PDA

Zobacz pełną wersję : instalacja co i cw



Jacek Pałczyński
09-02-2004, 14:09
Dostałem oferte na wykonanie instalacji grzewczej i wodnej w moim domu 190m2, parterowy. Cana za całość wynosi 27000 w tym jest piec Dietrich olejowy 27kW z zasobnikiem 150l, pogodówka, regulator pokojowy. Zbiornik na olej 2000l podziemny (cena nie obejmuje wykonania dla "piwnicy" dla zbiornika), grzejniki ,pompy,regulatory, rury cu itd. Czy to odpowiednia cena, i czy ten kocioł nie jest czasem przewymiarowany?

09-02-2004, 15:23
Trochę mało wiemy na temat Twojej instalacji żeby powiedzieć czy 27000 to dużo czy mało. Co do kotła to u mnie przyjęto 26W/m3. Czyli w Twoim przypadku ok. 15kW (dla wysokości pomieszczeń 3m). Dla ciepłej wody jednak przyjmuje się trochę większą moc, i tak przy 2 łazienkach dla 4 osób i 150l zbiorniku to powinno być co najmniej 21kW (ja mam 24kW).
Za robociznę płaciłem:
90 zł za punkt grzejny
70 zł za punkt wodny
30 zł za punkt kanalizacji
15 zł/m2 podłogówki (bez układania styropianu)
700 zł za wykonanie i uruchomienie kotłowni.

Do tego trzeba doliczyć wszystkie materiały - zależy co instalujesz. Instalatorzy często dzielą się z klientem rabatem, który mają w hurtowni. U mnie to było tak: 28% minus podatek zryczałtowany 2% i podzielić na 2, czyli 13%. Drugie 13% to zysk instalatora. Ale jak ponegocjujesz to może uzyskasz lepsze warunki.