PDA

Zobacz pełną wersję : Jaką pompę?



Strony : [1] 2 3 4

Meteor65
11-03-2010, 20:24
Witam szanownych forumowiczów i proszę o pomoc. Po miesięcznych rozmowach i negocjacjach wyselekcjonowałem dwie oferty na PC z pionowym kolektorem.
Dom 140 metrów mieszkalnej powierzchni , plus około 60 metrów strychu / powierzchnia użytkowo-rekreacyjna/
Pompa Danfoss DHP-H8 Opti Pro, cztery odwierty 244 metry, pełny montaż, podłogówka 140 metrów, woda i kanalizacja / deperełki typu zewnętrzny zawór niezamarzający do podlewania, dwa piony kanalizacyjne , istalacja grzejnikowa na górze. Wszystkie instalacje w systemie UPONOR, styropian systemowy z folią aluminową, plastyfikator do betonu. Wykonawca z Warszawy / bardzo solidne wrażenie/ całość za 81000.
Alternatywą firma z zachdniopomorskiego- pompa IVT 9 kw,odwierty tylko 180 metrów, zakres prac podobny, instalacje na systemie HENCO ale za 70000. Wrażenie - nieco mniejsze kompetencje.
Im więcej wiem, tym mam więcej wątpliwości.
POMOCY!!!! :o

kerado28
11-03-2010, 22:41
A może skusisz się na poziomy kolektor - będzie z 20k taniej - a oszczędności na poziomie ok. 2zł m2 rocznie.

ancol
03-04-2010, 09:26
Budujemy dość podobny domek: 130 m2 powierzchni mieszkalnej, 30m2 strychu (bez ogrzewania) i garaż około 33m2. Też wybieralismy ostatecznie między 2 firmami i zdecydowaliśmy się na droższą, ale sprawiającą lepsze wrażenie.
Będziemy mieli pompę Vitocal 222, 2 odwierty pionowe 2 razy po 110m. Zakres prac generalnie taki jak u Ciebie. Koszt 79tys.
Jak do tej pory jesteśmy super zadowoleni z prac ekipy. profesjonaliści w każdym calu. Obu z każdym fachmanem tak się pracowało. Czy będziemy zadowoleni po zamieszkaniu- czas pokaże.

kochelet
02-05-2010, 00:33
Witam. Ja już mam zakupioną PC Vaillanta VWS, ale jeszcze nie zamontowana- pytanie do forumowiczów czy jest ktoś kto taką pompę już użytkuje?

krolik2002
30-05-2010, 10:46
generalnie wybór pompy zaczyna mnie już irytować. Producentów cała masa, instalatorów setki......i KAŻDY MÓWI SWOJE!!!! To jakaś masakra. Nawet dobór mocy jest w większości inny.

Zacząłem myśleć o pompie z modulowaną mocą....wtedy przynajmniej będzie moc dobrana automatycznie.

Jakimi kryteriami się kierować????? Kasa duża i nie chcę jej utopić

wihajster
30-05-2010, 17:43
Wykonaj lub zleć OZC i będziesz wiedział jaką moc dobrać.
Modulowana moc dobrze sprawdzi się w modernizowanej instalacji z grzejnikami, jeśli nowa inwestycja z podłogówką to po pierwsze masz dodatkowy wydatek na pompę, po drugie najczęściej dąży się do maksymalnego wykorzystania tańszego prądu więc ma pracować intensywnie w drugiej taryfie a wcale w droższej.
Po trzecie regulowana wydajność to bardziej skomplikowana elektronika, więcej do psucia i droższe ewentualne awarie.
Gdzie budujesz?

krolik2002
30-05-2010, 21:07
buduję k. Magdalenki (mazowieckie). Dom z podłogówką ale chyba Panowie hydraulicy niespecjalnie przejmują się planowaną PC. Nie zwracałem na to uwagi ale po wizycie instalatora z Nibe facet złapał się za głowę. Kotłownię trzeba będzie chyba całą przerobić bo PODOBNO nic nie pasuje (miejsca podłączeń). Piszę PODOBNO bo Panowie z Nateo niczego złego nie mówili. Ręce opadają.

Jeśli chodzi o badanie OZC....nie robiłem i liczę na to, że WSZELKIE obliczenia będą po stronie sprzedawcy PC coby potem nie było "źle ktoś to panu policzył".

wihajster
30-05-2010, 21:21
Punktem wyjścia może być zapotrzebowanie na moc z projektu, więc coś już masz. Biorąc pod uwagę ewentualne zmiany w materiałach, grubości izolacji, można już coś oszacować chociaż wstępnie.
Słynna Magdalenka powiadasz, ale trochę za daleko jak dla mnie więc nie pomogę, poza tym czasowo nie wyrabiam w tym roku.
Ale życzę powodzenia i trzymam kciuki :)

krolik2002
27-06-2010, 21:53
czym dłużej patrzę na oferty tym bardziej wymiękam. Mimo, że wbiłem sobie do łba PC to 100kpln mnie zdecydowanie odstrasza. W tej cenie miałbym pompę IVT X15 (35000netto) odwiert 400m (30000), materiały montażowe (5000), montaż (4000), bufor i zasobnik CWO (10000).......za >300m2 podłogówki płaciłem osobno. Z wielkim żalem chyba zrezygnuję. Podane ceny "z pamięci" ale finalna kwota to 100000 bez groszy (aby oferta lepiej wyglądała)

Czy to musi tyle kosztować??????? Rozumiem 40, 50...niech będzie 60tys ale 100??????

Niedługo będę miał gaz. Licząc 30kpln za wypasioną kotłownię gazową....... zostaje mi 70tyś na płacenie rachunków

sledz98
27-06-2010, 22:04
Podłogówkę w moim domu, 170m2 uzytkowej wykonałem sam - cena około 12000 (materiały, narzędzia). Pompę ciepła kupiłem Zirius M2-9 za 30800 PLN. Kolektor poziomy wykonałem sam - cena 810PLN (koszt koparki), podłączenie pompy ciepła z kolektorem w kotłowni - 4000 PLN. Jak widzisz, można zejść do mniejszych pieniędzy.

krolik2002
27-06-2010, 22:39
samoróbki to nie alternatywa.....nie dla mnie. Raz, że pracuję a dwa...... to brak wiedzy w tym zakresie. Średnio się widzę kopiącego rowy i kładącego pętle. To robota dla zapalonych budowniczych a ja jestem wykończony psychicznie (skuwali mi ledwo wyschnięte tynki)

sledz98
28-06-2010, 07:56
Ja też pracuję i to niemało. Wiedza - ja też nie wiedziałem nic o hydraulice, podłogówce i takich tam. Ale posiedziałem, poczytałem, dopytałem, zrobiłem i jest dobrze. Wiesz jaka jest różnica pomiędzy robieniem przez fachowca a robieniem samemu? Fachowiec spieprzy robotę za pieniądze a Ty spieprzysz ją za darmo :)

Liwko
28-06-2010, 18:40
czym dłużej patrzę na oferty tym bardziej wymiękam. Mimo, że wbiłem sobie do łba PC to 100kpln mnie zdecydowanie odstrasza. W tej cenie miałbym pompę IVT X15 (35000netto) odwiert 400m (30000), materiały montażowe (5000), montaż (4000), bufor i zasobnik CWO (10000).......za >300m2 podłogówki płaciłem osobno. Z wielkim żalem chyba zrezygnuję. Podane ceny "z pamięci" ale finalna kwota to 100000 bez groszy (aby oferta lepiej wyglądała)

Czy to musi tyle kosztować??????? Rozumiem 40, 50...niech będzie 60tys ale 100??????

Niedługo będę miał gaz. Licząc 30kpln za wypasioną kotłownię gazową....... zostaje mi 70tyś na płacenie rachunków

Po pierwsze to pompę możesz mieć już za jakieś 15-16tyś. http://ppcpompy.eu/page13.php (właśnie mam tej firmy)
A po drugie po jaką cholerę ci bufor??? 300m. podłogówki jest wystarczającym buforem.
I już jest 30tyś. taniej

Grem
28-06-2010, 22:32
generalnie wybór pompy zaczyna mnie już irytować. Producentów cała masa, instalatorów setki......i KAŻDY MÓWI SWOJE!!!! To jakaś masakra. Nawet dobór mocy jest w większości inny.

Zacząłem myśleć o pompie z modulowaną mocą....wtedy przynajmniej będzie moc dobrana automatycznie.

Jakimi kryteriami się kierować????? Kasa duża i nie chcę jej utopić

Każdy mówi swoje a Ty nawet jeśli komuś zaufałeś, to i tak go kontroluj. Na sprawdzenie prawidłowości doboru mocy pompy są dwa sposoby: jeśli podogówkę robił fachowiec, to na płycie otrzymanej od niego masz obok nastaw rotametrów na każdej pętli moce płyt podłogowych. Zsumuj i będziesz miał moc pompy. Jesli nie, to sprowadź człowieka, który będzie Ci robił świadectwo energetyczne budynku. Wrzuci dane Twojego budynku i poda Ci moc. Wprawdzie nie za darmo, ale warto. Jeśli masz dobrą izolację, to rozważ powietrzną pompę ciepłaz modulowaną mocą. Popatrz na Nibe Split, Althermę, Dimplex. Pierwszą z nich z buforem i ciepłą wodą możesz mieć na gotowo za trzydziesci kilka tys.

Liwko
29-06-2010, 07:47
Pierwszą z nich z buforem i ciepłą wodą możesz mieć na gotowo za trzydziesci kilka tys.

Człowieku, po jaką cholerę mu bufor przy ogrzewaniu podłogowym??? A pompę może mieć za połowę tej ceny! Ludzie opanujcie się z tymi podpowiedziami! Czy jak by lodówka Boscha kosztowała 30tyś a Amici z takimi samymi bajerami 15 to kupowałbyś Boscha??? Ta i ta chłodzi a o to w tym chodzi. Tak samo jest z pompami. Pompy są prawie identyczne te zachodnie jak i polskie. Różnią się detalami. Najważniejsze to nie spieprzyć dolnego i górnego źródła!!!!

Grem
29-06-2010, 12:55
Oczywiście zgadzam się. Bufor przy podłogówce 300mkw jest zbędny. Ale Nibe Split ma zintegrowany wężownicowy podgrzewacz wody i w związku z tym nie występuje bez bufora. Poza tym jak na urządzenie kompaktowe z modulowaną wydajnością to i tak cena przystępna. Można kupić o połowe tańszą pompę ale niestety trzeba do niej parę rzeczy dokupić. Zgadzam się też z tym, że nawet najdroższa pompa nie poradzi, jeśli spieprzony jest jakikolwiek element całego układu. A co do kupowania to mam zasadę. Nie gonię za marką i dziwną ceną ale wybieram średni standard. Na kupowanie rzecy najtańszych stać tylko ludzi zamożnych

Liwko
29-06-2010, 14:38
Na kupowanie rzecy najtańszych stać tylko ludzi zamożnych
Cena nie jet dowodem ,że coś jest dobre lub nie. Wie pan jaki narzut ma Wiessmann na swoich produktach? Co te pompy mają poza obudową innego niż polskie? Większość podzespołów jest tych samych producentów. Minimalna różnica w COP nigdy nam nie zrekompensuje nakładów!!! A psują się wszystkie produkty od tanich po drogie a zaręczam, że droższe mają dużo droższy serwis.

wihajster
30-06-2010, 22:59
(...)Minimalna różnica w COP nigdy nam nie zrekompensuje nakładów!!!
Ja bym był ostrożny z tym COP.
Najważniejsza jest instalacja całości a nie sama pompa ciepła.
Zresztą, nie istnieje taki prosty wyznacznik: droższa pompa >> lepszy COP.
;)

Liwko
01-07-2010, 06:44
Zgadzam się wihajster, nie istnieje. Ale większość jest o tym przekonana, że im droższa tym lepsza.

TypeR
01-07-2010, 08:38
Cześć,
strasznie wysokie ceny podajecie. U mnie po podłogach ~180 m2 podłogówki, całkowity koszt instalacji z odwiertami 240 m, pompą 10 KW, kotłownią to ok. 54-56 tys. zł.
Zero własnej roboty, faktycznie teraz na to patrząc to podłogówkę można spokojnie samemu zrobić, gdyby było miejsce na kolektor poziomy to kolejne kilka tysięcy zostaje w kieszeni.
Jestem po pierwszym sezonie grzewczym i większych problemów nie było.
Wydaje mi się, że pompy ciepła stały się dojną krową dla instalatorów.....
Pozdrawiam - Daniel

mymysteryy
01-07-2010, 12:15
My mamy ofertę na szwedzką pompę (12 kW), z pionowym kolektorem (240m), kompletnym montażem i 2 letnim serwisem gwarancyjnym za 51.000 PLN

A co do Viessmanna to rzeczywiście na głowę upadli z tymi ich cenami ;)

maysee
03-07-2010, 12:46
A mozna zapytac jaka to firma?

mymysteryy
03-07-2010, 14:12
A mozna zapytac jaka to firma?

To Nibe

Ma może ktoś jakieś doświadczenia z pompami tej firmy?

dulka
04-07-2010, 17:56
Ja również (od sześciu lat) użytkuję szwedzką pompę ciepła IVT 9. Jest świetna. Obsługa bezproblemowa. Kolektor poziomy (w sumie 450 metrów).
Pompa świetnie daje radę w mrozy no i oczywiście daje ciepłą wodę do kranów. (ogrzewanie w całym domku podłogowe) - przy małych dzieciach rewelacja!
Naprawdę polecam!!

krolik2002
04-07-2010, 20:01
wczoraj rozmawiałem ze znajomym, który w branży grzewczej/chłodniczej jest od 30lat i mówi, że najlepiej brać PC powietrzną Estia (Toshiba) + wspomaganie typu piecyk gazowy na siarczyste mrozy. Ponoć ta pompa to rewelacja i nie ma problemów ze słabnącym dolnym źródłem (kolektor pionowy)

czuję, że se kupię piec na węgiel i szuflę

Liwko
04-07-2010, 20:07
+ wspomaganie typu piecyk gazowy na siarczyste mrozy.

Jak pompa to po co ci gaz??? Po co płacić chociażby przesyłowe? Zrób w domu wszystko na prąd i zmień taryfę.

piwopijca
06-07-2010, 07:21
...że najlepiej brać PC powietrzną Estia (Toshiba)...
.... Ponoć ta pompa to rewelacja i nie ma problemów ze słabnącym dolnym źródłem (kolektor pionowy)

czuję, że se kupię piec na węgiel i szuflę

Nie bardzo rozumiem, pompa "powietrzna" i kolektor pionowy?
Co one maja wspolnego ze soba?

Pzdr.

krolik2002
06-07-2010, 20:25
no skoro pompa powietrze-woda nie ma kolektora pionowego to wolna jest od wady w postaci wyczerpania/zmiany parametrów źródła ciepła z gruntu

Liwko
07-07-2010, 09:02
Mazowieckie nie jest chyba najszczęśliwszym miejscem dla takiej pompy, choć podejrzewam że i tam takie pompy działają i to nieźle. Myślę jednak, że zaczynasz zbyt mocno kombinować. Z Magdalenki masz niezbyt daleko do Ostrowca Świętokrzyskiego. Tam produkują polskie pompy. Pojedź, pogadaj i zrób wreszcie to ogrzewanie! :)

krolik2002
07-07-2010, 13:27
Kolejny dzień myślenia i kolejny pomysł. Pompa ciepła powietrze-woda Mitsubishi ZUBADAN. Droga (w promocji za samą pompę 42tys za 14kW) ale utrzymuje nominalną wydajność do -15st a potem dopiero słabnie. Trzeba przyznać, że kusząco to wygląda. Można ją też bez kłopotu wspomóc kominkiem z płaszczem.

Przyznam, że chyba przerasta mnie wybór i co chwila zmieniam zdanie.......ale to duża kasa i poważne zagadnienie (ogrzewanie) a na super uczciwe podejście sprzedawców nie liczę bo albo wciskają ciemnotę albo walą ceny z kosmosu. Najgorsze, że naśmiewają się z urządzeń konkurencji i bądź tu teraz mądry


PYTANIE
Co się liczy do metrów ogrzewanych (bo to też każdy inaczej mówi)..........metry podłogi czy metry użytkowe???? Mam skosy więc to duża różnica

mymysteryy
07-07-2010, 17:56
no skoro pompa powietrze-woda nie ma kolektora pionowego to wolna jest od wady w postaci wyczerpania/zmiany parametrów źródła ciepła z gruntu

z tego co mi się wydaje to akurat kolektory pionowe się nie wyczerpują (to kolektory poziome muszą "odpoczywać" latem by się zregenerować). Powietrzne najlepiej zdają egzamin nad morzem, gdzie nie ma ostrych zim. Ja jakoś nie mam do nich przekonania i nie zdecydowałabym się na taką.


Można ją też bez kłopotu wspomóc kominkiem z płaszczem.

wiadomo, że pompa najlepiej współpracuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Podpięcie do systemu kominka z płaszczem wodnym wiąże się z dodatkowymi kosztami, które się nigdy nie zwrócą (bufor, mieszacze, elektronika, która będzie sterowała obniżeniem temperatury wody zagrzanej kominkiem). Po rozmowie z wieloma fachowcami skutecznie odradzono mi takie rozwiązanie.

Ja będę mieć pompę z kolektorami pionowymi i do tego kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepłego powietrza (dzięki temu w razie braku prądu nie grozi mi brak ogrzewanie w tym czasie)

Liwko
07-07-2010, 21:45
Ja będę mieć pompę z kolektorami pionowymi i do tego kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepłego powietrza (dzięki temu w razie braku prądu nie grozi mi brak ogrzewanie w tym czasie)

Nie rób tego. Szkoda kasy. Gdyby zdarzyła się taka sytuacja, że nawet przez cały dzień nie było by prądu, dom powinien się wychłodzić o jakiś jeden stopień. Poza tym miejsca przy których będą wyloty szybko się zabrudzą. Jeżeli chcesz mieć kominek to kup zwykły. Ja przez całą zimę spaliłem jakieś 0,5m drewna i to nie dla tego że było zimno tylko dla atmosferki. Powiem ci tak, że przy PCi nawet kominek jest zbędny.

Liwko
07-07-2010, 21:50
Kolejny dzień myślenia i kolejny pomysł. Pompa ciepła powietrze-woda Mitsubishi ZUBADAN. Droga (w promocji za samą pompę 42tys za 14kW) ale utrzymuje nominalną wydajność do -15st a potem dopiero słabnie. Trzeba przyznać, że kusząco to wygląda. Można ją też bez kłopotu wspomóc kominkiem z płaszczem.

Przyznam, że chyba przerasta mnie wybór i co chwila zmieniam zdanie.......ale to duża kasa i poważne zagadnienie (ogrzewanie) a na super uczciwe podejście sprzedawców nie liczę bo albo wciskają ciemnotę albo walą ceny z kosmosu. Najgorsze, że naśmiewają się z urządzeń konkurencji i bądź tu teraz mądry


PYTANIE
Co się liczy do metrów ogrzewanych (bo to też każdy inaczej mówi)..........metry podłogi czy metry użytkowe???? Mam skosy więc to duża różnica

Powiedz mi, czy ty oprócz tego że piszesz posty to czasami czytasz nasze? Po co zadajesz pytania skoro i tak masz nasze podpowiedzi, osób mających praktyczne doświadczenie z PCi w nosie?

krolik2002
07-07-2010, 22:15
nie każdy tak jak Ty wybiera instalację grzewczą za 50-80-100tys zł w 5min "z palca". Miałem na budowie conajmniej 5 firm a ofert też kilka......posunąłem się do przodu z wiedzą ale nie na tyle aby zaryzykować komfort życia i kasę. Wszyscy ze wszystkich się śmieją, każdy sprzedaje wszystko NAJ a Ty nie rozumiesz, że mam wielki dylemat.

PS
Mam ofertę na Mitsubishi Zubadan 14kW z zasobnikiem, buforem i montażem za niecałe 50kpln......całkiem rozsądnie to wygląda. Być może niebawem przestanę zawracać Wam głowę ;)

Liwko
07-07-2010, 22:30
Co ty się tego bufora tak uparłeś? Masz 300 metrów podłogówki co jest znakomitym buforem!

krolik2002
07-07-2010, 23:01
założenia były takie, że mam PC a kominek z płaszczem jak pompa padnie. Czekając na serwis palę drewnem. Z tego co wiem bez bufora to niewykonalne stąd mój (trochę chory) pomysł. Zasadniczo coraz częściej myślę coby płaszcza nie robić ale kominek powietrzny z rozprowadzeniem też odpada bo to dopiero będzie kombinacja (jest już rozprowadzone reku + klima) i musiałbym zmieniać projekt sufitów podwieszanych.

PS
Przeglądałem @ i co mam:
1. Nateo "Smart+" - do przemyślenia bo cena znośna i nie ma "rafinerii" w kotłowni. Całość w podwójnej szklanej szafie (zasobnik 310l + PC + WSZYSTKIE bambetle)
2. Nibe (różne modele) - odpada
3. IVT X15 (fantastyczna sprawa) - do przemyślenia bo to kawał solidnej maszyny. Jakbym wywalił bufor i przez to uprościł instalację cena mogłaby spaść do ok. 65kpln
4. geotherm z bezpośrednim odparowaniem (zakopywany w ogrodzie) - cena atrakcyjna ale jakoś nie mam przekonania
5. Toshiba Estia - tania, dobra ale koniecznie z gazowym "dopalaczem" ......wtedy już nie taka tania. Opłaty przesyłowe gazu+przyłącze, projekty itd.
6. Mitsubishi Zubadan - ok 50tys wraz z moim (chorym) buforem podłączonym do płaszcza wodnego. Jakbym to uprościł pewnie z 5tys mniej

i jeszcze kilka ofert bym odkopał ale nie chcę już kopać w @

mymysteryy
08-07-2010, 07:29
Ja będę mieć pompę z kolektorami pionowymi i do tego kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepłego powietrza (dzięki temu w razie braku prądu nie grozi mi brak ogrzewanie w tym czasie)

Nie rób tego. Szkoda kasy. Gdyby zdarzyła się taka sytuacja, że nawet przez cały dzień nie było by prądu, dom powinien się wychłodzić o jakiś jeden stopień. Poza tym miejsca przy których będą wyloty szybko się zabrudzą. Jeżeli chcesz mieć kominek to kup zwykły. Ja przez całą zimę spaliłem jakieś 0,5m drewna i to nie dla tego że było zimno tylko dla atmosferki. Powiem ci tak, że przy PCi nawet kominek jest zbędny.

Kominek już mam i nawet przy założeniu, że pompa da radę ogrzać wszystko sama, to właśnie dla tej atmosfery chcę sobie palić czasami :)
Ale masz chyba rację co do tego rozprowadzenia. Na razie wstawiliśmy sam kominek (bez kanałów rozprowadzających), żeby ogrzewać dom zanim zamontują PC i trzeba przyznać, że spokojnie dawał radę ogrzać cały dom ( a zima była przecież wyjątkowo ciężka)



2. Nibe (różne modele) - odpada.

Dlaczego Nibe nie?

TypeR
08-07-2010, 09:31
Kominek już mam i nawet przy założeniu, że pompa da radę ogrzać wszystko sama, to właśnie dla tej atmosfery chcę sobie palić czasami :)
Ale masz chyba rację co do tego rozprowadzenia. Na razie wstawiliśmy sam kominek (bez kanałów rozprowadzających), żeby ogrzewać dom zanim zamontują PC i trzeba przyznać, że spokojnie dawał radę ogrzać cały dom ( a zima była przecież wyjątkowo ciężka)




Dlaczego Nibe nie?


Cześć,
my również mamy kominek bez rozprowadzenia, tak dla przyjemności, żeby stworzyć atmosferkę czasami. I wiesz co......od nowego roku może z 2 razy był rozpalony zimą. Mało tego, zachciało nam się ładnie wyglądającego z trzema szybami, więc teraz jest 3 x razy więcej czyszczenia. Spokojnie mogłem kupić wkład za 1500 zł a tak wywaliłem prawie 3000 zł. Wydaje mi się, że dla okazjonalnego palenia nie ma co zbytnio inwestować w kominek posiadając PC. Przy mocy 14 KW kominek daje radę ogrzać prawie cały dom (przed montażem PC utrzymywaliśmy nim spokojnie 19 C na dole i około 15 -17 na poddaszu), ale to już kotłownia w salonie.
PC rozleniwia, ustawiasz temperaturę i zapominasz o kotłowni :).
Pozdrawiam - Daniel

Liwko
08-07-2010, 11:03
Ja mam kominek 6KW http://picasaweb.google.com/107207850370140244581/Domm#5464036828919181570 i powietrze doprowadzone z zewnątrz. Gdy się rozgrzeje trzeba otwierać okna bo jest za gorąco. Za to nie trzeba go czyścić. Sam pod wpływem temperatury się oczyszcza. Czuję jednak, że po kilku latach będzie w domku jedynie meblem. Masz rację TypeR, PCi rozleniwia:)

krolik2002
19-07-2010, 13:21
a słyszeliście o PC Fonko? Pompa z bezpośrednim odparowaniem, odwierty pionowe w moim przypadku 5x30m. Całość wydaje się atrakcyjnie cenowo choćby z powodu tańszych wierceń. Do 30m głębokości nie potrzeba (chyba) pozowleń. Oczywiście pompa grzeje cwu.

Co Wy na to? Za 2dni mam spotkanie na budowie ale niebardzo wiem na co zwrócić uwagę przy tym rozwiązaniu

Rafał_
19-07-2010, 13:33
Zapytaj jak jest realizowany powrót oleju. To jest pompa z bezpośrednim odparowaniem, więc w dolnym źródle krąży też olej smarujący sprężarkę. Przy 30m odwiercie powstaje 15m syfon, więc muszą mieć jakiś patent na powrót oleju do sprężarki (no chyba, że nie mają i martw się kliencie).

krolik2002
19-07-2010, 15:13
oooooo dzięki. Zapytam na bank.

O Fonko mało informacji w necie a na FM to już prawie wcale......niby coś jest ale bez konkretów. Opiszę przebieg spotkania z Ich przedstawicielem. Myślę o nich bo mam ich "pod domem" a sprzęt wygląda na ciekawy.

Generalnie mam budżet na kompletną instalację 40-50tys i nie mam opcji kolektora poziomego (drzewa na działce). Sprawa nie będzie prosta a "wynalazków" nie biorę pod uwagę. Najwyżej będzie gaz ziemny i tyle :(
Chętnie spróbowałbym powietrze-woda Mitsu Zubadan ale tyle złego o PC "powietrze" krąży po rynku, że boję się usłyszeć "a nie mówiłem?"

Liwko
19-07-2010, 15:22
Warto zajrzeć na tą stronkę http://ppcpompy.eu/
Jak będziesz miał pytania to chętnie pomogę bo od roku mam tą pompę i tej zimy sprawdziła się naprawdę dobrze. A cena? Sam zobacz.

mery26
21-07-2010, 08:50
założenia były takie, że mam PC a kominek z płaszczem jak pompa padnie. Czekając na serwis palę drewnem.
Krolik, jak masz dylematy, brak czasu to staraj się wybrać firmę z doświadczeniem (wieloma pracującymi instalacjami), istniejącą na ryku wiele lat, ze znanym nowoczesnym produktem, bliskim dostępem do serwisu, prostym sterowaniem. Powyższe założenia ograniczą potencjalnych wykonawców/dostawców. Wtedy łatwiej Ci będzie dotrzeć do użytkowników-dopytasz o szczegóły. Nie narzekaj - obecnie informacji na FM w temacie PCi jest od groma! Sugerował bym max. prostą instalację (bez bufora-to załatwi podłogówka). Nawiązując do powierzchni podłogówki-ja dawałem wszędzie gdzie się dało, czyli cała podłoga z wyłączeniem części zabudowanych na stałe (mam 180m2 użytkowej i ok 220m2 powierzchni grzewczej-podłogówki).
Nie komplikowałbym instalacji kominkiem z płaszczem (trudno osiągnąć właściwą temp. spalania - wiecznie czarna szyba+częste czyszczenie komina z uwagi na zagrożenie zapalenia sadzy. Natomiast sam kominek grawitacyjny TAK. Przydaje się do szybkiego podniesienia temp. w domu w warunkach ekstremalnych (brak zasilania, silny wiatr), no i ten klimat :-) .

krolik2002
21-07-2010, 18:34
jestem po spotkaniu z Fonko (bezpośrednio). Nie chce mi się opisywać jak wyglądała rozmowa ale jedno jest pewne......cena ZAPOROWA. Urządzenie 26tys + 30tys za 150m odwiertu + montaże itd............ok. 70tys netto. Mam za niski dom aby wypaść z okna na głowę i to kupić ;)

Co ciekawe firma będąca ich dystrybutorem (montują kulku producentów) podała cenę ORIENTACYJNĄ 46tys z kompleksowym montażem i to wydaje się rozsądne.

Zadzwonię jeszcze do PPC i jeśli oni też wycenią na >50tys (tyle max. mogę wydać) to zostaję PC powietrze-woda + GAZ lub Mitsubishi Zubadan (boję się) lub sam gaz i tyle

mery26
22-07-2010, 07:28
to zostaję PC powietrze-woda + GAZ lub Mitsubishi Zubadan (boję się) lub sam gaz i tyle
dywersyfikacja źródeł energii dobra rzecz-jednak kosztowna. Uwzględnij koszt projektów, przyłączy i miesięczny haracz za samą możliwość korzystania bez względu na zużycie danego medium.

Liwko
22-07-2010, 14:35
Mając PCi (i dobrze zrobione DZ i GZ) nie potrzeba żadnych dodatkowych źródeł ogrzewania. Żadnych gazów, śmieciuchów, i kominków z płaszczem. PCi jest rozwiązaniem wystarczającym.

krolik2002
23-07-2010, 14:42
Zacząłem rozmowy z Thermogolv Zirius. Bardzo rzeczowy kontakt, bardzo rozsądna cena.........tylko trzeba upchnąć 5x70m kolektora poziomego na mojej działce. Problem w tym, że jest mała (lekko >1000m) i rosnące drzewa.
Zadzwoniłem do fachowca od zieleni i z Jego punktu widzenia przemrożenie (zimą) gleby nie stanowi problemu dla drzew o ile zalodzenie nie wejdzie na pień (a podobno nie wejdzie). Zirius w tej opcji ma 5lat gwarancji, nie trzeba jej przeglądać i kosztuje bardzo rozsądnie. Co warte uwagi za niewielką dopłatą BEZPROBLEMOWE podłączenie solara i kominka.

Jedno co mnie zmartwiło to fakt, że zwrócono mi uwagę (pierwsza osoba z 10ciu oferentów) na bezsens ogrzewania garażu :( Będzie tak, że po otwarciu bramy (6m) pomieszczenie natychmiast się schłodzi i woda w podłogówce również. PC odczuje spadek temp. wody na powrocie i zgłupieje......będzie mocno nabijała temperaturę do wyższej.

Trochę lipa bo chciałem mieć grzany (ok.10st) garaż i mam w nim podłogówkę

Liwko
23-07-2010, 16:28
Ma rację. Grzanie garażu nie ma sensu. Zazwyczaj w garażu i tak temperatura nie spada poniżej zera. Niektórzy nie dają ocieplenia na ścianie między garażem a częścią mieszkalną co by ciepło przenikało lekko przez ściany do garażu inni nie dają styropianu pod wylewkę, jeszcze inni robią wyrzut z rekuperatora prosto do garażu. Sam nie mam ogrzewanego garażu i przy tej mroźnej zimie temperatura była zawsze powyżej zera.
W jakim celu solar i kominek (zwykły-tak, z PW-nie)?

krolik2002
24-07-2010, 12:50
kominek PW i bufor mogę odpuścić ale jak będzie taka możliwość bez komplikacji to czemu nie :) Tak czy inaczej to drobiazg w moich poszukiwaniach. Czas leci a ja w lesie. Gdybym miał większą działkę i bez drzew to już bym miał umowę na Ziriusa ale marnie to widzę. Nawet jeśliby się udało wcisnąć kolektor poziomy to będzie to "na siłę".

Ogłosiłem się na forum pomp ciepła.....zobaczymy.

Liwko
24-07-2010, 12:58
jak będzie taka możliwość bez komplikacji to czemu nie

To jest komplikacja i to kosztowna. Jeśli chcesz kominek to tylko zwykły. Nie będziesz miał problemu z brudzącą się szybą. W kominkach z PW nie widać prawie ognia!:(

krolik2002
24-07-2010, 15:11
ooo to faktycznie argument przeciw PW. Dzięki (nie miałem o tym pojęcia)

Liwko
24-07-2010, 15:26
Solar też sobie odpuść. Grzanie CWU pompą ciepła to wydatek tylko 20-30zł miesięcznie. Szkoda kasy na solary.

krolik2002
25-07-2010, 20:52
spędziłem cały weekend na przeszukaniu ofert na PC w necie. Zaczynam kombinować aby kupić pompę ze sklepu internetowego, które są duuuuużo tańsze niż w firmach instalacyjnych (np. Vaillant 17kW za 24tys brutto, Nibe 1140 17kW za tyle samo). Mój kumpel ma wiertnicę płuczkową do 100m i odwierty będę miał "po kosztach".

Co Wy na to? Jest sens czy to zbyt duża kombinacja?

Wady "operacji"
- nie wiem czy uda mi sie znaleźć chętnego do montażu/koordynacji całego przedsięwzięcia
- problem z gwarancją

Zalety:
- Nikt mnie na niczym nie oszuka bo wszystko będzie kupione przeze mnie
- Teoretycznie bedzie wszystko lepiej zrobione....."jak dla siebie"
- Cena (szacuję ok 6000pln mniej na urządzeniu, 10000pln na odwiertach)


PS
Na stronie Vaillanta jest instrukcja instalacji (94strony) :)


Tak na chłopski rozum......pompa (może i dobra ale "garażowa") PPC kosztuje ok 19kpln netto a Nibe 1140 (fakt, jest już nowszy model 1145) kosztuje 3tys więcej. Nibe to raczej niezła jakość i bez większego ryzyka

Rafał_
26-07-2010, 10:43
Jak masz możliwość zrobienia odwiertów po kosztach to bym się na Twoim miejscu nie zastanawiał. Kup pompę polskiej produkcji (np. Ecopol-a 16kW będziesz miał za 18.000 brutto) - będziesz miał 6.000 zł na ewentualne naprawy w porównaniu do zachodniej. Dodatkowo wszystkie elementy pomp polskich producentów są ogólnie dostępne na rynku i każdy doświadczony chłodniarz nie będzie miał problemów z diagnostyką/naprawą. Przy zachodniej może się pojawić problem, że jakiś element został wyprodukowany pod konkretnie ich pompę (automatyka, wymienniki) i będziesz zmuszony do kupna elementu u producenta = bardzo drogo. Jak będziesz miał kominek (nawet zwykły) to radzę niedowymiarować pompę. W te kilka/kilkanaście dni w roku napalisz w kominku, a moc pompy będzie lepiej wykorzystana i zapłacisz mniej za pompę i odwierty.

Liwko
26-07-2010, 11:00
Też mi się wydaje, że te 17KW to zdecydowanie za dużo.

rwxw
26-07-2010, 22:18
Mój kumpel ma wiertnicę płuczkową do 100m i odwierty będę miał "po kosztach". Co Wy na to? Jest sens czy to zbyt duża kombinacja?
Dobrze kombinujesz. Zainstalowanie pc nie jest jakąś magiczną sztuczką i nie wymaga nadprzyrodzonych zdolności. Należy tylko zadbać o to, żeby odwierty były wystarczająco długie i przepływy cieczy po obu stronach pompy wystarczająco duże, czym większa moc pc tym większe wymagane przepływy. Te przepływy to zasadnicza różnica w stosunku do "tradycyjnych" źródeł ciepła typu piec. Poza tym mając pc odpada ci mieszacz, bufor, czy inne komplikacje. Wpinasz pc bezpośrednio do grubszych rur prowadzących do rozdzielaczy podłogówki i po problemie - chyba że masz za cienkie rurki, i nie da się uzyskać wymaganych przepływów - wtedy pech i bufor. Jak robisz jeszcze podłogówkę, to zadbaj żeby były w miarę równe pętle i koniecznie grubsze rury prowadzące od rozdzielaczy do kotłowni.

mariuszbox
27-07-2010, 02:25
Witam szanownych forumowiczów! Co powiecie o takich wycenach:
1. Powietrzna pompa ciepła f-my Stiebel Eltron WPL 23E 14,8kW z CWU (rękawy powietrzne, automatyka sterująca, zbiornik buforowy 400L, zasobnik c.w.u. 300L) 48.000zł netto oraz do tego urządzenia i materiały instalacyjno-hydrauliczne (pompy obiegowe, naczynia wzbiorcze, zawory zwrotne, rury, złąćzki, grupa bezp. systemu etc. z wykonaniem) 8.500zł netto. Razem 56.500zł netto.
2. Gruntowa pompa ciepła IVT HT Plus C11 (11kW) 27.800zł netto, kotłownia (zasobnik c.w.u. 165L, zbiornik buforowy 140L, pompy, rury etc. z montażem i uruchomieniem) 10.750zł netto, kolektor pionowy 190m 16.150zł netto. Razem 54.700zł netto.

sledz98
27-07-2010, 07:50
Napisz jaki masz dom duży. Sprawdź cenę Thermoglov z Jasła i pompę Zirius M2. Ja za 9kW dałem 35000 (z montażem, kolektorem 3x70m, zbiornik do przepływowego ogrzewania CWU 500L). Pompa o mocy 11kW powinna być droższa o około 3 tys PLN. Aha - jaką masz działkę?

krolik2002
27-07-2010, 08:56
opcja 1. nie komentuję bo się nie znam
opcja 2. czy przypadkiem 165l cwu i bufor 140l to nie za mało? bądź czujny bo może to być "okrajanie" ceny kosztem późniejszego zadowolenia

krolik2002
27-07-2010, 15:01
Co Państwo mają do powiedzenia wt. PC Thermia Diplomat TWS 16 RF z wbudowanym zasobnikiem 180l ??? :)

+
ponoć dobrze (wydajnie) radzi sobie z CWU mimo małego (na oko) zbiornika
w razie potrzeby można bezproblemowo podłączyć bufor
miękki start
firma z renomą (może nie są mistrzami ale kilka lat działają)
handlowiec sprawia wrażenie fachowca (a to nie jest codzienność)
CENA baaaardzo rozsądna
pierwsza oferta gdzie uzbrojenie kotłowni nie kosztuje 10tys zł

-
póki co nie widzę, zważywszy na cenę/markę/terminy i zainteresowanie inwestorem (sporo firm mnie zwyczajnie olało)


PS
DZ to 340m w 4 "dziurach" po 85m.......zabije to moje finanse (i tak już zdemolowane ;) )


OCZYWIŚCIE nie jest to najlepsza pompa na rynku ale "kto nie ma miedzi ten na dupie siedzi" Muszę znaleźć złoty środek pomiędzy GZ a PC

Liwko
27-07-2010, 15:45
180l to max dla trzy osobowej rodziny. W dodatku raczej bez drogiej taryfy się nie obejdzie.

rwxw
27-07-2010, 19:08
Co powiecie o takich wycenach:
1) Odnośnie cen to zrób casting z przynajmniej 5-cioma firmami. Określ precyzyjnie czego potrzebujesz, to wyniki będą się nadawały do porównania.
2) Jeśli nie masz grzejników, lecz samą podłogówkę, to upieraj się przy tym, żeby nie dawać tzw. "bufora", który w rzeczywistości nie jest żadnym buforem, tylko sprzęgłem. Daje on klientowi (Tobie) tylko straty ciepła, gorszą sprawność układu i większy koszt instalacji. Jeśli będą się upierali przy buforze, to poproś o uzasadnienie i wyliczenie, że przepływy możliwe do uzyskania w Twojej instalacji są zbyt małe dla danej pc. Sterowanie w poszczególnych pomieszczeniach i siłowniki na rozdzielaczu podłogówki wyklucz, bo są bez sensu (pisane o tym było wiele razy, więc się nie będę powtarzał). Jeśli masz grzejniki to też poproś o uzasadnienie "bufora" i wyliczenia. Nie daj się spławić tym, że "bufor" akumuluje ciepło, bo 100l wody podgrzanej o 10 stopni to około 1kWh, więc baaardzo niewiele.
3) zasobnik cwu powinien mieć 300l, bo 150l wody o temperaturze 50 stopni to jest bardzo mało - wystarczy na 1 kąpiel i kicha, a pc szybko wody nie podgrzeje, a w dodatku zrobi to w drogiej taryfie. Jeśli takiego nie mają, to usuń z cennika i powiedz, że sobie sam zorganizujesz.

kuba2929
27-07-2010, 19:15
Cena faktycznie zaporowa! A z jakiego jest Pan regionu? Ja np. często jako podwykonawców biorę wiertaczy, którzy chcą 70zł/mb. To daje ponad dwukrotnie niższą cenę za odwierty. Cena 26 tys. za pompę (zapewne 9 kW) to tez duża kwota. Ja współpracuję obecnie z firmą Sekut i pompa o takich parametrach jest dostępna za ok 12. tys. Ciekawą ofertę cenową ma także Toshiba.

Witam.
Z jakiego Pan jest regionu?
Ja planuję PCi w Zachodniopomorskim. Myślałem o powietrze-woda, ale to co Pan pisze jest dość intrygujące, ciekawe gdzie jest haczyk?

radkof
28-07-2010, 16:20
Do Rwxw
Dlaczego piszesz że sterowanie jest bez sensu
"Sterowanie w poszczególnych pomieszczeniach i siłowniki na rozdzielaczu podłogówki wyklucz, bo są bez sensu (pisane o tym było wiele razy, więc się nie będę powtarzał)."

A jak utrzymać zadaną temperaturę w pomieszczeniu bez przegrzewania?
To samo tyczy się używania betonu jako buforu dla 2 taryfy. Przecież w ten sposób można racjonalnie naładować ciepłem podłogę!

Liwko
28-07-2010, 16:44
A jak utrzymać zadaną temperaturę w pomieszczeniu bez przegrzewania?
To samo tyczy się używania betonu jako buforu dla 2 taryfy. Przecież w ten sposób można racjonalnie naładować ciepłem podłogę!

Wielokrotnie o tym pisaliśmy. Rozdzielacze korygujesz ręcznie co zajmie ci w początkowym okresie jakiś tydzień, dwa i na wieki o nich zapomnisz. Ogrzewanie podłogowe jest na tyle "mułowate" że jak będziesz chciał mieć w pomieszczeniu jeden stopień więcej lub mniej to zamie to całą dobę. Nie ma więc potrzeby stosowania siłowników.

radkof
28-07-2010, 20:24
Wielokrotnie o tym pisaliśmy. Rozdzielacze korygujesz ręcznie co zajmie ci w początkowym okresie jakiś tydzień, dwa i na wieki o nich zapomnisz. Ogrzewanie podłogowe jest na tyle "mułowate" że jak będziesz chciał mieć w pomieszczeniu jeden stopień więcej lub mniej to zamie to całą dobę. Nie ma więc potrzeby stosowania siłowników.

Czy porównywałeś te rozwiązania praktycznie, rozumiem że u siebie ręcznie regulujesz przepływ w rozdzielaczach?
Czy zmieniasz u siebie temperaturę wody w instalacji grzewczej czy masz ją ustawioną na stałe np 35?

piwopijca
29-07-2010, 08:10
Podpowiem
Popularne sa ostatnio "pogodnyki" - sterowanie pogodowe, ktore to ustawia zadana temperature wody na taka, jaka w danym momencie jest potrzebna do spelnienia warunkow cieplnych, ustawionych na sterowniku pokojowym przez uzytkownika lub jesli brak sterownika pokojowego wynikajace z krzywej grzania.

Mozna ustawic stala temperature GZ, ale wowczas jest to niezalezne od warunkow atmosferycznych i sterowane tylko sterownikiem pokojowym

Pzdr.

krolik2002
30-07-2010, 13:59
zbliżam się do końca. Krąg zainteresowań zawęził się do:
Nateo Smart+ +16kW z zasobnikiem 310l (polska, kompaktowa, bardzo ładna) - 35tys brutto (niestety nie ma 14kW a 12 za mało)
Thermia Duo 16kW + zasobnik 300l - 40tys brutto (j.w nie ma 14ki)
Nibe Fighter 1150 (modulacja) + zasobnik 300l - 39tys brutto
Gejzer w14 (polska z 5letnią gwarancją) + zasobnik 300l - 30tys brutto

wszystkie ceny z montażem/uruchomieniem/gwarancją itd.

na MINUS polskich PC jest brak części "produkcji własnej" w razie zamknięcia firmy lub jakiejś kłótni (nie planuję ale mam na uwadze) z producentem

Liwko
30-07-2010, 14:11
na MINUS polskich PC jest brak części "produkcji własnej"

I bardzo dobrze, że nie ma. Używają takich samych części co inni producenci. To by dopiero był problem jakby własne części zaczęli robić. To nie jest minus tylko duży PLUS!

Liwko
30-07-2010, 14:17
Za 20tyś. masz ECOPOWER C14 z Soft-startem i zasobnikiem 300l to nad czym się jeszcze zastanawiasz? Za tania?

rwxw
30-07-2010, 23:09
A jak utrzymać zadaną temperaturę w pomieszczeniu bez przegrzewania?
To samo tyczy się używania betonu jako buforu dla 2 taryfy. Przecież w ten sposób można racjonalnie naładować ciepłem podłogę!
Sa 2 metody: sterowanie pogodowe lub pokojowe, ewntualnie mieszane. Ja mam termostat pokojowy w reprezentatywnym miejscu (w zasadzie 2). Gdy się robi za ciepło, to pc nie grzeje, bo termostat ją wyłącza. W taniej taryfie mam na termostacie cieplej, w drogiej zimniej o 1.5 stopnia i tak tej zimy osiągnąłem koło 95% pracy pc w taniej taryfie przy dobrym komforcie. Sterownik pc ma też zazwyczaj sterowanie pogodowe dopasowujące ilość dostarczanego ciepła do zapotrzebowania w zależności od temperatury na zewnątrz. Ja jednak tego nie używam, bo zależy mi na maksymalnym ładowaniu podłogi w taniej taryfie i to co mam się dobrze sprawdza. Inni używają i też sobie chwalą.
Jak pisali poprzednicy regulacja on-line podłogówki nie jest potrzebna. Pc pracując całą noc nie jest w stanie mocno zagrzać pomieszczeń, gdy pc nie pracuje, podłogówka powoli się wychładza i stąd wahania temperatury są małe i jest dobrze. Podłoga i ściany są ciepłe i to powoduje dużą bezwładnośc, zupełnie inaczej niż przy grzejnikach, gdzie wszystko jest zimne, tylko powietrze ciepłe, lecz ono ma bardzo małą bezwładność cieplną. Podłogówka wymaga regulacji przepływów przez pierwszy tydzień-miesiąc po uruchomieniu (ręcznie na rozdzielaczu/ach) i tyle. Jeśli jakiś pokój się stale przegrzewa, raz na zawsze zmniejszasz przepływ na rozdzielaczu i po problemie. Chyba że masz jakieś szczególne potrzeby, typu wyłączyć skrzydło budynku na miesiąc z użtkowania, to może wtedy bardziej precyzyjne sterowanie poszczególnymi pętlami może mieć sens, ale w normalnym domu raczej nie ma. Jeśli nie wierzysz, to kable do sterowania możesz sobie pociągnąć, koszt żaden, a potem zobaczysz, czy będą potrzebne. Może np. do 10-20% pomieszczeń ? Gdy tak się okaże, to sobie zamontujesz kilka siłowników na rozdzielaczu i już. Nie wpłynie to jednak na konieczność zastosowania "bufora"-sprzęgła bo zdecydowana większość układu i tak będzie szła pełną parą.

rwxw
30-07-2010, 23:47
Czy zmieniasz u siebie temperaturę wody w instalacji grzewczej czy masz ją ustawioną na stałe np 35?
Ja temperatury wody nie nastawiam, ale robiłem pomiary i tu znajdziesz wykresy jak zachowywała się woda w mojej instalacji podczas grzania zimą w największe mrozy:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=3875850&viewfull=1#post3875850
Zasilając podłogówkę moja pc nie była w stanie zagrzać wody powyżej 32 stopni, lecz robiła to gdy grzały same grzejniki. Gdzieś dalej w wątku zamieściłem chyba wykresy z cieplejszych dni, gdy grzejniki same nie musiały grzać. Rozdzielacze raz wyregulowałem i już ich nie ruszam.

krolik2002
01-08-2010, 19:16
I bardzo dobrze, że nie ma. Używają takich samych części co inni producenci. To by dopiero był problem jakby własne części zaczęli robić. To nie jest minus tylko duży PLUS!

źle się wyraziłem.....właśnie chodzi o to, że polskie pompy mają swoje (made in "garaż") części, których się nie dokupi w razie awarii i likwidacji "fabryczki PC". Wyobrażam sobie awarię sterownika.....ani tego naprawić ani wymienić. Może się okazać, że za 10lat wywalę PC z powodu nieosiągalnej części za 50zeta

Liwko
01-08-2010, 19:31
Nie dramatyzuj, Jak za ileś lat zepsuje ci się sterownik to kupisz sobie inny, pewnie lepszy:) Wszystkie pompy ewolują i zapewne większości sterowników już nie będzie na rynku, ale zapewne będą lepsze.

Acha, jeszcze jedno. Zapewniam cię, że producenci PCI nie produkują sterowników. Z resztą prawie wszystkich części nie produkują

rwxw
02-08-2010, 22:41
Wyobrażam sobie awarię sterownika.....ani tego naprawić ani wymienić
W razie awarii można wyobrazić też sobie coś innego. W zasadzie w najprostszym przypadku pc może być skutecznie sterowana bimetalicznym termostatem pokojowym za 20zł, który włączy ją (oczywiście przez wysterowanie 3-fazowego stycznika za pewnie z 50zł), gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej ustawienia. Oczywiście nieco lepsze sterowanie nie zaszkodzi, ale nie dramatyzujmy z tym ;-)

krolik2002
03-08-2010, 19:14
Już wiem dzięki Wam (szczególnie pomógł mi Liwko), że szkoda wywalać kasy na "markowe" PC oraz bufory przy podłogówce, kominek z płaszczem i solar. Na 99% w przyszłym tygodniu będę podpisywał umowę na polską pompę. Będzie Gejzer 14kW albo PPC. W ostateczności Nateo Smart+

Gejzer ma dwie opcje
1. Kompakt z zasobnikiem 200l
2. Pompa + osobny zasobnik 300l..........+ 5000pln (droższe urządzenia + droższy montaż/uruchomienie).
co wybrać?? Trochę szkoda tych 5tys dopłaty ale nie chciałbym potem żałować

Poprosiłem o ofertę na PPC ale jeden przedstawiciel mnie olał a drugi (chyba bezpośrednio producent) ......czekam max. do jutra.

Przyznam, że sprzedający Gejzera czyli firma Begom (prezes i jeden z Jego pracowników) są wyjątkowo nastawieni "frontem do klienta" (tak trzymać).
Zapewne PPC jest tańsze o 3-4tys ale:
- Gejzer ma bardziej rozbudowane sterowanie z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem
- Zbiornik cwu z nierdzewki + zawór do bezproblemowego płukania z osadów
- Sprężarkę Mitsubishi
- Softstart jako std.
- 5lat gwarancji podstawowej z możliwością dokupienia kolejnych kilku lat
- super obsługa (przynajmniej przed zakupem).

kuba2929
03-08-2010, 19:45
Witam.
Ja też decyduję się na polską pompę. Jutro spotykam się z instalatorem PPC. Na ofertę z firmy czekałem dość długo, w końcu jak się przypomniałem to przesłali, ale takie dane bardzo ogólne, tak na odczepnego. Inna polska firma stwierdziła, że w tym roku nie ma szans.

Liwko
03-08-2010, 19:47
200l to maksymalnie dla trzy osobowej rodziny i problem z wykorzystaniem na maksa taniej taryfy. Ja mam 240l na trójkę luda i nigdy nie było kłopotu z brakiem ciepłej wody ale nie zawsze udało się wykorzystać tylko II taryfę. 300l będzie lepiej tylko czy warte jest to aż 5tyś.więcej? Jednak jeżeli masz większą rodzinę niż ja radziłbym zainwestować w komfort, a komfort niestety czasem kosztuje:(

Ps. Podpowiadam tylko z własnego doświadczenia, więc żeby nie było na mnie:)

kuba2929
03-08-2010, 20:14
Warto zajrzeć na tą stronkę http://ppcpompy.eu/
Jak będziesz miał pytania to chętnie pomogę bo od roku mam tą pompę i tej zimy sprawdziła się naprawdę dobrze. A cena? Sam zobacz.
Witam.
Możesz się "pochwalić" kosztami np średniomiesięcznymi energii za cały dom?

Liwko
03-08-2010, 21:15
Nie do końca mogę pochwalić się kosztami bo dopiero niestety od dwóch miesięcy mam taryfę G12W a do tej pory miałem budowlaną:(.
Ale za ostatnie dwa miesiące przy grzaniu tylko CWU (wszystko w domu na prąd, dodatkowo wentylacja mechaniczna) dostałem 360zł :) Bajka! Na same CWU pompa zużyła mi prądu za 40zł. (za dwa miesiące).
Pompę mam od początku października i do dzisiaj zużyła mi 5000kWh. Co przy pracy około 80-90% w taniej taryfie daje jakieś 1500 może 1600zł. Niestety miałem budowlaną więc musiałem zapłacić dodatkowy haracz. Ale to nie jest wina pompy tylko durnowatych przepisów odbioru domu.
Była to moja pierwsza i zarazem jakże mroźna zima. Przy drugiej powinno być, wedle wszelkich zasad jeszcze jakieś 20% oszczędności. W dodatku okazało się, że mam pełno mostków ciepła więc wynik powinien być dużo lepszy. Myślę, że przy "normalnej" zimie w moim regionie powinienem zejść do 1000zł za sezon.

kuba2929
03-08-2010, 21:43
Dzięki. Tak podpytuję, bo na 99,9% będę zakładał pompę - prawdopodobnie polską. W związku z tym nie będę doprowadzał gazu. I tak mnie interesuje zużycie całościowe prądu, bo oprócz pompy dochodzi jeszcze pełno innych urządzeń, które przy dwóch taryfach będą działały w tej droższej. To co piszesz przekonuje mnie jeszcze bardziej do zamontowania pompy. Jutro spotykam się z instalatorem z PPC, ma przygotować ofertę. Oprócz pompy kusi mnie na rekuperator, ale do tego nie jestem jakoś przekonany.

Liwko
03-08-2010, 22:06
Z jakiego regionu jesteś? Rekuperator to naprawdę dobra rzecz. Mnie cały system wentylacji z reku kosztował 10tyś. Przy tańszej pompie miałem środki na WM i teraz mam i ciepełko i świeże powietrze-zawsze:)

Ok, już doczytałem że okolice Szczecina. Mi zakładał instalator z Wielkopolski.
Zastanawiałeś się przecież nad pompą powietrze-woda. Nie chcę ci teraz mieszać ale okolice Szczecina to jedno z lepszych miejsc w Polsce na taką pompę. Rachunki może ciut wyższe (wcale nie koniecznie) ale inwestycja dużo mniejsza. Pod Poznaniem (Suchy Las) firma produkuje takie pompy i z tego co pamiętam to ceny są naprawdę atrakcyjne.

krolik2002
05-08-2010, 11:50
najbardziej w poszukiwaniu PC wnerwiają mnie przedstawiciele producentów. 50% olewa klienta i nie robi ofert wcale, 50% szykują ofertę 4dni a po rozmowie na zmiany "kosmetyczne" kolejne 4dni. Zaczyna mnie to irytować.....nie umiem się prosić

kuba2929
05-08-2010, 19:04
Rozmawiałem z instalatorem z PPC. Ma przygotować konkretną ofertę. Rzeczywicie rozważałem/rozważam pompę powietrze - woda, ale mam obawy o sprawność tego urządzenia. Mam więcej wątpliwości niż pewności.

Liwko
06-08-2010, 12:48
Rozmawiałem z instalatorem z PPC. Ma przygotować konkretną ofertę. Rzeczywicie rozważałem/rozważam pompę powietrze - woda, ale mam obawy o sprawność tego urządzenia. Mam więcej wątpliwości niż pewności.

Jak dostaniesz ofertę to podaj ją na forum. Napisz też jaki dom (podaj link do projektu), ile metrów, jak ocieplony, kierunek względem stron świata, czy wszędzie podłogówka, jaka działka i jaka gleba.

krolik2002
06-08-2010, 17:48
PPC to jedna z firm, które nawet nie raczyły przedstawić oferty. Mało tego.....zmusiłem się aby do nich zadzwonić i się przypomnieć. Niby moje zapytanie nie doszło i podano inny adres @. Niestety pusto a kolejny raz nie mam zamiaru prosić.

Czekam na umowę od firmy Nateo i jeśli nie będzie "drobnych druczków" biorę SMARTplus 16kW bez grzałki z zasobnikiem 310l. Wszystko upakowane w dwie szklane szafki. Nie będzie aż takiej plątaniny rurek w kotłowni....przy okazji będzie ślicznie wyglądać.

Co mnie zastanawia to czy dopłacać 1500zeta na softstart czy zaczekać i wyjdzie w trakcie używania.

Mam nadzieję, że to koniec męczarni i czasochłonnych rozmów/poszukiwań/zbierania ofert

Liwko
06-08-2010, 18:26
1500zeta na softstart ??? Czy oni już powariowali? Do PPC kosztuje 700 a to podobno też dużo! Ktoś kiedyś pisał,( chyba wihajster) że można kupić taniej. Dlaczego wszyscy tak naciągają inwestorów?

krolik2002
06-08-2010, 19:06
1500zeta na softstart ??? Czy oni już powariowali? Do PPC kosztuje 700 a to podobno też dużo! (...) Dlaczego wszyscy tak naciągają inwestorów?

koszt PC to jedno wielkie naciąganie. Tyle kasy za mechanizmy lodówki?????? Rozumiem, że kompresor większy ale wypasioną lodówkę (brakuje tylko masażu) mam za 7000 a PC w blaszanej obudowie min 14000.

Robią nas w konia i tyle

Liwko
06-08-2010, 20:05
Wiesz, jakby pompy były w każdym domu jak lodówki (czasami dwie) to pewnie ceny byłyby dużo niższe ale na pewno długo tak nie będzie. I dlatego trzeba szukać najtańszych z dobrymi podzespołami:)

kuba2929
06-08-2010, 21:20
Witam.
Instalator miał mi do końca tygodnia wycenić - póki co cisza. Wstępna wycena orientacyjna to 50-60 tys. razem z podłogówką w całym domu. A dom to M 131 http://www.najciekawszeprojekty.pl/projekt/km-763/m-131, z tym, że ja wybrałem z garażem dwustanowiskowym. Ocieplony będzie wełną 15 cm, ściana 24 silka, podłoga 20 cm styropian, dach mam w projekcie 25 cm, ale pewnie dam 30 cm. I tak jak pisałęm wcześniej zastanawiam się nad rekuperatorem. Jeśli chodzi o strony świata, to salon od południa, wejście od północy. Działka 1100m gleba piaszczysto-gliniasta. Wszędzie planuję podłogówkę.
A wracając do pomp ciepła czekam jeszcze na ofertę z firmy ecopol-system. Odpowiedziano mi, że w tym roku nie dadzą rady - tyle mają zamówień. Mam już jedną ofertę na pompę z PPC (od innego instalatora) z kolektorem pionowym razem wychodzi 40.000. Sama pompa - 7W to koszt 13.500 zł

kuba2929
06-08-2010, 21:21
Co to jest ten sofsart?

rwxw
06-08-2010, 21:30
z kolektorem pionowym razem wychodzi 40.000. Sama pompa - 7W to koszt 13.500 zł
Jeśli tyle wychodzi pc, a masz dużo placu, więc po co chcesz wydawać 25kzł na kolektor, skoro możesz wydać 7-10kzł ? Nie lepiej by było zmieścić się w 25kzł z poziomym? Rozbij koszty na osobno podłogówkę i osobno pc, a następnie sprawdź u zwykłych instalatorów, czy podłogówka jest w normalnych cenach. Nie daj się spławić, że podłogówka musi byc wykonana przez "namaszczonego" machera. Powodzenia.

Liwko
06-08-2010, 21:45
Co to jest ten sofsart?

Soft start (miękki start). Sprężarka w czasie gdy zaczyna pracę powoduje dość mocne i słyszalne tzw. uderzenie. Soft start ma za zadanie powolny rozruch sprężarki.
Ja zaoszczędziłem i mam bez tego "luksusu" i chyba już się przyzwyczaiłem. Ale zawsze można dokupić:)

kuba2929
06-08-2010, 21:58
Dzięki za wyjaśnienia odnośnie soft startu.
W ofercie dostałem kolektor pionowy za 13.500 zł ( dł 150m - 2 odwierty).
Podobno "w hierarhii" najlepsze są pionowe, potem poziome a na końcu powietrze.

Liwko
06-08-2010, 22:03
Sama pompa - 7W to koszt 13.500 zł
Do tego potrzebujesz około 130m odwiertów- wykłóć się na 80-90zł za metr razem z rurami i glikolem co da około 11-12tyś.
Dalej około 5000 na zbiornik CWU, pompki, naczynka wyrównawcze, trochę rurek, i rozdzielacz od DZ (nie daj naciągną się na drogi rozdzielacz, wystarczy taki z kolanek i trójników do poskręcania)
Czyli wychodzi 30tyś. plus zarobek instalatora (pytanie ile?)
rwxw ma rację że przy poziomym wyjdzie jeszcze jakieś 3-4tyś taniej, tylko musisz liczyć się z ograniczeniami w zagospodarowaniu działki.

Liwko
06-08-2010, 22:04
Dzięki za wyjaśnienia odnośnie soft startu.
W ofercie dostałem kolektor pionowy za 13.500 zł ( dł 150m - 2 odwierty).
Podobno "w hierarhii" najlepsze są pionowe, potem poziome a na końcu powietrze.

To jest do przyjęcia. Zawsze lepiej ciut więcej niż za mało.

Ps. Pod spiżarnią nie dawaj ocieplenia. Będzie latem chłodniej :)

kuba2929
06-08-2010, 22:22
Za montaż chcą ok 6.000 zł. w ofercie mam zasobnik CO 750 l za 4.000 zł, ale przy podłogówce to chyba zbędny wydatek, W zamian za to przy pionowym trzeba robić jakieś badania i mieć zgody jakiś urzędów.

Liwko
07-08-2010, 09:08
Oczywiście ten zbiornik przy podłogówce jest zupełnie zbędny.

rwxw
07-08-2010, 22:36
Na bufor nie daj się naciągnąć przy podłogówce, zwłaszcza za 4kzł. Jeśli masz podłogówkę na rozdzielaczach, to poprowadź bezpośrednio od pc do rozdzielacza(-czy) rurę miedzianą 28mm lub jakąkolwiek inną o podobnej wewnętrznej średnicy i nie rób mieszacza, co często instalatorzy dopodłogówki chcą robić coma sens przy in nnych źródłach ciepła. Mieszacz przy pc nie jest potrzebny, bo pc daje temperaturę idealną do podłogówki. Przy pionowym do 30m nie trzeba papierów, głębiej trzeba projekt, badania geologiczne i pozwolenie. Co do hierarchii, tozależy od rozmiaru. Najlepsze są kolektory duże - jakiekolwiek. Poziome łatwiej przewymiarować, bo nie płacisz 100zł za metr.
Co znaczy montaż ? Przyniesienie pc, postwienie i podłącznie 4 rurek no, może 6-ciu, bo 2 do zasobnika cwu. Spróbuj podstępnie popytać ile czasu w ile osób im to zwykle zajmuje, a potem przelicz na roboczogodziny i zastanów się czy takie stawki godzinowe dla robotnika są normalne. Patrząc na średnią krajową za 6kzł netto 2 pracowników powinno pracować przez miesiąc...

Liwko
08-08-2010, 08:50
Co znaczy montaż ? Przyniesienie pc, postwienie i podłącznie 4 rurek no, może 6-ciu, bo 2 do zasobnika cwu. Spróbuj podstępnie popytać ile czasu w ile osób im to zwykle zajmuje, a potem przelicz na roboczogodziny i zastanów się czy takie stawki godzinowe dla robotnika są normalne. Patrząc na średnią krajową za 6kzł netto 2 pracowników powinno pracować przez miesiąc...

Co prawda to prawda.

ponds79
08-08-2010, 18:01
Po ukierunkowaniu przez Liwko mojej uwagi dot. źródła ogrzewania, podzielę się (póki co pierwszymi) wrażeniami z pomysłu zastosowania PC. Na dzień dzisiejszy z uwagi na spory jednak hałas pompy woda / powietrze skłonna jestem do "inwestycji" w pompę z płaskim kolektorem. Póki co czekamy z mężem na kontakt i oferty od dystrybutorów. Pewnie jeszcze w tym tygodniu "pochwale" się ich pomysłowością ;)

krolik2002
10-08-2010, 18:29
cóż.....umowy od montera Nateo nadal nie mam ale tak czy inaczej jutro od świtu zaczynają wiercić. W sumie nieważne kto będzie dostawcą PC.......metry będą takie same. Chyba założę firmę monterską i będę bogaty. Wystarczy być słownym, odbierać telefony, dotrzymywać terminów a roboty z czasem się nauczę :)


PS
Dostałem za to ofertę na PPC (po tygodniu) i są faktycznie tani. Za 16kW + 300l zasobnika 27tys (sprężarka Sanyo i softstart).

kuba2929
10-08-2010, 18:58
Instalator z PCC dorzymał słowa - przesłał mi ofertę na pompę. Wygląda korzystniej niż poprzednia oferta (też na PPC):
pompa 9 kw z kotłownią - 22.500
kolektor poziomy (625 mb) - 13.500
podłogówka na 180 m - 18.200
.................
54.200
Teraz muszę się tylko zastanowić jakie chcę kolektory pionowe, czy poziome?
Pionowe wyjdą drożej 5-6 tys, ale nie ograniczają zagospodarowania działki.
I cały czas mam w głowie ten rekuperator, to niestety kolejne 15 tys :-(

maysee
11-08-2010, 12:27
Witam. Ja dostalem ostatnio wycene z Viessmana (pow. ogrzewana 220m^2, ok 520m^3):


Instalacja ogrzewania podlogowego --> 13 631,87
Instalacja c.w.u i z.w.u --> 4 663,11
Kotłownia w tym PC Vitocal300G 10.8kW --> 49 107,39
Odwierty --> 13 800,00
Montaż --> 14 500,00

Co razem daje --> 95700pln

Drogo panie, drogo...

SilentOtto
13-08-2010, 13:34
Witam :)
Podłączę się do wątku, bowiem jestem na etapie... wyboru pompy. Jak przedmówcy mam niemały kłopot w rozeznaniu się w dostępnych rozwiązaniach. Po lekturze Państwa postów porozsyłałem zapytania do wymienionych i niewymienionych wykonawców. Spokojnie czekam na oferty, bo inwestycja ruszy w I-szym kwartale 2011, o ile aura pozwoli. Podzielę się oczywiście wynikami.
Chałupka parterowa, niewielka: 107 m2 + garaż 19m2. Instalacja podłogówki to 95m2. Planuję rekuperator AERIS, dostałem już wstępną ofertę i raczej się skuszę (<18K za wszystko).
Mam dużą niezabudowaną powierzchnię działki (ok. 3500m2), więc może wymiennik poziomy? Wykonawca Viessmanna starał się mnie do tego zniechęcić, twierdząc, że z poziomymi sa kłopoty z wydajnością... Ale może ma zaprzyjaźnioną firmę robiącą odwierty i to dlatego.

[edit] Właśnie dostałem wstępną ofertę na NATEO Smart + G10 i 310 ZCWU = 38 tys. Odwierty 3x75 23000 vs 6900 (300mb) poziome.

maysee
13-08-2010, 14:02
Tak sie zlozylo, ze kolejna wycena to takze z Nateo:


Kotłownia w tym PC SMART+ G12 (12kW) --> 26000
Zbiornik CWU (310L) --> 8950
Montaż i uruchomienie --> 4000
Dolne zrodlo, kolektor poziomy --> 8000


Co razem daje --> 46950pln

No, juz sa jakies postepy.

P.S. Tez planuje inwestycje na pierwszy (moze drugi) kwartal 2011r.

Liwko
13-08-2010, 14:21
Coś drogi ten zbiornik CWU, drogi.
Przy PPC zjedziesz na pewno poniżej 30tyś. za całość.

rwxw
13-08-2010, 22:24
Coś drogi ten zbiornik CWU, drogi.
Może wężownicę ma ze złota, żeby lepiej oddawała ciepło ? Oj, magicy...

Odwierty 3x75 23000 vs 6900 (300mb) poziome.
Żeby zrobić kolektor poziomy o długości 300m dla 10kW pompy, to albo chcą udowodnić, że będzie źle działać, albo są bardzo odważni, albo bardzo oszczędni. Dla 10kW wypadało by zrobić więcej i na moje oko 500-600m będzie lepszym rozwiązaniem. Cena pewnie wzrośnie do 8-9kzł, bo taka pewnie będzie różnica.

parasite
13-08-2010, 22:30
Można wiedzieć z jakiej firmy ta oferta? Ja na rekuperator Aeris CA 550 ze wszystkim dostałem wycenę 39000 zł. Razem z PC NATEO Smart+ coś ok. 150000 zł netto!!!

fascinatio
14-08-2010, 00:45
Napisz jaki masz dom duży. Sprawdź cenę Thermoglov z Jasła i pompę Zirius M2. Ja za 9kW dałem 35000 (z montażem, kolektorem 3x70m, zbiornik do przepływowego ogrzewania CWU 500L). Pompa o mocy 11kW powinna być droższa o około 3 tys PLN. Aha - jaką masz działkę?

Ja mam dokładnie to samo, co sledz98, pompa działa od listopada 2009. W tej samej cenie z Thermogolv. Polecił mi ich mój architekt, bo w jego rodzinie mają dwie osoby. sprawdzałam też inne oferty, wysłałam zapytanie do 6 firm i ich ceny mnie odstraszyły, a ta firma z Jasła nie dość, że polecona, to jeszcze z normalną ceną, no i jest super.

Liwko
14-08-2010, 09:13
Właśnie dostałem wstępną ofertę na NATEO Smart + G10

Dla domku 107m pompa 10kW??? 6 no góra 7 ale nie 10! Naciągacze nic więcej.

kuba2929
14-08-2010, 09:57
Żeby zrobić kolektor poziomy o długości 300m dla 10kW pompy, to albo chcą udowodnić, że będzie źle działać, albo są bardzo odważni, albo bardzo oszczędni. Dla 10kW wypadało by zrobić więcej i na moje oko 500-600m będzie lepszym rozwiązaniem

U mnie dla pompy 9W zaproponowano 625 m kolektora poziomego. - Technicznie ok, tylko zajmie ponad pół działki. :-(

SilentOtto
14-08-2010, 13:38
Parasite --> Aeris350 z rekuperatory.pl. Ale to wstępna oferta. W poniedziałek jadę zamówic projekt instalacji.
Mam 107m2 użytkowej + 18,5m2 garaż z wejsciem przez kotłownię.
Ten domek: http://www.archipelag.pl/projekty-domow/jana/?Kind=1&Name=jana&SearchForm=1
Zakonotowałem sobie Państwa uwagi odnośnie długości wymiennika poziomego i mocy pompy.
Będę systematycznie podsyłał kolejne oferty :).

rwxw
16-08-2010, 21:08
Razem z PC NATEO Smart+ coś ok. 150000 zł netto!!!
Dobre !!! W prawdzie to nie moja branża, ale przebijam i zrobię za 200 000 ;-)

ponds79
18-08-2010, 20:11
No to czas na moją ofertę :) Dla domu 180m użytkowej i 201m po podłodze (194m do ogrzewania po podłodze) mam póki co dwie oferty, obydwie na pompy IVT. Ceny brutto.

Oferta 1:
IVT HT Plus 9 - 29300
Rozdzielacze d.źródła z reg. przepływów dla 2 obiegów - 3000
Inne oprzyrządowanie i materiały - 6000
Instalacja centrali, rozruch - 2450
Kolektor poziomy 600m - 13200
Wykopy - 2800

Razem 56 450 brutto

Oferta 2:
IVT HT Plus 11 - 30100
Rozdzielacze na 2 obiegi - 2150
Oprzyrządowanie, instalacja, rozruch - 8300
Kolektor poziomy 800m z wykopem 17500

Razem 58050 brutto

Zastanawiam się przede wszystkim nad różnicą pomiędzy pompami i długością kolektora - jak wyznaczyć granicę pomiędzy pompą 9 a 11kW?

Do tego podłogówka w obydwu przypadkach za 22 000 brutto (materiały + 20zł netto za robociznę za 1m kw.).

Co sądzicie o cenach? Gdzie szukać "oszczędności"?

Liwko
18-08-2010, 21:40
Przede wszystkim w kolektorach. Za taką cenę znajdziesz firmę która zrobi ci pionowy.
I dlaczego IVT a nie np. http://ppcpompy.eu/page13.php
Ilu osobową masz rodzinę?

sledz98
18-08-2010, 22:06
Jesteś z Pomorskiego, tak jak ja. Przyjedź do mnie z kierowcą, pokażę Ci moją instalację. Nie jest to IVT tylko szwedzki Zirius (megatherm). Na samej pompie zaoszczędzisz około 20 tysięcy złotych! Pompę mam uruchomioną od czerwca 2010 roku. Teraz grzeje tylko CWU. Zapraszam, mieszkam w Lęborku.

parasite
19-08-2010, 10:25
Dostałem ostatnio ofertę z Sekut.pl. Dom 160 m2
PC 12 kW - 11900zł
Montaż i osprzęt PC - 4056 zł
Sterownik PC - 2500 zł
Zasobnik C.O 750l - 3800 zł --> chyba zbędny przy ogrzewaniu podłogowym?
Zasobnik C.W.U. 300l - 2990zł
Montaż - 2100 zł
Całośc z VAT 7% - 29260zł

Dolne źródło poziome 6x100m - 10000zł
Kolektor pionowy 220m- 17000

Zastanawiam się nad samodzielnym wykonaniem kolektora poziomego. Myślę, że z kilka tysięcy bym zaoszczędził.

http://www.sekut.pl/oferta_gruntowe.php
Wie ktoś dlaczego pompa 12kW ma tak wysoki COP w porównaniu z innymi?

Liwko
19-08-2010, 11:13
Zasobnik C.O 750l - 3800 zł --> chyba zbędny przy ogrzewaniu podłogowym?
Ja bym nie dawał. Zawsze można dokupić ale raczej tego nie zrobisz:)
Rób poziomy. Samemu wyjdzie taniej tylko pamiętaj, że jak coś nie tak będzie działać firma będzie miała wymówkę!
Poza tym bardzo fajna oferta.
Pozdrawiam

Liwko
19-08-2010, 11:16
Wie ktoś dlaczego pompa 12kW ma tak wysoki COP w porównaniu z innymi?
Nie mam pojęcia. Zadzwoń i się zapytaj, może dostaniesz jakąś sensowną odpowiedź.

Ps. Szkoda że nie robią 10kW bo 12 to myślę, że trochę za duża ale to zależy od zapotrzebowania budynku.

parasite
19-08-2010, 16:51
Rób poziomy. Samemu wyjdzie taniej tylko pamiętaj, że jak coś nie tak będzie działać firma będzie miała wymówkę!


Hmm. Ale jeśli temperatura na wejściu jest odpowiednia to co może być nie tak z dolnym źródłem? Z resztą nie wiem czy się na takie coś zgodzą. Chciałbym zrobić spiralny ze względu na mniejsze koszty. Do tego wydaje mi się, ze 600m to za mało. Teren górski i głownie piasek.



Ps. Szkoda że nie robią 10kW bo 12 to myślę, że trochę za duża ale to zależy od zapotrzebowania budynku.
Z rekuperatory.pl chcieli dać 8kW. Budynek dość dobrze ocieplony ściana U=0,11 W/m2K. Czy to nie jest tak, że większa po prostu będzie krócej pracować?

s.m.
19-08-2010, 19:27
Decyzja zapadła. U mnie będzie pompa Zirius. Całkowity koszt pompy 11 KW, bufora, kolektorów poziomych ( wraz z zakopaniem ), montaż całego osprzętu oraz wykonanie "kotłowni" na gotowo = 45 tys. Dom 200 m 2

rwxw
19-08-2010, 19:56
Co sądzicie o cenach? Gdzie szukać "oszczędności"?
Drogie rozdzielacze w obu ofertach - pewnie gotowce, rozdzielacz powinien się zmieścić w 1000zł. Przy równych sekcjach przepływomierze nie są potrzebne. Drogie dodatkowe oprzyżądowanie (cokolwiek to znaczy). Od rozdzielacza zarówno kolektora jak i podłogówki prowadzi zwykła rura + obiegówka i filtr, no i parę zaworów kulowych lub zasuwowych. Nic więcej nie jest potrzebne, więc skąd te koszty ? Koszmarne ceny kolektorów. Kolektor za 13kzł + kopara za 3kzł, to bardzo dużo. Policz koszty 600m rury wodociągowej, piasku jeśli masz kamienie, płynu i na pewno można tu zaoszczędzić. Za Chiny nie wyjdzie 15kzł z koparką i robotnikami do układania. myślę, że połowę można zaoszczędzić. Co do ceny samych pomp, to się nie będę wypowiadał, bo masz takie oferty jakie znalazłeś. Odnośne 9, czy 11kW, to 11kł będzie lepiej wykorzystywało drugą taryfę, więc jeśli koszty podobne, to lepiej brać 11kW.
Co do podłogówki zrób casting lokalnych wykonawców z lokalnej gazety z ogłoszeniami, to poznasz rynkowe ceny. Podłogówka jest normalna, byle sekcje o podobnej długości i odstępy miedzy rurami nie za duże.

rwxw
19-08-2010, 20:05
jeśli temperatura na wejściu jest odpowiednia to co może być nie tak z dolnym źródłem?
Kolektor musi być odpowiednio długi na odpowiedniej powierzchni i musi zapewniać uzyskanie odpowiedniego przepływu ciecczy w zależności od mocy pompy. Większa moc to większy wymagany przepływ. Tyle i nic więcej, więc trudno to spieprzyć. Jeśli masz teren górski, to może być sporo kamieni - wtedy trzeba zrobić dobrą podsypkę z piasku, żeby kamienie nie zgniotły/przebiły rury. Większ pompa jak piszesz będzie krócej pracować, więc lepiej wykorzysta tanią taryfę, ale za to będzie wymagać większych przepływów zarówno po stronie dz jak i gz.

rwxw
19-08-2010, 20:23
Dostałem ostatnio ofertę z Sekut.pl.
Pc tania. Dziwna cena za sterownik. Co on takiego robi ? U mnie pompą steruje termostat pokojowy za 100zł, który włącza pompę lub wyłacza w zależności od temperatury w pokoju. Fakt, że mam też sterownik pogodowy, którego akurat nie używam. Jednak cena 2500 za prymitywny sterownik wydaje się nie na miejscu. Z tego co widzę 2x jest policzony montaż cokolwiek to znaczy. Co to jest osprzęt ? Rozdzielacz, obiegówka + kilka zaworów ?. Jeśli masz tylko podłogówkę, to zrezygnuj z bufora 750, bo kompletnie nie jest potrzebny. To tylko większy koszt i mniejsza sprawność pompy. Może uda Ci się znaleźć tańszy zasobnik na cwu ? Sprawdź w czym i czy jest wliczony glikol. Co do samodzielnego wykonania kolektora to za koparkę nie dasz więcej jak 2-2.5kzł. Resztę można policzyć z użytych materiałów, które łatwo można wycenić.

parasite
19-08-2010, 22:13
Kolektor musi być odpowiednio długi na odpowiedniej powierzchni i musi zapewniać uzyskanie odpowiedniego przepływu ciecczy w zależności od mocy pompy. Większa moc to większy wymagany przepływ. Tyle i nic więcej, więc trudno to spieprzyć. Jeśli masz teren górski, to może być sporo kamieni - wtedy trzeba zrobić dobrą podsypkę z piasku, żeby kamienie nie zgniotły/przebiły rury. Większ pompa jak piszesz będzie krócej pracować, więc lepiej wykorzysta tanią taryfę, ale za to będzie wymagać większych przepływów zarówno po stronie dz jak i gz.
W takim przypadku jaką średnicę rury zastosować do budowy kolektora? Gdzieś wyczytałem że stosuje się rury PE 25. Jeśli dobrze rozumiem to im cieńsza rura tym większa prędkość przepływu cieczy w niej, ale z kolei wtedy lepiej robić krótsze pętle. Z cen widzę, że lepiej dla mojego portfela będzie kiedy użyję cieńszych rurek.
Z moich wyliczeń dla pompy 9kW przy założeniu, że mam ten najgorszy rodzaj gruntu, powinienem mieć kolektor ok. 700m. Z tym też nie jestem pewien czy to chodzi o powierzchnię kolektora czy o długość rur. Jak to się liczy w spiralnym?
Co do sterownika tylko tyle napisali:
http://img59.imageshack.us/img59/5349/ddownloa.th.png (http://img59.imageshack.us/i/ddownloa.png/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

SilentOtto
20-08-2010, 08:31
Dostałem następną ofertę (PPC), która wydaje się rozdsądna:
Kotłownia z pompą ciepła 7kW 21500,00 zł
Kolektor poziomy 450m2 8400,00zł
Kwota łączna 29900,00 zł/netto
Ale:
Zakres usług i urządzeń nie ujęty w ofercie:
- koszt najmu koparki
Dopłaty:
Soft start sprężarki -700zł/netto
Sterownik RX 910 – 200zł/netto
Komunikacja przez internet – 500zl/netto

tadekx
21-08-2010, 14:20
Witam, co sądzicie o pompach ciepła z firmy Hubomag ?
W starszych postach ma forum muratora i elektrody znalazłem o nich dużo dobrego.
Mi polecił tą firmę znajomy z Niemiec, ale może ktoś z Was ma od nich pompę albo zamierza mieć?
Na razie będą robić mi odwierty, pompę będę stawiał pewnie dopiero w przyszłym roku.

rwxw
22-08-2010, 14:33
W takim przypadku jaką średnicę rury zastosować do budowy kolektora?]
Rury 25-ki się nie nadają, bo dają duże opory przepływu cieczy i sekcje by musiały być bardzo krótkie. Stosuje się rury PE32 lub PE40. PE32 dla sekcji o długości do 125-150m, PE 40 dla sekcji dłuższych i na tym nie warto oszczędzać. Co do wymiarowania kolektorów fajnie pisze wspomniany przed chwilą Hubomag (artykuły z serii "źródełko" i nie tylko http://hubomag.pl/do_pobrania.php ), gdzie widać, że gość wie o czym pisze. Ja projektując swoją instalację wspierałem się właśnie tymi artykułami.
O sterowniku rzeczywiście nic nie piszą, więc to nie żadne cudo, a funkcja sterowania temperaturą przez komórkę jest totalnie niepotrzebna i bezsensownie podwyższa koszty. Bezsens ten widać zwłaszcza, gdy się weźmie pod uwagę, że bezwładność podłogówki i generalnie mała moc pompy będzie podnosić temperaturę o około 1 stopień na dobę.

Arturid
23-08-2010, 09:14
Witam szanownych forumowiczów.
Na początku chciałbym podziękować za wszelkie informacje w tym wątku (bardzo interesujące).

Przymierzam się do budowy PC w moim domku i dzięki Wam mam biorę pod uwagę dwie nowe oferty.

Do tej pory myślałem o zupełnie innych dwóch firmach i dlatego chciałbym prosić Was o poradę, czy wymienione poniżej firmy można traktować poważnie (serwis, oferta, doświadczenia użytkowników tychże pomp):

1) Firma SOFATH www.sofath.pl
Model pompy NATEA (bezpośrednie parowanie).
Bardzo jestem ciekaw Waszej opinii, co do poniższej propozycji firmy Xenergy, która dodatkowo w cenę (33 000 pln) wlicza montaż podłogówki.
http://allegro.pl/item1179399868_pompa_ciepla_natea_sofath_dla_100m2 _z_montazem.html

2) Firma Vikersonn WWW.vikersonn.pl
Dla mojego domku według kalkulatora zamieszczonego na powyższej stronie zestaw wraz z montażem wyniósłby 35 400 pln (ale bez podłogówki).


Szczególnie zależy mi na opiniach osób, które mogłyby wystawić jakieś rekomendacje powyższym firmom.
Niestety przykro to stwierdzić, ale wysyłając do tych firm zapytanie ofertowe nie otrzymałem odpowiedzi (minął tydzień).
Czytając Wasze wypowiedzi to chyba standard w tej branży.

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za wszelkie informacje.

tadekx
23-08-2010, 10:55
Rury 25-ki się nie nadają, bo dają duże opory przepływu cieczy i sekcje by musiały być bardzo krótkie. Stosuje się rury PE32 lub PE40. PE32 dla sekcji o długości do 125-150m, PE 40 dla sekcji dłuższych i na tym nie warto oszczędzać. Co do wymiarowania kolektorów fajnie pisze wspomniany przed chwilą Hubomag (artykuły z serii "źródełko" i nie tylko http://hubomag.pl/do_pobrania.php ), gdzie widać, że gość wie o czym pisze. Ja projektując swoją instalację wspierałem się właśnie tymi artykułami.
O sterowniku rzeczywiście nic nie piszą, więc to nie żadne cudo, a funkcja sterowania temperaturą przez komórkę jest totalnie niepotrzebna i bezsensownie podwyższa koszty. Bezsens ten widać zwłaszcza, gdy się weźmie pod uwagę, że bezwładność podłogówki i generalnie mała moc pompy będzie podnosić temperaturę o około 1 stopień na dobę.

kolejna pozytywna opinia na temat Hubomag u. Wpisuje im dodatkowy plus w moich notowaniach.
o sterowaniu przez komórkę, podobnie wypowiedzieli się w Hubomag u; że jeśli chce to mogą mi zainstalować taką opcję, ale to wyrzucanie pieniędzy.
taką opcje miał Niemiec u którego widziałem ich PC, ale on w tym domu bywał nieregularnie na weekendy, to w tym przypadku pewnie mu się opłacało zdalne sterowanie, zwłaszcza, że ceny usług GSM u nich są niższe.

parasite, z tym, żeby ktoś stosował rury 25, też się nie spotkałem. A dodatkowe informacje o DZ, (oprócz wyżej wspomnianych artykułów) można znaleźć na ich stronie w zakładce o DZ: http://www.hubomag.pl/dolne_zrodla.php , albo na oddzielnej stronie o dolnych źródłach: http://www.hubomag.eu - tu właściwie jest dokładny przepis :)

Liwko
24-08-2010, 09:14
Dostałem następną ofertę (PPC), która wydaje się rozdsądna:
Kotłownia z pompą ciepła 7kW 21500,00 zł
Kolektor poziomy 450m2 8400,00zł
Kwota łączna 29900,00 zł/netto
Ale:
Zakres usług i urządzeń nie ujęty w ofercie:
- koszt najmu koparki
Dopłaty:
Soft start sprężarki -700zł/netto
Sterownik RX 910 – 200zł/netto
Komunikacja przez internet – 500zl/netto

Soft start sprężarki możesz sobie odpuścić gdy pompa będzie stała w pomieszczeniu dobrze wygłuszonym do reszty domu. Zawsze możesz to dokupić. Ja nie mam i się przyzwyczaiłem. Może kiedyś jak będzie kasa :)
Sterownik RX 910 - po co?
Komunikacja przez internet- Przez rok nigdy bym z tego nie skorzystał. Moim zdaniem zbędny wydatek.
Poza tym mam tą pompę i mogę ją polecić z czystym sumieniem.

MN68
28-08-2010, 22:10
Dostałem następną ofertę (PPC), która wydaje się rozdsądna:
Kotłownia z pompą ciepła 7kW 21500,00 zł
Kolektor poziomy 450m2 8400,00zł
Kwota łączna 29900,00 zł/netto
Ale:
Zakres usług i urządzeń nie ujęty w ofercie:
- koszt najmu koparki
Dopłaty:
Soft start sprężarki -700zł/netto
Sterownik RX 910 – 200zł/netto
Komunikacja przez internet – 500zl/netto

Moje doświadczenie ro roku korzystania z pompy PPC
mam bez soft startu z silnikiem trójfazowym- nie było zadnych problemów z pradem rozruchowym:nie wywala korków i moja prywatna opinia.. im mniej elektroniki tym bezpieczniej :) (porównaj sobie 15-letniego mercedesa i nowego :) )
Komunikacja przez internet : nie mam i nie załuje. Na całych 90 m2 mam podłogówke i nie widzę sensu w zdalnym regulowaniu temp ze względu na olbrzymia bezwładnośc cieplną tego układu
Kolektor mam pionowy ale tylko dlatego ze " instalatorzy " maja wiertnicę i na jej usługach najwiecej zarabiają.
i jeszce jedna ciekawostka sic
Parę dni temu kolejny z rzędu serwisant z tej firmy instalacyjnej powiedział mi ze"oni juz nie polecają pomp PPC bo są dla nich bardziej kłopotliwe w montażu " wolą naciągać następnych klijentów na drozsze firmy gdzie nie trzeba montować pompek i zbiorników. ja zas uważam ,ze im prostsza pompa tym lepiej..

Liwko
29-08-2010, 08:44
A czy ci instalatorzy nie wiedzą o takiej pompie http://ppcpompy.eu/page15.php czy po prostu naciągają na droższe?

HenoK
29-08-2010, 09:56
A czy ci instalatorzy nie wiedzą o takiej pompie http://ppcpompy.eu/page15.php czy po prostu naciągają na droższe?
Zazwyczaj droższa pompa ciepła oznacza też wyższą prowizję dla instalatora.

MN68
29-08-2010, 18:53
W zeszłym roku nie było jeszce takiego modelu pompy...

Liwko
29-08-2010, 19:14
No i właśnie trzeba z tym walczyć! Czym się różni ciepło od pompy za 12-15tyś od ciepła tej za 25-30? Nawet gdyby ta droższa ciut lepszy COP, to różnica i tak się nigdy nie spłaci.

MN68
29-08-2010, 20:36
Pewnie również kosztami serwisu pogwarancyjnego... Ciekaw jestem jaka jest róznica w cenie między sterownikiem z wrocławskiego Frisko a jakiejś zachodniej firmy...A co do renomowanych marek to podchodzę do nich z rezerwą.. Mercedes jak produkował niezawodne i trwałe auta to stanął na skraju bankructwa... :) Pamiętacie czasy ,że ludzie z Niemiec przywozili uzywane pralki np. Miele i one potrafiły jeszce 10 lat niezawodnie działać... Ale one miały mniej elektroniki choc od niej teraz nie uciekniemy...

sSiwy12
30-08-2010, 11:46
Pewnie również kosztami serwisu pogwarancyjnego...


Firmy, które wymagają płatnego serwisu gwarancyjnego – należy omijać szerokim łukiem.

Liwko
30-08-2010, 12:17
Ciekaw jestem ile kosztuje wymiana jakiejś części po gwarancji w różnych firmach? Warto by się o to zapytać przy zbieraniu ofert.

kuba2929
30-08-2010, 13:44
Czy płaciliście za projekt ogrzewania i pompy?
U mnie Pani architekt zażyczyła sobie takiego projekytu.
Instalator mówi, że ok, tylko aby projekt był podpisany przez kogoś z uprawnieniami, to muszę zapłacić 2,5 tys dodatkowo. Jak to wyglądało u Was?

Liwko
30-08-2010, 14:20
A po diabła pani architekt taki projekt? Powiedz jej, że robisz ogrzewanie elektryczne to się odczepi:)

HenoK
30-08-2010, 15:53
A po diabła pani architekt taki projekt? Powiedz jej, że robisz ogrzewanie elektryczne to się odczepi:)
To nie takie proste. Przy ogrzewaniu elektrycznym musi być przyłącze energetyczne o większych parametrach. Za większą moc przyłącza trzeba uiścić wyższą opłatę.
Natomiast rodzaj instalacji grzewczej i jej parametry powinny być w projekcie budowlanym określone.

kuba2929
30-08-2010, 15:58
Jeszcze nie mam pozwolenia, a tu ciągle kasa i kasa. -)

Liwko
30-08-2010, 16:06
HenoK, powiedz czy ty robiłeś taki projekt, bo ja nie:) A w projekcie miałem gaz. Ale dopisano, że dopuszcza się inne i tyle. Przy odbiorze napisałem, że mam ogrzewanie elektryczne i nikt się nie czepiał.

HenoK
30-08-2010, 16:31
HenoK, powiedz czy ty robiłeś taki projekt, bo ja nie:)Ja nie robiłem, tylko żona.
W końcu musi być jakiś podział obowiązków :-).
Większości przypadków wpisanie ogrzewania przejdzie, ... jeżeli jest zrobione z głową (instalacja elektryczna powinna takie ogrzewanie umożliwić).
Zdarzyło mi się jednak zakwestionowanie przez Starostwo takiego rodzaju ogrzewania, gdy przyłącze energetyczne miało mniejszą moc niż zapotrzebowanie budynku na ciepło do ogrzewania. Wybrnąłem z tego projektując miejscowe ogrzewacze gazowe (z zamkniętą komorą spalania na gaz z butli).

kuba2929
30-08-2010, 18:24
To co piszecie, to cenne uwagi, jutro muszę przedyskutować je z Panią architekt. Ona twierdzi, że do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę muszę mieć przy projekcie ogrzewania również projejkt dolnego źródła. Jeśli to będą kolektory pionowe, to oczywiście dodatkowe badania, czyli kolejne parę tys. plus czas oczekiwania.
Myślałem, że w tym roku zrobię stan zero, ale chyba będzie ciężko.

Liwko
30-08-2010, 18:57
Zbyt wiele zachodu. Niech założy że będzie gaz a ty sobie to zmienisz w trakcie.

kuba2929
30-08-2010, 19:50
Z gazem właśnie nie mogę, bo nie ma gazu na działce :-(

Liwko
30-08-2010, 20:03
U mnie też nie było. Przecież zawsze możesz mieć z butli.

kuba2929
31-08-2010, 11:02
Dzięki.
coś muszę wykombinować.

kuba2929
01-09-2010, 08:46
Jak mam ziemię piaszczystą i wodę na 1,8 m. to warto instalować kolektor poziomy, czy lepiej zainwestować w pionowy?
Róznica w cenie to 8-10 tys.

krolik2002
01-09-2010, 21:30
było o tym ...... temat rzeka.

PS
Co sądzicie o marce Dimplex?

zestaw będzie się składał z
- PC Dimplex SI14TE
- zbiornik buforowy (pod pompą) 100l - czyli forma sprzęgła
- zasobnik 300l

krolik2002
06-09-2010, 10:02
opcje mam 3 i prosiłbym o radę bo już mnie temat zmęczył.

1. Dimplex SI14TE + bufor (sprzęgło) 100l pod pompą ciepła (oszczędność miejsca) + zasobnik CWU 300l
+ niemiecka, soft start, sterowanie przez net, ekonomizer
- mało znana

2. Sofath 14Kw solanka + bufor 200l + osobna pompa do CWU (bezpośrednie odparowanie + kolektor 32m2)
+ rozdzielenie CO i CWU przy czym pompa do cwu jest gruntowa a nie powietrze/woda
- francuska i to jeszcze wynalazek. W razie awarii mogą być problemy z serwisem,

3. Zostawiam nieogrzany dom do wiosny. Zabezpieczę sondy w odwiertach
+ wprowadzam się najwcześniej w przyszłym roku więc teoretycznie mam czas. Nie wyskoczę z kasy już teraz. Nie stracę roku gwarancji
- pozostawienie nieogrzanego domu na zimę (martwię się o tynki gipsowe). Definitywnie wstrzymane prace wykończeniowe. Tracę jedną zimę na ewentualne testy pompy a to dobry moment bo w razie draki nie mam ciśnienia skoro dom niezamieszkały

Liwko
06-09-2010, 10:10
Ja bym wybrał opcję trzecią. Dobrze jest jedną zimę przeczekać bo dom sobie elegancko w tym czasie wyschnie. Będziesz miał jeszcze dodatkowy czas na przemyślenia a i pilnować nie będzie za bardzo czego.

Sebqual1
07-09-2010, 16:36
Zaczynam instalowanie energii odnawialnej w Wielkiej Brytanii ( otorzylem taka firme wlasnie ) i Dimplex nie jest malo znana firma, osobiscie uwazam Danfosa pompy za dobre, nie wiem jakie sa ceny w polsce i co chcesz zalozyc, ale nie sadze zeby Danfoss byl duzo drozszy od Dimplexa.

krolik2002
07-09-2010, 23:13
Danfos to Thermia i poza jednym modelem co grzeje cwu do ok 90st bez grzałki nie ma niczego specjalnego w ofercie. Zaletą Danfosa jest kompetentny serwis i ..... niewiele więcej.

Bolas
08-09-2010, 10:45
jesli mozna wiedziec to za ile zaoferowano ci zestaw dimplexa??

krolik2002
08-09-2010, 22:12
sorry ale nie chciałbym pisać na temat ceny.

Tak czy inaczej w dniu dzisiejszym wpłaciłem zaliczkę więc moje męki z badaniem rynku, proszeniem się o oferty i wysłuchiwanie wielu ściem......się zakończyły.

Podsumowując te wszystkie miesiące poszukiwań (zaczynałem od ZERA myśląc, że IVT i Nibe to jakiś fajans....pewnie chiński :) )

Pierwszą firmą, którą zaprosiłem na spotkanie była Nateo ze swoim Smartem+. Wrażenie super, pompa śliczna i super wykonana (na oko) ale cena (po dobrych rabatach) nie była konkurencyjna. Mimo to był moment kiedy się dogadaliśmy ale instalator przez 5dni nie wysyłał mi umowy i lekko mnie to zirytowało.
Kolejne firmy to IVT i Nibe.....zapewne są to dobre sprzęty jednak wydaje mi się, że są przereklamowane choć ceny można było znegocjować do poziomu znośnego. Szwedzi z zasady robią rzeczy średnie i niczym specjalnym się nie wyróżniają. Tak czy inaczej nie chciałem tych pomp
Były też pompy polskie (PPC, Gejzer i kilka innych) ale jednak niska cena nie gwarantowała mi spokoju. Gdybym "podpadł" szefowi fabryczki......mam przerąbane :)
Były pompy z bezpośrednim parowaniem (polska Fonko, jakaś szwedzka, francuska i austriacka) niby patent niezły ale w razie awarii mogłyby być kłopoty.
I na deser pompy niemieckie/austriackie. Mam słabość do germańców......ufam ich produktom i myśli technicznej. OCHSNER i DIMPLEX.......wybór padł na niemiecką DIMPLEX'a :)


współczuję każdemu, kto stanie przed wyborem bo temat jest strasznie trudny do ogarnięcia. Potrzeba duuuużo czasu i odporności na ściemy handlowców ale WARTO się poznać aby dokonać jedynego słusznego wyboru. Oczywiście nigdy nie mamy gwarancji, że zrobiliśmy dobry krok ale przynajmniej będziemy mieli czyste sumienie bo "zrobiliśmy wszystko co możliwe"

Bolas
09-09-2010, 11:18
Pytam bo sam jestem przed montażem u siebie tej jednostki tyle ze 11. Resztę opisałem ci na Prywatnej wiadomosci.
Pozdrawiam

kuba2929
09-09-2010, 16:16
A ja po długich perturbacjach najprawdopodobniej wybiorę NIBE F 1245. Trochę droższa od PPC, ale jakoś bardziej jestem przekonany do znanych firm.
zastanawiam się jeszcze nad zasobnikiem CWU, bo ta pompa ma wbudowany 180l i nie jestem pewien, czy wystarczy dla czteroosobowej gromadki.

Liwko
09-09-2010, 16:33
10tyś. różnicy to nie trochę. Za tą cenę już masz DZ. I faktycznie 180l to jest trochę mało a w PPC masz 300l co zdecydowanie ułatwi ładowanie w taniej taryfie. Więc nie dość że kupisz drogą pompę to najprawdopodobniej będziesz mieć wyższe rachunki. Moim zdaniem nie warto. Ale wybór należy do ciebie.
Pzdr.

krolik2002
09-09-2010, 20:05
Zasobnik 180l też brałem pod uwagę (Thermia Diplomat) jednak moje mieszane uczucia potwierdził Liwko i to mnie przekonało. Średnio widzę wydanie fury kasy na PC i stanie pod prysznicem z zegarkiem w ręku modląc się czy zdążę spłukać włosy ciepłą wodą :) bo akurat dzieci pluskają się w wannie

Jedyna kompaktowa pompa jaką brałbym pod uwagę to Thermia/Danfos opti pro co grzeje wodę do 90paru stC

Liwko
09-09-2010, 20:20
Jedyna kompaktowa pompa jaką brałbym pod uwagę to Thermia/Danfos opti pro co grzeje wodę do 90paru stC

Aż się nie chce wierzyć. Ale nawet gdyby to była prawda to i tak nie opłaca się grzać wody do takiej temperatury. Przy każdym źródle ogrzewania lepiej jest mieć większy zbiornik i grzać do np. 40-50oC. Wyjdzie po prostu taniej.

HenoK
09-09-2010, 22:01
Jedyna kompaktowa pompa jaką brałbym pod uwagę to Thermia/Danfos opti pro co grzeje wodę do 90paru stC

Aż się nie chce wierzyć. Do 90 st. C można tą pompą podgrzać niewielką ilość ciepłej wody w czasie sezonu grzewczego.
Piszą o opatentowanej technologi gorącego gazu, a tego typu rozwiązanie już od wielu lat stosuje polska firma z Wadowic Hibernatus.
Cudze chwalicie ...

kuba2929
10-09-2010, 19:38
Podobno wydajność, to 240 l/h.

HenoK
10-09-2010, 19:58
Podobno wydajność, to 240 l/h.
Wody o temperaturze 90 st. C ? Przez ile godzin ?
Przy ciągłej produkcji takiej ilości wody musiałaby mieć moc grzewczą ponad 22kW.
Przy zasobniku 180 litrów podgrzanym do 90 st. C (nie zastanawiamy się w tej chwili jak długo trwa podgrzanie do tej temperatury i z jaką dzieje się to sprawnością), po zmieszaniu z zimną wodą otrzymasz nawet więcej ciepłej wody o temperaturze 50 st. C (~360 litrów).

olecki
11-09-2010, 20:46
Były też pompy polskie (PPC, Gejzer i kilka innych) ale jednak niska cena nie gwarantowała mi spokoju. Gdybym "podpadł" szefowi fabryczki......mam przerąbane :)
Były pompy z bezpośrednim parowaniem (polska Fonko, jakaś szwedzka, francuska i austriacka) niby patent niezły ale w razie awarii mogłyby być kłopoty.
I na deser pompy niemieckie/austriackie. Mam słabość do germańców......ufam ich produktom i myśli technicznej. OCHSNER i DIMPLEX.......wybór padł na niemiecką DIMPLEX'a :)"

To pochwal się może dlaczego wybór padł na DIMPLEX-a .. ja chętnie posłucham, bo sam stoje przed wyborem. Skłaniam się troszkę ku Danfosie (mysle tez o rekuperacji a to ladnie wspolpracuje). Ale temat dla mnie nadal stoi otworem i jest wiele niewiadomych ..stąd chętnie poznam plusy i minusy ..z Twojego punktu widzenia

krolik2002
12-09-2010, 09:23
DIMPLEX nie jest megahitem....kupiłem bo:

1. Dobra, sprawdzona, niemiecka firma z doświadczeniem
2. Miękki start, ekonomizer, sterowanie przez net, bufor w jednej obudowie z PC
3. Dobry kontakt z instalatorem
4. Gwarantem jest DIMPLEX a nie Instalator.
5. rozsądna cena
6. wygląda bardzo przyjemnie a zależy mi na fajnej kotłowni

hendeh
12-09-2010, 18:10
A czy ktoś posiada pompę Exotherm z Gdańska? Gruntowa pompa 12KW za 10 tys. netto?

olecki
12-09-2010, 21:58
DIMPLEX nie jest megahitem....kupiłem bo:

1. Dobra, sprawdzona, niemiecka firma z doświadczeniem
2. Miękki start, ekonomizer, sterowanie przez net, bufor w jednej obudowie z PC
3. Dobry kontakt z instalatorem
4. Gwarantem jest DIMPLEX a nie Instalator.
5. rozsądna cena
6. wygląda bardzo przyjemnie a zależy mi na fajnej kotłowni

ale jaką dokładnie wybrałeś pompe? ktory model?
na CWU masz osobny zbiornik? jaka pojemnosc?

no i kto i jakie ceny Ci zaproponowal?

sledz98
13-09-2010, 04:27
A czy ktoś posiada pompę Exotherm z Gdańska? Gruntowa pompa 12KW za 10 tys. netto?

Rozmawiałem z właścicielem tej firmy i jakoś nie przekonał mnie do "swoich" wyrobów. Według mnie ściąga to wszystko z Chin, przebija swoimi znaczkami i sprzedaje. Poza tym zawsze chce sprzedać PC z instalacją podłogówki, bo tylko wtedy jest pełna gwarancja na system grzewczy.

plusz730
18-09-2010, 12:46
A czy ktoś posiada pompę Exotherm z Gdańska? Gruntowa pompa 12KW za 10 tys. netto?

Witam wszystkich sympatyków forum a przede wszystkim fascynatów pomp ciepła. Czytam forum od dwóch lat, a wątek POMPA CIEPŁA- spostrzeżenia, uwagi męczę od roku.:) Jednak dopiero teraz postanowiłem się zarejestrować.
Jeżeli chodzi o pompę Exotherm z Gdańska to użytkuję takową od roku. Na dom 208 m2 zastosowałem 10 kW. Faktycznie jak to ktoś napisał jest produkowana w Chinach. Wcześniej zastanawiałem się nad Nibe, jednak cena skutecznie ostudziła moje zamiłowanie do tej marki. Mój sąsiad posiada Fighter 1240 i co tu dużo mówić wypas jest szczególnie jeżeli chodzi o sterownik ale ta cena.... . Po roku użytkowania mogę szczerze powiedzieć ,że dokonałem słusznego wyboru w szczególności zważając na cenę. Pompa wykonana jest z markowych komponentów: scroll Hitachi, wymienniki Swep, zawór ALCO, sterownik Siemens, czujniki zaniku faz oraz styczniki Telemecanique. Powiem tak jak na chinoloi to pompa wykonana jest z dużą starannością i dokładnością. Jeżeli chodzi o hałas podczas pracy to jest porównywalny do Nibe z lekką tendencją na plus dla chinola. Minusem niewątpliwie jest wyjście dolnego źródła od góry pompy co podczas pracy skutkuje zraszaniem się górnej powierzchni pompy oraz sterownik który choć posiada pogodówkę i monitorowanie wszystkich parametrów pracy to brak w nim zegara który mógłby sterować pracą np. c.w.u. w nocnej taryfie.
Niechcę tutaj robić reklamy firmie sprzedającej te pompy bo ani parzy mnie ani ziębi, jedynie chciałem się podzielić z Wami spostrzeżeniami na temat ów pompy.
Dodam tylko,że sam miałem pewne obiekcje przed zakupem tejże pompy - przecieć to czysta Made in China. Jednak z drugiej strony zdałem sobie sprawę, że niemal większość urządzeń, nawet tych markowych jest produkowana przez małe chińskie rączki i jakoś bezproblemowo działają.
Pozdrawiam

ponds79
19-09-2010, 20:38
Przede wszystkim w kolektorach. Za taką cenę znajdziesz firmę która zrobi ci pionowy.
I dlaczego IVT a nie np. http://ppcpompy.eu/page13.php
Ilu osobową masz rodzinę?

Rodzina póki co 2 osobowa ale mam nadzieję, że w najbliższym roku powiększy się o kolejne 2 malutkie :)
Jeśli chodzi o kolektor to raczej zdecydujemy się na poziomy - na pewno wyjdzie taniej.
Na IVT jeszcze się nie zdecydowaliśmy ale byłam u 3 posiadaczy PC tej firmy i przez ponad 5 lat ani razu nic się u nich nie działo. Zakładam więc możliwość zapłacenia większej kwoty za "markę".
Ceny, które podałam są cenami "wyjściowymi" i z założenia samych wykonawców są do zbicia. Okaże się jeszcze o ile, ale w takim budżecie na pewno na nich się nie zdecyduję.


Jesteś z Pomorskiego, tak jak ja. Przyjedź do mnie z kierowcą, pokażę Ci moją instalację.

Dziękuję za propozycję, jeśli tylko uda mi się zaplanować wyjazd, dam znać na PW. Jaka firma montowała Ci całość?


Dostałem ostatnio ofertę z Sekut.pl. Dom 160 m2
PC 12 kW - 11900zł

Abstrahując od cen, to nie za "duża" ta pompa. Już kilka osób zwracało mi uwagę na przewymiarowanie pompy i nawet w naszym przypadku (a dom troszeczkę większy) zalacili 9kW.

Liwko
20-09-2010, 07:10
Na IVT jeszcze się nie zdecydowaliśmy ale byłam u 3 posiadaczy PC tej firmy i przez ponad 5 lat ani razu nic się u nich nie działo. Zakładam więc możliwość zapłacenia większej kwoty za "markę".

Markowe to powinny być podzespoły bo i tak dla wielu marek rąbią inni producenci. Ale płacąc 1000zł za grzanie wybierasz pompę która jest droższa o 10 000 tylko dlatego że to IVT? Zajrzyj do środka tych pomp a sama zrozumiesz dlaczego nie warto przepłacać.

plusz730
20-09-2010, 07:45
Markowe to powinny być podzespoły bo i tak dla wielu marek rąbią inni producenci. Ale płacąc 1000zł za grzanie wybierasz pompę która jest droższa o 10 000 tylko dlatego że to IVT? Zajrzyj do środka tych pomp a sama zrozumiesz dlaczego nie warto przepłacać.

Dokładnie

kindyk
23-09-2010, 13:06
Hej! A powiedzcie mi, co sądzicie o firmie Viessmann? Jestem na etapie dopinania szczegółów z firmą DPS z Wrocławia i właśnie zastanawiam się nad poszczególnymi firmami. Bo jeśli chodzi o sondy, to Muovitech jest dobrą firmą, nie? Będę wdzięczny za informacje i Wasze opinie:)

Liwko
23-09-2010, 13:13
Z Viessmanna jest tam tylko nalepka. Chyba jakaś firma szwedzka dla nich robi, nie pamiętam jaka. Ogólnie dobry sprzęt, gorzej z ceną:(

Bad
07-10-2010, 20:06
Ja w tej chwili rozstrzygam casting na wykonawcę pompy ciepła. Czołówka to PPC i Ecopol-System. Zobaczymy jakie jeszcze ciekawe oferty dostanę.

mymysteryy
13-10-2010, 12:17
kilka dni temu zakończono u mnie instalację pompy Nibe (F1245). Wszystko odbyło się gładko i przyjemnie. Firma robiła zarówno odwierty pionowe jak i całą instalację kotłowni. Przez naszą budowę przewinęło się już wiele ekip, ale ta była pierwsza, do której nie mam zastrzeżeń. Mam nadzieję, że pompa będzie działać równie sprawnie i bezawaryjnie, jak ekipa która ją montowała :) ( kroolik2002 napisał: "Szwedzi z zasady robią rzeczy średnie i niczym specjalnym się nie wyróżniają" ....... a ja właśnie wprost przeciwnie uważam, że szwedzi robią solidne rzeczy ! )
Do tego cena była naprawdę atrakcyjna w porównaniu z innymi ofertami .... a na koniec okazało się podczas montażu, że dostaliśmy gratis moduł sms do sterowania pompą przez komórkę ! (niby zbędny bajer, ale skoro dali go gratis, choć nie było tego w umowie, to tym milej będziemy ich wspominać :) )

krolik2002
17-10-2010, 07:57
no to i ja się pochwalę. Od wczoraj "działa" mi pompa. Działa nie znaczy grzeje bo jeszcze nie umiem tego uzywać. Póki co ustawiłem podłogówkę na 20st i chodzi nonstop kilka godzin ale to pewnie moja wina - niewiedza.

Co na +
STRASZNIE CICHO BZYCZY.
Miękki start również super

Co na -
sterownik ma j.polski ale niektóre zwroty......wstyd

QQQQ
17-10-2010, 09:01
no to i ja się pochwalę. Od wczoraj "działa" mi pompa. Działa nie znaczy grzeje bo jeszcze nie umiem tego uzywać. Póki co ustawiłem podłogówkę na 20st i chodzi nonstop kilka godzin ale to pewnie moja wina - niewiedza

ooo, to jesteśmy na tym samym etapie - tyle że ja mam PC powietrze-woda od czwartku
moja też chodziła długo zanim nagrzała wodę w podłogówce do 20st.
wczoraj poprzestawiałem troszkę ustawienia i podniosłem temp wody do 34st - zobaczymy co bedzie dzisiaj :)

rzufik1
19-10-2010, 15:21
ooo, to jesteśmy na tym samym etapie - tyle że ja mam PC powietrze-woda od czwartku
moja też chodziła długo zanim nagrzała wodę w podłogówce do 20st.
wczoraj poprzestawiałem troszkę ustawienia i podniosłem temp wody do 34st - zobaczymy co bedzie dzisiaj :)

a jak wygląda stan podlicznika?
ile na kWh na dobe ?

QQQQ
19-10-2010, 21:45
na razie duuzo ale walcze z przeciagami i ustawieniami:)
tak czy siak na razie na poziomie zuzycia ekogroszku, i o to mi chodziło
obecnie mam ok - szacunkowo -190kWh - od czwartku od 12.00( mam 2 taryfy , ale grzeje na razie do nastawy temp wody 34stC , tylko parter - poddasze koncze, nie mam oddzielonego wejscia na poddasze, brak dzrzw wew na parterze i jeszcze nie mam okna w lukarnie, brak docelowych dzrzwi od ogrodu :) - tylko tyle braków ) - i proszę pamiętać ze to moj 1 sezon i rozpocząlem grzanie posadzki od ok 7stC

p.s. jak zejde do poziomu mialu to bedzie duzy sukces

rzufik1
20-10-2010, 10:05
Czyli wychodzi jakies 40 kWh doba. OK :)

Set7x7
28-10-2010, 22:57
Witam wszystkich, ja też mam dylemat jaka PC wybrać, czytam już to forum od roku, zbieram oferty i wziąłem się za ich systematyzację. Nie wiem czy to nie jakieś przestępstwo (publikacja) ale wychodzi mi z tego taka tabelka https://spreadsheets.google.com/pub?key=0AvzEt69e4UcTdFNBM0pueWV3LWw5dHZvb2thdEZub mc&hl=pl&single=true&gid=0&output=html Jeżeli ma ktoś jakieś uwagi albo chciałby dopisać swoje ofert to proszę o kontakt na PW. Może dzięki temu uda nam się znaleźć najlepszą ofertę?
Pozdrawiam wszystkich w rozterce :)

Niektóre mogą być nieaktualne bo są z różnych dat ale nie starsze niż rok.

rydzadam
29-10-2010, 06:20
Witam wszystkich, ja też mam dylemat jaka PC wybrać, czytam już to forum od roku, zbieram oferty i wziąłem się za ich systematyzację. Nie wiem czy to nie jakieś przestępstwo (publikacja) ale wychodzi mi z tego taka tabelka https://spreadsheets.google.com/pub?key=0AvzEt69e4UcTdFNBM0pueWV3LWw5dHZvb2thdEZub mc&hl=pl&single=true&gid=0&output=html Jeżeli ma ktoś jakieś uwagi albo chciałby dopisać swoje ofert to proszę o kontakt na PW. Może dzięki temu uda nam się znaleźć najlepszą ofertę?
Pozdrawiam wszystkich w rozterce :)

Niektóre mogą być nieaktualne bo są z różnych dat ale nie starsze niż rok.

Brakuje mi w tabelce Viessmann-a. Mają ostatnio całkiem przyzwoite ceny na swoje najprostsze pompy w stosunku do renomy firmy. Z tabeli wybrałbym chyba PPC, ale z odwiertami zamiast z kolektorem poziomym.

Liwko
29-10-2010, 07:41
Tymi się jeszcze warto zainteresować http://www.ecopol-system.pl/
Taką ma HenoK to może coś na jej temat powiedzieć.

JacekW_BB
29-10-2010, 08:01
Ja, jak już wspominałem w innych postach, polecam Danfossa.

krolik2002
29-10-2010, 09:32
Danfoss to Thermia. Pamiętam pewnego instalatora co chciał mi wiercić ok. 10 "pionów" po 30m.......jakie to szczęście, że nie dałem się zbałamucić bo bym już płakał

Set7x7
29-10-2010, 10:24
Viessmann bardzo mnie zraził, oferta jaką od nich dostałem była niebotyczna... ponad 100 tyś. bez podłogówki. Było to w zeszłym roku - dosyć dawno ale stwierdziłem, że mimo renomy nie będę z nimi gadał bo są zdziercy :)

Set7x7
29-10-2010, 10:29
dom jest 20m od rzeczki a wody gruntowe normalnie jakieś 1,5m ppg ale mają połączenie z rzeczka więc są takie jak w niej czyli wiosną i jesienią mogą dochodzić do pg a jak powódź w Polsce to i wyżej. Wiem, że niebezpiecznie ale sam dom zabezpieczam jak mogę. Dlatego odwierty musiałbyby być w bardzo atrakcyjnych cenach, żeby się opłacały.
Zastanawiam się nad woda-woda ale badań wody jeszcze nie zrobiłem, pompiarze mówili, że mam wody tyle, żeby osiedle zasilić w mojej głębinówce :) Za jakieś 3 tyg pewnie będę miał wyniki badań to zobaczymy ale w okolicach Piaseczna raczej to się nie uda bo dużo żelaza...

Liwko
29-10-2010, 10:35
Nie pamiętam dokładnie ale temat był gdzieś na forum wałkowany. Chodzi o położenie płaskiego kolektora w nurcie rzeki. Nie pamiętam na czym stanęło. Spróbuj się w to wgryźć bo może to być dla ciebie nie dość że bardzo dobre to jeszcze w dodatku bardzo tanie.

rydzadam
29-10-2010, 10:41
Nie pamiętam dokładnie ale temat był gdzieś na forum wałkowany. Chodzi o położenie płaskiego kolektora w nurcie rzeki. Nie pamiętam na czym stanęło. Spróbuj się w to wgryźć bo może to być dla ciebie nie dość że bardzo dobre to jeszcze w dodatku bardzo tanie.

Może w tym przypadku zasadne będzie bezpośrednie odparowanie w dolnym źródle. Na dnie rzeki rozciągnąć miedź, napełnić bodajże propanem i dobrać odpowiednią PC...

Liwko
29-10-2010, 10:50
Ta, i przyjdą wędkarze i wrócą do domu z miedzią zamiast ryb:). Oczywiście żartuję. To też jest jakiś pomysł;)

photos
29-10-2010, 10:55
Viessmann bardzo mnie zraził, oferta jaką od nich dostałem była niebotyczna... ponad 100 tyś. bez podłogówki. Było to w zeszłym roku - dosyć dawno ale stwierdziłem, że mimo renomy nie będę z nimi gadał bo są zdziercy :)

No to ja chyba trafiłem na darczyńców :)

Set7x7
29-10-2010, 11:09
rzeczka to tak naprawdę kanał przerzutowy należący do Skarbu Państwa i mają go regulować więc raczej wszelkie takie pomysły odpadają :( Zresztą nie sądzę, żebym dostał pozwolenie.
A tą ofertę z Viessmana to na ile dostałeś i od jakiego podwykonawcy?

rydzadam
29-10-2010, 11:12
Ta, i przyjdą wędkarze i wrócą do domu z miedzią zamiast ryb:). Oczywiście żartuję. To też jest jakiś pomysł;)

Można też od czasu do czasu tą miedziankę do prądu podłączyć, zwłaszcza przy piątku albo przed Wigilią, a parę metrów dalej siatkę rozciągnąć :)

Set7x7
29-10-2010, 11:29
no, a te ryby potem do puszek i na sprzedaż bo największa wielkości szprotki :)

photos
29-10-2010, 11:36
A tą ofertę z Viessmana to na ile dostałeś i od jakiego podwykonawcy?
53 tysiące z podłogówka i kolektorem pionowym. "Antom" Salon firmowy Viessmann Białystok
Ja myślę że te ceny to w dużej mierze robocizna...jednak na Podlasiu stawki są trochę niższe jak na pomorzu
Ale nie ukrywam że dosyć mocno negocjowałem

photos
29-10-2010, 11:40
no, a te ryby potem do puszek i na sprzedaż bo największa wielkości szprotki :)

No i pomyśl...jak niektórzy przeliczają, że pompa ma im się "zwracać" i to jak najszybciej...to tobie zwróci się lada chwila :)

JacekW_BB
29-10-2010, 14:53
Jak słyszę takie herezje to... W sumie jednak nie powinno mnie to dziwić, kiedy za montaż pomp biorą się ludzie słabo się na tym znający. Nierzadko za szkoleniach poznaje np. starających się przekwalifikować kierowców, managerów knajp. itp Takim wydaje się, że montaż p.c. to banał, a potem padają na podstawach psując do tego rynek pomp w Polsce.

JacekW_BB
29-10-2010, 14:54
Mój post dotyczył instalatora proponującego 10 odwiertów po 30 m. , którego temat poruszyliśmy wcześniej.

rwxw
29-10-2010, 17:56
Mój post dotyczył instalatora proponującego 10 odwiertów po 30 m. , którego temat poruszyliśmy wcześniej.
A cóż takiego zdrożnego jest w 10x30m ? Może nie miał sprzętu do głębszych odwiertów, a te robił w niskiej cenie ?

Liwko
29-10-2010, 18:03
No właśnie skoro 30 jest be a 40 już dobrze. Myślę że jakby zrobił nawet 30 po 15m to też by było dobrze. Dalsze zmniejszanie głębokości spowodowałoby że wyszedł by kolektor poziomy;)

JacekW_BB
29-10-2010, 18:26
Dłuższe odwierty są bardziej efektywne. Ponadto rozdzielacz dla 10 odwiertów jest o kilka tys. droższy niż dla 10.

JacekW_BB
29-10-2010, 18:27
Wybaczcie miało rzecz jasna być: "Ponadto rozdzielacz dla 10 odwiertów jest o kilka tys. droższy niż dla 3".

pawciu
29-10-2010, 20:49
Jak słyszę takie herezje to... W sumie jednak nie powinno mnie to dziwić, kiedy za montaż pomp biorą się ludzie słabo się na tym znający. Nierzadko za szkoleniach poznaje np. starających się przekwalifikować kierowców, managerów knajp. itp Takim wydaje się, że montaż p.c. to banał, a potem padają na podstawach psując do tego rynek pomp w Polsce.

Jacku, a możesz się pochwalić jak Ty długo siedzisz w branży pomp ciepła? Pytam, bo mocno się tym obszarem działalności interesuję i nie wiem ile czasu należy poświęcić aby posiąść niezbędną wiedzę ...

JacekW_BB
29-10-2010, 21:38
Wiesz, ja działam na rynku od 3 lat. "Ile czasu należy poświęcić aby posiąść niezbędną wiedzę"? To chyba kwestia indywidualna. Jeżeli chcesz się tym zająć zawodowo to zacznij od pracy w firmie z tej branży.

sSiwy12
30-10-2010, 11:23
Taka uwaga.

Do 30m „w głąb” – można w zasadzie wiercić bez dokumentacji, zgłoszeń, pozwoleń, itp.

Ponad 30m wymaga niezłej papierkologii i związanych z tym kosztów.

JacekW_BB
30-10-2010, 11:58
To nie jest tak do końca. Do 30 m. trzeba i tak to zgłosić do urzędu, choć większość inwestorów tego nie robi... Poza tym rozmawiałem ostatnio z przedstawicielem Danfossa, który mówił mi, że i to ma się zmienić tj. pozwolenia będą wymagać także do 30 m.

sSiwy12
30-10-2010, 12:32
Do jakiego urzędu i co zgłosić ?

O jakim zmianie mowa, bo nowela PB (ta w Trybunale) zakłada, ze instalacje pomp ciepła nie będą wymagały żadnych zgłoszeń – oczywiście poza tymi ponad 30m.

JacekW_BB
30-10-2010, 12:51
Opcję "do 30 m" zgłasza się do starostwa. Odnośnie tego, że nie trzeba będzie w ogóle zgłaszać też słyszałem, choć, jak już nadmieniłem, mam na ten temat też inne informację. Postaram się zorientować w tym temacie i wrzucę informację na forum.

sSiwy12
30-10-2010, 13:01
Opcję "do 30 m" zgłasza się do starostwa.

A na jakiej podstawie tak twierdzisz? I konkretnie gdzie do starostwa.

Podaj które przepisy to wymagają

JacekW_BB
30-10-2010, 13:31
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?138331-pompa-ciep%C5%82a-zg%C5%82oszenie-czy-pozwolenie - temat odwiertów już był omawiany na tym forum.

sSiwy12
30-10-2010, 14:11
Brałem udział w tej dyskusji, dlatego napisałem na jakiej podstawie zgłoszenie – bo PB takiej możliwości nie przewiduje (Art.29) – czyli jeśli już to tylko pozwolenie na budowę, choć ja, uważam to za nadinterpretację

Sprawa była przedstawiana „wyżej” (sposób interpretacji urzędników, na podstawie „podszeptów” Pani M.L) – czego efektem jest zapis w noweli PB (tej w Trybunale) wykluczający instalację PCi zarówno z pozwolenia na budowę jak i ze zgłaszania.

rwxw
30-10-2010, 20:48
Dłuższe odwierty są bardziej efektywne. Ponadto rozdzielacz dla 10 odwiertów jest o kilka tys. droższy niż dla 3.
Zależy od ceny i papierkologii. Jeśli krótkie będą tańsze i bez papierów, to ta "większa efektywność" nigdy się nie zwróci. Z tym rozdzielaczem, to nie przesadajmy, bo mało kto chce mieć rozdzielacz z metalu szlachetnego, lecz zwykle wystarczy np. ze zgrzewanego pp. Trójnik zgrzewany pp 63 to koło 10 zł, zawór 1" to koło 10zł, złączka skręcana GZ/PE32 to 6zł, w sumie rozdzielacz na 10 sekcji wyjdzie sporo poniżej 1000zł, więc nie wiem skąd te "tysiące" różnicy. W dodatku 30m odwierty można łączyć po 2 lub 3 szeregowo i wtedy ilość wyjść z rozdzielacza spadnie... Jeśli połączymy równolegle, to będziemy mieli za to bardzo małe opory przepływu i można będzie zastosować cienką rurę, a nie 40-kę jak przy 100 metrowych odwiertach. W ten sposób zaoszczędzi się dodatkowo na rurze, glikolu, obiegówce i energii zasilająej obiegówkę.

Liwko
31-10-2010, 07:58
Ponadto rozdzielacz dla 10 odwiertów jest o kilka tys. droższy niż dla 3
Szczerze? Już bym sobie odpuścił i szukał innego wykonawcy.

JacekW_BB
31-10-2010, 08:06
Zależy od ceny i papierkologii. Jeśli krótkie będą tańsze i bez papierów, to ta "większa efektywność" nigdy się nie zwróci. Z tym rozdzielaczem, to nie przesadajmy, bo mało kto chce mieć rozdzielacz z metalu szlachetnego, lecz zwykle wystarczy np. ze zgrzewanego pp. Trójnik zgrzewany pp 63 to koło 10 zł, zawór 1" to koło 10zł, złączka skręcana GZ/PE32 to 6zł, w sumie rozdzielacz na 10 sekcji wyjdzie sporo poniżej 1000zł, więc nie wiem skąd te "tysiące" różnicy. W dodatku 30m odwierty można łączyć po 2 lub 3 szeregowo i wtedy ilość wyjść z rozdzielacza spadnie... Jeśli połączymy równolegle, to będziemy mieli za to bardzo małe opory przepływu i można będzie zastosować cienką rurę, a nie 40-kę jak przy 100 metrowych odwiertach. W ten sposób zaoszczędzi się dodatkowo na rurze, glikolu, obiegówce i energii zasilająej obiegówkę.

W Aspolu studnie na 10 sekcji kosztują ok 7 500 zł przy 3 - 4000 zł. Alternatywą jest ewentualnie wspomniane przez Ciebie łączenie sekcji.

rwxw
01-11-2010, 12:03
W Aspolu studnie na 10 sekcji kosztują ok 7 500 zł przy 3 - 4000
A duża wodomierzowa, w której się zmieści rozdzialacz na 100 sekcji + hydraulik kosztuje na allegro 1000. Do tego rozdzielacz na 10 sekcji 1000 i nie widzę problemu, żeby instalator przez 8 h pracy po nawet 50zł/h (miesięcznie wychodzi 50złx8hx20dni=8000zł) nie zainstawolał w niej takiego rozdzielacza, o 3 sekcjach nie wspomnę... Już widzę skąd się biorą bajońskie kwoty za instalacje pc, szkoda gadać....

Liwko
01-11-2010, 12:13
A duża wodomierzowa, w której się zmieści rozdzialacz na 100 sekcji + hydraulik kosztuje na allegro 1000. Do tego rozdzielacz na 10 sekcji 1000 i nie widzę problemu, żeby instalator przez 8 h pracy po nawet 50zł/h (miesięcznie wychodzi 50złx8hx20dni=8000zł) nie zainstawolał w niej takiego rozdzielacza, o 3 sekcjach nie wspomnę... Już widzę skąd się biorą bajońskie kwoty za instalacje pc, szkoda gadać....

Dokładnie. A rozdzielacz można skręcić za kilkadziesiąt złotych z kolanek i trójników.

rwxw
01-11-2010, 12:25
Można, ale drugim razem bym zrobił ze zgrzewanego pp. Skręcane złączki nie są tanie, są duże i czasem ciekną. Co zgrzew, to zgrzew. Jednak jak by rozdzielacza nie zrobić, to nie rozumiem, jak to mozliwe, że produkcja seryjna jest nie trochę, lecz kilka razy droższa niż wyrzeźbienie takiego czegoś ręcznie, zwłaszcza, że w rozdzielaczu nie ma żadnej technologii, której by nie znał jakikolwiek hydraulik, nawet amator, a sprzęt do jego wykonania kosztuje 200zł...

Liwko
01-11-2010, 12:38
Także Panie Jacku można zejść z kosztów bez uszczerbku na jakości i oszczędzić portfel inwestora. No ale takich instalatorów niestety jest niewielu. Ja miałem to szczęście i trafiłem na porządnego gościa co nie chciał mnie wydoić.

Aron_1980
01-11-2010, 14:35
Zależy od ceny i papierkologii. Jeśli krótkie będą tańsze i bez papierów, to ta "większa efektywność" nigdy się nie zwróci. Z tym rozdzielaczem, to nie przesadajmy, bo mało kto chce mieć rozdzielacz z metalu szlachetnego, lecz zwykle wystarczy np. ze zgrzewanego pp. Trójnik zgrzewany pp 63 to koło 10 zł, zawór 1" to koło 10zł, złączka skręcana GZ/PE32 to 6zł, w sumie rozdzielacz na 10 sekcji wyjdzie sporo poniżej 1000zł, więc nie wiem skąd te "tysiące" różnicy. W dodatku 30m odwierty można łączyć po 2 lub 3 szeregowo i wtedy ilość wyjść z rozdzielacza spadnie... Jeśli połączymy równolegle, to będziemy mieli za to bardzo małe opory przepływu i można będzie zastosować cienką rurę, a nie 40-kę jak przy 100 metrowych odwiertach. W ten sposób zaoszczędzi się dodatkowo na rurze, glikolu, obiegówce i energii zasilająej obiegówkę.

Z tego co się orientuję to ponad 90% instalacji kolektorów pionowych powyżej 30mb robionych jest bez projektu ;-), podzwońcie sobie po firmach wiertniczych i popytajcie. Taka jest rzeczywistość niestety, więc ten argument trochę taki nijaki. Poza tym po co stal nierdzewna?, jak można to zrobić w PE. Nie jestem zwolennikiem robienia rozdzielacza z PP choć się takowe też wykonuje ( problemy z udarnością, poniżej zera może nam coś pęknąć - wyjątkiem jest firma Aquatherm i prandelli, które dodają jakieś substancje do swoich tworzyw i można to stosować poniżej zera). Od razu pisze do adwersarzy że rozdzielacze z PP będą pracowały poniżej zera i raczej nikt nie będzie walił wtedy młotkiem po rozdzielaczu ale ja i tak wole PE, jest droższy ale pewneijszy. System skręcany to jest porażka, sąsiad ma instalację z takim systemem i cały czas mu cieknie :-( mimo ciągłych poprawek ze strony instalatora, to samo też widziałem na dużej inwestycji gdzie rury dolnego źródła miały DN90 i były skręcane. Rożnica rozszerzalności temperaturowej powoduje że jedne materiały kurczą się i rozszerzają mniej i więcej co powoduje nieszczelności.

Jeżeli chodzi o odwierty to energetycznie lepsze są głębsze (tak do 90m max) ale bez przesady bo wtedy zyski są tracone na opór pompy obiegowej i koszt rury odpornej na większe ciśnienie hydrostatyczne.

Widzę że dyskusja gore na tema kosztów dolnego źródła. Jak ktoś nie ma kasy to sobie robi sam i też będzie działać, bo to jakiejś filozofii nie ma. Poza tym podawane przez niektórych powyżej ceny są chyba troszkę zaniżane ;-) Najdroższym elementem dolnego źródła są zawory odcinające i sama studzienka. Pana, który pisał o tanich studzienkach wodomierzowych proszę o podanie linka do tego produktu - jestem ciekaw co to za wytwór
Ta dyskusja jest dziwna bo gdyby ktoś z was instalował takie systemy to takich cen dla klienta swojego na pewno by nie dał bo by dawno poszedł z torbami. Ktoś musi zarabiać aby się utrzymać na rynku. Rynek dzieli się na tych co mają pieniądze i ci mają gdzieś że zapłacą więcej i na ciułaczy, którzy liczą każdy grosz. W tym nie ma nic złego jest to normalne z tym że tutaj widzę przewagę ciułaczy :) To dobrze, że martwicie się o innych ale trzeba pamiętać że pompa to raczej droższa zabawka, która niekiedy kupują ludzie, którzy się takimi kwotami mało przejmują.

Co do Aspolu to oni biorę studzienki z firmy Elplast i mają na to wyłączność także nie da rady kupić samej studzienki i zrobić samemu. Poza tym jak sobie kalkulowałem zrobienie tylko na PE to różnice przy małych pompach nie są takie straszne. Oczywiście jak ktoś ma chęci, zdolności i narzędzia to będzie jeszcze taniej.

Do użytkownika rwxw, porównaj ceny kształtek z PE do PP i zobaczysz czemu to takie drogie :) W tym nieszczęsnym:) Aspolu jest cennik PE gdzie zawór HDPE DN32 kosztuje dobrze ponad 100zł na pięć sekcji same te kształtki już wtedy robią Ci ponad 1000zł a gdzie reszta.

Do użytkownika Liwko - może i nie wydoił tylko pewnie za jakiś czas będzie musiał odejść z rynku bo takie jest prawo działania rynku. Zapytam tak, czy Pan jako instalator będzie montował za Bóg zapłać i dawał do zrobienia większą cześć inwestorowi ? czy kasując tak aby w miarę zdrowego rozsądku zarobić jak najwięcej? A co w razie usterki na gwarancji? trzeba jechać i wymieniać i co wtedy, jesteśmy w plecy ;-(

System łączenia szeregowego pionowych jakiś idiota opatentował, inny idiota zatwierdził w urzędzie patentowym i ponoć takiego systemu montować bez zgody nie można. Czytałem gdzieś o tym na innym forum że wiertacze i firmy instalatorskie dostają listy z pogróżkami od tej firmy, która wprowadziła ten patent. Ot ciekawostka

Do Pana Jacka_BB proszę o jakieś dane kontaktowe i niech się Pan nie przejmuje bo przedstawił Pan ceny z pozycji instalatora, który pracuje na dobrych markach, ale zawsze jak to piszą inni można zrobić po swojemu i tez będzie dobrze bo czemu ma nie być

Pozdrawiam wszystkich budujących, przedstawicieli handlowych przebranych za forumowiczów itd.

JacekW_BB
01-11-2010, 14:36
Zdaje siebie sprawę, że można instalację oprzeć na najtańszych materiałach. Doświadczenie nauczyło mnie jednak, że lepiej korzystać z lepszych i - co za tym niestety bardzo często idzie - droższych. Nie chodzi bynajmniej o to, by z klienta zedrzeć. Bardziej o to by instalacja kosztująca klientów kilkadziesiąt tysięcy była w pełnio sprawna. A to już kwestia zależna nie tylko od jakości wykonania, ale także materiałów.

JacekW_BB
01-11-2010, 14:40
Mail : [email protected], tel. 601096066.

JacekW_BB
01-11-2010, 14:46
Dane kontaktowe, podałem ponieważ użytkownik Aron mnie o to prosił.

Liwko
01-11-2010, 14:51
Do użytkownika Liwko - może i nie wydoił tylko pewnie za jakiś czas będzie musiał odejść z rynku bo takie jest prawo działania rynku. Zapytam tak, czy Pan jako instalator będzie montował za Bóg zapłać i dawał do zrobienia większą cześć inwestorowi ? czy kasując tak aby w miarę zdrowego rozsądku zarobić jak najwięcej? A co w razie usterki na gwarancji? trzeba jechać i wymieniać i co wtedy, jesteśmy w plecy ;-(

Nie no przecież za instalację się osobno płaci, przecież nie jest wliczona w cenę. A zazwyczaj jest tak że oprócz zarabiania na instalacji zarabia się jeszcze raz na podzespołach i tu jest pies pogrzebany bo wybiera się najdroższe pompy i podzespoły.
Powiem tak, że po roku mieszkania z pompą dzisiaj olał bym wszelkie kolektory i kupił powietrze-woda i to też raczej z dolnej półki cenowej.
I mam nadzieję że takich "ciułaczy" jak ja będzie jak najwięcej bo trochę nam kominów ubędzie.
Pzdr
Ps. Jak na razie nic nie cieknie, a jak zacznie to pójdę do sklepu i kupię nowe.

Liwko
01-11-2010, 14:57
A i jeszcze jedno. Dlaczego tak mało ludzi zakłada sobie pompy? Ponieważ istnieje powszechna opinia że są drogie! Zejdźcie z cenami to się nie opędzicie od klientów. Ten co niby ma iść z torbami na marne zarobki nie narzeka.

JacekW_BB
01-11-2010, 14:59
Liwko, zgadzam się, że na rynku są instalatorzy, którzy w ten sposób podchodzą do klientów - traktując ich niczym - wybaczcie za porównanie - dojne krowy. Na Twoim miejscu byłbym jednak ostrożny z tymi pompami powietrznymi i do tego najtańszymi. Sam miałem kontakt z polskim producentem - bardzo z pozoru atrakcyjnym cenowo dodajmy - pomp powietrze-woda, którego produkty osiągały w zimie COP 1!!! Kompletnie nie nadawały się do grzania. Osobiście w ogóle odradzam montowania tego typu pomp ciepła poza Pomorzem. No, chyba, że pompa taka ma być dodatkowym źródłem ciepła.

JacekW_BB
01-11-2010, 15:01
A i jeszcze jedno. Dlaczego tak mało ludzi zakłada sobie pompy? Ponieważ istnieje powszechna opinia że są drogie! Zejdźcie z cenami to się nie opędzicie od klientów. Ten co niby ma iść z torbami na marne zarobki nie narzeka.

A jak się nazywa ta firma?

Liwko
01-11-2010, 15:06
No trzeba by było to przeliczyć, bo czasami nawet przy COP1 warto nie płacić grubej kasy na DZ.

JacekW_BB
01-11-2010, 15:12
No trzeba by było to przeliczyć, bo czasami nawet przy COP1 warto nie płacić grubej kasy na DZ.

Myślę, że gdybym miał klienta zainteresowanego pompą, która miałyby osiągać COP 1 raczej odradziłbym mu jej zakup. Myślę, że dla każdego myślącego instalatora liczyć powinno się zadowolenie klienta. Po co montować produkt, który nie przyniesie potem klientowi żadnych oszczędności?

Liwko
01-11-2010, 15:21
A jak się nazywa ta firma?

Po co chcesz to wiedzieć? Zadzwonisz i zrypiesz gościa że psuje rynek? Sorki za złośliwość ale ja jak uparty bachor będę uświadamiał ludziom że mają wybór między paleniem czegokolwiek a czymś zupełnie czystym i bezobsługowym a w dodatku w podobnych pieniądzach. Rozbierzmy pompę za 10tyś i tą za 30 i poszukajmy w tej drogiej jakiegoś złota lub platyny bo niczego innego w niej nie znajdziemy! Te ułamki w COP zwracają się po 100-200 latach więc ten argument do mnie nie przemawia. DZ jedna firma zrobi za 10tyś a inna za 20. W czym taka różnica?
Jestem zwolennikiem pomp ciepła ale mam też firmę i wiem że trzeba na czymś zarabiać, ale klient jest dla mnie partnerem bo pamiętajcie panowie że najlepiej działa reklama szeptana!!!

JacekW_BB
01-11-2010, 15:25
Zgadzam się z ta reklamą szeptaną. Chciałem sprawdzić, czy właściciel firmy nie ma na nazwisko Liwko:-). Wybacz złośliwość:-). Tak na poważnie miałem kontakt z dwoma polskimi producentami pomp ciepła i mam jak najgorsze wspomnienia odnośnie produktów. Wierz mi tu nie chodzi o kasę, ale o to, że kiepski produkt psuję opinie o całej firmie instalatorskiej. Ty zapewne też nie kupujesz butów od tych producentów, którzy są kiepscy jakościowo, prawda?

Liwko
01-11-2010, 15:27
Myślę, że gdybym miał klienta zainteresowanego pompą, która miałyby osiągać COP 1 raczej odradziłbym mu jej zakup. Myślę, że dla każdego myślącego instalatora liczyć powinno się zadowolenie klienta. Po co montować produkt, który nie przyniesie potem klientowi żadnych oszczędności?

Ok, ta zima była dość wyjątkowa, ale zazwyczaj jest dość łagodna. Napisałeś, że zimą osiąga COP1, ale przy jakiej temperaturze? -10, -15?

JacekW_BB
01-11-2010, 15:32
Ta polska firma sprzedawała pompy, które osiągały COP przy... -6!!! Usunięto - treść niezgodna z regulaminem

Liwko
01-11-2010, 15:32
Zgadzam się z ta reklamą szeptaną. Chciałem sprawdzić, czy właściciel firmy nie ma na nazwisko Liwko:-). Wybacz złośliwość:-). Tak na poważnie miałem kontakt z dwoma polskimi producentami pomp ciepła i mam jak najgorsze wspomnienia odnośnie produktów. Wierz mi tu nie chodzi o kasę, ale o to, że kiepski produkt psuję opinie o całej firmie instalatorskiej. Ty zapewne też nie kupujesz butów od tych producentów, którzy są kiepscy jakościowo, prawda?

Ty złośniku:)
A co do produktów to oczywiście wszystko idzie spieprzyć. A co do butów to też można kupić za 20zł i za 1000. Ja chodzę w tych za 200-300;) Rozsądek trzeba mieć zawsze.

Liwko
01-11-2010, 15:33
Ta polska firma sprzedawała pompy, które osiągały COP przy... -6!!! Usunięto - treść niezgodna z regulaminem

No to faktycznie porażka.

JacekW_BB
01-11-2010, 15:35
Ty złośniku:)
A co do produktów to oczywiście wszystko idzie spieprzyć. A co do butów to też można kupić za 20zł i za 1000. Ja chodzę w tych za 200-300;) Rozsądek trzeba mieć zawsze.

Wybacz Offtopic, jaką markę butów do garnituru polecasz:-) Jestem na etapie poszukiwania:-)

Liwko
01-11-2010, 15:41
Uuuuu, ja garnitur to zakładam ze dwa razy do roku więc na temat tych butów się raczej mało znam. Mam Alki ale nawet nie wiem czy ta firma jeszcze istnieje. Na co dzień dreptam sobie w sportowych bo są po prostu najwygodniejsze.

rwxw
01-11-2010, 17:16
Poza tym po co stal nierdzewna?
Dla mnie metalem szlachetnym jest np. złoto, srebro itp, i w takich cenach jakie zostały podane to muszą być chyba złote gałki przy zaworach ;-)

skręcany to jest porażka, sąsiad ma instalację z takim systemem i cały czas mu cieknie
Nie tak do końca porażka, ale rzeczywiście nie jest to najlepsze rozwiązanie. Może ma dupiate złączki, ja kilka musiałem wyrzucić, żeby nie ciekło i na oko trudno było określić które są dobre, a które złe. Umnie już nie cieknie ;-)

Jeżeli chodzi o odwierty to energetycznie lepsze są głębsze (tak do 90m max)
Teoretycznie na 1mb niby tak, ale użytkownika końcowego interesuje cena wykonania odpowiedniego kolektora dla jego pompy i jeśli cena 10x30m będzie dużo niższa, to 90m kolektory nigdy się nie zwrócą. Obawiam się wręcz, że gdy cena będzie o 20% niższa, to się już nie zwrócą, ale tą granicę opłacalności trzeba by policzyć znając ceny wykonania jednych i drugich. Teoria też swoje, a praktyka swoje i okazuje się że te energetycznie super wydajne odwierty w praktycznie wykonanych instalacjach dają temperatury -4, -6 stopni na dolnym źródle. Niestety często słychać głos instalatora: "wykonam odwierty, będzą wprawdzie droższe, ale później o wiele tańsze w eksploatacji" i jak to się ma do rzeczywistości ?

Poza tym podawane przez niektórych powyżej ceny są chyba troszkę zaniżane ;-) Najdroższym elementem dolnego źródła są zawory odcinające i sama studzienka.
Ja bym to ujął inaczej. Najdroższym elementem dolnego źródła MOGĄ BYĆ zawory odcinające i sama studzienka. Ale po co, skoro od nich właśnie najmniej zależy i są one najmniej istotnymi elementami całej instalacji pc ? Odnośnie cen, proszę, tak na szybko:
studzienka 900zł - choćby taka:
http://allegro.pl/studzienka-wodomierzowa-studnia-montazowa-i1299648754.html
ta... te drogie zawory 1" cena 8zł:
http://allegro.pl/zawor-kulowy-do-wody-1-wloski-rastelli-i1289460559.html
trójnik 63 cena 9.8 zł:
http://allegro.pl/trojnik-pp-63-rownoprzelotowy-prosty-zgrzewany-i1286222311.html
itd. ech, te zaniżone ceny... Rozdzielacz dla domowej instalacji pc zrobiony na tych częściach będzie tak samo dobrze działał, ale niech przyszły użytkownik ma wybór: kupuję za 7 czy 1kzł.

Rynek dzieli się na tych co mają pieniądze i ci mają gdzieś że zapłacą więcej i na ciułaczy, którzy liczą każdy grosz. W tym nie ma nic złego jest to normalne z tym że tutaj widzę przewagę ciułaczy :) To dobrze, że martwicie się o innych ale trzeba pamiętać że pompa to raczej droższa zabawka, która niekiedy kupują ludzie, którzy się takimi kwotami mało przejmują.
Bzdury piszecie. Jakoś większość osób w Polsce buduje dom na kredyt i to nie na 2 lata, lecz na kilkadziesiąt lat. możesz sobie ich nazywać i ciułaczami, mnie to nie sprawia różnicy. Ci co mają na tyle kasy, żeby zrobić z nią co chcą nie licząc się z kosztami, niech kupują co uważają za stosowne. Ja jednak mam wrażenie, że odwiedzający to forum właśnie chcą te koszty policzyć i je zminimalizować. Właśnie dla nich pompa wcale nie musi być drogą zabawką, lecz bezobsługowym, małouciążliwym urządzeniem do ogrzewania domu. Jeśli odpowiednio do tego podejść, to jest to dla nich do zrobienia w rozsądnej cenie.

porównaj ceny kształtek z PE do PP i zobaczysz czemu to takie drogie :) W tym nieszczęsnym:) Aspolu jest cennik PE gdzie zawór HDPE DN32 kosztuje dobrze ponad 100zł na pięć sekcji same te kształtki już wtedy robią Ci ponad 1000zł a gdzie reszta.
No to co? Porównaj biżuterię złotą ze srebrną i też zobaczysz różnice. Po co kupować takie drogie skoro można kupić tańsze i tak samo dobrze będą one działać. Instalacja pc w domu, to nie instalacja przemysłowa. Nie każdy musi jeździć Mercedesem. jeśli ktoś będzie chciał, to zamówi droższe, ale wie i niech ma wybór.

Czytałem gdzieś o tym na innym forum że wiertacze i firmy instalatorskie dostają listy z pogróżkami od tej firmy, która wprowadziła ten patent. Ot ciekawostka
Dobre ;-) ale myślę, że nie ma się tym co przejmować, bo nikt nam nie będzie robił odkrywki, żeby sprawdzić jak mamy połaczone rury.

Wracając jeszcze do studzienki, to przy 3 sekcjach nie ma ona wielkiego sensu, bo w większości przypadków będzie się dało wygodnie doprowadzić do kotłowni 6 rur pe40 nie wydłużając zanadto rdługości pojedynczej sekcji. Oczywiście jest to sprawa indywidualna, ale jeśli się da jej nie zakładać, to lepiej jej nie mieć.

BaraKuda2
01-11-2010, 17:17
Uuuuu, ja garnitur to zakładam ze dwa razy do roku więc na temat tych butów się raczej mało znam. Mam Alki ale nawet nie wiem czy ta firma jeszcze istnieje. Na co dzień dreptam sobie w sportowych bo są po prostu najwygodniejsze.

Liwko, przeglądam do forum od pewnego czasu. Piszesz, że sprzedajesz buty podczas gdy:
a) nie znasz rynku: "nawet nie wiem czy ta firma jeszcze istnieje"
b) nie potrafisz JackwiW_BB doradzić butów!!!

W kontekście tego jak polecasz pompy ciepła, do tego tylko jednego producenta, nabieram przekonania, że jesteś po prostu zamaskowanym instalatorem/handlowcem. I PRZEDE WSZYSTKIM PRZESTAŃ OSZUKIWAĆ FORUMOWICZÓW, ŻE POMPY CIEPŁA POLSKICH PRODUCENTÓW SĄ RÓWNIE DOBRE CO ZAGRANICZNYCH!!!!!!!!!!!

rwxw
01-11-2010, 17:43
Doświadczenie nauczyło mnie jednak, że lepiej korzystać z lepszych i - co za tym niestety bardzo często idzie - droższych.....by instalacja kosztująca klientów kilkadziesiąt tysięcy była w pełnio sprawna. A to już kwestia zależna nie tylko od jakości wykonania, ale także materiałów.
Zgoda, masz rację, ale bądźmy elastyczni i otwarci na różnej klasy rozwiązania. Niech klient ma możliwość wyboru z kilku rozsądnych rozwiązań. W wypadku naszej dyskusji rozmawiamy o rozwiązaniach w zasadzie równorzędnych. Trudno mi też znaleźc jakiś komponent tak prostej instalacji jak domowa instalcja dz, który mógłby źle działać, no może obiegówka? Ja bym powiedział, że przede wszystkim od projektu i jakości wykonania, komponenty typu rura pe do wody, trójnik itp. nie mogą nie funkcjonować poprawnie, wszak mają odpowiednie dopuszczenia do instalacji wodnych pracujących pod sporym ciśnieniem.

Alka
Odnośnie Alki, to już dawno nie istnieje ;-)

rwxw
01-11-2010, 18:10
PRZEDE WSZYSTKIM PRZESTAŃ OSZUKIWAĆ FORUMOWICZÓW, ŻE POMPY CIEPŁA POLSKICH PRODUCENTÓW SĄ RÓWNIE DOBRE CO ZAGRANICZNYCH!!!!!!!!!!!
Są, nie są, trudne do określenia nawet w testach. Tu na forum możemy tylko stwierdzić, że ktoś ma i mu działa lub nie. Skoro działa, w domu jest ciepło to jest dobra i tyle.

krolik2002
01-11-2010, 18:19
jak montowali moją to zdjęli obudowę....porażka. Myślałem, że tam czegoś brakuje bo poza przeciągiem niczego w środku nie ma. Śmiem zatem przyznać, że pompy polskie (czyt. tańsze) od pomp zachodnich (czyt. drogich) niczym poza obudową i sterownikami się nie różnią. Wg mnie ważne są zawieszenie sprężarki, wytłumienie obudowy i miękki start....... ewentualny hałas będzie jedyną zauważalną różnicą dla użytkownika.

W PC NICZEGO CIEKAWEGO nie ma. Sterownik, wymienniki, sprężarka.....

Liwko
01-11-2010, 22:21
Liwko, przeglądam do forum od pewnego czasu. Piszesz, że sprzedajesz buty podczas gdy:
a) nie znasz rynku: "nawet nie wiem czy ta firma jeszcze istnieje"
b) nie potrafisz JackwiW_BB doradzić butów!!!

W kontekście tego jak polecasz pompy ciepła, do tego tylko jednego producenta, nabieram przekonania, że jesteś po prostu zamaskowanym instalatorem/handlowcem. I PRZEDE WSZYSTKIM PRZESTAŃ OSZUKIWAĆ FORUMOWICZÓW, ŻE POMPY CIEPŁA POLSKICH PRODUCENTÓW SĄ RÓWNIE DOBRE CO ZAGRANICZNYCH!!!!!!!!!!!

Nie wiem co tu odpowiedzieć. Normalnie mnie zamurowało:)

photos
02-11-2010, 08:03
Wracając jeszcze do studzienki, to przy 3 sekcjach nie ma ona wielkiego sensu, bo w większości przypadków będzie się dało wygodnie doprowadzić do kotłowni 6 rur pe40 nie wydłużając zanadto rdługości pojedynczej sekcji. Oczywiście jest to sprawa indywidualna, ale jeśli się da jej nie zakładać, to lepiej jej nie mieć.

A no właśnie tak mi tez doradzili moi instalatorzy.Co prawda mam dwa odwierty po 80 mb. i bez studzienki - wprowadzone bezpośrednio do piwnicy

Odnośnie tego ciułania to jest w tym trochę prawdy. ja jednak ciułam po to aby kupić coś z wyższej półki...no może średniej, ale nie najniższej. porównanie pomp zachodnich producentów do polskich raczej jest trochę nie na miejscu, a może inaczej...to tak jak porównamy samochody ...żeby już nie trafiać najwyższą półkę to np samochód opel Astra, czy Ford focus vs dacia Logan...Są tacy co kupią astrę i fokusa ale są tez tacy co kupią Dacię. I to i to spełnia swoja funkcję, Tylko np jakość materiałów, wyposażenie, estetyka, zabezpieczenia, kultura pracy, osiągi w tych autach różnią się i to bardzo. I teraz każdy musi zadać sobie pytanie co tak naprawdę mu odpowiada, wygoda, często estetyka, jakość obsługi, czy tak naprawdę liczy się główny cel...ma działać, samochód ma mnie wozić a pompa grzać mi dom i tyle. Może trochę głośniej, może lekko wiecej energii zużyje, może ma lekko słabszy COP, może estetyka nie przekonuje, może sterownik nie jest tak rozbudowany, Ale jest sporo tańsza i spełnia swoja rolę. Zwolennicy markowych produktów mogą podać podobne przykłady ale na swoja korzyść. Bo dla każdego liczy się co innego.
I nie liczcie kiedy się to zwróci, bo niby dlaczego ma się zwracać??

rania
02-11-2010, 16:44
I nie liczcie kiedy się to zwróci, bo niby dlaczego ma się zwracać??

Ludzie, ktorzy instaluja najbardziej oplacalny wg ich wyliczen system ogrzewania, stawiaja sobie w salonie wypasiony kominek i obkladaja go kamieniem - tylko "dla klimatu" i wcale go nie uzywaja. Jakos nikt sie nie zastanawia czy podloga sie zwroci, albo meble kuchenne.