PDA

Zobacz pełną wersję : jak ogrzewacie elektryczością



woprz
09-02-2004, 15:38
Witam z ankiety prąd czy gaz wynika że wiele osób ogrzewa elektrycznością
pojawia się jednak pytanie jak?

Mama nadzieję, że ta ankieta pozwoli nam lepiej zrozumieć jak tą elektrycznością ogrzewamy.

Mile widziane zestawiania kosztów wraz z opisem technologii budowy domu oraz jego powierzchni

postaram się to później zebrać i przedstawić jakieś podsumowanie

Marzek
09-02-2004, 15:51
Witaj woprz!
Chciałem byc pierwszy i napisać jakie plany z ogrzewaniem elektrycznością may, ale nie ma naszej kategorii. A planujemy. Elektryczna podłogówka + kominek + terma dla CW + przepływowe ogrzewacze wody

Marzek
09-02-2004, 15:52
Poza tym, co ma oznzczać elektryczny kocioł i co?

woprz
09-02-2004, 16:11
no to, że masz przygotowaną instalację co - rurki, kaloryfery i w środku płynie woda ogrzewana w kotle elektrycznym.
Sorry, że starałem się być zbyt correct
napisałem kocił elektryczny i co żeby nie było pytań o jaki kocioł chodzi czy do co czy do cwu

aha jakie szacujesz koszty + info o budynku

Jezier
09-02-2004, 16:52
U mnie grzejniki konwektorowe w pokojach a maty elektryczne w łazienkach i kuchni. Dom 138m2 partrowy ściany dwuwarstwowe BK+styropek. Koszt mojego nie-CO to ok 4 tyś.

bilbo
09-02-2004, 23:17
Wybitnie skoncetrowałeś się na "elektryczny kocioł i c.o." a to chyba najgorsze rozwiązanie w przypadku grzania prądem. Nie tanie w instalacji i nie tanie w eksploatacji. Bardziej też kłopotliwe w eksploatacji niż inne elektryczne grzejniczki. Jedyna zaleta, to łatwość adaptacji na inne źródło grzania.
My dla domku (z poddaszem użytkowym) 180m2 o ścianach z silikatów, który zamierzamy dość dobrze docieplić i wyposażyć w reku wybraliśmy DGP (w kombinacji z reku) oraz elektryczną akumulacyjną podłogówkę - tania w instalacji (10szt. x 1,5kW kabli = ok. 3tys. pln), miła w użytkowaniu, w eksploatacji pozwala korzystać tylko z II taryfy. Zaletą jest też brak grzejników, których np. w salonie nijak sobie nie wyobrażamy - ta cecha nie jest typowa dla "eletryczny kocioł i c.o."

pozdrawiam
Robert

woprz
10-02-2004, 08:30
Bilbo to święta prawda ale cel ankietki jest inny. chciałbym posumować trochę dyskusję na temat ogrzewania elektrycznością. Sama ankietka nie jest doskonała ale właśnie o takie głosy ja twój mi chodzi. Pisałem ci na priva, że z jednej strony jest wiele przeciwników elektryczności (dave :wink: ) a z drugiej nie ma jasnego rozeznania jak kto grzeje.
Co do elektrycznego CO to się zgadzam i z tym że mniej efektywne i z tym, że łatwiej później przerobić.
Swoją drogą ciekawe na ile mniej efektywne jest CO elektryczne- przydał by się jakiś praktyczny głos w tej dyskusji

Marzek
10-02-2004, 08:56
Nasze rozwiązanie będzie się opierało o elektryczną podłogówkę, nie do kończ akumulacyjną (cieńsza wylewka, ok. 5-7 cm). Do tego kominek z DGP + reku. Dom już stoi, jest wybudowany z SILKI. Dobrze ocieplony - 20 cm wełny. Planujemy podobnie dobrze docieplić podłogę na gruncie (może nawet 20 cm, minumum 15-18 cm). Również grube ocieplenie poddasza - minimum 25 cm , może wyjdzie 30 - zależy od wysokości pomieszczeń. Trzeba wszystko przeliczyć ponownie, bo było trochę zmian w stosunku do projektu - inny materiał na ściany (bloczki nie docinane z wysokości) oraz trochę inne wysokości wieńców. Dodatkowy wieniec na poddaszu, którego nie było widać na projekcie, stąd inna wysokość ścianki kolankowej. Wg projektu kubatura 1005 m3, pow. użytkowa 230,5 m2.
Koszty szacowałem w 2001 roku. Wtedy jeszcze nie miałem wszystkich informacji. Teraz usiadę i zrobię to jeszcze raz. Sama eksploatacja wyszła mi oczywiście drożej niż gazem, ale brałem w obliczeniach bilansu wszystkie czynniki. Pisałem już gdzieś na Forum o tym. Zgrubsza brałem pod uwagę brak przyłącza gazowego (potrzeba 120 m rury). Wtedy nie liczyłem dość dobrze zysku z DGP. Wziąłem jednak zysk z reku. Reku miało być od początku - zyski na ogrzewaniu niejako przy okazji.
Na razie tyle szczegółów. Jak policzę dam znać!

woprz
10-02-2004, 14:26
drożej niż gazem? ale jakim? ziemny, propanen, propanem-butanem

włąśnie po to jest ta ankietka żeby było precyzjniej

Marzek
10-02-2004, 15:31
Drożej niż gazem ziemnym.

woprz
10-02-2004, 16:59
a w porównaniu do butanu ewentualnie oleju ? (masz moze jakieś wyliczenia?)

Masz może jakieś przemyślenia odnośnie bezwładnej podłogówki i dogrzewania kominkiem ?
jak kominek wpłynie na oszczędności na podłogówce?

KrzysztofP
10-02-2004, 20:32
no 230m2 to ja bym nikomu w ciemno nie polecał grza pršdem, ale skoro policzyłeœ, to pewnie Ci się opłaci nawet jeœli jak gdzies pisałeœ będziesz miał drogi pršd.
Ja niestety nie znajduję opcji w ankiecie. W ogóle nie ma tam nic o piecach akumulacyjnych (no niby punktowe, ale to przecie co innego niż promienniki, czy konwektory) a sš przecierz jeszcze inne możliwoœci (np listwy grzewcze, etc.
Trudno. Obecnie grzeję jednym piecem, dwoma promiennikami i jednym turbokonwektorem (łazienka).
W planowanym domu będzie takie samo ogrzewania (a nawet to samo, bo mam zamiar pzrenieœć promienniki i piec, w mieszkaniu wstawić konwektory). Planuje jednak na dalszą przyszłoœć budowę większego domu (w miarę możliwoœci finansowych) tam na razie mam koncepcję na grzanie wodnš podłogówkš za pomocš wężownicy z odpowiednio dużego zbiornika (500-1000l), który to zbiornik będzie takze zbiornikiem na CWU, a zasilany będzie ze wstępnego zbiornika podgrzewanego kolektorami słonecznymi.
Dom ten będzie bardziej niz energooszczędny (mam nadzieję zblizyć się mocno do standardów domu pasywnego) więc straty z tytułu wodnego CO nie będš znaczšce kwotowo (a z tego co wiem procentowo jest to ok 15-20%). Rozwišzanie takie ma dla mnie następujšce zalety:
1 Stosunkowo niewielkie koszty instalacji,
2 wykorzystnie energii słońca do ogrzewania,
3 wspólne korzystanie z jednego zbiornika ciepła do CWU i ogrzewania (mniejsze straty?)
4 latem po zmianie obiegu wody możliwoœć dodatkowego schładzania domu przy pomocy zimnej wody zużywanej na cele gospodarcze (zarówno CWU jak i woda zimna), ale to by wymagało raczej trzeciego, tym razem niewielkiego zbiornika - to jest chyba największa zaleta - nie znoszę upałów!
5W przyszłoœci będę mógł zastosować inne Ÿródla ciepła (tak na prawdę myslę tylko o jednym - rozbudowie kolektorów słonecznych, ale kto wie może kominek z płaszczem wodnym, albo co innego wymyœlš?).

Prawdę mówišc cała ta koncepcja jest moim œwieżym pomysłym - może się okazać jakimœ absurdem - proszę więc jš odpowiednio traktować.

Marzek
11-02-2004, 12:47
Z tymi 230 m2 do ogrzania to niezupełnie tak. Otóż napisałem skrótowo. W rzeczywistości w domu są dwa niezależne mieszkania. Jedno 50 m2 i drugie 180 m2. W każdym z nich w projekcie jest kominek. Liczyłe kiedyś zapotrzebowanie na ciepło i wyszło, że z prądem da się wyżyć. Zwłaszcza, ze trzeba by robić przyłącze gazowe (120 m). Do tego nie musze robić instalacji CO, ani pieca. Gbybym robił piec i CO, to robiłbym podłogówkę (czyli ponoć drożej niż grzejniki). Wyniosłoby to conajmniej 25 tys. (podłogówka + piec). Do tego doszłoby przyłącze. Nie wiem ile, ale pewnie kilka tys. Instalację ogrzewania elektrycznego z kablami mam za ok. 15 tys. (kable + sterowniki), robocizna we własnym zakresie. Stąd już taniej conajmniej 10 tys. Jeśli do tego dołożymy kominek + DGP, to znowu powinno być taniej w eksploatacji.
Co do podłogówki. Nie chcę akumulacyjnej, bo to powoli reaguje na zmiany. Jeśli grzałbym kominkiem, to podłogówka powinna dogrzewać głównie w II taryfie. A więc bez różnicy. Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu, to na razie tylko teoria. Ale biorąc pod uwagę informacje od forumowiczów (Jezier, inni) to przy kominku, dogrzewanie odbywa się głównie w II taryfie. A zatem wyniki zachęcajace. Dodam , że zdecydowałem się na ciepłe ściany (U obliczeniowe ok. 0,17).
Na razie tyle uwag.

bws22
12-02-2004, 01:05
Ja wciąż dopiero planuję, więc nie głosowałem jeszcze.
KP, co to takiego turbokonwektor? Turbinę jakąś ma? :lol:
a tak poważnie czymś go uruchamiasz czy chodzi na termostacie?

Marzek
12-02-2004, 10:04
Woprz!
To dodajesz kategorie w swojej ankietce?

KrzysztofP
12-02-2004, 10:13
Ja wciąż dopiero planuję, więc nie głosowałem jeszcze.
KP, co to takiego turbokonwektor? Turbinę jakąś ma? :lol:
a tak poważnie czymś go uruchamiasz czy chodzi na termostacie?

Uruchamiam go włącznikiem - jest to drugi klawiszs w zintegrowanym włączniku światła. Turbokonwektor to może złe określenie - chodzi o to, że jest mocna grzałka (2 kW) i mocna dmuchawa. Praktyzcznie natychmiast jest ciepło. B. łatwo nagrzać łazienkę do 26 stopni.

Kondzio
12-02-2004, 10:58
Witam

Jestem w trakcie porjektowania domu i też zastanawiam się nad sposobem ogrzewania. Do tej pory byłem zdecydowany na gaz płynny ale coraz bardziej przekonuję się do elektrycznego. Oczywiście kominek też i stąd moje pytanie. Co to jest DGP + reku? Poproszę o wyjaśnienie tego skrótu.

Marzek
12-02-2004, 11:05
Co to jest DGP + reku? Poproszę o wyjaśnienie tego skrótu.
Służę uprzejmie:
DGP - Dystrybucja (dystrybutor) Goracego Powietrza - system rozprowadzania ciepłego powietrza ogrzanego w kominku do innych pomieszczeń niż pomieszczenie z kominkiem, nawet na innej kondygnacji. Występuje w dwóch wersjach: grawitacyjnej - powietrze niejako samo się przemieszcza, i wymuszonej - do przepychania powietrza stosuje sie specjalną turbinę.
Reku - rekuperator - urządzenie do wentylacji mechanicznej , wymuszonej. Umożliwia odzyskanie ciepła z powietrza usuwanego z domu. Zależnie od obliczeń pozwala zaoszczędzić nawet 25% ciepła potrzebnego do ogrzania domu.

MZ
12-02-2004, 14:04
A ja dla odminay bede mail ogrzewanie najtansze w eksloatacji (piec miałowy) oraz najdrozsze w eksploatacji (wodne elektryczne jednotaryfowe). Z tego wzgledu ze dom kupilem z takim ogrzewaniem, a piec mialowy to moj pomysl. :oops:

bilbo
12-02-2004, 18:03
Co to jest DGP + reku?

Marzek ogólnie nakreślił dwa skróty.
"DGP + reku" można również rozumieć jako połączenie owych urządzeń, czyli powietrze w kanałach wentylacji jest jednocześnie podgrzewane przez kominek. Pozwala to nieco zaoszczędzić na inwestycjach, chociaż chyba bardziej nadaje się do dogrzewania poprzez DGP niż pełnego ogrzewania domu. Zresztą skrajnych opinii na temat sensu łączenia tych instlacji nie brakuje. My chyba się na coś takiego zdecydujemy.
polecam wątki:

Kominek z DGP i/a rekuperator (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=20123)

Rekuperator + GWC + kominek = tego jeszcze nie było (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=15927)

wntylacja i ogrzewanie kominkowe (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=14620&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=dgp+rekuperator)

pozdrawiam
Robert

manykes
02-09-2005, 13:16
punktowo