PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja - wentylator kanałowy czy łazienkowy



ankhou
09-03-2010, 07:00
Witam,
Mam ok. 3 m poziomego kanału wentylacyjnego o wymiarze 125 mm.
Z jednej strony kanał podłączony jest do kanału wentylacyjnego w kominie, z drugiej strony zakończony jest trójnikiem, pełniącym funkcje wylotu powietrza z dwóch osobnych pomieszczeń (kuchnia, łazienka).

Mniej więcej wygląda to tak:

K
K
K_____________
K...................| |

K - kanał kominowy
| | - wyloty powietrza z pomieszczeń (między nimi jest ściana).

Rozważam dwie opcje:
1. Montaż wentylatora kanałowego przy wyjściu kanału wentylacyjnego do komina. Sterowanie za pomocą programatora dobowego (co 1,5 h na 15 minut) z możliwością pracy ciągłej.
2. Dwa wentylatory sufitowe (łazienkowe / kuchenne) z czujnikiem wilgotności zamontowane na wylotach powietrza z pomieszczeń. Wentylatory wyposażone byłyby w klapę zwrotną, tak aby jeśli jeden z nich się załączy nie cofał powietrza do drugiego pomieszczenia i odwrotnie.

Które z rozwiązań byłoby bardziej korzystne?

7tonik
09-03-2010, 07:28
Pewnie wygodniej jest sterować każdym pomieszczeniem osobno. Jednak, czy czujnik wilgoci to dobry pomysł? Jeśli w łazience jest kibelek to pewnie nie :). Wtedy lepiej sterować zapalanym światłem. Są przekaźniki, które wyłączają obwód z nastawionym opóźnieniem. W kuchni też lepiej zastosować przekaźnik w połączeniu z pochłaniaczem.

out
09-03-2010, 10:58
dobrze było by jednak też od wilgoci, smrodek szybko się przewentyluje wilgoć nie.

7tonik
09-03-2010, 22:45
Ja zwróciłbym uwagę na istotniejszy aspekt takiego pomysłu na wentylację. Mianowicie, czy jest zapewniony wlot powietrza do mieszkania odpowiadający wydajności zainstalowanych wentylatorów. W przeciwnym wypadku będzie cofka z kanałów went. grawitacyjnej.

Marax
15-04-2010, 21:35
To prawda,jeżeli będziesz instalował wentylacje szczególną uwagę zwróc na te elementy o których mowa powyżej. Co do czujnika wilgoci to z doświadczenia wiem,że montowanie go nie jest dobrym pomysłem,często nie spełnia swojej roli.

Shag58
27-08-2010, 03:54
Witam. Mam trochę inny problem z wetylatorem łazienkowym, mianowicie chodzi o to, by przy załaczeniu światła w łazience wentylator się nie włączal, natomiast przy opuszczeniu łazienki i wyłączeniu światła wentylator się załączył na określony czas np. 6 min (wentylator jest z timer' em). Konkretnie chodzi o to, by przy opuszczeniu łazienki i wyłaczeniu światła załączył sie tylko timer

Konto usunięte_12*
30-08-2010, 21:11
Konkretnie chodzi o to, by przy opuszczeniu łazienki i wyłaczeniu światła załączył sie tylko timer

Zainstaluj pod deską sedesową inicjator - mikrowyłącznik załączjący timer przy ustaniu nacisku (tylko pamiętaj o zastosowaniu napięcia "bezpiecznego" 12 lub 24V!;))

Pozdr.

P.S. a teraz poważnie: poszukaj przełącznika światła z jedną parą styków zwiernych i jedną parą rozwiernych. Te styki rozwierne posłużą do zainicjowania cyklu pracy timer'a (po zgaszeniu światła zostaną zwarte). Tak na marginesie - w dobie oszczędności nie jest najlepszym rozwiązaniem wyciąganie z pomieszczenia ubikacji całego ogrzanego powietrza. Oszczędniej i efektywniej byłoby podłączyć wentylator kanałowy umieszczony w bocznej odnodze do rury spłukującej wodę. Wtedy przykre zapachy byłyby usuwane od razu.
No, ale to wymagałoby sporych zdolności w majsterkowaniu.