PDA

Zobacz pełną wersję : ile wody z dachu?



brachol
09-02-2004, 11:22
witam
czy sa gdzies podane normy o ilosci wody jaka mozna zebrac z dachu w ciagu roku i wykorzystac ja np do podlewania? Mam dach o kacie 45 stopni i powierzchni w/g projektu cos kolo 160 m2

Wieczór
09-02-2004, 11:30
poszukaj, jaki na twoim terenie jest średnia ilość opadów na metr2. Może je znajdziesz na stronie instytutu metorologii i gospodarki wodnej(skrót imigw) Także polecam.

Wowka
09-02-2004, 12:10
Na Forum jest już dośc bogata literatura na ten temat.

Plecam np to - http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=16269&highlight=podlewania+dach

gaga2
09-02-2004, 12:12
brachol, są takie uproszczone wzory, do tego potrzebujesz danych o rocznych opadach w Twojej miejscowości i tzw. współczynnik spływu (jaki rodzaj pokrycia dachowego). Postaram sie znaleźć ten wzór dla Ciebie wieczorem, materiały mam w domu.
BTW, planujesz system odzyskiwania deszczówki?
Pozdrawiam,
gaga2

brachol
09-02-2004, 13:10
brachol, są takie uproszczone wzory, do tego potrzebujesz danych o rocznych opadach w Twojej miejscowości i tzw. współczynnik spływu (jaki rodzaj pokrycia dachowego). Postaram sie znaleźć ten wzór dla Ciebie wieczorem, materiały mam w domu.
BTW, planujesz system odzyskiwania deszczówki?
Pozdrawiam,
gaga2
ok czekam na wzory a system planuje zrobic i sie zastanawiam jaki duzy zbiornik zrobic chociaz w tym trzeba uwzglednic takze ilosc wodu zuzywanej do podlewania i ewentualnie do ubikacji? Na razie rozwazam rozne sytuacje i zbieram inforamcje

09-02-2004, 13:27
To proste !!

Będziesz miał tyle wody w zależności ile napada deszczu?????????
:oops:
Jesli np: jest pora sucha , /lato/ - to wiadomo jest ,że nazbierasz mało deszczówki. :wink:
Ale jeśli pada w lipcu np.cały miesiąc ??- to istnieje szansa że nazbierasz jej barzdo dużo.

Możesz mieć najwięcej wody w przypadku np: powodzi!!
Wtedy można najwięcej zgromadzic wody.

:oops: Tylko istnieje pytanie : Gdzie ją przechowywac??

Powodzenia :D :D :D
Nurek

gaga2
09-02-2004, 15:10
zgodnie z obietnicą uproszczony wzór na roczny "przychód" deszczówki" V:
V=H * A * s * f, gdzie
H=roczna wysokość opadów w danej miejscowości, podana w l/m2
A=powierzchnia dachu
s-współczynnik spływu: dla dachówki na stromym dachu 0,7, dla dachówki bitumicznej lub blachy met. na stromym dachu - 0,8
f= sprawność filtra (zazwyczaj 0.85 - 0,9).
U nas roczny obliczeniowy "przychód" deszczówki okazał się duż większy od tego, niż jesteśmy w stanie wykorzystać i zebrać do zbiornika. W końcu kupiliśmy zbiornik na 6 m3.
Pozdrawiam,
gaga2
PS. Wielkość zbiornika można też oszacować na podstawie obliczeniowego zapotrzebowania na deszzcówkę, zależne od ilości osób w domu (gdy deszczówka ma być wykorzystana w domu) i wielkości ogródka do podlewania, średnio podają 17 l/100 m2 na dobę (ale to też zależy odrodzaju gruntu itp.).

brachol
09-02-2004, 15:14
ok dzieki zaraz licze ile bede mial wody :-)