w niewielkich ilościach ale zawsze. No i różnica w poborze prądu u mnie na cwu poszło 0,14kWh :)

Jaśku ale pokaż ile Twoja fotowoltaika zrobiła? O ile podgrzała wodę?
Nie oceniaj tylko podnieś swoje argumenty :)

U mnie w tej chwili na termometrach jest...
427984
I ja to określiłeś wodę także w jakichś tam ilościach zużywamy na bieżąco...
A na jej podgrzanie od początku miesiąca nie poszło ani 1wh z sieci...

marcinbbb
12-03-2019, 17:39
Jasiek ile DZIŚ kwH wsadziłeś w wodę i jakiej objętości zasobnik?

jasiek71
12-03-2019, 17:48
Jasiek ile DZIŚ kwH wsadziłeś w wodę i jakiej objętości zasobnik?

Marcin ja nie robię pomiarów ile kWh...
Po prostu ma wystarczyć i tyle...
Jak fotowoltaika nie zagrzeje do 50* baniaka to o 13:00 załączy się grzałka i zrobi z sieci i zrobi te 50* ale jak widać się nie załącza bo na termostacie jest znacznie więcej...
Zanim było zamontowane to ustrojstwo to średnio z miesiąca potrzeba było ok 5kWh na dobę do podgrzania CWU a skoro z sieci nie jest pobierana energia to znaczy że średnio tyle jest bo ogólne zużycie wody też jest bez zmian...
Baniak 140L...

marcinbbb
12-03-2019, 18:02
Ahh no właśnie dochodzimy do punktu wyjścia bez pomiarów to u mnie termostat też się nie włącza bo jest ustawiony na 41*C, wzrost zużycia prądu nie zaobserwowany, zużycie cwu na stałym poziomie.
Wynika mi z tego że dzień w dzień musi być ciepła woda niezależnie ile ona ma stopni. a pobór prądu nadal nie przekracza 0,14kWh.

jasiek71
12-03-2019, 18:15
Ahh no właśnie dochodzimy do punktu wyjścia bez pomiarów to u mnie termostat też się nie włącza bo jest ustawiony na 41*C, wzrost zużycia prądu nie zaobserwowany, zużycie cwu na stałym poziomie.
Wynika mi z tego że dzień w dzień musi być ciepła woda niezależnie ile ona ma stopni. a pobór prądu nadal nie przekracza 0,14kWh.

No ale do czego ci pomiary...?
System przygotowywania CWU ma zapewnić ciągłość dostawy ciepłej wody na codzienne potrzeby domowników i tyle...
Są różne drogi do osiągnięcia celu...